PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραξενο Προβλημα Συνδεσης



haris836
11-05-08, 21:09
Εδω και 5 μερες περιπου εχω κατι παραξενα lag-spikes σε online games.Το κοιταξα λιγο πιο προσεκτικα και παρατηρησα οτι δεν εχω συνεχομενη "ροη".

http://i30.tinypic.com/2nu16jq.jpg

ειτε παιζω game,ειτε κατεβαζω απο ftp,http,torrents παντα κανει καθε 4-5λεπτα απο 4-5secs διαλειματα και "νεκρωνει".Tην εχω 4-5 χρονια την συνδεση στον OTE-NET(connX) και δεν ειχα τετοια παρομοια προβληματα.
Ποστ-αρω μερικα χαρακτηριστικα απο το Modem-Router(SpeedTouch 536)


WinXP SP2
Product Name: SpeedTouch 5x6
Software Release: 6.1.0.5
Software Variant: AA
Boot Loader Version: 1.0.18

Link Information

Uptime: 0 days, 0:27:37
Modulation: G.992.1 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 256 / 1.024
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 1,11 / 3,18
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 9,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 15,0 / 29,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 27,0 / 20,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / TSTC
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

Δεν εχω προβληματα ταχυτητας ,αλλα αυτα τα "τακτα" κενα στην ροη ειναι εκνευριστικα κυριως αν παιζεις κανα online game.

Μερικες απο τις ερωτησεις που ισως προλαβω:
Spyware δεν εχω.
Firewall(software& του moden) τα εκανα disabled και παλι το ιδιο.
Antivirus το κανω disabale χωρις αποτελεσματα.
Reset το modem το εκανα χωρις αποτελεσμα.
Συνδεσα το modem κατ'ευθεια στην γραμμη και παλι τα ιδια.
Συχρονισμος του modem γινεται αμεσως και μενει μεχρι και 10 μερες.
Το μονο που μπορω να σκευτω ειναι οτι μηπως εχω κανει τιποτα στα TCP/IP protocols και ετσι καθε λιγο και λιγακι σταματαει να μεταδιδει δεδομενα.(προβλημα των windows XP)

Αν καποιος εχει καμια ιδεα θα με βοηθουσε πολυ.(παιζει να χρειαζομαι κανα καινουριο modem?)

balander
11-05-08, 21:39
Δεν είσαι ο μόνος...

hel
11-05-08, 23:52
Από ΟΤΕ τι σας είπανε;

aa144
12-05-08, 00:22
Flapping έ;

pnikolo
12-05-08, 03:51
Δοκιμασε και με ενα αλλο pc n laptop να δεις κανει τα ιδια? :hmm:

karotoulis
12-05-08, 04:21
Φίλε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με γραμμή 1mbit.
Ξεκίνησε κάπου βράδυ παρασκευής 9/4/2008 και συνεχίζει ακάθεκτο το
φαινόμενο. Καλά το τι μπαλάκι μ'έχουν κάνει από helpdesk otenet σε
121 και 1242 .... δε λέγεται.
Είμαι με router Cisco, δοκίμασα και ένα netroute που έχω καβάτζα και κάνει
τα ίδια. Τώρα ποιος προκαλεί την ιστορία αυτή .. θα το δείξει η νεκροψία.
Κανένα traffic shaping της Otenet φταίει? Κανένα γενναίο πείραμα τεχνικών του ΟΤΕ?

pnikolo
12-05-08, 04:25
Φίλε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με γραμμή 1mbit.
Ξεκίνησε κάπου βράδυ παρασκευής 9/4/2008 και συνεχίζει ακάθεκτο το
φαινόμενο. Καλά το τι μπαλάκι μ'έχουν κάνει από helpdesk otenet σε
121 και 1242 .... δε λέγεται.
Είμαι με router Cisco, δοκίμασα και ένα netroute που έχω καβάτζα και κάνει
τα ίδια. Τώρα ποιος προκαλεί την ιστορία αυτή .. θα το δείξει η νεκροψία.
Κανένα traffic shaping της Otenet φταίει? Κανένα γενναίο πείραμα τεχνικών του ΟΤΕ?

