PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά GPS - Βοήθεια



Σελίδες : [1] 2

chal_4
16-05-08, 10:56
Θέλω να αγοράσω ένα GPS, μια που θα πάρω αυτοκινητάκι σε λίγες μέρες. Θα ήθελα μερικές συμβουλές για να μην πάω στα τυφλά.
Διαθέτω μέχρι 250 ευρώ. Θέλω να έχει touchscreen, να μου δίνει όσο το δυνατό περισσότερες πληροφορίες (πχ βενζινάδικα), να ανοίγει εικόνες, video κλπ (νομίζω αυτό το κάνουν όλα), να έχει αρκετή μνήμη, ή έστω επεκτάσιμη. Να έχει ωραίους και ακριβείς 3d maps με καλά γραφικά. Φαντάζομαι ότι δεν τίθεται πλέον θέμα καλού σήματος... έτσι δεν είναι. Επίσης έχω ακούσει ότι το navigator είναι καλύτερο απο τα άλλα. Πείτε μου παρακαλώ τις απόψεις σας.

Ευχαριστώ

nnn
16-05-08, 23:00
Βρες κάποιο με destinator 7 επάνω, στα χρήματα που διαθέτεις υπάρχει ποικιλία.

Tem
17-05-08, 11:30
Θέλω να αγοράσω ένα GPS, μια που θα πάρω αυτοκινητάκι σε λίγες μέρες. Θα ήθελα μερικές συμβουλές για να μην πάω στα τυφλά.
Διαθέτω μέχρι 250 ευρώ. Θέλω να έχει touchscreen, να μου δίνει όσο το δυνατό περισσότερες πληροφορίες (πχ βενζινάδικα), να ανοίγει εικόνες, video κλπ (νομίζω αυτό το κάνουν όλα), να έχει αρκετή μνήμη, ή έστω επεκτάσιμη. Να έχει ωραίους και ακριβείς 3d maps με καλά γραφικά. Φαντάζομαι ότι δεν τίθεται πλέον θέμα καλού σήματος... έτσι δεν είναι. Επίσης έχω ακούσει ότι το navigator είναι καλύτερο απο τα άλλα. Πείτε μου παρακαλώ τις απόψεις σας.

Ευχαριστώ

δες κάτι τέτοιο
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977967&product=1113291
ή
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977967&product=1054511
σε κάθε περίπτωση να προτιμήσεις λογισμικό πλοήγησης destinator 6 ή 7.

chal_4
20-05-08, 16:03
Γιατί να διαλέξω συσκευή με λογισμικό Destinator? Ξέρω ότι έχει κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με τα άλλα λογισμικά, αλλά ποια είναι αυτά? :hmm:

giwrgosth
20-05-08, 16:09
Αν μπορείς να αγοράσεις από ebay πάρε αυτό http://cgi.ebay.com/Nouveau-4-3-GPS-SAT-NAV-Fr-Eu-MAP-MP3-MP4-E4330-05_W0QQitemZ270238219019QQihZ017QQcategoryZ16610QQtcZphotoQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262 με iGo 2006 και χάρτες Ελλάδας και Ευρώπης. Το πήρα πριν λίγες μέρες και είναι άψογο!
Από λογισμικά το iGo είναι έτη μπροστά από το Destinator, πάσχει όμως από ότι λένε στους χάρτες Ελλάδας, αν και έχουν τη νέα έκδοση πια που πιστεύω ότι θα είναι πιο καλή.
Το Destinator είναι ναι μεν καλό, αλλά υπερβολικά αργό!

chal_4
21-05-08, 17:58
Πολύ φτηνό είναι αυτό... Μπορεί ένα GPS με 70 ευρώ να ανταγωνιστεί τα πιο πάνω που κοστίζουν 260?
Τελικά iGO ή Destinator?

netlag
22-05-08, 08:46
Χρησιμοποιω Destinator 7, με χαρτη Q1 2008. Οι χαρτες εχουν πολυ υλικο, μου βγαζει ακομα και ακυρους χωματοδρομους στη περιοχη που μενω (10 χλμ εξω απο Χαλκιδα).

Το destinator δεν ειναι αργο παντως. Το εχω σε pda phone με cpu στα 400MHz. Ο υπολογισμος νεας διαδρομης, αν χασεις καποια στροφη, γινεται σε 5-6 δευτερολεπτα. Βρισκει σημα πολυ γρηγορα, αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το προγραμμα αλλα με το τσιπακι του GPS (sirf κλπ).

