PDA

Επιστροφή στο Forum : D-Link Forthnet @ D-Link DSL-2640B | Step-by-Step Guide



Σελίδες : [1] 2

gadgetakias
14-05-08, 12:32
Για όσους χρειάζονται τον επίσημο εξελληνισμένο οδηγό εγκατάστασης του DSL-2640B υπάρχει εδώ:

http://www.itlab.gr/dlink/DSL-2640B_GR.pdf (http://www.itlab.gr/dlink/DSL-2640B_GR.pdf)


Για προβλήματα τεχνικής φύσεως της D-Link συσκευής (όχι της Forthnet) μπορείτε να καλείτε στο helpdesk της D-Link Hellas, στο 210-8611114 (Δευτέρα-Παρασκευή, 09.00-17.00).

Επίσης να ξέρετε ότι η D-Link είναι η μόνο εταιρία δικτυακών στην Ελλάδα που προσφέρει στα προϊόντα της εγγύηση άμεσης αντικατάστασης σε περίπτωση Dead On Arrival (DOA) εντός 30 ημερών.

makisfree
14-05-08, 13:27
να σαι καλα θα μου χρειαστουν σιγουρα γιατι την παρασκευη μου ειπαν θα σηνδεθω στο ιδιοκτητο της Forthnet και δεν εχω ιδεα απο αυτα

gtsamour
23-05-08, 12:04
Πάντως αυτό που δείχνει ο οδηγός να βάλεις στην επιλογή username (username@forthnet.gr) δε μου δούλεψε....

Το συγκεκριμένο router έχει το χαρακτηριστικό ότι δεν χωράει στο username να βάλεις όοοοολο αυτό το μακρυνάρι που θέλει η forthnet (userrname.ath.forthnet.gr@forthnet.gr) κάπου 5-6 γράμματα πριν το τέλος σταματά να δέχεται άλλα.
Εμένα μου δούλεψε κανονικά βάζοντας μόνο το username.ath.forthnet.gr (χωρίς το υπόλοιπο μετά το @).

gadgetakias
23-05-08, 14:24
Εάν δεν χωράει το username στο web interface, τότε εναλλακτικά μπορείς απλά να βάλεις το CD του router και να κάνεις την εγκατάσταση από εκεί. Χωράει τα usernames όσο μεγάλα και εάν είναι.

Thanasis159
23-05-08, 14:30
Ti mtu βάζουμε σε forthnet adsl? 1400 όσο είναι ήδη;

gtsamour
23-05-08, 14:39
Εγώ δήλωσα Italia telecom (1) όπως λέει ο οδηγός στο pdf, δεν πρόσεξα πόσο είναι το MTU αλλά κανονικά 1492 ή 1500 πρέπει να είναι.

Δε χρειάζεται να ασχοληθείς καθόλου με το CD. Απλά για username βάζεις username.ath.forthnet.gr και από κάτω το password.

Εγώ πάντως απορώ με τη forthnet που δίνει τα συγκεκριμένα routers και δε λέει πουθενά τίποτα για αυτό το πρόβλημα.
Στο κωλόχαρτο που δίνει μαζί με το router λέει απλά να βάλεις το username.ath.forthnet.gr@forthnet.gr, αλλά έλα ντέ που δε χωράει.....

Thanasis159
23-05-08, 15:12
Εμένα κανονικά χωράει φίλε μου...

gtsamour
26-05-08, 07:24
Εμένα πάλι όχι, μπορεί να έχεις άλλο firmware.

Alexpag
01-06-08, 14:43
Για να κλειδώσω το wi-fi πάω στο wireless setup και στο security mode επιλέγω WEP. Ο κωδικός που θα πρέπει να βάλω εκεί θα είναι 10ψήφιος με γράμματα και αριθμούς(0 έως και 9 και Α έως και F)?Γιατί μου λέει ότι χρειάζεται 10 hexadecimal digits, ενώ έχω βάλει 10 γράμματα και αριθμούς.

gadgetakias
03-06-08, 00:26
Για να κλειδώσω το wi-fi πάω στο wireless setup και στο security mode επιλέγω WEP. Ο κωδικός που θα πρέπει να βάλω εκεί θα είναι 10ψήφιος με γράμματα και αριθμούς(0 έως και 9 και Α έως και F)?Γιατί μου λέει ότι χρειάζεται 10 hexadecimal digits, ενώ έχω βάλει 10 γράμματα και αριθμούς.

:p Ακολουθώντας ότι τα γράμματα θα είναι μόνο από A έως F, ουσιαστικά χωρίς να το ξέρεις όρισες hexadecimal για encryption.

Πάντως αν και οι υπολογιστές που θα συνδέσεις το υποστηρίζουν, διάλεξε WPA καλύτερα για πιο ισχυρή κρυπτογράφιση.

