PDA

Επιστροφή στο Forum : Dslam Χολαργού



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

Agis-Pro
31-08-05, 01:31
Για σας παίδες!Ένα μεγάλο αίσχος στον κύριο πΟΤΕ για την κατάσταση που επικρατεί στο dslam του Χολαργού.Εδώ και μία βδομάδα οι ταχύτητες δεν ξεπερνούν τα 15 kb/s!!ΕΛΕΟΣ

Καλά όσο για οnline gaming?Tρομερά προβλήματα συνδεσιμότητας στους servers (Counter Strike Source 4 λεπτά για να κάνει send και receive) και όταν τελικά συνδέεται 2 λεπτά για να ξεκολήσει το ping απτο τα 12000!!!!Ναι ναι καλά διαβάζετε από τα 12000...και να πέσει σε νορμάλ επίπεδα...

Καλά στο bf2 απλά βλέπεις συνέχεια στην οθόνη σου το : Connection error....και λαγκάρεις...

Πήρα τηλέφωνο τη forthnet μου είπε και άλλοι από το Χολαργό έχουν πρόβλημα...Πάρτε τον ΟΤΕ...

Και είμαι πλέον σίγουρος ότι φταίει ο ΟΤΕ γιατί στο dslam Xαλανδρίου δεν έχει τέτοια προβλήματα...

Τον 15υγουστο όλα ήταν τέλεια μόλις γύρισε ο κόσμος όχι πίτα το dslam...ΥΠΕΡΧΙΛΙΣΜΕΝΟ πρέπει να είναι !!! ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ!

Ελπίζω να υπάρχει και άλλος συμπάσχοντας ... και να μας πεί τις εμπειρίες του...

Αυτά και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κάνει τπτ ο ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

moshstef
31-08-05, 02:26
Τα ίδια και εδώ. Από 18-Αυγ πέσανε απότομα οι ταχύτητες. 15Kb/s max. Είναι απαράδεκτο.
Προτείνω όλοι οι Χολαργιώτες με πρόβλημα ταχύτητας, να τηλεφωνούμε στον ΟΤΕ στο 121 κάθε μέρα μέχρι να αποφασίσουν να κάνουν κάτι.

Επίσης παρατήρησε κανείς άλλος αλλαγές στις μετρήσεις τις γραμμής (Attenuation, SNR, Output Power); Ρωτάω γιατί παρατήρησα ότι τα νούμερα αυτά έχουν αλλάξει προς το καλύτερο, ωστόσο οι ταχύτητες είναι χάλια.

dvm
31-08-05, 02:39
Δεν ξέρω ρε παιδιά, εμένα νορμάλ πάει το download (μην το ματιάσω), αν και έχω 256 από φόρθνετ, τώρα που έβαλα να κατεβάσει το jdk. Πάντως για τα ping συμφωνώ ότι είναι χάλια, παλιότερα είχα δοκιμάσει να παίξω στο multi theft auto και όλο με πέταγε έξω.

Αυτό πάντως που έχω καταλάβει με τα dslam είναι γιατί κολλάνει όταν έχουν πολλούς χρήστες; Αν ήταν έτσι ας βάζαν λιγότερες πόρτες σε κάθε dslam (Εννοώ φυσικά, σαν συσκευή). Εμά πια. Δηλαδή είναι σαν να μου λένε, πάρε το ρουτεράκι σου, έχει 100 πόρτες, αλλά άμα βάλεις πάνω από 80 θα έχεις πρόβλημα. Έρε δούλεμα που μας κάνουν

globalnoise
31-08-05, 03:56
Καλά όσο για οnline gaming?Tρομερά προβλήματα συνδεσιμότητας στους servers (Counter Strike Source 4 λεπτά για να κάνει send και receive) και όταν τελικά συνδέεται 2 λεπτά για να ξεκολήσει το ping απτο τα 12000!!!!Ναι ναι καλά διαβάζετε από τα 12000...και να πέσει σε νορμάλ επίπεδα...

GlobalNoise here... πρώην GR-OF member :twisted:

Welcome to the club! Αν και είμαι από άλλο DSALM (ΑΡΗΣ) αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τα Pings ακριβώς όπως το περιγράφεις, λέξη προς λέξη.

Γιατί νομίζεις έχεις καιρό να με δεις στους cs:s servers? ;)

pk33
31-08-05, 09:46
Δυστυχώς στο Χολαργό έχει στην πλειοψηφία κατοικίες και όχι επιχειρήσεις που φωνάζουν πιο πολύ...κοινώς ο πΟΤΕ μας έχει γραμμένους....και ακριβώς επειδή έχει σχεδόν μόνο κατοικίες είναι και πολύ δύσκολο να έρθει εκεί το LLU γιατί ούτε η vivodi ούτε οι υπόλοιποι θα ενδιαφερθούν για την περιοχή! Συνεπώς μήπως πρέπει να βγέλουμε πρόγραμμα μεταξύ μας οι Χολαργιότες για το πότε θα κάνουμε download?????

henaro
31-08-05, 11:35
Το πρόβλημα υπάρχει εδώ και 2,3 μήνες και δυστυχώς επιδεινώνεται. Στο αντίστοιχο thread που είχε ανοίξει πριν 1,2 μήνες έλεγα οτι δουλεύω το e-mule στις 50 πηγές για να καταφέρνω να σερφάρω υποφερτά και σήμερα έχω φτάσει αισίως :-? ' στις 30 πηγές. Απ'οτι φαίνεται ο κατήφορος δεν έχει τέλος.

