PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα πρόσφατα ενεργοποιημένης γραμμής 2play



jimmakos1
16-05-08, 11:56
σημερα ενεργοποιτηικε η γραμμη μου στο 2play της forthnet!αλλα μολις ανοιγω το σταθερο μου τηλεφωνο η dsl γραμμη τοθ ιιντερνετ πεφτει!επισης μπορο να καλεσω καποιον απο το σπιτι μου,αλλα οταν καλω απο το κινητο μου στο σπιτι ενω ακουω στο κινητο να καλει κανονικα,στο σπιτι δεν χτυπαει για να το σηκωσω κι αν το ανοιξω παλι δεν γινετε τιποτα!συνεχιζει να καλει!
απο την forthnet δεν μοθ στειλανε ακομα μυνημα πως ενεργοποιηθηκα!

ξερει κανεις αν ειναι λογικα αυτα τα προβληματα επειδη ακομα δεν εχει ενεργοποιηθει η συνδεση?η συνβαινει κατι αλλο?

please απαντηστε οποιος ξερει!

Πύρρος
16-05-08, 12:09
Για το πέσιμο του internet έλεγξε τη συνδεσμολογία στα φίλτρα.

Για το άλλο, περίμενε λίγο ακόμα, ειδικά αφού δεν έχεις πάρει μήνυμα ενεργοποίησης.

nmavro73
16-05-08, 12:10
Φίλτρο έχεις στη γραμμή;

manoulamou
16-05-08, 12:14
Ελεγξε την συνδεσμολογια (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faqnew.php#4) φιλτρα/σπλιτερ
επισης εαν εχεις(1) τις ασυρματες συσκευες
(2)συναγερμο ακομη κι αν ειναι απενεργοποιημενος!

Και βεβαια μπορει οντως να μην εχεις ενεργοποιηθει
συγχρονισθει ακομη πληρως...:hmm:

jimmakos1
16-05-08, 12:15
Για το πέσιμο του internet έλεγξε τη συνδεσμολογία στα φίλτρα.

Για το άλλο, περίμενε λίγο ακόμα, ειδικά αφού δεν έχεις πάρει μήνυμα ενεργοποίησης.

δεν εχω καποιο φιλτρο!ουτε και το σπλιτερ που μου δωσανε εχω βαλει!στην παλια μου γραμμη 1024!δεν ειχα τιποτα απο αυτα και δουλευε μια χαρα!

jimmakos1
16-05-08, 12:18
Ελεγξε την συνδεσμολογια (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faqnew.php#4) φιλτρα/σπλιτερ
επισης εαν εχεις(1) τις ασυρματες συσκευες
(2)συναγερμο ακομη κι αν ειναι απενεργοποιημενος!

Και βεβαια μπορει οντως να μην εχεις ενεργοποιηθει / συγχρονισθει ακομη πληρως...:hmm:

οχι δεν εχω φιλτρο στην γραμμη!τι εννοεις τις ασυρματες συσκευες?
ουτε και το σπλιτερ εχω βαλει ακομα!με την παλια μου συνδεση ολα δουλευαν κανονικα χωρις αυτα!
το οτι δεν δεχομαι εισερχομενες κλησεις φταινε τα φιλτρα κε τα σπλιτερ?

nmavro73
16-05-08, 12:23
Επρεπε να έχει μέσα στο κουτί, αν δεν έχει αγόρασε ένα. Χωρίς αυτό πάντα θα σου πέφτει η γραμμή

jimmakos1
16-05-08, 12:25
Επρεπε να έχει μέσα στο κουτί, αν δεν έχει αγόρασε ένα. Χωρίς αυτό πάντα θα σου πέφτει η γραμμή

τι να αγορασω!σπλιττερ η φιλτρο?

manoulamou
16-05-08, 12:27
Δες τι ακριβως χρειαζεσαι για την συνδεσμολογια (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faqnew.php#4)
στην απαντηση στο παραλληλο θεμα!!!:)

manoulamou
16-05-08, 12:28
Εαν εχεις ασυρματα τηλεφωνα πχ μπορει να παρεμβαλλουν
ιδιως εαν δεν εχεις καθολου φιλτρα!!!

slaughter
16-05-08, 12:30
οχι δεν εχω φιλτρο στην γραμμη!τι εννοεις τις ασυρματες συσκευες?
ουτε και το σπλιτερ εχω βαλει ακομα!με την παλια μου συνδεση ολα δουλευαν κανονικα χωρις αυτα!
το οτι δεν δεχομαι εισερχομενες κλησεις φταινε τα φιλτρα κε τα σπλιτερ?

