PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 [104] 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

sdikr
17-05-17, 14:13
Δε θα έπρεπε να είναι καν σε λίστα απαγόρευσης εξόδου από τη χώρα.

Ακριβώς, θα έπρεπε να είχε πάει φαντάρος :p

doctor_667
17-05-17, 14:35
Δε θα έπρεπε να είναι καν σε λίστα απαγόρευσης εξόδου από τη χώρα.

Ακριβώς, το προξενείο θεωρεί ότι το χαρτί είναι απόδειξη ότι είμαι ανυπότακτος εξωτερικού σε περίπτωση που κάποιος με σταματήσει, αλλά εννοείται ότι κάποιος που είναι ανυπότακτος και δεν ανανεώσει το χαρτί δεν μπαίνει στη λίστα αυτή.

8anos
17-05-17, 14:53
ανυπότακτος εξωτερικού, χρειάζεται να ανανεώσω το διαβατήριο, πηγαίνω στο τμήμα μαζι μου και το χαρτι της στρατολογιας που βεβαιώνει την κατασταση μου ως ανυπότακτου εξωτερικού, δίνω όλα τα αλλα δικαιολογητικά.
Όπα μου λεει ο αστυνομικός οταν κοιταξε στο σύστημα, δεν μπορώ να σου βγάλω διαβατήριο εχεις απαγόρευση εξόδου απο τη χώρα.
Του δείχνω το χαρτι της στρατολογιας, το βγάζει μια φωτοτυπία, μου δινει να υπογραψω μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν εχω περισσότερο απο ενα μήνα στην χώρα και προχώρησε στην εκδοση.
Δίδαγμα: στο σύστημα φαίνεται οτι ο ανυπότακτος εξωτερικού εχει απαγόρευση εξόδου. Μια φωτοτυπία απο το χαρτί της στρατολογίας μπορεί να σας γλυτώσει απο μπελάδες

lewton
17-05-17, 15:03
ανυπότακτος εξωτερικού, χρειάζεται να ανανεώσω το διαβατήριο, πηγαίνω στο τμήμα μαζι μου και το χαρτι της στρατολογιας που βεβαιώνει την κατασταση μου ως ανυπότακτου εξωτερικού, δίνω όλα τα αλλα δικαιολογητικά.
Όπα μου λεει ο αστυνομικός οταν κοιταξε στο σύστημα, δεν μπορώ να σου βγάλω διαβατήριο εχεις απαγόρευση εξόδου απο τη χώρα.
Του δείχνω το χαρτι της στρατολογιας, το βγάζει μια φωτοτυπία, μου δινει να υπογραψω μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν εχω περισσότερο απο ενα μήνα στην χώρα και προχώρησε στην εκδοση.
Δίδαγμα: στο σύστημα φαίνεται οτι ο ανυπότακτος εξωτερικού εχει απαγόρευση εξόδου. Μια φωτοτυπία απο το χαρτί της στρατολογίας μπορεί να σας γλυτώσει απο μπελάδες

Ενδιαφέρον, ευχαριστώ.

pan.nl
17-05-17, 15:09
Έτσι, έτσι :p

Τώρα πιο σοβαρά: μου κάνει εντύπωση αυτά που λέτε για σταμάτημα στο αεροδρόμιο κλπ.
Το ΦΕΚ που περιγράφει την ανυποταξία λέει ότι αν κάποιος είναι ανυπότακτος εξωτερικού μπορεί να παραμείνει στην Ελλάδα για 1 μήνα. Νομίζω ότι άφηνε φλου το ότι φεύγει πάλι ελεύθερα αλλά ΟΚ (νομίζω ότι αυτές είναι οι ασάφειες του νόμου)...

Επί της ουσίας νομίζω ότι υπάρχει σαφής διαχωρισμός για το αν είσαι ανυπότακτος εσωτερικού ή εξωτερικού και το τελευταίο το πιστοποιεί το ελληνικό προξενείο της χώρας που ζεις. Και λογικά αν είσαι ανυπότακτος εξωτερικού μπαίνεις και βγαίνεις στη χώρα για maximum 1 μήνα (που στην τελική εντός Σέγκεν, κανείς δεν το κοιτάζει)

Τα παραπάνω τα ψάχνετε εσείς αν ισχύουν ακόμα και αν είναι αρκούντως ακριβή.
Δώστε μεγάλη προσοχή στις πληροφορίες που παίρνετε. Έχω ακούσει ανακρίβειες από το ίδιο το προξενείο και μάλιστα χονδροειδέστατες.
Στην χειρότερη μιλήστε και με κάποιο άλλο προξενείο που ίσως να έχει και μεγαλύτερη εμπειρία από το κοντινό/δικό σας

