PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ 22:00 ΜΕ 08:00



arnidis
13-05-08, 12:56
Εχω πρόβλημα μετά τις 22:00 το βράδυ μέχρι τις 08:00 το πρωί συνεχείς αποσυνδέσεις δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.

Στατιστικά γραμμής DOWNLOAD UPSTREAM 857
DOWNSTREAM 12321
SNR MARGIN UPSTREAM 9
DOWNSTREAM 30
Έχω παρατηρήσει επίσης οτι βγάζει περίπου 300 με 700 fast path crc errors sto far end indicator

Τις υπόλοιπες ώρες τις ημέρας η σύνδεση δουλεύει κανονικά το router που χρησιμοποιώ είναι το US robotics 9112 δοκίμασα και το philips που δίνει ο ΟΤΕ χωρίς διαφορά στα στατιστικά με μοναδική διαφορά να συνδέεται σε fast mode ενώ το us robotics συνδέεται σε interleaved..........:hmm:

pnikolo
13-05-08, 13:13
Εχω πρόβλημα μετά τις 22:00 το βράδυ μέχρι τις 08:00 το πρωί συνεχείς αποσυνδέσεις δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.

Στατιστικά γραμμής DOWNLOAD UPSTREAM 857
DOWNSTREAM 12321
SNR MARGIN UPSTREAM 9
DOWNSTREAM 30
Έχω παρατηρήσει επίσης οτι βγάζει περίπου 300 με 700 fast path crc errors sto far end indicator

Τις υπόλοιπες ώρες τις ημέρας η σύνδεση δουλεύει κανονικά το router που χρησιμοποιώ είναι το US robotics 9112 δοκίμασα και το philips που δίνει ο ΟΤΕ χωρίς διαφορά στα στατιστικά με μοναδική διαφορά να συνδέεται σε fast mode ενώ το us robotics συνδέεται σε interleaved..........:hmm:

Γυρνα κι αυτο σε fast path που ειναι το default του ΟΤΕ.
Κατεβασε το προγραμμα DMT v8.07 απο εδω http://dmt.mhilfe.de/ εγκατεστησε το και παρε απο το file > snapshoot τη μερα που δουλευει χωρις αποσυνδεσεις, και μετα αλλη μια το βραδυ που εχεις το προβλημα και καντες ποστ να σε βοηθησουμε ;)

arnidis
13-05-08, 13:19
Θα το κάνω μόλις γυρίσω στο σπίτι αν και έχω δοκιμάσει το dmt tool και δεν δούλευε με το us robotics. Η ταχύτητα που συγχρονίζω θεωρείται καλή με αυτά τα στοιχεία ???

thanks in advance

doucaniggia
13-05-08, 13:21
Σε παρόμοιο πρόβλημα που είχα , αποσυνδέσεις σε ώρες αιχμής, παρατήρησα το noise margin το οποίο λίγο πριν την αποσύνδεση έπεφτε στο 0, μετα έβγαζε 10ψήφιο αριθμό....(!) και μετά έπεφτε. Σε 10 λεπτά το ίδιο και ξανά κτλ.
τελικά αφού άλλαξα router, πρίζες, Modem, όλα χωρίς αποτέλεσμα, είπα δεν αλλάζω και καλώδια τηλεφώνου :hmm: . crystal bright από τοτε!!

απλή λύση, αλλά ποτέ δεν παει το μυαλό στα απλά πρώτα, γιαυτό στο αναφέρω.
δες το και μακάρι να είναι τόσο απλή η λύση στο πρόβλημά σου:oneup:

pnikolo
13-05-08, 13:33
Θα το κάνω μόλις γυρίσω στο σπίτι αν και έχω δοκιμάσει το dmt tool και δεν δούλευε με το us robotics. Η ταχύτητα που συγχρονίζω θεωρείται καλή με αυτά τα στοιχεία ???

thanks in advance

Λεει οτι ειναι για USRobotics 9107/9108 δε μπορω να σου πω σιγουρα για το 9112 αλλα δε χανεις τιποτα να δοκιμασεις. Θα μπορουσες να πιασεις 14 κανονικα αλλα προεχει η σταθεροτητα ;)
Γραψε σωστα τη ταχυτητα κλειδωματος U/D, SNR U/D, Attn U/D

