PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Microsoft θα περιορίσει τις δυνατότητες των φθηνών laptop



Σελίδες : [1] 2

Tiven
12-05-08, 21:44
Η Microsoft θα ξεκινήσει ένα πρόγραμμα για να προωθήσει τα Windows στα πολύ οικονομικά PC , με μία προϋπόθεση - θα περιορίσει τις δυνατότητες υλισμικού της συσκευής.

Σχεδιάζει να προσφέρει στους κατασκευαστές υπολογιστών σημαντικές μειώσεις τιμών στο λειτουργικό Windows XP Home Edition για να τους ενθαρρύνει να το χρησιμοποιήσουν ενάντια του Linux , σε υπολογιστές πολύ μικρού κόστους (ULPCs). Η Microsoft απαιτεί από τους κατασκευαστές των ULPCs , να περιορίσουν το μέγεθος της οθόνης των συσκευών αυτών , στις 10.2 ίντσες , την χωρητικότητα των σκληρών τους δίσκων στα 80GB και την μη τοποθέτηση οθονών touch-screen.

"Με το να επιβάλλουν αυτούς τους περιορισμούς λύνουν έναν αριθμό προβλημάτων της βιομηχανίας υπολογιστών" είπε ο αναλυτής Roger Kay , πρόεδρος της EndPoint Technologies Associates. "Δίνει την δυνατότητα στους κατασκευαστές να προσφέρουν μία χαμηλού κόστους λύση , και αποτρέπει τυχών προβλήματα τιμών στην βασική αγορά".

H Microsoft αρνήθηκε να κάνει σχόλια σχετικά με το πρόγραμμα. "Δεν ανακοινώνουμε δημόσια , στοιχεία που έχουν να κάνουν με συμφωνίες με τους κατασκευαστές".

Τα ULPCs είναι ένα ανερχόμενο είδος φορητών υπολογιστών μικρού κόστους. Παραδείγματα είναι το EEE PC της Asus και το Ένα Laptop για κάθε παιδί. Τα συστήματα έχουν ήδη περιορισμένες δυνατότητες στο υλισμικό τους.

Η Microsoft σχεδιάζει να χρεώνει τους κατασκευαστές , 26 δολλάρια για τα Windows XP Home Edition για τα ULPC που θα πουληθούν σε λιγότερο αναπτυγμένες αγορές όπως της Κίνας και της Ινδίας , και 32 δολλάρια σε ανεπτυγμένες αγορές.

Εκτός από τους περιορισμούς στην οθόνη και τον σκληρό δίσκο της κάθε συσκευής, τα συστήματα δεν θα επιτρέπεται να έχουν περισσότερο από 1GB Ram , και μονο-πύρηνο επεξεργαστή που να είναι συγχρονισμένος πάνω από 1GHZ. Θα υπάρξει μία εξαίρεση σε μερικά chips όπως το C7-M της VIA που τρέχει ανάμεσα στα 1 και 1.6GHZ και το Atom N270 της Intel.

Προσφέροντας τα Windows XP Home Edition σε χαμηλότερες τιμές , η Microsoft ελπίζει να επικρατήσει στην αγορά των ULPC και να μειώσει την χρήση Linux , σύμφωνα με έναν υπάλληλο των κατασκευαστών που προτίμησε να μην αναγνωριστεί γιατί δεν επιτρέπεται να μιλήσει σχετικά με το πρόγραμμα.

"Οι κατασκευαστές υπολογιστών μικρού κόστους έδειξαν μεγάλη πρόοδο με τις λύσεις ανοικτού κώδικά , και η Microsoft θέλει να το σταματήσει " είπε ο υπάλληλος.

H Microsoft είπε πως σχεδιάζει να σταματήσει την διάθεση των Windows XP μετά τις 30 Ιουνίου , με εξαίρεση την χρήση των Windows XP Home στα ULPC.


Πηγή:
http://www.pcworld.com/businesscenter/article/145719/microsoft_to_limit_capabilities_of_cheap_laptops.html

ZX1234R
13-05-08, 07:49
Αυτά είναι. Είμαι Microsoft και κάνω ότι θέλω. Αλλά να κόψουν και την touch screen? Τότε ποιός ο λόγος να έχεις ulpc? Μόνο για φορητό σκληρό και wireless ιντερνετ?

djuan1988
13-05-08, 08:06
Μπράβο στη Microsoft! Δουλεύει και πάει τον κόσμο μπροστά!

WAntilles
13-05-08, 09:10
Αφού σας μειώσαμε σε δυνατότητες όλο σας το hardware, να στραβωθείτε από την οθόνη, να γίνουν τα νεύρα σας τσατάλια από την λίγη RAM, πάρτε κι από πάνω την πλέον σαβουρευμένη και μή προβλέψιμη έκδοση Windows NT-Class που βγήκε ποτέ -> όπου στο δίκτυο κάνει ό,τι της καπνίσει κάθε φορά -> και φυσικά ως Windows, γεμίστε και γουωρμοτροτζάνιους. Και που φυσικά ως Windows αποδίδει 2 φορές λιγότερο από το Linux.

Ο αγαπητός σας κος Μπάλμερ.



ΥΓ: Φυσικά καί η Intel μέσα σε αυτήν την κίνηση.

Δεν εκπλήσσομαι.

Microsoft & Intel πάντοτε χτυπούσαν το Linux και το ανοικτό λογισμικό.

Jazzer
13-05-08, 09:18
Πληροφορίες, δωρεάν επίδειξη και πολλές πολλές δόσεις στα γνωστά σας καταστήματα, παραγγείλετε από τώρα πριν εξαντληθούν !!:p

Avesael
13-05-08, 09:39
Δεν πειράζει...
Ας κάνουν ότι θέλουν, το Linux έχει πάρει το δρόμο του και αυτό δεν αλλάζει!

Στο σπίτι, από τα 4 pc, πλέον τα 3 έχουν Linux και το 1 μόνο xp pro...
Μέχρι και η γυναίκα μου (που δεν είναι και η πλέον σχετική με το αντικείμενο) κατάλαβε τη διαφορά του ενός λειτουργικού με το άλλο...

ZX1234R
13-05-08, 09:49
Μέχρι και η γυναίκα μου (που δεν είναι και η πλέον σχετική με το αντικείμενο):) κατάλαβε τη διαφορά του ενός λειτουργικού με το άλλο...

:):):):):):)

+10 :respekt:

AddictedToChaos
13-05-08, 09:50
Δεν φταίει η m$ και η intel.

Αυτοί κάνουν το παιχνίδι τους ούτως ή άλλως.

Όσοι θα τρέξουν να αγοράσουν αυτό το έκτρωμα θα φταίνε.

21century
13-05-08, 10:27
Οι περιορισμοί θυμίζουν απολυταρχικές μεθόδους περισσότερο παρά ενίσχυση της αγοράς και της ανταγωνιστικότητας σε ότι αφορά το υλικό των υπολογιστών. Νομίζω ότι οι μιρκοί φθηνοί υποφορητοί δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα άλλο απο το σχεδιασμό τους και την ευκολία τους. Αν η ΜΣ θέσει φραγμούς στην αγορά για να τηρήσει εσωτερικές ίντριγκες και συμφωνίες διαπράττει μέγα λάθος..

lamargosx
13-05-08, 10:56
Δεν τις ξέχασε τελικά τις μονοπωλιακές τακτικές της.Όχι ότι περίμενα το αντίθετο.....

rockstar
13-05-08, 12:36
Ας χτυπιεται οσο θελει η microsoft...σε αυτη τη κατηγορια οπου το hardware εχει περιορισμενες δυνατοτητες τα linux παιζουν μπαλα μονα τους...για μενα ειναι μονοδρομος...

flamelab
13-05-08, 15:11
Ευθύς για την Σπηλιά πίσω στα Windows XP 32, κομμένο και ραμμένο στο hardware , αναμέσα σε κάγκελα .

