PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 [102] 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

8anos
12-03-17, 17:05
Διαπραγματεύσου το σθεναρά .....τι στο διάολο σε έμαθε η "πρώτη φορά αριστερά"
Βασίζομαι επάνω σου.

Δηλαδή είσαι ικανοποιημένος με έναν μαυριδερό κοντό φτωχό και ηλίθιο :p

megahead13
12-03-17, 17:36
Διαπραγματεύσου το σθεναρά .....τι στο διάολο σε έμαθε η "πρώτη φορά αριστερά"
Βασίζομαι επάνω σου.
Κλασσικός ελληνάρας: Περιμένει από τους άλλους να βρουν λύση στο πρόβλημά του! :p

tsigarid
12-03-17, 21:19
Δεν έχω ζήσει εκεί αλλά από αυτά που ακούω και διαβάζω και από τους συνεργάτες μας μόνο large δεν είναι. Το πρόβλημα με την Αμερική είναι ότι αν έχεις καλή δουλειά τότε μία χαρά όσο μπορείς να την έχεις. Αν δεν έχεις τότε μεγάλο πακέτο...

Δεν υπάρχει μέσος μισθός στις ΗΠΑ. Δεν έχει νόημα να μιλάς για μέσο μισθό σε μία περιοχή, γιατί ανάλογα τη δουλειά η διαφορά είναι χαώδης, και δεν υπάρχει μέσος μισθός ανά επάγγελμα γιατί διαφέρει πολύ από περιοχή σε περιοχή.

Εννοείται ότι αν πας Νέα Υόρκη ή Σαν Φρανσίσκο θες πολύ σοβαρό μισθό, και τα ενοίκια (σε περιοχές που θες να ζήσεις και όχι να πεθάνεις) είναι πολύ πάνω από $1000 το μήνα. Αν δεν ξέρεις τι θα κάνεις, ξεκίνα από ένα μικρό μέρος στη μέση του πουθενά, δες τη ζωή, και μετά μετακόμισε σε ένα μεγαλύτερο μέρος. Από την άλλη, δεν μας λες τι δουλειές θα ψάχνεις, και αυτό παίζει τεράστιο ρόλο. Επίσης δεν μας λες αν θα πάρεις την υπηκοότητα πριν πας, ή αν θα μπεις με βίζα ή πράσινη κάρτα. Γίνε πιο συγκεκριμένος. Επίσης, αν δεν μετακομίσεις πριν το 2019, είναι νωρίς να αποφασίσεις, εκτός αν θες να ξεκινήσεις τη διαδικασία για την υπηκοότητα τώρα.

MitsosDaBest13
12-03-17, 22:55
Δεν υπάρχει μέσος μισθός στις ΗΠΑ. Δεν έχει νόημα να μιλάς για μέσο μισθό σε μία περιοχή, γιατί ανάλογα τη δουλειά η διαφορά είναι χαώδης, και δεν υπάρχει μέσος μισθός ανά επάγγελμα γιατί διαφέρει πολύ από περιοχή σε περιοχή.

Εννοείται ότι αν πας Νέα Υόρκη ή Σαν Φρανσίσκο θες πολύ σοβαρό μισθό, και τα ενοίκια (σε περιοχές που θες να ζήσεις και όχι να πεθάνεις) είναι πολύ πάνω από $1000 το μήνα. Αν δεν ξέρεις τι θα κάνεις, ξεκίνα από ένα μικρό μέρος στη μέση του πουθενά, δες τη ζωή, και μετά μετακόμισε σε ένα μεγαλύτερο μέρος. Από την άλλη, δεν μας λες τι δουλειές θα ψάχνεις, και αυτό παίζει τεράστιο ρόλο. Επίσης δεν μας λες αν θα πάρεις την υπηκοότητα πριν πας, ή αν θα μπεις με βίζα ή πράσινη κάρτα. Γίνε πιο συγκεκριμένος. Επίσης, αν δεν μετακομίσεις πριν το 2019, είναι νωρίς να αποφασίσεις, εκτός αν θες να ξεκινήσεις τη διαδικασία για την υπηκοότητα τώρα.

Ναι, το έχω ψάξει αρκετά (μέσω του ίντερνετ κυρίως) και βλέπω ότι ειδικά η Νέα Υόρκη και η Καλιφόρνια, είναι πολύ ακριβές πολιτείες και οι τιμές σε περιοχές που δεν είναι ghetto, φτάνουν στο "Θεό"... Βοηθάνε οι χάρτες crime του Trulia (https://www.trulia.com/rent/) σε αυτό. Η μόνη "γνωστή" πόλη που φαίνεται φθηνή, είναι το Λας Βέγκας, αλλά δεν έχω γνωστούς εκεί κοντά. :p Εκεί είδα μια χαρά σπίτια με <$700, σε καλές περιοχές. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα που θα πάω, αλλά έχω καιρό γι' αυτό.

Έχω τελειώσει σχολή μαγειρικής εδώ, οπότε κατά 99% θα ασχοληθώ με αυτό στο Αμέρικα. Οι συγγενείς που έχω εκεί, ασχολούνται κυρίως με εστίαση, οπότε θα με βοηθήσουν, τουλάχιστον στην αρχή. Βασικά, οτιδήποτε επάγγελμα και να κάνω δε με ενδιαφέρει, αρκεί να έχει καλά λεφτά, να μπορώ να ζήσω εκεί.

Το μόνο κακό είναι ότι δεν έχω ταξιδέψει ποτέ στην Αμερική, για να δω πως είναι και αν θα μπορούσα να ζήσω εκεί. Αλλά με εξαίρεση την εγκληματικότητα, σε όλα τ' άλλα αποκλείεται να είναι χειρότερη από την Ελλάδα... :p

Θα πάρω την υπηκοότητα πριν πάω. Όταν ανέβει πάλι η μάνα μου στην Αθήνα σε λίγες εβδομάδες, πιθανόν να κλείσω ραντεβού με την Αμερικανική πρεσβεία, για να προχωρήσουμε το θέμα.

kerkiss
13-03-17, 10:19
Δηλαδή είσαι ικανοποιημένος με έναν μαυριδερό κοντό φτωχό και ηλίθιο :p
Τέτοιο έχω στον καθρέφτη μου ρε Θάνο
Για πάλεψέ το και θα σου κάνω δώρο την πρώτη νύχτα του γάμου και μια ψήφο στο κόμμα :p


Κλασσικός ελληνάρας: Περιμένει από τους άλλους να βρουν λύση στο πρόβλημά του! :p
Αϊ σιχτίρ ρε.
Δεν έχεις ακούσει τίποτα περί αλληλεγγύης ;
Η έκκλησή μου στον Θάνο έχει κάτι από "προλετάριοι όλων των χωρών ενωθείτε" ....αλλά που να το καταλάβεις αυτό μεγαλοαστέ :p

vamvakoolas
13-03-17, 10:23
Ναι. Άλλαξε χωρα. Φύγε γρηγορα, φυγε μακριά :cool: . Αυτό θα σε βοηθησει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο :p .

διαβασα ολες τις αποψεις αλλα απο τη παραπανω διακρινω μια εμπαθεια προς τα εμενα;

τι να πω :whistle:

KLG
13-03-17, 11:58
Ναι, το έχω ψάξει αρκετά (μέσω του ίντερνετ κυρίως) και βλέπω ότι ειδικά η Νέα Υόρκη και η Καλιφόρνια, είναι πολύ ακριβές πολιτείες και οι τιμές σε περιοχές που δεν είναι ghetto, φτάνουν στο "Θεό"... Βοηθάνε οι χάρτες crime του Trulia (https://www.trulia.com/rent/) σε αυτό. Η μόνη "γνωστή" πόλη που φαίνεται φθηνή, είναι το Λας Βέγκας, αλλά δεν έχω γνωστούς εκεί κοντά. :p Εκεί είδα μια χαρά σπίτια με <$700, σε καλές περιοχές. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα που θα πάω, αλλά έχω καιρό γι' αυτό.

Έχω τελειώσει σχολή μαγειρικής εδώ, οπότε κατά 99% θα ασχοληθώ με αυτό στο Αμέρικα. Οι συγγενείς που έχω εκεί, ασχολούνται κυρίως με εστίαση, οπότε θα με βοηθήσουν, τουλάχιστον στην αρχή. Βασικά, οτιδήποτε επάγγελμα και να κάνω δε με ενδιαφέρει, αρκεί να έχει καλά λεφτά, να μπορώ να ζήσω εκεί.

Το μόνο κακό είναι ότι δεν έχω ταξιδέψει ποτέ στην Αμερική, για να δω πως είναι και αν θα μπορούσα να ζήσω εκεί. Αλλά με εξαίρεση την εγκληματικότητα, σε όλα τ' άλλα αποκλείεται να είναι χειρότερη από την Ελλάδα... :p

Θα πάρω την υπηκοότητα πριν πάω. Όταν ανέβει πάλι η μάνα μου στην Αθήνα σε λίγες εβδομάδες, πιθανόν να κλείσω ραντεβού με την Αμερικανική πρεσβεία, για να προχωρήσουμε το θέμα.