........Auto merged post: pnikolo πρόσθεσε 7 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σε παρόμοιο πρόβλημα που είχα , αποσυνδέσεις σε ώρες αιχμής, παρατήρησα το noise margin το οποίο λίγο πριν την αποσύνδεση έπεφτε στο 0, μετα έβγαζε 10ψήφιο αριθμό....(!) και μετά έπεφτε. Σε 10 λεπτά το ίδιο και ξανά κτλ.
τελικά αφού άλλαξα router, πρίζες, Modem, όλα χωρίς αποτέλεσμα, είπα δεν αλλάζω και καλώδια τηλεφώνου :hmm: . crystal bright από τοτε!!

απλή λύση, αλλά ποτέ δεν παει το μυαλό στα απλά πρώτα, γιαυτό στο αναφέρω.
δες το και μακάρι να είναι τόσο απλή η λύση στο πρόβλημά σου:oneup:

Εσυ στα 2 με τετοια προβληματα, μαλλον κομμενο καλωδιο θαχες :down:

arnidis
13-05-08, 13:39
Θα δώσω πλήρες log μόλις επιστρέψω σπίτι και θα αλλάξω και καλώδιο τηλεφώνου

thanks in advance

sunrise
13-05-08, 14:49
Φιλτατε κι εγω τα ιδια χθες(χαριλαου-καλαμαρια)....αποσυνδεσεις-περιεργοι συνχρονισμοι κτλ....το 121 δεν μου επιβαιβεωσε οτι γινονται εργα στην περιοχη μου αλλα δια μαγειας σημερα λειτουργουν ολα καλα βεβαια με μικροτερο συνχρονισμο..

arnidis
13-05-08, 17:40
Φιλτατε κι εγω τα ιδια χθες(χαριλαου-καλαμαρια)....αποσυνδεσεις-περιεργοι συνχρονισμοι κτλ....το 121 δεν μου επιβαιβεωσε οτι γινονται εργα στην περιοχη μου αλλα δια μαγειας σημερα λειτουργουν ολα καλα βεβαια με μικροτερο συνχρονισμο..

Το πρόβλημα δεν ξεκίνησε χθες φίλε sunrise συμβαίνει τις καθημερινές πλην Σαββάτου και Κυριακής......επειδή είμαι στη δουλειά θα δώσω περισσοτερα στοιχεία το βράδυ από το σπίτι.:hmm:

foyltaka
13-05-08, 18:42
Ίσως η απάντηση στο πρόβλημά σου να βρίσκεται εδώ. (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2028960&postcount=3)
Δες τι απο αυτά που αναφέρονται , δουλεύει γύρω σου ,αυτές τις ώρες και μέρες.
Κάποια φωτεινή επιγραφή ίσως ;
Καλή τύχη.

arnidis
13-05-08, 19:52
Στατιστικά γραμμής τώρα με router netfaster




Configured


Current

Line Status

SHOWTIME

Link Type G.992.5 (ADSL2+) G.992.5 (ADSL2+) / Fast Path

* [Go Top]

# Data Rate:

Stream Type


Actual Data Rate

Up Stream


927 (Kbps.)

Down Stream


12319 (Kbps.)

# Operation Data / Defect Indication:

Operation Data

Upstream

Downstream

Noise Margin

9 dB

9 dB

Attenuation

14 dB

29 dB

Indicator Name

Near End Indicator

Far End Indicator

Fast Path FEC Correction

0

0

Interleaved Path FEC Correction

0

0

Fast Path CRC Error

0

2

Interleaved Path CRC Error


0


0

Loss of Signal Defect


0


---

Fast Path HEC Error


0


0

Interleaved Path HEC Error


0


0

* [Go Top]

# Statistics:

Received Cells


3044

Transmitted Cells


722

........Auto merged post: arnidis πρόσθεσε 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Sorry για το μεγάλο post θα βάλω επάνω και το us robotics να δώσω στατιστικά γραμμής

pnikolo
13-05-08, 20:09
Ενωσε απ' ευθειας το ρουτερ στη πριζα του οτε μονο του και δες αν αλλαζουν τα χαρακτηρηστικα. Καλον ειναι αν υπαρχει παραλληλη γραμμη στη πριζα να την απομονωσεις ;)

arnidis
13-05-08, 20:30
ΑΥΤΑ ΑΠΟ US ROBOTICS 9112 ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΕ FAST PATH ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΕΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΙΖΑ
Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type --- Interleaved Path
Stream Type Actual Data Rate
Upstream 939 (Kbps.)
Downstream 14018 (Kbps.)

