PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 [100] 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163

ttsesm
20-02-17, 19:35
Έκανα αίτηση για υπαγωγή στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού. Από την εφορία μου είπαν:
α) ότι πρέπει να προσκομίσω το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας μέχρι μέσα Μαή. Η προθεσμία δεν ήταν μέχρι το Σεπτέμβρη;
β) σε περίπτωση υπαγωγής μου θα πρέπει να κάνω δήλωση κάθς χρόνο, έστω και μηδενική. Ισχύει; Είχα την εντύπωση πως με την υπαγωγή μου στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, φορολογούμαι με το καθεστώς της χώρας στην οποία βρίσκομαι και ότι απαλλάσσομαι από την υποχρέωση φορολογικής δήλωσης, εφόσον δεν έχω να δηλώσω εισοδήματα.

Για το β) εφόσον, έκανες τον κόπο και πηγες και τους ρώτησες/έκανες την αίτηση. Έπρεπε να τους πεις ότι διάβασες ότι σύμφωνα με το συνδυασμό των διατάξεων της παραγράφου 1 του άρθρου 67 του ν.4172/2013 με τις διατάξεις της περ. η' του άρθρου 33 του ν.4172/2013 (σχ. βλ. την ΠΟΛ.1067/20.3.2015) Πηγή: https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/24172 https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/22922

πλέον δεν χρειάζεται. Βέβαια είμαι σίγουρος οτι θα σε κοιτούσαν σαν χάνοι, ανάθεμα και αν ξέρουν τι λένε αυτά τα άρθρα, άλλα πού ξέρεις ίσως έβγαζες καμιά άκρη. Ουσιαστικά και 'γω ακόμα το ψάχνω, αφού βάζοντας την μητέρα μου να ρωτήσει ξανά τον λογιστή της είπε ξανά ότι δεν χρειάζεται να κάνω. Τώρα θέλω να την στείλω στη εφορία, να δω τι θα της πουν και από 'κει.

chat1978
20-02-17, 20:52
Εγώ μένω Ixelles. Έχει κάθε commune δική της φορολογική υπηρεσία ή είναι μία για όλες τις Βρυξέλλες;

Με την εφορία στην Ελλάδα τι πρέπει να κάνω;Κάπου διάβασα ότι πρέπει να κάνω αίτηση για να μεταφερθώ στη ΔΟΥ εξωτερικού. Τα μόνα έσοδα που έχω Ελλάδα είναι κάποια ενοίκια από ένα διαμέρισμα.

Εγώ μένω μεχελεν και έχει οικονομική υπηρεσία αλλά δεν είναι αυτοί υπεύθυνοι αν είσαι με xpat benefit. Ίσως όμως τόσο διαφορά στις Βρυξέλλες.

Σου προτείνω να πας στην ΔΟΥ εξωτερικού. Θεωρητικά δεν κάνουμε δήλωση πια αλλά εγώ μένω μηδενικές γιατί με το ελληνικό δημόσιο πότε δεν ξέρεις

PopManiac
22-02-17, 13:59
Εγώ μένω Ixelles. Έχει κάθε commune δική της φορολογική υπηρεσία ή είναι μία για όλες τις Βρυξέλλες;

Με την εφορία στην Ελλάδα τι πρέπει να κάνω;Κάπου διάβασα ότι πρέπει να κάνω αίτηση για να μεταφερθώ στη ΔΟΥ εξωτερικού. Τα μόνα έσοδα που έχω Ελλάδα είναι κάποια ενοίκια από ένα διαμέρισμα.

Επ, γείτονας! Κι εγώ μένω Ixelles αλλά η φορολογία δεν είναι σε επίπεδο commune πλην τον ετήσιο φόρο που πληρώνεις στις Ixelles και αυτό αφορά μόνο την commune. Υποθέτω ότι έχεις ήδη δηλωθεί και έχει έρθει εθιμπτυπικά η αστυνομία στο διαμέρισμα / σπίτι κλπ.

Για φορολογία Ελλάδα, εφόσον έχεις στο όνομά σου περιουσία καλό είναι να δηλωθείς στην ΔΟΥ εξωτερικού.

chat1978
22-02-17, 14:35
Επ, γείτονας! Κι εγώ μένω Ixelles αλλά η φορολογία δεν είναι σε επίπεδο commune πλην τον ετήσιο φόρο που πληρώνεις στις Ixelles και αυτό αφορά μόνο την commune. Υποθέτω ότι έχεις ήδη δηλωθεί και έχει έρθει εθιμπτυπικά η αστυνομία στο διαμέρισμα / σπίτι κλπ.

Για φορολογία Ελλάδα, εφόσον έχεις στο όνομά σου περιουσία καλό είναι να δηλωθείς στην ΔΟΥ εξωτερικού.

Γνώμη μου είναι να πάει στην ΔΟΥ Εξωτερικού όπως κα να έχει αν και τελευταία το παίζει δύσκολη η εφορία.
Η φόροι που πληρώνουμε είναι χωρισμένοι σε διάφορα μέρη. Ένα μέρος πάει απευθείας στην commune που είσαι γραμμένος. Κάθε commune έχει διαφορετικό ποσοστό από 5 μέχρι 8 τις εκατό.
Σε περίπτωση που δεν είναι ξεκάθαρο για τον Xlapatsas, το xpat δεν σχετίζεται με το που μένεις στο Βέλγιο.

Χοντρικά, αφαιρούν 10Κ από το φορολογητέο που είναι και το expat benefit. Επειδή στο Βέλγιο είσαι στάνδαρ στην κλίμακα του περίπου 50% φόρου, τα 5Κ που θα σου κρατάγαν σαν φόρο πάνε στην τσέπη σου. Μια και αναφέρθηκε ο φόρος της commune, δεν γνωρίζω αν το 5-8% του δήμου εφαρμόζεται στο ποσό μετά την αφαίρεση του benefit.

lewton
22-02-17, 14:44
Νομίζω το έχω ξαναπεί, δεν με άφησαν να πάω στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού αλλά με έχουν καταχωρημένο ως κάτοικο εξωτερικού στην ΔΟΥ Καλαμάτας.
Πρέπει να κάνω δήλωση κάθε χρόνο, αλλά ούτως ή άλλως θα έκανα επειδή είμαι γαιοκτήμονας και έχω γεωργικό εισόδημα και επειδή έχω στην κατοχή μου ακίνητα, για το ένα εκ των οποίων πληρώνω δάνειο. Μάλιστα το δάνειο είναι τεκμήριο και πρέπει κάθε χρόνο να αποδεικνύω ότι το ποσό που πληρώνω για το δάνειο το έχω στείλει από το εξωτερικό για να μην φορολογηθώ με βάση αυτό το τεκμήριο. Την πρώτη χρονιά δεν το ήξερα, με αποτέλεσμα να φορολογηθώ σαν να είχα εισόδημα κάπου 1500€, αφού αυτή η διαφορά προέκυψε μεταξύ του δανείου και των εμβασμάτων που είχα στείλει στην Ελλάδα εκείνο το φορολογικό έτος.

