PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 [101] 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

lewton
25-02-17, 00:40
Είμαστε τουλάχιστον 250 χμ μακριά. :p

kerkiss
25-02-17, 14:05
μπερδεύεις με κάποιον άλλον τον κύριο :p

180548

Δεν μπερδεύω κανένα (Ολλανδία δεν είναι; ) αλλά το έγραψα επίτηδες σε αναφορά στο Ankh-Morpork που δηλώνει και ακούγεται σαν γλώσσα εσκιμώων

lewton
25-02-17, 22:58
Στο Αμβούργο είμαι.
Γενικά πάω πολύ γερμανόφωνα μέρη, θα μετακόμιζα Ολλανδία μόνο για τρελά λεφτά.

Η Ankh-Morpork (https://en.wikipedia.org/wiki/Ankh-Morpork) είναι στο κέντρο του κόσμου και όχι στα βόρεια. O Lewton (https://en.wikipedia.org/wiki/Ankh-Morpork_City_Watch#Lewton) είναι κάτοικος της και ο πρώτος της PI.

Daemon
26-02-17, 10:55
Στο Αμβούργο είμαι.
Γενικά πάω πολύ γερμανόφωνα μέρη, θα μετακόμιζα Ολλανδία μόνο για τρελά λεφτά.

Η Ankh-Morpork (https://en.wikipedia.org/wiki/Ankh-Morpork) είναι στο κέντρο του κόσμου και όχι στα βόρεια. O Lewton (https://en.wikipedia.org/wiki/Ankh-Morpork_City_Watch#Lewton) είναι κάτοικος της και ο πρώτος της PI.lewton εχουμε ξαναμιλήσει σε παλαιότερα posts, θα ήθελα να σε ρωτήσω (επειδή ψάχνω δουλειά ζυρίχη κ εχεις δουλέψει ελβετία) μία συγκριση γερμανίας-ελβετίας γενικα σαν χώρα ζωή (ανεξάρτητα απο μισθό) ?

lewton
26-02-17, 14:56
lewton εχουμε ξαναμιλήσει σε παλαιότερα posts, θα ήθελα να σε ρωτήσω (επειδή ψάχνω δουλειά ζυρίχη κ εχεις δουλέψει ελβετία) μία συγκριση γερμανίας-ελβετίας γενικα σαν χώρα ζωή (ανεξάρτητα απο μισθό) ?

Η Βόρεια Γερμανία είναι πολύ πιο cool, οι άνθρωποι είναι χαμογελαστοί, ανοιχτοί, ευγενικοί. Οι μισθοί ως average είναι πιο χαμηλοί.
Η Νότια Γερμανία είναι το στερεότυπο του Γερμανού που είναι συντηρητικός, δεν χαμογελάει, δε σου μιλάει, και μόνο κοιτάει τη δουλειά του.
Η Ζυρίχη είναι σαν Νότια Γερμανία (κλειστοί και συντηρητικοί άνθρωποι) αλλά όχι τόσο χάλια όσο πχ η Στουτγάρδη ή οι μικρότερες πόλεις του γερμανικού Νότου (εξαιρώ το Μόναχο, γιατί οι άνθρωποι εκεί τρώγονται λίγο και φέρνουν ως ένα βαθμό σε βόρειους Γερμανούς). Αυτό που σώζει τη Ζυρίχη είναι η μεγάλη ex-pat community. Η υπόλοιπη γερμανόφωνη Ελβετία είναι στα ίδια χάλια με τη Νότια Γερμανία (του Μονάχου εξαιρουμένου).
Το Αμβούργο ξεχωρίζει ως η πιο φυσικά cool και ανοιχτή πόλη της Βόρειας Γερμανίας και κατ'επέκταση του γερμανόφωνου κόσμου. Το Βερολίνο είναι υπερβολικά hipster και με κούρασε. Είχα την αίσθηση ότι η ευγένεια πήγαζε από μία ανάγκη να αποδείξουν (Γερμανοί και ξένοι) πόσο αμοιχτόμυαλοι είναι. Στο Αμβούργο οι άνθρωποι είναι ευγενικοί επειδή έτσι τους βγαίνει.

Daemon
26-02-17, 16:07
Η Βόρεια Γερμανία είναι πολύ πιο cool, οι άνθρωποι είναι χαμογελαστοί, ανοιχτοί, ευγενικοί. Οι μισθοί ως average είναι πιο χαμηλοί....ευχαριστω!!!