Ουρτ !

arkara
13-05-08, 15:50
είναι και τρομερό και απαράδεκτο..
και στην τελική τουλάχιστον το καλό είναι ότι θα προσφέρονται στα ίσια τα linux κόντρα στα windows

Cafeeine
13-05-08, 16:08
είναι και τρομερό και απαράδεκτο..
και στην τελική τουλάχιστον το καλό είναι ότι θα προσφέρονται στα ίσια τα linux κόντρα στα windows

Αν νομίζεις οτι η όποια συμφωνία κάνει η MS δεν θα έχει και καμια παράγραφο σχετική με αποκλειστικότητα μάλλον θα απογοητευτείς....

dvm
13-05-08, 16:14
Δεν φταίει η m$ και η intel.

Αυτοί κάνουν το παιχνίδι τους ούτως ή άλλως.

Όσοι θα τρέξουν να αγοράσουν αυτό το έκτρωμα θα φταίνε.

Ναι αλλά όταν δεν βρίσκεις την έκδοση Linux παρά μόνο σε ένα θαμένο link ενώ το έκτρωμα θα το πουλάει ο Κωτσόβολος; Κι άντε εσύ που ξέρεις οκ, το ψάχνεις. Ο Νίκος Ασχετόπουλος όταν θα πάει στον Κωτσόβολο τι θα πάρει;

Απλά η Μ$ βασίζεται στην απλή τακτική:
Κάθε εταιρεία έχει ως βασικό σκοπό να βγάζει κέρδη
Κάθε εταιρεία μπορεί να βγάλει ένα προϊόν με λίνουξ επάνω.
Η Μ$ πληρώνει την εταιρεία για να βάλει παράθυρα. Και οι 2 έχουν μεγαλύτερο
κέρδος από πριν.

A_gamer
13-05-08, 17:24
Δεν φταίει η m$ και η intel.

Αυτοί κάνουν το παιχνίδι τους ούτως ή άλλως.

Όσοι θα τρέξουν να αγοράσουν αυτό το έκτρωμα θα φταίνε.

Συμφωνώ και επαυξάνω!

AddictedToChaos
13-05-08, 17:46
Ναι αλλά όταν δεν βρίσκεις την έκδοση Linux παρά μόνο σε ένα θαμένο link ενώ το έκτρωμα θα το πουλάει ο Κωτσόβολος; Κι άντε εσύ που ξέρεις οκ, το ψάχνεις. Ο Νίκος Ασχετόπουλος όταν θα πάει στον Κωτσόβολο τι θα πάρει;

Απλά η Μ$ βασίζεται στην απλή τακτική:
Κάθε εταιρεία έχει ως βασικό σκοπό να βγάζει κέρδη
Κάθε εταιρεία μπορεί να βγάλει ένα προϊόν με λίνουξ επάνω.
Η Μ$ πληρώνει την εταιρεία για να βάλει παράθυρα. Και οι 2 έχουν μεγαλύτερο
κέρδος από πριν.

Δεν διαφωνώ με το σκεπτικό σου.

Αυτό που περιγράφεις, είναι αυτό που ισχύει άλλωστε.

Απλά, υπάρχουν κάποια επίπεδα στοιχειώδους λογικής, που οι περισσότεροι άνθρωποι διαθέτουμε και μπορούμε να αξιοποιήσουμε σε οποιοδήποτε επίπεδο.

Αν λοιπόν κάποιοι από εμάς, δεν μπορούμε να αντιληφθούμε τον εμπαιγμό σε ένα πράγμα, τότε φταίμε εμείς και κανείς άλλος.

Παραπληροφόρηση, λαμογιές και επικοινωνιακά tricks πάντα υπάρχουν και θα υπάρχουν.

Όσον αφορά τη φάση με το linux που έθιξες, πλέον δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα στην προσβασιμότητα του.

Δεν είναι δύσκολο να ανακαλύψει κανείς το linux.

Το δύσκολο είναι να μπει στον κόπο να το δοκιμάσει και να κάνει την μετάβαση αν επιθυμεί κάτι εναλλακτικό.

ggeorgan
13-05-08, 18:03
Ἡ κεντρικὴ ἰδέα τοῦ ἄρθρου εἶναι ὅτι ἡ Microsoft θὰ πουλᾶ φθηνὰ τὰ κουτσουρεμένα windows XP μόνο γιὰ κουτσουρεμένα μηχανήματα. Γιατὶ εἶναι αὐτὸ περιορισμός τοῦ ἀνταγωνισμοῦ; Πιὸ πολὺ 'μοιάζει μὲ σωστὸ marketing. Μὲ ποιὰ λογικὴ ἕνας θὰ ἀγόραζε καλό μηχάνημα καὶ θὰ εἶχε τὴνν ἀξίωση νὰ τοῦ βάλει κουτσουρεμένο λειτουργικὸ ἐπειδὴ αὐτὸ τὸ λειτουργικὸ θὰ ἦταν φθηνό !

Gordito
13-05-08, 18:15
Εγω δεν καταλαβα γιατι πρεπει σωνει και καλα να υπαρχουν αυτοι οι περιορισμοι για να μπουν τα windows....

Y.Γ. Αν η εκδοση linux που υπαρχει πανω στο laptop ειναι σαν το Xandros του triple e, προτιμω κουτσουρεμενα windows.

rockstar
13-05-08, 18:56
Ἡ κεντρικὴ ἰδέα τοῦ ἄρθρου εἶναι ὅτι ἡ Microsoft θὰ πουλᾶ φθηνὰ τὰ κουτσουρεμένα windows XP μόνο γιὰ κουτσουρεμένα μηχανήματα. Γιατὶ εἶναι αὐτὸ περιορισμός τοῦ ἀνταγωνισμοῦ; Πιὸ πολὺ 'μοιάζει μὲ σωστὸ marketing. Μὲ ποιὰ λογικὴ ἕνας θὰ ἀγόραζε καλό μηχάνημα καὶ θὰ εἶχε τὴνν ἀξίωση νὰ τοῦ βάλει κουτσουρεμένο λειτουργικὸ ἐπειδὴ αὐτὸ τὸ λειτουργικὸ θὰ ἦταν φθηνό !
:offtopic:Γιατι μου φαινονται πολυ ασχημα οπτικα τα ελληνικα ετσι?
Οι αρχαιοι εγραφαν με κεφαλαια και χωρις τονους...
Δασειες περισπωμενες κτλ εγιναν επι βυζαντιου οταν η κοινη γλωσσα της εποχης ηταν τα ελληνικα για να μπορουν να διαβαζουν σωστα οι ξενοι δηλαδη αυτοι που δεν ειχαν μητρικη τα ελληνικα...
Θεωρειται οτι προωθει την ελληνικη γλωσσα καποιος οταν γραφει ετσι?:down:

ps:εχω την εντυπωση οτι κυριως οι φιλολογοι το βλεπουν ετσι...

