PDA

Επιστροφή στο Forum : Asus 900 EEE PC [videos, photos+review]



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

w4tt4n4b3
16-05-08, 05:45
Προσγειώθηκε χτες το βράδυ από το Λονδίνο το λευκό Asus EEE Pc 900 από το MicroAnvica με διετή εγγύηση.
Το τι έχει μέσα το κουτί θα το δείτε στα επόμενα βίντεο.
Οι πρώτες εντυπώσεις λένε ότι αν δεν το δεις από κοντά δεν καταλαβαίνεις πόσο όμορφο είναι. Η ποιότητα κατασκευής είναι υψηλότερη από ό,τι φαίνεται στις φωτογραφίες και τα βίντεο. Δε φτάνει στο επίπεδο του HP2133 αλλά σε καμιά περίπτωση δεν το λες "φτηνό" UMPC. Είναι και αρκετά στιβαρό. Κρατώντας με το ένα χέρι καταλαβαίνεις ότι δεν είναι ένα μάτσο πλαστικό όπως το περιγράφουν πολλοί -κυρίως φίλοι της HP. Αυτό που έχω να προσθέσω είναι ότι τελικά έχουν δίκιο όσοι λένε ότι το 1kg είναι το όριο πάνω από το οποίο η συσκευή παύει να είναι UMPC και μάλλον γίνεται laptop. Το Asus ζυγίζει 990 γραμμάρια με την μπαταρία -το ζύγισα- και δεν μπορώ να πω ότι αν ζύγιζε 200-300 γραμμάρια παραπάνω θα ήταν αμελητέα ποσότητα.

Τα πλήκτρα του είναι λίγο σκληρά και κάνουν λίγο θόρυβο. Δεν ξέρω αν με πολλές ώρες γραψίματος θα αρχίσουν να παρουσιάζουν πρόβλημα στο μέλλον αλλά το ότι είναι κάπως σκληρά πιστεύω θα βοηθήσει στο να μην υπάρξει κανένα πρόβλημα. Επίσης για αυτούς που έχουν δάχτυλα με μέγεθος πάνω από το μέσο όρο, δε νομίζω ότι θα τους φανεί ιδιαίτερα βολικό. Εγώ κάθισα και πληκτρολόγησα -με κλειστή οθόνη- και όσο περνούσε η ώρα τόσο περισσότερο το συνήθιζα. Επειδή τα πλήκτρα είναι κοντά μπορείς να γράψεις πραγματικά γρήγορα -ίσως τόσο οσο και σε ένα κανονικό πληκτρολόγιο- το μόνο πρόβλημα είναι ότι μπορεί να κάνεις παραπάνω λάθη. Περισσότερα επ αυτού μετά από 2-3 βδομάδες χρήσης. Ένα θέμα επίσης νομίζω είναι το δεξί shift που είναι αρκετά μικρό.

Δεν το άνοιξα γιατί ο αντάπτορας που αγόρασα για το ρεύμα έχει μικρότερες υποδοχές και δεν μπαίνει η αγγλική μπρίζα μέσα.

Από κοντά πάντως είναι ωραιότερο και η κατασκευή του φαίνεται πολύ καλύτερη. Το παίρνεις άνετα στα πόδια σου και δουλεύεις...

Περισσότερα τις επόμενες μέρες που θα μπει και το λειτουργικό...

pelasgian
16-05-08, 12:55
Αγόρασες ως UK customer ή ως international;
(Δηλαδή έχεις UK debit ή έκανες bank transfer; )

μπορείς μήπως να μας πεις συνολικά έξοδα και ξέρεις κάτι για μπαταρίες;

ikar6
16-05-08, 13:03
Καλορίζικο!:oneup:

w4tt4n4b3
16-05-08, 20:36
Αγόρασες ως UK customer ή ως international;
(Δηλαδή έχεις UK debit ή έκανες bank transfer; )

μπορείς μήπως να μας πεις συνολικά έξοδα και ξέρεις κάτι για μπαταρίες;

Το αγόρασε φίλος μου και μου το έφεραν οι γονείς του. 400€ μου είπε, όταν το υπολογίσαμε, μπορεί να είναι 403... Σε λίρες είναι 329 αλλά η ισοτιμία έχει πάντα 2 τιμές, αυτήν που πουλάνε -ακριβότερη= οι τράπεζες και αυτή -φτηνότερη- που αγοράζουν οι τράπεζες... Εμείς το υπολογίσαμε με τη δεύτερη.