KLG
27-02-17, 15:19
μπερδεύεις με κάποιον άλλον τον κύριο :p

180548

Στο Μαλμε αυτού του είδους το αρκτικό τοπίο; Εδω έχουν λιωσει όλα και ετοιμαζόμαστε για τις παραλίες :mrgreen:

NaGR
27-02-17, 15:55
τόσο μεγάλα βουνά :p νομίζω έχει μόνο η βόρεια Σουηδία.

vamvakoolas
28-02-17, 16:17
να γραψω και εγω τη $#@$ια μου μιας και πριν χρονια τα ειχα γραψει εδω οταν ψαχνομουν με εφοριες:

μετα απο απειρες επισκεψεις σε λογιστη και σε ΔΟΥ (Μαρουσι) τα πραγματα εχουν ως εξης:

αν εχεις αφησει στην ελλαδα περιουσια ή εισοδηματα κανεις δηλωση

αν δεν εχεις τιποτα (αντε κανενα τραπεζικο λογαριασμο στη χειροτερη) ειτε κανεις μηδενικη δηλωση ειτε δου εξωτερικου

Εγω κανω μηδενικη δηλωση και δεν εχω κανενα θεμα. Οτι περιουσια ειχα τη μεταβιβασα και στη πραξη ειναι δικη μου ακομα.

Ασχετο: Αμβερσα αξιζει κατα τη γνωμη μου μια βολτα απο μουσειο τιτανικου και λιμανι βολτα στο ιστορικο κεντρο ψωνια στο κεντρο και....αυτα. Αν και ηταν η πολη που εμενα καποτε Βελγιο με φιλικους κατοικους και χαλαρο κλιμα για Βελγιο σαν ομορφια και επιλογες διασκεδασης :down:

tsioy
28-02-17, 17:03
Ρε παιδιά είναι απλό. Αν μένετε και δουλεύετε εξωτερικό, για να μην τύχει και έχετε τραβήγματα αργότερα, κάνετε τη μεταφορά στη ΔΟΥ Εξωτερικού και ξενοιάζετε.
Ξαναλέω, τυπικά αν δεν αλλάξετε ΔΟΥ, θα πρέπει να δηλώνετε και το εισόδημα από το εξωτερικό στην ελληνική δήλωση εισοδήματος και να φορολογηθείτε επιπλέον.

tsigarid
28-02-17, 18:30
Ρε παιδιά είναι απλό. Αν μένετε και δουλεύετε εξωτερικό, για να μην τύχει και έχετε τραβήγματα αργότερα, κάνετε τη μεταφορά στη ΔΟΥ Εξωτερικού και ξενοιάζετε.
Ξαναλέω, τυπικά αν δεν αλλάξετε ΔΟΥ, θα πρέπει να δηλώνετε και το εισόδημα από το εξωτερικό στην ελληνική δήλωση εισοδήματος και να φορολογηθείτε επιπλέον.

Φορολογείσαι επιπλέον μόνο αν οι φόροι στο εξωτερικό είναι λιγότεροι απ' ότι στην Ελλάδα.

lewton
28-02-17, 19:07
Φορολογείσαι επιπλέον μόνο αν οι φόροι στο εξωτερικό είναι λιγότεροι απ' ότι στην Ελλάδα.

Σωστό, αλλά καλό είναι να μην βασίζεσαι στο ότι αυτό θα είναι the case για πάντα.

8anos
28-02-17, 22:54
Φορολογείσαι επιπλέον μόνο αν οι φόροι στο εξωτερικό είναι λιγότεροι απ' ότι στην Ελλάδα.

είναι και η εισφορά αλληλεγγύης που πρέπει να πληρώσεις εαν είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας. Και αυτη δεν συμψηφίζεται όσο υψηλό φόρο και αν έχεις πληρώσει στο εξωτερικό

evantigger
28-02-17, 23:35
είναι και η εισφορά αλληλεγγύης που πρέπει να πληρώσεις εαν είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας. Και αυτη δεν συμψηφίζεται όσο υψηλό φόρο και αν έχεις πληρώσει στο εξωτερικό

Ακριβώς. Και επίσης αν θεωρήσουν πώς το σύστημα φορολόγησης της χώρας που πληρώνεσαι δεν είναι ενημερωμένο για τα έσοδά σου, μπορεί να σε φορολογήσουν επιπλέον, επειδή έτσι τους κάπνισε...

