PDA

Επιστροφή στο Forum : Speedtest στο speedtest.net



alex_g616
17-05-08, 20:14
Στις 16/05/08 διαπίστωσα μεγάλες καθυστερήσεις στο άνοιγμα ιστοσελίδων καθώς και σε κάθε είδους download.
H θεωρητική ταχύτητα που έχω είναι 24+ ,στον router έχω σχεδόν 14 kbps.
Αφού πέρασαν λίγες ώρες άρχισα να ψάχνομαι.
Μέτρησα τη ταχύτητα με 3 τρόπους(speedtest,site της forhnet και download μεγάλου αρχείου) και είδα οτι σε όλα σερνόταν η σύνδεσή μου δηλ ταχύτητα download στους μετρητές 600-700kbps(από 8000-9000) και στο αρχείο 120kb/s(από 500-600).
Μάλιστα οι μετρητές δείχναν οτι είμαι συνδεδεμένος μέσω ON TELECOMS και οχι μέσω HOL.
Επικοινώνησα με την ΤΥ αλλά παρότι ήταν πρόθυμοι και ευγενικοί δεν μου δώσαν λύση(να αλλάξω το Linksys router με to jetspeed δεν άλλαξε κάτι).
Θέλω να ρωτήσω αν έχει συμβεί σε κάποιον αλλο αυτο(με την ON TELECOMS εννοώ) και τι άλλο μπορώ να κάνω?
Να πω οτι η συνδεσή μου(από τη στιγμή που σταθεροποιήθηκε) ήταν πολύ καλή.
Έχω κουραστεί πια κάθε λίγο να παίρνω τηλέφωνα και να ψάχνομαι στα forums(αν δεν ήταν και αυτά τι θα κάναμε).Τόσο περίπλοκα έιναι πια τα πράγματα για να έχεις μια Adsl σύνδεση το έτος 2008?έλεος

theopan
17-05-08, 20:22
Θέλω να ρωτήσω αν έχει συμβεί σε κάποιον αλλο αυτο(με την ON TELECOMS εννοώ) και τι άλλο μπορώ να κάνω?


Ναι. Σε όλους μας συμβαίνει. Αυτό που προφανώς εννοείς και δεν εξηγείς σωστά, είναι ότι πήγες στο speedtest.net να μετρήσεις την ταχύτητά σου, και στον server της Αθήνας έγραφε "ΟΝ Telecoms". Δε σημαίνει ότι συνδέεσαι μέσω ΟΝ. Το συγκεκριμένο site δοκιμάζει απλά με server της ΟΝ την ταχύτητα.

alex_g616
17-05-08, 21:08
Όντως αυτό κάνω αλλά πριν ξεκινήσουν οι καθυστερήσεις μου έκανε το test μέσω HOL.
Εκτός από αυτό οι ταχύτητες γιατί είναι τόσο χαμηλές?

vazelo
17-05-08, 21:09
Σωστος ο αποπανω φιλος.


Δεν ειναι τπτ σοβαρο,λεμε τωρα, ριξε μια ματια εδω.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=192069


Εiναι το γενικο προβλημα της hol...

@ ADSLgr.com All rights reserved.