Αυτά τα γράφω για να τα έχουν υπόψη τους όσοι όπως εγώ έχουν "δουλειές" και στην Ελλάδα.
Τυχεροί όσοι δεν τους ανήκει τίποτα, μπορούν να ρίξουν μαύρη πέτρα πίσω τους χωρίς να τους κηνυγάει καμία ΔΟΥ.

badweed
22-02-17, 15:26
Τυχεροί όσοι δεν τους ανήκει τίποτα, μπορούν να ρίξουν μαύρη πέτρα πίσω τους χωρίς να τους κηνυγάει καμία ΔΟΥ.

αμα θες βοηθεια, μπορω να σε εξυπηρετησω μεταβιβαζοντας μου οτι σε βαραινει :D

lewton
22-02-17, 15:38
αμα θες βοηθεια, μπορω να σε εξυπηρετησω μεταβιβαζοντας μου οτι σε βαραινει :D


Τώρα μου το λες;
Όταν έτρεχα για 3 χρόνια για να γίνει η δουλειά που ήσουν;
Τώρα είμαι ΟΚ.

tsioy
22-02-17, 15:44
Νομίζω το έχω ξαναπεί, δεν με άφησαν να πάω στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού αλλά με έχουν καταχωρημένο ως κάτοικο εξωτερικού στην ΔΟΥ Καλαμάτας.
Πρέπει να κάνω δήλωση κάθε χρόνο, αλλά ούτως ή άλλως θα έκανα επειδή είμαι γαιοκτήμονας και έχω γεωργικό εισόδημα και επειδή έχω στην κατοχή μου ακίνητα, για το ένα εκ των οποίων πληρώνω δάνειο. Μάλιστα το δάνειο είναι τεκμήριο και πρέπει κάθε χρόνο να αποδεικνύω ότι το ποσό που πληρώνω για το δάνειο το έχω στείλει από το εξωτερικό για να μην φορολογηθώ με βάση αυτό το τεκμήριο. Την πρώτη χρονιά δεν το ήξερα, με αποτέλεσμα να φορολογηθώ σαν να είχα εισόδημα κάπου 1500€, αφού αυτή η διαφορά προέκυψε μεταξύ του δανείου και των εμβασμάτων που είχα στείλει στην Ελλάδα εκείνο το φορολογικό έτος.

Αυτά τα γράφω για να τα έχουν υπόψη τους όσοι όπως εγώ έχουν "δουλειές" και στην Ελλάδα.
Τυχεροί όσοι δεν τους ανήκει τίποτα, μπορούν να ρίξουν μαύρη πέτρα πίσω τους χωρίς να τους κηνυγάει καμία ΔΟΥ.

Βασικά, έτσι γίνεται. Αν είσαι στην επαρχία, μεταβαίνεις στο τμήμα κατοίκων εξωτερικού της ΔΟΥ σου και όχι στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.

Εγώ που είχα μόνο ένα 50% αυτοκινήτου το 2016 στην Ελλάδα, γνώριζα ότι δεν υποχρεούμαι να κάνω δήλωση εφόσον μεταβώ στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού. Το τί μου είπαν στη ΔΟΥ μου...ας το αφήσω για τώρα.

chat1978
22-02-17, 20:12
Γενικά αν έχεις οικονομικά συμφέροντα στην Ελλάδα στην εξωτερικών δεν πας.
Όταν κάνεις την αίτηση μεταβολής, αυτή περνάει από τον οικονομικό έλεγχο για να διαπιστωθεί ότι δεν έχεις οικονομικά συμφέροντα στην Ελλάδα. Πχ αν νοικιάζεις και βγάζεις εισόδημα δεν πας.

tsigarid
22-02-17, 21:19
Γενικά αν έχεις οικονομικά συμφέροντα στην Ελλάδα στην εξωτερικών δεν πας.
Όταν κάνεις την αίτηση μεταβολής, αυτή περνάει από τον οικονομικό έλεγχο για να διαπιστωθεί ότι δεν έχεις οικονομικά συμφέροντα στην Ελλάδα. Πχ αν νοικιάζεις και βγάζεις εισόδημα δεν πας.

Γιατί όχι;

8anos
22-02-17, 21:30
Γιατί όχι;

γιατί θέλουν να σε αρμέγουν ΚΑΙ στην πατρίδα :p
Εχει να κάνει με το που θεωρούν οτι είσαι φορολογικός κάτοικος, κάνουν μια διασταλτική ερμηνεία του νόμου και σε τρέχουν



Σύμφωνα με το άρθρο 4 του ν. 4172/2013, ένα φυσικό πρόσωπο είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας, εφόσον: 1.α) έχει στην Ελλάδα τη μόνιμη ή κύρια κατοικία του ή τη συνήθη διαμονή του ή το κέντρο των ζωτικών του συμφερόντων ήτοι τους προσωπικούς ή οικονομικούς ή κοινωνικούς δεσμούς του ή β) είναι προξενικός, διπλωματικός ή δημόσιος λειτουργός παρόμοιου καθεστώτος ή δημόσιος λειτουργός παρόμοιου καθεστώτος ή δημόσιος υπάλληλος που έχει την ελληνική ιθαγένεια και υπηρετεί στην αλλοδαπή. 2. έχει φυσική παρουσία στην Ελλάδα για χρονικό διάστημα άνω των εκατόν ογδόντα τριών (183) ημερών εντός οποιασδήποτε δωδεκάμηνης περιόδου, αδιαλείπτως ή με διαλείμματα, είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας για το φορολογικό έτος στη διάρκεια του οποίου συμπληρώνεται η δωδεκάμηνη περίοδος.