Cue
03-06-08, 16:23
Υπάρχει κάποιο συγκριτικό μεταξύ αυτού και του Linksys 354G?
Σήμερα έκανα αίτηση για το ιδιόκτυτο αλλά έχω επίσης από παλιά το Linksys.

Έχει εμπειρία κανείς από τα 2 router γιατί να προτιμήσω το ένα από το άλλο?
Thanks :)

eloy
22-06-08, 16:20
εμενα εχει αλλο προβλημα:
Στο pc μου εχω βαλει καρτα για ασυρματο δικτυο για το d-link dsl-2640B ή το G624T που εχω και τα 2. Αλλα στο dlink dsl-2640B ειναι το προβλημα: Επειδη δεν εχω υποδοχη για ethernet δεν μπορω να κανω εγκατασταση. Και στην εγκατασταση αυτου πρεπει να συνδεσεις τον υπολογιστη με ethernet ενω στο αλλο που ειχα-εχω γινεται η εγκατασταση κανονικα ανοιγοντας το site του router.

bezoss
26-06-08, 20:21
Παιδιά να ρωτήσω κάτι, σας ζεσταίνεται πολύ ή μόνο το δικό μου???? το netgear που έιχα παλιά ήταν πολύ χλιαρό...αυτό καίει πολύ...τι παίζει???

επίσης προσπαθώ να κάνω upgrade στο firmware Και μου λέει valid file name!

τι παίζει??

Vietmam
17-07-08, 21:20
Παιδιά και εμένα ΖΕΜΑΤΑΕΙ το dlink!

Ακόμα το wireless του δεν μπορεί να το δει τίποτα (ούτε laptop ούτε κινητό) ενώ σύμφωνα με διάφορους οδηγούς είναι setαρισμένο σωστά!

:hmm:

gadgetakias
20-07-08, 23:24
Παιδιά και εμένα ΖΕΜΑΤΑΕΙ το dlink!

Ακόμα το wireless του δεν μπορεί να το δει τίποτα (ούτε laptop ούτε κινητό) ενώ σύμφωνα με διάφορους οδηγούς είναι setαρισμένο σωστά!

:hmm:

Αλλαξε την κρυπτογράφιση σε WEP.
Αν χρησιμοποιείς WPA2 σε Windows XP (<SP2) λογικό είναι να μην σου παίζει..

bezoss
21-07-08, 02:36
Αλλαξε την κρυπτογράφιση σε WEP.
Αν χρησιμοποιείς WPA2 σε Windows XP (<SP2) λογικό είναι να μην σου παίζει..

Ας δοκιμάσει να βάλει wpa απλά. γιατί το wpa2 και σε μένα δεν παίζει. και έχω sp3.

oidarvt
21-07-08, 07:09
Για όσους χρειάζονται τον επίσημο εξελληνισμένο οδηγό εγκατάστασης του DSL-2640B υπάρχει εδώ:

http://www.itlab.gr/dlink/DSL-2640B_GR.pdf (http://www.itlab.gr/dlink/DSL-2640B_GR.pdf)


Για προβλήματα τεχνικής φύσεως της D-Link συσκευής (όχι της Forthnet) μπορείτε να καλείτε στο helpdesk της D-Link Hellas, στο 210-8611114 (Δευτέρα-Παρασκευή, 09.00-17.00).

Επίσης να ξέρετε ότι η D-Link είναι η μόνο εταιρία δικτυακών στην Ελλάδα που προσφέρει στα προϊόντα της εγγύηση άμεσης αντικατάστασης σε περίπτωση Dead On Arrival (DOA) εντός 30 ημερών.

Προσοχη: Βασικο!!!

Επειδη η forthnet εχει πολυ μεγαλο username που δεν χωραει να γραφτει στο συγκεκριμενο router:
Μην γράφετε username της μορφης: tade.ath.forthnet.gr@forthnet.gr
Αντι για αυτο πρεπει να δωσετε: tade.ath.forthnet.gr σκετο.

bezoss
21-07-08, 13:42
Προσοχη: Βασικο!!!

Επειδη η forthnet εχει πολυ μεγαλο username που δεν χωραει να γραφτει στο συγκεκριμενο router:
Μην γράφετε username της μορφης: tade.ath.forthnet.gr@forthnet.gr
Αντι για αυτο πρεπει να δωσετε: tade.ath.forthnet.gr σκετο.

Εμένα το χωράει ολόκληρο πάντως...

gadgetakias
22-07-08, 13:13
Προσοχη: Βασικο!!!

Επειδη η forthnet εχει πολυ μεγαλο username που δεν χωραει να γραφτει στο συγκεκριμενο router:
Μην γράφετε username της μορφης: tade.ath.forthnet.gr@forthnet.gr
Αντι για αυτο πρεπει να δωσετε: tade.ath.forthnet.gr σκετο.

