PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκληρος σατα σε συστημα με primary και bootable ide...?



noobscience
15-05-08, 13:14
Γεια σας παίδες,
μπορείτε να μου πείτε αν γίνεται (και τον τρόπο) να βάλω έναν σκληρό δίσκο σατα στο κουτί μου μόνο σαν αποθηκευτικό χώρο?Υπόψιν έχω 2 ide περασμένους ήδη μέσα.
αναμένω τις απαντήσεις σας,
ευχαριστώ προκαταβολικά!

nikgr
15-05-08, 13:34
θεωρητικά γίνεται αλλα δεν μας γράφεις τί μητρική έχεις.
Το να λες θέλω να βάλω στο κουτί κάτι είναι τόσο γενικό όσο το να ρωτάς αν μπορείς να φορέσεις ένα παπούτσι 38 νούμερο.
Πού να ξέρουμε εμείς τί πόδι έχεις? :p

Έχει η μητρική sata controller? Αν δεν έχει θα χρειαστείς PCI controller.
Έχει το τροφοδοτικό σου τα νέα βύσματα τροφοδοσίας για sata δίσκους? Αν δεν έχει θα χρειαστείς μάλλον ανταπτοράκι.

noobscience
15-05-08, 15:08
τα χω όλα!!!εννοείται!!παλιά τον είχα πριμαρι αλλά έβγαζε ι/ο ερρορς και τον έκανα εξωτερικό....η μαδερ είναι p4v 800x asus

cranky
15-05-08, 17:27
Ισως, σαν αποθήκη, να συμμορφωθή.
Καί κάνε του ενα ελεγχο για σφάλματα με κανένα διαγνωστικό του κατασκευαστή του.

noobscience
15-05-08, 17:35
ναι αλλά πως να το κάνω...?τον βάζω μέσα και βλέπω...?επειδή δεν έχω όρεξη για βλακείες...ρωτάω μπας και υπάρχει κάτι στάνταρ... ;)

TheFireman
16-05-08, 11:31
Δεν κάνεις κάτι διαφορετικό. Απλά τον εγκαθιστάς φυσικά. Με την προϋπόθεση ότι δεν έχει κατι χρήσιμο πάνω του ο δίσκος, πας στο Computer Management, Disk Management, σβήνεις τα Partitions που έχει και φτιάχνεις ένα ή περισόττερα καινούργια.

Αν όπως λες ο δίσκος σου έβγαζε λάθη, καλό θα ήταν να πας στην σελίδα του κατασκευαστή του δίσκου και βρεις το Utility που δίνει για τον έλεγχο των δίσκων του και να το κατεβάσεις και να το τρέξεις να δεις αν θα σου βγάλει λάθη.

Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις έλεγχο για σφάλματα από το εργαλείο των Windows (δεξί κλικ πάνω στον δίσκο, στο My Computer και θα βρεις στα εργαλεία), αλλά πιο ασφαλή συμπεράσματα θα βγάλεις από το utility του κατασκευαστή.

Λεπτομέρεια: Πολλοί δίσκοι είναι SATA2 και έχουν Jumper για να δουλέψουν σε SATA1 mode. Η μητρική σου υποστηρίζει SATA1, οπότε πρέπει και ο δίσκος να είναι ρυθμισμένος να παίζει σε SATA1 και όχι σε SATA2.

noobscience
16-05-08, 12:26
ο δίσκος είναι σατα1 οπότε,....!!maxtor diamond max10 16 mb buffer...τέλος πάντων δοκιμάζω και ενημερώνω!!

noobscience
16-05-08, 16:51
ρε γμτ.....μου βγάζει το μήνυμα----------->
disk warning

disk reliability degrading, risk of data loss !!!
Disk location: controller 0, channel 1, Master

Please backup data as soon as possible.

γιατί??πάντως δεν παρατήρησα τίποτα ούτε κατά την αντιγραφή ούτε κατά την αναπαραγωγή των αρχείων....

cranky
16-05-08, 17:35
Τα Windows το βγάζουν το μήνυμα ή το SeaTools ;


παλιά τον είχα πριμαρι αλλά έβγαζε ι/ο ερρορς και τον έκανα εξωτερικό....

Σαν εξωτερικός παρουσίασε τίποτα ;

noobscience
16-05-08, 19:22
πολλα!!!!αλλα μαλλον εξ αιτιας της θηκης,,,γιατι και εναν αλλο που εβαλα εικει τα ιδια...windows write delay crasharismena mp3 ktl....ta windows βγαζουν το μηνυμα....

cranky
16-05-08, 19:46
Αν σου βγάζει σφάλματα καί σαν εσωτερικός, μήπως να σκεφτόσουνα το RMA ;

noobscience
16-05-08, 20:47
rma????means???

nikgr
16-05-08, 20:51
Return Merchandise Authorization.

Nα κανονίσεις δηλαδή την επιστροφή του προϊόντος ως ελαττωματικού για αντικατάσταση.

noobscience
17-05-08, 02:40
δεν γίνεται φίλε,,,,,με απογοήτευσες τελειώσαν οι εγγυήσεις ...τώρα??
κλαψψψ....

noobscience
17-05-08, 13:58
Πως μπορω να βρω ντισκ λοκεισον?γιατι κατι μου λεει οτι δεν πρεπει να βγαζει αυτος τα ερορσ....μμμ...στις ιδιοτητες δεν βγαει τιποτα...θελω controller + channel.........στο computer management---> disk management βγαζει ! σε εναν ide αλλο που εχω,,,και εχει σε παρενθεση (healthy at risk...)και το η ταχυτητα που δεζεται και στελνει δεδομενα δεν ξεπερνα τα 5mb/s ενω στους αλλους εχω κοντα στα 20...στον σατα πανω απο 30!!!
τι λετε????

@ ADSLgr.com All rights reserved.