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/23431
© Taxheaven

tsigarid
22-02-17, 21:39
γιατί θέλουν να σε αρμέγουν ΚΑΙ στην πατρίδα :p
Εχει να κάνει με το που θεωρούν οτι είσαι φορολογικός κάτοικος, κάνουν μια διασταλτική ερμηνεία του νόμου και σε τρέχουν

Αυτό τι σχέση έχει με έσοδα από ενοίκια;

chat1978
22-02-17, 21:58
Δεν ξέρω να σου αιτιολόγησω αλλά η εξήγηση είχε ως εξής. Εφόσον έχεις "εισόδημα" στην Ελλάδα, τότε πρέπει να φορολογείσαι και στην Ελλάδα. Όταν πας ΔΟΥ εξωτερικού, μπορείς ακόμα να φορολογηθείς αλλά κάποια πράγματα είναι διαφορετικά. Για παράδειγμα δεν υπάρχει η κουταμαρα με τις αποδείξεις. Δεν υπάρχει η κουταμαρα με το τεκμήριο διαβίωσης. Και σαν"εισόδημα" η εφορία θεωρεί διάφορα εξού και το οικονομικό συμφέρον που έγραψα.

Μην θεωρήσετε ότι τα ξέρω καλά. Σας μεταφέρω τι έμαθα όταν το 2013 νομίζω πήγα στην ΔΟΥ εξωτερικού και μία κυρία στην ΔΟΥ παγκρατίου με ταλαιπώρησε. Φτάσαμε να μιλήσουμε με κάποιον πολύ ευγενικό κύριο στο υπουργείο και μας εξήγησε διαφορά. Μετά έπρεπε να μεταφερθεί και το μητρώο της γυναίκας που έχει περισσότερα στον όνομα της και της έκαναν θέμα στην Γλυφάδα αν και λόγο γάμου και μιας φορολογικής δήλωσης, τελικά την μετέφεραν.

Γενικά ου μπλέξεις. Πάντως η εμπειρία με το Παγκράτι με έκανε να καταλάβω ότι το συντομότερο που θα μεταφερθείς το καλύτερο.

lewton
23-02-17, 01:00
Δε νομίζω ότι έχεις δίκιο.
Είτε είσαι στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού είτε σε άλλη ΔΟΥ αλλά επίσημα καταγραμμένος ως κάτοικος εξωτερικού τα ίδια πληρώνεις.
Πχ εγώ έχω κάθε χρόνο φόρο για τα αγροτικά μου εισοδήματα και ΕΝΦΙΑ. Και φόρο εισοδήματος αν με πιάσει το τεκμήριο λόγω του δανείου που πληρώνω.
Τα ίδια θα ίσχυαν αν είχα γραφτεί στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού τότε που μπορούσα.

chat1978
23-02-17, 01:15
Δε νομίζω ότι έχεις δίκιο.
Είτε είσαι στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού είτε σε άλλη ΔΟΥ αλλά επίσημα καταγραμμένος ως κάτοικος εξωτερικού τα ίδια πληρώνεις.
Πχ εγώ έχω κάθε χρόνο φόρο για τα αγροτικά μου εισοδήματα και ΕΝΦΙΑ. Και φόρο εισοδήματος αν με πιάσει το τεκμήριο λόγω του δανείου που πληρώνω.
Τα ίδια θα ίσχυαν αν είχα γραφτεί στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού τότε που μπορούσα.

Το πρώτο χρόνο με έβαλαν να πληρώσω πολλά λεφτά γιατί δεν είχα μαζέψει αποδείξεις (πρόστιμο) και για τον φόρο αλληλεγγύης. Πριν καταθέσω την δήλωση, το κοίταζα στο TAXIS και τελικά κλέβοντας αποδείξεις από τον πατέρα μου πλήρωσα μόνο τον φόρο αλληλεγγύης. Αυτόν δεν τον πληρώνουν οι κάτοικοι εξωτερικού ούτε χρειάζεται να παρουσιάζουμε αποδείξεις

Γενικά,και επειδή έχουνε περάσει χρόνια και τα έχω ξεχάσει, υπάρχει το ελάχιστον τεκμήριο διαβίωσης. Εξαιτίας του ήθελες ένα ποσό αποδείξεις κατελάχιστο, αλλιώς πληρώνεις πρόστιμο. Στο ελάχιστο ποσό που θεωρείτε ότι βγάζεις λόγω του τεκμηρίου πληρώνεις και φόρο αλληλεγγύης. Μου είχε έρθει λοιπόν ένα χαράτσι αρχικά κοντά στα 400-500 ευρώ. Μιλώντας με ένα ταξιτζί μου είπε ακριβώς το ίδιο πράγμα για την άνεργη κόρη του. Το επόμενο χρόνο, όντας στην ΔΟΥ εξωτερικού μου υπολογιστήκε μηδέν.
Ίσως έχουν αλλάξει τα πράγματα, αλλά από όσο ξέρω η ληστεία έχει αυξηθεί συνεπώς δεν περιμένω βελτίωση.
Όπως είπα με επιφύλαξη

PopManiac
23-02-17, 02:18
Παίδες σχετικά απλά τα πράγματα: Αν έχεις εισόδημα Ελλάδα τότε το εισόδημα αυτό φορολογείται αν και όπως. Δεν ξέρω (ειλικρινά) αν λαμβάνεται υπόψιν και το εισόδημα στην αλλοδαπή το οποίο σαφώς δεν φορολογείται Ελλάδα (παράνομο) αλλά μπορεί (πάλι παράνομα) να το χρησιμοποιούν ως προσμετρήσιμο στο ελληνικό εισόδημα. Δεν θα εκπλαγώ αν υπάρχει κάπου κάποια φουστιά που παίζει στο ενδεχόμενο που αναφέρω. Επαναλαμβάνω, να μην μεν φορολογείται το εισόδημα στο εξωτερικό (αν και στο παρελθόν έχουν υπάρξει προσπάθειες, τελευταία επί Αλογοσκούφη) αλλά κάπως να προσμετράται και έτσι κάποιος που δείχνει εισόδημα ετήσιο €6000 από ένα νοίκι 500 τον μήνα, να βγαίνει και να πληρώνει και φόρο αλληλεγγύης.

Δεν τα ξέρω μιας και δεν έχω εισόδημα Ελλάδα και κρατιέμαι μακριά και δεν δηλώνω τίποτα

anon
23-02-17, 10:04
στην περίπτωση που έχεις ακίνητα με εισοδήματα, δεν γίνεται να απαλλαγείς απο αυτό το "πρόβλημα" ερμηνείας, κρατώντας την ψιλή κυριότητα και θέτοντας την επικαρπία (άρα και τα ενοίκια) σε άλλο μέλος της οικογένειας ή αξιόπιστο συγγενικό πρόσωπο ή φίλο;

tzelen
23-02-17, 10:47
Καλά, προσπαθείτε εσείς του εξωτερικού να βγάλετε άκρη.