πριν είχες over isdn σύνδεση? Αν ναι τώρα πρέπει να βάλεις φίλτρα σε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές . Αν όχι τώρα πρέπει να βάλεις φίλτρα σε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές.

Σου έχει έρθει το sms ότι τελείωσε η αναβάθμιση? αν όχι περίμενε κ μετά πες μας αν έχεις κάποιο πρόβλημα. Δώσε κ μερικές μέρες να ενημερωθούν όλα

jimmakos1
16-05-08, 12:30
Δες τι ακριβως χρειαζεσαι για την συνδεσμολογια (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faqnew.php#4)
στην απαντηση στο παραλληλο θεμα!!!:)


εχω μια τηλεφωνικη συσκευη!οποτε πρεπει να βαλω το σπλιττερ οπως μου δειχνει στις εικονες τησ συνδεσμολογιας?

jimmakos1
16-05-08, 12:34
πριν είχες over isdn σύνδεση? Αν ναι τώρα πρέπει να βάλεις φίλτρα σε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές . Αν όχι τώρα πρέπει να βάλεις φίλτρα σε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές.

Σου έχει έρθει το sms ότι τελείωσε η αναβάθμιση? αν όχι περίμενε κ μετά πες μας αν έχεις κάποιο πρόβλημα. Δώσε κ μερικές μέρες να ενημερωθούν όλα

οχι!ειχα pstn στα 1024 παλι της forthnet!oχι δεν εχει ερθει sms οτι τελειωσε η αναβαθμηση!
πιο πολυ με νοιαζει να δεχομε εισερχομενες κλησεις!με το net θα βρω την ακρη πιστευω με την συνδεσμολογια!
βεβαια πριν δυο μερες μου στειλανε μυνημα οτι θα υπαρξει ολιγοωρη διακοπη με σταδιακη αποκατασταση των εισερχομενων κλησεων!μακαρι να ειναι αυτο που λενε και να λυθει σταδιακα!

balander
16-05-08, 12:45
Μέχρι να γίνουν οι απαραίτητες δρομολογήσεις δεν θα δουλεύει τιποτα. Σε λίγες ώρες λογικά θα είναι όλα οκ...

jimmakos1
16-05-08, 12:49
Μέχρι να γίνουν οι απαραίτητες δρομολογήσεις δεν θα δουλεύει τιποτα. Σε λίγες ώρες λογικά θα είναι όλα οκ...

μακαρι ρε φιλε!και εγω σε αυτο ελπιζω!αυτο το ολιγοωρο ομως της forthnet και το σταδιακα με φοβιζει λιγο!:lol::lol::lol::lol:

apan72
16-05-08, 12:55
μακαρι ρε φιλε!και εγω σε αυτο ελπιζω!αυτο το ολιγοωρο ομως της forthnet και το σταδιακα με φοβιζει λιγο!:lol::lol::lol::lol:

Φίλε μην ανησυχείς. Αύριο όλα θα είναι ok. Αν διαβάσεις και το φάκελος με τις οδηγίες από την Forthnet, το γράφει μέσα. Στην αρχή δεν θα μπορείς να δέχεσαι κλήσεις αλλά μετά από μερικές ώρες θα είναι όλα ok. Όσον αφορά τα φίλτρα, καλό είναι σε κάθε τηλεφωνική συσκευή να βάλεις φίλτρο εκτός από αυτή που θα συνδέσεις πάνω στο splitter.:oneup:

SantoPtol
16-05-08, 12:57
Σιγά σιγά υλοποιούνται οι φορητότητες και θα δέχεσαι τηλέφωνα από όλο και περισσότερους πάροχους. Τουλάχιστον αυτήν την δικαιολογία είχαν πει σε μένα :p. Τώρα που πέφτει η γραμμή η πιο απλή συνδεσμολογία είναι να βάλεις το router απευθείας στον τοίχο και σε κάθε τηλέφωνο να βάλεις φίλτρο πριν το καρφώσεις στον τοίχο.

jimmakos1
16-05-08, 12:57
Φίλε μην ανησυχείς. Αύριο όλα θα είναι ok. Αν διαβάσεις και το φάκελος με τις οδηγίες από την Forthnet, το γράφει μέσα. Στην αρχή δεν θα μπορείς να δέχεσαι κλήσεις αλλά μετά από μερικές ώρες θα είναι όλα ok. Όσον αφορά τα φίλτρα, καλό είναι σε κάθε τηλεφωνική συσκευή να βάλεις φίλτρο εκτός από αυτή που θα συνδέσεις πάνω στο splitter.:oneup:

ευχαριστω φιλε!που μπορω να διαβασω αυτον το φακελο που λες?

apan72
16-05-08, 13:01
ευχαριστω φιλε!που μπορω να διαβασω αυτον το φακελο που λες?

Τον φάκελο με τις οδηγίες μου τον είχαν δώσει μαζί με το router.

jimmakos1
16-05-08, 13:02
Τον φάκελο με τις οδηγίες μου τον είχαν δώσει μαζί με το router.

εμενα δεν μου στειλανε κανεναν φακελο!και εσενα εκανε 1 μερα να εωεργοποιηθει πληρως?σε πετουσε και εσενα εξω οταν ανοιγες το τηλεφωνο?

Va_Va
16-05-08, 13:29
Το spliter θα το βάλεις στην πρίζα που έχεις το ρούτερ και συσκευή τηλεφώνου, όπως η αντιστοιχη συνδεσμολογία στις εικόνες. Όμως σε κάθε πρίζα τηλεφώνου που έχεις και έχει συσκευή πρέπει να έχει φιλτρο για Adsl.

apan72
16-05-08, 13:33
εμενα δεν μου στειλανε κανεναν φακελο!και εσενα εκανε 1 μερα να εωεργοποιηθει πληρως?σε πετουσε και εσενα εξω οταν ανοιγες το τηλεφωνο?

Μια ημέρα έκανε να αποκατασταθεί πλήρως η τηλεφωνία. Το router για το ιντερνετ το σύνδεσα μετά από μια εβδομάδα (λόγω φόρτου εργασίας δεν προλάβαινα) και δεν μου παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα. Πάντως από την στιγμή που μπήκες στο 2play θα πρέπει να κάνεις κάποιες αλλαγές στις ρυθμίσεις σου. Για λεπτομέρειες καλό είναι να τους πάρεις τηλέφωνο και να τους ρωτήσεις.

morfeas2002
16-05-08, 15:51
Αν το τηλέφωνο σου είναι στην ίδια μπρίζα με το ρούτερ θέλεις splitter.
Αν είναι σε άλλη μπρίζα θέλεις φίλτρο.

manoulamou
16-05-08, 16:46
Κανε λιγο υπομονη κανα-δυο μερουλες,
καποιοι αλλοι περιμεναν ενεργοποιηση μηνες
κι εδω μαλλον δεν εχει ολοκληρωθει η διαδικασια.
Στο μεταξυ κανε ο,τι σου ειπαν στα πρωτα μηνυματα
εδω και στο διδυμο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=203459) θεμα...

foler
16-05-08, 17:14
παιδια εγω εχω συνδεθει εδω και 4 μερες.Ολα ειναι καλα εκτος απο την ταχυτητα συγχρονισμου που ειναι στα 7 mbit με θορυβο γραμμης 33.γιατι? εχω φιλτρα, εχω αλλαξει μπριζα αλλα τιποτα.μετα απο το μηνυμα ενεργοποιησης σου ερχετε και μηνυμα οτι εχει ολοκληρωθει η ενεργοποιηση?αν ναι τοτε εχω κατι να ελπιζω γιατι δεν μου εχει ερθει ακομα!

hel
18-05-08, 00:21
Έχεις συναγερμό;
Είσαι σε παλιά πολυκατοικία;

jonkyr
09-10-08, 17:38
Δες τι ακριβως χρειαζεσαι για την συνδεσμολογια (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faqnew.php#4)
στην απαντηση στο παραλληλο θεμα!!!:)

Ξεθαβω αυτο το θεμα επειδη νομιζω οτι θα μπλεχτω λιγακι τις επομενες ημερες.