Να ζήσουμε να τη θυμόμαστε... (τη γραμμή μας)

manicx
31-08-05, 12:10
H κατάσταση έχει ψιλογίνει μάπα φίλοι μου. Δεν είναι μόνο ο Χολαργός. Και Αγ Παρασκευή είχε καταπληκτικά pings εδώ και 5 μήνες και μετά από τις τελευταίες αναβαθμίσεις τα σκίσανε όλα. Τα pings ανέβηκαν x3. Ειλικρινά δεν ξερω τι να πώ.

PopManiac
31-08-05, 23:15
Ωπ, τώρα το πήρα γραμμή!!!! Thread διαμαρτυρίας για τα χάλια του ΟΤΕ στο Χολαργό! Κι εγώ τα ίδια συνάδελφοι! Είχα πολύ καλά actual και overhead stats τον Ιούλιο (φαίνεται λείπατε όλοι, έ;;;; ) που έφταναν τα 440kb/s σε 384/128 με 512 γραμμή.

Εδώ και 2 εβδομάδες δεν πάει πάνω από 220kb/s με οποιοδήποτε τέστ που κάνω. Είχα επικοινωνήσει το Μάη με ΟΤΕ, και οι τεχνικοί μου είπαν πως δεν έιχαν πρόβλημα με άλλους από Χολαργό και ήμουν ο μόνος που κλαιγόταν. Επίσης μου ανέφεραν το κλασσικό παραμύθι για τη μη εγγυημένη ταχύτητα του ΟΤΕ..

Είναι φαίνεται το contention ratio που έχουμε το οποίο κατά τον ΟΤΕ είναι υπερδιπλάσιο της ΕΕ. Φαίνεται πως τους ξέφυγε ο Χολαργός...

henaro
01-09-05, 00:30
Τώρα με αποτέλειωσες Popmaniac. Πάνω που είχα αποφασίσει να πάω σε 512 μπάς και δω άσπρη μέρα.

Και εγώ πήρα τον ΟΤΕ και ναί καλά το μαντέψατε οι απαντήσεις ήταν καρμπόν. Αυτή η ατάκα περί μοναδικού που αντιμετωπίζει πρόβλημα στην περιοχή πάντως πολύ πετυχημένη, να τη χαίρονται

Agis-Pro
01-09-05, 08:12
ΧΑΧΑΧΑΧ ας γελάσω....Και σε εμένα ρε παιδιά τα ίδια μου είπαν στην ερώτηση είμαι ο μόνος??
Ναι μου είπαν δεν έχει αναφερθεί κάτι άλλο...

Ενώ στη forthnet μου είπαν ότι πολλοί από το Χολαργό έχουν πρόβλημα...

Μετά από πολλές κλήσεις στο 121 με πήραν τηλέφωνο πίσω και μου είπαν ότι θα στείλουν τεχνικούς και σε 2 μέρες το πρόβλημα θα έχει λυθεί!

Τους είπα ότι αν όχι θα ξαναπάρω!!!Τους έχω πρήξει αλλά τί άλλο να κάνω?

Ας ελπίσω ότι έλεγε αλήθεια ο Οτε και ότι το πρόβλημα μου θα λυθεί...(λες?)

Αν και το βλέπω χλωμό...Αλλά στη ζωή ζείς με την ελπίδα...

moshstef
01-09-05, 14:59
Εγώ τους είπα ότι είμαι στον Χολαργό και έχω σοβαρό πρόβλημα ταχυτήτων εδώ και 2 βδομάδες.
Μου είπαν θα ελέγξουν για θόρυβο στην γραμμή.
Τους είπα δεν πρέπει να είναι θόρυβος μιας και κάνανε reset πριν μερικές μέρες και δεν άλλαξε τίποτα, και τους ρώτησα μήπως έχουν βάλει πολλούς χρήστες στο dslam και δεν αντέχει.
Μου λέει το εξής: "Αν οφείλεται σε αυτό (σε θέμα dslam) θα φτιαχτεί σε μερικές μέρες". Το οποίο είναι μούφα.
Δεν ξέρω τι να κάνω, αλλά επειδή κάπου στο forum είχα διαβάσει ότι μετά από κάποιο αριθμό παραπόνων κάνουν αναβάθμιση, απλά θα συνεχίσω να τους τηλεφωνώ για πρόβλημα ταχύτητας, και προτείνω όποιος άλλος έχει πρόβλημα να το κάνει.