Vasilis32
01-03-17, 13:39
Γεια σας,

Θελω να μεταφερθω σε ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου. Προ λιγων ημερων εμαθα οτι πρεπει μεχρι 10 Μαρτη να καταθεσω καποιες αιτησεις και μετα μεχρι το Σεπτεμβρη να καταθεσω καποια αλλα εγγραφα που αποδεικνυουν οτι διαμενω και εργαζομαι στο εξωτερικο.

Η ερωτηση ειναι: Αν δεν προλαβω να καταθεσω τις αιτησεις μεχρι 10 Μαρτη, μπορω καποια στιγμη μεσα στο Μαη να παω στη ΔΟΥ μου με τα υπολοιπα αποδεικτικα που χρειαζονται και να κανω τη μεταφορα? Εχω ενα λογιστη που μου ειπε οτι τον Απριλιο του 2017 που θα εχω κλεισει φορολογικο ετος στη χωρα που εργαζομαι να ζητησω ενα χαρτι απο την εφορια μαζι με σφραγιδα Χαγης κτλ, και κατι αλλα χαρτια και να παω στην ΔΟΥ μου να κανω μεταφορα. Τωρα ομως εμαθα αυτα για τις αιτησεις Μ0, Μ1, Μ7 μεχρι 10 Μαρτη και εχω πελαγωσει, γιατι δεν θα μπορεσω να παω Ελλαδα να τα καταθεσω κτλ.

Ευχαριστω

tsioy
01-03-17, 13:48
Εξαρτάται από τα κέφια κάθε ΔΟΥ.

Τυπικά, οι αιτήσεις είναι μέχρο το πρώτο δεκαήμερο του Μαρτίου. Έχεις κάνει κάποιο πληρεξούσιο σε κάποιον στην Ελλάδα για τις υποθέσεις σου;

lewton
01-03-17, 13:52
Γεια σας,

Θελω να μεταφερθω σε ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου. Προ λιγων ημερων εμαθα οτι πρεπει μεχρι 10 Μαρτη να καταθεσω καποιες αιτησεις και μετα μεχρι το Σεπτεμβρη να καταθεσω καποια αλλα εγγραφα που αποδεικνυουν οτι διαμενω και εργαζομαι στο εξωτερικο.

Η ερωτηση ειναι: Αν δεν προλαβω να καταθεσω τις αιτησεις μεχρι 10 Μαρτη, μπορω καποια στιγμη μεσα στο Μαη να παω στη ΔΟΥ μου με τα υπολοιπα αποδεικτικα που χρειαζονται και να κανω τη μεταφορα? Εχω ενα λογιστη που μου ειπε οτι τον Απριλιο του 2017 που θα εχω κλεισει φορολογικο ετος στη χωρα που εργαζομαι να ζητησω ενα χαρτι απο την εφορια μαζι με σφραγιδα Χαγης κτλ, και κατι αλλα χαρτια και να παω στην ΔΟΥ μου να κανω μεταφορα. Τωρα ομως εμαθα αυτα για τις αιτησεις Μ0, Μ1, Μ7 μεχρι 10 Μαρτη και εχω πελαγωσει, γιατι δεν θα μπορεσω να παω Ελλαδα να τα καταθεσω κτλ.

Ευχαριστω

Βοήθειά σου. :p

Vasilis32
01-03-17, 14:31
Βοήθειά σου. :p

Δηλαδη?

Καθε χρονο κανω φορολογικη δηλωση, περυσι κατεθεσα ως εισοδημα οτι εγραφε το P60. Δεν με σχισαν οπως περιμενα. Τοτε δεν προλαβα να εχω τα χαρτια ετοιμα για να αλλαξω ΔΟΥ μεχρι τον Σεπτεμβρη του 16. Φετος κανονιζα να εχω ολα τα χαρτια ετοιμα μεχρι μεσα Μαη και να παω να κανω την αλλαγη. Αλλα εμαθα οτι πρεπει να κανω και αλλα χαρτια μεχρι 10 Μαρτη και με βρηκε απροετοιμαστο.