Μη σε αγχώνει τόσο πολυ το θέμα της εγκληματικότητας. Στον πολιτισμένο κόσμο, το εγκλημα δεν σε βρίσκει αν δε το κυνηγας. Δηλαδή αν έχεις νταλαβέρια με το εμπόρους ναρκωτικών, πηγαίνεις στις περιοχές τους και συναναστρέφεσαι με τους πελάτες τους, κατα πάσα πιθανότητα το εγκλημα θα σε βρει. Στις ΗΠΑ έχω πάει μονο σαν προσωρινός επισκέπτης, το πολυ 20 μερες τη φορά, είχα και εγω τη φοβία που περιγράφεις, αλλά συνειδητοποίησα οτι η ζωή ειναι λίγο πολύ "διαμερισματοποιημένη". Τωρα αν θα σου σκάσει ο μακελάρης στο σχολείο ή στο πανεπιστήμιο, τι να σου πω... εκεί έχουν τρελαμένους καραβλαχους, εδώ έχουμε παλινοστούντες ISIS. Δεν γίνεται να επηρεάζεσαι απο "στατιστικά" ;)

voithostyrempora2
13-03-17, 17:05
διαβασα ολες τις αποψεις αλλα απο τη παραπανω διακρινω μια εμπαθεια προς τα εμενα;

τι να πω :whistle:

Εμπάθεια ως προς τη χωρα ωρε vamvakoolas.

Άλλαξε χωρα. Φύγε γρηγορα, φυγε μακριά . Αυτό θα σε βοηθησει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο .

:cool:

PopManiac
13-03-17, 17:28
Μη σε αγχώνει τόσο πολυ το θέμα της εγκληματικότητας. Στον πολιτισμένο κόσμο, το εγκλημα δεν σε βρίσκει αν δε το κυνηγας. Δηλαδή αν έχεις νταλαβέρια με το εμπόρους ναρκωτικών, πηγαίνεις στις περιοχές τους και συναναστρέφεσαι με τους πελάτες τους, κατα πάσα πιθανότητα το εγκλημα θα σε βρει. Στις ΗΠΑ έχω πάει μονο σαν προσωρινός επισκέπτης, το πολυ 20 μερες τη φορά, είχα και εγω τη φοβία που περιγράφεις, αλλά συνειδητοποίησα οτι η ζωή ειναι λίγο πολύ "διαμερισματοποιημένη". Τωρα αν θα σου σκάσει ο μακελάρης στο σχολείο ή στο πανεπιστήμιο, τι να σου πω... εκεί έχουν τρελαμένους καραβλαχους, εδώ έχουμε παλινοστούντες ISIS. Δεν γίνεται να επηρεάζεσαι απο "στατιστικά" ;)

Συμφωνώ απολύτως και προσθέτω ότι για όλους μας (που δεν έχουμε ζήσει ΗΠΑ) οι εικόνες είναι διαστρεβλωμένες από ένα μείγμα Χόλλυγουντ / τηλεοπτικών σειρών και ειδήσεων / στερεοτύπων. Ιδιαίτερα για την εγκληματικότητα καθώς όπως σωστά λέει ο Σταλίνας αν δεν την ψάχνεις δύσκολα σε βρίσκει, παρεκτός από τουριστικά λάθη (λάθος περιοχή σε λάθος ώρα) και αβλεψίες.

Γενικά, έχοντας περίπου 5 χρόνια ζωής στις ΗΠΑ συνολικά (σε ένα μείγμα ολιγόμηνων παραμονών και μακρών επισκέψεων όλα αυτά τα χρόνια) έχω να πω ότι

α) Δεν υπάρχουν ΗΠΑ καθώς η "επαρχία" της Νεμπράσκα είναι άλλη από την "επαρχία" της Λουιζιάνα και το ίδιο και για τα αστικά κέντρα. Είναι πολιτείες να μην πω καν counties σε κάθε πολιτεία συν τα αστικά κέντρα και είναι διαφορετικοί μικρόκοσμοι
β) ΝΥ είναι ένα ξεχωριστό κράτος, μην πω πλανήτης με δικά του κουσούρια και θετικά και σίγουρα εκτός από τη γλώσσα δεν έχει καμία άλλη σχέση με ΗΠΑ

megahead13
13-03-17, 18:18
Συμφωνώ απολύτως και προσθέτω ότι για όλους μας (που δεν έχουμε ζήσει ΗΠΑ) οι εικόνες είναι διαστρεβλωμένες από ένα μείγμα Χόλλυγουντ / τηλεοπτικών σειρών και ειδήσεων / στερεοτύπων. Ιδιαίτερα για την εγκληματικότητα καθώς όπως σωστά λέει ο Σταλίνας αν δεν την ψάχνεις δύσκολα σε βρίσκει, παρεκτός από τουριστικά λάθη (λάθος περιοχή σε λάθος ώρα) και αβλεψίες.

Γενικά, έχοντας περίπου 5 χρόνια ζωής στις ΗΠΑ συνολικά (σε ένα μείγμα ολιγόμηνων παραμονών και μακρών επισκέψεων όλα αυτά τα χρόνια) έχω να πω ότι

α) Δεν υπάρχουν ΗΠΑ καθώς η "επαρχία" της Νεμπράσκα είναι άλλη από την "επαρχία" της Λουιζιάνα και το ίδιο και για τα αστικά κέντρα. Είναι πολιτείες να μην πω καν counties σε κάθε πολιτεία συν τα αστικά κέντρα και είναι διαφορετικοί μικρόκοσμοι
β) ΝΥ είναι ένα ξεχωριστό κράτος, μην πω πλανήτης με δικά του κουσούρια και θετικά και σίγουρα εκτός από τη γλώσσα δεν έχει καμία άλλη σχέση με ΗΠΑ
Έτσι ακριβώς! Πέρσι πήγα στο Austin, Texas και μόνο πως βρίσκομαι στο Texas δεν ένιωσα. Ποιο κοντά σε Βοστώνη που είχα πάει παλιότερα μου έκανε. Ούτε καουμπόηδες, ούτε σπιρούνια και καυτά εξάσφαιρα. Μόνο τεχνολογικές εταιρείες και κτίρια της Wells Fargo. Ξενέρωτοι :down: :p

chat1978
13-03-17, 20:27
Συμφωνώ απολύτως και προσθέτω ότι για όλους μας (που δεν έχουμε ζήσει ΗΠΑ) οι εικόνες είναι διαστρεβλωμένες από ένα μείγμα Χόλλυγουντ / τηλεοπτικών σειρών και ειδήσεων / στερεοτύπων. Ιδιαίτερα για την εγκληματικότητα καθώς όπως σωστά λέει ο Σταλίνας αν δεν την ψάχνεις δύσκολα σε βρίσκει, παρεκτός από τουριστικά λάθη (λάθος περιοχή σε λάθος ώρα) και αβλεψίες.

Γενικά, έχοντας περίπου 5 χρόνια ζωής στις ΗΠΑ συνολικά (σε ένα μείγμα ολιγόμηνων παραμονών και μακρών επισκέψεων όλα αυτά τα χρόνια) έχω να πω ότι

α) Δεν υπάρχουν ΗΠΑ καθώς η "επαρχία" της Νεμπράσκα είναι άλλη από την "επαρχία" της Λουιζιάνα και το ίδιο και για τα αστικά κέντρα. Είναι πολιτείες να μην πω καν counties σε κάθε πολιτεία συν τα αστικά κέντρα και είναι διαφορετικοί μικρόκοσμοι
β) ΝΥ είναι ένα ξεχωριστό κράτος, μην πω πλανήτης με δικά του κουσούρια και θετικά και σίγουρα εκτός από τη γλώσσα δεν έχει καμία άλλη σχέση με ΗΠΑ

Θα συμφωνήσω γενικά εκτός από την οικονομική κατάσταση και το κοινωνικό κράτος.

Εγώ πήγα πρόσφατα σε Βοστώνη και Άινταχο και άκουσα ιστορίες όπου το ιδιωτικό συνταξιοδοτικό πρόγραμμα έχει εξανεμισθεί γιατί έτυχε ο άνθρωπος να απολυθεί και να μείνει χωρίς δουλειά για ένα χρόνο.
Τα επίσημα στατιστικά τους αναφέρουν ένα απίστευτο ποσοστό από το πληθυσμό τους που απλά την βγάζει πέρα ενώ έχουν και πολύ μα πολύ κόσμο που επιζεί από την πρόνοια και τα γεύματα αλληλεγγύης.

Ταινίες ή ντοκυμαντέρ ή αρθρογραφία, η Αμερική αυτοπροσδιορίζεται πάντα με το " ο καθένας για την πάρτυ του". Εδώ πάνε να ξηλώσουν το obamacare που με όλα τα στραβά του επέβαλλε τους πάντες να έχουν ιατροφαρμακευτική ασφάλεια. Άκουσον άκουσον :). Ιατροφαρμακευτική υποχρεωτική σε όλους ανεξαρτήτους εισοδήματος.