Μπαταρία 4400mAh. Αν το πάρεις από το ebay θα έχεις μπαταρία 5200 ή 5800. Το ebay όμως δεν ξερω αν το βρίσκεις σε τετοια τιμή, αν μπλέκεις με τελωνεία και τι παίζει με την εγγύηση εδώ...

........Auto merged post: w4tt4n4b3 πρόσθεσε 5 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλορίζικο!:oneup:
Ευχαριστώ, και στα δικά σας

Tiven
16-05-08, 20:38
Καλορίζικο !

Φαίνεται πολύ ωραίο και καλή κατασκευή.

nontsolos
16-05-08, 23:26
Γεια χαρα κι απο μενα,μολις πριν 3 μερες παρελαβα κι εγω το δικο μου eee PC 900,για το οποιο μονο καλα λογια εχω να πω μεχρι τωρα.Ειναι η εκδοση linux την οποια εδειχνε να διαχειριζεται πολυ καλα οσον αφορα τα χαρακτηριστικα του(hardware) και λεω εδειχνε διοτι ως ασχετος με linux επιχειρησα να βαλω ΧΡ τα οποια παροτι δεν ειναι καποια tiny εκδοση αλλα πληροι παρολα αυτα δουλευουν αξιοπρεπεστατα τηρουμρνων των αναλογιων(specifications).Οντας Αγγλικη παρτιδα αντιμετωπισα κι εγω μικρο προβλημα με την πριζα αλλα λυθηκε ευκολα.Μια μικρη παρατηρηση εχω να κανω οσον αφορα στην ποιοτητα του keyboard το οποιο δειχνει λιγο ψευτικο και μαλλον χρηζει προσεκτικης μεταχειρισης.Οσοι ειναι συνηθισμενοι να βαρανε "σφυρια" στο enter π.χ. καλυτερα να αναθεωρησουν αλλιως συντομα θα μπουν σε περιπετειες απ οτι φαινεται.Κατα τα λοιπα ειναι πολυ μικρο...ή αν θελετε πιο μικρο απ οτι το περιμενα,αλλα παραλληλα και εξαιιρετικα βολικο στη μεταφορα,γρηγορο στο bootαρισμα και στη διαχειριση των windows(πρεπει να παιζει το ρολο του και ο SSD),το ασυρματο παιζει μια χαρα (Atheros=εγγυηση) και γενικα μεχρι στιγμης ολα καλα,χωρις παντα να ξεχναμε οτι προκειται για ενα ultra portable laptop των 400€.Στη διαθεση σας για τυχον ερωτησεις απο επιδοξους αγοραστες και οχι μονο.
Γεια χαρα:oneup:

Tiven
16-05-08, 23:43
Γεια χαρα κι απο μενα,μολις πριν 3 μερες παρελαβα κι εγω το δικο μου eee PC 900,για το οποιο μονο καλα λογια εχω να πω μεχρι τωρα.Ειναι η εκδοση linux την οποια εδειχνε να διαχειριζεται πολυ καλα οσον αφορα τα χαρακτηριστικα του(hardware) και λεω εδειχνε διοτι ως ασχετος με linux επιχειρησα να βαλω ΧΡ τα οποια παροτι δεν ειναι καποια tiny εκδοση αλλα πληροι παρολα αυτα δουλευουν αξιοπρεπεστατα τηρουμρνων των αναλογιων(specifications).Οντας Αγγλικη παρτιδα αντιμετωπισα κι εγω μικρο προβλημα με την πριζα αλλα λυθηκε ευκολα.Μια μικρη παρατηρηση εχω να κανω οσον αφορα στην ποιοτητα του keyboard το οποιο δειχνει λιγο ψευτικο και μαλλον χρηζει προσεκτικης μεταχειρισης.Οσοι ειναι συνηθισμενοι να βαρανε "σφυρια" στο enter π.χ. καλυτερα να αναθεωρησουν αλλιως συντομα θα μπουν σε περιπετειες απ οτι φαινεται.Κατα τα λοιπα ειναι πολυ μικρο...ή αν θελετε πιο μικρο απ οτι το περιμενα,αλλα παραλληλα και εξαιιρετικα βολικο στη μεταφορα,γρηγορο στο bootαρισμα και στη διαχειριση των windows(πρεπει να παιζει το ρολο του και ο SSD),το ασυρματο παιζει μια χαρα (Atheros=εγγυηση) και γενικα μεχρι στιγμης ολα καλα,χωρις παντα να ξεχναμε οτι προκειται για ενα ultra portable laptop των 400€.Στη διαθεση σας για τυχον ερωτησεις απο επιδοξους αγοραστες και οχι μονο.
Γεια χαρα:oneup:

Γεια χαρά.

400€ που μπορώ να το βρώ ? :hmm:
Ελλάδα όχι υποθέτω... UK ebay ?

pancon
17-05-08, 00:09
Με γεια και στους δυο σας!

Λογικά DivX/Xvid παίζει άνετα, ε;

w4tt4n4b3
17-05-08, 00:54
Πρώτες εντυπώσεις.
Με Windows XP Pro nLite χρειάζεται 35 δευτερόλεπτα από το πάτημα του κουμπιού μέχρι να μπορείς να ανοίξεις ένα πρόγραμμα. Το πληκτρολόγιο συνηθίζεται πολύ γρήγορα. Μετά από μία μέρα μπορώ να πω ότι πληκτρολογώ σχεδόν το ίδιο γρήγορα αλλά κάνω περισσότερα λάθη. Ωστόσο κάποιος με μεγάλα δάχτυλα και θα ταλαιπωρηθεί και θα ταλαιπωρήσει το πληκτρολόγιο το οποίο μοιάζει παιδικό αλλά είναι αρκετά σκληρό.

Έχω εγκαταστήσει nLite έκδοση των XP pro και αν θέλετε να μάθετε πόσο ζυγίζει το nLite, θα σας πω ότι ζυγίζει μόλις 762mb. Free space στο C: 3.00gb.

2 πολύ κατατοπιστικές σελίδες για να κάνετε εγκατάσταση windows xp nlited είναι αυτές:
http://www.i64x.com/eeexp.php
ή
http://wiki.eeeuser.com/howto:nlitexp

Και 2 βίντεο για το Asus 900 πριν τεθεί σε λειτουργία...
Asus 900 just out of the box part 1 (http://www.youtube.com/watch?v=K44oa-nsF30)
και
Asus 900 just out of the box part 2 (http://www.youtube.com/watch?v=JhPpOMp77lM&feature=user)

w4tt4n4b3
17-05-08, 01:24
Το scroll με το touchpad είναι φοβερό.

Να και το πρώτο benchmark. Το hdtune μετράει την ταχύτητα του SSD SLC 4gb του Asus. Θα βρείτε επίσης και ένα παρόμοιο benchmark σε WD passport 2,5" external usb hdd...

Αξιοσημείωτη η διαφορά. O SSD 33,8mb/s ενώ το WD passport 2,5" μόλις 13,5.

kirimis
17-05-08, 08:03
Φίλε w4tt4n4b3, καλορίζικο το gadget. Σε ζηλευώ... ελπίζω απο βδομάδα να θέσω και γω παραγγέλεια για ένα...

Θα μας δώσεις και ενα benchmark απο τον SSD των 16GB? :cool:

JERY
17-05-08, 17:07
Eγω θα ηθελα να ρωτησω αν μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να δειαβασεις Ebook δηλαδη ποσο κουραστικο ειναι για τα ματια.
Επισης αν εχεις δοκιμασει καποιο προγραμμα για ebook ωστε να το κρατας ορθιο σαν βιβλιο Ευχαριστω!

ikar6
18-05-08, 03:49
Eγω θα ηθελα να ρωτησω αν μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να δειαβασεις Ebook δηλαδη ποσο κουραστικο ειναι για τα ματια.
Επισης αν εχεις δοκιμασει καποιο προγραμμα για ebook ωστε να το κρατας ορθιο σαν βιβλιο Ευχαριστω!

