PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΕΤΤ: Δείκτες Ποιότητας των Υπηρεσιών Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών



harris
13-05-08, 14:55
Kανονισμός Δεικτών Ποιότητας των Υπηρεσιών Ηλεκτρονικών Επικοινωνιών

Κανονισμό αναφορικά με τους δείκτες ποιότητας των παρεχόμενων προς το κοινό υπηρεσιών ηλεκτρονικών επικοινωνιών, εξέδωσε με σημερινή της Απόφαση η Ολομέλεια της ΕΕΤΤ. Οι συγκεκριμένοι δείκτες ποιότητας θα δημοσιεύονται στις ιστοσελίδες των παρόχων και της ΕΕΤΤ και θα διευκολύνουν τους καταναλωτές στη σύγκριση της ποιότητας των υπηρεσιών που παρέχονται από διαφορετικούς παρόχους.

Οι διαδικασίες μετρήσεων και η επεξεργασία των αποτελεσμάτων των δεικτών που καθορίζει η Απόφαση της ΕΕΤΤ είναι σύμφωνες με τα διεθνή πρότυπα και συστάσεις καθώς και τη διεθνή εμπειρία. Οι δείκτες ποιότητας που οφείλουν να μετρούν οι πάροχοι είναι οι ακόλουθοι:

α. Υπηρεσίες σταθερής τηλεφωνίας: 1)ποσοστό αποτυχίας κλήσεων, 2) ποσοστό κοινοχρήστων τηλεφώνων σε κατάσταση λειτουργίας, 3) ποιότητα σύνδεσης για ομιλία, 4)χρόνος παροχής για αρχική σύνδεση, 5) συχνότητα αναφορών βλάβης ανά σύνδεση, 6)χρόνος αποκατάστασης βλαβών.

β. Υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας:1)διαθεσιμότητα δικτύου-ραδιοκάλυψη, 2)πιθανότητα εμπλοκής κλήσης φωνής, 3)πιθανότητα διακοπής κλήσης φωνής, 4)ποιότητα φωνής, 5)χρόνος αποκατάστασης κλήσης φωνής, 6)πιθανότητα εμπλοκής κλήσεων εικονοτηλεφωνίας, 7) πιθανότητα διακοπής κλήσης εικονοτηλεφωνίας, 8)ποιότητα φωνής εικονοτηλεφωνίας, 9) Ποιότητα βίντεο, 10) χρόνος εγκατάστασης κλήσης εικονοτηλεφωνίας, 11) πιθανότητα αποτυχίας μεταφοράς δεδομένων ιστοσελίδων, 12)μέσος ρυθμός δεδομένων ιστοσελίδων

γ. Ευρυζωνικές υπηρεσίες και υπηρεσίες VoIP: 1)ταχύτητα μετάδοσης δεδομένων στο τμήμα συγκέντρωσης του δικτύου πρόσβασης και στο δίκτυο κορμού, 2)χωρητικότητα διασύνδεσης, 3)ποσοστό αποτυχίας κλήσεων VoIP, 4)ποιότητα σύνδεσης για ομιλία VoIP, 5)χρόνος παροχής για αρχική σύνδεση, 6)συχνότητα αναφορών βλάβης ανά σύνδεση, 7)χρόνος αποκατάστασης βλαβών, 8)περιορισμός στη χρήση, 9)παροχή υπηρεσιών εγγυημένης ποιότητας/δυνατότητα σύναψης Συμφωνίας Επιπέδου Υπηρεσιών (SLA), 10)Παροχή υπηρεσιών αποκατάστασης οικιακών βλαβών.

δ. Yπηρεσίες εξυπηρέτησης πελατών: 1)διαθεσιμότητα υπηρεσίας εξυπηρέτησης τελικών χρηστών (helpdesk), 2)χρέωση υπηρεσιών εξυπηρέτησης τελικών χρηστών, 3)ποσοστό αναπάντητων κλήσεων επί του συνολικού αριθμού τηλεφωνικών κλήσεων προς την τηλεφωνική γραμμή εξυπηρέτησης τελικών χρηστών, 4)μέσος χρόνος απόκρισης γραμμών υπηρεσιών εξυπηρέτησης τελικών χρηστών, 5)ορθότητα λογαριασμού , 6)ποσοστό εξυπηρέτησης παραπόνων τελικών χρηστών.