PopManiac
13-03-17, 22:41
Θα συμφωνήσω γενικά εκτός από την οικονομική κατάσταση και το κοινωνικό κράτος.

Εγώ πήγα πρόσφατα σε Βοστώνη και Άινταχο και άκουσα ιστορίες όπου το ιδιωτικό συνταξιοδοτικό πρόγραμμα έχει εξανεμισθεί γιατί έτυχε ο άνθρωπος να απολυθεί και να μείνει χωρίς δουλειά για ένα χρόνο.
Τα επίσημα στατιστικά τους αναφέρουν ένα απίστευτο ποσοστό από το πληθυσμό τους που απλά την βγάζει πέρα ενώ έχουν και πολύ μα πολύ κόσμο που επιζεί από την πρόνοια και τα γεύματα αλληλεγγύης.

Ταινίες ή ντοκυμαντέρ ή αρθρογραφία, η Αμερική αυτοπροσδιορίζεται πάντα με το " ο καθένας για την πάρτυ του". Εδώ πάνε να ξηλώσουν το obamacare που με όλα τα στραβά του επέβαλλε τους πάντες να έχουν ιατροφαρμακευτική ασφάλεια. Άκουσον άκουσον :). Ιατροφαρμακευτική υποχρεωτική σε όλους ανεξαρτήτους εισοδήματος.

Nαι, οι ΗΠΑ είναι σίγουρα καλές όσο βγάζεις χρήμα και αν βγάλεις πολύ (πάρα πολύ) χρήμα. Τούτου λεχθέντος όμως, μη νομίζεις ότι πλέον π.χ. το Βέλγιο έχει το κοινωνικό δίχτυ που είχε κάποτε τουλάχιστον για έναν outsider που μόλις έρχεται και μπορεί να φάει καμία καρπαζιά (αλλά και για insider εδώ που τα λέμε). Χωρίς βέβαια να έχουμε φτάσει στα ελεεινά επίπεδα των ΗΠΑ, δυστυχώς όμως τα πράγματα έχουν σκουρήνει πολύ και στην βόρεια Ευρώπη και θα σκουρήνουν ακόμα περισσότερο φοβάμαι (με τα μυαλά που κουβαλάνε οι πολιτικοί ταγοί)

chat1978
13-03-17, 22:56
Nαι, οι ΗΠΑ είναι σίγουρα καλές όσο βγάζεις χρήμα και αν βγάλεις πολύ (πάρα πολύ) χρήμα. Τούτου λεχθέντος όμως, μη νομίζεις ότι πλέον π.χ. το Βέλγιο έχει το κοινωνικό δίχτυ που είχε κάποτε τουλάχιστον για έναν outsider που μόλις έρχεται και μπορεί να φάει καμία καρπαζιά (αλλά και για insider εδώ που τα λέμε). Χωρίς βέβαια να έχουμε φτάσει στα ελεεινά επίπεδα των ΗΠΑ, δυστυχώς όμως τα πράγματα έχουν σκουρήνει πολύ και στην βόρεια Ευρώπη και θα σκουρήνουν ακόμα περισσότερο φοβάμαι (με τα μυαλά που κουβαλάνε οι πολιτικοί ταγοί)

Θα συμφωνήσω. Αλλά και πάλι τα χάλια της Αμερικής δεν τα έχουμε. Να σου πω άσε τον μετανάστη και ας συγκρίνουμε τον ντόπιο. Στο Βέλγιο πολύ δύσκολα βλέπεις άστεγο. Στο νοσοκομείο να μπεις δεν βγαίνεις με χρέος που κληρονομούν μέχρι και τα τρισέγγονα σου και πολλά άλλα. Και με όλα τα στραβά μας στην Ελλάδα και σε μας παλαιότερα ήταν σχετικά καλά.

Μου φαίνεται συγκλονιστικό σε ένα και καλά κράτος να μην πηγαίνει κάποιος για πρώτες βοήθειες επειδή πχ έκοψε το δάχτυλο του με φόβο το κόστος και χρέος. Και πολλά ακόμα αλλά το θέμα υγεία είναι για μένα πολύ ευαίσθητο.

tsigarid
16-03-17, 00:52
Δυστυχώς έτσι είναι στις ΗΠΑ αν δεν βγάζεις λεφτά δεν είσαι τίποτα. Όσο για την εγκληματικότητα, ασφαλώς και είναι γεωγραφικά πολύ χωρισμένη (επικίνδυνες γειτονιές, όχι επικίνδυνες πόλεις) αλλά αν ψάχνεις φτηνά σπίτια σε ακριβές πόλεις για μαντέψτε σε ποιες γειτονιές θα τα βρεις; Τέλος πάντων, μάλλον αυτονόητα είναι αυτά.

Για τον Μήτσο τον καλύτερο: Έλληνες με εστίαση και εσύ μάγειρας, μάλλον σε diner θα πας να δουλέψεις. Ετοιμάσου να μπεις πολύ βαθιά στο γκέτο της Ελληνικής ομογένειας, ελπίζω να μη σοκαριστείς από αυτά που θα δεις, καλά και κακά. Δεν είμαι σίγουρος για τους μισθούς, αλλά αμφιβάλλω αν θα είναι αξιοπρεπείς για να ζήσεις σε ένα μεγάλο μέρος. Κάνε μια επίσκεψη πριν αποφασίσεις τη μετακόμιση, είναι το λιγότερο που σου προτείνω. Βρες ένα χιλιάρικο και πήγαινει να δεις το σόι για κανένα μήνα εκτός εποχής (πχ τέτοιες μέρες) που τα εισιτήρια είναι φτηνά.

MitsosDaBest13
16-03-17, 03:17
Δυστυχώς έτσι είναι στις ΗΠΑ αν δεν βγάζεις λεφτά δεν είσαι τίποτα. Όσο για την εγκληματικότητα, ασφαλώς και είναι γεωγραφικά πολύ χωρισμένη (επικίνδυνες γειτονιές, όχι επικίνδυνες πόλεις) αλλά αν ψάχνεις φτηνά σπίτια σε ακριβές πόλεις για μαντέψτε σε ποιες γειτονιές θα τα βρεις; Τέλος πάντων, μάλλον αυτονόητα είναι αυτά.

Για τον Μήτσο τον καλύτερο: Έλληνες με εστίαση και εσύ μάγειρας, μάλλον σε diner θα πας να δουλέψεις. Ετοιμάσου να μπεις πολύ βαθιά στο γκέτο της Ελληνικής ομογένειας, ελπίζω να μη σοκαριστείς από αυτά που θα δεις, καλά και κακά. Δεν είμαι σίγουρος για τους μισθούς, αλλά αμφιβάλλω αν θα είναι αξιοπρεπείς για να ζήσεις σε ένα μεγάλο μέρος. Κάνε μια επίσκεψη πριν αποφασίσεις τη μετακόμιση, είναι το λιγότερο που σου προτείνω. Βρες ένα χιλιάρικο και πήγαινει να δεις το σόι για κανένα μήνα εκτός εποχής (πχ τέτοιες μέρες) που τα εισιτήρια είναι φτηνά.

Όντως, ένας θείος μου έχει diner στο New Jersey. Τόσο χάλια είναι αυτά;

Πάντως, όσο περισσότερο ψάχνω για Αμερική, τόσο περισσότερο απογοητευομαι... Θέλει πραγματικά πάρα πολλά λεφτά για να ζήσεις εκεί, ακόμα και με αδερφό ή γυναίκα. Η πόλη που μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση (από το ίντερνετ), είναι το Μαϊάμι, αλλά θες $1500 μόνο για ενοίκιο μιας γκαρσονιέρας (studio) εκεί. Στο Λος Άντζελες και τη Νέα Υόρκη, ακριβώς τα ίδια. Αν πάω μόνος μου, θα μιλάμε για οικονομική καταστροφή... Με 2 χιλιάρικα στην Ελλάδα, θα ήμουν "βασιλιάς". Στο Αμερικα θα μένω σε παράγκα σε ghetto περιοχή, εκτός κι αν έχω 1-2 συγγενείς (ή σύζυγο) να μένουν μαζί μου, να συνεισφέρουν στα έξοδα και παράλληλα να εργάζονται...