Αλλο pc / laptop δοκιμασες?

karotoulis
12-05-08, 10:24
Βεβαίως και δοκίμασα μιας και έχω 3 υπολογιστές σπίτι. Είναι δυστυχώς θέμα της γραμμής.

haris836
12-05-08, 19:08
Ειναι οντος προβλημα γραμμης. Δοκιμασα με ενα αλλο pc σημερα & με αλλο modem και τα ιδια πραγματα.Τεσπα θα παρω κανα τηλεφωνο αυριο στον ΟΤΕ μηπως και πετυχω κανεναν που να ξερει τιποτα γιατι το 99% σου λενε το ιδιο "ποιματακι".

pnikolo
12-05-08, 21:52
Ειναι οντος προβλημα γραμμης. Δοκιμασα με ενα αλλο pc σημερα & με αλλο modem και τα ιδια πραγματα.Τεσπα θα παρω κανα τηλεφωνο αυριο στον ΟΤΕ μηπως και πετυχω κανεναν που να ξερει τιποτα γιατι το 99% σου λενε το ιδιο "ποιματακι".

Εαν αυτα σου παρουσιαζονται και στο ftp του οτε δωστο βλαβη και οταν μπουν στον ελεγχο θα σου πουν να κατεβασεις ενα αρχειο και θα παρακολουθειτε μαζι το download. Οταν το δουν και το διαπισωσουν -ελπιζω- οτι κατι θα κανουν για να το φτιαξουν :hmm:

haris836
12-05-08, 22:31
Φιλε πολυ καλη ιδεα αυτη.Θα τους πω στον ΟΤΕ να το κανουμε ετσι. Αντε και ο Θεος Βοηθος!

mwhym
14-05-08, 20:17
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

mail στο noc@otenet.gr >>

τυποποιημένη απάντηση

Άλλο pc και άλλο router - καμία διαφορά.

Πήρα και μια netkey fortnet κάρτα να δοκιμάσω γιατί είμαι πεπεισμένος ότι πρόκειται για πρόβλημα στο δίκτυο της otenet.

Ελπίζω να μην κρατήσει...

goku
14-05-08, 21:21
παιδιά και σε μένα το ίδιο, εδώ και μερικές μέρες κάθε λίγο και λιγάκι με αποσυνδέει, έχω conn-x @ 2mbps και ρούτερ Linksys WAG200G. αποσυνδέεται από το ίντερνετ το ρούτερ και όχι κάποιος από τους υπολογιστές μου (έχω 2 συνδεδεμένους ενσύρματα) και εννοείται ότι δεν κάνω κάτι εσκεμένα για να με πετάει έξω, έχω ελέγξει τους υπολογιστές μου και δεν έχουν κάποιο πρόβλημα, μάλλον με πετάνε έξω από τον ΟΤΕ ή δεν ξέρω και εγώ από που

αφού υπάρχει παντού αυτό το πρόβλημα λέτε να γίνονται τίποτα εργασίες;

haris836
14-05-08, 23:05
Φιλε mwhym πες μου τι εγινε με την netkey fortnet κάρτα. Αν ειναι να τους το πω στον ΟΤΕ να τους "κλεισω" το στομα με τις κλασσικες τους δικαιολογιες.

mwhym
15-05-08, 12:50
Καλημέρα,

Περίεργα αποτελέσματα με τη ΝΕΤΚΕΥ.

Εκανα δυο δοκιμές - Μια το βράδυ και ία το πρωί.

Και στις δυο περιπτώσεις - ο otenet τα ίδια χάλια - αρκετο packet loss κάθε 1 - 1.5 λεπτά - και με το που αυξάνονταν τα bps ακόμα χειρότερα.

με την forthnet στην αρχή πiγενε αρκετά καλά - αλλά μετά από μισή ώρα περίπου άρχισε να εμφανίζει packet loss και αυτή. Oxi σαν της otenet όμως.

Το πρωί τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά, ενώ με τον otenet παρουσίαζε ακριβώς το ίδιο packet loss, με την forthnet δεν εμφάνισε σχεδόν τίποτα. Μόνο κάποια στιγμιαία PL spikes, τα οποία δεν ήταν αρκετά για να επηρεάσουν τη ροή του παιχνιδιού.

Συμπέρασμα ?? φταίει η otenet - απλά η forthnet σε peak ώρες δεν σηκώνει και τόσο καλά.

Επίσης κάνοντας trace route από τον router μου στο πρώτο hop της otenet - timeouts.
Ενώ με τη forthnet το ίδιο trace ήταν άψογο.

