PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεφωνικο κεντρο Tellas..



Psycho13
13-05-08, 22:30
Καλεσε κανενας το τηλεφωνικο τους κεντρο τωρα με την ενταξη της στον ομιλο Wind??
καλω λοιπον και ξεκιναει η κλασσικη κασετα που λεει για νεες συνδεσεις πατηστε 1 για τεχνικη υποστηριξη πελατων το 2....Εγω λεω δεν ειμαι πελατης οποτε τι τεχνικη υποστηριξη να ζητησω..Κι ομως οι επιλογες ΤΕΛΟΣ!!Λεω τι να κανω?ας πατησω το 2.Ακουω για θεματα τηλεφωνιας το 1 για θεματα νετ το 2..Λεω εγω τωρα τι να πατησω??Επιστροφη στο προηγουμενο μενου,παταω το 1 το σηκωνει ενα παλικαρι αμεσως του λεω θελω να μαθω την πορεια της αιτησης μου κτλ μου λεει οχι εδω ειμαστε πωλησεις εδω,ξανακαλεστε και πατηστε το 2.Ξανακαλω λοιπον παταω 2 ,μετα το 1,μετα ζηταει να πληκτρολογησω τον αριθμο του τηλ μου(γιατι αραγε??αφου ακομα δεν εχω συνδεθει,αλλα και να ειχα τι το χρειαζονται??) αφου το παταω και λεω να δω τι αλλο θα πατησω με τοσα μενου και κουμπια που πατησα(χαθηκα ειλικρινα!) τσουπ η αναμονη!!!(ολο τον προηγουμενο μηνα δεν πετυχα σχεδον ποτε αναμονη με εξαιρεση 1 φορα!)Περιμενω, περιμενω,ξαναπεριμενω παει το 10λεπτο αναμονης το κλεινω,εκνευριζομαι,παταω adslgr.com,νεο θεμα,και με το ζορι κρατιεμαι για να μην αρχισω να πεταω τιποτα :rant:

ΜΑ ΚΑΛΑ!!!Αντι να βελτιωθουνε χειροτερεψαν το τηλεφωνικο τους κεντρο???Γιατι τοσο χασιμο με τα απειρα μενου??Συνδεσε με με ενα υπαλληλο και μετα αμα κρινει οτι ειναι αναρμοδιος να με συνδεσει αυτος στους αρμοδιους!!!Τι να ρωταγα δηλαδη την κασετα??Ξερεις κασετα δεν εχεις επιλογη για εμενα τι να πατησω??:ufoabduct

:down::down::down:

........Auto merged post: Psycho13 πρόσθεσε 9 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και δευτερη προσπαθεια κλησης,αναμονη αλλο ενα 15λεπτο εως οτου τελειωσε η μπαταρια του ασυρματου και εκλεισε..Τι να πω..Εντω μεταξυ τελικα οι επιλογες των μενου ειναι παραπανω οποτε ετοιμαστειτε για περισσοτερες πληκτρολογησεις με το τηλεφωνο εως οτου συνδεθειτε με καποιον..(εαν συνδεθειτε!)

odisa
13-05-08, 22:42
Καλεσε κανενας το τηλεφωνικο τους κεντρο τωρα με την ενταξη της στον ομιλο Wind??
καλω λοιπον και ξεκιναει η κλασσικη κασετα που λεει για νεες συνδεσεις πατηστε 1 για τεχνικη υποστηριξη πελατων το 2....Εγω λεω δεν ειμαι πελατης οποτε τι τεχνικη υποστηριξη να ζητησω..Κι ομως οι επιλογες ΤΕΛΟΣ!!Λεω τι να κανω?ας πατησω το 2.Ακουω για θεματα τηλεφωνιας το 1 για θεματα νετ το 2..Λεω εγω τωρα τι να πατησω??Επιστροφη στο προηγουμενο μενου,παταω το 1 το σηκωνει ενα παλικαρι αμεσως του λεω θελω να μαθω την πορεια της αιτησης μου κτλ μου λεει οχι εδω ειμαστε πωλησεις εδω,ξανακαλεστε και πατηστε το 2.Ξανακαλω λοιπον παταω 2 ,μετα το 1,μετα ζηταει να πληκτρολογησω τον αριθμο του τηλ μου(γιατι αραγε??αφου ακομα δεν εχω συνδεθει,αλλα και να ειχα τι το χρειαζονται??) αφου το παταω και λεω να δω τι αλλο θα πατησω με τοσα μενου και κουμπια που πατησα(χαθηκα ειλικρινα!) τσουπ η αναμονη!!!(ολο τον προηγουμενο μηνα δεν πετυχα σχεδον ποτε αναμονη με εξαιρεση 1 φορα!)Περιμενω, περιμενω,ξαναπεριμενω παει το 10λεπτο αναμονης το κλεινω,εκνευριζομαι,παταω adslgr.com,νεο θεμα,και με το ζορι κρατιεμαι για να μην αρχισω να πεταω τιποτα :rant:

ΜΑ ΚΑΛΑ!!!Αντι να βελτιωθουνε χειροτερεψαν το τηλεφωνικο τους κεντρο???Γιατι τοσο χασιμο με τα απειρα μενου??Συνδεσε με με ενα υπαλληλο και μετα αμα κρινει οτι ειναι αναρμοδιος να με συνδεσει αυτος στους αρμοδιους!!!Τι να ρωταγα δηλαδη την κασετα??Ξερεις κασετα δεν εχεις επιλογη για εμενα τι να πατησω??:ufoabduct

:down::down::down:

........Auto merged post: Psycho13 πρόσθεσε 9 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και δευτερη προσπαθεια κλησης,αναμονη αλλο ενα 15λεπτο εως οτου τελειωσε η μπαταρια του ασυρματου και εκλεισε..Τι να πω..Εντω μεταξυ τελικα οι επιλογες των μενου ειναι παραπανω οποτε ετοιμαστειτε για περισσοτερες πληκτρολογησεις με το τηλεφωνο εως οτου συνδεθειτε με καποιον..(εαν συνδεθειτε!)

μπορείς να κανεις και ένα quick guide του τηλ. κέντρου??. ήδη τις μισές επιλογές τις έχεις φτιάξει...:):)
στην αγγλία οι πιτσαρίες σου δίνουν δωρεάν την πίτσα αν δεν την παραδώσουν εγκαίρως (στα 15'). έτσι αυτοτιμωρούνται για να έχουν και κίνητρο για να μην κάνουν βλακείες, αλλά και να σου δίνουν την σιγουριά για την παρεχωμενη υπηρεσία. αν οι εταιρείες τηλεφ. εδώ το υιοθετούσαν θα είχαμε μόνιμα τσάμπα υπηρεσίας.

υπομονή. έχει claude van dame στο alter. παρακολούθα την ταινία και κάποια στιγμή θα απαντήσουν:p

Psycho13
13-05-08, 22:55
μπορείς να κανεις και ένα quick guide του τηλ. κέντρου??. ήδη τις μισές επιλογές τις έχεις φτιάξει...:):)
στην αγγλία οι πιτσαρίες σου δίνουν δωρεάν την πίτσα αν δεν την παραδώσουν εγκαίρως (στα 15'). έτσι αυτοτιμωρούνται για να έχουν και κίνητρο για να μην κάνουν βλακείες, αλλά και να σου δίνουν την σιγουριά για την παρεχωμενη υπηρεσία. αν οι εταιρείες τηλεφ. εδώ το υιοθετούσαν θα είχαμε μόνιμα τσάμπα υπηρεσίας.

υπομονή. έχει claude van dame στο alter. παρακολούθα την ταινία και κάποια στιγμή θα απαντήσουν:p

Αμα προσεξες ειχα ξεχασει μερικες απο τις επιλογες που πληκτρολογησα για να συνδεθω με την κασετα της αναμονης!!!Τοσο πολλες ηταν!Ας κανει καποιος που εχει ηδη tellas και δεν χρεωνεται στο 13800 ενα quick guide γιατι οι ανθρωποι δεν παλευονται!:evil:

pan82
15-05-08, 01:16
Tα χουν κανει λιγο δαιδαλώδη τα μενού η αλήθεια είναι αλλά με σκοπό να διευκολύνουν το προσωπικό και να κατηγοριοποιήσουν τις κλήσεις λόγω και των νεων αποφασεων της ΕΕΤΤ, το θέμα ειναι ότι η ζήτηση έχει αυξηθει σε τετοι βαθμό που παρόλη την αυξηση υπαλλήλων προσφατα οι αναμονές έχεις 4 πλασιαστεί σε σχέση με 2 βδομάδες πριν σε σημείο να φτάνουν χαλαρά 50-60 ή ακόμα και 80 όλη την ημερα και οχι μονο τις ωρες αιχμης τη στιγμή που πριν μια βδομάδα ήταν πάντα κάτω από 10 και απάντηση σε λιγοτερο απο 2 λεπτά. Για να δουμε τι θα γινει μελλοντικα

Psycho13
15-05-08, 01:20
Αλλη μια αποπειρα σημερα κατεληξε σε 15΄λεπτη αναμονη και τελικα τα παρατησα και το εκλεισα....