Γνωρίζει κανείς τί γίνεται εαν έχει κάποιος ανυπότακτος εξωτερικού διπλή υπηκοότητα και χρησιμοποιεί το διαβατήριο της άλλης χώρας για ταξίδια στην Ελλάδα; Μπορούν στα ελληνικά αεροδρόμια να δουν οτι ο ταξιδιώτης έχει διπλή υπηκοότητα; Οι περισσότεροι ανυπότακτοι με τους οποίους έχω μιλήσει, δε βλέπουν τον λόγο να πάρουν δεύτερη υπηκοότητα και μου κάνει εντύπωση. Σε μερικές χώρες είναι σχετικά εύκολη η απόκτηση υπηκοότητας. Άσε που η ανανέωση ελληνικού διαβατηρίου στην Ολλανδία παίρνει πολύυυυ χρόνο. :twisted:

Φανερός Πράκτωρ
17-05-17, 15:39
Νομίζω ότι δε σε σταματάνε, γνωστός (που δεν έχει τακτοποιήσει το ελληνικό στρατιωτικό του) μπαίνει με το γερμανικό του διαβατήριο και δεν είχε πρόβλημα (αλλά δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες).

Μου φαίνεται λίγο λυπηρό να φτάσεις να πάρεις άλλη υπηκοότητα για αυτό.
Για να πάρεις άλλη υπηκοότητα λογικά πρέπει να μένεις σε μια χώρα 5+ συνεχόμενα χρόνια.
Στα 7 εργάσιμα σε αναγνωρίζει το ελληνικό κράτος ως μόνιμο κάτοικο εξωτερικού και σου δίνει αναβολή επ' αόριστον μέχρι να επιστρέψεις μόνιμα στην Ελλάδα.

Οπότε γιατί να το κάνεις;

Έχει πολύ περισσότερο νόημα να πάρεις υπηκοότητα για άλλους λόγος (όπως π.χ. συμμετοχή στα κοινά κλπ)

PopManiac
17-05-17, 15:48
Νομίζω ότι δε σε σταματάνε, γνωστός (που δεν έχει τακτοποιήσει το ελληνικό στρατιωτικό του) μπαίνει με το γερμανικό του διαβατήριο και δεν είχε πρόβλημα (αλλά δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες).

Μου φαίνεται λίγο λυπηρό να φτάσεις να πάρεις άλλη υπηκοότητα για αυτό.
Για να πάρεις άλλη υπηκοότητα λογικά πρέπει να μένεις σε μια χώρα 5+ συνεχόμενα χρόνια.
Στα 7 εργάσιμα σε αναγνωρίζει το ελληνικό κράτος ως μόνιμο κάτοικο εξωτερικού και σου δίνει αναβολή επ' αόριστον μέχρι να επιστρέψεις μόνιμα στην Ελλάδα.

Οπότε γιατί να το κάνεις;

Έχει πολύ περισσότερο νόημα να πάρεις υπηκοότητα για άλλους λόγος (όπως π.χ. συμμετοχή στα κοινά κλπ)

Εγώ είμαι της άποψης ότι αν κανείς μπορεί να πάρει άλλη ΕΕ υπηκοότητα - δλδ πληρεί τις προϋποθέσεις - τότε γιατί όχι. Από πολλές απόψεις και σίγουρα αν κανείς δεν έχει στα άμεσα πλάνα του να ξεκολλήσει από εκεί που βρίσκεται ως expat.

Το αν τώρα θέλει κανείς να το κάνει μόνο και μόνο για να γλυτώσει το καθεστώς ανυπότακτου, δεν το γνωρίζω αν στέκει ως "στρατηγική". Άλλωστε πλέον ο νόμος είναι τόσο χαλαρός και οι συνθήκες πια τόσο ανώδυνες που επιλογές υπάρχουν όπως αναφέρει και ο Φανερός παραπάνω. Στην τελική, έχει κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι από τότε που ανυπότακτοι γυρνούσαν Ελλάδα μόνο για κηδείες ή να δώσουν τελευταίο ασπασμό

pan.nl
17-05-17, 15:48
Νομίζω ότι δε σε σταματάνε, γνωστός (που δεν έχει τακτοποιήσει το ελληνικό στρατιωτικό του) μπαίνει με το γερμανικό του διαβατήριο και δεν είχε πρόβλημα (αλλά δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες).

Μου φαίνεται λίγο λυπηρό να φτάσεις να πάρεις άλλη υπηκοότητα για αυτό.
Για να πάρεις άλλη υπηκοότητα λογικά πρέπει να μένεις σε μια χώρα 5+ συνεχόμενα χρόνια.
Στα 7 εργάσιμα σε αναγνωρίζει το ελληνικό κράτος ως μόνιμο κάτοικο εξωτερικού και σου δίνει αναβολή επ' αόριστον μέχρι να επιστρέψεις μόνιμα στην Ελλάδα.