Απαισια φωνη της τυπισας που δινει τις φωνητικες οδηγιες, αλλα μπορεις να βαλεις καποια wav που ηχογραφησες εσυ πχ.

brell
22-05-08, 09:35
Kοίταξε αν σου χρειάζεται να έχει και bluetooth και wifi...

giwrgosth
22-05-08, 10:40
Να επαναλάβω ότι κατά την προσωπική μου άποψη και πείρα (δουλεύω το Destinator από το 2003, το είχα αγοράσει τότε από τον Καναδά από eshop της εταιρείας που το πρωτοέβγαλε και έχω δουλέψει ότι υπάρχει στην αγορά από προγράμματα!) το Destinator πάσχει σε ταχύτητα, όχι στον εντοπισμό θέση κλπ, αλλά στη μετακίνηση του χάρτη και σε άλλα παρόμοια. Έχει όμως τον καλύτερο χάρτη για την Ελλάδα, της NGI.
Το iGo και τα υπόλοιπα που στηρίζοντε σε αυτό (MioMap κλπ) έχει πολύ φοβερά γραφικά, ειδικά η έκδοση 8 αλλά και η 2006, πολύ καλύτερη ταχύτητα, αλλά χάλια ελληνικό χάρτη, τουλάχιστον σε κάποια σημεία που ξέρω. Πχ το σπίτι μου είναι στο 38 και το δείχνει στο 32 και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα κακή σχεδίαση διαδρομής. Αν του βάλεις πχ να σε πάει από Αθήνα προς Λειβαδιά επιμένει στην παλιά εθνική, παρ΄ όλο που και από τη νέα είναι ίδια απόσταση και φυσικά πολύ καλύτερος χρόνος.
Έχει όμως πολύ καλούς χάρτες Ευρώπης, πιο καλούς από το Destinator. Οπότε διαλέγεις τι θες με βάση τις ανάγκες σου.

@chal_4 η τιμή του είναι απλά λογική! Είναι της Κινέζικης εταιρείας AOCOS που κατασκευάζει GPS για τρίτους, δεν θα το βρεις στην αγορά σαν AOCOS αλλά με δεκάδες άλλα ονόματα και είναι λογικό να είναι σε πιο χαμηλή τιμή από τα ίδια "επώνυμα", αφού στην ουσία το αγοράζεις από το εργοστάσιο. Το ίδιο το έχω βρει σε ελληνική εταιρεία σε τιμή 280 ευρώ!
Επίσης ο ίδιος πωλητής έχει ένα ελαφρά πιο ακριβό μοντέλο με Bluetooth κλπ.

netlag
22-05-08, 11:09
/respect giwrgosth

Αν εχεις χρονο καποια στιγμη και τη διαθεση φυσικα, θα ηταν ιδιαιτερα ενδιαφερον κατα την αποψη μου, να μας δωσεις εμπειριες και μικρα reviews για προγραμματα αλλα και τσιπακια.

isurfer
22-05-08, 11:37
Η γνώμη μου είναι ότι το θέμα ταχύτητας εντοπίζεται στη CPU που έχει το μηχανάκι (κυρίως) και μετά στο
software (χάρτες κλπ). Απ' ότι ξέρω οι χάρτες της NGI θεωρούνται οι καλύτεροι για Ελλάδα. Εγώ έχω το
Myguide 3100 με Destinator 6.x (το έχω περίπου ένα χρόνο και τώρα πια δεν το βλέπω να πουλιέται). Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος (του έκανα και ένα update φέτος), αλλά στο θέμα της ταχύτητας έχει όντως ένα θεματάκι (βέβαια έχει πιο αδύναμο επεξεργαστή, οπότε το περίμενα). Πχ σε διαδρομή μέσα σε πυκνοκατοικημένη περιοχή, αν πηγαίνεις με "υψηλή" ταχύτητα, χάνει λίγο το μπούσουλα (προσοχή, όχι το σήμα!).

netlag
22-05-08, 11:45
Ναι σιγουρα παιζει μεγαλο ρολο ο επεξεργαστης αλλα και η RAM. Φυσικα θα πρεπει να μην ειναι μπουκωμενη η φορητη συσκευη με διαφορες εφαρμογες που τρεχουν απο πισω.

Πανω απο ολα, το ποσο καλογραμμενο ειναι ενα προγραμμα παιζει τον καταλυτικοτερο ρολο.

giwrgosth
22-05-08, 11:48
/respect giwrgosth

Αν εχεις χρονο καποια στιγμη και τη διαθεση φυσικα, θα ηταν ιδιαιτερα ενδιαφερον κατα την αποψη μου, να μας δωσεις εμπειριες και μικρα reviews για προγραμματα αλλα και τσιπακια.
Καλή ιδέα! Είχα γράψει πιο παλιά αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=24343 αλλά πλέον έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα και σε επίπεδο hardware αλλά και software. Φυσικά κάποιες βασικές αρχές είναι χρήσιμες και σήμερα. Θα κοιτάξω κάποια στιγμή να γράψω κάτι με τα νέα δεδομένα της αγοράς ;)