Παρά το γεγονός ότι δεν είμαι κάτοχος (δυστυχώς!) της συγκεκριμένης συσκευής, από όσα έχω διαβάσει σαφώς και δεν προορίζεται για ebook reader. Πρόκειται για ultra portable PC και επομένως θα είναι τόσο κουραστικό όσο και να διαβάζεις από οποιοδήποτε LCD monitor, ίσως δε και λίγο περισσότερο λόγω μεγέθους οθόνης. Για τη συγκεκριμένη χρήση θα πρέπει να αναμείνουμε την εξάπλωση συσκευών με χαρακτηριστικά e-ink, χωρίς backlight οθόνες, όπως π.χ το kindle της Amazon:oneup:

w4tt4n4b3
18-05-08, 09:08
Και το benchmark του SSD 16gb...
http://img211.imageshack.us/img211/7761/16gbssdmlcasus900hdtuneiw9.png

21century
18-05-08, 10:37
Η έκδοση με λίνουξ αν έχεις τα απαραίτητα προγράμματα όπως για πολυμέσα με το ακούς μουσική ή ταινίες, αλλά και χρηστικές εφαρμογές γραφείου δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι τίπτοα περισσότερο, η αλήθεια είναι ότι με Λινουξ πάει πολύ καλύτερα απο ότι με xp..

w4tt4n4b3
18-05-08, 11:07
Ένα βίντεο τεστ που έκανα με το Asus 900
http://www.youtube.com/watch?v=TNPDFk_bRvI

v3rt1g0
18-05-08, 13:18
Καλορίζικο το pcάκι w4tt4n4b3!
Πολύ ωραία τα videάκια σου! Να σε ρωτήσω από αυτονομία και wifi πως το βλέπεις, μέχρι στιγμής?

w4tt4n4b3
18-05-08, 13:39
To wifi θα το τεστάρω στην είσοδο της πολυκατοικίας. Το router είναι στον 3ο όροφο. Την μπαταρία τη φόρτισα μια φορά και δεν τη χρησιμοποίησα γιατί δε βγήκα έξω από το σπίτι.
Η 4400 δε λέει πολλά. Μετά βίας 2 ώρες. Η 5800 που πήραν στο Hong-Kong διαρκεί 2,5 με 3 ώρες...
Στην Ευρώπη όμως θα λουστούμε την 4400.

v3rt1g0
18-05-08, 13:52
To wifi θα το τεστάρω στην είσοδο της πολυκατοικίας. Το router είναι στον 3ο όροφο. Την μπαταρία τη φόρτισα μια φορά και δεν τη χρησιμοποίησα γιατί δε βγήκα έξω από το σπίτι.
Η 4400 δε λέει πολλά. Μετά βίας 2 ώρες. Η 5800 που πήραν στο Hong-Kong διαρκεί 2,5 με 3 ώρες...
Στην Ευρώπη όμως θα λουστούμε την 4400.

Μάλιστα... για δοκίμασε και το wifi να μας πεις, γιατί απ'αυτά που διαβάζω, υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις.
Πάντως αν είχαν βάλει και την μεγαλύτερη μπαταρία, δεν θα το σκεφτόμουν καν...

w4tt4n4b3
18-05-08, 14:15
Αγόρασέ το από το ebay, θα έχει την 5800.

v3rt1g0
18-05-08, 14:27
Αγόρασέ το από το ebay, θα έχει την 5800.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ασχολούμαι με αγορές απ'το εξωτερικό(δεν έχω πιστωτική)
και δεν θα ήθελα να μπλέξω με τελωνεία, στην περίπτωση αγορών απ'τό ebay...
οπότε ό,τι αγοράσω, από εδώ...