Ως ανθρωπος των θετικων επιστημων θα δανειστω τη φραση που ειχε σε επιγραφη ο πλατωνας στην εισοδο της ακαδημιας του...

"ΑΓΕΩΜΕΤΡΗΤΟΣ ΜΗΔΕΙΣ ΕΙΣΙΤΩ"

simeon.mattes
13-05-08, 20:31
Μπορεί τα windows να είναι έτσι όπως τα λέτε αλλά είναι αρκετά πιο εύχρηστα από το linux...τουλάχιστον για τον απλό χρήστη που θέλει να καλήψει κάποια βασικά πράγματα όπως editors, multimedia εφαρμογές κλπ.

Εξάλλου παραπάνω από 1GB μνήμη την να την κάνει με τέτοιες ανάγκες?

Ίσως αν τα συγκρίνατε με MAC θα σας έλεγα, ναι έχετε δίκιο, αλλά τα Linux μόλις που έχουν αρχίσει να απευθύνονται στο ευρύ κοινό

AddictedToChaos
13-05-08, 20:38
Μπορεί τα windows να είναι έτσι όπως τα λέτε αλλά είναι αρκετά πιο εύχρηστα από το linux...

Να επεκτείνω τη σκέψη σου μετά τα αποσιωπητικά;

...αλλά με χίλια δυό άλλα κι ανεξήγητα προβλήματα όπως ιοί, BSOD, επικίνδυνο default partition scheme, διατήρηση των προσωπικών αρχείων του χρήστη στο ίδιο partition με τα system files, χρήση του συστήματος με δικαιώματα διαχειριστή χωρίς την δέουσα ενημέρωση για το πως μπορεί να τρέχει το σύστημα ως limited user, κλπ, κλπ.

Αν είναι να λέμε κάτι, θα το λέμε ολοκληρωμένα ή δεν θα το λέμε καν ;)

simeon.mattes
13-05-08, 20:59
Να επεκτείνω τη σκέψη σου μετά τα αποσιωπητικά;

...αλλά με χίλια δυό άλλα κι ανεξήγητα προβλήματα όπως ιοί, BSOD, επικίνδυνο default partition scheme, διατήρηση των προσωπικών αρχείων του χρήστη στο ίδιο partition με τα system files, χρήση του συστήματος με δικαιώματα διαχειριστή χωρίς την δέουσα ενημέρωση για το πως μπορεί να τρέχει το σύστημα ως limited user, κλπ, κλπ.

Αν είναι να λέμε κάτι, θα το λέμε ολοκληρωμένα ή δεν θα το λέμε καν ;)

Ναι έχει απόλυτο δίκιο...όμως παρόλα αυτά επειδή όταν κάποιος χρησιμοποιεί ένα λειτουργικό σύστημα σαν home user θέλει απλά να ανοίγει το pc του και να παίζει, όλα τα παραπάνω δεν τον ενδιαφέρουν. Και το μεγαλύτερο ποσοστό είναι home users

Βέβαια αυτό με τους Ιούς είναι το μόνο καλό επιχείρημα που βρίσκω

Τα Windows απευθύνονται σε συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό ενώ τα linux ως απόγονο του unix
"ήταν" πιο πολύ για administrators....Όλοι οι drvers σε PC πρώτα γράφontaiι σε Windows και μετά στα υπόλοιπα...


Νομίζω συμφωνείς ότι ανάμεσα στα 3 πιο διαδεδομένα λειτουργικά Linux, Windows, Mac το τελευταίο απέχει κατά πολύ...Και όμως οι επεξεργαστές τη Apple πουλήθηκαν και το MAC ίσως είναι το τελευταίο σε χρήση

(ΑΥτό με το default partition scheme το αναλύεις λιγάκι?)

Gordito
13-05-08, 21:09
Να επεκτείνω τη σκέψη σου μετά τα αποσιωπητικά;

...αλλά με χίλια δυό άλλα κι ανεξήγητα προβλήματα όπως ιοί, BSOD, επικίνδυνο default partition scheme, διατήρηση των προσωπικών αρχείων του χρήστη στο ίδιο partition με τα system files, χρήση του συστήματος με δικαιώματα διαχειριστή χωρίς την δέουσα ενημέρωση για το πως μπορεί να τρέχει το σύστημα ως limited user, κλπ, κλπ.

Αν είναι να λέμε κάτι, θα το λέμε ολοκληρωμένα ή δεν θα το λέμε καν ;)

Αρκετα ειναι σωστα, αλλα πολυ υπερβολικα. To BSOD τι το ηθελες;
Λιγες ειναι οι πιθανοτητες να σπασει κατι στο linux;

Πχ ο window manager; :p

AddictedToChaos
13-05-08, 21:32
Ναι έχει απόλυτο δίκιο...όμως παρόλα αυτά επειδή όταν κάποιος χρησιμοποιεί ένα λειτουργικό σύστημα σαν home user θέλει απλά να ανοίγει το pc του και να παίζει, όλα τα παραπάνω δεν τον ενδιαφέρουν. Και το μεγαλύτερο ποσοστό είναι home users

Πλέον με το adsl, αλλάζει το πράγμα.

Δεν γίνεται να είσαι online 24/7 και το σύστημα να είναι τρυπητό.


Βέβαια αυτό με τους Ιούς είναι το μόνο καλό επιχείρημα που βρίσκω

Τα υπόλοιπα επιχειρήματα που αφορούν τη διασφάλιση των δεδομένων του χρήστη, λίγα σου φαίνονται;

Εγώ τα βάζω ακόμη πιο πάνω κι απ'την ασφάλεια του συστήματος.


Τα Windows απευθύνονται σε συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό ενώ τα linux ως απόγονο του unix
"ήταν" πιο πολύ για administrators....Όλοι οι drvers σε PC πρώτα γράφontaiι σε Windows και μετά στα υπόλοιπα...

Η κατάσταση αλλάζει πλέον για τα καλά.

Το linux προσφέρεται ανετότατα και για desktop χρήση.

Απλώς, πρέπει να γίνει μια προεργασία όσον αφορά τη σωστή επιλογή του hardware και του τρόπου χρήσης του.

Κι αυτό επιτυγχάνεται μόνο με ενημέρωση και με τη θέληση του ίδιου του χρήστη.


Νομίζω συμφωνείς ότι ανάμεσα στα 3 πιο διαδεδομένα λειτουργικά Linux, Windows, Mac το τελευταίο απέχει κατά πολύ...Και όμως οι επεξεργαστές τη Apple πουλήθηκαν και το MAC ίσως είναι το τελευταίο σε χρήση

Μα δεν τίθεται ζήτημα αμφιβολίας για το ποιοί κατέχουν το μεγαλύτερο κομμάτι της πίτας των χρηστών.

Αλλά το θέμα δεν είναι αυτό.

Το θέμα είναι οι βέλτιστες επιλογές που έχει ένας χρήστης στην κατοχή του.

Και μια τέτοια επιλογή δεν είναι αναγκαστικά το linux, αλλά η σωστή χρήση των windows πχ.


(ΑΥτό με το default partition scheme το αναλύεις λιγάκι?)

Δεν θα επεκταθώ υπερβολικά σε αυτό το ζήτημα.

Το πράγμα μιλάει από μόνο του.

Οι περισσότερες windows εγκαταστάσεις, συνοδεύονται συνήθως από ένα και μοναδικό partition όπου περιέχει τα πάντα και καμιά φορά (αν πρόκειται για laptops ειδικά), φορμάρεται σε fat32!!