Πραγματικά κρίμα και είχα "φτιαχτεί" πολύ στην ιδέα να φύγω από το Ελλαδισταν... Οι θείοι και οι παππούδες που έχω στο Αμερικα, έχουν όλοι οικογένειες, οπότε αποκλείεται να θέλουν να μείνω σπίτι τους. Ούτε εγώ θέλω να τους "κατσικωθω". Θα κάνω μια επίσκεψη στη Νέα Υόρκη κάποια στιγμή μέσα σε 1 χρόνο και θα δω. Το πιθανότερο όμως είναι ότι θα μείνω εδώ, στη χώρα της ανεργίας και της μιζέριας... :(

tsigarid
16-03-17, 05:30
Όντως, ένας θείος μου έχει diner στο New Jersey. Τόσο χάλια είναι αυτά;

Πάντως, όσο περισσότερο ψάχνω για Αμερική, τόσο περισσότερο απογοητευομαι... Θέλει πραγματικά πάρα πολλά λεφτά για να ζήσεις εκεί, ακόμα και με αδερφό ή γυναίκα. Η πόλη που μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση (από το ίντερνετ), είναι το Μαϊάμι, αλλά θες $1500 μόνο για ενοίκιο μιας γκαρσονιέρας (studio) εκεί. Στο Λος Άντζελες και τη Νέα Υόρκη, ακριβώς τα ίδια. Αν πάω μόνος μου, θα μιλάμε για οικονομική καταστροφή... Με 2 χιλιάρικα στην Ελλάδα, θα ήμουν "βασιλιάς". Στο Αμερικα θα μένω σε παράγκα σε ghetto περιοχή, εκτός κι αν έχω 1-2 συγγενείς (ή σύζυγο) να μένουν μαζί μου, να συνεισφέρουν στα έξοδα και παράλληλα να εργάζονται...

Πραγματικά κρίμα και είχα "φτιαχτεί" πολύ στην ιδέα να φύγω από το Ελλαδισταν... Οι θείοι και οι παππούδες που έχω στο Αμερικα, έχουν όλοι οικογένειες, οπότε αποκλείεται να θέλουν να μείνω σπίτι τους. Ούτε εγώ θέλω να τους "κατσικωθω". Θα κάνω μια επίσκεψη στη Νέα Υόρκη κάποια στιγμή μέσα σε 1 χρόνο και θα δω. Το πιθανότερο όμως είναι ότι θα μείνω εδώ, στη χώρα της ανεργίας και της μιζέριας... :(

Δεν είναι χάλια τα diner, μια χαρά είναι. Απλά είπα ότι δεν μου φαίνεται να είναι η δουλειά που θα σε κάνει πλούσιο, τουλάχιστον όχι πια, και σίγουρα όχι ως υπάλληλο. Αυτά με επιφύλαξη πάντως, γιατί κακά τα ψέματα, δεν έχω δουλέψει σε diner για να ξέρω.

Το New Jersey έχει και φτηνά μέρη να μείνεις, δες στη γειτονιά (~30 μίλια ακτίνα) τι σπίτια υπάρχουν, ακόμα και σε χωριά. Δεν υπάρχει σοβαρή αστική συγκοινωνία εκτός μεγάλων πόλεων οπότε θα έχεις αυτοκίνητο, και θα μπορείς να πηγαίνεις όπου θες πανεύκολα.

Το σημαντικό είναι να μην απογοητεύεσαι με το τι σου λέει ο καθένας (εμού συμπεριλαμβανομένου). Πήγαινε και δες μόνος σου, και μετά κρίνε. Όσο για το που θα μείνεις, δεν ξέρω τους συγγενείς σου, αλλά με βάση τα όσα έχω δει από την Ελληνική ομογένεια θα χαρούν πολύ να σε έχουν σπίτι τους για μεγάλο χρονικό διάστημα. Υπάρχει τεράστια αλληλοϋποστήριξη, τεράστια, ακόμα και στους μη συγγενείς. Έχει και κακά, θα νομίζεις ότι είσαι σε ταινία του Κωσταντάρα από τα 70s, αλλά αν το δεις με την πλάκα του δεν θα σε ενοχλήσει.

vamvakoolas
16-03-17, 10:55
Εμπάθεια ως προς τη χωρα ωρε vamvakoolas.

Άλλαξε χωρα. Φύγε γρηγορα, φυγε μακριά . Αυτό θα σε βοηθησει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο .

:cool:

επειδη εχω την ατυχία/τύχη να δουλεψω σε αρκετες χωρες μια χαρα ειμαι.

Σκεφτομαι να ζητησω μεταθεση στο αγαπημενο Μοντρεαλ ή να παω να ψαξω δουλεια Λουξεμβουργο αλλα για την ωρα καλα ειμαι.

KLG
16-03-17, 12:39
Όντως, ένας θείος μου έχει diner στο New Jersey. Τόσο χάλια είναι αυτά;

Πάντως, όσο περισσότερο ψάχνω για Αμερική, τόσο περισσότερο απογοητευομαι... Θέλει πραγματικά πάρα πολλά λεφτά για να ζήσεις εκεί, ακόμα και με αδερφό ή γυναίκα. Η πόλη που μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση (από το ίντερνετ), είναι το Μαϊάμι, αλλά θες $1500 μόνο για ενοίκιο μιας γκαρσονιέρας (studio) εκεί. Στο Λος Άντζελες και τη Νέα Υόρκη, ακριβώς τα ίδια. Αν πάω μόνος μου, θα μιλάμε για οικονομική καταστροφή... Με 2 χιλιάρικα στην Ελλάδα, θα ήμουν "βασιλιάς". Στο Αμερικα θα μένω σε παράγκα σε ghetto περιοχή, εκτός κι αν έχω 1-2 συγγενείς (ή σύζυγο) να μένουν μαζί μου, να συνεισφέρουν στα έξοδα και παράλληλα να εργάζονται...

Πραγματικά κρίμα και είχα "φτιαχτεί" πολύ στην ιδέα να φύγω από το Ελλαδισταν... Οι θείοι και οι παππούδες που έχω στο Αμερικα, έχουν όλοι οικογένειες, οπότε αποκλείεται να θέλουν να μείνω σπίτι τους. Ούτε εγώ θέλω να τους "κατσικωθω". Θα κάνω μια επίσκεψη στη Νέα Υόρκη κάποια στιγμή μέσα σε 1 χρόνο και θα δω. Το πιθανότερο όμως είναι ότι θα μείνω εδώ, στη χώρα της ανεργίας και της μιζέριας... :(

Μητσο όσο το ψαχνεις στο χαρτι, τόσο θα απογοητευεσαι. Μερικά πραγματα πρέπει να τα προσπαθείς οσο είσαι νεος ωστε να μπορεις να ελθεις στα ποδια σου γρηγορα αν φας στα μουτρα μου. Περυσι 25 Μαρτίου ήμουν Ν.Υορκη, οπότε ειπαμε με την γυναικα μου να πάμε Αστόρια να φάμε γαλέο σκορδαλιά. Περάσαμε και φάγαμε πολυ ωραία σε ενα ελληνικό εστιατόριο, μας περιποιηθηκαν πολύ καλά. Παρατήρησα, οτι οι αρχισερβιτόροι ήταν Έλληνες μεγάλουτσικοι π.χ. 45-50 με ας πουμε αυτον που είχαμε να είχε ερθει απο Γερμανία (με πείρα σε αντιστοιχη δουλειά) χωρίς να είναι μελος της οικογένειας του εστιάτορα. Ειχε καμια 10αρια χρόνια, και οταν τον ρωτησα πως πανε τα πραγματα, είπε πως το μεροκαματο καλό, αλλά δεν του μένουν και πολλά στην ακρη π.χ. για να ρθει Ελλάδα πάνω απο μια φορά τον χρόνο, οπως οταν ηταν στη Γερμανία, που με την ιδια δουλειά, παλι αποταμίευε ψιχουλα, αλλά ξοδευε περισσότερα.

Για αυτους που μαζευαν τα τραπεζια, Μεξικανοί και Ασιάτες, τα πραγματα θα είναι διαφορετικά, μόνο και μόνο απο το μπινελίκι που ακουγαν. Το θέμα με την ομογένεια, αλλά και με τους συγγενείς γενικότερα, είναι οτι μπορείς να κακοπέσεις ασχημα, και σε ενα μακρινο μερος τα πραγματα είναι πιο δυσκολα. Αλλά θα είσαι Αμερικανός πολίτης, έχεις περισσότερα δικαιωματα απο όσους ερχονται με τουριστική βιζα και μετά κρυβονται στα πατάρια της Αστόρια, οπότε αν δεν κάτσει η μια φαση θα κάτσει η επόμενη. Θα έχεις την ευκαιρία να δοκιμασεις και να σου φύγει το αποθημένο.