JERY
18-05-08, 15:32
Δεν ειναι αναγκη να βγαλης πιστωτικη,μπορεις να βγαλεις και χρεωστικη

drdino
18-05-08, 19:02
Έχουν βγει στο ebay 9αρια με αγγλικά πληκτρολόγια; Γιατί είχα ψάξει προ καιρού και είχα βρει μόνο με γιαπωνέζικο.

v3rt1g0
18-05-08, 19:30
Δεν ειναι αναγκη να βγαλης πιστωτικη,μπορεις να βγαλεις και χρεωστικη

Ναι μάλλον έχεις δίκιο. Απλά μια φορά είχα βγάλει attica gift card για αγορές από το play αλλά επειδή έχασα και λίγα ευρώ, απ'το πουθενά(δεν είχε σχέση το play) , δεν ξανα ασχολήθηκα με κάρτες.
Ίσως βέβαια η χρεωστική να είναι καλύτερη περίπτωση.
Τέλοσπάντων...

drdino
18-05-08, 19:35
Eγώ πάντως έχω την αttica gift card και δεν είχα (προς το παρόν τουλάχιστον) κανένα απολύτως πρόβλημα. Σε συνδυασμό δε με paypal (όπου προσφέρεται) είναι as safe as it gets. :)

JERY
18-05-08, 20:39
Παντως στην ελλαδα θα κανουμε χρονια να το δουμε και αν ερθει με παραεισαγωγη θα κανει αλλα τοσα απο οσο κανει εξω.

nontsolos
18-05-08, 22:05
Γεια χαρά.

400€ που μπορώ να το βρώ ? :hmm:
Ελλάδα όχι υποθέτω... UK ebay ?
Greeklish apo to Asus giati ebala agglika XP...nai apo UK,otan to paraggeila omologoumenws dyskoleytika na to brw se stock,alla twra to exoun ypothetw ta perissotera e-shops.Paides,exontas ws kyrio pc ena desktop sxetika kalo,ws 2o einai eksairetiko pragmataki,to synistw se osous distazoun:)

w4tt4n4b3
18-05-08, 22:18
Και εγώ εγκατέστησα αγγλικά XP Pro-αρχικά είχε Xandros- αλλά έχω ελληνικά. Οχι μόνο μπορώ να γράφω ελληνικά αλλά εμφανίζονται τα ελληνικά και στους τίτλους των αρχείων. Τα αγγλικά σου XP ήταν προεγκατεστημένα;

w4tt4n4b3
19-05-08, 09:30
Είμαι σε εναν κεντρικο πεζόδρομο της πόλης αυτη τη στιγμή, τρώω την μπουγατσα μου και τεσταρω την μπαταρία του Asus. Με Msn ανοιχτο και με καμερα δεν το βλέπω να κρατάει πολύ. Μετά από 40 λεπτά με msn και κάμερα ανοιχτη, firefox έχει πεσει στο 60%. Η 4400 δε λέει πολλά. Ίσως φταιει η καμερα που δουλευε αλλά και πάλι από τέτοιες συσκευές περιμένεις το παραπανω. σίγουρα η 5800mah που πήραν στην αμερικη θα ηταν καλύτερη. έχω βρει ενα speedtouch router wireless ξεκλειδωτο.

v3rt1g0
21-05-08, 13:37
Είμαι σε εναν κεντρικο πεζόδρομο της πόλης αυτη τη στιγμή, τρώω την μπουγατσα μου και τεσταρω την μπαταρία του Asus. Με Msn ανοιχτο και με καμερα δεν το βλέπω να κρατάει πολύ. Μετά από 40 λεπτά με msn και κάμερα ανοιχτη, firefox έχει πεσει στο 60%. Η 4400 δε λέει πολλά. Ίσως φταιει η καμερα που δουλευε αλλά και πάλι από τέτοιες συσκευές περιμένεις το παραπανω. σίγουρα η 5800mah που πήραν στην αμερικη θα ηταν καλύτερη. έχω βρει ενα speedtouch router wireless ξεκλειδωτο.