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 9 dB 9 dB
Attenuation 28 dB 30 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
Fast Path FEC Correction 0 0
Interleaved Path FECCorrection 0 0
Fast Path CRC Error 0 36
Interleaved Path CRC Error 0 0
Loss of Signal Defect 0 ---
Fast Path HEC ERROR STR 0 0
Interleaved Path HEC ERROR 0 0

........Auto merged post: arnidis πρόσθεσε 11 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ NOISE MARGIN STO DOWNSTREAM ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ 9--->7 ΜΕ ΤΟ ATTENUATION NA MENEI ΣΤΑ 30

pnikolo
13-05-08, 20:37
ΑΥΤΑ ΑΠΟ US ROBOTICS 9112 ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΕ FAST PATH ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΕΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΙΖΑ
Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type --- Interleaved Path
Stream Type Actual Data Rate
Upstream 939 (Kbps.)
Downstream 14018 (Kbps.)

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 9 dB 9 dB
Attenuation 28 dB 30 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
Fast Path FEC Correction 0 0
Interleaved Path FECCorrection 0 0
Fast Path CRC Error 0 36
Interleaved Path CRC Error 0 0
Loss of Signal Defect 0 ---
Fast Path HEC ERROR STR 0 0
Interleaved Path HEC ERROR 0 0

........Auto merged post: arnidis πρόσθεσε 11 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ NOISE MARGIN STO DOWNSTREAM ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ 9--->7 ΜΕ ΤΟ ATTENUATION NA MENEI ΣΤΑ 30

Κατι δε παει καλα! οι ταχυτητα σου εφτιαξε και ανεβηκε το attn? πως γινεται αυτο?
Υπαρχει παραλληλη γραμμη στη πριζα? :hmm:

arnidis
13-05-08, 20:41
Εχω κεντρική γραμμή στο σαλόνι του σπιτιού και από τα λίγα που ξέρω από ηλεκτρολογικά από εκεί φεύγουν καλώδια και για τις άλλεσ δυο μπρίζες στα δωμάτια το PC είναι στο δωμάτιο και είναι λίγο δύσκολο να μεταφερθεί στην κεντρική μπρίζα.Μαλλον φταίει η καλωδίωση ε???

pnikolo
13-05-08, 20:48
Εχω κεντρική γραμμή στο σαλόνι του σπιτιού και από τα λίγα που ξέρω από ηλεκτρολογικά από εκεί φεύγουν καλώδια και για τις άλλεσ δυο μπρίζες στα δωμάτια το PC είναι στο δωμάτιο και είναι λίγο δύσκολο να μεταφερθεί στην κεντρική μπρίζα.Μαλλον φταίει η καλωδίωση ε???

Θα μπορουσες να το δοκιμασεις εκει (στη κεντρικη) αποσυνδεοντας το υπολοιπο δικτυο. Αν εχεις καλυτερα αποτελεσματα θα βαζει η γραμμη το χερακι της, αν δεν αλλαξουν τα ξαναβαζεις επανω και θασαι οκ. Μετα θα κοιταξεις το σπλιτερ η/και το φιλτρο. Εαν στις αλλες πριζες εχεις φιλτρο+τηλεφωνο βγαλτα εκτος αυτα και ξαναπαρε χαρακτηριστικα. :hmm:

arnidis
13-05-08, 21:11
ΟΚ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΟ ΠΙΣΙ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΠΡΙΖΑ ΘΑ ΞΗΛΩΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ

THANKS IN ADVANCE

........Auto merged post: arnidis πρόσθεσε 20 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

G.992.5 (ADSL2+) / Fast Path
Up Stream 915 (Kbps.)
Down Stream 13530 (Kbps.)
upstream downstream
Noise Margin 9 dB 9 dB
Attenuation 14 dB 29 dB

με το netfaster στην κεντρική μπριζα μόνο του και αποσυνδεδεμένο το υπόλοιπο δίκτυο του σπιτιού.