Τώρα είμαι στο γραφείο και δεν τα έχω μαζί μου, αλλά αν θυμάμαι καλά το πρώτο hop είναι το vlan55-k2 στην otenet από το σπίτι μου (στα μελίσσια)

Σήμερα απεργούσαν όμως οπότε δεν έχω επικοινωνήσει.

karotoulis
15-05-08, 23:43
Τελικά μόνο μάστοροι στις απεργίες είναι οι φίλοι μας οι ΟΤΕτζίδες.
Αύριο κλείνω μια εβδομάδα με αυτό το πρόβλημα και απάντηση καμμιά.
"Θα στείλουν τεχνικό να μετρήσουν την γραμμή" ... ίσως και φέτος.
Άντε να δω αύριο τι θα μου πουν που θα αναγκαστούν να απαντήσουν
στο τηλέφωνο.

mwhym
16-05-08, 10:18
Στο 121 παραδέχτηκαν ότι το πρόβλημα είναι στο κέντρο της περιοχής. Κάτι είναι αι αυτό.

Υπομονή λοιπόν.

karotoulis
16-05-08, 11:43
Μίλησα σήμερα με τεχνικό του ΟΤΕ. Μου είπε οτι η γραμμή μου είναι καθαρή και λοιπά,
οτι την μετρήσαν και δε βρήκαν κάποιο πρόβλημα. Εν ολίγοις δεν ξέρουν να το αντιμετωπίσουν.
Το μόνο που μου είπαν οτι μπορούν να κάνουν είναι να αναβαθμίσουν το DSLAM αν και δεν
έχει φτάσει η ώρα της αναβάθμισής του. Επίσης μου πε να δοκιμάσω να παρακάμψω το spliter.
Αυτό δεν το δοκίμασα ακόμα μιας και δεν είμαι σπίτι.
Από την άλλη μεριά μίλησα με ΟΤΕΝΕΤ και κανόνισα για αύριο το πρωί να κάνουμε ένα τέστ
κοπώσεως. Δηλαδή θα αποσυνδεθώ εγώ από το δίκτιο και θα πάρουν για λίγη ώρα αυτοί το
username μου για να δουν τι συμβαίνει. Υπόψιν ότι έχω office πακέτο.
Α ... αυτοί μου είπαν να αποσυνδέσω το NETmod (είμαι over isdn) και να δω αν υπάρξει διαφορά.
Γενικά δε μπορώ να πω οτι είμαι δυσαρεστημένος και από ΟΤΕ και από ΟΤΕΝΕΤ απλά τελικά
υστερούν και οι δύο σε θέματα troubleshooting.
Ωραίες οι ευχάριστες διαθέσεις για να μας εξυπηρετήσουν αλλά πάλι το φίδι από την τρύπα
θα το βγάλουμε εμείς. Και το λέω αυτό γιατί πριν κανένα χρόνο η ΟΤΕΝΕΤ είχε 'κόψει' όλα τα
incomming connections στις πόρτες 23 & 80 (ίσως και σε άλλες) για λόγους ασφαλείας και όταν
μίλησα με το helpdesk μου λέγαν ότι 'δεν έχουν ενημέρωση' αν έχουν κόψει αυτές τις πόρτες
πάλι ήμουν από τους πρώτους που έκανα 100 τηλέφωνα και αντάλλαξα 10 e-mails μέχρι να
βρεθεί μια άκρη.

haris836
16-05-08, 15:09
Μαλλον θαυμα εγινε σημερα μιας και με πηραν και εμενα τηλεφωνο (software τεχνικος DSLAM). Καναμε το τεστ με το download απο FTP και συμφωνησε στο οτι ειναι καποιου ειδος προβλημα απο το μερος της ΟΤΕΝΕΤ και οχι απο εμενα. Μου εκανε ενα recreate το κυκλωμα αλλα τιποτα. Τελικα μου ειπε οτι θα το παρακαμψει σε (hardware) τεχνικο να δει μηπως στο DSLAM κατι δεν συνδεεται σωστα ή αν κανα καλωδιο εκει μου κανει παρεμβολη. Παντος μου ειπε οτι στο DSLAM Ν ΙΩΝΙΑΣ που συνδεομαι ειναι 89/130 full. Υπομονη 3 εργασιμες μερες ακομα.

karotoulis
20-05-08, 11:30
Τελικά μου είπε ο ΟΤΕ ότι θα μου κάνει αναβάθμιση το dslam ... Φυσικά ΔΕΝ ξέρουν
αν θα διορθωθεί το πρόβλημά μου. Αναμένω τώρα 3-4 μέρες ακόμα να δω τι θα συμβεί.
Τους είπα να με ειδοποιήσουν όταν λήξει η αναβάθμιση.
Η κοπέλα που μου τηλεφώνησε σήμερα μου είπε ότι το πρόβλημα αυτό υπάρχει επειδή
είναι υπερφορτωμένο το κέντρο στο οποίο είμαι.
Άρμεγε λαγούς και κούρευε χελώνες ...

