PDA

Επιστροφή στο Forum : Fritz PCI και Zyxel 630.Αποριες



maria
30-09-03, 14:54
Λοιπον:Τηλεφωνο αυτη τη στιγμη δεν εχω αλλα παλι δεν εχει ακομα διαθεσιμοτητα η περιοχη μου.Παρατηρησα λοιπον στο Φριτζακι οτι κανει εξομοιωση 56Κ μοντεμ.Καταλαβα καλα?Δηλαδη χωρις adsl γραμμη θα δουλευει στην απλη σαν απλο μοντεμ?Επιπλεον φαινεται καλη επιλογη λογω DSP και Traffic Shaping.Αλλα καπου ειδα οτι και τα ζυχελ εχουν την ιδια λειτουργια αλλα λεγεται bandwidth management.Και το 630 ειναι πολυ πιο φτηνο.Αν το φριτζ δουλευει σαν απλο μοντεμ να βαλω τηλεφωνο και οταν εχει διαθεσιμοτητα το γυριζω,αλλιως περιμενω και βαζω το 630.Ουτως ή αλλως USB προτιμω γιατι ουτε gamer ειμαι, και νομιζω το πισι μπορει να τα σηκωσει (AMD 1400+ XP).Παρατηρησεις κανεις?Το σκεφτομαι καλα?

UGF_GreekMind
30-09-03, 16:40
Μάλλον μιλάς για το fritz USB. Κατ' αρχή όχι USB. Δεν έχει να κάνει με το αν είσαι gamer, αλλά με την άσκοπη κατανάλωση πόρων του συστήματος. Και εκτός από αυτό, θα βλέπεις και συχνά-πυκνά "περίεργα προβλήματα". Το PC σου φυσικά και μπορεί να τα σηκώσει, αλλά δεν είναι το θέμα εκεί... άλλο δεν καταλαβαίνω.

Γιατί βιάζεσαι να πάρεις ADSL modem ; Αν θυμάμαι καλά είσαι στην περιοχή 23920χχχχχ, έτσι ; Γιατί βιάζεσαι ; Μήπως και χάσεις την ευκαιρία ;
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά όταν θα δεις ADSL εκεί το PC σου θα είναι παλιό και θα έχουν βγει στην αγορά πολλά και καλύτερα modems. Μακάρι να βγω ψεύτης. Με ενδιαφέρει κι εμένα η περιοχή (έχω σπίτι στη Μηχανιώνα).
Γνώμη μου... βάλε μία ISDN και όοοοοταν έρθει το ADSL, τότε τα ξαναλέμε.

Sorry αν σε απογοητεύω !

maria
01-10-03, 09:18
Θελω γενικα να βαλω ιντερνετ χωρις να κλαιω τα λεφτα μου.Πηρα πριν λιγες μερες στο καταστημα της Περαιας και μου ειπαν οτι θα εχουν γραμμες συντομα αλλα χωρις λεπτομερειες, μονο αυτο.Θελω ιντερνετ γιατι πριν κανενα χρονο ειχα βαλει το πισι πανω στην ISDN του αδερφου μου οταν εκανα αναβαθμιση για να παρω τα updates και τους drivers και τα προγραμματα που ηθελα μιας και ειχα κανει την αναβαθμιση.Μετα απο αυτο ομως το πισι δεν εβλεπε τιποτα πανω στις com ports 8O
ουτε modem αλλα ουτε και PCI communication cards με τιποτα.Βρε ετσι,βρε αλλιως τιποτα.Το κρατησα ετσι χωρις ιντερνετ και εκανα υπομονη.Προσφατα ομως αποφασισα να κανω φορματ(δευτερη φορα στα 8 χρονια που ασχολουμαι με το αθλημα) και να χαλασω τα παρτισιονς που ειχα 2 λειτουργικα (2000 και ΜΕ) γιατι πλεον το ενα δεν το χρειαζομουν.Τωρα ομως το πισι ειναι ψιλοαδειο και εχει και προβληματα ασταθειας αφου δεν εχω κανει καθολου updates.Καθοτι φοιτητρια ομως(τελειωνω) δεν παιζουν και πολλα λεφτα ακομα και με ζοριζει λιγο η λυση ISDN.
Η απορια μου ομως παραμενει: το Φριτζ κανει εξομοιωση μοντεμ?Και αν οχι USB τοτε τι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.