pnikolo
13-05-08, 21:18
ΟΚ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΟ ΠΙΣΙ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΠΡΙΖΑ ΘΑ ΞΗΛΩΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ

THANKS IN ADVANCE

........Auto merged post: arnidis πρόσθεσε 20 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

G.992.5 (ADSL2+) / Fast Path
Up Stream 915 (Kbps.)
Down Stream 13530 (Kbps.)
upstream downstream
Noise Margin 9 dB 9 dB
Attenuation 14 dB 29 dB

με το netfaster στην κεντρική μπριζα μόνο του και αποσυνδεδεμένο το υπόλοιπο δίκτυο του σπιτιού.

Το εσωτερικο δικτυο φαινεται οκ :oneup:
Μπορεις να τα ενωσεις παλι οπως ησουν! Κατι με το σπλιτερ/φιλτρο σε ριχνει λιγο
Ειναι και η ωρα λιγο φορτωμενη ;)

arnidis
13-05-08, 21:32
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΙΣΙΟΥ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΚΟΥΜΠΩΣΑ ΕΠΑΝΩ ΤΟ US ROBOTICS KAI EXOYME

Link Type Interleaved Path

NOISE MARGIN UP 9 DOWN 9
ATTENUATION UP 28 DOWN 29

DATA RATE UP 941 DOWNSTREAM 14297
ΑΥΤΑ ΤΑ FAST PATH CRC ERRORS TI EINAI ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ?

ΣΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΘΑ ΠΑΕΙ 22:00 ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΔΩΣΩ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ..ΑΝ ΔΕΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΔΙΚΤΙΟ ΕΚΤΟΣ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΚΑΛΩΔΙΟΣΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 22:00 ?

pnikolo
13-05-08, 21:36
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΙΣΙΟΥ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΚΟΥΜΠΩΣΑ ΕΠΑΝΩ ΤΟ US ROBOTICS KAI EXOYME

Link Type Interleaved Path

NOISE MARGIN UP 9 DOWN 9
ATTENUATION UP 28 DOWN 29

DATA RATE UP 941 DOWNSTREAM 14297
ΑΥΤΑ ΤΑ FAST PATH CRC ERRORS TI EINAI ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ?

ΣΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΘΑ ΠΑΕΙ 22:00 ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΔΩΣΩ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ..ΑΝ ΔΕΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΔΙΚΤΙΟ ΕΚΤΟΣ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΚΑΛΩΔΙΟΣΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 22:00 ?

Μια χαρα εισαι εδω! Μην ασχολεισαι, διορθωση λαθων ειναι αυτα! Οι αποσυνδεσεις ειναι το πρωτευον και μετα η ταχυτητα :oneup:

arnidis
13-05-08, 21:41
ΕΠΕΙΔΗ Ο ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΜΑΚΑΚΑΣ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΩΣ ΤΙΣ 22:00 ΜΕ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΠΡΙΖΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΑ SPEEDTOUCH 585 ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΔΩ ΚΑΠΟΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ?

ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΕΚ ΝΕΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΙΜΗ ΩΡΑ :)

pnikolo
13-05-08, 21:54
ΕΠΕΙΔΗ Ο ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΜΑΚΑΚΑΣ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΩΣ ΤΙΣ 22:00 ΜΕ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΠΡΙΖΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΑ SPEEDTOUCH 585 ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΔΩ ΚΑΠΟΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ?

ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΕΚ ΝΕΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΙΜΗ ΩΡΑ :)

Σιγουρα ειναι πολυ καλο ρουτερ! Αυτο εχω και ειναι αξιολογο, αλλα και το usr επισης. Η δοκιμη θα στο δειξει :oneup:

arnidis
13-05-08, 22:06
ΣΤΙΣ 22:00 ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΙ ΤΟ US ROBOTICS ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΕ ΛΙΓΟ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ ΣΤΑ 13718 DOWN KAI 913 UP ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΟ ATTENUATION........:hmm:

pnikolo
13-05-08, 22:26
ΣΤΙΣ 22:00 ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΙ ΤΟ US ROBOTICS ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΕ ΛΙΓΟ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ ΣΤΑ 13718 DOWN KAI 913 UP ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΟ ATTENUATION........:hmm:

Το snr μας ενδιαφερει, το attn δεν αλλαζει λογικα.
Με το dmt εκανες κατι? Ανοιχε ενα ραδιοφωνο στα μεσαια (ΜW / AM) και κανε ενα ψαξιμο στην μπαντα αν ακους κανενα βομβο, τριξιμο, η καποιον ισχυρο ερασιτεχνικο (πειρατικο) σταθμο. :hmm:

utp
13-05-08, 22:34
Αυτο το 10.00 ακριβως κατι σαν παρεμβολη μου κανει απο κανενα σταθμο κτλ.Κατι λειτουργει εκεινες τις ωρες και δημιουργει θορυβο στη γραμμη..συμφωνω με τον pnikolo

pnikolo
13-05-08, 22:41
Αυτο το 10.00 ακριβως κατι σαν παρεμβολη μου κανει απο κανενα σταθμο κτλ.Κατι λειτουργει εκεινες τις ωρες και δημιουργει θορυβο στη γραμμη..συμφωνω με τον pnikolo

Η καμια επιγραφη με "νεον η φθορισμου" ... :hmm:

arnidis
13-05-08, 22:41
ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΗ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ...:hmm:

ΟΥΤΕ ΕΠΙΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ

g_noe
14-05-08, 22:00
και εμένα μια 2η γραμμή (1mbit) που έχω σε άλλο όροφο, μου κάνει παρόμοια κόλπα.
7.30 με 8.00 κάθε βράδυ ADSL Link Down για ώρες.:hmm:

Η 8Mbit πάει σφαίρα...ούτε 1 disconnect.

pnikolo
15-05-08, 04:05
και εμένα μια 2η γραμμή (1mbit) που έχω σε άλλο όροφο, μου κάνει παρόμοια κόλπα.
7.30 με 8.00 κάθε βράδυ ADSL Link Down για ώρες.:hmm:

Η 8Mbit πάει σφαίρα...ούτε 1 disconnect.

Καποιο εσωτερικο προβλημα εχεις στη γραμμη σου :down:

arnidis
15-05-08, 22:38
Τελικά pnikolo μετά από όλες τις δοκιμές οι αποσυνδέσεις σταμάτησαν.Μόνο μία αποσύνδεση στις 22:00 το βράδυ αλλά το router συνδέεται και πάλι μετά απο 2-3 λεπτά. Διόρθωσα λίγο τα καλώδια στην κεντρική μπρίζα ίσως να βοήθησε αυτό. Ευχαριστώ και πάλι για όλα. Αναμένω και ένα speedtouch 585v7 από αγγλία μόλις έρθει θα ενημερώσω για τις επιδόσεις του. :oneup:

arnidis
18-05-08, 01:04
Ξανά τα ίδια αρχίσανε πάλι οι αποσυνδέσεις απλά καθυστέρησαν μια ώρα. Από τις 23:00 και μετά δε συνδέετε με τίποτα. Το γύρισα σε ADSL2 και πάει σφαίρα.
data transfer rate
upstream 1023
downstream 9433

noise margin up 11 down 9
attenuation up 29 down 26
us robotics 9112

pnikolo
18-05-08, 07:08
Ξανά τα ίδια αρχίσανε πάλι οι αποσυνδέσεις απλά καθυστέρησαν μια ώρα. Από τις 23:00 και μετά δε συνδέετε με τίποτα. Το γύρισα σε ADSL2 και πάει σφαίρα.
data transfer rate
upstream 1023
downstream 9433

noise margin up 11 down 9
attenuation up 29 down 26
us robotics 9112

Και στο απλο adsl θα εισαι ακομα πιο σταθερος, γιατι θα ανεβει αρκετα το snr σου, απλα μειωσες την ταχυτητα σου στα 9,5 ;)

arnidis
18-05-08, 10:36
Αν δηλώσω βλάβη λέτε να γίνει τίποτα η να ψάξω να βρω μέσον...:hmm:

pnikolo
18-05-08, 17:14
Αν δηλώσω βλάβη λέτε να γίνει τίποτα η να ψάξω να βρω μέσον...:hmm:

Δεν ειναι θεμα μεσου, ειναι καθαρα θεμα αντιληψης, γνωσης και θελησης του τεχνικου ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.