ΚΑΜΙΑ προσοχή μην δίνετε στο παραπάνω!

Καταρχήν το πρόβλημα υπάρχει μόνο αν το username σας είναι > από 32 χαρακτήρες.
Επειδή ειδικά στην επαρχία υπάρχουν κάποια προβλήματα αν δεν βάλετε τα στοιχεία μετά το παπάκι υπάρχουν δύο λύσεις:

1) Χρησιμοποιείτε το CD που καταχωρούνται κανονικά όλοι οι χαρακτηήρες όσοι και εάν είναι.
2) Αναβαθμίζετε την συσκευή σας στην firmware έκδοση v4.00 (ftp://ftp.dlink.gr/Adsl/DSL-2640B/Firmware/Ver%204.00/) και μπορείτε και από το Web Intreface πλέον να βάζετε ολόκληρο το username.

xekolla90
25-07-08, 19:22
καλησπερα μια λιγο ακυρη ερωτηση, αλλα δεν κατεχω πολυ τα pc.. μου εδωσε το dlink 2640 B η forthnet.συνδεθηκα κανονικα.Το προβλημα μου ειναι δεν θελω να δουλευει το wireless(λογω ακτινοβολιας μεσα στο σπιτι) ,αν συνδεομαι με το ethernet to καλωδιο, το wireless δεν λειτουργει?αρα δεν υπαρχει καθολου ακτινοβολια?σας ευχαριστω...

bezoss
25-07-08, 19:51
καλησπερα μια λιγο ακυρη ερωτηση, αλλα δεν κατεχω πολυ τα pc.. μου εδωσε το dlink 2640 B η forthnet.συνδεθηκα κανονικα.Το προβλημα μου ειναι δεν θελω να δουλευει το wireless(λογω ακτινοβολιας μεσα στο σπιτι) ,αν συνδεομαι με το ethernet to καλωδιο, το wireless δεν λειτουργει?αρα δεν υπαρχει καθολου ακτινοβολια?σας ευχαριστω...

Μπαίνεις στις ρυθμίσεις του Modem σου και πάς στο tab>setup. Μετά από αριστερά επιλέγεις το wireless setup και μετά στο enable setup βγάζεις το τίκ.

οκ? και έτσι δεν έχεις κανένα είδος ακτινοβολίας.

kostakiss
29-07-08, 18:23
εκανα πριν λιγες μερες την αιτηση κ την εχω ψαξει λιγο τη δουλεια..βρηκα κ εγω εναν οδηγο εγκαταστασης..αλλα δεν ξερω ποιος ειναι πιο καλος
μπορειτε να τον δειτε εδω
http://www.gonet.gr/content/view/56/25/
επισης..ειστε ευχαριστημενοι με το συγκεκριμενο ρουτερ?γτ διαβασα προβληματα σχετικα με την αποσταση-ταχυτητα(wifi) ..

FifthBaby
31-07-08, 18:45
ΚΑΜΙΑ προσοχή μην δίνετε στο παραπάνω!

Καταρχήν το πρόβλημα υπάρχει μόνο αν το username σας είναι > από 32 χαρακτήρες.
Επειδή ειδικά στην επαρχία υπάρχουν κάποια προβλήματα αν δεν βάλετε τα στοιχεία μετά το παπάκι υπάρχουν δύο λύσεις:

1) Χρησιμοποιείτε το CD που καταχωρούνται κανονικά όλοι οι χαρακτηήρες όσοι και εάν είναι.
2) Αναβαθμίζετε την συσκευή σας στην firmware έκδοση v4.00 (ftp://ftp.dlink.gr/Adsl/DSL-2640B/Firmware/Ver%204.00/) και μπορείτε και από το Web Intreface πλέον να βάζετε ολόκληρο το username.


γιατι οταν παταω update firmware (αφου ενοειτε εχω βαλει το link για το σωστο αρχειο) μου βγαζει ''please enter a valid file name''

Oo?δεν καταλαβαινω

bezoss
31-07-08, 19:48
γιατι οταν παταω update firmware (αφου ενοειτε εχω βαλει το link για το σωστο αρχειο) μου βγαζει ''please enter a valid file name''

Oo?δεν καταλαβαινω

α και μένα μου πήρε χρόνια να το καταλάβω...μου είχε σπάσει τα νεύρα!!!!