Η γνώμη μου είναι ότι το θέμα ταχύτητας εντοπίζεται στη CPU που έχει το μηχανάκι (κυρίως) και μετά στο
software (χάρτες κλπ). Απ' ότι ξέρω οι χάρτες της NGI θεωρούνται οι καλύτεροι για Ελλάδα. Εγώ έχω το
Myguide 3100 με Destinator 6.x (το έχω περίπου ένα χρόνο και τώρα πια δεν το βλέπω να πουλιέται). Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος (του έκανα και ένα update φέτος), αλλά στο θέμα της ταχύτητας έχει όντως ένα θεματάκι (βέβαια έχει πιο αδύναμο επεξεργαστή, οπότε το περίμενα). Πχ σε διαδρομή μέσα σε πυκνοκατοικημένη περιοχή, αν πηγαίνεις με "υψηλή" ταχύτητα, χάνει λίγο το μπούσουλα (προσοχή, όχι το σήμα!).
Σαφώς και παίζει ρόλο η CPU, αλλά δοκιμάζω Destinator και iGo με στο ίδιο PDA (266 Mhz) και το ίδιο PNA (400 Mhz) και η διαφορά σε αυτό που λέω πιο πάνω είναι εμφανής. Αν το iGo είχε τους χάρτες της NGI για την Ελλάδα θα ήταν τέλειο, αλλά δυστυχώς οι χάρτες είναι το παν σε ένα πρόγραμμα πλοήγησης και τα γραφικά κλπ έρχοντε σε δεύτερη μοίρα.
Όμως λόγω του ότι το θέλω για την Ευρώπη και όχι για την Ελλάδα το iGo μου κάνει τη δουλειά μου. Σε κάποιον που θέλει να κινηθεί στην Ελλάδα όχι, ας πάρει το Destinator.

netlag
22-05-08, 12:04
Καλή ιδέα! Είχα γράψει πιο παλιά αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=24343 αλλά πλέον έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα και σε επίπεδο hardware αλλά και software. Φυσικά κάποιες βασικές αρχές είναι χρήσιμες και σήμερα. Θα κοιτάξω κάποια στιγμή να γράψω κάτι με τα νέα δεδομένα της αγοράς ;)


Ευχαριστω για το link. Ομολογω πως δεν το ειχα δει, γιατι το post σου εγινε 3 μερες μετα την εγγραφη μου στο adslgr. Ημουν noobας. Επειδη το post σου εχει ζουμι και θελει μελετη, θα το διαβασω ενδελεχως μολις γυρισω απο δουλεια. Οταν μπορεσεις καποια στιγμη και για το update θα προσκυνησω :worthy:

giwrgosth
22-05-08, 12:13
Ευχαριστω για το link. Ομολογω πως δεν το ειχα δει, γιατι το post σου εγινε 3 μερες μετα την εγγραφη μου στο adslgr. Ημουν noobας. Επειδη το post σου εχει ζουμι και θελει μελετη, θα το διαβασω ενδελεχως μολις γυρισω απο δουλεια. Οταν μπορεσεις καποια στιγμη και για το update θα προσκυνησω :worthy:
Καλή μελέτη και όταν μπορέσω θα ξαναγράψω κάποιο, αν και οι εξελίξεις τρέχουν τόσο πολύ πια που κάθε μέρα υπάρχει και κάτι νέο στην αγορά που τα ανατρέπει όλα.
Για παράδειγμα όταν δούλεψα πρώτη φορά το iGo γελούσα, αφού ήταν πολύ άθλιο και θυμάμαι ότι είχε τις πλατείες αριστερόστροφες!!! Φαντάσου να ακολουθούσες τις οδηγίες του :p
Όμως τώρα του βγάζω το καπέλο, βελτιώθηκε απίστευτα πολύ.

netlag
23-05-08, 08:53
Δοκιμασα το Igo 8. Ενταξει το γραφικο περιβαλλον ειναι πολυ μπροστα απο το destinator 7. Η διαφορα στη ταχυτητα ειναι εμφανεστατη. To Igo ειναι σφαιρα. Βεβαια ισως για αυτο την ευθυνη φερει το destinator που δεν φορτωνει πολλα στη RAM ενω το Igo τρωει πολυ παραπανω μνημη. Ειναι πολυ ομορφη η 3d απεικονιση του IGo, και φυσικα πολυ πιο γρηγορη απο την αντιστοιχη του Destinator. Και στη παραμετροποιηση το Igo ειναι πολυ καλυτερο.