PopManiac
01-09-05, 18:52
Έχω ήδη αποστείλει ΡΜ σε μερικούς εδώ, προτείνω όσοι μένουν Χολαργό να μου στείλουν ΡΜ, προσκειμένου να συντονιστούμε και να κάνουμε μία ομαδική διαμαρτυρία.

Όσον αφορά αυτό που σου είπαν moshtef περί αναβάθμισης του DSLAM μάλλον είναι μία μούφα αφού διαμαρτύρομαι από τον Απρίλιο για την κατάσταση...

moshstef
01-09-05, 19:28
PopManiac έχεις PM.

manuel
01-09-05, 22:35
Παιδία και εγώ Χολαργό.Το πρόβλημα είναι καμια βδομάδα τώρα.Ταχύτητες γύρω στο 25-26.
Καλα για P2P και Online games ούτε συζήτηση.το περίεργο είναι οτι σήμερα το απόγευμα έδωσα βλάβη στο 121 και μετά απο μία ώρα (ΦΟΒΕΡΟ!!!) με πήρε τεχνικός του ΟΤΕ λέγοντας μου οτι θα το κοιτάξει. Άντε να δούμε...

xmak
04-09-05, 20:05
πραγματι στο Χολαργο που ειμαι τις τελευταιες 15 μερες παει χαλια ελπιζω να καει το κατασμημα μπας και το αλαξουν.. τηλεφωνο στο 121..

john2gr
05-09-05, 01:37
Ηράκλειιο Κρήτης τα ίδια ακριβώς.

Bororo
05-09-05, 01:56
Κι εγώ απο Χολαργό! Μέσα για την συνάντηση και την διαρτυρία. Αν και ως πρόιν συμβασιούχος του οτε στο 134 στο τμήμα του adsl μπορώ σχεδον να σας διαβεβαιώσω οτι δεν θα γίνει κάτι! Τουλαχιστον να γνωριστούμε βρε παιδιά :)

globalnoise
05-09-05, 12:04
Σε επικοινωνία μου με τεχνικό την Παρασκευή μου είπε για κάποια νέα υλικά και κόμβους που έχουν παραγγείλει και κάτι αναβαθμίσεις αορίστου χρόνου...

12:04 κέντρο Αθήνας, DSLAM ΑΡΗΣ τα πράγματα (ταχύτητες/pings) πάνε όπως είναι στις 5 το πρωί.

ΛΕΕΕΣ?

globalnoise
05-09-05, 12:48
Αορίστου χρόνου το λέω επειδή δεν μου είπε κάποια ημερομηνία...

gRim
05-09-05, 12:59
Ηράκλειο Κρήτης και πιο συγκεκριμένα Φορτέτσα όλα χάλια. Maximum download 30kpbs ενώ συνήθως κατεβάζω με 18kbps και όλα αυτά από το πρωί. Ευγε!

Bororo
05-09-05, 13:04
Χωρίς να θέλω να πικράνω τον φίλο globalnoise αυτός ο τεχνικός που μίλησε παιζει να ήταν τελείως άσχετοσ και να μην ήξερε τίποτα και να ήθελε απλά να τον ξεφορτωθεί απ' την γραμμή! Αυτά τα θα αναβαθμίσουμε από τον άλλο μην ή τα έχουμε παραγγείλει καινούργια μηχανήματα είναι τρελές δικαιολογίες. Το πίο πιθανό ε΄ναι να του είπε ο προιστάμενός του ότι θα κάνουνε "κάποτε" μία αναβάθμιση και από εκεί και πέρα να αυτοσχεδιάζει γιατί κι αυτός μέχρις εκεί ξέρει. Αλλα πάλι μπορεί να κάνω και λάθος :) O καιρός θα δείξει!

globalnoise
05-09-05, 13:38
Απο e-mail ήταν η επικοινωνία... Ούτε τεχνικός δεν πρέπει να ήταν η υπογραφή του mail έλεγε: Τμήμα Υπηρ. xDSL τηλ. 210-6115235 :closed

PopManiac
05-09-05, 15:17
ΟΚ, λοιπόν, έχουμε ήδη επικοινωνήσει μέσω ΡΜ με τον moshtef, προτείνω και οι υπόλοιποι να στείλετε σε εμένα ΡΜ να δούμε πόσοι είμαστε και να συντονιστούμε.

Έχω μείνει λίγο πίσω σε αυτό αλλά αυτή τη στιγμή ετοιμάζουμε απάντηση σε ΟΤΕ και Υφυπουργό Μετοφορών (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=20364) για την επιστολή διαμαρτυρίας. Αλλά μπορούμε να οργανώσουμε μία συνάντηση για το επόμενο ΣΚ όπου θα γνωριστούμε αλλά και θα συντονιστούμε....

PopManiac
05-09-05, 21:06
Μέχρι στιγμής έχουμε "γνωριστεί" οι εξής:
1) Moshstef
2) Bororo
3) Manuel
4) Popmaniac

Πότε ήταν η τελευταία φορά που επικοινωνήσατε με 121; Προσωπικά έχω από Απρίλιο.... Γιατί σκέφτομαι, όπως είχαμε συζητήσει με το moshstef, σαν πρώτη κίνηση να επικοινωνήσουμε όλοι μαζί την ίδια ημέρα με το 121 αναφέροντας το πρόβλημα, αλλά και πως γνωρίζουμε πως τουλάχιστον άλλοι 10 χρήστες Χολαργού-Παπάγου (το παρακάνουμε με τον αριθμό; ) αντιμετωπίζουν τα ίδια προβλήματα...