δοκίμασε με Internet explorer και θα είσαι οκ :)

cybernec
01-08-08, 09:01
Το ασύρματο του συγκεκριμένου router με έχει τρελάνει. Με WEP δούλεψε ένα 24ωρο και από χθές αρνείται να συνδεθεί με οποιαδήποτε ασύρματη συσκευή. Δεν ανιχνεύεται παρόλο που στο status είναι ON το wireless. Δοκίμασα με διάφορες ρθμίσεις ασφαλείας και ...χωρις καμιά ασφάλεια, τίποτα. Το ρούτερ ''φοράει'' το τελευταίο firmware.
Αν ζητήσω από την forthnet να μου το αλλάξουν με WAG200 λέτε να το δεχτούν ?

drioannis
08-08-08, 20:01
Πώς συνδέουμε 2ο Η/Υ μέσω καλωδίου με το router?Βάζω το CD του router στον 2ο Η/Υ αλλά δεν τον βρίσκει το router(δεν ανάβει η θέση πχ 4η).

famous-walker
09-08-08, 10:49
Απλά συνδέεις το router με το pc διαμέσου της κάρτας δικτύου, δεν χρειάζονται επιπλέον ρυθμίσεις.

drioannis
14-08-08, 13:46
Καλά τσάμπα 2 μέρες ψάξιμο.Ελαττωματικό καλώδιο!!!

gadgetakias
14-08-08, 15:27
Καλά τσάμπα 2 μέρες ψάξιμο.Ελαττωματικό καλώδιο!!!

Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες..:rofl:

rasta_vrasta
27-08-08, 21:40
Παιδιά να ρωτήσω κάτι, σας ζεσταίνεται πολύ ή μόνο το δικό μου???? το netgear που έιχα παλιά ήταν πολύ χλιαρό...αυτό καίει πολύ...τι παίζει???

επίσης προσπαθώ να κάνω upgrade στο firmware Και μου λέει valid file name!

τι παίζει??

Aν έχεις την firmware version: 3.07 με hardware version: B2 δεν είναι ανάγκη να το κάνεις upgrate αν δεν έχεις προβλήματα εισαγωγής ονόματος χρήστη..

Εμένα πάντως δεν μου ζεστένεται πολύ το ρούτερ..είναι νορμάλ ;)

kostakiss
27-08-08, 22:31
πως μπορω να κλειδωσω το ασυρματο?εκπεμπει πολυ ακτινοβολια?αν το εχω ανοιχτο και μπει καποιος μεσω της συνδεσης μου,μπορει να μου κλεψει κατι αλλο εκτος απο bandwith?

gadgetakias
28-08-08, 12:11
πως μπορω να κλειδωσω το ασυρματο?εκπεμπει πολυ ακτινοβολια?αν το εχω ανοιχτο και μπει καποιος μεσω της συνδεσης μου,μπορει να μου κλεψει κατι αλλο εκτος απο bandwith?

Για το πώς θα κλειδώσεις το ασύρματο αρνούμαι να σου απαντήσω διότι δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις τον οδηγό στην πρώτη σελίδα αυτού του post. Γιατί?????

Για ακτινοβολία εκπέμπει 0.1W. Σκέψου ότι ένα κινητό όταν μιλάς εκπέμπει ~1W και το έχεις στο κεφάλι σου. Θεωρητικά είναι οκ λοιπόν.

Αν τώρα κάποιος συνδεθεί ασύρματα πάνω του, γίνεται μέρος του δικτύου και εκτός από bandwidth, ΝΑΙ μπορεί να έχει θεωρητικά πρόσβαση και στους υπόλοιπους Η/Υ του δικτύου σου.

kostakiss
28-08-08, 17:30
δυστηχως επειδη εχει κανα 20ημερο..που κατεβασα ολους τους οδηγους κτλ το ειχα ξεχασει..
μπορει καποιος να μου πει που βρισκεται το browse για να κανω update to router?

snifakozz
31-08-08, 01:40
Kalispera sas k sigxaritiria g to site..pragmatika me voithise arketa se ola ta simeia tis egkatastasis tou sigkekrimenou router(D-Link DSL-2640B)..Tha ithela na me voithisete se kati teleutaio..Exw valei Forthnte 2 play k m eipan apo to katastima oti epilegw monos m ti taxitita thelw na exw meso twn rithmisewn..exw faei ton kosmo alla dn mporesa na vrw ti paizei..klasika sta 700kbit douleuei..einai dinaton ?? :down::down: ?? oute kan 1Mbs ?? pff..tespa..opoios kserei as m pei..einai megali anagki gt xreiazomai tin sindesi g na vgalw to psomi m k oxi g na pernaw tin wra m..einai amartia..