Σχετικα με τους χαρτες η υπεροχη του Destinator ειναι εμφανης απο τη πρωτη στιγμη. Για παραδειγμα στη Χαλκιδα εχει περισσοτερες οδους. Σε μικρες κωμοπολεις της περιοχης το Igo δεν εχει καν αριθμηση οδων, ενω το destinator εχει σχεδον τα παντα. Φανταζομαι ομως οτι σε Αθηνα και τουλαχιστον Θεσσαλονικη δεν θα υπαρχει ελλειπης χαρτης στο IGo. Αν ειναι οντως ετσι, και καποιος σκοπευει να αγορασει GPS για χρηση σε Αθηνα πχ, το IGo ειναι καλυτερη επιλογη απο το Destinator.

giwrgosth
23-05-08, 10:09
Σχετικα με τους χαρτες η υπεροχη του Destinator ειναι εμφανης απο τη πρωτη στιγμη. Για παραδειγμα στη Χαλκιδα εχει περισσοτερες οδους. Σε μικρες κωμοπολεις της περιοχης το Igo δεν εχει καν αριθμηση οδων, ενω το destinator εχει σχεδον τα παντα. Φανταζομαι ομως οτι σε Αθηνα και τουλαχιστον Θεσσαλονικη δεν θα υπαρχει ελλειπης χαρτης στο IGo. Αν ειναι οντως ετσι, και καποιος σκοπευει να αγορασει GPS για χρηση σε Αθηνα πχ, το IGo ειναι καλυτερη επιλογη απο το Destinator.
Δυστυχώς δεν είναι μόνο η έλλειψη σε χάρτες, είναι και οι λάθος χάρτες! Στην Αθήνα πχ που έχει τα πάντα το iGo έχει πολλά λάθη, οπότε και για Αθήνα το Destinator είναι πιο καλό.

netlag
23-05-08, 10:18
Κριμα παντως, γιατι θα πεταγα με ευχαριστηση το destinator για το iGo. Φανταζομαι οτι καποια στιγμη θα φτιαξουν σωστους χαρτες στο iGo ή θα φτιαξουν σωστο και γρηγορο περιβαλλον για το destinator.

giwrgosth
23-05-08, 10:24
Κριμα παντως, γιατι θα πεταγα με ευχαριστηση το destinator για το iGo. Φανταζομαι οτι καποια στιγμη θα φτιαξουν σωστους χαρτες στο iGo ή θα φτιαξουν σωστο και γρηγορο περιβαλλον για το destinator.
Δεν βάζει κανείς από αυτούς χάρτες, τους αγοράζουν από τρίτους. Η NGI που βγάζει τους καλύτερους χάρτες για Ελλάδα συνεργάζετε με το Destinator, οπότε το igo έχει χειρότερους. Δυστυχώς η ελληνική αγορά είναι μικρή και δεν ασχολείτε κανείς μαζί μας και οι πρώτοι χάρτες πλοήγησης βγήκαν πριν τους Ολυμπιακούς! Αν δεν ήταν οι Ολυμπιακοί ακόμη θα είμασταν πολύ πίσω σε προγράμματα πλοήγησης.

chal_4
24-05-08, 21:55
Απ ότι κατάλαβα, το i-go και Destinator, προφανως δεν είναι μάρκες GPS, αλλά έχει να κάνει με τους χάρτες σωστά?
Εκτός απο αυτές τις 2 επιλογές υπάρχει κάτι άλλο?

Όσον αφορα σε μάρκες συσκευών GPS τι προτείνετε?

giwrgosth
26-05-08, 09:26
Απ ότι κατάλαβα, το i-go και Destinator, προφανως δεν είναι μάρκες GPS, αλλά έχει να κάνει με τους χάρτες σωστά?
Εκτός απο αυτές τις 2 επιλογές υπάρχει κάτι άλλο?

Όσον αφορα σε μάρκες συσκευών GPS τι προτείνετε?
Ναι είναι προγράμματα πλοήγησης, απαραίτητα για να δουλέψει η συσκευή. Χωρίς αυτά είναι άχρηστο.
Τι να πάρεις? Εξαρτάτε αν θες PDA ή PNA. Ψάξε να δεις τι έχει το ένα και τι το άλλο. Χονδρικά το πρώτο είναι ένας πλήρης υπολογιστής παλάμης που κάνει τα πάντα και το δεύτερο συσκευή πλοήγησης με κάποιες δυνατότητες αναπαραγωγής multimedia.
Αν καταλήξεις σε PDA τότε οι μάρκες που παίζουν είναι DELL, MIO, HP κλπ.
Αν καταλήξεις σε PNA πάρε ότι θες! Κινέζικα φασονατζίδικα είναι όλα και θα τα βρεις στην αγορά με διαφορετικά ονόματα.

chal_4
27-05-08, 14:36
Είναι μεγάλη η διαφορά στην τιμή μεταξύ PNA και PDA? Αν ναι... τί είναι καλύτερο? Ένα φτηνό PNA ή ένα ακριβό PDA?
Καλό θα ήταν να παίζει multimedia, αλλά λέω να δώσω μεγαλύτερο βάρος στη λειτουργία GPS

isurfer
27-05-08, 14:47
PDA = Personal Digital Assistant (ας πούμε PC χειρός).
PNA = Personal Navigation Assistant.
Με το δεύτερο έχεις μόνο ότι λέει: navigation (αν και μερικά μοντέλα συνδυάζουν και mp3 player κλπ).

