PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΠΟ CONN-X ΣΕ VODAFONE



boombastic
15-05-08, 03:53
Kσλησπερα θελω να διακοψω to conn-x και να βαλω το vodafone adsl 6 που σημαινει οτι απο τα 4down/256up που ειμαι τωρα να παω στα 6mbit/1up. Συμφωνα με τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου, τα οποια παραθετω στην κατω εικονα θα μπορεσει να σηκωσει την νεα ταχυτητα ? Ευχαριστω εκ των προτερων!
http://i243.photobucket.com/albums/ff310/boombastic4/MESPLITTER.jpg

pnikolo
15-05-08, 04:22
Kσλησπερα θελω να διακοψω to conn-x και να βαλω το vodafone adsl 6 που σημαινει οτι απο τα 4down/256up που ειμαι τωρα να παω στα 6mbit/1up. Συμφωνα με τα χαρακτηριστικα της γραμμης μου, τα οποια παραθετω στην κατω εικονα θα μπορεσει να σηκωσει την νεα ταχυτητα ? Ευχαριστω εκ των προτερων!
http://i243.photobucket.com/albums/ff310/boombastic4/MESPLITTER.jpg

Φοβαμαι δε θα τα πιασεις (παροτι μικρη η διαφορα και μηδαμινο το οφελος) γιατι εχεις θορυβο στη γραμμη σου :down:

boombastic
15-05-08, 14:31
Φοβαμαι δε θα τα πιασεις (παροτι μικρη η διαφορα και μηδαμινο το οφελος) γιατι εχεις θορυβο στη γραμμη σου :down:
Μικρη η διαφορα δεν ειναι οσον αφορα το upload αν σκεφτεις οτι εχω 256κβιτ και η voda με δινει 1μβιτ και η διαφορα κοστους μεγαλη, τα 4μβιτ τα πληρωνω 22eurο και τα 6μβιτ τα δινει 8eurο το μηνα για ενα χρονο με την προσφορα που εβγαλε. Αλλα απο οσο με λες ειμαι καταδικασμενος να μεινω στα 4 δε ρισκαρω να μπαινω στην διαδικασια να μεινω χωρις ιντερνετ και οταν τους ψαχνω στα τηλεφωνα να ακουω δικαιολογιες του στυλ φταιει ο οτε. Σε ευχαριστω παντος για την βοηθεια.

baskon
18-05-08, 00:22
Δεν εισαι καταδικασμενος να μεινεις στα 4..Μπορεις να τσιμπησεις κανα δυο Mbit παραπανω αν πας σε καποια εταιρια που να μην εχει κλειδωμενο το snr στο 11 όπως κανει η vodafone/HOL..
Φυσικα σε βάρος της σταθεροτητας ,αλλα είναι πολυ πιθανο αν έχεις καλο ρουτερ να μην εχεις προβλημα ουτε με ενα snr στο 7-8 όπου θα πιανεις 5+ mbit.
Απλά θα πρεπει να κοιταξεις αλλου (φορθνετ κλπ)

boombastic
18-05-08, 01:13
Εχεις να με προτείνεις καποιο καλο router για τετοιες περιπτωσεις ??

baskon
18-05-08, 08:08
1.Speedtouch μονο που δεν υπαρχει πουθενα πλεον.Στο προφιλ σου βεβαια βλεπω οτι εχεις speedtouch?
2.USRobotics 9108 απο οτι εχω ακουσει ειναι αρκετα καλο και μπορεις να ρυθμισεις το snr οπου εσυ θες..
3. Siemens CL110 από ότι έχω ακουσει ειναι αρκετα καλό + ρυθμιζεις το snr.
Ρίξε μια ματια στα αντιστοιχα φορουμ για περισσοτερες πληροφοριες στα 2,3 .
Το speedtouch (585 ασυρματο εχω αλλά και το 536 είναι το ιδιο αν δε θες ασυρματο) το εχω και ξερω ότι ειναι κορυφη απο αποψη συγχρονισμου - σταθεροτητας (εχει αναφερθει πολλες φορες στο φορουμ)


Ισως υπαρχουν και αλλα που μου διαφευγουν,οποιος μπορει ας προσθεσει καποια που αποδεδειγμενα συγχρονιζουν ψηλοτερα απο αλλα ρουτερ χωρις αποσυνδεσεις.

boombastic
18-05-08, 16:02
Εχω το speedtouch 585 συγκεκριμενα το δινε το conn-x. Σε αυτο μπορεις να ρυθμισεις το snr ??

platonas
18-05-08, 16:07
ναι στο 585 μπορεις να παιξεις με snr αρκει να εχεις firmwire 6.1 η 6,2 νομιζω..με πιο καινουριο πχ 7.... εχει απενεργοποιηθει η δυνατοτητα.

boombastic
18-05-08, 16:58
Γνωριζεις την επιλογη που μπορεις να ρυθμισεις το snr ψαχνω και δεν βρισκω κατι αν και εχω την εντυπωση πως αυτο δεν ρυθμιζετε, δεν ξερω και τοσο καλα το συγκεκριμενο router.

traderman
18-05-08, 19:35
Δεν εισαι καταδικασμενος να μεινεις στα 4..Μπορεις να τσιμπησεις κανα δυο Mbit παραπανω αν πας σε καποια εταιρια που να μην εχει κλειδωμενο το snr στο 11 όπως κανει η vodafone/HOL..
Απο που το βγαζεις αυτο?Εγω εχω σχεδον παντα 7-8 και μαλιστα αυτη την στιγμη 5.
(Μιλαω για snr)

@ ADSLgr.com All rights reserved.