hel
20-05-08, 18:32
Αν είχε πρόβλημα το dslam δεν θα το έπαιρναν χαμπάρι και άλλοι;
Μάλλον δεν το κατάλαβαν.
Το λέω μήπως και γινότανε να οργανωθείτε για να κάνετε καμιά διαμαρτυρία σε ΟΤΕ.

karotoulis
21-05-08, 18:19
Το κακό είναι οτι το πρόβλημα δεν είναι φανερό με την πρώτη ματιά. Αν π.χ ένας χρήστης
δεν έχει κάποιο τραφικόμετρο και δεν παίζει online-games, voice-chat, θα αργήσει να το
καταλάβει. Ούτε αποσύνδεση γίνετε ούτε μειωμένη ταχύτητα.
Όπως είπα και αιτιολόγησα το γιατί σε προηγούμενο post ... πάλι εμείς θα βγάλουμε το
φίδι από την τρύπα.
Με ΟΤΕΝΕΤ και ΟΤΕ πληρώνω νομίζω το πιο ακριβό δίκτιο στην Ελλάδα. Αν δε λυθεί το
πρόβλημά μου μέχρι την Παρασκευή τότε θα ακολουθήσω άλλο δρόμο.
(κατά τη γνώμη μου ... και πολύ περιμένω)

haris836
22-05-08, 13:52
Οντος φιλε εχεις δικαιο σε αυτο το θεμα. Για τον μεσο χρηστη δεν ειναι προβλημα. Σε εναν δευτερο τεχνικο του ΟΤΕ που μιλησα μου ειπε δεν υπαρχει καποιο "hardware" προβλημα, και η γραμμη δεν εχει "software" προβλημα, οποτε το μονο που μπορουν να κανουν ειναι ενα upgrade του DSLAM με την ελπιδα να φτιαχτει (δια μαγιας) τo θεμα. Οταν του ειπα για αλλαγη πορτας στο DSLAM μου ειπε οτι απο την στιγμη που δεν δειχνει το κυκλωμα να εχει καποια βλαβη δεν μπορουν να μου αλλαξουν πορτα ή ζευγος καλωδιων. Οποτε σε αυτη την πριπτωση η κατασταση ειναι μονοδρομος:ειτε περιμενεις να φτιαχτει καποτε με καποιο upgrade του DSLAM, ειτε πας σε καποια αλλο φορεα παροχης ADSL-internet.
(ή αν εχεις καποιο φιλαρακι στην γειτονια με wifi περνεις εναν wifi adapter και του λες να σου δωσει προσβαση <μονο και μονο για το online gaming-real time steaming> - με καποιο αντιτιμο τον μηνα ;-))

hmm βλεπω εισαι Ν Ηρακλειο.μαλλον καποια βλακεια εχουν κανει στα DSLAM της περιοχης με τον ιδιο τροπο(μπορει και ο ιδιος τεχνικος).

karotoulis
23-05-08, 12:46
Σήμερα επικοινώνησα με το 121 και με ενημερώσαν οτι η διαδικασία αναβάθμισης έχει
ολοκληρω8εί στο dslam μου. Το πρόβλημα φυσικά παραμένει. Έδωσα τα τηλέφωνά μου
τώρα στην υπάλληλο για να επικοινωνήσουν οι τεχνικοί μαζί μου. Άκρη δε θα βγει εύκολα...

karotoulis
25-05-08, 23:16
Τίποτα τελικά. Απλά όπως το περίμενα. Οι 'τεχνικοί' του ΟΤΕ δουλεύουν με τυφλοσούρτια.
Αδυνατούν να επιλύσουν νεοεμφανιζόμενα προβλήματα. Έχουν καλή εκπαίδευση στο
να 'κλείνουν' τις βλάβες με στερεότυπες απαντήσεις. Υπερβάλλουν στις υποσχέσεις
και λένε ψέμματα τύπου "θα στείλουμε ειδοποίηση στο ψηφιακό κέντρο" και διάφορα
τέτοια. Απλά απαντάν στα τηλέφωνα αμέσως... και πως να μην απαντήσουν δηλαδή,
εκεί μέσα είναι το κατακάθι της σημερινής κοινωνίας υπο τη μάσκα του ρουσφετιού.
Από άτομα δόξα σι ο Θεός...
Το ρεζουμέ είναι ότι το πρόβλημα παραμένει. Έκανα κατάργηση της γραμμής εννοείτε.
Δε μπορεί να πληρώνω το ακριβότερο INTERNET της Ελλάδος και να μην δουλεύει
Α Ψ Ο Γ Α.
Είναι αυτό που λένε ... ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ ...