tsioy
01-03-17, 14:53
Ένα χαρτί χρειάζεσαι κανονικά. Τί σου ζήτησαν;

lewton
01-03-17, 15:14
Κάθε ΔΟΥ λέει ο,τι θέλει και κάνει ο,τι θέλει.
Βοήθειά σου λοιπόν.
ΕΛΕΗCON :bless:

KLG
01-03-17, 15:41
Κάθε ΔΟΥ λέει ο,τι θέλει και κάνει ο,τι θέλει.
Βοήθειά σου λοιπόν.
ΕΛΕΗCON :bless:

Εγω δεν είχα κανένα πρόβλημα, ενώ για τη γυναίκα μου καθε φορά που πηγαινε ο πεθερος μου στη ΔΟΥ του ζητούσαν και διαφορετικά χαρτια. Τελικά αυτο το αλαλουμ το χρησιμοποιησε υπερ του, πηγαίνε και ερχόταν με τον φάκελο, μεχρι που κάποια στιγμή έκατσε ο υπαλληλος που ζητουσε οτι ακριβώς είχε.

Τώρα μαθαίνω οτι τα πραγματα ειναι ακομα χειρότερα, με πολιτική αποφαση η διαδικασία να είναι ακόμα πιο δυσκολη για όσους θελουν να αλλαξουν ΔΟΥ, χωρις να εχει αλλαξει ο νομος. Δηλαδη, με αποφαση απο το υπουργείο, μπαίνουν διαφορα γραφειοκρατικά εμπόδια, τα οποία προφανως και παρακαμπτονται αν ο φορολογούμενος ή πληρεξουσιος ειναι οργανωμένος και ενημερωμένος.

Οπότε, η συζήτηση είναι σημαντική, αλλά για να εχει και νόημα, όσοι ρωτατε εδω, ας είστε πιο συγκεκριμένοι και όσοι απαντάτε ας είστε λιγο περισσότερο εποικοδομητικοί.

Φανερός Πράκτωρ
01-03-17, 16:14
Οπότε, η συζήτηση είναι σημαντική, αλλά για να εχει και νόημα, όσοι ρωτατε εδω, ας είστε πιο συγκεκριμένοι και όσοι απαντάτε ας είστε λιγο περισσότερο εποικοδομητικοί.

Το αυτό... :p

- - - Updated - - -

Εγώ θυμάμαι ότι πήγα πριν πολλά χρόνια στην ΔΟΥ εξωτερικού (λίγο λιγότερα από 10).
Θυμάμαι ότι και τότε δεν ήταν trivial. Και ουσιαστικά πρώτα τους ζήτησα να γίνει κάποια διαδικασία που αυτόματα θα με έβαζε στην ΔΟΥ εξωτερικού και μετά τους είπα το full παρασύνθημα του τι ήθελα (αυτή ήταν η συμβουλή του λογιστή μου).

Τώρα πιο συγκεκριμένα δεν θυμάμαι αλλά και ποτέ δε με απασχόλησαν & ταλαιπώρησαν.
Μόνο με την αποφυγή διπλής φορολόγησης με ταλαιπώρησαν κάποια χρόνια αλλά πια έχουν απλοποιήσει τη διαδικασία.

XTCgr
01-03-17, 17:02
180703180704

Aπό Δ' ΔΟΥ Θεσσαλονίκης.

8anos
01-03-17, 17:21
εχω και εγω στο αρχείο μου κάτι τετοιο :p

180705

το δεύτερο δυστυχώς ειναι θολό

180707

Vasilis32
01-03-17, 18:47
Σας ευχαριστω πολυ για τις φωτο! Δεν λενε κατι για Μαρτιο. Θα τηλεφωνησω αυριο στη ΔΟΥ μου για επιβεβαιωση και μακαρι να ειναι ολα καλα και να κανω την αλλαγη τον Μαιο.

lewton
01-03-17, 21:01
Ελπίζω να μη θεωρείται διαφήμιση, αν ξέρετε κάποιον στατιστικό/Data scientist κατά προτίμηση με σχετικό Phd ή πολύ καλή εμπειρία χωρίς Phd που ενδιαφέρεται να μετακομίσει προς Αμβούργο, έχουμε μια πολύ καλή θέση στην εταιρία.

edit - απάντηση στον από κάτω: μόνο με πμ περισσότερα

Φανερός Πράκτωρ
01-03-17, 21:23
Εξαρτάται τα πόσα δίνετε... :p

chat1978
02-03-17, 01:56
Διαβάζω πάντως τις ιστορίες και εμπειρίες του καθενός και εκεί πολύ αστείο, εεεε γελοίο. Μετά τον ελληνικό στρατό ελληνικές εφορίες.

tsioy
02-03-17, 10:43
Η κάθεμια λέει τη δική της π@π@ριά.