ε. Υπηρεσίες πληροφοριών καταλόγου: χρόνος απόκρισης υπηρεσιών πληροφοριών καταλόγου

Επιπλέον, με την Απόφαση της ΕΕΤΤ καθορίζονται, μεταξύ άλλων, τα εξής:
i) η μεθοδολογία μέτρησης, το περιεχόμενο και η μορφή των προς δημοσίευση πληροφοριών ώστε να εξασφαλίζεται ότι οι καταναλωτές έχουν πρόσβαση σε πλήρεις, συγκρίσιμες και εύχρηστες πληροφορίες,
ii) ο τρόπος δημοσίευσης των πληροφοριών,
iii) ο χρόνος δημοσίευσης των πληροφοριών,
iv) η υποχρέωση του παρόχου να παρέχει στην ΕΕΤΤ αντίγραφο των καταγεγραμμένων μετρήσεων καθώς και των προς δημοσίευση πληροφοριών πριν από την δημοσίευσή τους.

Περαιτέρω, οι πάροχοι υποχρεούνται :
α. να δημοσιεύουν τους δείκτες ποιότητας (μαζί με τις σχετικές αναφορές σε επεξηγηματικά κείμενα) σε εύκολα προσβάσιμο και διακριτό σημείο της ιστοσελίδας τους.
β. να διαθέτουν ατελώς, κατόπιν σχετικού αιτήματος καταναλωτή, εκτύπωση του περιεχομένου της ιστοσελίδας τους που δημοσιεύουν τους δείκτες ποιότητας.
γ. να διαθέτουν ατελώς σε κάθε νέο συνδρομητή τους, μαζί με τους συμβατικούς όρους, εκτύπωση του περιεχομένου της ιστοσελίδας τους που δημοσιεύουν τους δείκτες ποιότητας.
Επισημαίνεται ότι και η ΕΕΤΤ θα δημοσιεύει σε εύκολα προσβάσιμο σημείο της ιστοσελίδας της συγκριτικούς πίνακες των δεικτών ποιότητας για όλους τους παρόχους.

Η παρουσίαση των δεικτών θα πρέπει να γίνεται κατά σαφή και εύληπτο τρόπο και οι δείκτες πρέπει είναι πάντοτε επικαιροποιημένοι. Οι πρώτοι δείκτες ποιότητας αναμένεται να δημοσιευθούν στις αρχές Ιουλίου του 2008.

Σύμφωνα με δήλωση του Προέδρου της ΕΕΤΤ, Καθηγητή Νικήτα Αλεξανδρίδη « Με τον καθορισμό των δεικτών ποιότητας διαμορφώνεται ένα σαφές πλαίσιο υποχρεώσεων των παρόχων υπηρεσιών ηλεκτρονικών επικοινωνιών, το οποίο εγγυάται αντικειμενική, διαφανή και αμερόληπτη ενημέρωση του πολίτη-καταναλωτή καθώς επίσης και άμεση, εύκολη και γρήγορη πρόσβαση των καταναλωτών στις πληροφορίες που αφορούν την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών. Οι καταναλωτές θα είναι σε θέση, πριν επιλέξουν την τηλεπικοινωνιακή υπηρεσία που επιθυμούν, να διενεργούν βασική έρευνα αγοράς, συγκρίνοντας τους σαφώς ορισμένους δείκτες ποιότητας ομοειδών υπηρεσιών, και να προβαίνουν στις καλύτερες γι αυτούς επιλογές».

