PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπές στη σύνδεση



koraxprs
12-05-08, 22:52
Καλησπέρα σε όλους,

Εδώ και περίπου ένα μήνα αντιμετωπίζω έντονο πρόβλημα στη σύνδεσή μου: Η παροχή Adsl διακόπτεται καθημερινά. Δεν έχουμε όμως να κάνουμε με αποσυγχρονισμό του router (NetGear DG834PN Rangemax), αλλά με διακοπή της παροχής από την Tellas! Παρακολουθώ το router μου όταν συμβαίνουν οι διακοπές και στο interface βλέπω ότι διατηρώ την IP μου (είμαι συνδεδεμένος με την Τελλας δηλαδη) και βλέπω όλες τις σχετικές διευθύνσεις (gateway & DNS Servers) αλλά τα downstream & upstream connections είναι μηδενισμένα!! (Προφανώς δεν έχω καμια σύνδεση στο Internet σε αυτή τη φάση) Και από τα λαμπάκια του router σβήνει μόνο το DSL ενώ το PPP link όχι (λογικόν :) ). Αυτό συμβαίνει στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων βραδινές ώρες και μπορεί να κρατήσει μερικά λεπτά (με διαδοχικές στιγμιαίες αναλαμπές που φυσικά δεν προλαβαίνεις να κάνεις ούτε κλικ) έως όλη τη νύχτα. Επικοινώνησα πριν αρκετό καιρό με το τεχνικό τμήμα της εταιρείας και μου λέγανε να δοκιμάσω να φτιάξω τις συνδεσμολογίες των καλωδίων (δεν είμαι άσχετος ώστε να το φάω ότι έφταιγε αυτό, αλλά είπα να δείξω καλοπροαίρετος και το έκανα :evil: :evil:), φυσικά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Σήμερα πάλι επικοινώνησα ξανά (διοτί έχει φτάσει πλέον στο απροχώρητο) και διαπίστωσα ότι οι υπάλληλοι-τεχνικοί έιτε είναι εντελώς άσχετοι είτε έχουν αποθρασσυνθεί εντελώς ή και τα 2!!:evil: :evil: Συγκεκριμένα ο τυπάς σήμερα προσπαθούσε να με πείσει ότι αυτό που του έλεγα είναι αδύνατον να συμβαίνει (δλδ να είμαι συνδεδεμένος και να μην έχω παροχή) και ότι, άκουσον άκουσον, φταίει ο υπολογιστής ή το antivirus μου (!!!!). (Για να τον βουλώσω λίγο του είπα ότι έχω Linux σύστημα οποτε δεν έχω antivirus και επίσης συμβαίνει κι όταν κανένας υπολογιστής δεν είναι συνδεδεμένος και το βλέπω στα λαμπάκια ότι κόβεται). Μου είπε μάλιστα να ξαναπάρω όταν συμβαίνει το πρόβλημα ώστε να το δει εκείνη την ώρα (μόνο που με τα 25+ λεπτά αναμονής αυτό επανέρχεται μέχρι να μιλήσω εγώ μαζί τους) διοτί δεν έβλεπε καθόλου αποσυγχρονισμούς (λογικό αφού δε συνέβαιναν τέτοιοι!) και ότι το πρόβλημα είναι δικό μου!!! Επειδή στο τσακ δεν τον άρχισα στα xx σκέφτομαι και θέλω να ρωτήσω καποιους πιο ειδήμονες από εμένα στα θέματα αυτά πως να αποδείξω ότι είναι δικό τους πρόβλημα και να διορθωθεί επιτέλους!!

Συγγνώμη για την επιθετικότητα (είναι και το 1ο ποστ μου :) ) αλλά με έκανε ο τεχνικός τούρμπο!!

Ιδέες;;

edit: Σορρυ αλλά δεν είδα ότι υπήρχε όμοιο θέμα (βέβαια το πρόβλημα είναι άλλο οπότε...)

semola
12-05-08, 23:01
Ο Θεός βοηθός με την tellas.Εγώ απέκτησα ψυχίατρο και έλεισα όλα τα προβλήματα!!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.