Θα μπορούσαμε να πούμε πως η Πέμπτη 8/9/05 θα ήταν μια καλή μέρα να το κάνουμε αυτό...

Τι λέτε;

moshstef
05-09-05, 23:43
Καλό είναι που ήδη έχουμε μαζευτεί τέσσερεις, αλλά όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο. Αν υπάρχουν και άλλοι Χολαργιώτες που διαβάζουν το thread, να στείλουν PM στον PopManiac.

Συνολικά έχω μιλήσει στο 121 τρείς φορές τις τελευταίες 2 βδομάδες. (Tις τελευταίες 2 βδομάδες απλά δεν υποφέρεται. 14kb/s downloads, και νιώθω την νιότη μου να φεύγει καθώς κάνω browsing)

Όσον αφορά τον αριθμό των χρηστών που θα αναφέρουμε:
Μπορούμε άνετα να πούμε 10 άτομα, δεν το παρακάνουμε. Αφού όλοι οι Χολαργιώτες που έχουν γράψει σε αυτό το thread αναφέρουν πεσμένες ταχύτητες και ούτε ένας δεν λέει οτι πάει καλά, αυτό δείχνει ένα ποσοστό 100%. Είναι σίγουρο ότι υπάρχουν και άλλοι που "υποφέρουν" από χαμηλές ταχύτητες οι οποίοι δεν διαβάζουν το forum. Παρ' όλα αυτά πιστεύω πως αφού αυτήν την στιγμή γνωρίζουμε 4-5 άτομα που έχουν πρόβλημα, να πούμε πως γνωρίζουμε άλλους 5 χρήστες με πρόβλημα, γιατί αυτή είναι η αλήθεια και η τύχη βοηθάει τους ενάρετους κτλ. :mrgreen: Εκτός αν μαζευτούν και άλλοι ή όντως κάποιος γνωρίζει περισσότερους να μας το πει...

Αυτό που έχω να προσθέσω είναι να αναφέρουμε πως επί 2 βδομάδες μέσα στον Αύγουστο, όσο ήταν διακοπές ο κόσμος, οι ταχύτητες πήγαιναν πολύ καλά, και εντελώς ξαφνικά την Δευτέρα 22-Αυγούστου 09:00πμ, που γύρισε πια ο κόσμος από τις διακοπές, οι ταχύτητες πέσανε κατακόρυφα.
Αυτό τους δείχνει που οφείλεται το πρόβλημα.

Τί λετε;

Οποιαδήποτε μέρα πούμε για να τηλεφωνήσουμε μαζικά, είμαι μέσα. Πέμπτη 8/9 καλά είναι.

globalnoise
06-09-05, 00:26
Καλό είναι που ήδη έχουμε μαζευτεί τέσσερεις, αλλά όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο. Αν υπάρχουν και άλλοι Χολαργιώτες που διαβάζουν το thread, να στείλουν PM στον PopManiac.

Συνολικά έχω μιλήσει στο 121 τρείς φορές τις τελευταίες 2 βδομάδες. (Tις τελευταίες 2 βδομάδες απλά δεν υποφέρεται. 14kb/s downloads, και νιώθω την νιότη μου να φεύγει καθώς κάνω browsing)

Όσον αφορά τον αριθμό των χρηστών που θα αναφέρουμε:
Μπορούμε άνετα να πούμε 10 άτομα, δεν το παρακάνουμε. Αφού όλοι οι Χολαργιώτες που έχουν γράψει σε αυτό το thread αναφέρουν πεσμένες ταχύτητες και ούτε ένας δεν λέει οτι πάει καλά, αυτό δείχνει ένα ποσοστό 100%. Είναι σίγουρο ότι υπάρχουν και άλλοι που "υποφέρουν" από χαμηλές ταχύτητες οι οποίοι δεν διαβάζουν το forum. Παρ' όλα αυτά πιστεύω πως αφού αυτήν την στιγμή γνωρίζουμε 4-5 άτομα που έχουν πρόβλημα, να πούμε πως γνωρίζουμε άλλους 5 χρήστες με πρόβλημα, γιατί αυτή είναι η αλήθεια και η τύχη βοηθάει τους ενάρετους κτλ. :mrgreen: Εκτός αν μαζευτούν και άλλοι ή όντως κάποιος γνωρίζει περισσότερους να μας το πει...

Αυτό που έχω να προσθέσω είναι να αναφέρουμε πως επί 2 βδομάδες μέσα στον Αύγουστο, όσο ήταν διακοπές ο κόσμος, οι ταχύτητες πήγαιναν πολύ καλά, και εντελώς ξαφνικά την Δευτέρα 22-Αυγούστου 09:00πμ, που γύρισε πια ο κόσμος από τις διακοπές, οι ταχύτητες πέσανε κατακόρυφα.
Αυτό τους δείχνει που οφείλεται το πρόβλημα.