Το τι θα διαλέξεις, εξαρτάται από τις ανάγκες, τη χρήση και το πορτοφόλι σου.
Προσωπικά είμαι της φιλοσοφίας "το κάθε πράγμα για τη χρήση του" γιατί πολύ απλά αν χαλάσει, θα χάσεις
1-2 λειτουργίες και όχι 20. Αλλιώς, μπορείς να πάρεις και ένα smartphone με GPS και να κάνεις τη δουλειά σου.

gravis
27-05-08, 15:50
Τις ΤΙΒΟ ειναι πολυ καλα, εχουν το Destinator 7 Επανω και καλη ποιοτητα κατασκευης, γυρω στα 330 ευρω

tazio
31-05-08, 13:01
Μια και το θέμα αφορά αγορά συστήματος πλοήγησης αν δε σας κάνει κόπο διαβάστε τα παρακάτω.
Προκαταβολικά ζητώ συγνώμη για το μεγάλο ποστ.:redface:




Στις 19/05/08 παρήγγειλα μέσω του ηλεκτρονικού καταστήματος της NGI το σύστημα πλοήγησης MLS destinatror 3900 EU. Στα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής ανέφερε σα λειτουργικό σύστημα Microsoft Windows CE Net 5.0. .
Μετά από δυο ημέρες παρέλαβα τη συσκευή άρχισα να διαβάζω το βιβλίο οδηγιών και να τη περιεργάζομαι, είδα λοιπόν ότι σε ταμπελάκι που υπάρχει στο πίσω μέρος της συσκευής ανέφερε Win CE NET 4.2 .
Πιστεύοντας ότι είχα κάνει λάθος κοίταξα και στη συσκευασία (της MLS) και έγραφε ότι διαθέτει Microsoft Windows CE Net 5.0.
Έστειλα mail στην NGI η οποία μου απάντησε ότι το λάθος στη σελίδα του ηλεκτρονικού της καταστήματος θα διορθωθεί (όντως διορθώθηκε αλλά και ο επόμενος αγοραστής το ίδιο προϊόν δε θα πάρει; :hmm: Στη συσκευασία άλλο και στη πράξη άλλο) και ότι

Σίγουρα έχετε επιλέξει ένα καλό προϊόν και προσωπικά δε πιστεύω ότι η διαφορά της έκδοσης των windows ce παίζει κάποιο σημαντικό ρόλο. Ίσως να είναι και πιο γρήγορη στην έκδοση που την αγοράζετε. Επίσης η συσκευή που επιλέξατε είναι η πιο γρήγορη από όλες που κυκλοφορούν στην αγορά με τους δικούς μας χάρτες.

Δε δέχτηκα να κρατήσω τη συσκευή και την επέστρεψα στη NGI (και ας είναι πιο γρήγορη, αν ναι τότε γιατί έβγαλαν την επόμενη έκδοση για να μας ταλαιπωρούν με αργές συσκευές; :rtfm: )

Μιλώντας όμως με συγγενικό μου πρόσωπο στο Ηράκλειο Κρήτης έμαθα ότι και αυτός είχε αγοράσει συσκευή πλοήγησης (συγκεκριμένα το MLS destinator 4400BT) από το κατάστημα «Πλαίσιο» του Ηρακλείου και σε αυτόν υπήρξε το ίδιο «πρόβλημα». Στη συσκευασία έγραφε Microsoft Windows CE Net 5.. ενώ στη συσκευή έγραφε Win CE NET 4.2 .
Κάλεσε και την MLS στη Θεσσαλονίκη και του είπαν ότι, αν είχε αγοράσει τη συσκευή άμεσα από αυτούς θα μπορούσαν να του απαντήσουν, στο γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά στο χαρακτηριστικό αυτό, αλλά επειδή δε το πήρε από αυτούς δε μπορούν να τον βοηθήσουν και να απευθυνθεί στο σημείο αγοράς του.
Πήγε από το πλαίσιο και του είπαν ότι σε αυτούς οι συσκευές έρχονται έτσι από την MLS και ότι αυτοί δεν επεμβαίνουν στη συσκευασία.

Με αυτά τα δεδομένα, θέλησα να δω και να ψάξω ποιος έχει δίκιο, γιατί δε μπορούσα να δεχτώ ότι δυο εταιρείες NGI και Πλαίσιο πήραν συσκευασίες (που τις βρήκαν άραγε; :whistle: ) νεότερων συσκευών της MLS και τις τοποθέτησαν στις παλαιότερες που πιθανόν είχαν στοκ και πιστεύοντας ότι σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση, πήγα τη Τετάρτη 28/05/08 σε ένα κατάστημα «Πλαίσιο» (συγκεκριμένα στο σταυρό Αγίας Παρασκευής) και κοίταξα τα αναφερόμενα τεχνικά χαρακτηριστικά και στη πινακίδα τεχνικών χαρακτηριστικών και στη συσκευασία, για τη συσκευή 3900 και για την συσκευή 4400. Έγραφαν και οι δυο έκδοση 5.0 . Ζήτησα να ανοίξουμε την 3900 για να δω κάτι και είδα ότι στο ταμπελάκι που υπάρχει στο πίσω μέρος της συσκευής έγραφε και αυτή 4.2 . Όπως το ίδιο έγραφαν και οι συσκευές 3900 και 4400 που υπάρχουν στο κατάστημα προς επίδειξη (Η μόνη συσκευή που έγραφε έκδοση 5.0 ήταν η MLS destinator 3850 που υπήρχε προς επίδειξη ). Οι υπάλληλοι του καταστήματος απόρησαν και αυτοί και μου είπαν ότι σε αυτούς η συσκευές έρχονται συσκευασμένες από την αντιπροσωπεία .