Εμένα μου είπαν ότι:

ακόμη και αν μεταβώ στη ΔΟΥ εξωτερικού, θα πρέπει να κάνω δήλωση (κι ας μην έχω εισοδήματα)
η προθεσμία για τη παράδοση των δικαιολογητικών είναι μέχρι αρχές Μάη


Το δεύτερο μπορεί να με ταλαιπωρήσει, αλλά αν μπλέξω, θα δω πώς θα κινηθώ..

XTCgr
02-03-17, 10:50
Διαβάζω πάντως τις ιστορίες και εμπειρίες του καθενός και εκεί πολύ αστείο, εεεε γελοίο. Μετά τον ελληνικό στρατό ελληνικές εφορίες.

και ελληνικές πολεοδομίες, τουλάχιστον μέχρι προ κρίσης.

chat1978
02-03-17, 22:09
και ελληνικές πολεοδομίες, τουλάχιστον μέχρι προ κρίσης.

Δεν είχα την χαρά! Αλλά τώρα που το λες έχω ακούσει κάτι ιστορίες από τους φίλους μου τους μηχανικούς!

8anos
09-03-17, 20:50
@KLG και οποιον μπορεί να μένει Κοπεγχάγη ή Δανια;: Γνωρίζεται επίσημο μεταφραστή απο ελληνικά σε δανέζικα ή εγγλέζικα

ttsesm
09-03-17, 21:24
@KLG και οποιον μπορεί να μένει Κοπεγχάγη ή Δανια;: Γνωρίζεται επίσημο μεταφραστή απο ελληνικά σε δανέζικα ή εγγλέζικα

από την πρεσβεία στην κοπενχάγη δεν μπορείς να κάνεις κάτι? Λογικά ένα μαιλ αν τους στείλεις (θυμαμαι ότι εγώ που τους είχα στείλει για άλλο θέμα είχαν απαντήσει σχετικά γρήγορα) ή ένα τηλέφωνο και λογικά θα σου πουν αν μπορούν να κάνουν κάτι ή αν έχουν να σου προτείνουν κάποιον. Ή και αντίστοιχα αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο γραφείο στο Μάλμε, αν και λόγο απόστασης πιστεύω η συγκεκριμένη περιοχή αντιπροσωπεύεται από την πρεσβεία της κοπενχάγης.

8anos
09-03-17, 21:56
από την πρεσβεία στην κοπενχάγη δεν μπορείς να κάνεις κάτι? Λογικά ένα μαιλ αν τους στείλεις (θυμαμαι ότι εγώ που τους είχα στείλει για άλλο θέμα είχαν απαντήσει σχετικά γρήγορα) ή ένα τηλέφωνο και λογικά θα σου πουν αν μπορούν να κάνουν κάτι ή αν έχουν να σου προτείνουν κάποιον. Ή και αντίστοιχα αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο γραφείο στο Μάλμε, αν και λόγο απόστασης πιστεύω η συγκεκριμένη περιοχή αντιπροσωπεύεται από την πρεσβεία της κοπενχάγης.

κοίταξα στην σελίδα τους και γράφουν αυτο:



Ελλείψει θέσης μόνιμου μεταφραστή, το Προξενικό Γραφείο δεν αναλαμβάνει μεταφράσεις εγγράφων. Για το σκοπό αυτό, οι ενδιαφερόμενοι χρειάζεται να απευθυνθούν σε ιδιώτες μεταφραστές. Σε περίπτωση που ζητείται επικύρωση της μετάφρασης, σημειώνουμε ότι το Προξενικό Γραφείο επικυρώνει μόνο την υπογραφή ορκωτών μεταφραστών. (Για πληροφορίες περί ορκωτών μεταφραστών στη Δανία μπορείτε να επισκεφθείτε τη σχετική ιστοσελίδα του Δανικού Υπουργείου Εξωτερικών (αγγλική γλώσσα))