Εχω isdn και στις 22/10 περναω στο pstn της 4νετ. Η συνδεσμολογια μου ως τωρα είναι ιδια με εκεινη του isdn στο σχετικο σχεδιαγραμμα, με μια μικρη διαφορα: απο το Netmod επιστρεφει το καλωδιο στην κεντρικη πριζα για να μοιρασει τηλεφωνικο σημα στις αλες πριζες του σπιτιου. Παραλληλα, απο μια εξοδο του netmod επαιρνε απευθειας σημα το ενα τηλ του σπιτιου (ασυρματη συσκευη, στο ιδιο δωματιο). Συνολικα δυο τηλ σε δυο δωματια κτυπουν.

Ερωτηση 1:
Στο κουτι του siemens που μου εδωσε η 4νετ υπαρχει ενα φιλτρο κι ενα ειδος "διακλαδωτη". Ειναι αυτο το σπλιτερ που χρειαζομαι (και φαινεται στο σχεδιαγραμμα για την pstn συνδεσμολογια);

Ερωτηση 2-3 (αν υποθεσω οτι ο διακλαδωτης που περιγραφω ειναι αυτο που χρειαζομαι):
Για να επιστρεψω το τηλεφωνικο σημα στην κεντρικη πριζα πια, δε θα παρεμβαλεται κανενα netmod. Ωστοσο, ΠΩΣ θα γινει η επιστροφη του σηματος στην κεντρικη πριζα και απο ΠΟΥ θα παιρνει σημα το τηλεφωνο που ηδη υπαρχει στο χωρο καθως το siemens δεν εχει καποια τετοια εξοδο; Να ξεχασω το τηλ (ασυρματη συσκευη) στον ιδιο χωρο;

(Σημειωση: αντιλαμβανομαι οτι ισως το ερωτημα 2 να μην ειναι κατανοητο, αν υπαρχει προβλημα θα προσπαθησω να γινω ακομα πιο λεπτομερης)

Ευχαριστω για τη βοηθεια και το χρονο που σπαταλησατε για να διαβασετε αυτο.

spsomas
10-10-08, 15:30
Μπορείς στην έξοδο του Splitter να βάλεις ένα εξάρτημα που από 1 θα δίνει 2 εξόδους. Στην 1 έξοδο θα βάλεις το ασύρματο και στην άλλη με καλώδιο θα κουμπώσει σρον τοίχο για να δώσει τηλέφωνο σε όλο το σπίτι.


---------- Splitter|ADSL
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa|-----------------ασύρματο
----------- ------- |τηλέφωνο----διαχωριστής |
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa|-----------------επιστροφή στον τοίχο



Ελπίζω να σε βοήθησα με το σχήμα :)

jonkyr
10-10-08, 16:36
Μπορείς στην έξοδο του Splitter να βάλεις ένα εξάρτημα που από 1 θα δίνει 2 εξόδους. Στην 1 έξοδο θα βάλεις το ασύρματο και στην άλλη με καλώδιο θα κουμπώσει σρον τοίχο για να δώσει τηλέφωνο σε όλο το σπίτι.


---------- Splitter|ADSL
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa|-----------------ασύρματο
----------- ------- |τηλέφωνο----διαχωριστής |
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa|-----------------επιστροφή στον τοίχο



Ελπίζω να σε βοήθησα με το σχήμα :)

Πολυ ενδιαφερον και με βοηθησες πολυ με το σχεδιαγραμμα. Δεν σκεφτηκα κατι τοσο απλο, με το που θα γινει η ενεργοποιηση, θα αρχισω τα πειραματα. Χιλια ευχαριστω.

spsomas
10-10-08, 21:36
Άντε με το καλό

@ ADSLgr.com All rights reserved.