Τί λετε;

Οποιαδήποτε μέρα πούμε για να τηλεφωνήσουμε μαζικά, είμαι μέσα. Πέμπτη 8/9 καλά είναι.

Θυμήσου με: Θα σε πάρει τηλέφωνο τεχνικός την επόμενη μέρα και θα σου πει πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι καθώς οι ταχύτητες δεν είναι εγγυημένες. Θα σου πει 2-3 τεχνολογικές (και καλα) @@ριές, που τις έχει μάθει παπαγαλία, και αυτό ήταν όλο.

Απλά αν μπορέσεις να σου μιλήσει χωρίς να σε βλέπει σαν πελάτη αλλά σαν άνθρωπο και τον καταφέρεις να σου δώσει εξήγηση για το τι φταίει ή για αν κάποτε προγραμματίζουν κάποια αναβάθμιση...

vinterus
06-09-05, 00:26
Τώρα έχετε κι έναν ακόμα Χολαργιώτη με πρόβλημα στην παρέα!
Θλιβερές ταχύτητες και πολλή αστάθεια. Η ταχύτητά μου κυμαίνεται από 1 ως 20 kbps μέσα σε 5 δευτερόλεπτα. Ούτε συζήτηση για online gaming!!!
Παρεπιμπτόντως έχω ένα φίλο στο Παπαγου που πάει μια χαρά (<100 ping κλπ).
Μέσα για την Πέμπτη!

globalnoise
06-09-05, 00:30
...που πάει μια χαρά (<100 ping κλπ).

Α ρε Ελλάδα μου πως είσαι έτσι... Δίκιο έχεις, το καλό ping για τον Έλληνα on-line gamer είναι <100 και για τον Αμερικάνο ίσως και για λίγους Ευρωπαίους κάθε ping άνω των 30ms θεωρείτε lag! ;)

Τουλάχιστον έχουμε ήλιο, πανέμορφες παραλίες και την καλύτερη version θηλυκών που δημιουργήθηκε :worthy:

moshstef
06-09-05, 01:30
Θυμήσου με: Θα σε πάρει τηλέφωνο τεχνικός την επόμενη μέρα και θα σου πει πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι καθώς οι ταχύτητες δεν είναι εγγυημένες. Θα σου πει 2-3 τεχνολογικές (και καλα) @@ριές, που τις έχει μάθει παπαγαλία, και αυτό ήταν όλο.

Απλά αν μπορέσεις να σου μιλήσει χωρίς να σε βλέπει σαν πελάτη αλλά σαν άνθρωπο και τον καταφέρεις να σου δώσει εξήγηση για το τι φταίει ή για αν κάποτε προγραμματίζουν κάποια αναβάθμιση...
Είναι γνωστό ότι η νοοτροπία του ΟΤΕ δεν είναι απ' τις καλύτερες. ωστόσο στην περίπτωσή μας τα πράγματα είναι πιο θετικά, γιατί οργανωνόμαστε, ενημερωνόμαστε και πληθαίνουμε σιγά σιγά.

Κατ' αρχήν αυτό που λένε "μή εγγυημένες ταχύτητες" σημαίνει πως δεν έχεις 24 ώρες το 24ωρο 42kΒytes/s. Δεν συνεπάγεται σε καμμία περίπτωση στις ταχύτητες που βλέπουμε εμείς, όπου μέσος όρος είναι το 15kB/s και μέγιστο το 20kB/s. Αυτό που βιώνουμε εμείς είναι πρόβλημα. Κανένας τεχνικός δεν θα σου πει το αντίθετο, και αν σου πεί κάτι τόσο απαράδεκτο, μπορείς να μιλήσεις με άλλον.

Σκοπός αυτής της κίνησης δεν είναι να μας εξηγήσουνε το πρόβλημα οι τεχνικοί στο helpdesk. Το πρόβλημα το ξέρουμε. Το DSLAM έχει πιττάρει και δεν σηκώνει τους χρήστες. Σκοπός μας είναι να ακουστεί ότι υπάρχει πρόβλημα στον Χολαργό. Να γίνει καταχώρηση ότι παραπονέθηκαν εντός μιας μέρας 5-10 άτομα. Ώστε να προχωρήσει το θέμα στον υπεύθυνο για να γίνει η απαραίτητη αναβάθμιση.

Αυτό που θέλόυμε από τον ΟΤΕ είναι να μας πεί τί κινήσεις κάνει για να λύσει το πρόβλημά μας.

Αν ο τηλεφωνητής του helpdesk ή ο τεχνικός που θα μας μιλήσει μας πεί πως δέν είναι ο αρμόδιος, τότε ποιός είναι; Να απευθυνθούμε σε εκείνον.