Αν αυτό παρέχει ασφάλεια και αξιοπιστία, εμένα να με χ3σ3ις.


Αρκετα ειναι σωστα, αλλα πολυ υπερβολικα. To BSOD τι το ηθελες;
Λιγες ειναι οι πιθανοτητες να σπασει κατι στο linux;

Πχ ο window manager; :p

Άλλο να κρασάρει ένα μέρος του συστήματος κι άλλο ολόκληρο το σύστημα!!

Δεν λέω πως στο linux δεν υπάρχει αστάθεια.

Φυσικά και υπάρχει.

Αλλά αυτό διορθώνεται πανεύκολα, με σωστή αρχική ρύθμιση του συστήματος και επιλογή σωστής διανομής.

Anyway, αρκετά εκτροχιάσαμε το νήμα. Αν είναι να συνεχίσουμε αυτή την ενδιαφέρουσα - για 'μενα τουλάχιστον - κουβέντα, ας γίνει ένα split.

simeon.mattes
13-05-08, 21:58
Συμφωνώ απόλυτα απλά αν και έχω κανει πολλές προσπάθειες να αλλάξω λειτουργικό καταλήγω συνεχώς στο ίδιο επειδή τα προγράμματα που έχω δεν υπάροχυν για linux...

Βέβαια για να επανερθουμε στο θέμα νομίζω ότι αντίστοιχη κίνση θα μποροούσε να υπάρχει και για linux και επομένως να υπάρχει και ο σχετικό ανταγωνισμός

AddictedToChaos
13-05-08, 22:02
Συμφωνώ απόλυτα απλά αν και έχω κανει πολλές προσπάθειες να αλλάξω λειτουργικό καταλήγω συνεχώς στο ίδιο επειδή τα προγράμματα που έχω δεν υπάροχυν για linux...

Υπάρχουν εξίσου αξιόλογα (και σε μερικές περιπτώσεις, πιο αποτελεσματικά και παραγωγικά) προγράμματα στο linux με αυτά των windows.

Εκτός αν μιλάμε για πολύ ακριβές εμπορικές εφαρμογές τύπου cubase, τις σαχλαμάρες της adobe, κλπ, όπου εκεί όντως, είναι δύσκολο να βρεις αντίστοιχα στο linux.

Αλλά, αυτό δεν σ'εμποδίζει να χρησιμοποιείς το linux ως το βασικό σου σύστημα (στην περίπτωση που μπορέσεις να εξοικειωθείς μαζί του) και να χρησιμοποιείς windows περιστασιακά, για τις προαναφερθείσες απαιτητικές εφαρμογές.

simeon.mattes
13-05-08, 22:30
Υπάρχουν εξίσου αξιόλογα (και σε μερικές περιπτώσεις, πιο αποτελεσματικά και παραγωγικά) προγράμματα στο linux με αυτά των windows.

Εκτός αν μιλάμε για πολύ ακριβές εμπορικές εφαρμογές τύπου cubase, τις σαχλαμάρες της adobe, κλπ, όπου εκεί όντως, είναι δύσκολο να βρεις αντίστοιχα στο linux.

Αλλά, αυτό δεν σ'εμποδίζει να χρησιμοποιείς το linux ως το βασικό σου σύστημα (στην περίπτωση που μπορέσεις να εξοικειωθείς μαζί του) και να χρησιμοποιείς windows περιστασιακά, για τις προαναφερθείσες απαιτητικές εφαρμογές.

π.χ. το Finale που χρησιμοποιώ, απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει, κάτι καλά γερμανικά-αγγλικά λεξικά που έχω δεν υπάρχουν (το wine τα παίζει με πολύ χάλια fonts) και κάτι άλλα που δε μου έρχονται τώρα πάλι δεν υπάρχουν...και με αυτά περνάω μεγάλο μέρος της ημερας μου. Επομέως είναι δύσκολο να μπαινοβγαίνω windows - linux.

Ίσως να μην έχω ψάξει αρκετά αλλά αυτή η μετάβαση χρειάζεται πολύ χρόνο που δε διαθέτω

Hunter 85
14-05-08, 00:02
[QUOTE]

Ἡ κεντρικὴ ἰδέα τοῦ ἄρθρου εἶναι ὅτι ἡ Microsoft θὰ πουλᾶ φθηνὰ τὰ κουτσουρεμένα windows XP μόνο γιὰ κουτσουρεμένα μηχανήματα. Γιατὶ εἶναι αὐτὸ περιορισμός τοῦ ἀνταγωνισμοῦ; Πιὸ πολὺ 'μοιάζει μὲ σωστὸ marketing. Μὲ ποιὰ λογικὴ ἕνας θὰ ἀγόραζε καλό μηχάνημα καὶ θὰ εἶχε τὴνν ἀξίωση νὰ τοῦ βάλει κουτσουρεμένο λειτουργικὸ ἐπειδὴ αὐτὸ τὸ λειτουργικὸ θὰ ἦταν φθηνό.....[QUOTE]

Σωστος!!!!!!!!!! Το μεγαλύτερο μέρος όμως των χρηστών θεωρω οτι χρησιμοποιεί windows, ελπίζω μόνο να μην σταματήσει καποια μέρα κ την υποστήριξη η Microsoft. Με κάτι τετοια άρχιζω να σκέφτομαι (παρόλο που δεν είμαι ψαγμένος κ έμπειρος) να αλλάξω κατέυθυνση πός άλλλα λειτουργικά συστηματα :hmm:

WAntilles
14-05-08, 00:16
Μπορεί τα windows να είναι έτσι όπως τα λέτε αλλά είναι αρκετά πιο εύχρηστα από το linux...τουλάχιστον για τον απλό χρήστη που θέλει να καλήψει κάποια βασικά πράγματα όπως editors, multimedia εφαρμογές κλπ.

Φτάνει-φτάνει, μην λες άλλα γιατί θα σπάσει η καρέκλα από τα γέλια;

Πόσα λεπτά είπαμε από τη ζωή σου έχεις τρέξει Linux;

Μηδέν;

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 3 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Λιγες ειναι οι πιθανοτητες να σπασει κατι στο linux;

Με σοβαρή ρέουσα διανομή που να έχει καλό quality control, χωρίς αυτοματισμούς, με σοβαρό PMS & PM, και με nVidia VGA, οι πιθανότητες είναι πρακτικά μηδενικές.

simeon.mattes
14-05-08, 00:47
Φτάνει-φτάνει, μην λες άλλα γιατί θα σπάσει η καρέκλα από τα γέλια;

Πόσα λεπτά είπαμε από τη ζωή σου έχεις τρέξει Linux;

Μηδέν;



Αρκετά για να εκφέρω κάποια αποψη...εξάλλου έχω την εντύπωση ότι όπως λέει και πάνω το 1ο κουμπάκι αριστερά

forum < λατινική λέξη = αγορά, χώρος συνάθρηση για συζήτηση

και όπως φαντάζομαι ξέρεις
συζήτηση = ανταλλαγή σκέψεων...

Δεν ξέρω από πότε η ελευθερία σκέψης είναι λόγος γέλιου. Βέβαια χαίρομαι να βλέπω ευτυχισμένους ανθρώπους αλλα δε βελτιώνει εμένα.