Y.G: Episis opoios kserei ti vazoume sta parakatw plaisia as me enimerwsei gt apo xthes eimai sindemenos se Italiko server dioti k o ellinikos einai ta idia..Kai episis otan mpainw sto "speedtest.net" g na dw tin taxitita m paratirw oti deixnei pws travaw sindesi apo ta Sofia(Skopia k panw):

Country:
ISP:
Service Name:
Connection Type:
VPI:
VCI:


Sas kourasa alla fantasteite egw ti travaw 3 meres twra :twisted::twisted:

rasta_vrasta
31-08-08, 02:43
Kalispera sas k sigxaritiria g to site..pragmatika me voithise arketa se ola ta simeia tis egkatastasis tou sigkekrimenou router(D-Link DSL-2640B)..Tha ithela na me voithisete se kati teleutaio..Exw valei Forthnte 2 play k m eipan apo to katastima oti epilegw monos m ti taxitita thelw na exw meso twn rithmisewn..exw faei ton kosmo alla dn mporesa na vrw ti paizei..klasika sta 700kbit douleuei..einai dinaton ?? :down::down: ?? oute kan 1Mbs ?? pff..tespa..opoios kserei as m pei..einai megali anagki gt xreiazomai tin sindesi g na vgalw to psomi m k oxi g na pernaw tin wra m..einai amartia..

Y.G: Episis opoios kserei ti vazoume sta parakatw plaisia as me enimerwsei gt apo xthes eimai sindemenos se Italiko server dioti k o ellinikos einai ta idia..Kai episis otan mpainw sto "speedtest.net" g na dw tin taxitita m paratirw oti deixnei pws travaw sindesi apo ta Sofia(Skopia k panw):

Country:
ISP:
Service Name:
Connection Type:
VPI:
VCI:


Sas kourasa alla fantasteite egw ti travaw 3 meres twra :twisted::twisted:

Πρώτα απο όλα πιστεύω πως θα έχεις παρει το μηνυμα στο προφιλ σου οτι δεν γράφουμε greeklish.
Οταν πήρες το ρουτερ δεν σου δώσανε και ενα φυλλαδιακι με βασικες ρυθμισεις? (για ξανθιες που λεμε :whistle: )
Οσο αναφορά το πρώτο σου ερώτημα δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουρια (ξανα παρτους τηλ και ρώτα τους απο που ΑΚΡΙΒΩΣ κανεις την ρυθμιση για την ταχύτητα)
Στο δευτερο ερωτημα εχει ως εξής :

Country: βάλε others
ISP : others
Service Name : μην γράψεις τπτ
Connection Type : PPPoE LLC
VPI: 8
VCI: 35
και δες αν βοηθησαν αυτα... ;)

Στειλε το status του ρουτερ σου (status----->statistcs----->adsl statistics)

Αααα,και μην υπολογίζεις τα speedtests...

Φιλικά...


Δες και αυτο: http://www.gonet.gr/content/view/56/25/

snifakozz
31-08-08, 03:22
s'euxaristw para poli filaraki m g tin voitheia s..ap'oti vlepw me voithisan alla xreiazomai kati akoma..pws mporw na to rithmisw sta posa Mbps na einai i sindesi..pros to paron exw 700kbit..eleos katastasi etsi ?? se parakalw oti ksereis pes m..einai anagki g mena..k pali s'euxaristw..:worthy::worthy::respekt::worthy::worthy:

rasta_vrasta
31-08-08, 04:28
s'euxaristw para poli filaraki m g tin voitheia s..ap'oti vlepw me voithisan alla xreiazomai kati akoma..pws mporw na to rithmisw sta posa Mbps na einai i sindesi..pros to paron exw 700kbit..eleos katastasi etsi ?? se parakalw oti ksereis pes m..einai anagki g mena..k pali s'euxaristw..:worthy::worthy::respekt::worthy::worthy:


Kανε μου μια χάρη, ποσταρε το adsl status σου οπως σου ειπα στο προηγουμενο μνμ για να δουμε αν φταιει κατι απο εκει..αν και οντως ειναι υπερβολικο να εχεις τοσο χαμηλη ταχυτητα.. :hmm:

snifakozz
31-08-08, 04:45
Kανε μου μια χάρη, ποσταρε το adsl status σου οπως σου ειπα στο προηγουμενο μνμ για να δουμε αν φταιει κατι απο εκει..αν και οντως ειναι υπερβολικο να εχεις τοσο χαμηλη ταχυτητα.. :hmm:

Tsakale dn exei alaksei tipota..ti ennoeis na s steilw to status ?? oti akrivws leei ??:sorry:

rasta_vrasta
31-08-08, 04:50
Tsakale dn exei alaksei tipota..ti ennoeis na s steilw to status ?? oti akrivws leei ??:sorry:


Λογικο να μην αλλαξει τπτ... :p
Ναι, πηγαινε στο status----->statistics----->adsl statistics, και κανε copy-paste μόνο το adsl statistics...

snifakozz
31-08-08, 06:13
Λογικο να μην αλλαξει τπτ... :p
Ναι, πηγαινε στο status----->statistics----->adsl statistics, και κανε copy-paste μόνο το adsl statistics...