Πηγή: Δελτίο Τύπου ΕΕΤΤ

Tiven
13-05-08, 15:02
Ποιος θα παίρνει τις μετρήσεις ? Ο κάθε πάροχος ?

lewton
13-05-08, 15:02
Σε 2 μήνες θα πούμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη. :)

Dimitris73
13-05-08, 15:03
Άραγε θα μπορεί η ΕΕΕΤ να ελέγξει ότι τα στοιχεία που θα δίνουν οι πάροχοι θα είναι πραγματικά και δεν θα γράφει ο καθένας ότι θέλει?

Tiven
13-05-08, 15:05
Άραγε θα μπορεί η ΕΕΕΤ να ελέγξει ότι τα στοιχεία που θα δίνουν οι πάροχοι θα είναι πραγματικά και δεν θα γράφει ο καθένας ότι θέλει?

Πολύ αμφιβάλλω :down:

kozi1989
13-05-08, 15:05
:oneup:Επιτέλους!! Μπράβο στην ΕΕΤΤ!! :clap::clap:Και παρεπιπτόντως μετά την καταγγελια μου για την HOL και την κοινοποίηση που μου έκαναν, η εταιρεία μου ζήτησε εγγράφως συγγνώμη και είπε ότι τον καιρό που είχα πρόβλημα δεν θα πληρώσω τα πάγια.....Μπράβο!!!!:clap::clap::oneup:
Βέβαια θα φύγω από την HOLH λόγω και άλλων προβλημάτων που παρουσιάστηκαν στη συνέχεια...

vasiliou
13-05-08, 15:32
Aς μας που και πως θα γίνετε αυτός ο έλεγχος...και πως θα διαφυλασουν οτι τα στοιχεία θα ειναι αληθινά!Γιατί ολο λεει η ΕΕΤΤ ολο πρόστιμα δίνει και άσπρη μερα δεν βλέπει ο καταναλωτής:whistle: ....

Hunter 85
13-05-08, 16:04
Καλημέρα! εχω δύο σημάντικές απορίες 1ον Ποιος θα Κάνει τις μετρήσεις? Πως η ΕΕΤΤ θα έλέγχει την ορθότητα των μετρήσεων? Μήπως θα έχουμε το φαινόμενο της διαγήμισης πχ" ο χ πάροχος θα υπόστηρίζει οτι προσφέρει το χ σύμφωνα με τις μετρήσεις της ΕΕΤΤ"

Το θέμα είναι να εφάρμοστει αυτο το μέτρο ώστε να υπάρχει πραγματικο ώφελος με τελικό αποδέκτη τον καταναλώτη

Δυστυχώς όσο και να θέλω να το πιστέψω δεν τα καταφέρνω.

Και απο οτι βλέπω δεν είμαι ο μόνος! Είδωμεν......

easyrider77
13-05-08, 16:27
Η κινηση και μονο ειναι τεραστιο βημα για την ελληνικη πραγματικοτητα.
Αφου εγινε η αρχη, θα βρεθει και αντικειμενικος τροπος μετρησης της ποιοτητας των παρεχομένων υπηρεσιών.

Μπραβο στη ΕΕΤΤ. :cool:

Tiven
13-05-08, 16:29
Η κινηση και μονο ειναι τεραστιο βημα για την ελληνικη πραγματικοτητα.
Αφου εγινε η αρχη, θα βρεθει και αντικειμενικος τροπος μετρησης της ποιοτητας των παρεχομένων υπηρεσιών.

Μπραβο στη ΕΕΤΤ. :cool:

Καλά μην είσαι και τόσο σίγουρος , στην ελλάδα είμαστε...

easyrider77
13-05-08, 16:45
Καλά μην είσαι και τόσο σίγουρος , στην ελλάδα είμαστε...

Σιγουρος δεν ειμαι ποτε και για τιποτα..

Αλλα οταν γινεται ενα βημα προς τη σωστη κατευθυνση πρεπει να το αναγνωριζουμε καταρχάς.

Τωρα αν στην πορεια δεν κανει αυτα που λεει, εδω ειμαστε να τους τα χωσουμε ..

