PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκληρός δίσκος και ανεξήγητος δεσμευμένος χώρος



gRim
03-09-05, 22:57
Καλησπέρα!

Έχω ένα σκληρό 80gb τον οποίο έχω χωρίσει σε δύο partitions. Προχθές καθώς εκτελούσα μία εργασία με το partition magic 7 στο 2o partition έγινε διακοπή ρεύματος με αποτέλεσμα να χάσω 40giga δεδομένων.
Αφού δε μπορούσα να κάνω τίποτα αποφάσισα να κάνω φορμάτ και στα 2 partitions.

Όλα έγιναν κανονικά αλλά όταν έκανα εγκατάσταση τα xp παρατήρησα ότι στο partition που είχα τα xp είχε δεσμευτεί 1.5 giga επιπλέον και στο άλλο partition 579mb ενώ φενόταν εντελώς άδειο.
Πιάνω λοιπόν και ενώνω τα 2 partition και μετατρέπω τον σκληρό σε fat32 εγκαθιστώντας και τα win millenium. Αυτά μου έδειξαν ότι ο συνολικός δεσμευμένος χώρος ήταν 500mb οπότε σκέφτηκα ότι ήταν οκ.
Μετατρέπω πάλι τον σκληρό σε ntfs, βάζω τα xp και δημιουργώ ένα ακόμα partition...πάλι τα ίδια. Μου εμφανίζει συνολικά γύρω στα 2giga δεδομένων που δεν ξέρω τι είναι και δε φεύγουν ούτε με φορμάτ.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι και μπορώς θα επαναφέρω τον σκληρό στην αρχική του κατάσταση;

ToMaHaWk
03-09-05, 23:06
Το recycle bin δεσμευει χωρο,το hibernate και το sytem restore.

gRim
04-09-05, 00:14
Πότε δεν το έχω ξαναδεί αυτό στο σύστημα μου. Ακόμα και αν ισχύουν αυτά που είπες γιατί εμφανίζονται 500mb στο δεύτερο partition που το έχω καθαρά για αρχεία;

Burner
04-09-05, 00:27
Τι μάρκα είναι ο σκληρός δίσκος?

Κατέβασε κανά διαγνωστικό πρόγραμμα απο το site του σκληρού δίσκου που έχεις :roll:

gRim
04-09-05, 00:46
Maxtor είναι. Ναι δεν σκέφτηκα για κανένα διαγνωστικό πρόγραμμα. Θα το κοιτάξω..

WAntilles
04-09-05, 01:01
Μάλλον έχει πάθει corruption το partition table σου.

Το μόνο εργαλείο που το διορθώνει είναι το fdisk του linux - ΠΡΟΣΟΧΗ !!! ΟΧΙ ΤΟΥ DOS.

Ούτε το cfdisk του linux δουλεύει.



ΥΓ: Βγάλε τα ντοσοειδή-εννεαχινιακά σαβουρο-μιλένιουμ αμέσως. Θα σου τινάξουν όλα τα data στον αέρα.

gRim
05-09-05, 03:30
Έκανα φορμάτ,άλλαξα partitions δοκίμασα και προγράμματα της μάξτορ για ανίχνευση τυχόν σφαλμάτων στον σκληρό αλλά δεν κατάφερα τίποτα.
2 giga δεδομένων δεσμευμένα χωρίς να έχω βάλει τίποτα πλην των xp.
Μάλλον τελικά θα μείνω με την απορία...
Ελπίζω τουλάχιστον να μην τα παίξει σύντομα ο σκληρός.

F i L
08-09-05, 12:28
και εμενα μια απο τα ιδια... (http://putfile.com/pic.php?pic=9/24607105164.gif&s=x4)
Ενω ο δισκος δειχνει να εχει 20GB γεματος απο μονος του οταν μαρκαρω ολα τα αρχεια του δισκου και παταω properties μου δειχνει μονο 7.5GB!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.