Oriste ola osa zitises file m..analitika mono gia sena :D

Sindesi 701 kbits (http://img357.imageshack.us/img357/5668/sindesi701kbitso5.jpg)
.........................
WAN/LAN Statistics (http://img257.imageshack.us/img257/9459/statisticslq0.jpg)
.........................
ADSL Statistics (http://img357.imageshack.us/img357/5527/adslstatisticsct1.jpg)

pantws exw apogoiteutei apolyta apo tin oli fasi..dn kserw ti ftaei alla menw pisw stin douleia m..afou deis ola auta skepsou mipws ftaei kati mesa apo to PC m (Modem, DNS, ktl) ...dn kserw k poli apo auta..s'euxaristw g tin kali s diathesi.. :down: :( :sorry: :rtfm: :down:

rasta_vrasta
31-08-08, 07:14
Oriste ola osa zitises file m..analitika mono gia sena :D

Sindesi 701 kbits (http://img357.imageshack.us/img357/5668/sindesi701kbitso5.jpg)
.........................
WAN/LAN Statistics (http://img257.imageshack.us/img257/9459/statisticslq0.jpg)
.........................
ADSL Statistics (http://img357.imageshack.us/img357/5527/adslstatisticsct1.jpg)

pantws exw apogoiteutei apolyta apo tin oli fasi..dn kserw ti ftaei alla menw pisw stin douleia m..afou deis ola auta skepsou mipws ftaei kati mesa apo to PC m (Modem, DNS, ktl) ...dn kserw k poli apo auta..s'euxaristw g tin kali s diathesi.. :down: :( :sorry: :rtfm: :down:

Φίλε μου εδω εχουμε πρόβλημα...οι μετρησεις του router σου ειναι χάλια και θα εχεις λιγο τρεξιμο :(

Το SNR Margin ειναι πολυ χαμηλο που σημαινει οτι η γραμμη σου εχει πολυ θορυβο με αποτελεσμα να κανει λαθη το router σου.

Το Attenuation ειναι παααααρα πολυ υψηλο, που σημαινει οτι εισαι πολυ μακρια απο το κεντρο της forthnet και ειναι αδυνατο να πιασεις καλη ταχυτητα..

Το output power ειναι και αυτο υψηλο και πιεζεται το router να κρατησει σταθερο τον συγχρονισμο.

Εισαι στο ιδιοκτητο δικτυο της forthnet? δηλαδη σου δινει εως 24Μbps? η εισαι εκτος, και σου δινει εως 4Μbps?

Τσεκαρε αυτα εδω ωστε να σε βοηθησουν οι πιο εμπειροι...

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=228314
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

Επισης παρε τηλεφωνο την forthnet και εξηγησε της τα παραπανω προβληματα και αν χρειαστει δηλωσε βλαβη (θα σου πουν πολλες βλακειες μεταξυ αλλων : φταιει το router σου,η γραμμη σου κτλ. γενικα παντα φταις εσυ!! :rainy: )
Διαβασε στο site τα προβληματα που εχουν και αλλοι και πραξε αναλογα....
Προς το παρων μεχρι εκει μπορω να σε βοηθησω... :sorry:
Ελπιζω να τελειωσει συντομα η ταλαιπορια (σωστα το γραφω?) σου :)

gadgetakias
31-08-08, 07:44
1. Για τις οδηγίες που ζητούσες θα μπορούσες να τις είχες αν διαβάσει στο πρώτο ρημάδι post αυτού του topic! (Ελεος, Step-by-Step Guide γράφω. Πώς πρέπει να το αναφέρω για να το καταλάβετε? "Κατέβασέ το και μετά ρώτα γαμώτο σου?") :rofl:
2. ΔΕΝ φταίει το Router σου. (Μην πρήξεις την τεχνική υποστήριξη της D-Link)
3. Φταίει η γραμμή σου και η Forthnet (Αυτούς πρήξτους, αλλά μη δεχτείς απαντήσεις φταίει το router)

Μόνος σου μπορείς να κάνεις τα εξής:
- Αν υπάρχουν άλλες πρίζες στο σπίτι σου, δοκίμασε το router σου και σε αυτές, μήπως δεις καλύτερα αποτελέσματα. (Αν δεις τότε φταίει η καλωδίωση του σπιτιού)
- Τσέκαρε (όσο μπορείς) την καλωδίωση από το σπίτι σου μέχρι το κουτί που έχετε στην πολυκατοικία σας που συγκεντρώνονται όλα τα τηλέφωνα.
- Ζήτα από την Forthnet να σου κατεβάσουν εσκεμένα την ταχύτητα στα 12Mbps για να αποκτήσεις σταθερότητα και πιο αξιόπιστη σύνδεση (μη μας ρωτήσεις "Γιατί, εγώ θέλω 24Mbps". Αυτό ξέχνα το..)