Εμείς που παραμείναμε στα πάτρια εδάφη, εισόδημα δεν έχουμε και άκρη δεν βγάζουμε. :p

tsioy
23-02-17, 11:57
Έχω την εντύπωση πως τα πράγματα είναι πιο απλά από ότι συζητάμε.
Εφόσον κάποιος είναι στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού ή στο αντίστοιχο τμήμα στη ΔΟΥ του, τότε:
α) αν δεν έχει πραγματικό εισόδημα από την Ελλάδα (νοίκι, τόκους κτλ.), δεν υποχρεούται καν να κάνει δήλωση.
β) αν έχει εισόδημα, κάνει δήλωση μόνο για το εισόδημα στην Ελλάδα (δεν δηλώνει το εισόδημα από το εξωτερικό) και ισχύουν οι συνθηκές για το εισόδημα αυτό, σαν να έμενε Ελλάδα (κλίμακες φορολογίας κτλ.).

anon
23-02-17, 12:22
Έχω την εντύπωση πως τα πράγματα είναι πιο απλά από ότι συζητάμε.
Εφόσον κάποιος είναι στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού ή στο αντίστοιχο τμήμα στη ΔΟΥ του, τότε:
α) αν δεν έχει πραγματικό εισόδημα από την Ελλάδα (νοίκι, τόκους κτλ.), δεν υποχρεούται καν να κάνει δήλωση.
β) αν έχει εισόδημα, κάνει δήλωση μόνο για το εισόδημα στην Ελλάδα (δεν δηλώνει το εισόδημα από το εξωτερικό) και ισχύουν οι συνθηκές για το εισόδημα αυτό, σαν να έμενε Ελλάδα (κλίμακες φορολογίας κτλ.).

για το (α) θα έλεγα ναι.
Για το (β) δεν νομίζω. Κάτι με παγκόσμιο εισόδημα έχω ακούσει και κάτι τέτοια. Και μου φαίνεται έχει να κάνει και με άλλες παραμέτρους, πόσο ειναι το εισόδημα έξω, και πόσο στην Ελλάδα.

tsioy
23-02-17, 12:33
Το (β) που αναφέρεις νομίζω ότι ισχύει, όταν δεν έχεις μεταβεί στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.
Τότε το συνολικό σου εισόδημα (εξωτερικού και Ελλάδας) θα φορολογηθεί με τις ελληνικές διατάξεις.

lewton
23-02-17, 13:00
Έχω την εντύπωση πως τα πράγματα είναι πιο απλά από ότι συζητάμε.
Εφόσον κάποιος είναι στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού ή στο αντίστοιχο τμήμα στη ΔΟΥ του, τότε:
α) αν δεν έχει πραγματικό εισόδημα από την Ελλάδα (νοίκι, τόκους κτλ.), δεν υποχρεούται καν να κάνει δήλωση.
β) αν έχει εισόδημα, κάνει δήλωση μόνο για το εισόδημα στην Ελλάδα (δεν δηλώνει το εισόδημα από το εξωτερικό) και ισχύουν οι συνθηκές για το εισόδημα αυτό, σαν να έμενε Ελλάδα (κλίμακες φορολογίας κτλ.).

Αυτό ακριβώς.
Ο demelene έχει μπερδευτεί λίγο. :)

tsioy
23-02-17, 13:22
H μεγάλη π@π@ρια είναι ότι ακόμη και ένα ευρώ τόκους να έχεις, τυπικά πρέπει να υποβάλλεις δήλωση και όλα τα επακόλουθα (ενεργοποίηση τεκμηρίων διαβίωσης, υποχρέωση προσκόμισης αποδείξεων για το αντίστοιχο ποσό κτλ.).

Σκέφτηκα να προσθέσω συνδικαιούχους στους λογαριασμούς, αλλά δεν είχα χρόνο με τις επικαιροποιήσεις και τα λοιπά. Θα καταλήξω να έχω μηδέν ευρώ ή να κλείσω τους λογαριασμούς... και έχω και το paypal συνδεδεμένο με αυτούς.:mad:

PopManiac
23-02-17, 13:59
Το (β) που αναφέρεις νομίζω ότι ισχύει, όταν δεν έχεις μεταβεί στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.
Τότε το συνολικό σου εισόδημα (εξωτερικού και Ελλάδας) θα φορολογηθεί με τις ελληνικές διατάξεις.

Nope, δεν ισχύει ;) Αν είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και το αποδεικνύεις με σχετικά έγγραφα (αν και ποτέ σου ζητηθεί) τότε κλάϊν μάϊν.

Απλά, αν δεν κάνεις δήλωση, δεν έχεις δηλωθεί σε ΔΟΥ εξωτερικού και κάποτε Ελλάδα αγοράσεις κάτι, θα έχεις λίγη χαρτούρα παραπάνω.

- - - Updated - - -

Συγνώμη, να διευκρινήσω ότι αναφέρομαι στο εισόδημα εξωτερικού και μόνο. Αυτό δεν επιτρέπεται να φορολογηθεί εφόσον έχει ήδη φορολογηθεί εκεί και είσαι και μόνιμος κάτοικος εξωτερικού

anon
23-02-17, 14:03
Eφόσον μπορείς να τεκμηριωσεις ότι είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, και έχεις και φορολογική έδρα, στο εξωτερικό. Αλλιώς, αν θυμάμαι καλά που μου έλεγε ένας φοροτεχνικός, έχει να κάνει με το παγκόσμιο εισόδημα, δηλαδή, θεωρούνται όλα τα εισοδήματα σου, στην Ελλάδα, και φορολογείσαι εδώ, μείον ότι φόρους έχεις πληρώσει στα ξένα (για τα ξένα εισοδήματα)....
Πως είσαι μόνιμος κατοικος εξωτερικού; Εαν έχεις οικογένεια, και ειναι και αυτή έξω, μαζί σου. Εαν μενουν Ελλάδα, δεν θεωρείσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Επίσης πρέπει να έχεις ένα μινιμουμ αριθμο ημερών στο έτος, δεν ξέρω πόσο ειναι. Πρέπει να καλύπτονται και οι δυο όροι.
Ισως και να ταχω μπερδεμένα ακόμη...

