PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημά με σύνδεση



Stranger
03-09-05, 21:42
Παίδες έχει κάποιες μέρες που ενεργοποίησα την ΑDSL από ΟΤΕ.Εχω αγοράσει το modem/router US Robotics 9105.Έχω ψάξει όλο το net όσο τις ρυθμίσεις του,παντού βλέπωπάνω κάτω τις ίδιες απάντησεις και παρόλα αυτά interntet δε βλέπω.Η ένδειξη της ADSL ανάβει κανονικά στο modem αλλά το πρόβλημα φαίνεται να είναι στη WAN IP.Δε παίρνει ΙΡ το modem από τον ΙSP.Tι #@%!@$%! μπορεί να συμβαίνει??Θέλω να πιστεύω ότι δε φταίει το modem.Μια βοήθεια παιδιά γιατί θα σκάσω ζωσμένος με βόμβες μέσα στον ΟΤΕ!

tvelocity
03-09-05, 21:44
Τι ISP; Μήπως το password έχει $ μέσα;

sdikr
03-09-05, 21:46
δόκιμασε λίγο στα diagnostics τι σου βγάζει

kotsos84
03-09-05, 21:48
Δοκίμασε να συνδεθείς με username:otenet@otenet.gr και pass:otenet. Αν συνδεέεται με αυτό, κάτι γίνεται με τα δικά σου user kai pass. Αν δεν συνδέεται ούτε με αυτό, πάρε τηλ αυριο το πρωί 1242 να το αναφέρεις κσι νομίζω θα λυθεί σύντομα το πρόβλημα σου.

Stranger
03-09-05, 22:20
Παίδες καταρχήν ευχαριστώ για τις άμμεσες απαντήσεις.$ δεν έχει ο κωδικός μου.Με τα diagnostics είδα και δοκίμασα τα πάνταΚι αυτό με το otenet@otenet.gr ήταν το πρώτο πράγμα που δοκίμασα..Απλά κάτι μου λέει ότι αυτοί οι xxxxx στον ΟΤΕ θα βγάλουν complex και θα μου πουν τίποτα του styl "δεν υποστηρίζουμε το modem σας.."...Άντε να δούμε..




edit by sdikr σιγουρα δεν χρείαζονται οι χαρακτηρισμοί

kotsos84
03-09-05, 22:26
Πάρε εσύ το 1242 και πες τους ότι δεν συνδέεσαι ουτε με otenet@ και ότι είναι καινούρια η γραμμή adsl. Είναι κλασσικό πρόβλημα για τις νέες γραμμές και η επιλύση του γίνεται άμεσα. Για καλο και για κακό δήλωσε το βλάβη και στο 121.

JoeBar
04-09-05, 11:27
Πάρε εσύ το 1242 και πες τους ότι δεν συνδέεσαι ουτε με otenet@ και ότι είναι καινούρια η γραμμή adsl. Είναι κλασσικό πρόβλημα για τις νέες γραμμές και η επιλύση του γίνεται άμεσα. Για καλο και για κακό δήλωσε το βλάβη και στο 121. Συμφωνώ. Και εμένα στην αρχή παρόλου που από τον ΟΤΕ μου έλεγαν οτι όλα είναι μια χαρά εγω δεν είχα adsl. Μεχρι που τους ζάλισα λίγο και μου έφτιαξαν το πρόβλημα "που δεν υπήρχε"... ;)

Stranger
05-09-05, 23:08
Καταρχήν συγγνώμη για τους χαρακτηρισμούς.Παιδιά μια ερώτηση.Μίλησα με τον ΟΤΕ και μου είπαν ότι όλα φαίνεται να τα έχς οκ εγώ και όλα είναι οκ από πλευράς ΟΤΕ.Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να μου πουν ότι θα μου στείλουν συνεργείο με άλλο modem και laptop σπίτι για να δουν τι γίνεται.Ερώτηση : Αυτό χρεώνεται?Οι μισοί μου λένε ναι και οι άλλοι μισοί όχι

sdikr
06-09-05, 00:22
Καταρχήν συγγνώμη για τους χαρακτηρισμούς.Παιδιά μια ερώτηση.Μίλησα με τον ΟΤΕ και μου είπαν ότι όλα φαίνεται να τα έχς οκ εγώ και όλα είναι οκ από πλευράς ΟΤΕ.Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν να μου πουν ότι θα μου στείλουν συνεργείο με άλλο modem και laptop σπίτι για να δουν τι γίνεται.Ερώτηση : Αυτό χρεώνεται?Οι μισοί μου λένε ναι και οι άλλοι μισοί όχι

Αν με το δικό τους συνδεθει ναι στο χρεώνουν (την επισκεψη)

πάνε λίγο στα diagnostics το Usr, αριστερά στο tools Νομίζω (δεν το έχω μπροστα μου τώρα)

cakavera
06-09-05, 00:49
Ειχα το ιδιο προβλημα μολις σημερα.Δοκιμασες να ρυθμισεις μονος σου την καρτα δικτυου σου και οχι να προσπαθει το ρουτερ να βρει μονο του την wan ip? Σου βγαζει κανα μηνυμα "limited connectivity" η κατι τετοιο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.