Το να αμφιβαλεις προκαταβολικα δε βοηθαει κανεναν..

contime
13-05-08, 16:53
Aν τα στοιχεια δημοσιευονται οπως εχουν και οχι μαγειρεμενα, θα κλαψουνε μανούλες...:rolleyes:

Avesael
13-05-08, 17:00
Ελπίζω να δίνουν αληθή στοιχεία...

andreasermones
13-05-08, 17:12
Μπραβο τους....αρκει να γινουνε ολα με διαφανεια και μετα να δουμε...αλλα πολυ καλη κινηση καιρος ηταν...:oneup:

foyltaka
13-05-08, 17:21
Το μαγείρεμα των δεικτών, κάποιοι ήδη το έχουν αναγάγει σε επιστήμη.
Υπάλληλοι που θα μπορούσαν να προσφέρουν παραγωγικά σε άλλες θέσεις , ασχολούνται με το συγκεκριμένο σπόρ ,προς ικανοποίηση των επιθυμιών της όποιας άνωθεν "διοίκησης", για εμφάνιση καλών δεικτών,με κάθε τρόπο.
Ο νοών νοείτω .;)
Και δεν δέχομαι καμμία αμφισβήτηση σ'αυτά που λέω.
Ενδεικτικά δείτε εδώ (http://www.geocities.com/aseote2/epdiktyoy251004)
Οι νέοι στο άθλημα , απλώς θα κάνουν το ίδιο.
Να παραφράσω την γνωστή ρήση ,λέγοντας πως στην χώρα μας "Οι δείκτες ευημερούν , ενώ το δίκτυο υποφέρει"

dgx
13-05-08, 18:02
Θεωρώ λογικότερο στα θέματα που αφορούν τους πελάτες (π.χ. χρόνος αναμομής στο τμήμα εξυπηρέτησης) να ερωτώνται οι ίδιοι οι πελάτες από την ΕΕΤΤ. Οτιδήποτε άλλο πως να θεωρηθεί αξιόπιστο; Ακόμα και μια φόρμα να συμπληρώναμε στην ιστοσελίδα της ΕΕΤΤ θα ήταν αποτελεσματική.

Δεν ξέρω, ή μου φαίνεται υπερβολικά απλό το θέμα ή είμαι αφελής...

juniorjack
13-05-08, 18:11
Θεωρώ λογικότερο στα θέματα που αφορούν τους πελάτες (π.χ. χρόνος αναμομής στο τμήμα εξυπηρέτησης) να ερωτώνται οι ίδιοι οι πελάτες από την ΕΕΤΤ. Οτιδήποτε άλλο πως να θεωρηθεί αξιόπιστο; Ακόμα και μια φόρμα να συμπληρώναμε στην ιστοσελίδα της ΕΕΤΤ θα ήταν αποτελεσματική.

Δεν ξέρω, ή μου φαίνεται υπερβολικά απλό το θέμα ή είμαι αφελής...
Τότε θα έβλεπες πχ 200 εργαζόμενους στη hol να κάνουν αίτηση στη forthnet κ να δηλώνουν μετα άκρως δυσαρεστημένοι.. :p :lol:

Θα δημιουργηθούν νέα τμήματα προσωπικού στους παρόχους.. :rofl:

dgx
13-05-08, 18:15
Τότε θα έβλεπες πχ 200 εργαζόμενους στη hol να κάνουν αίτηση στη forthnet κ να δηλώνουν μετα άκρως δυσαρεστημένοι.. :p :lol:

Θα δημιουργηθούν νέα τμήματα προσωπικού στους παρόχους.. :rofl:

Όχι αν η καταγγελία είναι επώνυμη... ;)

sunrise
13-05-08, 21:07
Πολυ καλη κινηση.Μπραβο:oneup:

jap
13-05-08, 21:47
Καιρός ήτανε! Είναι ένα εξαιρετικά θετικό βήμα. Εξηγούμαι:

- Θα περιοριστεί η δαιμονοποίηση του πάγιου ΟΤΕ και η αισθητική των αχυρένιων καναπέδων που προσβάλλουν τη λογική μας. Πιο λογικό είναι να μας λένε εμείς έχουμε το μικρότερο χρόνο αποκατάστασης βλαβών παρά τα διάφορα σουρεαλιστικά εξυπνακίστικα που μας έχουν συνηθίσει