Επομένως αντί να κάθεσαι να γελάς με αυτά που θεωρείς αστεία λόγω υποτίθεται δικής μου άγνοιας μπορείς απλά να μου αντιπροτείνεις και να με βοηθήσεις να συνειδητοποιήσω σύμφωνα με τα λεγόμενά σου κάποια πράγματα.

Έχω δει πολύ κόσμο που απλά θέλει να ανοίγει τον υπολογιστή και να το μόνο που θέλει να λειτουργεί...μπορεί τα XP να είναι χαζολειτουργικό, αλλά δεν πάυει να το προτιμάει ο περισσότερος κόσμος...Επομένως μια τέτοια κίνηση από τη Microsoft δε μου φαίνεται περίεργη...μπορεί ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον να αποφασίσει να βελτιώσει και το λειτουργικό τους, πράγμα δύσκολο όταν υποστηρίζει σε drivers για PC τα πάντα και απευθύνεται σε home users...Αν κάτι αντίστοιχο υπήρχε σε linux να είσαι σίγουρος ότι περισσότερος κόσμος θα το προτιμούσε...Φαντάζομαι προτιμάει κάτι δωρεάν και ασφαλές παρά κάτι που πληρώνει και είναι ελατωματικό.

WAntilles
14-05-08, 00:59
Έχω δει πολύ κόσμο που απλά θέλει να ανοίγει τον υπολογιστή και να το μόνο που θέλει να λειτουργεί...μπορεί τα XP να είναι χαζολειτουργικό, αλλά δεν πάυει να το προτιμάει ο περισσότερος κόσμος...Επομένως μια τέτοια κίνηση από τη Microsoft δε μου φαίνεται περίεργη...μπορεί ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον να αποφασίσει να βελτιώσει και το λειτουργικό τους, πράγμα δύσκολο όταν υποστηρίζει σε drivers για PC τα πάντα και απευθύνεται σε home users...Αν κάτι αντίστοιχο υπήρχε σε linux να είσαι σίγουρος ότι περισσότερος κόσμος θα το προτιμούσε...Φαντάζομαι προτιμάει κάτι δωρεάν και ασφαλές παρά κάτι που πληρώνει και είναι ελατωματικό.

Δεν ισχύει αυτό που λες.

Ουδέποτε η popularity σήμαινε απαραίτητα και ποιότητα.

Patentman
14-05-08, 01:06
ΥΓ: Φυσικά καί η Intel μέσα σε αυτήν την κίνηση.

Δεν εκπλήσσομαι.

Microsoft & Intel πάντοτε χτυπούσαν το Linux και το ανοικτό λογισμικό.

Εγω δεν εκπλησσομαι που παλι βρηκε ευκαιρια και χτυπησε ο δαιμων του anti-Intel.

Που το βρηκες αυτο;

Μην τα λες ετσι γιατι η καρεκλα εδω δεν σπαει, αλλά θα μου φυγουν τα σαγονια απο το γελιο. :lol:

Μηπως επειδη η AMD ειναι πατος στους επεξεργαστες για φθηνους laptop (και γενικοτερα σε laptop) και ετσι εχει "αφεση αμαρτιων";

Τι αλλο θα ακουσουμε.

Οσο για τον περιορισμο hardware αυτο ελλειπαν να δινουν κανονικους φορητους στα μισα λεφτα.
Μαλλον η ειδηση ειναι τραγικα παραπλανητικη και αποτελει σοβαρο δειγμα παραπληροφορησης.

Αυτο ελλειπε να δινουν με σκληρο 250GB, 2GB ram (ΗΜΑΡΤΟΝ, και τον μαμω φορητο να παρεις παλι 1GB σημερα, αντε 2 τοπ) και οθονη 15.4"...και να λεγεται και "φθηνος" αλλά και ποσο μαλλον να ειναι φθηνος.

........Auto merged post: Patentman πρόσθεσε 3 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν φτανει που θα δωσει λειτουργικο με 26$, την κραζουμε και απο πανω.
Πανω απο ολα το δωρεαν και καλυτερο ολων το τσαμπα.

Zephyr
14-05-08, 01:12
Πραγματικά κρίμα, παρακολουθούσα μ' ένδιαφέρον την ανάπτυξη της αγοράς των ultra portables, αλλά πλέον έλεος...

Περιορισμός hardware??? Ήμαρτον.:evil::down:

Δεν θα αναφερθώ στις μονοπωλιακές τακτικές, γιατί π.χ. η Asus κι οποιαδήποτε άλλη εταιρεία, δεν ενδιαφέρεται για το οποιοδήποτε OS, μόνο για τα φράγκα άρα είναι θεμιτό να κάνει συμφωνία με την Microsoft για μεγιστοποίηση του κέρδους.

Για την προώθηση του Linux, πιστεύω εδώ χρειάζονται εταιρίες. Να αντιπροτείνουν linux και π.χ. με 10$ (έναντι 32$) να δίνουν support ως τη λήξη της εγγύησης του hardware.

c4lex
14-05-08, 01:18
@simeon

Το linux δεν είναι δύσχρηστο. Τολμώ και είμαι έτοιμος και να στηρίξω και με επιχειρήματα ότι είναι αν όχι το ίδιο εύχρηστα, πιο εύχρηστα από τα windows. Απλά αυτό που αντιλαμβάνεται ο κόσμος ως δυσκολία είναι ο επιπλέον κόπος που θα κάνει και ο επιπλέον χρόνος που θα διαθέσει για να ξεμάθει αυτά που κάνει σχεδόν χωρίς σκέψη στα windows. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα θα αντιμετωπίσει στη μετάβασή του σε OS X, παρόλο που είναι γενικά αποδεκτό ότι είναι το πιο εύχρηστο λειτουργικό σε ύπαρξη αυτή τη στιγμή.

Αν αξίζει τον κόπο η μετάβαση σε linux είναι προσωπικό ζήτημα. Όπως είπες και συ, πολλοί απλά δεν έχουν το χρόνο ή την διάθεση να κάνουν την αλλαγή. Τα εξιδεικευμένα προγράμματα είναι λόγος, αλλά δεν απασχολούν όλους όσους τρέχουν windows. Οι περισσότεροι χρησιμοποιούνε τον υπολογιστή τους για απλές καθημερινές εφαρμογές που το linux διαθέτει και στις οποίες πολλές φορές πρωτοπορεί (λέγε με firefox, ή pidgin, ή 7zip ή...).

@microsoft

χαχα... κο κο κο

Edit: :rofl: :rofl: :rofl: :worthy:

Zephyr
14-05-08, 01:19
Οσο για τον περιορισμο hardware αυτο ελλειπαν να δινουν κανονικους φορητους στα μισα λεφτα.


........Auto merged post: Patentman πρόσθεσε 3 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν φτανει που θα δωσει λειτουργικο με 26$, την κραζουμε και απο πανω.


Κάπου κάνεις λάθος, ο περιορισμός Hardware είναι από την MS.

Ας το έκανε η κατασκευάστρια εταιρία.

Και την κράζουμε, όχι γιατί δίνει φθηνά τα XP, αλλά λόγω του τρόπου που το κάνει.;)

simeon.mattes
14-05-08, 01:24
Δεν ισχύει αυτό που λες.

Ουδέποτε η popularity σήμαινε απαραίτητα και ποιότητα.

Πιος μίλησε για ποιότητα...Αν θέλεις ποιότητα δεν μπαίνεις καν στην διαδικασία να δεις τι είναι το linux...πηγαίνεις σε MAC. και σε harware πας σε apple...Αλλα δε νομίζω να διαθέτει ο κάθενας 2000€ για να πάρει ένα μηχάνιμα της apple.


