PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για συνδεσμολογία Fritz!Box



maria83
13-05-08, 18:56
Hello ... Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να συνδέσω το fritz!box με adsl rooter και στη συνέχεια το rooter με ένα σταθερό τηλέφωνο και με usb modem που συνδέεται με τον υπολογιστή μου.
Το usb modem μου είναι adsl over pstn (annex A).

O λόγος που σκέφτομαι το παραπάνω είναι οτι ο υπολογιστής μου είναι σε διαφορετικό δωμάτιο με το fritz!box και δεν θέλω να συνδέσω καλώδιο μέχρι εκεί ή συνδεθώ με wifi. Έχω ήδη συνδεδεμένη γραμμή τηλεφώνου από το σημείο όπου θα μπει το fritz!box μέχρι το δωμάτιο με τον υπολογιστή μου και μέχρι τώρα χρησιμοποιώ το rooter και το usb modem που ανέφερα οπότε θα με βόλευε αυτή η λύση. Γίνεται???

Ευχαριστώ για την απάντηση!

grgz
13-05-08, 19:21
Θα μας τρελλάνεις...:p

Το Fritz είναι modem και router οπότε δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις τίποτε άλλο.

Γιατί δεν βάζεις το Fritz στο δωμάτιό σου να ξεμπερδεύεις;

maria83
13-05-08, 21:00
Ευχαριστώ για την απάντηση...
Το ξέρω οτι είναι και rooter.. Αλλά η μία και μοναδική πρίζα στο σπίτι είναι στο χωλ (εκεί που θέλω να βάλω το fritz). Φαντάζομαι πως μπορώ να συνδέσω το fritz στο δωματιό μου μέσω της γραμμής τηλεφώνου που ήδη υπάρχει όμως στο χώλ υπάρχει ακόμη ένα σταθερό τηλέφωνο (το κεντρικό του σπιτιού) και πώς θα το συνδέσω αυτό?? Θα πρέπει να βάλω άλλο ένα καλώδιο από το δωμάτιό μου μέχρι το χώλ; Ξέρω τι θα μου πεις, να βάλω ασύρματο τηλέφωνο ή internet και τελείωσα... αλλά με τόσα που διαβάζω για τα ασύρματα και την ακτινοβολία προτιμώ το καλωδιάκι!

grgz
13-05-08, 21:13
Εαν έχω καταλάβει καλά έχεις μία πρίζα τηλεφώνου στο χωλ και έχεις τραβήξει και μία γραμμή τηλεφώνου στο δωμάτιό σου.

Συνδέεις το τηλέφωνό σου στην πρίζα του χωλ κανονικά και το Fritz στη γραμμή που έχεις στο δωμάτιό σου και λειτουργούν και τα δύο χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το μόνο που θα κάνεις είναι να βάλεις ένα φίλτρο στην τηλεφωνική συσκευή του χωλ.

maxorfo
13-05-08, 21:57
Πρόσεξε λίγο αυτό που λέει ο grgz. Σε οποιοδήποτε σημείο της διαδρομής του καλωδίου, επομένως και στις πρίζες, όσες κι αν είναι αυτές, συνδέονται ταυτόχρονα ρούτερ και τηλ. συσκευή (με φίλτρο ή σπλίττερ), ενώ σε όσες δεν θα συνδεθεί το ρούτερ, συνδέονται μόνες τους τηλ. συσκευές (με φίλτρο).
Όλα αυτά συνυπάρχουν ταυτόχρονα.

Στην περίπτωσή σου, βάζεις το FBF στο δωμάτιο (μαζί με τηλ. συσκευή, αν θέλεις) και ταυτόχρονα υπάρχει άλλη τηλ. συσκευή (με φίλτρο) στην κεντρική πρίζα του χωλλ.

maria83
14-05-08, 11:24
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά... Να 'στε καλά!

sikat
05-07-08, 01:22
Παιδιά γειά και χαρά ....
Να συνεχίσω λίγο την κουβέντα ρωτόντας κατι αντίστοιχα τρελλό...

Εχω το fritz στη ταράτσα του σπιτιού όπου είναι και το PC σε ένα γραφειάκι ...

Από ταράτσα στο σπίτι κάτω είχα ρίξει (και πάλι καλά ) ένα utp μόνο... (όπου χρησιμοποιώ 2 από τα
4 ζεύγη του για να κατεβάσω τηλέφωνα)

Τώρα έβαλα κι ένα δεύτερο pc κάτω και θα ήθελα πολύ να κάνω δικτυάκι αλλά χωρίς να
χρησιμοποιήσω ασύρματο γιατί έχω μωρά κάτω και θέλω να το αποφύγω....

Ειδα στη συνδεσμολογία του UTP ότι ΄μόνο οι 4 αγωγοί χρησιμοποιούνται...

Δοκίμασα λοιπόν όλες τις δυνατές συνδεσμολογίες για να κάνω το δικτυο (αντεστραμένα κλπ)
(με πλήρη αποτυχία όμως ...)
Υπάρχει λέτε καμιά περίπτωση να κατεβάσω δίκτυο κάτω στο σπίτι χρησιμοποιόντας μόνο τα
2 ζεύγη που μου έχουν απομείνει στο UTP και να συνεχίσω να χρησιμοποιώ τα άλλα
2 για τηλέφωνα ? ? ?

Ευχαριστώ πολύ ...

sdikr
05-07-08, 11:20
μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις ζευγάρια, συνήθως τα πορτοκαλί και τα πράσινα είναι τα ποιο "ανθεκτικά"
και μετά συνδέεις 123 και 6

@ ADSLgr.com All rights reserved.