- Θα υπάρξει ένα μέτρο σύγκρισης, ίσως όχι απόλυτο, αλλά θα υπάρξει, ενάντια στις αερολογίες των 'εμπορικών συνεργατών' των διαφόρων που κοροϊδεύουν τον κοσμάκη

Προβλήματα θα υπάρξουν, όπως και απόπειρες για μαγείρεμα των στοιχείων, αλλά η όλη κίνηση είναι ένα βήμα μπροστά.

Για τις μετρήσεις έχει ενημερώσει εδώ και αρκετό καιρό η EETT και, νομίζω, στα περισσότερα συστήματα που έχουν οι providers είναι παιχνιδάκι να βρεθούν τα στοιχεία σε κάποια logs, που έτσι κι αλλιώς τηρούνται.

Ασφαλώς δεν θα λυθούν όλα τα προβλήματα, αλλά θα ξεκαθαρίσει κάπως το τοπίο, προς όφελος όλων μας.

easyrider77
13-05-08, 22:18
Το σημαντικοτερο ειναι οτι θα "σφιξουν οι κωλοι" πλεον, εστω και με πειραγμενα στοιχεια,
δεν ειναι λιγα και ασημαντα αυτα που θα μετρανε, και το σημαντικοτερο ειναι οτι μιλαμε πλεον
για μετρησεις ποιοτητας υπηρεσιων..

ironfist
14-05-08, 00:33
Πιστεύω πως αυτή η κίνηση της ΕΕΤΤ αποφασίστηκε ώστε να λειτουργήσει καθαρά ως μέτρο πίεσης προς τους παρόχους. Διότι τα πραγματικά στοιχεία (σε περίπτωση που αναρτούν χαλκευμένα αποτελέσματα) μπορούν να βρεθούν και κανείς δεν θα ήθελε να δει ένα δημοσίευμα- ανακοίνωση της επιτροπής που θα λέει πως ο τάδε πάροχος παρείχε ψευδή στοιχεία. Γι αυτό το λόγο θεωρώ πως πολύ πριν αναρτηθούν οι διάφοροι πίνακες από τους παρόχους θα φροντίσουν να βελτιώσουν κάποιες από τις υπηρεσίες τους.

easyrider77
14-05-08, 00:46
Πιστεύω πως αυτή η κίνηση της ΕΕΤΤ αποφασίστηκε ώστε να λειτουργήσει καθαρά ως μέτρο πίεσης προς τους παρόχους. Διότι τα πραγματικά στοιχεία (σε περίπτωση που αναρτούν χαλκευμένα αποτελέσματα) μπορούν να βρεθούν και κανείς δεν θα ήθελε να δει ένα δημοσίευμα- ανακοίνωση της επιτροπής που θα λέει πως ο τάδε πάροχος παρείχε ψευδή στοιχεία. Γι αυτό το λόγο θεωρώ πως πολύ πριν αναρτηθούν οι διάφοροι πίνακες από τους παρόχους θα φροντίσουν να βελτιώσουν κάποιες από τις υπηρεσίες τους.

Σωστος. :oneup:

Ο στοχος της ΕΕΤΤ ειναι η βελτιωση το παρεχόμενων υπηρεσιών,
και οχι το τεστ ειλικρινειας των ISP's. Ευφυης μεσο πιεσης ειναι..

nakedl2
14-05-08, 02:43
Εμεις θα κρινουμε μονο αν οι δεικτες ποιοτητας ειναι αληθινοι και οχι καλομαγειρεμενει.
πχ αν δουμε οτι η βιβο εχει πολυ καλη-εως τελεια ποιοτητα θα ξερουμε οτι καπιος δεν μας λεει την αληθεια(την βιβο την εβαλα σαν παραδηγμα μονο αν και οταν ημουν εκει ηταν απαισια αθλια).
bravo στην ΕΕΤΤ και περνω πισω οτι ειχα πει για τον νεο προεδρο της ΕΕΤΤ τελικα τολμησε και εκανε το πρωτο βημα φυσικα ελπιζω να κανει και αλλα βηματα και να μην σταματησει εδω.