To Linux είναι πάρα πολύ βολικό για administrators, προγραμματιστές και τέλος...Με φτηνά υλικό και δωρεάν λογισμικό κάνεις πραγματικά τρομερά πράγματα. Όμως οταν για την καθημερινότητά σου χρειάζεται κανείς για να εγκαταστήσει ένα πρόγραμμα μία ώρα...αν βέβαια το βρει και άλλη μία ώρα για να βρει drivers...αν τους βρει...ε ήμαρτον...


Και η Ferrari είναι από τα πιο ποιοτικά αμάξια αλλά δεν εχω δει και πολλά στο δρόμο. Φαντάζομαι όλοι θα θέλανε ένα ποιοτικό αμάξι, αλλά όλοι αρκούνται στα λιγότερο ποιοτικά αλλά πιο εύχρηστα για την καθημερινότητά τους

Patentman
14-05-08, 01:25
Κάπου κάνεις λάθος, ο περιορισμός Hardware είναι από την MS.

Ας το έκανε η κατασκευάστρια εταιρία.

Και την κράζουμε, όχι γιατί δίνει φθηνά τα XP, αλλά λόγω του τρόπου που το κάνει.;)

Μαλλον δεν το ειδες σωστα το θεμα.

Ο περιορισμος (αν θα μπορουσε κανεις να πει οτι ειναι) ειναι για συστηματα που θα τρεχουν ΧΡ των 26$.
Αν θελουν οι κατασκευαστες ας βγαλουν οτι αλλο θελουν και ας τρεχει οτι αλλο θελουν.
Αν θελουν οι κατασκευαστες ας βγαλουν φθηνο φορητο με χαρακτηριστικα των κανονικων. Αλλά μαλλον δεν γινεται αυτο...

flamelab
14-05-08, 01:27
To Linux είναι πάρα πολύ βολικό για administrators, προγραμματιστές και τέλος...Με φτηνά υλικό και δωρεάν λογισμικό κάνεις πραγματικά τρομερά πράγματα. Όμως οταν για την καθημερινότητά σου χρειάζεται κανείς για να εγκαταστήσει ένα πρόγραμμα μία ώρα...αν βέβαια το βρει και άλλη μία ώρα για να βρει drivers...αν τους βρει...ε ήμαρτον...

Φαίνεται είτε έχεις να χρησιμοποιήσεις Linux πανω απο 10 χρόνια είτε είσαι προκατειλλημένος είτε δεν το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ.



Και η Ferrari είναι από τα πιο ποιοτικά αμάξια αλλά δεν εχω δει και πολλά στο δρόμο.

Δεν συγκρίνουμε ποτέ ασύγκριτα μεγέθη ;)

George978
14-05-08, 01:31
To Linux είναι πάρα πολύ βολικό για administrators, προγραμματιστές και τέλος...Με φτηνά υλικό και δωρεάν λογισμικό κάνεις πραγματικά τρομερά πράγματα. Όμως οταν για την καθημερινότητά σου χρειάζεται κανείς για να εγκαταστήσει ένα πρόγραμμα μία ώρα...αν βέβαια το βρει και άλλη μία ώρα για να βρει drivers...αν τους βρει...ε ήμαρτον...


εγω ειχα μηδενικες γνωσεις σε λινουξ , δεν ειμαι admin και η διανομη μου )arch) οτι κανουν τα windows εκτος απο παιχνιδια φυσικα. ΜΟνος μου εβαλα και συντηρω μια διανομη που δεν ειναι για ασχετους.

υπαρχει και το γνωστο "οποιος δε θελει να ζυμωσει...":twisted:

civil
14-05-08, 01:32
Πληροφορίες, δωρεάν επίδειξη και πολλές πολλές δόσεις στα γνωστά σας καταστήματα, παραγγείλετε από τώρα πριν εξαντληθούν !!:p

Ναι τρεχω να προκάμω !!!!
:p:p:p

Zephyr
14-05-08, 01:35
Πιος μίλησε για ποιότητα...Αν θέλεις ποιότητα δεν μπαίνεις καν στην διαδικασία να δεις τι είναι το linux...πηγαίνεις σε MAC. και σε harware πας σε apple...Αλλα δε νομίζω να διαθέτει ο κάθενας 2000� για να πάρει ένα μηχάνιμα της apple.


Αυτό ίσως είχε νόημα επί εποχής powerPC. Πλέον είναι (σχετική) κλεψιά.


Μαλλον δεν το ειδες σωστα το θεμα.

Ο περιορισμος (αν θα μπορουσε κανεις να πει οτι ειναι) ειναι για συστηματα που θα τρεχουν ΧΡ των 26$.
Αν θελουν οι κατασκευαστες ας βγαλουν οτι αλλο θελουν και ας τρεχει οτι αλλο θελουν.
Αν θελουν οι κατασκευαστες ας βγαλουν φθηνο φορητο με χαρακτηριστικα των κανονικων. Αλλά μαλλον δεν γινεται αυτο...

Έχεις απόλυτο δίκιο πάνω σ' αυτό το θέμα.

Όμως σκέψου το έτσι: Κάθε κατασκευάστρια εταιρεία UMPCs (εφόσον θέλει XP, και λόγικο είναι να τα θέλει λόγω ανταγωνισμού) θα βγάζει μόνο low-spec για να μπορεί να πάρει την "φθηνή" άδεια Xp. Αλλιώς είναι μη ανταγωνιστικά.

Αυτό είναι ένα κόλλημα για την διεύρυνση της αγοράς των UMPCs.

mrsaccess
14-05-08, 01:42
Κάπου έχουμε ξεφύγει και θα πρέπει κάποια στιγμή να σοβαρευτούν μερικοί και να μη γράφουν για να γράψουν ή να τρολλάρουν.

Ένας φορητός με 2GB RAM, διπύρηνο επεξεργαστή στα 2GHz και DVDRW σήμερα έχει 500 ευρώ, ορίστε ένα παράδειγμα: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.907981
Αυτός ο φορητός έχει σε όλους τους τομείς (επεξεργαστή, μνήμη, σκληρό δίσκο κτλ) το λιγότερο διπλάσιες επιδόσεις από το eeepc και κοστίζει μόλις 140 ευρώ περισσότερο από το μεγάλο eeepc (και 200 από το μικρό).

Το eeepc και οι συνάδελφοί του αποτελούν μια νέα κατηγορία ηλεκτρονικών συσκευών που προσωπικά θεωρώ πως αναβιώνει ουσιαστικά μια κατηγορία που είχε εκλείψει, αυτή των organizer και των προσωπικών βοηθών όπως πχ τα γνωστά σε όσους ασχολούνται Psion. Αυτή η κατηγορία αντικαταστάθηκε από τα σημερινά PDA και μόνοι εκπρόσωποι της ίσως έμειναν τα Nokia Communicator και λιγότερο το Nokia Internet Tablet.

Αυτά τα μηχανήματα λοιπόν αναβιώνουν σήμερα και αναβιώνουν μέσα από το Linux και το customization που μπορεί να δεχθεί. Το να βάλουμε windows και σε αυτά είναι πισογύρισμα γιατί δεν πρόκειται για pc. Ίσως τα windows να σας φαίνονται πιο εύκολα για το desktop pc σας ή το φορητό σας αλλά αυτά τα μηχανήματα δεν είναι τίποτα από τα δύο και τα windows μόνο πιο δύσχρηστα θα τα κάνουν όπως δύσχρηστο θα έκαναν και το κινητό σας.