PopManiac
23-02-17, 14:06
Eφόσον μπορείς να τεκμηριωσεις ότι είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, και έχεις και φορολογική έδρα, στο εξωτερικό. Αλλιώς, αν θυμάμαι καλά που μου έλεγε ένας φοροτεχνικός, έχει να κάνει με το παγκόσμιο εισόδημα, δηλαδή, θεωρούνται όλα τα εισοδήματα σου, στην Ελλάδα, και φορολογείσαι εδώ, μείον ότι φόρους έχεις πληρώσει στα ξένα (για τα ξένα εισοδήματα)....
Πως είσαι μόνιμος κατοικος εξωτερικού; Εαν έχεις οικογένεια, και ειναι και αυτή έξω, μαζί σου. Εαν μενουν Ελλάδα, δεν θεωρείσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Επίσης πρέπει να έχεις ένα μινιμουμ αριθμο ημερών στο έτος, δεν ξέρω πόσο ειναι. Πρέπει να καλύπτονται και οι δυο όροι.
Ισως και να ταχω μπερδεμένα ακόμη...

Δεν τα έχεις μπερδεμένα και στην τελική ο καλύτερος (και ευκολότερος για το Βέλγιο τουλάχιστον) τρόπος είναι μία βεβαίωση / κάρτα από την commune. Ταυτόχρονα συμβόλαιο εργασίας και προφανώς βεβαίωση φορολόγησης

lewton
23-02-17, 14:15
Nope, δεν ισχύει ;) Αν είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και το αποδεικνύεις με σχετικά έγγραφα (αν και ποτέ σου ζητηθεί) τότε κλάϊν μάϊν.

Απλά, αν δεν κάνεις δήλωση, δεν έχεις δηλωθεί σε ΔΟΥ εξωτερικού και κάποτε Ελλάδα αγοράσεις κάτι, θα έχεις λίγη χαρτούρα παραπάνω.

- - - Updated - - -

Συγνώμη, να διευκρινήσω ότι αναφέρομαι στο εισόδημα εξωτερικού και μόνο. Αυτό δεν επιτρέπεται να φορολογηθεί εφόσον έχει ήδη φορολογηθεί εκεί και είσαι και μόνιμος κάτοικος εξωτερικού

Αυτά 100% σωστά αλλά μόνο για τις χώρες με τις οποίες η Ελλάδα έχει συμφωνία για αποφυγή διπλής φορολογίας.

- - - Updated - - -


Eφόσον μπορείς να τεκμηριωσεις ότι είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, και έχεις και φορολογική έδρα, στο εξωτερικό. Αλλιώς, αν θυμάμαι καλά που μου έλεγε ένας φοροτεχνικός, έχει να κάνει με το παγκόσμιο εισόδημα, δηλαδή, θεωρούνται όλα τα εισοδήματα σου, στην Ελλάδα, και φορολογείσαι εδώ, μείον ότι φόρους έχεις πληρώσει στα ξένα (για τα ξένα εισοδήματα)....
Πως είσαι μόνιμος κατοικος εξωτερικού; Εαν έχεις οικογένεια, και ειναι και αυτή έξω, μαζί σου. Εαν μενουν Ελλάδα, δεν θεωρείσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Επίσης πρέπει να έχεις ένα μινιμουμ αριθμο ημερών στο έτος, δεν ξέρω πόσο ειναι. Πρέπει να καλύπτονται και οι δυο όροι.
Ισως και να ταχω μπερδεμένα ακόμη...

Και αυτό ισχύει 100%, αν δεν είσαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού.
Για αυτό και εμένα η ΔΟΥ Καλαμάτας πήγε να με φορολογήσει κάπου 12 χιλιάδες € για το 2012, επειδή δεν είχα κάνει τις απαραίτητες κινήσεις για να εγραφώ ως φορολογικός κάτοικος εξωτερικού οπότε πήγε να με φορολογήσει με το φόρο της Ελλάδας (συν εισφορά αλληλεγγύης) για το εισόδημά μου στην Ελλάδα, το οποίο έβγαινε κάπου 25 χιλιάδες ευρώ, μείον το φόρο που είχα πληρώσει στην Ελβετία δηλαδή κάπου 13 χιλιάδες ευρώ.
Με άλλα λόγια, στην Ελβετία φορολογήθηκα περίπου τα μισά από όσα θα με φορολούσε η Ελλάδα για το ίδιο εισόδημα.

Και αυτό γιατί έμενα σε ακριβό καντόνι. Αν ήμουν σε καμία Ζυρίχη, θα είχα πληρώσει ακόμα λιγότερα.

PopManiac
23-02-17, 14:23
Αυτά 100% σωστά αλλά μόνο για τις χώρες με τις οποίες η Ελλάδα έχει συμφωνία για αποφυγή διπλής φορολογίας.



Έχεις δίκιο, αναφερόμουν προσωπικά και για το Βέλγιο αν και αν δεν απατώμαι έχουμε τέτοιες συμφωνίες με όλα τα κράτη-μέλη ΕΕ

8anos
23-02-17, 14:39
Ο αλγόριθμός για το εαν κάποιος μπορεί να ειναι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού είναι περίπου ο ακόλουθος

180443

sdikr
23-02-17, 14:40
Ο αλγόριθμός για το εαν κάποιος μπορεί να ειναι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού είναι περίπου ο ακόλουθος

180443

Πάλι οι γυναίκες φταίνε :p

chat1978
23-02-17, 15:28
Πωπω εγκυκλοπαίδια το κάναμε. @lewton δεν έχω μπερδευτεί, τουλάχιστον για τα απλά πράγματα. Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν είχα περιουσία στο όνομα μου και όπως είπε και ο @Tzelen, μάλλον δεν θα είχα βγάλει άκρη στην Ελλάδα αν είχα.

Όταν είσαι στον ΔΟΥ εξωτερικού, εδώ και κάτι χρόνια δήλωση δεν χρειάζεται. Εγώ όμως κάνω ακόμα μηδενική για να έχω το χαρτί γιατί ποτέ δεν ξέρεις.
Όταν είσαι στην ΔΟΥ εξωτερικού, εδώ και κάτι χρόνια δεν χρειάζεται και το χαρτί της αποφυγής διπλής φορολόγησης.
Να ξέρετε ότι επισήμως αυτό το χαρτί δεν είναι αποδεκτό παντού. Η υπηρεσία των expat στην Αμβέρσα γαργάρανε το έκανε και υπέγραφε το χαρτί. Θέλουν λίγο πίεση, κλάψιμο να καταλάβουν το τρελοκομείο της Ελλάδας και μετά παίρνεις την υπογραφή. Στην αρχή λοιπόν όταν ήμουν ΔΟΥ εξωτερικού, ακόμα τον αδόξαστο μας άλλαζε το ελληνικό δημόσιο. Τώρα έχει απλοποιηθεί πολύ η κατάσταση που δεν ζητάνε ετήσιες ανανεώσεις.

tsioy
23-02-17, 15:44
Nope, δεν ισχύει ;) Αν είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και το αποδεικνύεις με σχετικά έγγραφα (αν και ποτέ σου ζητηθεί) τότε κλάϊν μάϊν.