Good luck..

Επίσης μη μας στραβώνεις γράφοντας greeklish λέμε!

snifakozz
31-08-08, 19:45
Και αυτο το θαυμα τωρα πως το εξηγητε ?? εκανα RESET το router κ το εγκατεστεισα απο την αρχη και οριστε τα αποτελεσματα..εξηγηστε το μ γτ εγω θα τρελαθω.. :rofl: :rofl: :worthy: :worthy:


Θαυμα (http://www.mediafire.com/?ttrbhtzl4lz)

Θαυμα 2 (http://www.mediafire.com/?ff3ia6afjxy)

παρ'ολα αυτα ομως η συνδεση μου παλι κυμενεται μεταξυ 700 - 1800..πως το εξηγητε κι αυτο ?

........Auto merged post: snifakozz πρόσθεσε 30 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και αυτο το θαυμα τωρα πως το εξηγητε ?? εκανα RESET το router κ το εγκατεστεισα απο την αρχη και οριστε τα αποτελεσματα..εξηγηστε το μ γτ εγω θα τρελαθω.. :rofl: :rofl: :worthy: :worthy:


Θαυμα (http://www.mediafire.com/?ttrbhtzl4lz)

Θαυμα 2 (http://www.mediafire.com/?ff3ia6afjxy)

παρ'ολα αυτα ομως η συνδεση μου παλι κυμενεται μεταξυ 700 - 1800..πως το εξηγητε κι αυτο ?

ενταξει παιδες..πιανει τρελες ταχυτητες το κολοκυθι μου...χαχαχαχα...πολυ χαιρομαι..θα τελειωσω επιτελους τις δουλειες μου..ευχαριστω για ολη την βοηθεια..θα μεινω ενημερως στο site για ειστε τσακαλια σε ολα.. :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :respekt: :respekt: :respekt: :respekt:

kostakiss
01-09-08, 22:06
Mode: ADSL2+
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect

Downstream Upstream
Rate (Kbps): 11842 880

SNR Margin (dB): 6.1 6.0
Attenuation (dB): 47.5 19.0
Output Power (dBm): 12.9 0.0


Super Frames: 456798 456796
Super Frame Errors: 503 0
RS Words: 44766294 15531064
RS Correctable Errors: 2370700 0
RS Uncorrectable Errors: 30631 N/A

HEC Errors: 498 0
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 206063518 297577
Data Cells: 1100282 1999
Bit Errors: 0 0

Total ES: 380 0
Total SES: 158 0
Total UAS: 170 0

πως σας φαινεται?
επισης θελω να ανοιξω τις πορτες για το dc++ αλλα μου λεει οτι πρεπει να κανω στατικ ΙΡ κατι το οποιο απ οσο εχω διαβασει εδω στο φορουμ δεν ειναι εφικτο..τι κανω σε αυτη τη περιπτωση?επισης το μενου που εχει στο site απο το μενου που εχω τωρα στο ρουτερ ειναι διαφορετικο και δεν βγαζω καποια ακρη..
http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Dlink/DSL-2640B/DC++.htm

zip
05-09-08, 17:59
Γεια χαρά,

έχω το D-Link 2640B με forthnet και θέλω να βρω έναν τρόπο να αλλάζω την ip στο internet από απόσταση. Σκέφτηκα να κάνω reboot το router, αλλά όταν ανοίγει πάλι δεν κάνει αυτόματα connect στο internet, και επειδή δεν έχω πρόσβαση στο lan εκείνη την ώρα δεν μπορώ να το κάνω χειροκίνητα. Έχετε καμιά ιδέα?

Firmware Version : EU_3.07
Μήπως σε κάποια νεότερη έκδοση υπάρχει η δυνατότητα auto-connect?

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

pitsinis7
05-09-08, 19:37
Γεια χαρά,

έχω το D-Link 2640B με forthnet και θέλω να βρω έναν τρόπο να αλλάζω την ip στο internet από απόσταση. Σκέφτηκα να κάνω reboot το router, αλλά όταν ανοίγει πάλι δεν κάνει αυτόματα connect στο internet, και επειδή δεν έχω πρόσβαση στο lan εκείνη την ώρα δεν μπορώ να το κάνω χειροκίνητα. Έχετε καμιά ιδέα?

Firmware Version : EU_3.07
Μήπως σε κάποια νεότερη έκδοση υπάρχει η δυνατότητα auto-connect?