PopManiac
06-09-05, 10:41
moshtef, διάβασες το μυαλό μου, δεν θα μπορούσα να τα έλεγα καλύτερα! :thumb_dup

globalnoise
06-09-05, 10:56
Ακριβώς επειδή έχετε τόσο μεγάλο πρόβλημα σας προτείνω να μην πάρετε τηλέφωνο αλλά να πάτε στον ΟΤΕ της περιοχής και να βρείτε τον αρμόδιο ADSL να του το πείτε. Μόνο έτσι τετ-α-τετ και με 2 ανθρώπους που να εκρποσωπούν 10 άτομα θα βγάλετε μια λογική άκρη! Είναι κρίμα να έχετε μαζευτεί και οργανωθεί έτσι για απλά ένα τηλεφώνημα... ;)

Bororo
06-09-05, 14:21
Έχουν πολύ πλάκα αυτά που λέτε, αν δεν είναι αρμόδιος τ΄τοε ποιός είναι να μιλήσουμε κ.λ.π. Στα τηλεφωνικά κέντρα με τα οποία συναναστρεφόμαστε εμείς οι χρήστες δεν υπάρχει τεχνίκος ούτε για δείγμα! εμείς μιλάμε με τους "σάκους" που έχει ό οτε σαν γραμμή άμυνας. Κάθε "σάκος" έχει μπροστά του ένα σενάριο με stadar ερωτήσεις του στύλ γιατί σέρνομαι? γιατί έχει πιτάρει το dslam? ποτε θα γίνει αναβάθμιση? και οι απαντήσεις είναι πάνω κάτω fixed. π.χ. σέρνεστε τώρα, αύριο δεν θα σέρνεστε οι ταχύτητες δεν είναι εγγυημένες? Κάναμε αναβάθμηση 1η Οκτώβρη η επόμενη έρχεται σύντομα! Δεν μπορόυμε να εγγυηθούμε bandwidth 48kbps στον καθένα γιατί τότε θα έπρεπε ανα 100 χρήστες να δίνουμε 4,8mbps θα ήταν δηλαδή σαν να δίνουμε μία λωρίδα για τον καθένα που θα ήθελε να ταξιδέψει στην θεσσαλονίκη! Και άλλα τέτοια άκυρα (τα οποία οι περισσότεροι δεν τα καταλαβαίνουν, απλά τα λένε)

Σημείωση: Το "σάκοι" δεν είναι προσβολή απλά τους λέω σάκους του box γιατί ο ρόλος τους είναι να δέχονται τα πολλά χτυπήματα και να τα καταπίνουν στην αρχή τους πριν προλάβουν να γίνουν μεγαλύτερα. και μέχρι τώρα η πολιτική αυτή λειτουργεί ΤΕΛΕΙΑ. Δεν έχουν γνωρίσει όμως ακόμη το τμήμα "μπουλντοζα" του χολαργου :whip:

PopManiac
07-09-05, 00:19
Δεν μπορώ να διαφωνήσω με τη λογική των globalnoise και bororo...

Είναι αλήθεια πως όλοι μας εδώ έχουμε ήδη μιλήσει με 121 και έχουμε λίγο-πολύ λάβει τις ίδιες απαντήσεις. Αλλά, τουλάχιστον δεν θα μπορέσουν να μας πουν "μα, δεν έχουν άλλοι τέτοιο πρόβλημα στο Χολαργό" όταν εμείς θα γνωρίζουμε (και θα τους πούμε) πως την ίδια ημέρα έχουν γίνει καταγγελίες και από άλλους στο Χολαργό.

Σιγά τα ωά θα μου πείτε, δικαίως ίσως. Αλλά, θα ήταν καλό όλοι μας να ζητάμε το όνομα του υπευθύνου με τον οποίο θα μπορούσαμε να συνομιλήσουμε.

Κατόπιν, προτείνω ο καθένας μας να αποστείλει ένα μικρό φαξ/email (καλύτερα 10-15 ξεχωριστά από ένα με 20 υπογραφές) του οποίου το περιεχόμενο σε γενικές γραμμές να έχουμε επεξεργαστεί.

Και βλέπουμε....

Δυστυχώς, από τα δείγματα γραφής που έχουμε λάβει από τον ΟΤΕ με αφορμή την επιστολή διαμαρτυρίας για τα πάγια ADSL, φαίνεται ξεκάθαρα η αλλαζονεία και αναλγησία (να μην τα πω αλλιώς) που επιδεικνύει ο μονοπωλητής ΟΤΕ. Αλλά, τα γραπτά μένουν και σε μελλοντική κίνηση που θα αφορά το χάλι του ADSL, το οποίο πιστέψτε με θα γίνει πολύ πιο προφανές όταν μπουν και οι φοιτητικές συνδέσεις (εκεί να δείτε πανικός που θα επικρατήσει), θα μπορούμε να αναφερθούμε και στην περίπτωσή μας.

Αλλιώς, πέρα από τη VIvodi να φέρνει full LLU στο Χολαργό δε βλέπω άλλη ουσιαστική λύση. Και εκεί δλδ έχω την υποψία πως θα υπάρχει ισορροπία στο βυθό αλλά τουλάχιστον δεν θα χώνουμε τσάμπα πάγια...