Το κόστος επικύρωσης της υπογραφής μεταφραστή ανέρχεται σε 225 DKK.
http://www.mfa.gr/missionsabroad/denmark/other-services/metaphraseis.html


στην σελιδα των δανών δεν υπαρχει πουθενά η παραπομπή στους μεταφραστές, βαλκανια της σκανδιναβιας βλέπεις η Δανία :p
Σε όλη την Σουηδία δεν υπάρχει ενας επίσημος μεταφραστής απο ελληνικά σε αγγλικά.
Θα τηλεφωνήσω αύριο μήπως έχουν κάτι να προτείνουν

KLG
10-03-17, 00:24
@KLG και οποιον μπορεί να μένει Κοπεγχάγη ή Δανια;: Γνωρίζεται επίσημο μεταφραστή απο ελληνικά σε δανέζικα ή εγγλέζικα

Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον /α. Δεν μου έχει τύχει να τους χρειαστώ.

euri
10-03-17, 00:35
8ane:

http://www.dtfb.dk/
και
http://translatorforeningen.dk/en/

8anos
10-03-17, 00:40
8ane:

http://www.dtfb.dk/
και
http://translatorforeningen.dk/en/

σε ευχαριστώ! νομίζω τον βρήκα :oneup:

http://www.graesk.com/

vamvakoolas
10-03-17, 10:42
μετα απο χρονια θα μου μαθουν ολλανδικα σε λιγες εβδομαδες. Το καλο ειναι οτι συνεχεια ακουω η βλεπω φαλμανδικο/ολλανδικα ΜΜΕ οποτε ειπαν οτι το λεξικο μου ειναι ικανοποιητικο αλλα η γραμματικη κουμπουρας:

Καμμια συμβουλη που θα βοηθησει;

KLG
10-03-17, 12:12
μετα απο χρονια θα μου μαθουν ολλανδικα σε λιγες εβδομαδες. Το καλο ειναι οτι συνεχεια ακουω η βλεπω φαλμανδικο/ολλανδικα ΜΜΕ οποτε ειπαν οτι το λεξικο μου ειναι ικανοποιητικο αλλα η γραμματικη κουμπουρας:

Καμμια συμβουλη που θα βοηθησει;

Να κανεις το homework που σου βάζουν και να μην το θεωρείς χάσιμο χρόνο. Μετα απο μερικούς μήνες, θα φτάσεις σε ενα επιπεδο που οι σκορπιες γνώσεις ετών απο την τηλεοραση και τους τίτλους των εφημερίδων, δεν αρκούν και θα χρειαστεί διαβασμα. Εκεί ειναι σημαντικό να μην τα παρατήσεις (εγώ εκει τα παρατησα, επειδη πλεον δεν αρκουσε να πηγαίνω στο μαθημα και να μου τα βάζουν στο κεφάλι).

chat1978
10-03-17, 21:30
Να κανεις το homework που σου βάζουν και να μην το θεωρείς χάσιμο χρόνο. Μετα απο μερικούς μήνες, θα φτάσεις σε ενα επιπεδο που οι σκορπιες γνώσεις ετών απο την τηλεοραση και τους τίτλους των εφημερίδων, δεν αρκούν και θα χρειαστεί διαβασμα. Εκεί ειναι σημαντικό να μην τα παρατήσεις (εγώ εκει τα παρατησα, επειδη πλεον δεν αρκουσε να πηγαίνω στο μαθημα και να μου τα βάζουν στο κεφάλι).

Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα και ο λόγος που σταμάτησα τα ολλανδικά ήταν η μη χρήση τους, κυρίως κοινωνικά. Μόλις σταμάτησα το σχολείο το επίπεδο έπεσε. Δοκίμασα και ιδιαίτερα αλλά μία φορά την εβδομάδα δεν αντικαθιστά την υπόλοιπη εβδομάδα αγγλικών και ελληνικών.

Πολύ με έχει απογοητεύσει αυτή η εξέλιξη.

voithostyrempora2
10-03-17, 21:53
Καμμια συμβουλη που θα βοηθησει;

Ναι. Άλλαξε χωρα. Φύγε γρηγορα, φυγε μακριά :cool: . Αυτό θα σε βοηθησει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο :p .