sexrazat
14-05-08, 08:51
Το μαγείρεμα των δεικτών, κάποιοι ήδη το έχουν αναγάγει σε επιστήμη.
Υπάλληλοι που θα μπορούσαν να προσφέρουν παραγωγικά σε άλλες θέσεις , ασχολούνται με το συγκεκριμένο σπόρ ,προς ικανοποίηση των επιθυμιών της όποιας άνωθεν "διοίκησης", για εμφάνιση καλών δεικτών,με κάθε τρόπο.
Ο νοών νοείτω .;)
Και δεν δέχομαι καμμία αμφισβήτηση σ'αυτά που λέω.
Ενδεικτικά δείτε εδώ (http://www.geocities.com/aseote2/epdiktyoy251004)
Οι νέοι στο άθλημα , απλώς θα κάνουν το ίδιο.
Να παραφράσω την γνωστή ρήση ,λέγοντας πως στην χώρα μας "Οι δείκτες ευημερούν , ενώ το δίκτυο υποφέρει"


Δεν είμαι και ο πλέον αρμόδιος για τους εργολάβους και τις βλάβες του ΟΤΕ μιας και δεν έχω άμεση επαφή αλλά μόνο έμμεση αλλά η ανακοίνωση προ 4ετίας από κάποια ανώνυμη επιτροπή εργαζομένων
και ""οι κάθε λογής αλλοδαποί"" που θα κλέψουν τους ήσυχους νοικοκυραίους δεν μου ακούγεται και πολύ καλά. Ακόμα και δίκιο να έχει ο συντάκτης στην ουσία της υπόθεσης, το ύφος και τα σχόλια της ανακοίνωσης είναι τουλάχιστον συζητήσιμα για να μην πω απαράδεκτα. Άσε που είμαι δύσπιστος σε ανώνυμες επιτροπές.

Τέλος πάντων όσον αφορά την ουσία του θέματος. Είναι θετικό ότι έστω και μετά από χρόνια η ΕΕΤΤ αποφάσισε(?) να ασχοληθεί με την απαράδεκτη κατάσταση στο χώρο των τηλεπικοινωνιών. Γιατί όσο οι τιμές πέφτουν η παραπληροφόρηση και η λογική ο σκοπός αγιάζει τα μέσα ευημερούν.

Για μένα η ΕΕΤΤ χρόνια τώρα απλά δεν ασχολείται με το θέμα Απλά το ανέχεται και κατά συνέπεια σε μεγάλο βαθμό έστω και έμμεσα το υποθάλπει, με τη λογική ότι είναι απλά παράπλευρες απώλειες στον μεγάλο αγώνα του μοιράσματος της πίτας των τηλεπικοινωνιών και της μείωσης των τιμών.

Γιατί τιμές με οριακά κέρδη ή και κάτω του κόστους δεν συμβαδίζουν κατά κανόνα με ποιότητα υπηρεσιών και σωστή ενημέρωση.

Με την εμπειρία όλων αυτών των χρόνων, εγώ καταλαβαίνω ότι μάλλον ισχύει το παλιό ρητό ""όταν θέλουμε να θάψουμε ένα ενοχλητικό θέμα, φτιάχνουμε μια επιτροπή να ασχοληθεί με αυτό"'. Για μένα η ΕΕΤΤ απλά σέρνεται σε αυτή την ιστορία γιατί το κακό έχει παραγίνει και στην πραγματικότητα δεν γουστάρει να ασχολείται με τέτοια δευτερευούσης σημασίας θέματα που την αποσπούν από τη μεγάλη της αποστολή ""να οδηγήσει το χώρο των τηλεπικοινωνιών στο ίσιο δρόμο""

Και φυσικά για την κατάσταση αυτή ο Κος Αλεξανδρίδης είναι άμεσα υπεύθυνος. Μόνο ο συμπαθής πρωθυπουργός μας μπορεί να κατέχει αυτό το αξίωμα (Όλοι οι άλλοι είναι υπεύθυνοι εκτός από μένα που κάνω κουμάντο).

nickd
14-05-08, 09:25
Σαφώς και είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Για τον πολύ κόσμο όμως μικρή διαφορά έχει.