Απλά, αν δεν κάνεις δήλωση, δεν έχεις δηλωθεί σε ΔΟΥ εξωτερικού και κάποτε Ελλάδα αγοράσεις κάτι, θα έχεις λίγη χαρτούρα παραπάνω.

- - - Updated - - -

Συγνώμη, να διευκρινήσω ότι αναφέρομαι στο εισόδημα εξωτερικού και μόνο. Αυτό δεν επιτρέπεται να φορολογηθεί εφόσον έχει ήδη φορολογηθεί εκεί και είσαι και μόνιμος κάτοικος εξωτερικού

Δε διάβασες καλά το μήνυμά μου... Έγραψα :


Εφόσον κάποιος είναι στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού ή στο αντίστοιχο τμήμα στη ΔΟΥ του, τότε:
...


Όσοι μένουμε μόνιμα στο εξωτερικό, είτε έχουμε εισόδημα στην Ελλάδα έιτε όχι, το βέλτιστο είναι να μεταφερθούμε στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού. Αλλιώς, θα προκύψουν θέματα.

lewton
23-02-17, 15:53
Πωπω εγκυκλοπαίδια το κάναμε. @lewton δεν έχω μπερδευτεί, τουλάχιστον για τα απλά πράγματα. Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν είχα περιουσία στο όνομα μου και όπως είπε και ο @Tzelen, μάλλον δεν θα είχα βγάλει άκρη στην Ελλάδα αν είχα.

Όταν είσαι στον ΔΟΥ εξωτερικού, εδώ και κάτι χρόνια δήλωση δεν χρειάζεται. Εγώ όμως κάνω ακόμα μηδενική για να έχω το χαρτί γιατί ποτέ δεν ξέρεις.
Όταν είσαι στην ΔΟΥ εξωτερικού, εδώ και κάτι χρόνια δεν χρειάζεται και το χαρτί της αποφυγής διπλής φορολόγησης.
Να ξέρετε ότι επισήμως αυτό το χαρτί δεν είναι αποδεκτό παντού. Η υπηρεσία των expat στην Αμβέρσα γαργάρανε το έκανε και υπέγραφε το χαρτί. Θέλουν λίγο πίεση, κλάψιμο να καταλάβουν το τρελοκομείο της Ελλάδας και μετά παίρνεις την υπογραφή. Στην αρχή λοιπόν όταν ήμουν ΔΟΥ εξωτερικού, ακόμα τον αδόξαστο μας άλλαζε το ελληνικό δημόσιο. Τώρα έχει απλοποιηθεί πολύ η κατάσταση που δεν ζητάνε ετήσιες ανανεώσεις.

Έχεις μπερδευτεί γιατί νομίζεις ότι το κριτήριο είναι να είσαι στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού. :)
Έχουμε γράψει ότι το κριτήριο είναι να είναι επίσημα η φορολογική σου κατοικία στο εξωτερικό. Δηλαδή μπορείς να είσαι σε άλλη ΔΟΥ ως φορολογικός κάτοικος εξωτερικού. Τότε ισχύουν τα ίδια με το αν ήσουν στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.

chat1978
23-02-17, 17:23
Έχεις μπερδευτεί γιατί νομίζεις ότι το κριτήριο είναι να είσαι στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού. :)
Έχουμε γράψει ότι το κριτήριο είναι να είναι επίσημα η φορολογική σου κατοικία στο εξωτερικό. Δηλαδή μπορείς να είσαι σε άλλη ΔΟΥ ως φορολογικός κάτοικος εξωτερικού. Τότε ισχύουν τα ίδια με το αν ήσουν στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.
Ναι σωστά, αλλά αυτό πρέπει να το αποδυκνείς κάθε χρόνο έτσι δεν είναι;

tsioy
23-02-17, 18:00
Ναι σωστά, αλλά αυτό πρέπει να το αποδυκνείς κάθε χρόνο έτσι δεν είναι;

Η κάθε ΔΟΥ λέει τα δικά της από ότι έχω καταλάβει...

PopManiac
23-02-17, 18:05
Η κάθε ΔΟΥ λέει τα δικά της από ότι έχω καταλάβει...

Ναι....

Βασικά το μέγα "πείραμα" είναι η περίπτωση που αναφέρθηκα πιο πίσω που επέστρεψε μόλις Σεπτέμβριο Ελλάδα για δουλειά. Ήταν μόνιμος κάτοικος εξωτερικού χρόνια και απλά είχε σταματήσει να υποβάλλει δήλωση σε ΔΟΥ και δεν δηλώθηκε πουθενά σε εξωτερικού ή κάτι τέτοιο (δεν είχε περιουσία ή εισοδήματα στο όνομά του).

Μέχρι στιγμής δουλεύει κανονικά και δηλώθηκε κανονικά χωρίς θέμα ή κάποια ερώτηση. Αν μάθω κάτι παραπάνω θα σας το πω

lewton
23-02-17, 18:08
Ναι σωστά, αλλά αυτό πρέπει να το αποδυκνείς κάθε χρόνο έτσι δεν είναι;

Όχι.
Μια φορά το έκανα (με το χαρτί της αποφυγής διπλής φορολόγησης).
Πλέον για τη ΔΟΥ Καλαμάτας είμαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού.
Με φορολογούν μόνο για τα γεωργικά μου εισοδήματα και για το τεκμήριο διαβίωσης που προκύπτει από το δάνειο που πληρώνω για σπίτι που έχω αγοράσει στην Ελλάδα, το οποίο όμως μηδενίζεται αν κάθε χρόνο μεταφέρω ισάξιο ποσό στην Ελλάδα (γιατί τότε σημαίνει ότι τα λεφτά για να πληρώνω το δάνειο τα έχω φορολογηθεί στο εξωτερικό).

chat1978
23-02-17, 19:10
Όχι.
Μια φορά το έκανα (με το χαρτί της αποφυγής διπλής φορολόγησης).
Πλέον για τη ΔΟΥ Καλαμάτας είμαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού.
Με φορολογούν μόνο για τα γεωργικά μου εισοδήματα και για το τεκμήριο διαβίωσης που προκύπτει από το δάνειο που πληρώνω για σπίτι που έχω αγοράσει στην Ελλάδα, το οποίο όμως μηδενίζεται αν κάθε χρόνο μεταφέρω ισάξιο ποσό στην Ελλάδα (γιατί τότε σημαίνει ότι τα λεφτά για να πληρώνω το δάνειο τα έχω φορολογηθεί στο εξωτερικό).