Προσοχή λοιπόν κατά την αγορά, τουλάχιστον, κάποιων συσκευών πλοήγησης 3900 και 4400 της εταιρείας MLS. Πιθανόν να θέλει με αυτό τον τρόπο να διώξει στοκ παλαιότερων συσκευών που έχει, με το παλιότερο σύστημα . Λογικό, αλλά θα μπορούσε να γίνει με καλύτερη τιμή του προϊόντος και όχι με αυτό τον τρόπο.
Δε ξέρω αν είμαι υπερβολικός και για μια τέτοια μικρή ( ; ) :hmm: διαφορά τεχνικών χαρακτηριστικών άξιζε να ψάξω, αλλά θέλησα να το κάνω γιατί δε μου αρέσει (όπως και σε κανένα θέλω να πιστεύω) να προσπαθούν να τον κοροϊδέψουν.

nnn
31-05-08, 21:47
Εφόσον ισχύει αυτό η διαφορά είναι σοβαρή και συνιστά παραπλάνηση, εκτός αν δίνει δωρεάν αναβάθμιση σε έκδοση 5.

chal_4
01-06-08, 11:43
Υπάρχουν PNA που να παίζουν αρχεία mp3 και video?
Τα PDA είναι πολύ πιο ακριβά από τα PNA?

wesker
01-06-08, 13:57
Υπάρχουν PNA που να παίζουν αρχεία mp3 και video?
Τα PDA είναι πολύ πιο ακριβά από τα PNA?

1) Nαι υπάρχουν!
2) Κατά κανόνα είναι πιο ακριβα, και αυτό γιατι είναι διαφορετική φιλοσοφία από τα PNA. Tα PNA είναι πλοηγοί, ενώ τα PDA pocket PC ΚΑΙ πλοηγοί.

Εν πάση περιπτώση η διαφορά του Deastinator από άλλα προγράμματα πλοήγησης είναι συμαντική. Μην κοιτάτε μενού, γραφικά και άλλα τέτοια. Αυτά είναι παπατζηλίκια. Κοιτάξτε πόσο σωστά θα σας πάει στον προορισμό σας, και πόσο σωστή είναι η χαρτογράφησή του. Αυτό είναι που μετράει....

chal_4
01-06-08, 14:44
Άρα προτείνεις Destinator... Καμμιά ιδέα για μάρκα συσκευής?

wesker
01-06-08, 16:03
Άρα προτείνεις Destinator... Καμμιά ιδέα για μάρκα συσκευής?

Τα TIBO είναι αρκετά καλά μηχανήματα. Τώρα αν πάς σε MLS το Α3850 είναι καλό και οικονομικό με οθόνη 3,5''. Αν θέλεις με μεγαλύτερη οθόνη (4,5'') υπάρχει το 4800 με ή χωρίς Bluetooth με ελληνικούς χάρτες, ή το 3900 με χάρτες Ελλάδας και Ευρώπης.
Ναι, πάντα προτίνω Destinator, γιατί για εμένα καλλίτερα αργό μηχάνημα και καλούς χάρτες, παρά γρήγορο μηχάνημα και χαρτογράφιση "κατα προσέγγιση".

tazio
01-06-08, 16:59
Εφόσον ισχύει αυτό η διαφορά είναι σοβαρή και συνιστά παραπλάνηση, εκτός αν δίνει δωρεάν αναβάθμιση σε έκδοση 5.

Δε γνωρίζω εάν δίνει δωρεάν αναβάθμιση, αλλά δε το πιστεύω γιατί θα έπρεπε να το αναφέρει κάπου.
Τώρα αν δε βαριέσαι και είσαι "τυχερός" θα βρεις συσκευασίες που αναγράφουν 5.0 περιεχόμενη συσκευή με 4.2 κάνοντας μια βόλτα από ένα κατάστημα "Πλαίσιο" ή από την NGI (σε αυτά τα δυο έψαξα εγώ).
Στην οποία NGI πριν επιστρέψω τη συσκευή μου τους ρώτησα εάν έχουν κάποιο 3900 με έκδοση 5.0 για να μου δώσουν, μου είπαν ότι όλα όσα έχουν εκεί είναι 4.2 .