MitsosDaBest13
10-03-17, 22:51
Ανακάλυψα το θέμα πριν λίγο καιρό και πρώτη φορά γράφω. Σκέφτομαι κι εγώ να φύγω για εξωτερικό. Όχι μόνο για να βρω πιο εύκολα εργασία, αλλά για καλύτερη ποιότητα ζωής γενικότερα. :rolleyes: Έχουμε πλέον καταντήσει τριτοκοσμικοί σε όλα**...

Επειδή μπορώ να πάρω την Αμερικάνικη υπηκοότητα (από πλευρά μητέρας), σκέφτομαι όλο και πιο έντονα να το κάνω και να φύγω για Αμέρικα, όχι νωρίτερα από το 2019 όμως. Έχω συγγενείς στη Νέα Υόρκη, στο Νιου Τζέρσι και στη Φλόριντα, που μπορούν να βοηθήσουν. Τα αγγλικά μου είναι πολύ καλά, θεωρώ επιπέδου proficiency (έχω lower όμως :p). Το μόνο κακό είναι πως η ζωή στο Αμέρικα φαίνεται ακριβή... Βλέπω ένα αξιοπρεπές (ούτε καν καλό) διαμέρισμα, θέλει πάνω από $1000 το μήνα!! Ίντερνετ και κινητή επίσης πανάκριβα, ακόμα και σε τραγικά δίκτυα (T-Mobile, Sprint)... Όχι μόνα αυτά... Οπότε ακόμα και $2000 μισθό να έχω, θα μπαίνω και "μέσα"! Εκτός κι αν μένω με άλλους. Αυτό είναι τα μόνο που με αποθαρρύνει... Το ότι αν δε βγάζω πολλά, θα είναι χάλια.

Όσοι γνωρίζετε από Αμερική ή μένετε ήδη εκεί, τι άποψη έχετε; Είναι σωστά αυτά που γράφω; Οτιδήποτε γράψτε είναι καλοδεχούμενο, ακόμα και η παραπομπή σε άλλη σελίδα του θέματος. Ευχαριστώ. :)

Υ.Γ. Τα πτυχία από ελληνικά ΤΕΙ, ΑΕΙ αναγνωρίζονται εκεί ή μόνο στην ΕΕ;


** Ελπίζω ο Trump να μη "ban-άρει" και τους Έλληνες. :lol:

mindtrapper
11-03-17, 00:13
Οι τιμές είναι τέτοιες γιατί και οι μισθοί είναι λίγο large. Αλλά αν πας χωρίς δουλειά δεν ξέρω πως θα την παλέψεις. Από την άλλη και σερβιτόρος να γίνεις με τα tips ίσως μαζεύεις αρκετά.

Αν μπορούν να σε βοηθήσουν οι συγγενείς που έχεις να μείνεις για μερικά χρόνια με αυτούς και να κάνεις μια δουλειά part time και ταυτόχρονα ένα Master (έστω και σε community college, αν δεν έχεις λεφτά καθόλου και δεν θες να πάρεις federal loan σαν Αμερικάνος πολίτης) κατά τη διάρκεια του οποίου θα προσπαθήσεις να κάνεις networking και μετά να αποκτήσεις εργασιακή εμπειρία. Λογικά το πτυχίο σου θα αναγνωρίζεται αν είναι ΑΕΙ/ΤΕΙ, ίσως όμως πρέπει να το γεμίσεις λίγο γύρω γύρω με volunteer work κτλ κτλ για να σε δουν σοβαρά τα Πανεπιστήμια εκεί. Σιγά σιγά θα ανέβεις ή στην ίδια εταιρία ή αλλάζοντας εταιρίες όταν βρίσκεις θέση που θεωρείται προαγωγή.

Κάπως έτσι, το σημαντικό είναι που μπορείς να έχεις την υπηκοότητα, σου δίνει αβαντάζ αυτό.

chat1978
11-03-17, 00:46
Οι τιμές είναι τέτοιες γιατί και οι μισθοί είναι λίγο large. Αλλά αν πας χωρίς δουλειά δεν ξέρω πως θα την παλέψεις. Από την άλλη και σερβιτόρος να γίνεις με τα tips ίσως μαζεύεις αρκετά.