ε τότε είσαι 2 και 3 φορές θεός! :worthy:

Xlapatsas
24-02-17, 16:03
Επ, γείτονας! Κι εγώ μένω Ixelles αλλά η φορολογία δεν είναι σε επίπεδο commune πλην τον ετήσιο φόρο που πληρώνεις στις Ixelles και αυτό αφορά μόνο την commune. Υποθέτω ότι έχεις ήδη δηλωθεί και έχει έρθει εθιμπτυπικά η αστυνομία στο διαμέρισμα / σπίτι κλπ.

Για φορολογία Ελλάδα, εφόσον έχεις στο όνομά σου περιουσία καλό είναι να δηλωθείς στην ΔΟΥ εξωτερικού.

Γειά σου PopManiac γείτονα!Καλώς σε βρήκα! :)

Οπότε ρε παίδες αν κατάλαβα καλά και σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα του 8anos:

1) Εγώ που είμαι στο εξωτερικό από το Νοέμβριο και δεν έχω συμπληρώσει 183 μέρες το χρόνο, δεν μπορώ να πάω στη ΔΟΥ εξωτερικού.
2) Ανεξάρτητα με το 1 συνεχίζω να υποβάλλω δήλωση στην Ελλάδα για τα έσοδα που έχω από τα νοίκια και θα φορολογηθώ ΜΟΝΟ για αυτά, αφού τα εισοδήματά μου στο Βέλγιο φορολογούνται εδώ.

Σωστά;

8anos
24-02-17, 16:32
1) το καλοκαίρι που θα έχεις συμπληρώσει 6μηνο θα μπορέσεις να κάνεις τη διαδικασία

2) ναι

tsioy
24-02-17, 16:47
Γειά σου PopManiac γείτονα!Καλώς σε βρήκα! :)

Οπότε ρε παίδες αν κατάλαβα καλά και σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα του 8anos:

1) Εγώ που είμαι στο εξωτερικό από το Νοέμβριο και δεν έχω συμπληρώσει 183 μέρες το χρόνο, δεν μπορώ να πάω στη ΔΟΥ εξωτερικού.
2) Ανεξάρτητα με το 1 συνεχίζω να υποβάλλω δήλωση στην Ελλάδα για τα έσοδα που έχω από τα νοίκια και θα φορολογηθώ ΜΟΝΟ για αυτά, αφού τα εισοδήματά μου στο Βέλγιο φορολογούνται εδώ.

Σωστά;

Εφόσον είσαι από το Νοέμβριο, συμπληρώνεις 6μηνο τον Απρίλη. Τυπικά, μπορείς να κάνεις αίτηση για υπαγωγή στη ΔΟΥ εξωτερικού το 2018,μιας και οι αιτήσεις γίνονται μέχρι το πρώτο 10ημερο του Μαρτίου.

Φέτος, θα κάνεις δήλωση για τα εισοδήματα του 2016 και τυπικά θα πρέπει να συμπεριλάβεις και αυτά από τους 2 τελευταίους μήνες του 2016 στο εξωτερικό, μιας και για το 2016 είχες τη φορολογική σου κατοικία στην Ελλάδα. Από το οικ. έτος 2017 που θα πληροίς τα κριτήρια και λογικά θα πας στη ΔΟΥ εξωτερικού, θα βάζεις στη δήλωση μόνο τα νοίκια.

Τονίζω το "τυπικά", μιας και η κάθε ΔΟΥ κάνει τα δικά της και η δικιά σου μπορεί να δεχθεί την αίτηση φέτος το καλοκαίρι και να μπεις νωρίτερα στη ΔΟΥ εξωτερικού.

Xlapatsas
24-02-17, 17:34
Εφόσον είσαι από το Νοέμβριο, συμπληρώνεις 6μηνο τον Απρίλη. Τυπικά, μπορείς να κάνεις αίτηση για υπαγωγή στη ΔΟΥ εξωτερικού το 2018,μιας και οι αιτήσεις γίνονται μέχρι το πρώτο 10ημερο του Μαρτίου.

Φέτος, θα κάνεις δήλωση για τα εισοδήματα του 2016 και τυπικά θα πρέπει να συμπεριλάβεις και αυτά από τους 2 τελευταίους μήνες του 2016 στο εξωτερικό, μιας και για το 2016 είχες τη φορολογική σου κατοικία στην Ελλάδα. Από το οικ. έτος 2017 που θα πληροίς τα κριτήρια και λογικά θα πας στη ΔΟΥ εξωτερικού, θα βάζεις στη δήλωση μόνο τα νοίκια.

Τονίζω το "τυπικά", μιας και η κάθε ΔΟΥ κάνει τα δικά της και η δικιά σου μπορεί να δεχθεί την αίτηση φέτος το καλοκαίρι και να μπεις νωρίτερα στη ΔΟΥ εξωτερικού.

Τους δύο μήνες του 2016 γιατί να τους συμπεριλάβω στη δήλωση του 2016;Αφού θα φορολογηθούν στο Βέλγιο και υποτίθεται υπάρχει συμφωνία για αποφυγή διπλής φορολόγησης, σωστά;

lewton
24-02-17, 18:58
ε τότε είσαι 2 και 3 φορές θεός! :worthy:

Τα παραλές. :p

tsioy
24-02-17, 20:43
Τους δύο μήνες του 2016 γιατί να τους συμπεριλάβω στη δήλωση του 2016;Αφού θα φορολογηθούν στο Βέλγιο και υποτίθεται υπάρχει συμφωνία για αποφυγή διπλής φορολόγησης, σωστά;

Λάθος.

Η αποφυγή διπλής φορολόγησης αφορά αυτό που λέει. Να μη σε φορολογήσουν 2 φορές.

Για παράδειγμα, αν το εισόδημά σου είναι €10.000 και ο φόρος που αναλογεί στο εισόδημα αυτό είναι πχ. €2.000 στο Βέλγιο και στην Ελλάδα €2.500, δε θα σου πάρουν σύνολο €4.500. Στο Βέλγιο θα πληρώσεις €2.000 και εφόσον η φορολογική σου κατοικία είναι ακόμα στην Ελλάδα, θα πληρώσεις στην Ελλάδα τα υπόλοιπα €500, αφού τους δείξεις ότι το Βέλγιο σου παρακράτησε τα €2.000.
Όταν πας στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, δε θα χρειάζεται να τα δηλώνεις στην Ελλάδα (αν υπάρχει λόγος να κάνεις δήλωση στην Ελλάδα), οπότε θα πληρώνεις φόρο για τα εισοδήματα του Βελγίου μόνο στο Βέλγιο.
Αυτό τουλάχιστον έχω καταλάβει.

