PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με USR9106



Veldrin
05-09-05, 13:47
Γεια σας παιδες. Δυστυχως αυτο ετυχε να ειναι το πρώτο μου post σε αυτο το forum και αυτο για τον λόγο για τον οποίο γίνεται. Έχω ένα USR9106 Wireless router το οποίο παρουσιάζει το εξής πρόβλημα.
Μένω συνδεδεμένος για 1-2-3 ώρες και ξαφνικά μένω εκτός. Δηλαδή όπως κατεβάζω πχ, ξαφνικά το χάος. Το μονο λαμπάκι που παραμένει ανοιχτό είναι αυτό του pwr. Μπαίνω εδώ, με χαρά βλέπω δυο προγράμματα σχετικά με ενα προβλημα που έχει στο reset της IP αλλα πάλι τζιφος :cry:
Λέω οκ θα στείλω mail στον παροχέα μου (forthnet) να μου πεί τι να κάνω. Μετά απο λίγο με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε οτι βλέπουν τις αποσυνδέσεις αλλα αυτο γίνεται επειδή το router κάνει connection timeout και δεν έχει σχέση με την IP.
Αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε στο τι μπορώ να κάνω με αυτό το θέμα πραγματικά πείτε μου που να στείλω τα εισιτίρια για Hawaii που θα σας στείλω :D

P.S: Απο ότι είδα το DSLAM Κοζάνης που βρίσκομαι είναι της Alcatel.

nikoskar
05-09-05, 14:17
Υπαρχει σχετικο thread με προγραματακι για το discconection :-)

Veldrin
05-09-05, 14:21
είπα οτι τα έβαλα αλλα τπτ. Το προγραμμα που είχε κάνει το παιδί ειδικά για USR δεν δούλευε και σωστά όπως και αν δοκίμασα. Δε μου έβγαζε update πχ κάθε 5 λεπτά οτι το κρατάει up. Αλλα ακόμα και έτσι έβαλα το απλό Keepalive αλλα και πάλι τπτ. Connection timeouts μου είπαν απο τη forthnet και οτι δέν έχει σχέση η IP. (τώρα αυτό αν θέλω το πιστεύω)

XPHSTOS29
05-09-05, 14:28
Αν εχεις UPS δοκιμασε να συνδεσεις το μοντεμ μηπως εχει να κανει κατι με το ρευμα.

Με παραξενευει το οτι σβηνουν ολα τα φωτακια (ακομα και της γραμμης???) σαν να κανει επανεκκινηση.

Εκτος αν απο τον οτε γινεται τιποτα και σε πεταει εξω.

Μια τραβηγμενη περιπτωση ειναι να εχεις καποιο προγραμματακι να δειχνει την ΙΡ σου σε καποιον χακερ.

Οταν σβηνουν τα φωτακια για ποση ωρα ειναι αυτο ??? μεχρι να το κλεισεις και να το ξαναανοιξεις ???

Veldrin
05-09-05, 14:36
1. Δεν έχω UPS. Μακάρι να έφταιγε κάτι τετοιο :/
2. Μετά απο λίγο ανάβει το Wireless (ο υπολογιστής μου δείχνει οτι είναι ακόμη συνδεδεμένο, πράγμα που δεν ισχύει. Οταν το κλείνω και το ξανανοίγω τοτε ολα ιναι οκ.

Έχω extra firewall αλλα και πάλι σε κάθε σύνδεση που κάνω το IP αλλάζει οπότε δύσκολα να είναι αυτο. (εώς αδύνατον)
όταν σβήνουν τα φωτάκια μετά απο λίγα δευτερόλεπτα ανάβει το wireless, i DSL και παραμένει έτσι. WAN όμως καπουτ. με το keep alive που το άφησα χθες βράδυ, ξύπνησα σήμερα και ενώ όλα τα φωτάκια ήταν αναμμενα, και πάλι απλα τζίφος. Είτε αναμμενα ειτε σβηστα το ιδιο πραγμα. Λές και ήμουν εκτός.
Με παραξενεύει που αλλοι απλα βλεπουν κοκκινο το λαμπακι του WAN. σε μένα σβήνει τελείως και επανέρχεται μόνο με on/off.

