PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε Νότια Ελλάδα



sonyp900
31-08-05, 19:11
Καλησπέρα,
Από το πρωί, στην περιοχή των Χανίων έχω συνεχόμενα disconnect σε γραφείο και σπίτι. Πριν μισή ώρα είχα πάλι πρόβλημα το οποίο όμως παρέμενε. Πήρα πρώτα την Άλτεκ (εκεί έχω σύνδεση) και μου είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα στον κόμβο του ΟΤΕ στην κεντρική και νότια Ελλάδα. Για να το τσεκαρω, κάλεσα και στο 1242 και μου είπαν τα ίδια πράγματα και απλά υπομονη΄μέχρι να φτιάξει. Τώρα είμαι ΟΚ αλλά δεν ξέρω για πόσο. Ας διαβάσουν και ας έχουν το νου τους οι φίλοι από δω που μένουν σε αυτές τις περιοχές.

Spyrosss
31-08-05, 19:20
Eγω έχω disconnects εδω και δύο εβδομάδες, με οχι και τόσο μεγάλη συχνότητα. Μια μέρα μου έσπασε τα νευρα και το έκανε 3-4 φορές ενώ σήμερα στις 16:55:48 ξανάγινε μετα απο 5 μέρες ησυχία.

Το περίεργο είναι οτι χάνει ο router (Zyxel 652R) το ΙP και ξεκολλάει μόνο με reboot, πράγμα που δεν έκανε ποτέ. Πηρα τον ISP (Vivodi) και τους δήλωσα βλάβη αν και υποψιάζομε οτι μπορεί να είναι και θέμα ΟΤΕ.

Οι υποψίες που έχω είναι τέσσερις:

1.Πεθαίνει η κάρτα μου στο DSLAM χάνω το IP και ξεκολλάει με reboot του router, δηλαδή αν γίνει reset στην γραμμή και ξανα handshake.

2.Kατι κάνανε στον BBRAS απο τον ΟΤΕ.

3.Κάτι κάνανε στην Vivodi.

4.Πεθαίνει το Zyxel.

tvelocity
31-08-05, 19:31
Απο χτές το μεσημέρι, γίνονται disconnects ανα λίγα λεπτά. Άθλια κατάσταση. Περιοχή Ηράκλειο Κρήτης, DSLAM Θερίσου. ISP Tellas (αν και είναι προφανές απο τα diagnostics του USR οτι φταίει ο ΟΤΕ, το αναφέρω και αυτό).

Spyrosss
31-08-05, 19:32
(αν και είναι προφανές απο τα diagnostics του USR οτι φταίει ο ΟΤΕ, το αναφέρω και αυτό).

Δηλαδή;;

sonyp900
31-08-05, 19:34
Εγώ ανέφερα τι μου είπε ο ΟΤΕ για σήμερα, δεν ξέρω για χτες επειδή ήμουν ΟΚ.

Valder
31-08-05, 19:37
Πρόβλημα κι εδω! Στο DSLAM Γηροκομείο ανήκω! Διακοπές στη σύνδεση όσον αφορά επικοινωνία με εξωτερικό. (MSN messenger, τα site σε .com κλπ). Τα ελληνικά σαιτ δουλεύουν καλά.

Αντε και είναι και μια φίλη εδω και ήθελα να της δείξω την τρομερή adsl μου.... ρόμπα έγινα! :P

Spyrosss
31-08-05, 19:43
Πρόβλημα κι εδω! Στο DSLAM Γηροκομείο ανήκω! Διακοπές στη σύνδεση όσον αφορά επικοινωνία με εξωτερικό. (MSN messenger, τα site σε .com κλπ). Τα ελληνικά σαιτ δουλεύουν καλά.

Αντε και είναι και μια φίλη εδω και ήθελα να της δείξω την τρομερή adsl μου.... ρόμπα έγινα! :P

Aυτό είναι καθαρά θέμα ISP. Τι σχέση μπορεί να έχει το DSLAM, όσο και Γηροκομείο να είναι, με το ποια site βλέπεις και το χάσιμο της επικοινωνίας με εξωτερικό.

