PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΚΛΗΡΟ



chrismar76
17-05-08, 17:21
Καλησπέρα σε όλους!

Μόλις από βλακεία μου απέκτησα ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα. Έβγαλα off τον desktop pc μου. Πώς το έκανα αυτό;

Λοιπόν αγόρασα ένα αντιγραφικό dvd το LG GSA-H55L το οποίο είναι και LightScribe. Όταν αποφάσισα να το δοκιμάσω με lightscribe δισκάκια TDK διαπίστωσα ότι μου τα έκαιγε. Τέλος πάντων διάβασα κάποια άρθρα σε forum και έβγαλα το συμπέρασμα ότι θα πρέπει κάνω τράμπα το master και το slave pin με ένα άλλο αντιγραφικό που είχα επάνω (PIONEER 111D). Μαζί με αυτό είχα και τη φαεινή ιδέα να πειράξω και και τα καλώδια που εφαρμόζουν στα αντιγραφικά και να τα τοποθετήσω κάπως με τάξη. Έτσι χρειάστηκε να βγάλω για λίγο από τη θέση του το IDE1 καλώδιο αλλάνα το επαναφέρω αμέσως εκεί που ήταν πρώτα.

Τα δύο dvd rom που έχω είναι συνδεδεμένα με το IDE2 και ο σκληρός με το IDE1 καλώδιο.

Το συμπέρασμα; Δεν bootαρει το pc και αυτό γιατί δεν αναγνωρίζει ούτε τον σκληρό αλλά ούτε και τα δύο dvd rom.

Στο ΒΙΟS μου λέει: Pri Master: Not Installed
Pri Slave: Not Installed
Sec Master: Not Installed
Sec Slave: Not Installed

Επίσης μου βγάζει: 1st Boot Device: μόνο Floppy και Disabled και το ίδιο και στις άλλες 2nd και 3RD Device.

Τέλος, αφού όλα αυτά συμβαίνουν, όταν κάνω reset στο Pc μου βγάζει το εξής μήνυμα: Insert BOOT diskette in A: Press any key when ready....

Βοηθήστε με ρε παιδιά, κοντεύω να τρελαθώ!!! :(

Stathis_P
17-05-08, 22:21
To οτι σου λέει αφτό στο τέλος για την δισκέτα λογικό είναι αφού ορίζει ώς 1st boot device το floppy.An έχεις το πιν να ορίζει τη συσκευή σαν slave και την έχεις συνδέσει στην άκρη του καλωδίου ide τοτε νομίζω οτι το σύστημα μπερδεύεται,δηλαδή όταν αλλάζεις pin πρέπει να αλλάζεις και συνδεση στα ide.Εννοώ οτι αν κάποιος master γινει slave πρέπει να αλλάξει και η σύνδεση από την άκρη του ide στο μέσον του καλωδίου και αντίστοιχα από slave se master.Για δοκίμασε να κάνεις hdd auto detection στο bios.Αν δε γίνει τίποτα βγάλε εντελώς τα πιν και κάνε πάλι ντεντεκτιον.

kuja
18-05-08, 22:29
Δοκιμασε αυτο:στο ενα IDE καλωδιο βαλε τα 2 DVD rom master-slave,οποιο θες απο τα 2,και στο αλλο IDE καλωδιο βαλε τον σκληρο PATA σε master π.χ.Το BIOS σε αφηνει να μπεις,ε?Βαλε πρωτη(1st Boot Device) συσκευει τον σκληρο και στο αλλο ενα απο τα 2 ROM. και μετα το αλλο ROM.Ελπιζω να βοηθησα.

Hodad
18-05-08, 22:34
Για τσέκαρε πάλι πώς έχεις βάλει τα jumpers στις οπτικές συσκευές και στο σκληρό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.