Καλά η μπαταρία όντως δεν είναι και η καλύτερη δυνατή. Το wifi όμως σαν να μην φαίνεται άσχημο...
Δλδ μπορείς να φανταστείς πόσο μακριά θα μπορούσε να είναι το router(τι ρωτάω κι εγώ!) σε σχέση με την ένταση του σήματος? Το wifi το δοκίμασες σε άλλους χώρους? Γενικά είσαι ικανοποιημένος?

ikar6
21-05-08, 13:43
Το πρόβλημα είναι ότι δεν ασχολούμαι με αγορές απ'το εξωτερικό(δεν έχω πιστωτική)
και δεν θα ήθελα να μπλέξω με τελωνεία, στην περίπτωση αγορών απ'τό ebay...
οπότε ό,τι αγοράσω, από εδώ...

Μπορείς βέβαια να αγοράσεις μόνο την μπαταρία απ' έξω οπότε δε θα έχεις πρόβλημα με τελωνεία (λόγω πολύ μικρού κόστους - σε μία έρευνα που έκανα πρόχειρα στο ebay δε στοιχίζει πάνω από 40-45 ευρώ):oneup:

Jaded
21-05-08, 20:41
Με αυτο το ebay γιατι ποτε δεν τα πηγα καλα?..

w4tt4n4b3
21-05-08, 21:24
Για το Asus ψάξτε στο microanvica.co.uk, στο misco.co.uk, στο purelygadgets.co.uk, superetrader.co.uk, clove.co.uk και στο ebay.

verbo
22-05-08, 19:25
Στην Ελλάδα για πότε το βλέπετε να έρχεται (πχ. από το e-shop)???

w4tt4n4b3
23-05-08, 07:25
Καλύτερα να ρωτήσετε τα eshop, αλλά αν δεν κάνω λάθος το Asus 701 ήρθε καθυστερημένα σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη. Άρα ίσως και το Asus 900 μετά τα μέσα-τέλη Ιουνίου.

w4tt4n4b3
25-05-08, 20:25
Στο παρακάτω link θα βρείτε ένα βίντεο με τους χρόνους που θέλει το Asus μου για να bootαρει, να κάνει επανεκκίνηση και να κλείσει με μπαταρία και χωρίς.

http://www.dailymotion.com/video/x5jpgt_asus-900-boot-times_tech

w4tt4n4b3
31-05-08, 22:20
Πλέον βρήκα τρόπο τo Asus αν και το έχω φορτώσει με προγράμματα να μπουτάρει στα 38 με 40 δευτερόλεπτα και μπορεί να επιτευχθεί και ακόμα καλύτερος χρόνος. Το λειτουργικό είναι XP Pro sp2.

Δείτε το βίντεο...http://www.dailymotion.com/w4tt4n4b3/video/9442195
Ξανανέβασα το βίντεο γιατί σε μένα παρουσίαζε κάποιο πρόβλημα.

Αυτό το μηχανάκι συνεχίζει να εντυπωσιάζει.
Επίσης με CCCP codec pack έπαιξε βίντεο 1280x720 matroska χωρίς να κολλάει η εικόνα και χωρίς να υπάρχει αποσυγχρονισμός μεταξύ εικόνα-ήχου σε κανένα σημείο.

Δεν είχε καλό φωτισμό στο δωμάτιο και έριξα επίσης την έκθεση στην κάμερα για να μην υπάρχει πρόβλημα στο βίντεο. Η φωτεινότητα του Asus είναι στο 50%... για να μη δημιουργηθούν εντυπώσεις ότι είναι χαμηλή η φωτεινότητα της οθόνης του Asus.

Προσθέτω και youtube ->http://www.youtube.com/watch?v=a48GIb4mC2Y

petrolias
01-06-08, 03:04
Τιμολόγιση Asus EEE 900, είναι πολλά τα εεευρώ.
Ναί είναι πολλά διαβάστε αυτό το άρθρο και θα καταλάβετε.

http://pctrela.blogspot.com/2008/05/asus-eee-900.html

w4tt4n4b3
01-06-08, 03:09
Έχει δίκιο το άρθρο σχετικά με την τιμολόγηση, αλλά αυτό με το δολάριο δεν είναι ακριβώς έτσι. Δηλαδή στην Αμερική μια συσκευή μπορεί να κοστίζει πχ 160$=100€. Στην Ευρώπη η ίδια συσκευή δε θα κοστίζει 100€. Επειδή ακριβώς το ευρώ θεωρείται πιο δυνατό νόμισμα, θεωρείται και ότι οι Ευρωπαίοι έχουν μεγαλύτερη αγοραστική δυνατότητα και έτσι θα το πουλήσω πιο ακριβά. Δυστυχώς είναι σε όλα τα ηλεκτρονικά προϊόντα. Φακός Nikkon στην Ευρώπη κοστίζει 640€ και στην Αμερική 440€... Μιλάμε για μεγάλες διαφορές.