Άσχετο: για διήμερο στην Αμβέρσα, τί προλαβαίνω και αξίζει να επισκεφτώ;

kerkiss
24-02-17, 21:24
Ρε παιδιά κάθε φορά που διαβάζω αυτό το νήμα αυθόρμητα μου βγαίνει και τραγουδάω Καζαντζίδη
Στις φάμπρικες της Γερμανίας και στου Βελγίου τις στοές .....

:p:p:p

antoine
24-02-17, 21:37
Να σας πω και εγώ την ιστορία μου σχετικά με ΔΟΥ που εργάζομαι στην Κύπρο για την οποία θεωρητικά σου κάνουν δυσκολίες στην ΔΟΥ (λόγω "φορολογικού παράδεισου" όπως χαρακτηρίζεται η Κύπρος).

Ήρθα στην Κύπρο τον Γενάρη του 2012 και έκανα αίτηση μεταφοράς το 2015. Μέχρι τότε έκανα δύο διαφορετικές δηλώσεις σε Κύπρο (ως μισθωτός) και στην Ελλάδα ως άεργος φιλοξενούμενος των γονέων μου απλά και μόνο γιατί λάμβανα τελείως αντικρουόμενα μηνύματα από διάφορους πάνω στο θέμα. Μετά από 3 χρόνια ψάξιμο και αλλαγές σε νόμους κ.λπ. βρήκα έναν λογιστή ο οποίος ήξερε τι του γίνεται και μου είπε τι ήθελε για να με περάσει αναδρομικά στη ΔΟΥ εξωτερικού.

Αυτά ήταν:
Σύμβαση εργασίας στην Κύπρο (να δείχνει πότε έγινε η έναρξη)
Ενοικιαστήριο σπιτιού
Βεβαίωση από την εταιρεία ότι ακόμα με εργοδοτούν
Πιστοποιητικά φορολογικής κατοικίας από την αντίστοιχη εφορία της Κύπρου που δηλώνουν ότι είμαι φορολογικός κάτοικος Κύπρου (για κάθε χρονιά) με σφραγίδα Χάγης επάνω.

Στην Ελλάδα έχω ένα διαμέρισμα το οποίο και νοικιάζω από την 1η μέρα που έφυγα και επίσης πληρώνω δάνειο γι αυτό το διαμέρισμα.

Όρισα ως φορολογικό εκπρόσωπο τον πατέρα μου με τις απαραίτητες εξουσιοδοτήσεις και πήγε απλά ένα πρωί ο λογιστής με όλα τα χαρτιά στην ΔΟΥ Παλαίου Φαλήρου που ανήκω και με πέρασε χωρίς προβλήματα. Πλήρωσα ένα πρόστιμο για τα 2 χρόνια που μεταφέρθηκα αναδρομικά της τάξεως των 500 ευρώ αλλά ηρέμησα ψυχολογικά, αξία ανεκτίμητη!:worthy:

Τώρα κάνω δύο δηλώσεις, μία για να δηλώσω το νοίκι και δάνειο στην Ελλάδα και μία για στην Κύπρο με τα εισοδήματα που βγάζω εκεί. Η ΔΟΥ στην Ελλάδα δεν έχει καμία δικαιοδοσία πάνω στα εισοδήματα που βγάζει κάποιος στην αλλοδαπή, δεδομένου ότι ανήκεις στην ΔΟΥ εξωτερικού.

Επειδή είχα ρωτήσει γύρω στους 5 λογιστές και 2 μεγάλα γραφεία αυτά τα χρόνια, οι πιο πολλοί μου έλεγαν ότι θα πρέπει να πληρώσω διαφορά φόρου για τον πρώτο χρόνο κ.λπ.

Εμένα μου έκατσε καλά το γεγονός ότι η σύμβαση εργασίας άρχιζε από 1η του έτους οπότε δεν είχαν πάτημα για να με φορολογήσουν εδώ, αν έφευγα από την Ελλάδα στα μέσα του χρόνου έχοντας εργαστεί το πρώτο 6μηνο στην Ελλάδα δεν ξέρω αν θα ήταν πιο δύσκολα τα πράγματα.

Σε κάθε περίπτωση ένας λογιστής που ξέρει τη δουλειά του αποδεικνύεται χρυσός σε αυτές τις περιπτώσεις! Δεν ισχύει λοιπόν ότι αν έχεις εισοδήματα στην Ελλάδα δεν πρέπει να μεταφερθείς στην ΔΟΥ εξωτερικού, πρέπει και "παραπρέπει" για να μην μπλέξεις στο μέλλον μιας και μη μεταφορά ισοδυναμεί με δήλωσή σου ότι είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας.

lewton
24-02-17, 22:55
Ρε παιδιά κάθε φορά που διαβάζω αυτό το νήμα αυθόρμητα μου βγαίνει και τραγουδάω Καζαντζίδη
Στις φάμπρικες της Γερμανίας και στου Βελγίου τις στοές .....

:p:p:p
H θέα από το εργοστάσιο. :p
https://goo.gl/photos/ps652FGA7VAErQYp8

chat1978
24-02-17, 23:41
Άσχετο: για διήμερο στην Αμβέρσα, τί προλαβαίνω και αξίζει να επισκεφτώ;

Εξαρτάται τι σου αρέσει. Γενικά το city trip θέλει χρόνο μόνο αν θες να πας στα μουσεία. Γενικά η πόλη είναι για τους θαυμαστές του παλιού. Από εκεί και πέρα δεν έχει τίποτα άλλο να δεις εκτός από μουσεία.

Κατά την γνώμη μου το Βέλγιο έχει πολύ άσχημες πόλεις. Προτιμώ σαφώς την αρχιτεκτονική των γειτόνων Ολλανδων.

kerkiss
24-02-17, 23:58
H θέα από το εργοστάσιο. :p
https://goo.gl/photos/ps652FGA7VAErQYp8

Εσύ δεν είσαι κάπου κοντά στην Αλάσκα ; :p

8anos
25-02-17, 00:34
Εσύ δεν είσαι κάπου κοντά στην Αλάσκα ; :p

μπερδεύεις με κάποιον άλλον τον κύριο :p

180548

@ ADSLgr.com All rights reserved.