Αύριο θα καλέσω και το ΙΝ.ΚΑ. για να δω τι θα μου πουν.

chal_4
17-06-08, 20:15
Είμαι μεταξύ του navigon 2100 και του mls destinator (δεν θυμαμαι ποιο... αυτό με τισ 4 ίντσες οθόνη). Ένα μεγάλο πλεονέκτημα του navigon είναι ότι δίνουν SD 2 GB μαζί με τη συσκευή...
Τί λέτε? Καλή αγορά το navigon?

brell
17-06-08, 21:27
Είμαι μεταξύ του navigon 2100 και του mls destinator (δεν θυμαμαι ποιο... αυτό με τισ 4 ίντσες οθόνη). Ένα μεγάλο πλεονέκτημα του navigon είναι ότι δίνουν SD 2 GB μαζί με τη συσκευή...
Τί λέτε? Καλή αγορά το navigon?
Αν πρέπει να επιλέξεις αποκλειστικά μεταξύ των ανωτέρω δύο,και δεν σε ενδιαφέρει το wifi κλπ,τότε μάλλον αυτό : http://www.e-gate.gr/product.aspx?mid=&id=006769

tasos1917
17-06-08, 21:51
Μην το ψάχνεις.
Destinator με κλειστά μάτια.
Τι να τα κάνεις τα γραφικά αν η πλοήγηση δεν είναι ικανοποιητική;
Και 5 δευτερόλεπτα πιο αργό να είναι,το θέμα φίλε μου είναι να σε πάει σωστά εκεί που θέλεις.

chal_4
24-06-08, 21:54
to navigon 2100 max όμως έχει πιο γρήγορο επεξεργαστή, που σημαίνει πιο γρήγορη απόκριση...
Γνωρίζει κανείς αν αυτό παίζει mp3 και αρχεία video?

chal_4
25-06-08, 22:00
Αν πρέπει να επιλέξεις αποκλειστικά μεταξύ των ανωτέρω δύο,και δεν σε ενδιαφέρει το wifi κλπ,τότε μάλλον αυτό : http://www.e-gate.gr/product.aspx?mid=&id=006769


Αυτό όμως παίζει mp3, video files κλπ?

LeGendGR
27-06-08, 16:34
Αυτο θελω να ρωτησω και εγω αν ειναι καλο το navigon(533mhz) η να παρω mls 4800(372mhz) η mls 3900(400mhz)

........Auto merged post: LeGendGR πρόσθεσε 29 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

???????

chal_4
27-06-08, 16:34
Αυτό που επίσης με προβληματίζει είναι η αρκετά μεγάλη διαφορά στην ισχύ του επεξεργαστή αυτών των μοντέλων και αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο στην ταχύτητα ή κάπου αλλού

chal_4
30-06-08, 09:00
Δεν ξέρει κανένας να μας πεί για τα παραπάνω μοντέλα?
Θέλω μεσα στη βδομάδα να το αγοράσω και δεν έχω καταλήξει ακομα...
Οποιαδήποτε βοήθεια - γνώμη ευπρόσδεκτη.

KaNaTa
30-06-08, 09:39
Αυτό που επίσης με προβληματίζει είναι η αρκετά μεγάλη διαφορά στην ισχύ του επεξεργαστή αυτών των μοντέλων και αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο στην ταχύτητα ή κάπου αλλού

Παίζει ρόλο στους υπολογιμσούς/επανυπολογισμούς διαδρομής. Ακόμα και το destinator 7 σε 400mhz παει καλά. Χανεις μια στροφή και σε δεύτερα σου βρίσκει εναλλακτική διαδρομή.Οσον αφορά το ποιό προγραμμα , κρίνε ανάλογα με τις αναγκες σου. Μεσα στις μεγάλες πόλεις Αθήνα-Θεσ/νίκη-Πάτρα δεν προκειται να καταλάβεις μεγάλη διαφορά. Εξω βλέπεις διαφορές.Κρίνε αναλογα με το που θέλεις να το χρησιμοποιείς. Οσο για POIs , υπάρχουν αρχεία με μεγαλη ποικιλία πληροφοριών και μεγάλο βαθμό ενημέρωσης.

Φιλικά

RASTAVIPER
30-06-08, 10:42
Καλά ρε παιδιά, τόση πλύση εγκεφάλου το DESTINATOR?
Κανείς δεν έχει δουλέψει με GARMIN?
Κορυφαίο για Ελλάδα αλλά και για πόσες άλλες χώρες.
Χάρτες πόλεων/χωριών, μονοπατιών ακόμα και υδατογραφικός.