Ais
04-04-17, 15:36
Καλησπέρα,

έκανα μια αναζήτηση αλλά δεν βρήκα κάτι. Κάποιος που να έχει εμπειρία από αναζήτηση σπιτιού Γενεύη; Πώς να κινηθώ;

ioetisap
05-04-17, 13:29
Στις ΗΠΑ δεν σε βρίσκει η εγκληματικότητα (=f(φτώχειας,...)) μόνο αν την κυνηγάς· τουναντίον τρέχεις μακριά της αν μπορείς, δημιουργώντας και αφήνοντας περισσότερη πίσω σου (πχ τo χαρακτηριστικό μεταπολεμικό φαινόμενo του white flight (https://en.wikipedia.org/wiki/White_flight)).
Δεν είναι όλοι καλοπληρωμένα στελέχη, μέλη του διεθνούς τζετ σετ με τέτοιες δυνατότητες επιλογής· ξεκαβαλικεύστε λίγο το καλάμι παίδες... ;-)

ΥΓ Το να κρίνει κάποιος βάσει αμερικανικών τηλεοπτικών σειρών πχ είναι όντως παραπλανητικό αλλά πολύσημα και αμφίρροπα (πχ στην εγκληματικότητα ούτε αναγκαστικά άγρια δύση ή αστικές συμμορίες αλλά ούτε το τεράστιο σπίτι στο προαστειακό λιβάδι χωρίς έγνοιες· ακριβέστερη η τρεχάλα προς το δε αν υπάρχουν τα φράγκα για να αποφευχθεί το μεν και μαζί (ως αίτια και αιτιατά) να έρθουν τα καλλίτερα και ασφαλέστερα σχολεία για τα παιδιά, το μεγαλύτερο σπίτι, οι καθαροί/καθαρότεροι δρόμοι, οι περιπεφραγμένες κοινότητες (https://en.wikipedia.org/wiki/Gated_community) κοκ)· δοθεισών κάποιων πληροφοριών υποβάθρου αντιθέτως η τηλεόραση δίνει αρκετές χρήσιμες πληροφορίες.
Πχ εξαιρουμένης της Νέας Υόρκης (συχνά απεικονισμένης· με πληθυσμιακή πυκνότητα, ΜΜΜ, υπηρεσίες κτλ που την κατατάσσουν περισσότερο στον τύπο των ευρωπαϊκών πόλεων από αρκετές προοπτικές) και ίσως μιας χούφτας επιπλέον πόλεων, οι πόλεις ιστέον των ΗΠΑ δεν είναι πόλεις ούτε υπό την Ελληνική ούτε κάποια Ευρωπαϊκή έννοια· το αυτοκίνητο πχ ειναι πραγματική εκ των ων ουκ άνευ αναγκαιότητα, όχι πολυτέλεια ή βολικότητα.
Γενικά, χονδρικά ισχύει ΗΠΑ = suburbia.

KLG
05-04-17, 14:44
Oποτε απο το "ξεκαβαλικεύστε λίγο το καλάμι παίδες - δεν είναι οπως τα γραφετε" καταλήγουμε να γραφεις οτι ακριβως περιγραψαμε αλλά με τα δικά σου λόγια (;;;)

ioetisap
05-04-17, 14:59
Κάνε επανάληψη στην κατανόηση γραπτού κειμένου αν νομίζεις ότι γράφω ό,τι γράφετε.
Δεν πάει φυτευτός, προσκληθείς ως στέλεχος πολυεθνικής αλλά στην βέλτιστη περίπτωση ως σερβιτόρος ή μάγειρας σε diner γνωστού στο Αμέρικα (με μόνο επιπλέον θετικό -υπό την έννοια ότι αποτρέπει την έσχατη δουλεία- την νομιμότητα/υπηκοότητα) χωρίς μάλιστα φιλοξενία (επειδή δεν θέλει να επιβαρύνει)· αυτό δεν δίνει επιλογές τύπου θα μείνω σε ασφαλές μέρος κτλ· περισσότερο πιθανό είναι το τρίτο υπόγειο -όπου θα επιστρέφει να ξεραθεί μετά το στάνταρ 12ώρο τουλάχιστον στάνταρ τουλάχιστον 6 φορές την εβδομάδα- με 5 συγκάτοικους από τις 4 γωνιές της οικουμένης χωρίς να ληφθούν υπ'όψιν οι κατσαρίδες, οι τερμίτες, οι κοριοί, τα ποντίκια και ο έμπορος ναρκωτικών γείτονας... ;-)

KLG
05-04-17, 15:10
Χωρίς να θέλω να φανω αγενής (στη συγκεκριμένη περίπτωση), η πλήρης απουσία στίξης δεν με βοηθάει να καταλάβω τι ακριβως εννοεις.

Επιμενω ομως οτι αν δεν την κυνηγαει την εγκληματικότητα, δεν θα τη βρει. Προφανως θα ξεκινησει απο πολυ χαμηλα, το ειπε και ο ίδιος, και το γνωρίζουμε καλά όσοι εχουμε ομογενείς στις οικογένειες μας. Αρα θα πρέπει να μείνει σε ενα (white) blue collar προαστιο μιαμιση ωρα commuting με συγκάτοικο, οπως οι χιλιάδες (λευκοί) μπαρίστες και σερβιτόροι στα μαγαζία του Μανχαταν (αλλά και καθε μεγαλουπολης). Μπορεί αν θελει να μεινει σε ενα γκετο πιο κοντά downtown, δεν είναι όμως απαραίτητο.

Τι να κάνουμε "το θα είμαι σερβιτόρος, αρα θα μείνω δίπλα στον ναρκεμπορο και παίζει να με φάνε λάχανο με το που θα παω στο λικερ στορ" είναι μούφα. Ίσως στο CSI που εχουν σκοτωθει δεκαδες χιλιάδες ανθρωποι να ισχύει.

ioetisap
05-04-17, 15:15
Να σου συστήσω τότε την άνω τελεία, τις παύλες, τις παρενθέσεις, όλη την παρέα. :-"
Και επίσης να σου επισημάνω την διαφορά μεταξύ των ήδη κατοίκων εκεί (πχ γηγενών) και των άρτι αφιχθέντων. ;-)

MitsosDaBest13
05-04-17, 15:39
Στις ΗΠΑ δεν σε βρίσκει η εγκληματικότητα (=f(φτώχειας,...)) μόνο αν την κυνηγάς· τουναντίον τρέχεις μακριά της αν μπορείς, δημιουργώντας και αφήνοντας περισσότερη πίσω σου (πχ τo χαρακτηριστικό μεταπολεμικό φαινόμενo του white flight (https://en.wikipedia.org/wiki/White_flight)).
Δεν είναι όλοι καλοπληρωμένα στελέχη, μέλη του διεθνούς τζετ σετ με τέτοιες δυνατότητες επιλογής· ξεκαβαλικεύστε λίγο το καλάμι παίδες... ;-)

ΥΓ Το να κρίνει κάποιος βάσει αμερικανικών τηλεοπτικών σειρών πχ είναι όντως παραπλανητικό αλλά πολύσημα και αμφίρροπα (πχ στην εγκληματικότητα ούτε αναγκαστικά άγρια δύση ή αστικές συμμορίες αλλά ούτε το τεράστιο σπίτι στο προαστειακό λιβάδι χωρίς έγνοιες· ακριβέστερη η τρεχάλα προς το δε αν υπάρχουν τα φράγκα για να αποφευχθεί το μεν και μαζί (ως αίτια και αιτιατά) να έρθουν τα καλλίτερα και ασφαλέστερα σχολεία για τα παιδιά, το μεγαλύτερο σπίτι, οι καθαροί/καθαρότεροι δρόμοι, οι περιπεφραγμένες κοινότητες (https://en.wikipedia.org/wiki/Gated_community) κοκ)· δοθεισών κάποιων πληροφοριών υποβάθρου αντιθέτως η τηλεόραση δίνει αρκετές χρήσιμες πληροφορίες.
Πχ εξαιρουμένης της Νέας Υόρκης (συχνά απεικονισμένης· με πληθυσμιακή πυκνότητα, ΜΜΜ, υπηρεσίες κτλ που την κατατάσσουν περισσότερο στον τύπο των ευρωπαϊκών πόλεων από αρκετές προοπτικές) και ίσως μιας χούφτας επιπλέον πόλεων, οι πόλεις ιστέον των ΗΠΑ δεν είναι πόλεις ούτε υπό την Ελληνική ούτε κάποια Ευρωπαϊκή έννοια· το αυτοκίνητο πχ ειναι πραγματική εκ των ων ουκ άνευ αναγκαιότητα, όχι πολυτέλεια ή βολικότητα.
Γενικά, χονδρικά ισχύει ΗΠΑ = suburbia.

Με τον τρόπο που τα έγραψες, τα μισά έχω καταλάβει... :blink: Εννοείται πως δε θα με "χαλούσε" να έμενα σε Προάστια μεγάλων πόλεων, με πιο φθηνά σπίτια, περισσότερο "πράσινο", μικρότερη εγκληματικότητα και να μετακινούμαι με το αμάξι μου. Επίσης, οι συγγενείς μου αποκλείεται να με αφήσουν να μείνω σε παράγκα... Οι περισσότεροι είναι πρώτα ξαδέρφια με τη μάνα μου ή αδέρφια των παππούδων μου.

Όσο για τη Νέα Υόρκη, οι εντυπώσεις που έχω μετά τις πάμπολλες αναζητήσεις μέσω του ίντερνετ, είναι πολύ αρνητικές... Με εξαίρεση το Μανχάταν, φαίνεται άσχημη και βρώμικη πόλη, πολύ πυκνοκατοικημενη και με μεγάλη εγκληματικότητα... Μέχρι και η Αθήνα μοιάζει με επίγειο παράδεισο. :tooth Δεν υπάρχει περίπτωση να έμενα για πάντα εκεί, παρά μόνο στην αρχή... Θα προτιμούσα να πήγαινα στη νότια Φλόριντα, κοντά στη θάλασσα, που είναι όλο το χρόνο Καλοκαίρι. ;) Έχω κι εκεί συγγενείς, αλλά δεν ξέρω με τι ασχολούνται. Πάντως οι κατώτεροι μισθοί εκεί, φαίνονται να είναι οι μισοί σε σχέση με τη NY...