dircostas
15-05-08, 15:54
Και εγώ τηλεφώνησα μετά από πολύ καιρό και η αλήθεια είναι οτι μου θύμισε τις παλιές κακές στιγμές της ατελείωτης αναμονής. Προφανώς δεν τους ενδιαφέρει τόσο το cc μιας και μπορεί οποιοσδήποτε πλέον να πάει στα Wind stores.

g_kor
15-05-08, 21:07
Καλεσε κανενας το τηλεφωνικο τους κεντρο τωρα με την ενταξη της στον ομιλο Wind??
καλω λοιπον και ξεκιναει η κλασσικη κασετα που λεει για νεες συνδεσεις πατηστε 1 για τεχνικη υποστηριξη πελατων το 2....Εγω λεω δεν ειμαι πελατης οποτε τι τεχνικη υποστηριξη να ζητησω..Κι ομως οι επιλογες ΤΕΛΟΣ!!Λεω τι να κανω?ας πατησω το 2.Ακουω για θεματα τηλεφωνιας το 1 για θεματα νετ το 2..Λεω εγω τωρα τι να πατησω??Επιστροφη στο προηγουμενο μενου,παταω το 1 το σηκωνει ενα παλικαρι αμεσως του λεω θελω να μαθω την πορεια της αιτησης μου κτλ μου λεει οχι εδω ειμαστε πωλησεις εδω,ξανακαλεστε και πατηστε το 2.Ξανακαλω λοιπον παταω 2 ,μετα το 1,μετα ζηταει να πληκτρολογησω τον αριθμο του τηλ μου(γιατι αραγε??αφου ακομα δεν εχω συνδεθει,αλλα και να ειχα τι το χρειαζονται??) αφου το παταω και λεω να δω τι αλλο θα πατησω με τοσα μενου και κουμπια που πατησα(χαθηκα ειλικρινα!) τσουπ η αναμονη!!!(ολο τον προηγουμενο μηνα δεν πετυχα σχεδον ποτε αναμονη με εξαιρεση 1 φορα!)Περιμενω, περιμενω,ξαναπεριμενω παει το 10λεπτο αναμονης το κλεινω,εκνευριζομαι,παταω adslgr.com,νεο θεμα,και με το ζορι κρατιεμαι για να μην αρχισω να πεταω τιποτα :rant:

ΜΑ ΚΑΛΑ!!!Αντι να βελτιωθουνε χειροτερεψαν το τηλεφωνικο τους κεντρο???Γιατι τοσο χασιμο με τα απειρα μενου??Συνδεσε με με ενα υπαλληλο και μετα αμα κρινει οτι ειναι αναρμοδιος να με συνδεσει αυτος στους αρμοδιους!!!Τι να ρωταγα δηλαδη την κασετα??Ξερεις κασετα δεν εχεις επιλογη για εμενα τι να πατησω??:ufoabduct

:down::down::down:

........Auto merged post: Psycho13 πρόσθεσε 9 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και δευτερη προσπαθεια κλησης,αναμονη αλλο ενα 15λεπτο εως οτου τελειωσε η μπαταρια του ασυρματου και εκλεισε..Τι να πω..Εντω μεταξυ τελικα οι επιλογες των μενου ειναι παραπανω οποτε ετοιμαστειτε για περισσοτερες πληκτρολογησεις με το τηλεφωνο εως οτου συνδεθειτε με καποιον..(εαν συνδεθειτε!)



Καλησπέρα ,
Το ίδιο έπαθα και εγω ...
Κάλεσα στο 13800 πάτησα το 1 (Πωλήσεις) και μετά απο κανα λεπτο αναμονής περίπου μια ευγενέστατη κοπέλα μου είπε ότι πρέπει να ξανακαλέσω στο 13800 να πατήσω το 2 (Εξυπηρέτηση Πελατών) και μετά να επιλέξω το τμήμα των λογαριασμών :hmm:
Δεν μπόρεσα να καταλάβω τι σχέση έχει το τμήμα των λογαριασμών με την πορεία ενεργοποιήσης της άιτησης μου :mad:
Εντωμεταξύ προχτές τους έστειλα και mail στο (crm@tellas.gr) ζητώντας ενημέρωση...Ε ακόμα με ενημερώνουν :down:

Parazaar
15-05-08, 21:50
Εξυπηρετιση πελατων Τελλας ----)13800 επιλογη 2 και παλι 2
Στη διαθεση σας...