sdikr
05-09-05, 15:08
Αν σβήνουν όλα εκτός απο το Pwr,
1ον πάρε ups, ακόμα και να μην ειναι απο αυτό το πρόβλημα, χρείαζεται

2ον αν συνεχισει, αλλάξε το Modem

moshstef
05-09-05, 15:09
Υπάρχει περίπτωση να φταίει ο ΟΤΕ. Πες τους (στο 121) να ελέγξουν την γραμμή σου για θόρυβο. Επίσης κοίταξε στο web interface στο Statistics->ADSL, αν έχεις τίποτα Errors, πχ Super Frame Errors, και αν οι μετρήσεις τις γραμμής (SNR, Attenuation, Output Power, Attainable Rate) είναι σε λογικά πλαίσια.

Veldrin
05-09-05, 15:21
Statistics -- ADSL
Mode: G.DMT
Type: Fast
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect

Total ES: 4
Total SES: 0
Total UAS: 14

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 30.3 31.0
Attenuation (dB): 9.5 5.0
Output Power (dBm): 11.9 -1.6
Attainable Rate (Kbps): 10624 1068
Rate (Kbps): 384 128
K (number of bytes in DMT frame): 13 5
R (number of check bytes in RS code word): 0 0
S (RS code word size in DMT frame): 1 1
D (interleaver depth): 1 1

Super Frames: 858178 858176
Super Frame Errors: 4 0
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors: 0 N/A
HEC Errors: 0 0
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
ES Errors 0 0

είναι εντάξει? επειδή δεν ξέρω πολλά πραγματα πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

Veldrin
11-09-05, 02:54
Κοιτώντας στα διαγνωστικά του 9106 απο τα Tools του είδα αυτό. Μήπως ξέρει κάποιος πως μπορεί να διορθωθεί? Η ετοιμη βοήθεια πρότεινε reset αλλα δουλειά δεν έγινε.

Test your Ethernet Connection: PASS Help

Test your Wireless Connection: PASS Help


Test the connection to your DSL service provider Test ADSL Synchronization: PASS Help
Test ATM OAM F5 segment ping: FAIL Help
Test ATM OAM F5 end-to-end ping: PASS Help


Test the connection to your Internet service provider Test PPP server session: PASS Help
Test authentication with ISP: PASS Help
Test the assigned IP address: PASS Help
Ping default gateway: PASS Help
Ping primary Domain Name Server: PASS Help

moshstef
11-09-05, 03:10
Output Power (dBm): 11.9 -1.6

Αυτή η τιμή (-1.6) είναι ύποπτη. Μίλησες με τον ΟΤΕ μήπως θέλει reset η γραμμή;


Test ATM OAM F5 segment ping: FAIL Help

Αυτό είναι νορμάλ στο δίκτυο του ΟΤΕ.

moshstef
11-09-05, 13:53
Ουπς... τώρα σκέφτηκα πως αφού μένει ανοικτό μόνο του pwr, τότε δεν βλέπει ούτε το eth που συνδέεται με τον υπολογιστή. Οπότε, αυτό τουλάχιστον, οφείλεται σε κάτι άλλο. Τώρα κατάλαβα γιατί ο sdkir λέει να δοκιμάσεις με ups.

cmos
11-09-05, 14:38
Εγώ κρατώ από όλα τα παραπάνω μόνο το 2ο του sdikr ---->> άλλαξε το modem !!!

Με τέτοια συμπεριφορά μόνο αυτό φαίνεται να ταιριάζει.

Αναφορικά με τα αρνητικά dBm στο output power , πού είναι το ύποπτο φίλε moshstef ?

To κακό με το output power είναι να είναι υψηλό (>19) όχι χαμηλό.

Veldrin
11-09-05, 17:31
Το μοναδικό πρόβλημα που παρουσιάζει τώρα. Επειδή όταν ξαναπέρασα το αναβαθμισμένο firmware τα φαινόμενα επανεκκίνησης δεν εμφανίστηκαν πάλι. Είναι να κάνει ενα reset του μισού δευτερολέπτου. Δε θα ήταν τπτ σπουδαίο, αλλα όταν κατεβάζω απευθείας και ο server δεν υποστηρίζει resuming χάνω το download. Αυτό γίνεται ειδικά σε p2p. Αλλα όχι μονο.

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.