Δεν νομίζω ότι πολλοί θα καταλάβουν καν τι σημαίνουν κάποιοι δείκτες ή πως "μεταφράζονται" καιι δεν τους ενδιαφέρουν αρκεί το τηλέφωνο να παίζει.

Αμφιβάλλω εάν θα μάθει η πλειοψηφία των καταναλωτών ότι τέτοια στοιχεία ανακοινώνονται και που βρίσκονται.


Ελπίζω οι πάροχοι να το πάρουν σοβαρά και να βελτιώσουν τις υπηρεσίες τους, αλλά δεν νομίζω ότι οι καταναλωτές θα επηρεαστούν από αυτά τα στοιχεία για το ποια θα είναι η επιλογή τους

prokopino
14-05-08, 10:33
Σωστή ενέργεια, θα έπρεπε να είχε εφαρμοστεί εδώ και πολύ καιρό.


Έστω και αν μπορούν να "πειραχτούν" τα στοιχεία των δεικτών, είναι μια παράμετρος απόλυτα συγκρίσιμη, στην αρχή ίσως με προβλήματα, αλλά δε γίνεται, θα διορθωθεί και τότε...

...να δούμε τι διαφημίσεις θα γίνονται από τους παρόχους.... με γαϊδάρους, με άχυρα, με απατημένες, με τι;;;;;; :p

nickd
15-05-08, 10:34
Σαφώς και είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Για τον πολύ κόσμο όμως μικρή διαφορά έχει.

Δεν νομίζω ότι πολλοί θα καταλάβουν καν τι σημαίνουν κάποιοι δείκτες ή πως "μεταφράζονται" καιι δεν τους ενδιαφέρουν αρκεί το τηλέφωνο να παίζει.

Αμφιβάλλω εάν θα μάθει η πλειοψηφία των καταναλωτών ότι τέτοια στοιχεία ανακοινώνονται και που βρίσκονται.


Ελπίζω οι πάροχοι να το πάρουν σοβαρά και να βελτιώσουν τις υπηρεσίες τους, αλλά δεν νομίζω ότι οι καταναλωτές θα επηρεαστούν από αυτά τα στοιχεία για το ποια θα είναι η επιλογή τους

... και επιβεβαιώνονται αυτά που λέω όταν ακόμη και στο adslgr υπάρχει αδιαφορία για τους users (στοιχεία: Αρ. Απαντήσεων και εμφανίσεων του θέματος σε σχέση με άλλα ίδιας ημερομηνίας π.χ internet στο αυτοκίνητο!!)

MNP-10
15-05-08, 12:51
Δειτε και αυτα τα 2 θεματα τα οποια σχετιζονται με user feedback απο χρηστες του adslgr προς τους φορεις:

http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=202959
http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=198150

..για οτι χρειαζεστε, ποσταρετε σε αυτα ή μου στελνετε με pm.

thakaran
15-05-08, 22:54
Υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας:
1)διαθεσιμότητα δικτύου-ραδιοκάλυψη
2)πιθανότητα εμπλοκής κλήσης φωνής
3)πιθανότητα διακοπής κλήσης φωνής
4)ποιότητα φωνής
5)χρόνος αποκατάστασης κλήσης φωνής
11) πιθανότητα αποτυχίας μεταφοράς δεδομένων ιστοσελίδων
12)μέσος ρυθμός δεδομένων ιστοσελίδων

Ειδικά για αυτά πολύ αμφιβάλλω...