Στην τελική είναι το router σας δύσχρηστο; Linux τρέχει και αυτό...

Patentman
14-05-08, 01:44
Κάθε κατασκευάστρια εταιρεία UMPCs (εφόσον θέλει XP, και λόγικο είναι να τα θέλει λόγω ανταγωνισμού) θα βγάζει μόνο low-spec για να μπορεί να πάρει την "φθηνή" άδεια Xp. Αλλιώς είναι μη ανταγωνιστικά.

Το σκεπτικο αυτο εχει βαση και ειναι λογικοτατο.
Ομως:

Μην ξεχναμε ομως πως η ειδηση αναφερει κατα κυριο λογο την Ινδια και την Κινα.
Αυτο το κομματι αγορας εχει και τα περισσοτερα κομματια στα οποια θα πουληθουν οι εν λογω φθηνοι φορητοι.

Αυτο το κομματι της αγορας δεν θα πιαστει απο το αν εχει ΧΡ γιατι δεν τους νοιαζει και τοσο.
Αυτο το κομματι της αγορας μπορει και τρεχει σπασμενο αν χρειαστει.
Αυτο το κομματι της αγορας κοιταζει μονο την τιμη και επειτα τα χαρακτηριστικα.
Αλλά πανω απο ολα την τιμη.

Μετα αν δουν οτι στα ιδια λεφτα η Χ εταιρια βγαζει λινουξομηχανημα με διπλασια καλυτερα χαρακτηριστικα, τα οποια τους ειναι χρησιμα (γιατι αν δεν ειναι δεν θα τα κοιταξουν καν) τοτε δεν θα πιαστουν στην φακα "windows".

Οποτε ολα ειναι θεμα ζητησης.

Η κινηση αυτη ομως της MS δινει μια αλλη οψη στην κατευθυνση και πολιτικη τιμων.
Δινει μια νοτα αισθησης ανταγωνισμου απο το linux, κατι που μονο ενθαρυντικο ειναι για μας τους καταναλωτες.
Για μας που το 1GB μνημης ειναι λιγο...

nstamoul
14-05-08, 01:53
Όμως οταν για την καθημερινότητά σου χρειάζεται κανείς για να εγκαταστήσει ένα πρόγραμμα μία ώρα...αν βέβαια το βρει και άλλη μία ώρα για να βρει drivers...αν τους βρει...ε ήμαρτον...

Εγώ αν θέλω να βάλω για παράδειγμα να βάλω π.χ. thunderbird δίνω:

apt-get install mozilla-thunderbird
Μετά πέφτω για ύπνο και όταν ξυπνάω είναι έτοιμο...

Για να σοβαρευτούμε λίγο.

Ας κάνουμε ένα πείραμα.Προσπάθησε να βάλεις το pidgin στα windows και αμα ξεπεράσεις το χρόνο μου εγώ θα κάνω shift-delete στον αφρικάνο μου (ubuntu).


nikos@nikos-desktop:~$ time sudo apt-get install pidgin
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
The following NEW packages will be installed:
pidgin
0 upgraded, 1 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
Need to get 572kB of archives.
After this operation, 2097kB of additional disk space will be used.
Get:1 http://archive.ubuntu.com hardy/main pidgin 1:2.4.1-1ubuntu2 [572kB]
Fetched 572kB in 1s (536kB/s)
Selecting previously deselected package pidgin.
(Reading database ... 160176 files and directories currently installed.)
Unpacking pidgin (from .../pidgin_1%3a2.4.1-1ubuntu2_amd64.deb) ...
Setting up pidgin (1:2.4.1-1ubuntu2) ...


real 0m8.249s
user 0m3.732s
sys 0m0.584s

Drivers?:rofl::rofl::rofl::rofl:
Α ναι κάτι θυμάμαι από την εποχή που χρησιμοποιούσα legacy λειτουργικά όπου έπρεπε να βάλω drivers ακόμα και για την κάρτα δικτύου.Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ στο λειτουργικό μου απλά έβαλα τους drivers για την κάρτα γραφικών μου με 3 κλικ (μετρημένα).Εσύ;

Αν δεν δοκιμάσεις δεν ξέρεις τι χάνεις ;)

c4lex
14-05-08, 01:58
Η κινηση αυτη ομως της MS δινει μια αλλη οψη στην κατευθυνση και πολιτικη τιμων.
Δινει μια νοτα αισθησης ανταγωνισμου απο το linux, κατι που μονο ενθαρυντικο ειναι για μας τους καταναλωτες.
Για μας που το 1GB μνημης ειναι λιγο...

Ακριβώς. Όλος ο τρόπος που έχει χειριστεί η microsoft το θέμα με τα UMPC δείχνει ότι πιάστηκε απροετοίμαστη. Δεν είναι τυχαίο που διαλέξανε XP και δεν είχανε κάποιο λειτουργικό "νέας γενιάς" να γεμίσει το κενό. Η microsoft ξέρει καλά όμως ποιά είναι τα αποτελέσματα (net effect) του μεγέθους της και δεν διστάζει να το χρησιμοποιήσει.

Αυτό που χρειαζόμαστε όλοι οι καταναλωτές, windows users/linux users/OS X users είναι μια πιο δίκαιη μοιρασιά τις πίτας. Μόνο τότε θα λειτουργήσουν οι νόμοι τις αγοράς σωστά. Το φοβερό, που συνήθως ξεχνάμε στα forum όπου βλέπουμε πιο οπαδικά το θέμα του τι χρησιμοποιούμε, είναι ότι συμφέρει τους windows users η έξοδος κάποιον χρηστών προς apple και πιγκουίνου μεριά. Μόνο έτσι θα ξυπνήσει η microsoft...

WARNING SEXIST COMMENT:
Όπως και οι γυναίκες θέλουνε να νιώσουν ότι έχουν ανταγωνισμό καμιά φορά για να "στρώσουν" :p

simeon.mattes
14-05-08, 02:01
Φαίνεται είτε έχεις να χρησιμοποιήσεις Linux πανω απο 10 χρόνια είτε είσαι προκατειλλημένος είτε δεν το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ.

Μπαα..αυτή τη στιγμή έχω πάνω openSuse 10.3 και σίγουρα είναι πιο εύχρηστο από αυτό που ήταν πριν 10 χρόνια :)... Το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά παλιότερες εκδόσεις γιατί το έβρισκα πολύ πρακτικό σε κειμενογράφους όπως LaTeX και σε γλώσσες προγραμματισμού κυρίως C...Το ίδιος πρόγραμμα που σε window το γράφεις σε 10 γραμμές με κάτι τρομερε΄ς συναρτήσεις για κλήση API, στο Linux είναι πιο απλά και πιο αποδοτικά. Η αλήθεια είναι ότι είμαι λιγάκι υπερβολικός. Ο καθημερινός άνθρωπος όμως αρκείται και με τα λίγα...απλά ένα πάτημα κουμπιού, χωρίς πολλές σκέψεις. Εδώ έχω δει ανθώπου που λένε: Άαα...ξέρεις να ανοίγει υπολογιστή...ΠΩωω (βέβαι λίγο παλιότερα αλλά δεν είναι και πολλά χρόνια)


Στο openSuse είχα προβλήματα με το NTFS , δεν έβρισκα προγράμματα που έχω σε windows, και πολλοί videocodecs δεν παίζανε...Αυτή τη στιγμή ψάχνω να κλέψω χρόνο για να μπορώ να τα πετάξω αυτά τα ρημάδια τα Windows...πραγματικά έχω αγανακτήσει με αυτά...