martinibb
15-05-08, 22:34
Λοιπον το 1 ειναι για νέες συνδέσεις και πληροφορίες.
Το 2 είναι για τους ίδι γραμμένους, με τίς υποκατηγορίες 1.τεχνική υποστήριξη, 2 εξηπιρέτιση πελατών.
Όταν πατάς την τεχνική υποστήριξη, όμως έχει άλλες 2 κατηγορίες... 1για τηλεφωνία και 2 για νετ.
Να δείτε πόσο άσχετοι είναι ούτε αφτοι ξέρουν τις επιλογές του αριθμού.
Όταν είχα πάρει μου έλεγαν αλλα να πατάω και άλλα ήταν. Το καλύτερο ήταν που μου είπαν να πατήσω το 3 ενώ δεν υπήρχε!!!
Συμπέρασμα μπου...λο η κατάσταση!!!:worthy:

pan82
15-05-08, 23:53
Λοιπον το 1 ειναι για νέες συνδέσεις και πληροφορίες.
Το 2 είναι για τους ίδι γραμμένους, με τίς υποκατηγορίες 1.τεχνική υποστήριξη, 2 εξηπιρέτιση πελατών.
Όταν πατάς την τεχνική υποστήριξη, όμως έχει άλλες 2 κατηγορίες... 1για τηλεφωνία και 2 για νετ.
Να δείτε πόσο άσχετοι είναι ούτε αφτοι ξέρουν τις επιλογές του αριθμού.
Όταν είχα πάρει μου έλεγαν αλλα να πατάω και άλλα ήταν. Το καλύτερο ήταν που μου είπαν να πατήσω το 3 ενώ δεν υπήρχε!!!
Συμπέρασμα μπου...λο η κατάσταση!!!:worthy:

Χθες άλλαξε το σύστημα μη σας πω ότι τελευταίοι θα έχουν ενημερωθεί αυτοί που δουλεύουν εκεί. Μέχρι χθες για παράδειγμα και το 3 υπήρχε και το 4 νομίζω για θέματα λογαριασμού αν δε κάνω λάθος

Psycho13
16-05-08, 00:04
Χθες άλλαξε το σύστημα μη σας πω ότι τελευταίοι θα έχουν ενημερωθεί αυτοί που δουλεύουν εκεί. Μέχρι χθες για παράδειγμα και το 3 υπήρχε και το 4 νομίζω για θέματα λογαριασμού αν δε κάνω λάθος

Εχεις λαθος.....Απο προχθες(τριτη δηλαδη) που πηρα τηλ στο 13800 επικρατει αυτη η κατασταση

anergos13
16-05-08, 00:07
Παιδες 11 το βραδι 20 λεπτα αναμονη.Νομιζω οτι ειναι επιεικως απαραδεκτο.
Επισης παρατηρησα οτι οσες φορες πηρα στο cc το σηκωσε αντρας πραγμα που δεν ηταν συχνο
παλιοτερα.Επισης ακουγα αρκετη φασαρια και ατομα να μιλανε κατι που δεν ακουγες παλια.
Μηπως δωσανε το cc σε εξωτερικη εταιρια και εγινε η δουλεια μπαχαλο?
Την προηγουμενη εβδομαδα αντιστοιχη ωρα 2 -3 λεπτα αναμονη.
Μηπως καποιοι πρεπει να περασουν το μηνυμα προς τα μεσα.
Χωρις καλο cc ολες οι εταιριες χανουν........

Υ.Γ. Φιλε Psycho εχεις κανα νεο ? εμενα μου δωσανε ημερομηνια 20/05.(Το πιστεψαμε τωρα...)

panospc
16-05-08, 00:46
Για να μάθουμε την πορεία της αίτησης από το 13800 σε ποια επιλογή μπαίνουμε τελικά; έχει αλλάξει;

pan82
16-05-08, 01:06
Παιδες 11 το βραδι 20 λεπτα αναμονη.Νομιζω οτι ειναι επιεικως απαραδεκτο.
Επισης παρατηρησα οτι οσες φορες πηρα στο cc το σηκωσε αντρας πραγμα που δεν ηταν συχνο
παλιοτερα.Επισης ακουγα αρκετη φασαρια και ατομα να μιλανε κατι που δεν ακουγες παλια.
Μηπως δωσανε το cc σε εξωτερικη εταιρια και εγινε η δουλεια μπαχαλο?
Την προηγουμενη εβδομαδα αντιστοιχη ωρα 2 -3 λεπτα αναμονη.
Μηπως καποιοι πρεπει να περασουν το μηνυμα προς τα μεσα.
Χωρις καλο cc ολες οι εταιριες χανουν........