NoDsl
31-08-05, 19:51
Απο χτές το μεσημέρι, γίνονται disconnects ανα λίγα λεπτά. Άθλια κατάσταση. Περιοχή Ηράκλειο Κρήτης, DSLAM Θερίσου. ISP Tellas (αν και είναι προφανές απο τα diagnostics του USR οτι φταίει ο ΟΤΕ, το αναφέρω και αυτό).


Μία απο τα ίδια περιοχή πατέλες (Dslam αριάδνη)/...Παντως απο οτι μου έιπαν στο 121 έχει γίνει χαμός κρήτη αυτές τις μέρες
Γραμμή πΟΤΕ isp 4net

energie
31-08-05, 19:54
το προβλημα δυστιχως παραμενει. πριν 20 λεπτα παγωσε η συνδεση και μπηκα τελικα μετα απο μιση ωρα περιπου !!

sonyp900
31-08-05, 19:58
το προβλημα δυστιχως παραμενει. πριν 20 λεπτα παγωσε η συνδεση και μπηκα τελικα μετα απο μιση ωρα περιπου !!

Πιστεύω να βοήθησα με το ποστ μου. Να ξέρετε τι παίζεται τουλάχιστον. ;)

Valder
31-08-05, 20:06
Aυτό είναι καθαρά θέμα ISP. Τι σχέση μπορεί να έχει το DSLAM, όσο και Γηροκομείο να είναι, με το ποια site βλέπεις και το χάσιμο της επικοινωνίας με εξωτερικό.

Νταξ μη με αρπάζεις απ τα μούτρα, απλά είχα πρόβλημα στη σύνδεση και σκέφτηκα οτι ίσως να είναι αυτό που λέτε. Δεν είμαι ειδήμων επι του ζητήματος. Όπως και να χει ευχαριστώ που μου απάντησες! :)

johnios
31-08-05, 20:36
Τα ίδια και από Γιάννενα, συνεχόμενες διακοπές χθες και σήμερα το μεσημέρι - απόγευμα!
Έχει καμια ώρα που λειτουργεί καλά!

androu
31-08-05, 20:40
dslam Αριάδνης.. siemens 1 , με έχει πετάξει πολλές φορές έξω.. (καλά αυτό το κάνει κάθε μέρα) ...

σήμερα με ενημέρωσαν απο 4thnet οτι έχει πρόβλημα η Κρήτη (*(^&*#*()*(#)

forthnet + γραμμή ΟΤε..

conne
31-08-05, 21:48
μαγκες δεν ξερω τι παιζει,αλλα εδω θεσσαλονικη συνεχεια disconnects και μετα καπακι ξαναμπαινει.το 121 δεν ξερει τιποτα φυσικα...απλα χανω για μια στιγμη το dsl και μετα απο ξανασυγχρονιζει παλι.

Spyrosss
31-08-05, 22:00
Τελευταία Νέα:

"Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες, όλα αυτά γίνονται στην προσπάθεια για την παροχή μιας καλύτερης υπηρεσίας. Οι χρήστες θα πρέπει πρώτα να εξοικιωθούν με το φαινόμενο των αποσυνδέσεων, των χαμηλών ταχυτήτων και των άθλιων pings έτσι ώστε να είναι έτοιμοι να ανταπεξέλθουν στις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσουν στο μέλλον με την έλευση του φοιτητικού πακέτου.

Στα πλαίσια της σκληρής αυτής εκπαίδευσης των χρηστών, ο ΟΤΕ προσφέρει δωρεάν διακοπές στην Μακρόνησο και ένα αυτοκίνητο μάρκας 2CV σε δέκα τυχερούς χρήστες ADSL.