hel
26-05-08, 10:23
Έχει κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια.

karotoulis
30-05-08, 11:16
for the record ...
Τελικά δάμασα τον διάολο. Έκανα αιφνιδιαστική κίνηση και έπιασα τον ΟΤΕ στον ύπνο.
Ενώ όλα πήγαιναν στραβά και φαινόταν οτι πάμε για άλλον provider, μου 'ρθε η ιδέα να
κάνω αναβάθμιση την γραμμή μου ενώ έχω πρόβλημα.
Έτσι επικοινώνησα με το 134 και πάω για 24αρα γραμμή.
Ποιο το αποτέλεσμα? Μου αλλάξαν DSLAM, το πρόβλημα δεν υπάρχει πλέον.
Προσωρινά ο cisco soho έχει συνδεθεί με:
Interleave Fast Interleave Fast
Speed (kbps): 0 6496 0 704
Reed-Solomon EC: 0 0 0 0

Η γραμμή φαίνεται πολύ καλή:
Noise Margin: 8.5 dB 9.0 dB
Output Power: 15.0 dBm 11.0 dBm
Attenuation: 1.0 dB 9.0 dB
Defect Status: None None

(είμαι πολύ κοντά στο κέντρο σε σημείο που αν τους βρίσω από το παράθυρο θα με ακούσουν)

την τρίτη μου στέλνουν με μεταφορική έναν wireless router για να παίξει η γραμμή κανονικά
και εφορμώ στο E-SHOP για αποκτηση νέου Cisco :clap: (ο wireless του ΟΤΕ για backup).

ΗΘΙΚA ΔΙΔΑΓΜΑTA.
1. Έφταιγε το ρημαδοDSLAM.
2. Ο τολμών νικά.
3. ΟΧΙ δεν μπορώ να περιμένω την πολύωρη αναμονή ΚΑΝΕΝΟΣ άλλου provider.

sunrise
30-05-08, 17:29
for the record ...
Τελικά δάμασα τον διάολο. Έκανα αιφνιδιαστική κίνηση και έπιασα τον ΟΤΕ στον ύπνο.
Ενώ όλα πήγαιναν στραβά και φαινόταν οτι πάμε για άλλον provider, μου 'ρθε η ιδέα να
κάνω αναβάθμιση την γραμμή μου ενώ έχω πρόβλημα.
Έτσι επικοινώνησα με το 134 και πάω για 24αρα γραμμή.
Ποιο το αποτέλεσμα? Μου αλλάξαν DSLAM, το πρόβλημα δεν υπάρχει πλέον.
Προσωρινά ο cisco soho έχει συνδεθεί με:
Interleave Fast Interleave Fast
Speed (kbps): 0 6496 0 704
Reed-Solomon EC: 0 0 0 0

Η γραμμή φαίνεται πολύ καλή:
Noise Margin: 8.5 dB 9.0 dB
Output Power: 15.0 dBm 11.0 dBm
Attenuation: 1.0 dB 9.0 dB
Defect Status: None None

(είμαι πολύ κοντά στο κέντρο σε σημείο που αν τους βρίσω από το παράθυρο θα με ακούσουν)

την τρίτη μου στέλνουν με μεταφορική έναν wireless router για να παίξει η γραμμή κανονικά
και εφορμώ στο E-SHOP για αποκτηση νέου Cisco :clap: (ο wireless του ΟΤΕ για backup).

ΗΘΙΚA ΔΙΔΑΓΜΑTA.
1. Έφταιγε το ρημαδοDSLAM.
2. Ο τολμών νικά.
3. ΟΧΙ δεν μπορώ να περιμένω την πολύωρη αναμονή ΚΑΝΕΝΟΣ άλλου provider.

Το ιδιο προβλημα και μετα την αναβαθμιση του dslam που ανηκεις?:worthy:
τελος καλο ολα καλα λοιπον...ευτυχως δεν ησουν σε παροχο..ακομη θα τρεχες:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.