Δυστυχώς η κατάσταση αυτή επικρατεί όλη μέρα πλέον, οι αναμονές τρελλές συνεχώς και χωρίς λόγο (κάποιο σοβαρό πρόβλημα οπως παλιά με τις ταχυτητες για παράδειγμα). Η τεχνική υποστήριξη κανονικά στα κεντρικά της τελλας στο Μαρούσι είναι από την ίδια εταιρεία που την είχε Η φασαρία που ακούς είναι λογική γιατί έχουν αυξηθεί τα άτομα και οι αναμονές έχουν αυξηθεί από αυτή τη βδομάδα σε τέτοιο επίπεδο που μόνο γκρίνια και φασαρία θα υπάρχει αφου ολοι ψαχνουν την αιτία.

Psycho13
16-05-08, 01:40
Παιδες 11 το βραδι 20 λεπτα αναμονη.Νομιζω οτι ειναι επιεικως απαραδεκτο.
Επισης παρατηρησα οτι οσες φορες πηρα στο cc το σηκωσε αντρας πραγμα που δεν ηταν συχνο
παλιοτερα.Επισης ακουγα αρκετη φασαρια και ατομα να μιλανε κατι που δεν ακουγες παλια.
Μηπως δωσανε το cc σε εξωτερικη εταιρια και εγινε η δουλεια μπαχαλο?
Την προηγουμενη εβδομαδα αντιστοιχη ωρα 2 -3 λεπτα αναμονη.
Μηπως καποιοι πρεπει να περασουν το μηνυμα προς τα μεσα.
Χωρις καλο cc ολες οι εταιριες χανουν........

Υ.Γ. Φιλε Psycho εχεις κανα νεο ? εμενα μου δωσανε ημερομηνια 20/05.(Το πιστεψαμε τωρα...)

Δυστυχως κανενα νεο,βλεπεις δεν το σηκωσε κανενας!!Εχουμε χρεωθει τα κερατιατικα μας στον οτε για τις κλησεις στο 13800.Τι να πω...:(

apostol70
17-05-08, 01:51
Πραγματικά και σε δικιά μου δοκιμή λεπιασα τέταρτο στην αναμονή.
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σου λένε να πληκτρολογήσεις το νούμερο αφού στην συνέχεια σε ρωτάνε να τους το πεις

blkik
17-05-08, 11:42
Νομίζω χρειάζεται υπομονή. Η εταιρεία αλλάζει, το προσωπικό ενημερώνεται + ότι πολύς κόσμος προσπαθεί να μάθει τι παίζει και παίρνει συνέχεια και φορτώνει τις γραμμές

vasiliou
17-05-08, 12:28
Εχουν να κλάψουν μανουλες... Πλεον στο 1 οι πωλήσεις βγαίνουν σε εξωτερικούς συνεργάτες!Με λίγα λογία πάει....!

gs
20-05-08, 18:01
Εγω οσες φορες εχει χρειαστει να καλεσω το 8005000500 το περισσοτερο που εχουν κανη να μου απαντησουν ειναι 5 λεπτα και βλεπω τα παιδια εκει να γνωριζουν αρκετα πραγματα και να δινουν αμεσα λυσεις

Psycho13
21-05-08, 00:09
Το τηλ κεντρο της tellas ειναι το 13800

lx911
21-05-08, 21:40
Πρεπει να πηραν προσωπικο...
Προχτες που καλεσε μεσημερακι και μιλησα με το τεχνικο τμημα
μου απαντησε η κασσετα χρονος αναμονης 2 λεπτα...
Δεν ξανα εγινε αυτο!!! Χρονος ρεκορ στα ιστορικα!!!

jap
21-05-08, 21:54
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σου λένε να πληκτρολογήσεις το νούμερο αφού στην συνέχεια σε ρωτάνε να τους το πεις

Επειδή το κάνει κι η Vodafone.

........Auto merged post: jap πρόσθεσε 5 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγω οσες φορες εχει χρειαστει να καλεσω το 8005000500 το περισσοτερο που εχουν κανη να μου απαντησουν ειναι 5 λεπτα και βλεπω τα παιδια εκει να γνωριζουν αρκετα πραγματα και να δινουν αμεσα λυσεις

Το 8005000500 το ξαναλανσάρανε και το διαφήμισαν όταν βγάλανε τα επαγγελματικά πακέτα ADSL + Tel. Υπήρχε και παλιότερα και όντως είχε μικρότερη αναμονή από το 13800 μέχρι που μια ωραία πρωία άρχισε να πέφτει κι αυτό επάνω στο ΄γενικό' 13800 και οι αναμονές αυξήθηκαν. Τώρα που προμοτάρουν τα πανάκριβα (ήταν 55 ευρώ / μήνα, με τη νέα μούρη πήγε στα 60 και τα συγκεκριμένα λεπτά τηλεφωνίας έγιναν απεριόριστα) επαγγελματικά πακέτα έχουν και ξεχωριστό προσωπικό ή τουλάχιστον απαντάνε πιο γρήγορα στο 8005000500, που απευθύνεται σε επαγγελματίες υποψήφιους ή νυν πελάτες. Σύντομα θα περάσουμε στα ίδια και πάλι.