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

καταρχην εχεις παλιο φιρμ...βαλε το νεοτερο απο εδω..ftp://ftp.dlink.gr/Adsl/DSL-2640B/Firmware/

εμενα κανει αυτοματο connect στο ιντερνετ....βαλε το φιρμ που σου εδωσα και θα ειναι οκ...:oneup:

zip
06-09-08, 14:10
Όντως, έβαλα καινούριο firm και κάνει μόνο του connect.

Θενκς!! :respekt:

rasta_vrasta
07-09-08, 01:09
πως σας φαινεται?
επισης θελω να ανοιξω τις πορτες για το dc++ αλλα μου λεει οτι πρεπει να κανω στατικ ΙΡ κατι το οποιο απ οσο εχω διαβασει εδω στο φορουμ δεν ειναι εφικτο..τι κανω σε αυτη τη περιπτωση?επισης το μενου που εχει στο site απο το μενου που εχω τωρα στο ρουτερ ειναι διαφορετικο και δεν βγαζω καποια ακρη..
http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Dlink/DSL-2640B/DC++.htm


Το SNR σου ειναι χαμηλό αρα κακό..
Το Attenuation ας πούμε οτι την παλεύει..
Το output power και αυτο λιγο υψηλό..

Οσο αναφορά το DC++ εγώ δεν στο πολυ προτείνω (δεν είναι και το καλύτερο),
απο οτι ξέρω δεν χρειαζεται στατικ ip,διότι αυτοι που έχουν στατικ ip ειναι γύρω στο 5% και δεν νομίζω να φτιάχναν το DC++ που να εξυπηρετεί μόνο αυτούς..
Εσύ απλα να επιλέξεις στo connection settings - firewall with UPnP..τπτ αλλο..
Το menu του DC++ στο portforward.com είναι του 1840 μ.Χ
Εχεις κανει upgrate στο firmwire του ρουτερ σου απο 3.07 σε 4.00??

Στείλε αποτελέσματα...

Φιλικά..

kostakiss
07-09-08, 03:58
οκ με το dc++ μετα την αλλαγη της επιλογης που μου ειπες..ευτυχως!
επισης επειδη προσπαθησα να ανοιξω καποιες πορτες,παρατηρησα οτι με το reboot το ΙΡ μου δεν αλλαζει :S
εκανα την ιδια επιλογη(υπαρχει και στο limewire) αλλα σε αυτο δεν μου δουλεψε,ουτε καν συνδεεται!
το ρουτερ φοραει την τελευταια εκδοση (4) :)

αληθεια ποιο προγραμμα προτεινεις?γιατι τοσα χρονια για το συγκερικεμενο ακουγα πολλα καλα!
αλλη μια ματια στα statistics..


Mode: ADSL2+
Line Coding: Trellis On
Status: No defect

Downstream Upstream
Rate (Kbps): 10781 835

SNR Margin (dB): 6.1 6.1
Attenuation (dB): 47.0 18.9
Output Power (dBm): 12.9 0.0


Super Frames: 19980 18885
Super Frame Errors: 7 0
RS Words: 1778302 162451
RS Correctable Errors: 401 0
RS Uncorrectable Errors: 239 N/A

HEC Errors: 7 14
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 8182979 930277
Data Cells: 129701 17762
Bit Errors: 0 465

Total ES: 2 0
Total SES: 0 0
Total UAS: 33 61

bezoss
07-09-08, 12:31
οκ με το dc++ μετα την αλλαγη της επιλογης που μου ειπες..ευτυχως!
επισης επειδη προσπαθησα να ανοιξω καποιες πορτες,παρατηρησα οτι με το reboot το ΙΡ μου δεν αλλαζει :S
εκανα την ιδια επιλογη(υπαρχει και στο limewire) αλλα σε αυτο δεν μου δουλεψε,ουτε καν συνδεεται!
το ρουτερ φοραει την τελευταια εκδοση (4) :)

αληθεια ποιο προγραμμα προτεινεις?γιατι τοσα χρονια για το συγκερικεμενο ακουγα πολλα καλα!
αλλη μια ματια στα statistics..


Mode: ADSL2+
Line Coding: Trellis On
Status: No defect

Downstream Upstream
Rate (Kbps): 10781 835

SNR Margin (dB): 6.1 6.1
Attenuation (dB): 47.0 18.9
Output Power (dBm): 12.9 0.0


Super Frames: 19980 18885
Super Frame Errors: 7 0
RS Words: 1778302 162451
RS Correctable Errors: 401 0
RS Uncorrectable Errors: 239 N/A

HEC Errors: 7 14
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 8182979 930277
Data Cells: 129701 17762
Bit Errors: 0 465

Total ES: 2 0
Total SES: 0 0
Total UAS: 33 61


Απ' οτι βλέπω είσαι σε full llu σε forthnet, Άρα το snr σου είναι απόλυτα φυσιολογικό. το attenuation σου είναι λίγο ψηλό ναι. αλλά δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.