TheFireman
15-05-08, 23:30
Σε πρώτη ανάγνωση πολύ θετική κίνηση. Μένει να δούμε πως θα λειτουργήσει και στην πράξη.

ekkli
09-07-08, 16:58
Η παρουσίαση των δεικτών θα πρέπει να γίνεται κατά σαφή και εύληπτο τρόπο και οι δείκτες πρέπει είναι πάντοτε επικαιροποιημένοι. Οι πρώτοι δείκτες ποιότητας αναμένεται να δημοσιευθούν στις αρχές Ιουλίου του 2008.

Πηγή: Δελτίο Τύπου ΕΕΤΤ


πόσο αρχες ιουλιου ?

το ξεθαψα το θεμα απ'το αρχειο γιατι μου ειχε κινησει κ μενα τη περιεργεια πριν κανα 2μηνο,
μεχρι κ εξωφυλλο στο ραμ ιουνιου το ειχανε βαλει:
ερχονται οι δεικτες ποιοτητας της εεττ
(αντιλαμβανεστε πως ηθελε να το προωθησει ο δολ, χτυπαν οι καμπανες στα χωρια,
οι κατοικοι τρεχουν εξω αλλαλαζοντας κλπ σκηνες α.μ.α.ν. ).

τεσπα, εκτιμω οτι συνολικα ειναι δυσκολη η επιτευξη του σχεδιου στο συνολο του, οπως εχει ανακοινωθει κ σε συνδυασμο με τη καλοκαιρινη ραστωνη δυσκολο θα δουμε δεικτες πριν το σεπτεμβρη.

για το ποτε θα δουμε κ πραγματικα στοιχεια στους δεικτες ...
το αφηνω στη φαντασια του καθενος

hadderakk
09-07-08, 17:07
Δουλεια; Προωθημενη απο δημοσιους υπαλληλους; Καλοκαιριατικα;
Ναι, αυριο, που ερχεται κι ο Hoffa...

pk33
09-07-08, 17:28
οι δείκτες είναι τόσο πολλοί και η μεθοδολογία μέτρησης τόσο πολύπλοκη που τελικά λίγι χρησιμότητα θα έχουν στον τελικό πελάτη. Για παράδειγμα, έχει τελικά πρακτική χρησιμότητα η μέτρηση το δείκτη Β01?
Ακόμη και η μέτρηση του δείκτη Β02 τελικά δεν δείχνει τίποτα!
Μόνο εντυπώσεις θα δημιουργούνται από δεδομένα που δεν έχουν καμία πρακτική αξία για τον χρήστη.

Αν διαβάσετε το ΦΕΚ θα δείτε τελικά ότι αντί η ΕΕΤΤ να υιοθετήσει 4-5 σημαντικούς δείκτες κυρίως στο θέμα που καίει (εξυπηρέτηση πελατών) ζητάει ξαφνικά από τους παρόχους ένα εξαιρετικά πολύπλοκο σύστημα μετρήσεων και συλλογής δεδομένων που δημιουργεί σοβαρά κόστη, με μικρή όμως πρακτική αξία.
Ποιός είναι τελικά ο στόχος, να έχεις το απόλυτο - να μετράς τα πάντα - ή να μετράς τελικά όσα έχουν πρακτική σημασία για τον μέσο χρήστη;

Προσωπικά πιστέυω ότι θα έπρεπε να εφαρμοστούν οι δείκτες σταδιακά, ώστε να εκπαιδευτούν και οι χρήστες στην ανάγνωσή τους. Τώρα ξαφνικά οι χρήστες θα αρχίσουν να βλέπουν δείκτες, μετρήσεις, συγκρίσεις από νούμερα που δεν καταλαβαίνουν, θα αρχίσουν να γράφουν οι άσχετοι δημοσιογράφοι του ειδικού τύπου ότι καταλαβαίνουν (συνήθως τίποτα) και τελικά αυτό που θα βιώσουμε είναι τραγελαφικές καταστάσεις του τύπου ...ο Πάροχος Χ είναι χειρότερος από τον πάροχο Υ γιατί ο δείκτης F04 είναι 1% χειρότερος, χωρίς ανάλυση του τί σημαίνει αυτό πρακτικά

@ ADSLgr.com All rights reserved.