cynop
28-05-08, 20:47
Γεια παιδια και απο μενα, πρωτο post.
Ειμαι συνδρομητης Zisto εδω και περιπου ενα χρονο.
Γενικα ειμαι απο τους λιγους που δεν εχουν προβλημα απ' οτι βλεπω συνηθως με την συνδεση μου.Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι συχνα πυκνα, πεφτει ο DNS server τους για κανα 2ωρο τριωρο.Το περιεργο ειναι οτι πολυ συχνα φιλοι που μενουν πολυ κοντα συνδεονται κανονικα στους ιδιους DNS servers. Αυτο γινεται περιπου 2-3 φορες την εβδομαδα, αλλα οκ την παλευα. Σημερα αφου εκλεισα ενα διωρο λεω ας παρω ενα τηλ στο tech support μπας και μου πουν ποτε το περιμενουμε με το καλο. Ακολουθει ο διαλογος:

(μουσικη αναμονης: ενα νεο τραγουδακι, αυτο που παιζει και στην διαφημιση και του οποιου το ρεφρεν παει "....you're not good enough for meeee....". "συμφωνω" σκεφτομαι )
μετα απο 10-12 λεπτα (μεγαλη βελτιωση απο πριν την εξαγορα απο την Wind εδω που τα λεμε ) βγαινει ενας τυπος:
-καλησπερα, πως μπορω να σας εξυπηρετησω;
-καλησπερα, εχω προβλημα με το DNS
-με τι;
-εε...DNS? 62.169.194.17?
-ναι, τι ειναι αυτο;
-εε... o DNS server της Tellas? (helloooooo?! )
-α ναι. ποιο ειναι το προβλημα;
-ε δεν μπορω να συνδεθω σε αυτον
-α μαλιστα.
-μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο;
-θα πρεπει να κανετε λιγη υπομονη
-κανω εδω και 2 ωρες υπομονη
-πρωτη φορα συμβαινει αυτο;
-οχι κανω συχνα υπομονη γιατι πεφτει συχνα αλλα τωρα ειπα να παρω τηλεφωνο
-μισο λεπτο παρακαλω

[σε αυτη την φαση δεν ακουγεται απολυτως τιποτα, και μετα απο λιγο νομιζα οτι μου το εκλεισε]

-ναι, εχει προβλημα ο DNS
-ε ναι αυτο μου το λεει και το διαγνωστικο του router και το ping
-ναι ουτε εγω μπορω να συνδεθω
-ωραια! τι λες να κανουμε;
-τιποτα, υπομονη
-συγνωμη, αυτους τους 2 server δεν εχει η Tellas?
-ναι
-τοτε γιατι ενας φιλος μου 3 τετραγωνα πιο κατω δεν εχει προβλημα;
-δεν ξερω
-συγνωμη αμα θελω να παραπονεθω σε καποιον ποιο τηλεφωνο παιρνω;
-σε φαξ μονο μπορειτε να παραπονεθειτε
-δε μου κανει εντυπωση. σε ποιο;
-2111200021
-καλα ευχαριστω
-εμεις ευχαριστουμε που καλεσατε την tellas.

Δε μπορω να πω με εξυπηρετησε πολυ.

razorblade1100
28-05-08, 20:52
Γεια παιδια και απο μενα, πρωτο post.
Ειμαι συνδρομητης Zisto εδω και περιπου ενα χρονο.
Γενικα ειμαι απο τους λιγους που δεν εχουν προβλημα απ' οτι βλεπω συνηθως με την συνδεση μου.Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι συχνα πυκνα, πεφτει ο DNS server τους για κανα 2ωρο τριωρο.Το περιεργο ειναι οτι πολυ συχνα φιλοι που μενουν πολυ κοντα συνδεονται κανονικα στους ιδιους DNS servers. Αυτο γινεται περιπου 2-3 φορες την εβδομαδα, αλλα οκ την παλευα. Σημερα αφου εκλεισα ενα διωρο λεω ας παρω ενα τηλ στο tech support μπας και μου πουν ποτε το περιμενουμε με το καλο. Ακολουθει ο διαλογος:

(μουσικη αναμονης: ενα νεο τραγουδακι, αυτο που παιζει και στην διαφημιση και του οποιου το ρεφρεν παει "....you're not good enough for meeee....". "συμφωνω" σκεφτομαι )
μετα απο 10-12 λεπτα (μεγαλη βελτιωση απο πριν την εξαγορα απο την Wind εδω που τα λεμε ) βγαινει ενας τυπος:
-καλησπερα, πως μπορω να σας εξυπηρετησω;
-καλησπερα, εχω προβλημα με το DNS
-με τι;
-εε...DNS? 62.169.194.17?
-ναι, τι ειναι αυτο;
-εε... o DNS server της Tellas? (helloooooo?! )
-α ναι. ποιο ειναι το προβλημα;
-ε δεν μπορω να συνδεθω σε αυτον
-α μαλιστα.
-μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο;
-θα πρεπει να κανετε λιγη υπομονη
-κανω εδω και 2 ωρες υπομονη
-πρωτη φορα συμβαινει αυτο;
-οχι κανω συχνα υπομονη γιατι πεφτει συχνα αλλα τωρα ειπα να παρω τηλεφωνο
-μισο λεπτο παρακαλω

[σε αυτη την φαση δεν ακουγεται απολυτως τιποτα, και μετα απο λιγο νομιζα οτι μου το εκλεισε]

-ναι, εχει προβλημα ο DNS
-ε ναι αυτο μου το λεει και το διαγνωστικο του router και το ping
-ναι ουτε εγω μπορω να συνδεθω
-ωραια! τι λες να κανουμε;
-τιποτα, υπομονη
-συγνωμη, αυτους τους 2 server δεν εχει η Tellas?
-ναι
-τοτε γιατι ενας φιλος μου 3 τετραγωνα πιο κατω δεν εχει προβλημα;
-δεν ξερω
-συγνωμη αμα θελω να παραπονεθω σε καποιον ποιο τηλεφωνο παιρνω;
-σε φαξ μονο μπορειτε να παραπονεθειτε
-δε μου κανει εντυπωση. σε ποιο;
-2111200021
-καλα ευχαριστω
-εμεις ευχαριστουμε που καλεσατε την tellas.

Δε μπορω να πω με εξυπηρετησε πολυ.
μου εχει συμβει και εμενα αναλογη περιπτωση..:rofl:
οποτε τους παιρνω τηλεφωνο εχω την εντυπωση πως μιλαω σε noobs :p

α ναι και μην ξεχασω καλοσηρθες :welcome:

Spanos
28-05-08, 20:55
Δε μπορω να πω με εξυπηρετησε πολυ.

Τι να σε εξυπηρετήσει, να μπεί μέσα στο pc σου και να δει αμα τα έχεις κάνει σαλάτα; Πρώτη φορά ακούω οτι για 2~3 φορές τη βδομάδα επι δύο και τρείς ώρες πέφτουν οι DNS Servers.


-ναι, εχει προβλημα ο DNS
-ε ναι αυτο μου το λεει και το διαγνωστικο του router και το ping

Λογικό, ο DNS Server έχει firewall και δεν επιτρέπει τα pings. Πάντα failed βγαίνει το test.


Bαλε τους servers του opendns

cynop
28-05-08, 21:31
Spanos τωρα πλακα κανεις; ειμαι νεος εδω, δεν ειμαι νεος στα pc.
1. Ακομα και αν τα ειχα κανει σαλατα με καποιο τροπο, δεν ειναι υποχρεωση του να με βοηθησει να βαλω τις σωστες διευθυνσεις στα network settings?
2.Ο ιδιος προσπαθουσε να συνδεθει στον server και δεν τα καταφερνε, λες να τα εκανα εγω σαλατα;
3.τι σκατα μετοχες της Tellas εχεις;
4.Για γραψε ping 195.170.0.1 και πες μου αν απανταει σε ping.

Ελεος 3.463 μυνηματα τετοια πραγματα γραφεις;

Thanks για το opendns, χρησιμοποιω τον public της otenet τωρα ακομα

........Auto merged post: cynop πρόσθεσε 1 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

α και razorblade1100 χαιρομαι που σας βρηκα :)

Spanos
28-05-08, 21:40
Spanos τωρα πλακα κανεις; ειμαι νεος εδω, δεν ειμαι νεος στα pc.
1. Ακομα και αν τα ειχα κανει σαλατα με καποιο τροπο, δεν ειναι υποχρεωση του να με βοηθησει να βαλω τις σωστες διευθυνσεις στα network settings?
2.Ο ιδιος προσπαθουσε να συνδεθει στον server και δεν τα καταφερνε, λες να τα εκανα εγω σαλατα;
3.τι σκατα μετοχες της Tellas εχεις;
4.Για γραψε ping 195.170.0.1 και πες μου αν απανταει σε ping.