Επίσης στην Ελλάδα τα καταστήματα είναι απαράδεκτα. Εμ φέρνουν τα προϊόντα πολύ αργότερα, τα φέρνουν και σε τιμές απαράδεκτα υψηλές...
Αλλά φταίνε και οι καταναλωτές. Καταναλωτικό κίνημα μηδέν. Για άλλα ξέρουμε να αφιερώνουμε χρόνο, αλλά για να ενημερωθούμε ή να συμμετάσχουμε σε κάποια καταναλωτική οργάνωση μάς φαίνεται δύσκολο...

Tiven
01-06-08, 03:11
Τιμολόγιση Asus EEE 900, είναι πολλά τα εεευρώ.
Ναί είναι πολλά διαβάστε αυτό το άρθρο και θα καταλάβετε.

http://pctrela.blogspot.com/2008/05/asus-eee-900.html

Σωστός ο τύπος.

Βέβαια αν το φέρεις από εξωτερικό πχ Αγγλία , πως είναι οι τιμές εκεί ?
(είπα Αγγλία γιατί από Αμερική , θα σου πιάσει τον κ*λο το τελωνείο..:down:)

w4tt4n4b3
01-06-08, 03:13
Απο Αγγλία ανάλογα με τα μεταφορικά δε θα είναι πάνω από 450€...

drdino
01-06-08, 13:07
Ποιό ελληνικό μαγαζί έχει φέρει το 9αρι;

NT1G
01-06-08, 13:37
Ποιό ελληνικό μαγαζί έχει φέρει το 9αρι;

Ως τώρα δεν πρέπει να το έχει φέρει κανένα.:(

savids
01-06-08, 13:46
και τα έξω δεν έχουν στοκ το 90% αυτων...

NT1G
01-06-08, 14:08
Kaι η Asus πρέπει να έχει σταματήσει να παράγει το 900 γιατί ετοιμάζεται να βγάλει το 901. :shifty:

kirimis
01-06-08, 14:28
Kaι η Asus πρέπει να έχει σταματήσει να παράγει το 900 γιατί ετοιμάζεται να βγάλει το 901. :shifty:

Παντως η Asus το διεψευσε αυτο! Και τα 2 μοντελα θα συνυπαρξουν για καποιο ακομα διαστημα....

savids
01-06-08, 16:46
Kaι η Asus πρέπει να έχει σταματήσει να παράγει το 900 γιατί ετοιμάζεται να βγάλει το 901. :shifty:

...το οποίο πήρε το μάτι μου στα 560 ευρώ....σαν να ξεφεύγουμε λίγο μου φαίνεται...:hmm:

w4tt4n4b3
01-06-08, 16:50
To 901 θα είναι πιο ακριβό. Και τι παραπάνω θα έχει; Θα έχει Atom που μπορεί να δώσει από μισή μέχρι μια ώρα παραπάνω αυτονομία. Και σε απόδοση; Λόγω HT λίγο καλύτερο multi-tasking αλλά σε εφαρμογές που θέλουν πόρους όπως video κτλ μάλλον πιο αδύναμος. Άρα αν η Asus επιλέξει τιμή μεγαλύτερη, τότε...

kapodistrias
02-06-08, 13:54
Σκέφτομαι να πάρω ένα asus από Αμερική.Η εγγύση θα ισχύει στην Ελλάδα...;Ξέρει κανείς;

n2j3
02-06-08, 16:00
http://www.mobilecomputermag.co.uk/20080530531/asus-offers-10-high-capacity-battery-upgrade-for-eee-pc-900.html

Η Asus προσφέρει τα επιπλέον 1400 mAh σε τιμή ευκαιρίας για 10 λίρες :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.