PopManiac
05-04-17, 15:50
Με τον τρόπο που τα έγραψες, τα μισά έχω καταλάβει... :blink: Εννοείται πως δε θα με "χαλούσε" να έμενα σε Προάστια μεγάλων πόλεων, με πιο φθηνά σπίτια, περισσότερο "πράσινο", μικρότερη εγκληματικότητα και να μετακινούμαι με το αμάξι μου. Επίσης, οι συγγενείς μου αποκλείεται να με αφήσουν να μείνω σε παράγκα... Οι περισσότεροι είναι πρώτα ξαδέρφια με τη μάνα μου ή αδέρφια των παππούδων μου.

Όσο για τη Νέα Υόρκη, οι εντυπώσεις που έχω μετά τις πάμπολλες αναζητήσεις μέσω του ίντερνετ, είναι πολύ αρνητικές... Με εξαίρεση το Μανχάταν, φαίνεται άσχημη και βρώμικη πόλη, πολύ πυκνοκατοικημενη και με μεγάλη εγκληματικότητα... Μέχρι και η Αθήνα μοιάζει με επίγειο παράδεισο. :tooth Δεν υπάρχει περίπτωση να έμενα για πάντα εκεί, παρά μόνο στην αρχή... Θα προτιμούσα να πήγαινα στη νότια Φλόριντα, κοντά στη θάλασσα, που είναι όλο το χρόνο Καλοκαίρι. ;) Έχω κι εκεί συγγενείς, αλλά δεν ξέρω με τι ασχολούνται. Πάντως οι κατώτεροι μισθοί εκεί, φαίνονται να είναι οι μισοί σε σχέση με τη NY...

Έχοντας άποψη για ΝΥ, απλά μην πας παρεκτός και αν:

α) Έχεις βρει δουλειά που η αμοιβή σου επιτρέπει διαμονή Μανχάτταν
β) Επίσης η αμοιβή αυτή σου επιτρέπει και μία αξιοπρεπή διαβίωση Μανχάτταν
γ) Αν δεν ισχύουν τα παραπάνω τότε πρέπει οπωσδήποτε να μείνεις ΝΥ επειδή οι επαγγελματικές σου φιλοδοξίες το επιβάλλουν κάτι που πλέον δεν πολυισχύει καθώς ακόμα και Γουώλλ Στριτ να θέλεις να δουλέψεις μπορείς να αρχίσεις να χτίζεις βιογραφικό και καριέρα αλλού

Συνεπώς, παρεκτός και αν ισχύει το α) ή το β) δεν αξίζει η ΝΥ εδώ και δεκαετίες πια. Κάθε άλλο μάλιστα, θα τρως τον μισθό σου σε ένα υψηλό κόστος διαβίωσης και τον χρόνο σου σε τρένα.

Και από ότι μου λένε, κάπως έτσι είναι και Σαν Φρανσίσκο πια (εκεί που κάποτε ήταν ένα πολύ ωραίο σημείο εκκίνησης για κάποιον στις ΗΠΑ)

ioetisap
05-04-17, 16:00
Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι δεν πρέπει να κρίνεις τα των ΗΠΑ έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού σου Ελληνικό ή ακόμα και Ευρωπαϊκό υπόβαθρο.
Όταν διαβάζεις πχ για Αμερικανικές πόλεις ή προάστεια ή οδήγηση ή δουλειές ... μην κάνεις πχ απλή αναγωγή των χρημάτων (ακόμα και αν τα έχεις δεδομένα -πράγμα τουλάχιστον αβέβαιο- με το καλημέρα αφικνούμενος εκεί) και μην λες έτσι απλά ότι είναι φθηνά ή ακριβά γιατί το υπόβαθρο είναι διαφορετικό πολύ.
Παραδείγματος χάριν (για να μιλάμε για συγκεκριμένα πράγματα) αν δεν θέλεις διαμονή σε πόλη σαν την Νέα Υόρκη πώς θα σου φαινόταν το κοντινότερο κατάστημα (είτε εστιατόριο, είτε μπαρ, είτε ψιλικών, είτε σουπερμάρκετ είτε είτε) να ήταν 5-10 χιλιόμετρα τουλάχιστον μακριά από το σπίτι σου;
Σκέψου και ψάξε εις βάθος «όλες» τις συνέπειες αυτού, θετικές και αρνητικές. Αν τελικά σού φανεί ωραίο ή έστω ανεκτό και θα σου πχ κανονίσει κάποιος με το ξεμπαρκάρισμα τα του αυτοκινήτου (ή έστω της μετακίνησης αν σε πηγαινοφέρνουν άλλοι), της διαμονής κτλ τότε ΟΚ όλα καλά, Welcome to Suburbia!
Αν όχι...

ΥΓ1 Πχ μην νομίζεις ότι η Φλόριδα ανάλογη είτε Λούτσας, είτε Λαγονησίου, είτε Πειραιά είτε Μικρολίμανου, είτε Αρετσού, είτε ελληνικού νησιού, είτε παραθαλασσσίου χωριού ή πόλεως, ή Μασσαλίας ή ή ή λόγω θάλασσας και γεωγραφικού πλάτους.
ΥΓ2 Εγώ Αμερική (και εξωτερικό γενικά αλλά πολύ περισσότερο στις ΗΠΑ) ακόμα και αδελφικούς συγγενείς να είχα δεν θα πήγαινα θεωρώντας δεδομένη την υποστήριξή τους χωρίς κάτι άλλο ως πισινή.
Πάρα πολύ θετική και ουσιώδης αν όντως υπάρξει τέτοια υποστήριξη αλλά απουσία αυτής ή ακόμα χειρότερα αν σ'εκμεταλλευθούν όπως συχνά ακούγεται οι ομογενείς...

tsigarid
05-04-17, 20:37
Έχοντας άποψη για ΝΥ, απλά μην πας παρεκτός και αν:

α) Έχεις βρει δουλειά που η αμοιβή σου επιτρέπει διαμονή Μανχάτταν
β) Επίσης η αμοιβή αυτή σου επιτρέπει και μία αξιοπρεπή διαβίωση Μανχάτταν
γ) Αν δεν ισχύουν τα παραπάνω τότε πρέπει οπωσδήποτε να μείνεις ΝΥ επειδή οι επαγγελματικές σου φιλοδοξίες το επιβάλλουν κάτι που πλέον δεν πολυισχύει καθώς ακόμα και Γουώλλ Στριτ να θέλεις να δουλέψεις μπορείς να αρχίσεις να χτίζεις βιογραφικό και καριέρα αλλού

Συνεπώς, παρεκτός και αν ισχύει το α) ή το β) δεν αξίζει η ΝΥ εδώ και δεκαετίες πια. Κάθε άλλο μάλιστα, θα τρως τον μισθό σου σε ένα υψηλό κόστος διαβίωσης και τον χρόνο σου σε τρένα.

Και από ότι μου λένε, κάπως έτσι είναι και Σαν Φρανσίσκο πια (εκεί που κάποτε ήταν ένα πολύ ωραίο σημείο εκκίνησης για κάποιον στις ΗΠΑ)

Υπάρχουν πάρα πολλές γειτονιές στη Νέα Υόρκη εκτός Μανχάταν που είναι εξαιρετικές και όχι αυτό που υπονοείς. Πίστεψέ με, ζω χρόνια σε μία από αυτές και δουλεύω στο Μανχάταν. 40 λεπτά απόσταση, καθόλου άσχημα δεν νομίζεις;

lewton
05-04-17, 21:20
Υπάρχουν πάρα πολλές γειτονιές στη Νέα Υόρκη εκτός Μανχάταν που είναι εξαιρετικές και όχι αυτό που υπονοείς. Πίστεψέ με, ζω χρόνια σε μία από αυτές και δουλεύω στο Μανχάταν. 40 λεπτά απόσταση, καθόλου άσχημα δεν νομίζεις;

Και έχεις και καλό Internet. :p

MitsosDaBest13
06-04-17, 04:03
Έχοντας άποψη για ΝΥ, απλά μην πας παρεκτός και αν:

α) Έχεις βρει δουλειά που η αμοιβή σου επιτρέπει διαμονή Μανχάτταν
β) Επίσης η αμοιβή αυτή σου επιτρέπει και μία αξιοπρεπή διαβίωση Μανχάτταν
γ) Αν δεν ισχύουν τα παραπάνω τότε πρέπει οπωσδήποτε να μείνεις ΝΥ επειδή οι επαγγελματικές σου φιλοδοξίες το επιβάλλουν κάτι που πλέον δεν πολυισχύει καθώς ακόμα και Γουώλλ Στριτ να θέλεις να δουλέψεις μπορείς να αρχίσεις να χτίζεις βιογραφικό και καριέρα αλλού

Συνεπώς, παρεκτός και αν ισχύει το α) ή το β) δεν αξίζει η ΝΥ εδώ και δεκαετίες πια. Κάθε άλλο μάλιστα, θα τρως τον μισθό σου σε ένα υψηλό κόστος διαβίωσης και τον χρόνο σου σε τρένα.

