PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο πρόβλημα με 24άρα Conn-X



soupia
16-05-08, 12:39
Είμαι πολύ κοντά στο DSLAM και τα 'στατιστικά' της γραμμής μου είναι πολύ καλά (attenuation, noise margin κτλ). Η γραμμή συνχρονίζει συνήθως 19-19,5mibt και όλα πηγαίνουν μια χαρά από πλευράς σταθερότητας.

1-2 απογεύματα κάθε εβδομάδα όμως (τυχαίες μέρες) την 'πίανει' την γραμμή και γίνεται άχρηστη. Αποσυνδέετε και κολλάει συχνά (ανά 5 λετπά πχ). Έχω δοκιμάσει 2 routers και κανένας δε μπορεί να κρατήσει σύνδεση εκείνες τις ώρες. Από πλευράς θορύβου κτλ δεν αλλάζει τίποτα σύμφωνα με τον router. To μόνο περίεργο είναι ότι η γραμμή εκείνες τις ώρες ανεβάζει ταχύτητα και συνδέεται στα 20,5 - 22mbit. Λογικό είναι λοιπόν να βγάζει λάθη και ανά μερικά λεπτά να βλέπω στο web interface του router την ένδειξή 'negotiating'. Μετά από λίγο έχει πάλι συνδεθεί αλλά και πάλι σε πολύ υψηλή ταχύτητα. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να το αφήσω και πάντα το πρωϊ την βρίσκω σταθερά συνδεμένη στα 19mbit περίπου. Το περίεργο τις υπόθεσης είναι ότι όποτε επικοινωνώ με τεχνικό του ΟΤΕ την βρίσκει μια χαρά και μάλιστα μου λέει ότι θα έπρεπε να είμαι ευχαριστήμενος με τόσο καθαρή γραμμή.

Ότι και να έχω δοκιμάσει δεν γίνεται τίποτα, απλά ξέρω ότι 1-2 μέρες την εβδομάδα δεν θα έχω internet.... O βασικός μου router είναι Netgear-N Rangemax DG834N αλλά τα ίδια προβλήματα βγάζει και ο Belkin-N οπότε δε τίθεται θέμα router....

soupia
16-05-08, 16:07
Δε μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που ωθεί μερικές μέρες το modem να συνχρονίζει σε μεγαλύτερες ταχύτητες από αυτές που μπορεί για να διατηρήσει μια σταθερή σύνδεση. Ούτε στον OTE μπορούν να το εξηγήσουν αυτό. Η πρότασεις τους ήταν ή να βρώ τρόπο να συνχρονίζω το modem σε σταθερή ταχύτητα ή να κάνω downgrade σε 8mbit το οποίο είναι πραγματικά κρίμα μιας και η γραμμή είναι πολύ καθαρή και το σπίτι πολύ κοντά στο dslam!

@ ADSLgr.com All rights reserved.