PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο πρόβλημα από το netmod (?)



Klatas
18-05-08, 02:31
Συγγνώμη πρώτα από όλα. Ο σωστός τίτλος θα ήταν "Περίεργο πρόβλημα από το netmode (?)"

Η σύνδεσή μου είναι 4MBit.
Noise Margin: Up:28dB - Down:9dB (δεν είναι και η καλύτερη γραμμή)
Πριν από δύο μήνες παρουσιάστηκε πρόβλημα συχνών αποσυνδέσεων. Ο ΟΤΕ έλεγξε τις γραμμές, το ρούτερ και άλλαξε και το netmode (siemens) με καινούργιο. Επίσης άλλαξα και το splitter. Ολα ήταν εντάξει. Κανένα πρόβλημα. Οι διακοπές όμως διακοπές (πάνω από 5 το λεπτό).

Πειραματιζόμενος βρήκα ότι όταν βγάλω το netmode από την πρίζα του (και λειτουργεί στο safety mode) δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. Το ρούτερ καρφώνεται στα 4Mbit και δεν έχω καμμία διακοπή. Βέβαια χάνω τα καλούδια του ISDN όπως οι δύο γραμμές κ.λ.π.και δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτό.

Νομίζετε ότι μπορεί να φταίει κάποιο βραχυκύκλωμα στο εσωτερικό δίκτυο του σπιτιού? Πως μπορώ να μετρήσω αν υπάρχουν διαρροές?

Αλλες ιδέες?:hmm:

maik
21-05-08, 17:32
Γιατι αλαξες spitter; Αν εχεις ακομα το παλιο βαλε εκεινο.

Klatas
24-05-08, 21:54
Το άλλαξα γιατί είχα αυτό το πρόβλημα. Δεν κάνει διαφορά.

agrelaphon
24-05-08, 22:52
Mάλλον είσαι μακρυά από το κέντρο. Όταν δουλεύεις με μία γραμμή το isdn, τo adsl χρησιμοποιεί χαμηλότερες συχνότητες και δεν υπάρχει πρόβλημα και αυτό είναι μια υπόθεση που κάνω :p
Ti ρούτερ χρησιμοποιείς? Δοκίμασε να βάλεις το τελευταίο firmware :oneup:

hel
25-05-08, 09:16
Συγγνώμη πρώτα από όλα. Ο σωστός τίτλος θα ήταν "Περίεργο πρόβλημα από το netmode (?)"

Η σύνδεσή μου είναι 4MBit.
Noise Margin: Up:28dB - Down:9dB (δεν είναι και η καλύτερη γραμμή)
Πριν από δύο μήνες παρουσιάστηκε πρόβλημα συχνών αποσυνδέσεων. Ο ΟΤΕ έλεγξε τις γραμμές, το ρούτερ και άλλαξε και το netmode (siemens) με καινούργιο. Επίσης άλλαξα και το splitter. Ολα ήταν εντάξει. Κανένα πρόβλημα. Οι διακοπές όμως διακοπές (πάνω από 5 το λεπτό).

Πειραματιζόμενος βρήκα ότι όταν βγάλω το netmode από την πρίζα του (και λειτουργεί στο safety mode) δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. Το ρούτερ καρφώνεται στα 4Mbit και δεν έχω καμμία διακοπή. Βέβαια χάνω τα καλούδια του ISDN όπως οι δύο γραμμές κ.λ.π.και δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτό.

Νομίζετε ότι μπορεί να φταίει κάποιο βραχυκύκλωμα στο εσωτερικό δίκτυο του σπιτιού? Πως μπορώ να μετρήσω αν υπάρχουν διαρροές?

Αλλες ιδέες?:hmm:

Προφανώς το netmode δημιουργεί το θόρυβο, άρα φέρε τεχνικούς για να τους το δείξεις.
Τι margin έχεις χωρίς netmode?

panoc
25-05-08, 09:22
ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα πριν ενα χρονο που ειναι isdn, δοκιμασα και εγω τα παντα.
εκανα 2 αλλαγες netmod/santis, 5-6 φιλτρα, εφερα νεα καλωδια απο το καταναμητη σπιτι (μπας και ...) τιποτε.

αλλαξα σε pstn και απο τα προβληματα τελειωσαν.
για 2ο νουμερο ενεργοποιησα το icall.

@ ADSLgr.com All rights reserved.