PDA

Επιστροφή στο Forum : zyxels again!



tsapi
01-10-03, 02:58
Μπερδεύτηκα αγρίως με όσα σταχυολόγησα από διάφορα threads, γι αυτό και κάνω την εξής ερώτηση:

υπάρχει κάποιο zyxel, το οποίο να είναι και router και firewall και να παίζει στα intracon dslams του θείου σωκράτη? Ποιο μοντέλο είναι αυτό?

ΤΙΑ!

Athlon_XP
01-10-03, 03:01
Το Zyxel Prestige 652R έχει όλα αυτά που ανέφερες παραπάνω και σίγουρα παίζει σε intracom DSLAM και όχι μόνο αλλά και στα 3 DSLAM του πΟΤΕ παίζει. (εγώ έχω το Zyxel Prestige 650R-31 που απλώς δεν έχει ενσωματομένο firewall και είμαι πάνω σε intracom DSLAM).

Gregory
01-10-03, 11:05
Ποιες ειναι οι εντυπωσεις σου φιλε Athlon απο το Zyxel?

Athlon_XP
02-10-03, 13:25
Κανένα πρόβλημα και πάρα πολύ καλύτερο από το jetspeed 500 σε πολλά σημεία. Φυσικά το μόνο που δεν έχει είναι το firewall αλλά εγώ πιστεύω πως μπορεί ίσως να προστεθεί μελλοντικά σε κάποιο firmware update αν φυσικά γίνεται κάτι τέτοιο εκτώς αν χρειάζεται και αλλαγή στο hardware οπότε μάλλον δεν θα γίνεται.

georgeavgouleas
22-10-03, 17:21
Sto thema ton ADSL modems pou iparxoun stin agora, prosopika pade, pistevo oti kalitera ine ta Cisco. Telospadon den tha kollisoume eki. Afto pou ithela omos na prostheso, ine oti ektos apo ta modem apo Zyxel, poli kala ine ke ta spliter tis Zyxel. Dokimasa me to spliter tou πΟΤΕ, ke otan evala Zyxel, ixa esthiti afksisi tis taxititas. Ke to pio kalo!!? To sinoliko kostos gia ton eksoplismo ap'oti ipologisa, erxete arketa fthinotera ap'oti erxete o eksoplismos tou OTE (ke ine profanos kaliteros!).

SSB
22-10-03, 19:48
Πληροφοριακά τα splitters της Zyxel είναι ακριβώς ίδια (εσωτερικά) με αυτά του OTE. Ένα απλό passive filter είναι και τίποτα παραπάνω.

georgeavgouleas
22-10-03, 20:29
Πληροφοριακά τα splitters της Zyxel είναι ακριβώς ίδια (εσωτερικά) με αυτά του OTE. Ένα απλό passive filter είναι και τίποτα παραπάνω.
Den me endiaferi to pos ine kataskevasmena!! Simasia exi oti i sindesi mou ine esthita grigoroteri!!
:idea:

waste
22-10-03, 21:57
μπορούμε να το επιβεβαιωσουμε αυτο με τα σπλιτερ? διοτι εαν πραγματι ειναι ετσι να παρω κι εγω που εχω του ΟΤΕ. αλλα εαν ειναι πραγματι ετσι μην κανουμε απλα λογαρασμο στη zyxel τσαμπα...

τι διαφορα ειδες? στο latency ή στην ταχύτητα? μπορείς να επαναλαβεις το πείραμα? με ζυξελ μοντεμ το δοκιμασες? αντε βρε παιδια να το ελεγξουμε κι αυτο

SSB
22-10-03, 22:14
Den me endiaferi to pos ine kataskevasmena!! Simasia exi oti i sindesi mou ine esthita grigoroteri!!


Μην επιμένεις άδικα, ίδια είναι μέχρι και τον τελευταίο πυκνωτή. Και εκτός όλων των άλλων η οποιαδήποτε μικροδιαφορά αν υπήρχε θα φαινόταν μόνο σε full rate της τάξης των 8mbits.
Αν δεν υπήρχε άλλο πρόβλημα στην εγκατάστασή σου τότε μόνο τυχαία είναι η αύξηση των επιδόσεων.
Btw, εδώ μέσα σε δευτερόλεπτα αλλάζει η ταχύτητα αναλόγως του φόρτου, μην περιμένεις να κάνεις τις σχετικές συγκρίσεις΄αλλάζοντας splitter.

PS: Έχω splitter thw Zyxel, της Alcatel (OTE), Ιntracom (OTE) και ένα της Netgear και είναι όλα ίδια εκτός του πλαστικού κουτιού.

@ ADSLgr.com All rights reserved.