OTE Ποιότητα στην επικοινωνία"

http://www.ote.gr/news.index?234abla_ubla

aragorn
31-08-05, 23:11
Eγω έχω disconnects εδω και δύο εβδομάδες, με οχι και τόσο μεγάλη συχνότητα. Μια μέρα μου έσπασε τα νευρα και το έκανε 3-4 φορές ενώ σήμερα στις 16:55:48 ξανάγινε μετα απο 5 μέρες ησυχία.

Το περίεργο είναι οτι χάνει ο router (Zyxel 652R) το ΙP και ξεκολλάει μόνο με reboot, πράγμα που δεν έκανε ποτέ. Πηρα τον ISP (Vivodi) και τους δήλωσα βλάβη αν και υποψιάζομε οτι μπορεί να είναι και θέμα ΟΤΕ.

Οι υποψίες που έχω είναι τέσσερις:

1.Πεθαίνει η κάρτα μου στο DSLAM χάνω το IP και ξεκολλάει με reboot του router, δηλαδή αν γίνει reset στην γραμμή και ξανα handshake.

2.Kατι κάνανε στον BBRAS απο τον ΟΤΕ.

3.Κάτι κάνανε στην Vivodi.

4.Πεθαίνει το Zyxel.

Τα ίδια κι εγώ χθες...
Μάλιστα έκανα επνεκκίνηση το Zyxel (2602 HW) τρεις φορές για να ξαναβρεί την ΙΡ και να έρθει η καρδιά στη θέση της...

gRim
31-08-05, 23:29
Ηράκλειο Κρήτης-Φορτέτσα κανένα disconnect αλλά πότε πότε σαν να παγώνει η σύνδεση για 5 λεπτά και μετά όλα κανονικά. Το παρατήρησα καμια 10αριά φορές αλλά και πάλι δεν είναι κάτι το τραγικό..

globalnoise
31-08-05, 23:47
Τελευταία Νέα:

"Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες, όλα αυτά γίνονται στην προσπάθεια για την παροχή μιας καλύτερης υπηρεσίας. Οι χρήστες θα πρέπει πρώτα να εξοικιωθούν με το φαινόμενο των αποσυνδέσεων, των χαμηλών ταχυτήτων και των άθλιων pings έτσι ώστε να είναι έτοιμοι να ανταπεξέλθουν στις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσουν στο μέλλον με την έλευση του φοιτητικού πακέτου.

Στα πλαίσια της σκληρής αυτής εκπαίδευσης των χρηστών, ο ΟΤΕ προσφέρει δωρεάν διακοπές στην Μακρόνησο και ένα αυτοκίνητο μάρκας 2CV σε δέκα τυχερούς χρήστες ADSL.

OTE Ποιότητα στην επικοινωνία"

http://www.ote.gr/news.index?234abla_ubla

Καλα ε, η πρώτη πρόταση έτσι όπως την είδα με γέμισε γαλήνη... :lol:

Spiros-2907
01-09-05, 10:05
Καλημέρα από Κέρκυρα

Εδώ και μερικές μέρες είχα και 'γω disconnects, επικοινώνησα με 1242, το ψάξαμε και ήταν έτοιμοι να μου αλλάξουν το modem (SpeedTouch 510).

Όταν έχω disconnect, στη σελίδα Basic / Connections (Web interface - http://10.0.0138) έχω: Link: Connected, State: Down.Πρόκειται για το ίδιο;
Όπως θα καταλάβατε δεν έχω και πολλή σχέση με το θέμα :(

Από χτες αποκαταστάθηκε πάντως :)

sonyp900
06-09-05, 11:27
Από τις 31/8 που ανέφερα την βλάβη στο πΟΤΕ (δεν ήξερα ότι υπήρχε γενικότερο πρόβλημα πριν), με πήραν τηλέφωνο μόλις ΤΩΡΑ να τσεκάρουν!!!!!!!!!!!!!!!! :haha Μόλις 6 ημέρες μετά το πρόβλημα................ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.