Και από ότι μου λένε, κάπως έτσι είναι και Σαν Φρανσίσκο πια (εκεί που κάποτε ήταν ένα πολύ ωραίο σημείο εκκίνησης για κάποιον στις ΗΠΑ)

Είναι κοροϊδία να δίνω $3000 για μια "τρύπα" στο Μανχάταν... Θα γούσταρα Καλιφόρνια, αλλά φαίνεται και αυτή πολύ ακριβή, ειδικά στις μεγάλες πόλεις που έχει... :(

Αν καταφέρω να "σταθώ" στα πόδια μου και να μη χρειάζομαι άλλη βοήθεια από συγγενείς, αργότερα θα ήθελα να πάω σε κάποια πολιτεία με φθηνά ενοίκια (κοντά σε μεγάλες πόλεις), καλή ποιότητα ζωής, ήπιο Χειμώνα και μικρό ποσοστό ανεργίας. Ύστερα από πολλή "μελέτη", κατέληξα πως μόνο το Τέξας τα συνδυάζει όλα αυτά (πόλεις Austin, Houston, San Antonio, Dallas).

Υ.Γ. Φαίνεται να γουστάρει και η μικρή μου αδερφή (17), τη μετανάστευση στις ΗΠΑ. Οπότε δεν αποκλείεται αφότου ενηλικιωθεί, να πάμε μαζί εκεί και ίσως να σπουδάσει σε κάποιο κολλέγιο. Αν βρει εργασία και αυτή, έστω και ως σερβιτόρα, θα μένουμε πολύ πιο άνετα και σε αξιοπρεπές σπίτι. :rolleyes:

PopManiac
06-04-17, 11:46
Υπάρχουν πάρα πολλές γειτονιές στη Νέα Υόρκη εκτός Μανχάταν που είναι εξαιρετικές και όχι αυτό που υπονοείς. Πίστεψέ με, ζω χρόνια σε μία από αυτές και δουλεύω στο Μανχάταν. 40 λεπτά απόσταση, καθόλου άσχημα δεν νομίζεις;

Εξαρτάται και σίγουρα γνωρίζεις πάρα πολύ καλύτερα. Δεν υπονόησα κάτι αρνητικό για τις γειτονιές αυτές (προς Brooklyn μεριά να υποθέσω; ) αλλά εκείνο το οποίο εξακολουθώ να υποστηρίζω είναι ότι για entry-level θέσεις θα ήταν καλύτερο κανείς να πήγαινε αλλού στις ΗΠΑ και όχι ΝΥ αν υπάρχει επιλογή.

megahead13
06-04-17, 13:10
Είναι κοροϊδία να δίνω $3000 για μια "τρύπα" στο Μανχάταν... Θα γούσταρα Καλιφόρνια, αλλά φαίνεται και αυτή πολύ ακριβή, ειδικά στις μεγάλες πόλεις που έχει... :(

Αν καταφέρω να "σταθώ" στα πόδια μου και να μη χρειάζομαι άλλη βοήθεια από συγγενείς, αργότερα θα ήθελα να πάω σε κάποια πολιτεία με φθηνά ενοίκια (κοντά σε μεγάλες πόλεις), καλή ποιότητα ζωής, ήπιο Χειμώνα και μικρό ποσοστό ανεργίας. Ύστερα από πολλή "μελέτη", κατέληξα πως μόνο το Τέξας τα συνδυάζει όλα αυτά (πόλεις Austin, Houston, San Antonio, Dallas).

Υ.Γ. Φαίνεται να γουστάρει και η μικρή μου αδερφή (17), τη μετανάστευση στις ΗΠΑ. Οπότε δεν αποκλείεται αφότου ενηλικιωθεί, να πάμε μαζί εκεί και ίσως να σπουδάσει σε κάποιο κολλέγιο. Αν βρει εργασία και αυτή, έστω και ως σερβιτόρα, θα μένουμε πολύ πιο άνετα και σε αξιοπρεπές σπίτι. :rolleyes:
Επειδή τα κεντρικά της εταιρείας στην οποία εργάζομαι είναι στο Austin, μαθαίνω από τους Αμερικάνους συναδέλφους ότι κι αυτό έχει γίνει πολύ ακριβό τα τελευταία χρόνια. Δεν είναι τυχαίο ότι μεγάλο ποσοστό των συναδέλφων ζει είτε σε προάστια, είτε αρκετά έξω και προτιμά την καθημερινή μετακίνηση προς το κέντρο της πόλης που βρίσκονται τα γραφεία της εταιρείας.

Ως πόλη δε λέει και πολλά (όπως πχ Βοστόνη, Σαν Φρανσίσκο, Νέα Υόρκη), αλλά έχει ενδιαφέρουσα νυκτερινή ζωή με μπόλικη μουσική (άλλωστε διαφημίζεται ως The music capital of the world), ενώ το καλό είναι πως είναι πολύ φιλελεύθερη και δεν έχει καμία σχέση με το συντηρητικό Texas που ξέρουμε. Να φανταστείς μέχρι και gay parade γίνονται κάθε χρόνο! Ανήκουστο για Texas και για τον Αμερικάνικο Νότο γενικότερα.

MitsosDaBest13
06-04-17, 17:45
Επειδή τα κεντρικά της εταιρείας στην οποία εργάζομαι είναι στο Austin, μαθαίνω από τους Αμερικάνους συναδέλφους ότι κι αυτό έχει γίνει πολύ ακριβό τα τελευταία χρόνια. Δεν είναι τυχαίο ότι μεγάλο ποσοστό των συναδέλφων ζει είτε σε προάστια, είτε αρκετά έξω και προτιμά την καθημερινή μετακίνηση προς το κέντρο της πόλης που βρίσκονται τα γραφεία της εταιρείας.

Ως πόλη δε λέει και πολλά (όπως πχ Βοστόνη, Σαν Φρανσίσκο, Νέα Υόρκη), αλλά έχει ενδιαφέρουσα νυκτερινή ζωή με μπόλικη μουσική (άλλωστε διαφημίζεται ως The music capital of the world), ενώ το καλό είναι πως είναι πολύ φιλελεύθερη και δεν έχει καμία σχέση με το συντηρητικό Texas που ξέρουμε. Να φανταστείς μέχρι και gay parade γίνονται κάθε χρόνο! Ανήκουστο για Texas και για τον Αμερικάνικο Νότο γενικότερα.

Τέλεια... :( Από όλες αυτές που έχουν μικρό ποσοστό ανεργίας, ποιες προτείνετε; Όμως να έχει φθηνά ενοίκια, να μην είναι βαρετή και να μην είναι "ζούγκλα" όπως η ΝΥ... Μέχρι να πάω όμως, πολλά μπορεί ν' αλλάξουν στην κάθε πόλη. Απλά λέω να μου δώσετε μια ιδέα...

https://www.bls.gov/web/metro/laulrgma.htm

8anos
06-04-17, 18:27
Μήτσο η ταπεινή μου γνώμη είναι να ασχοληθείς περισσότερο με το τι θα μπορούσες να κάνεις ώστε να αποκτήσεις μία κάποια εξειδίκευση και εκπαίδευση.

Ως σχετικά ανειδίκευτος θα έχεις δυσκολία να κερδίσεις με την εργασία σου μία σχετικά αξιοπρεπή ζωή οπουδήποτε.

Δεν έχω εμπειρία από τις ΗΠΑ αλλά γνωρίζω ανθρώπους στην Σουηδία που απλώς την περνάνε και ευτυχώς για τον ένα ή Σουηδία έχει ακόμη δημόσιο σύστημα υγείας και τον κάλυψε όταν χρειάστηκε μία μεγάλη επέμβαση.
Στις ΗΠΑ δεν νομίζω να τον κάλυπτε το σύστημα.

tsigarid
06-04-17, 22:07
Εξαρτάται και σίγουρα γνωρίζεις πάρα πολύ καλύτερα. Δεν υπονόησα κάτι αρνητικό για τις γειτονιές αυτές (προς Brooklyn μεριά να υποθέσω; ) αλλά εκείνο το οποίο εξακολουθώ να υποστηρίζω είναι ότι για entry-level θέσεις θα ήταν καλύτερο κανείς να πήγαινε αλλού στις ΗΠΑ και όχι ΝΥ αν υπάρχει επιλογή.

Είτε Brooklyn είτε Queens, υπάρχουν πολύ ωραίες και "φτηνές" γειτονιές για να μείνεις.

chat1978
06-04-17, 22:35
Είτε Brooklyn είτε Queens, υπάρχουν πολύ ωραίες και "φτηνές" γειτονιές για να μείνεις.