Φαντάσου η αδελφή μου που είναι άσχετη, μόλις είδε το Linux και το χρησιμοποίησε, έτσι έτοιμο χωρίς να εγκαταστήσει τίποτα, που λέει..τι όμορφο αυτό. Το προτιμώ από τα windows...

Απλά το Linux, τώρα έχει αρχίσει να απευθύνεται στον κόσμο...αλλά ακόμα απέχει, όχι πολύ αλλά έχει



Δεν συγκρίνουμε ποτέ ασύγκριτα μεγέθη ;)


Ως συνήθως υπερβολικός (για τον εαυτό μου το λέω). ΑΠλά ήθελα να τονίσω ότι όλοι βλέπουν την διαφορά Windows, Linux, MAC αλλά για πολλούς λόγους οι περισσότεροι προτιμάνε τα πρώτα.

Δεν είναι τυχαίο ότι η Microsoft θα βγάλει χρήματα από αυτή την ιστορία ακόμα κα με χειρότερα μηχανήματα και με χειρότερο λειτουργικό...εδώ έκλεισε την apple...

flamelab
14-05-08, 02:08
Μπαα..αυτή τη στιγμή έχω πάνω openSuse 10.3

Εμ, γι'αυτό έχεις αυτή την άποψη. Βάλε μια σοβαρή διανομή για αρχάριους (setup στο εικοσάλεπτο ) --> Ubuntu Hardy Heron, Fedora 9 και δες ότι ο Λινουξικός κόσμος είναι τελικά καλύτερος.

Ή μπες κατευθείαν στα "δύσκολα", παρε μια βαθιά ανασα και βάλε ArchLinux. Εχω δει άσχετους με Linux να το βάζουν.




Ως συνήθως υπερβολικός (για τον εαυτό μου το λέω). ΑΠλά ήθελα να τονίσω ότι όλοι βλέπουν την διαφορά Windows, Linux, MAC αλλά για πολλούς λόγους οι περισσότεροι προτιμάνε τα πρώτα.

Δεν είναι τυχαίο ότι η Microsoft θα βγάλει χρήματα από αυτή την ιστορία ακόμα κα με χειρότερα μηχανήματα και με χειρότερο λειτουργικό...εδώ έκλεισε την apple...

Είναι κάκιστο που η Microsoft επιβάλλει ακόμη τα Windows XP. Απαράδεκτο.

Πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να θέσει ΟΛΟ το δυναμικό της στα Windows Se7en .

Και καθεται και πετσοκόβει και βάζει γύρω γύρω συρματόπλεγμα.

simeon.mattes
14-05-08, 02:32
Εμ, γι'αυτό έχεις αυτή την άποψη. Βάλε μια σοβαρή διανομή για αρχάριους (setup στο εικοσάλεπτο ) --> Ubuntu Hardy Heron, Fedora 9 και δες ότι ο Λινουξικός κόσμος είναι τελικά καλύτερος.


Γιατί το λες? Είχα κάποτε και τα kUbuntu αλλά τελικά έμεινα στα openSuse

........Auto merged post: simeon.mattes πρόσθεσε 10 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ αν θέλω να βάλω για παράδειγμα να βάλω π.χ. thunderbird δίνω:

apt-get install mozilla-thunderbird
Μετά πέφτω για ύπνο και όταν ξυπνάω είναι έτοιμο...

Για να σοβαρευτούμε λίγο.

Ας κάνουμε ένα πείραμα.Προσπάθησε να βάλεις το pidgin στα windows και αμα ξεπεράσεις το χρόνο μου εγώ θα κάνω shift-delete στον αφρικάνο μου (ubuntu).


nikos@nikos-desktop:~$ time sudo apt-get install pidgin
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
The following NEW packages will be installed:
pidgin
0 upgraded, 1 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
Need to get 572kB of archives.
After this operation, 2097kB of additional disk space will be used.
Get:1 http://archive.ubuntu.com hardy/main pidgin 1:2.4.1-1ubuntu2 [572kB]
Fetched 572kB in 1s (536kB/s)
Selecting previously deselected package pidgin.
(Reading database ... 160176 files and directories currently installed.)
Unpacking pidgin (from .../pidgin_1%3a2.4.1-1ubuntu2_amd64.deb) ...
Setting up pidgin (1:2.4.1-1ubuntu2) ...


real 0m8.249s
user 0m3.732s
sys 0m0.584s

Drivers?:rofl::rofl::rofl::rofl:
Α ναι κάτι θυμάμαι από την εποχή που χρησιμοποιούσα legacy λειτουργικά όπου έπρεπε να βάλω drivers ακόμα και για την κάρτα δικτύου.Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ στο λειτουργικό μου απλά έβαλα τους drivers για την κάρτα γραφικών μου με 3 κλικ (μετρημένα).Εσύ;

Αν δεν δοκιμάσεις δεν ξέρεις τι χάνεις ;)

Ισχύουν όλα αυτά που μου λες...Δεν είπα όχι...Αν εξαιρέσουμε το modem...αλλα και τι να το κάνω...ό,τι έχω πάνω το έχει αναγνωρίσει...χωρίς καν 3 click...Απέυθεία αό την εγκατάσταση...
ΤΣΠ...μάλλον παραξηγηθηκα...Απλά συμφωνώ ΄με αυτό ου είπαν παραπάνω ότι

Μην ξεχναμε ομως πως η ειδηση αναφερει κατα κυριο λογο την Ινδια και την Κινα.
Αυτο το κομματι αγορας εχει και τα περισσοτερα κομματια στα οποια θα πουληθουν οι εν λογω φθηνοι φορητοι.

Αυτο το κομματι της αγορας δεν θα πιαστει απο το αν εχει ΧΡ γιατι δεν τους νοιαζει και τοσο.
Αυτο το κομματι της αγορας μπορει και τρεχει σπασμενο αν χρειαστει.
Αυτο το κομματι της αγορας κοιταζει μονο την τιμη και επειτα τα χαρακτηριστικα.
Αλλά πανω απο ολα την τιμη.

Hunter 85
14-05-08, 05:13
Έχω δει πολύ κόσμο που απλά θέλει να ανοίγει τον υπολογιστή και να το μόνο που θέλει να λειτουργεί...μπορεί τα XP να είναι χαζολειτουργικό, αλλά δεν πάυει να το προτιμάει ο περισσότερος κόσμος...Επομένως μια τέτοια κίνηση από τη Microsoft δε μου φαίνεται περίεργη...μπορεί ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον να αποφασίσει να βελτιώσει και το λειτουργικό τους, πράγμα δύσκολο όταν υποστηρίζει σε drivers για PC τα πάντα και απευθύνεται σε home users...Αν κάτι αντίστοιχο υπήρχε σε linux να είσαι σίγουρος ότι περισσότερος κόσμος θα το προτιμούσε...Φαντάζομαι προτιμάει κάτι δωρεάν και ασφαλές παρά κάτι που πληρώνει και είναι ελατωματικό.

Είναι αλήθεια αλλα μήπως ήθε η ώρα να κοιτάξουμε κ αλλα λειτουργικά συστήματα ? :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.