PopManiac
07-09-05, 19:40
Λοιπόν, Τετάρτη 7/9 σήμερα, τι θα λέγατε να ξεκινούσαμε τηλεφωνήματα στο 121 αύριο και να ποστάρουμε εδώ τι συνέβη;

moshstef
07-09-05, 21:58
Κανένα πρόβλημα εδώ για αύριο. Η αλήθεια είναι πως κρατιόμουν να μην τους πάρω από σήμερα λόγω των απίστευτα χαμηλών ταχυτήτων.

manuel
08-09-05, 08:43
Τους κάλεσα ήδη προχτές παιδιά.Ακόμα περιμένω να με πάρουν τηλ.Θα ξαναεπιχειρήσω αύριο.
Καλη τυχη σε όλους μας θα την χρειαστούμε σίγουρα!!

manuel
08-09-05, 13:14
Μόλις έλαβα τηλ απο τεχνικό του ΟΤΕ.Ευγενέστατος ο άνθρωπος αφού κοίταξε την γραμμή μου είπε οτι πολυ απλά έχει τιγκάρει το DSLAM του ΟΤΕ στον Χολαργό και οτι τέλος του μήνα έχουν προγραμματίσει αναβάθμιση 1 ή 2 MBit.
Όσες βλάβες και να ανοίξουμε αν δεν γίνει η αναβάθμιση δεν γίνεται τίποτα!!

Τουλάχιστον τις τελευταίες 2 φορές που καλεσα στο 121 με πήραν τηλ.Πριν κανα 2μηνο απλά με έγραφαν.

moshstef
08-09-05, 21:01
Λοιπόν πήρα το 121 σήμερα, και κανονικά μετά από μερικές ώρες με πήρε ο τεχνικός. Είπαμε τα κλασσικά, "έχω πρόβλημα ταχύτητας" - "ΟΚ θα το κοιτάξουμε για reset, ή αν δεν διορθωθεί θα στείλουμε κάποιον απο κεί".
Όταν του είπα πως "στον Χολαργό έχω μιλήσει σε 5 άτομα που έχουν adsl, ΚΑΙ οι 5 έχουν το ίδιο πρόβλημα ταχύτητας με μένα". Τότε μου απάντησε πως:
- οι αναβαθμίσεις είναι θέμα του 134
- από 121 και 1242 δεν προωθούνται τα παράπονά μας προς αρμόδιους αναβαθμίσεων.

Οπότε προτείνω να πάρουμε όλοι το 134, να δουμε τι θα μας πούνε εκεί. Και μετά αν δεν γινεί τίποτα, να προχωρήσουμε με αυτό που πρότεινε ο PopManiac, με ξεχωριστά Fax δηλαδή.

Οι υπόλοιποι είχατε τηλεφωνική επικοινωνία; Τί σας είπανε;

Bororo
09-09-05, 15:45
Ποιές αναβαθμίσεις :viking

moshstef
09-09-05, 16:24
Ποιές αναβαθμίσεις :vikingΠραγματική απορία ή σαρκασμός;


Τι έγινε οι υπόλοιποι; Μιλήσατε με το 121;

manicx
12-09-05, 11:03
Αν σας παρηγορεί αυτό, ο πΟΤΕς έχει ενημερώσει αρκετούς ISP για προβλήματα σε Χολαργό. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με 4net, μου είπαν (χωρίς καν να το αναφέρω εγώ) για προβλήματα σε Χολαργό. Αυτό που μου είπαν είναι ότι η 4net έχει αναφέρει το πρόβλημα και η απάντηση από τον πΟΤΕ είναι ότι τα προβλήματα οφείλονται σε αναβαθμίσεις και ότι από αρχές Οκτωβρίου θα διορθωθούν. Βέβαια επειδή είμαστε στην Ελλάδα, ποτέ μην βάζεις το χέρι στην καρδιά...

PopManiac
12-09-05, 12:14
Παιδιά, συγνώμη για την απουσία ποστ μου αλλά είχα κάποια προσωπικά θέματα να επιληφθώ...

Λοιπόν, επικοινωνία έγινε την Πέμπτη, δήλωσα το πρόβλημα και επικοινώνησε μαζί μου ο ίδιος τεχνικός που είχαμε μιλήσει πριν κάποιους μήνες. Ο άνθρωπος ήταν φιλικότατος και εξυπηρετικός αν και ξεκίνησε τη συζήτηση λέγοντάς μου το standard απαγγελόμενο ποιήμα για "μη εγγυημένες ταχύτητες λόγω υπερβολικής χρήσης των συνδέσεων από Ρ2Ρ κλπ κλπ (τα ξέρουμε, μας τά'χουν πει!)"

Όταν όμως του είπα 2-3 πραγματάκια και είδε πως είμαι λίγο "ξεστραβωμένος", τότε η συζήτηση πήρε άλλη ροή όπου off-the-record παραδέχτηκε πως ο Χολαργός είναι πολύ προβληματική περιοχή (και άλλα τα οποία θα σας τα πω από κοντά εάν και όταν συναντηθούμε).

