PDA

Επιστροφή στο Forum : Kαρτα γραφικων για συνδεση με τηλεοραση



kosnik
14-05-08, 00:06
Γεια σας, θελω να παρω να παρω μια καρτα γραφικων με αποκλειστικη χρηση να συνδεσω ενα pc με
μια HD τηλεοραση 32'' για προβολη ταινιων.Καθως δεν με ενδιαφερουν τα παιχνιδια στο συγκεκριμενο pc, προσανατολιζομαι σε φτηνη λυση καθως ειδα καρτουλες με 30-40 ευρω που εχουν HD tv out.Θα ηθελα να ρωτησω γενικα να προτιμησω Ati ή Nvidia,καθως κ με τι καλωδιο ειναι καλυτερο να γινει η συνδεση.Με το λαπτοπ που δοκιμασα με svideo καλωδιο δεν τρελλαθηκα κι ολας,αν κ δεν ξερω ποιοι ακριβως παραγοντες παιζουν ρολο.Η τηλεοραση εχει θυρες vga και hdmi εκτος απο svideo.

Θάνος
14-05-08, 00:21
Εγώ χρησιμοποιώ το πισι σαν media center στην 32άρα LCD τηλεόραση, στέλνοντας σήμα από το 2ο DVI---μετατροπέας---VGA στην VGA της τηλεόρασης, χρησιμοποιώντας μία RX3870 της ATI. Ένας άλλος φίλος έχει χρησιμοποιήσει το μετατροπέα της κάρτας DVI--HDMI με πολύ καλά αποτελέσματα, τουλάχιστον από ότι αναφέρει. Εγώ δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα (το δεύτερο με το HDMI), γιατί αφενός μεν δεν το προτείνει το μανουαλ της τηλεόρασης, αφετέρου γιατί η παρούσα σύνδεση με την VGA θα έλεγα ότι με καλύπτει.
Τώρα για τον ήχο, η τηλεόραση έχει ειδόδους για σύνδεση με την κάρτα ήχου του υπολογιστή, οπότε no prob από εκεί.
Αυτά εν τάχει. :)

RASTAVIPER
14-05-08, 10:37
Εγώ πάντως παίζω σύνδεση DVI-HDMI με κανονικό καλώδιο χωρίς μετατροπέα και παίζει τέλεια..

psolord
14-05-08, 14:03
Γεια σας, θελω να παρω να παρω μια καρτα γραφικων με αποκλειστικη χρηση να συνδεσω ενα pc με
μια HD τηλεοραση 32'' για προβολη ταινιων.Καθως δεν με ενδιαφερουν τα παιχνιδια στο συγκεκριμενο pc, προσανατολιζομαι σε φτηνη λυση καθως ειδα καρτουλες με 30-40 ευρω που εχουν HD tv out.Θα ηθελα να ρωτησω γενικα να προτιμησω Ati ή Nvidia,καθως κ με τι καλωδιο ειναι καλυτερο να γινει η συνδεση.Με το λαπτοπ που δοκιμασα με svideo καλωδιο δεν τρελλαθηκα κι ολας,αν κ δεν ξερω ποιοι ακριβως παραγοντες παιζουν ρολο.Η τηλεοραση εχει θυρες vga και hdmi εκτος απο svideo.

Για HD πας σε ΑΤΙ. Μια HD 3450 ή HD 3650 θα σε καλύψει. Εχουν ακουστεί κάποια προβληματα με κάποιες 3450 πάντως (εδω στο forum 1). Θα σου πρότεινα την HD 3650 μιας και παρέχει Hardware HD decoding ακόμα και σε ανάλυση 2560*1440 (1440p). Έχω την υλοποίηση της ASUS και είναι αστέρι!:oneup:

kosnik
14-05-08, 22:22
Τελικα πηρα μια ΑΤΙ hd2400pro μιας και δεν ημουνα για πολλα εξοδα αφου τα χα σκασει προσφατα για καλη καρτα στο κυριο pc,η συνδεση εγινε με καλωδιο vga κ ειμαι σουπερ ευχαριστημενος..τα απλα divxακια μια χαρα,τα matroska ΠΟΛΥ ανωτερα απο τα κανονικα dvd..με 30 ευρω + 7 το καλωδιο εγινε η δουλεια..Thanx σε οσους απαντησαν.

Θάνος
14-05-08, 22:54
Τελικα πηρα μια ΑΤΙ hd2400pro μιας και δεν ημουνα για πολλα εξοδα αφου τα χα σκασει προσφατα για καλη καρτα στο κυριο pc,η συνδεση εγινε με καλωδιο vga κ ειμαι σουπερ ευχαριστημενος..τα απλα divxακια μια χαρα,τα matroska ΠΟΛΥ ανωτερα απο τα κανονικα dvd..με 30 ευρω + 7 το καλωδιο εγινε η δουλεια..Thanx σε οσους απαντησαν.
Καλές οπτικές απολαύσεις. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.