Ελεος 3.463 μυνηματα τετοια πραγματα γραφεις;

Thanks για το opendns, χρησιμοποιω τον public της otenet τωρα ακομα

........Auto merged post: cynop πρόσθεσε 1 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

α και razorblade1100 χαιρομαι που σας βρηκα :)

1. Τα network settings είναι στο auto το λένε και οι οδηγίες απο το site. To ρολο του DNS server παίζει ο router σου.

2. Το 1st level support δε νομίζω να έχει πρόσβαση στον DNS server άσε που αν είχε πολύωρο downtime ο dns της tellas θα είχε βουήξει το φόρουμ.

3. Ναι:rolleyes:

4. Απαντάει στα ping αλλα τι σχέση έχει αφού είναι DNS Server της Otenet;

Xρησιμοποιείς τον DNS της OTENET τότε πως έχεις τρίωρα χωρίς internet;

Το χειρότερο είναι να νομίζεις οτι τα ξέρεις όλα και τελικά να μη ξέρεις τίποτα ;)

cynop
28-05-08, 22:23
1.ακριβως επειδη ειναι στο auto και ρυθμιζονται αυτοματα δεν καταλαβα πως ακριβως μπορουσα να τα εχω κανει εγω σαλατα.
2.Εγω σου λεω τι λενε τα διαγνωστικα απο την πλευρα μου και τι μου ειπε αυτος που προσπαθησε να συνδεθει. Το οτι καποιος αλλος βλεπει τον DNS ειναι περιεργο για μενα γιατι δεν καταλαβαινω πως γινεται να το βλεπει αλλος και οχι εγω κυριως απο την στιγμη που βρισκομαστε σε καποια κοντινη αποσταση γεωγραφικα και στον ιδιο παροχο. Ειναι αλλη μια απορια που δεν καταφερε να μου λυσει. Αμα εχεις κατι να προτεινεις πες
3.εξηγειται η καψα
4.Βασικα δεν ηξερα οτι στον DNS της tellas εχουν στησει firewall που μπλοκαρει το ping [αναρωτιεμαι γιατι]. Απλως υπεθεσα οτι αφου στην otenet και σε οσους αλλους εχω δοκιμασει ping απαντησε θα απανταει και σε αυτους.

Προσβαση στο gateway και ip εχω. DNS δεν εχω. Χρησιμοποιω τον DNS της otenet. Αυτο για μενα δεν ειναι σωστη υπηρεσια εκ μερους της Tellas και για αυτο λεω οτι "δεν εχω internet". Με την εννοια οτι εαν στηριζομουν αποκλειστικα στην Tellas,δεν θα μπορουσα να σερφαρω κλπ

"Το χειρότερο είναι να νομίζεις οτι τα ξέρεις όλα και τελικά να μη ξέρεις τίποτα"

ασχημο ειναι μωρε, αλλα αποδεικνυεις οτι υπαρχουν και χειροτερα :)

Spanos
28-05-08, 22:36
δεν καταλαβαινω πως γινεται να το βλεπει αλλος και οχι εγω κυριως απο την στιγμη που βρισκομαστε σε καποια κοντινη αποσταση γεωγραφικα και στον ιδιο παροχο. Ειναι αλλη μια απορια που δεν καταφερε να μου λυσει. Αμα εχεις κατι να προτεινεις πες


Εδω έρχετε η σαλάτα που λέγαμε (πως γίνεται να είναι οι άλλοι οκ και εσύ οχι), λοιπόν


Απο τότε που χρησιμοποιείς τον DNS της Οτενέτ έχεις προβλήματα; Πώς τον χρησιμοποιείς στο router ή στην κάρτα δικτύου σου;

Αν συνεχίζεις και έχεις προβλήματα θα σου πρότεινα να βάζεις πάντα τους DNS στο router, να αφήνεις την κάρτα στο auto. Aν είναι δυνατόν βάλε του OpenDNS ή αν έχεις της Οτενέτ και παίζει καλά άστο έτσι.

Επίσης που κατάλαβες οτι είναι πρόβλημα DNS, μήπως τα φτύνει το router λογω p2p;

Psycho13
28-05-08, 23:56
Ρε παιδια παιρνω τωρα τηλ στο 13800 και μου κοβεται η γραμμη,ακριβως οπως κανει οταν καποιος παιρνει τηλ καποιον που δεν εχει αναμονη...Συμβαινει και σε αλλους αυτο??

Spanos
29-05-08, 00:00
Ρε παιδια παιρνω τωρα τηλ στο 13800 και μου κοβεται η γραμμη,ακριβως οπως κανει οταν καποιος παιρνει τηλ καποιον που δεν εχει αναμονη...Συμβαινει και σε αλλους αυτο??

Eμένα με βγάζει στο μενού

@ ADSLgr.com All rights reserved.