Αν μπορούν να σε βοηθήσουν οι συγγενείς που έχεις να μείνεις για μερικά χρόνια με αυτούς και να κάνεις μια δουλειά part time και ταυτόχρονα ένα Master (έστω και σε community college, αν δεν έχεις λεφτά καθόλου και δεν θες να πάρεις federal loan σαν Αμερικάνος πολίτης) κατά τη διάρκεια του οποίου θα προσπαθήσεις να κάνεις networking και μετά να αποκτήσεις εργασιακή εμπειρία. Λογικά το πτυχίο σου θα αναγνωρίζεται αν είναι ΑΕΙ/ΤΕΙ, ίσως όμως πρέπει να το γεμίσεις λίγο γύρω γύρω με volunteer work κτλ κτλ για να σε δουν σοβαρά τα Πανεπιστήμια εκεί. Σιγά σιγά θα ανέβεις ή στην ίδια εταιρία ή αλλάζοντας εταιρίες όταν βρίσκεις θέση που θεωρείται προαγωγή.

Κάπως έτσι, το σημαντικό είναι που μπορείς να έχεις την υπηκοότητα, σου δίνει αβαντάζ αυτό.
Δεν έχω ζήσει εκεί αλλά από αυτά που ακούω και διαβάζω και από τους συνεργάτες μας μόνο large δεν είναι. Το πρόβλημα με την Αμερική είναι ότι αν έχεις καλή δουλειά τότε μία χαρά όσο μπορείς να την έχεις. Αν δεν έχεις τότε μεγάλο πακέτο...

ttsesm
11-03-17, 01:51
Καμμια συμβουλη που θα βοηθησει;

βρες καμιά ιπτάμενη Ολλανδέζα, και θα τα μάθεις άπταιστα (θα έχεις και το μπόνους των ιδιαιτέρων με έξτρα μαθήματα συνήθως τις βραδυνές ώρες...:p)
και δεν κάνω πλάκα, πάντα όταν έχεις "motivation" μαθαίνεις γρηγορότερα .... ;)

8anos
12-03-17, 00:35
το βρήκα ψάχνοντας για κάτι άλλο, ίσως να ενδιαφέρει κάποιον που ψάχνει εργασία στην Σουηδία

OMSTART - for newly arrived professionals in Sweden (http://www.saco.se/en/omstart/)
Omstart - your guide!
The "Omstart” website was founded in order to gather information for newly arrived professionals on a single website. Our aim is to help professionals who have just arrived in Sweden to learn about the Swedish job market as quickly as possible. We do this by providing relevant information, advice about how to find employment or on what needs to be done before seeking employment in your current profession. “Omstart” provides all this information in one place.

kerkiss
12-03-17, 10:27
το βρήκα ψάχνοντας για κάτι άλλο, ίσως να ενδιαφέρει κάποιον που ψάχνει εργασία στην Σουηδία

OMSTART - for newly arrived professionals in Sweden (http://www.saco.se/en/omstart/)
Omstart - your guide!
The "Omstart” website was founded in order to gather information for newly arrived professionals on a single website. Our aim is to help professionals who have just arrived in Sweden to learn about the Swedish job market as quickly as possible. We do this by providing relevant information, advice about how to find employment or on what needs to be done before seeking employment in your current profession. “Omstart” provides all this information in one place.

Εγώ ψάχνω για μια νεαρή σουηδέζα δίμετρη ευκατάστατη και αρκετά ηλίθια ώστε να με ερωτευθεί
Που να ψάξω κουμπάρε ;

8anos
12-03-17, 10:37
Εγώ ψάχνω για μια νεαρή σουηδέζα δίμετρη ευκατάστατη και αρκετά ηλίθια ώστε να με ερωτευθεί
Που να ψάξω κουμπάρε ;

αδερφέ είναι δύσκολο να ικανοποιηθούν ταυτόχρονα και οι πέντε απαιτήσεις :p

Φανερός Πράκτωρ
12-03-17, 11:15
αδερφέ είναι δύσκολο να ικανοποιηθούν ταυτόχρονα και οι πέντε απαιτήσεις :p

:lol: :lol: :lol:

kerkiss
12-03-17, 13:53
αδερφέ είναι δύσκολο να ικανοποιηθούν ταυτόχρονα και οι πέντε απαιτήσεις :p

Διαπραγματεύσου το σθεναρά .....τι στο διάολο σε έμαθε η "πρώτη φορά αριστερά"
Βασίζομαι επάνω σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.