Στο τέλος μου είπε ακριβώς σχεδόν όσα έγραψε παραπάνω ο manicx....

Αυτά προς το παρόν και λέω να δρομολογήσουμε μια καφεδοκατάσταση κάπου εντός του επόμενου ΣΚ. Ακούω (μάλλον διαβάζω ;) ) προτάσεις!!!!

moshstef
12-09-05, 13:06
ΟΚ, αρκεί αυτά που σας είπανε να ισχύουν. Εμένα μου ακούγονται εντάξει πάντως. Αφού έρχονται και από διαφορετικές πηγές (ΟΤΕ, forthnet).

Μέσα για την καφεδοκατάσταση :) Να ακούσουμε και τί άλλο σου είπε PopManiac ο τεχνικός. Να πουμε για Κυριακή;

Bororo
13-09-05, 19:48
Πραγματική απορία ή σαρκασμός


Σαρκασμός man, Σαρκασμός :)

Μέσα κι εγώ για τον καφέ! Για πού λέμε????

xmak
14-09-05, 18:04
Εχω κανει καμια 10αρια τηλεφωνα στο 12-1242 και στον οτε Αγιας Παρασκευης αλλα για αυτους ειναι ολα ενταξει ,πηρα και το forthnet που μου ειπαν οτι δεν εχουν αλλους παραπονουμενους ,, Ο Παπαγος δεν νομιζω οτι εχει τα ιδια προβληματα (βεβαια ειναι Παπαγου) βαρεθηκα και απλα περιμενω..(να καει το κτηριο τους..)

manicx
15-09-05, 10:44
Εχω κανει καμια 10αρια τηλεφωνα στο 12-1242 και στον οτε Αγιας Παρασκευης αλλα για αυτους ειναι ολα ενταξει ,πηρα και το forthnet που μου ειπαν οτι δεν εχουν αλλους παραπονουμενους ,, Ο Παπαγος δεν νομιζω οτι εχει τα ιδια προβληματα (βεβαια ειναι Παπαγου) βαρεθηκα και απλα περιμενω..(να καει το κτηριο τους..)

xmak, απλώς έπεσες σε άσχετο στο support της forthnet. Προσωπικά εμένα μου είπαν ξεκάθαρα ότι επιρρεάζονται αρκετά προάστια στην ΒΑ Αττική αυτή τη στιγμή. Εγώ είμαι Αγία Παρασκευή και οταν τους ρώτησα μου ανέφεραν μεγάλο πρόβλημα σε Χολαργό και μιρκότερα σε Αγία Παρασκευή και Παπάγου. Εγώ έψω υπομονή μέχρι αρχές Οκτωβρίου όπως μου είπαν. Μετά περνάω στην αντεπίθεση.

PopManiac
15-09-05, 15:27
Μέχρι αρχές Οκτωβρίου ε;;;; Τότε χαιρετίσματα γιατί - καλώς εχόντων - θα έχω μια 4MB/s από Βέλγιο που θα μένω...

Όπως και αν έχει, προτείνω μία συντροφική - συναδελφική συνάντηση αγωνιστικού συντονισμού (μεταξύ Fredo και Frape) για Σαββάτο προς απόγευμα (μετά τις 1900) κάπου Χολαργό, Tease, Metzkalito (ή αλλού)...

Συμμετέχοντες;;;;;;;

Agis-Pro
17-09-05, 14:30
Για σας πρώην συμπάσχοντες...Είμαι Σκωτία (Εδινβούργο) γι 'αυτό δεν απάντησα τόσο καιρό.

Πριν φύγω μου είχαν πεί τα ίδια πράγματα για αναβάθμιση 1 ή 2 mbit στο dslam χολαργού στο τέλος του μήνα... και ότι έχει πολλούς χρήστες το dslam Χολαργού.

Τώρα από ότι διαβάζω και μαθαίνω τα ίδια χάλια επικρατούν ακόμα σε ότι αφορά το adsl στο Χολαργό οπότε καμιά αλλαγή.

Μου είχαν κάνει 2 φορές reset τη γραμμή αλλά δεν άλαξε κάτι...

Ελπίζω αν γίνει ποτέ η αναβάθμιση αυτή να έρθει στα ίδια επίπεδα όπως τον προηγούμενο χειμώνα το adsl στο Χολαργό.

Όσο για τώρα έχω 8mbit γραμμή με 30 λίρες το μήνα...

Κουράγιο παιδιά!

manuel
18-09-05, 14:23
Σαν να έφτιαξαν τα πράγματα απο χτές.Σήμερα έχω πολύ καλές ταχύτητες.
Ελπίζω μόνο να μην είναι λόγο το Σαββατοκύριακου.
Θα δείξει αυριο....
:roll:

globalnoise
18-09-05, 14:28
Νιώθω άσχημα που στο λέω, αλλά του σαββατοκύριακου είναι... ;) Στο λέω εκ πήρας...

@ ADSLgr.com All rights reserved.