LeGendGR
02-07-08, 02:15
φιλε σημερα πειρα το Navigon ειναι φοβερο. οσες οδους και αν εβαλα της εχει βρει το Destinator μπορει να εχει πιο πολλα δεν ξερω αλλα ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την πρωτη μερα και εννοιτε πολυ πιο γρηγορο...επισεις εχει και καποιες μαγκες οπως το οριο ταχυτητας και γενικα πινακιδες και κοντινες εικονες σε κομβους που κανουν την διαφορα...
Εταιρεία Χάρτη NAVTEQ ειναι οι μεγαλυτερη εταιρια χαρτογραφησεις στον κοσμο και ανοιξε προσφατα και στην ελλαδα που σημενει οτι θα εχουμε και πολλες νεες ενημερωσης για 2 χρονια δωρεαν...NGi ειναι καλυτερη στην ελλαδα αλλα οχι για πολυ ακομα... Α απο εκει που το αγορασα μου ειπαν οτι το Destinator εχει 90% και το navigon 80%....

chal_4
02-07-08, 09:30
Πολύ ωραία. Κι εγώ το παρήγγειλα. Σήμερα θα το έχω και θα σας πω εντυπώσεις μόλις το ψάξω λίγο

ostvarivanje
02-07-08, 19:35
Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, θα παραθέσω την ερώτησή μου εδώ.
Τι άλλο; Αγορά pna. PNA και όχι PDA, γιατί pda ήδη έχω (LG-KS20), αλλά επειδή δεν έχει δέκτη gps, πρέπει να αγοράσεις και να το συνδέσεις με bluetooth και κάποια προβλήματα με τις φωνητικές εντολές, κλπ. κλπ. Η χρήση του pna που θέλω να αγοράσω είναι αποκλειστικά για το αυτοκίνητο μου. Απ' ό,τι διαβάζω (και επειδή δεν ταξιδεύω στο εξωτερικό), καλύτερη επιλογή είναι με destinator (θα προτιμούσα με τον 7, που έχω περάσει στο lg και μου άρεσε πολύ). Μάλλον το σκέφτομαι για mls. Τι λέτε; Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο;

johann69
02-07-08, 21:07
φιλοσ μου θελει να αγορασει το garmin 278.αξιζει???
https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=148&pID=416

το 8ελει για το δρομο,να βαλει destinator

hel
02-07-08, 22:02
Στα garmin δεν μπαίνει destinator. Δεν έχουν windows ce και δεν σπάνε εύκολα.

chal_4
06-07-08, 08:37
Το πήρα τελικά το Navigon 2100 max. Πολύ ευχαριστημένος. Μεγάλη οθονούλα, καλή ποιότητα κατασκευής, ωραίο πρόγραμμα. Θα σταθώ λίγο όμως σε κάποια μειονεκτήματά του.

1) Ήμουν στην Κηφισίας και ήθελα να επιστρέψω πίσω, οπότε και του έβαλα προορισμό προς κέντρο. Αυτό αντί να με γυρίσει νόμιμα από κάποια διασταύρωση, επέμενε να κάνω αναστροφή στην Κηφισίας. Φυσικά δεν έκανα.
2) Δεν παίζει αρχεία mp3 και video. Μόνο επιλογή για εικόνες έχει. Θα πρέπει να το σπάσω για να του βάλω κάποιο multimedia player.
3) Η μεγάλη του οθόνη έχει ως αποτέλεσμα να πέφτει γρήγορα η μπαταρία του. Δεν το έχω μετρήσει, αλλά κρατάει 2-3 ώρες.
4) Υποτίθεται ότι ο επεξεργαστής του είναι πιο γρήγορος απο τα Μιο και τα Mls Destinator. Αλλά όταν κάνω scroll στο χάρτη αργεί εκνευριστικά να ανταποκριθει.

Αυτές οι εντυπώσεις μου. Πολύ ευχαριστημένος από το μηχανάκι, άξιζε τα λεφτά του, αλλά τα παραπάνω με χαλάσανε λίγο.

radiodj105
09-07-08, 10:06
Στα garmin δεν μπαίνει destinator. Δεν έχουν windows ce και δεν σπάνε εύκολα.
Πράγματι δεν μπαίνει destinator στο garmin. Ο χάρτης που υποστηρίζει είναι ο Autodrive 1.30!
Σε ελάχιστες μέρες (από ότι μου είπαν από την εταιρία που πουλάει το autodrive) θα βγει βερσιον 1.40.

'Εχε υπόψην σου ότι η βερσιον 1.25 με 1.30 είχαν διαφορά 3 μήνες. Αυτό σημαίνει πως τους δουλεύουν τους χάρτες ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ROUTE 66.

'Οσο για τον φίλο που τελικά αγόρασε το GPS... καλορίζικο φίλε μου!

chal_4
09-07-08, 18:18
Ευχαριστώ :oneup:

Victor_Sanchez
12-07-08, 13:32
Καλημέρα εχω αγοράσει ενα pna mls 4400bt, αλλά δεν υπήρχε στην συσκευασία το cd εγκατάστασης για τον Η/Υ, γνωριζει κάποιος αν μπορω να το κατεβάσω απο κάποιο site, Ευχαριστω εκ των προτέρων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.