Να σε ρωτήσω, το Brooklyn πχ είναι γειτονιά της νέας γιόρκης ή περιοχή;
Πχ είναι ότι είναι η Νέα Σμύρνη ή πχ το Χαλάνδρι, Αγία Παρασκευή για παράδειγμα στην Αθήνα; Δεν ξέρω αν γνωρίζεις.

MitsosDaBest13
06-04-17, 22:58
Να σε ρωτήσω, το Brooklyn πχ είναι γειτονιά της νέας γιόρκης ή περιοχή;
Πχ είναι ότι είναι η Νέα Σμύρνη ή πχ το Χαλάνδρι, Αγία Παρασκευή για παράδειγμα στην Αθήνα; Δεν ξέρω αν γνωρίζεις.

Η μάνα μου που γεννήθηκε και μεγάλωσε στο Brooklyn, μου έλεγε πως είναι προάστιο της Νέας Υόρκης (NYC). Επίσης, όταν τη ρώτησα αν η ΝΥ είναι τόσο άσχημη και βρώμικη όσο φαίνεται στο ίντερνετ, μου είπε "Ναι". :p Αλλά και πάλι θα προτιμούσε να ήταν εκεί, παρά στην Ελλάδα... :rolleyes:

NaGR
07-04-17, 11:52
Μήτσο η ταπεινή μου γνώμη είναι να ασχοληθείς περισσότερο με το τι θα μπορούσες να κάνεις ώστε να αποκτήσεις μία κάποια εξειδίκευση και εκπαίδευση.

Ως σχετικά ανειδίκευτος θα έχεις δυσκολία να κερδίσεις με την εργασία σου μία σχετικά αξιοπρεπή ζωή οπουδήποτε.


I second that

tsigarid
07-04-17, 19:40
Να σε ρωτήσω, το Brooklyn πχ είναι γειτονιά της νέας γιόρκης ή περιοχή;
Πχ είναι ότι είναι η Νέα Σμύρνη ή πχ το Χαλάνδρι, Αγία Παρασκευή για παράδειγμα στην Αθήνα; Δεν ξέρω αν γνωρίζεις.

Μάλλον αυτό που εννοείς ως παραλληλισμό είναι ότι η Νέα Υόρκη έχει πέντα boroughs, σκέψου το σαν τους αυτόνομους δήμους που έχει η Αθήνα ως μητρόπολη (Αθηνών, Περιστερίου, Χαλανδρίου, κλπ), και μετά το κάθε borough έχει γειτονιές, όπως ο δήμος Αθηναίων έχει τα εξάρχεια, το μοναστηράκι, το θησείο, κλπ.

chat1978
08-04-17, 17:41
Μάλλον αυτό που εννοείς ως παραλληλισμό είναι ότι η Νέα Υόρκη έχει πέντα boroughs, σκέψου το σαν τους αυτόνομους δήμους που έχει η Αθήνα ως μητρόπολη (Αθηνών, Περιστερίου, Χαλανδρίου, κλπ), και μετά το κάθε borough έχει γειτονιές, όπως ο δήμος Αθηναίων έχει τα εξάρχεια, το μοναστηράκι, το θησείο, κλπ.

Ευχαριστώ. Ναι ε; Πέντε έχει; Δεν το ήξερα. Νόμιζα Νέα Σμύρνη, Καλλιθέα, Περιστέρι, Χαλάνδρι, Αγ. Παρασκευή, Γλυφάδα κτλ κτλ ήταν όλα αυτόνομοι δήμοι από τον δήμο Αθηναίων.

lewton
08-04-17, 19:36
Δεν είναι πάντα εύκολο να βγάλεις 100% σωστό παραλληλισμό στην οργάνωση διαφορετικών μεγαλουπόλεων.
H Αθήνα έχει μείνει λίγο πίσω σε αυτό.

Κατά τη γνώμη μου το εξής είναι η καλύτερη προσέγγιση.

NYC: 5 boroughs
182186

Αθήνα: οι 5 τομείς της Υπερνομαρχίας Αθηνών-Πειραιώς (μην κοιτάτε τους δήμους, οι δήμοι έχουν ξεμείνει στη λίθινη εποχή. Δηλαδή Κεντρικός, Βόρειος, Δυτικός, Νότιος τομέας Αθήνας και ο τομέας Πειραιά.
182188


Όσον αφορά τα προάστια.
Στη Νέα Υόρκη προάστια είναι οι περιοχές που ανήκουν σε άλλη πολιτεία, δηλαδή New Jersey και Connectut, αλλά και στην πολιτεία της Νέας Υόρκης αλλά εκτός του παραπάνω χάρτη.
Στην Αθήνα προάστια είναι η υπόλοιπη Περιφέρεια Αττικής εκτός της Υπερνομαρχίας.

mpirarxos
08-04-17, 20:08
Παίδες, επειδή προέκυψε ένα 4μηνο Ισλανδία για δουλειά το καλοκαίρι, έχει κανείς ιδέα τι επικρατεί εκεί? (πέρα από κρύο:p)

lewton
08-04-17, 21:17
Παίδες, επειδή προέκυψε ένα 4μηνο Ισλανδία για δουλειά το καλοκαίρι, έχει κανείς ιδέα τι επικρατεί εκεί? (πέρα από κρύο:p)

Με το καλό να πας και να μας πεις. :p

patch
08-04-17, 22:15
Παίδες, επειδή προέκυψε ένα 4μηνο Ισλανδία για δουλειά το καλοκαίρι, έχει κανείς ιδέα τι επικρατεί εκεί? (πέρα από κρύο:p)

Μην αγοράζεις μπουφάν από Ελλάδα!
Πολύ δύσκολο να βρεις σπίτι
Πάρε βαλίτσα για τα λεφτά, είναι πολλά :lol:
Πρώτη δουλειά τρέχεις στο IKEA να βρεις μαύρες κουρτίνες
Οι σκανδιναβοί είναι λίγο διαφορετικοί από εμάς.... Μην περιμένεις να κάνεις εύκολα φίλους. Αυτό στο λέω από τους Νορβηγούς
Αυτά από τι μου έχουν πεί παιδιά πού ήταν εκεί καλοκαίρι

mpirarxos
09-04-17, 00:05
Μην αγοράζεις μπουφάν από Ελλάδα!
γιατί?

Πολύ δύσκολο να βρεις σπίτι
πάλι καλά αυτό είναι καλυμμένο


Πάρε βαλίτσα για τα λεφτά, είναι πολλά :lol:
νταξ αυτό το ξέραμε αλλιώς δε θα πηγαίναμε

Πρώτη δουλειά τρέχεις στο IKEA να βρεις μαύρες κουρτίνες
δεν λεχω θέμα με αυτό κι εδώ μα νοιχτά πατζούρια κοιμάμαι

Οι σκανδιναβοί είναι λίγο διαφορετικοί από εμάς.... Μην περιμένεις να κάνεις εύκολα φίλους. Αυτό στο λέω από τους Νορβηγούς
Αυτά από τι μου έχουν πεί παιδιά πού ήταν εκεί καλοκαίρι[/QUOTE]
σε 4 μήνες σε ένα χωριό με 2 χιλιάδες κατοίκους που θα δουλεύω 6ημερο δε ξέρω αν θα προλάβω να μιλήσω και πολύ με ντόπιους

8anos
09-04-17, 00:17
Αν πίνεις αλκοόλ πάρε κανά μπουκάλι μαζί σου.
Μπες σε διάθεση φυσιολατριας για τον ελεύθερο χρόνο σου.
Είναι ήσυχα.

tsigarid
09-04-17, 00:21
Ισλανδία έχω πάει μια βδομάδα για δουλειά και τουρισμό, είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Για την καθημερινότητα δεν έχω ιδέα, αλλά είναι ακριβά (για μισθούς Ελλάδας, όχι Ισλανδίας) και άδεια. Λίγο να φύγεις από τον κεντρικό δρόμο, καταλαβαίνεις τι θα πει ερημιά. Αξίζει με τα 1000, έστω για επίσκεψη, άρα μια χαρά για ένα τετράμηνο.

- - - Updated - - -

Μπουφάν από εκεί λόγω ποιότητας. Ένα κοντομάνικο αγόρασα εκεί, μόνο χειμώνα το φοράω :p

patch
09-04-17, 02:52
Μπουφάν ότι είπε ο από πάνω
Υπάρχει ένα ρητό εδώ, δεν υπάρχει κακός καιρός, μόνο κακά ρούχα
Για κουρτίνες είναι άλλο να στο λένε και άλλο να το ζεις, εδώ είμαι Όσλο και το καλοκαίρι με το ζόρι έχει δύο ώρες σούρουπο, στην Ισλανδία είναι μέρα μεσημέρι τα μεσάνυχτα

megahead13
09-04-17, 03:31
Blackout curtains. Είμαι σίγουρος ότι θα είναι στάνταρ εξοπλισμός :p εκεί πάνω

patch
09-04-17, 04:41
Blackout curtains. Είμαι σίγουρος ότι θα είναι στάνταρ εξοπλισμός :p εκεί πάνω

Σήμα κατατεθέν των μη Σκανδιναβών :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.