Οπότε γιατί να το κάνεις;

Έχει πολύ περισσότερο νόημα να πάρεις υπηκοότητα για άλλους λόγος (όπως π.χ. συμμετοχή στα κοινά κλπ)

Αν και δεν είναι της παρούσης, είναι πολλοί οι λόγοι απόκτησης δεύτερης υπηκοότητας. Παραδείγματα:
- συμμετοχή στα κοινά που ανέφερες (και ίσως αίσθημα καλύτερης ενσωμάτωσης)
- το να μην εξαρτάσαι από ένα και μοναδικό κράτος και τη γραφειοκρατία του (βλ. χρονοβόρα ανανέωση διαβατηρίου)
- το να έχεις σοβαρή υποστήριξη εαν ταξιδεύεις σε κάποιες χώρες του εξωτερικού στις οποίες μπορεί να μην υπάρχει ελληνική πρεσβεία.
Επίσης σήμερα το ελληνικό διαβατήριο έχει μεν ισχύ, αλλά ποιός ξέρει σε 5-10 χρόνια. ;)

lewton
17-05-17, 16:35
Προσωπικά αν μείνω στη Γερμανία αρκετά ώστε να δικαιούμαι υπηκοότητα θα αιτηθώ να την πάρω.
Καμία σχέση με στρατιωτική θητεία, απλά και μόνο γιατί στα διαβατήρια 2 είναι πάντα καλύτερα από 1.
Για εμένα δεν είναι παρά ένα χαρτί, το αν είμαι Έλληνας ή κάτι άλλο δεν το κρίνει ένα χαρτί.

mindtrapper
17-05-17, 16:55
Και υπάρχουν φυσικά και αυτοί που έχουν την δεύτερη υπηκοότητα επειδή γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εξωτερικό με Έλληνες γονείς. Η Ελλάδα πάλι ζητάει το στρατιωτικό (τραγικό κατ' εμέ, σε αυτήν την περίπτωση δεν έχουν καν την δικαιολογία: η χώρα σου σε στήριξε και σε σπούδασε οπότε πήγαινε στρατό). Έχω έναν θείο με τέτοιο status, πηγαινοερχόταν με το γερμανικό διαβατήριο (τις ελάχιστες φορές που ερχόταν Ελλάδα) και όταν αποφάσισε να έρθει με τους παππούδες μου μόνιμα Ελλάδα ήταν πάνω από 45, οπότε κλάιν μάιν. :) Βέβαια όλα αυτά τα χρόνια δεν είχε τίποτα Ελλάδα από περιουσία, δουλειά κτλ.

kerkiss
17-05-17, 18:52
Αν μπορεί να βοηθήσει σε κάτι.
Το ΄98 εγκαταστάθηκα στην Ελλάδα ενώ ήμουν ανυπότακτος.
Άνοιξα μαγαζί δηλαδή είχα νταραβέρια με Εφορία, Αστυνομία, Ασφαλιστικά Ταμεία κλπ κρατικές υπηρεσίες χωρίς κανείς και πουθενα να μου πει το παραμικρό
Όταν άλλαξε ο νόμος και η υποχρέωση στράτευσης πέρασε από τα 50 στα 45 είχα ήδη 3 χρόνια στην Ελλάδα εγκατεστημένος και ανυπότακτος ....και με γαλλικές πινακίδες :)

doctor_667
17-05-17, 19:12
Περί διαβατηρίου, προσωπικά πληρώ τις προϋποθέσεις για να κάνω αίτηση για Ολλανδικό αλλά δεν βρίσκω το λόγο και εννοώ κυρίως οικονομικά μιας και χρειάζεται ένα ποσό κοντά στα 800 στην αρχή + συντήρηση.

megahead13
17-05-17, 19:17
€800 καλά είναι. Οι Βρετανοί ζητάνε πάνω από £1000.

Η συντήρηση τί είναι;; :hmm:

xhaos
17-05-17, 19:19
Προσωπικά αν μείνω στη Γερμανία αρκετά ώστε να δικαιούμαι υπηκοότητα θα αιτηθώ να την πάρω.
Καμία σχέση με στρατιωτική θητεία, απλά και μόνο γιατί στα διαβατήρια 2 είναι πάντα καλύτερα από 1.
Για εμένα δεν είναι παρά ένα χαρτί, το αν είμαι Έλληνας ή κάτι άλλο δεν το κρίνει ένα χαρτί.

διαφωνώ, ο Έλληνας φαίνεται και πιστοποιείτε ΜΟΝΟ από το εκαθαριστικό της εφορίας!:rtfm:

doctor_667
17-05-17, 19:23
Η συντήρηση τί είναι;; :hmm:

Συντήρηση εννοώ τις ανανεώσεις :P

Φανερός Πράκτωρ
17-05-17, 19:50
Δλδ αν γίνεις πολίτης κάποιας χώρας πρέπει να πληρώνεις για να παραμείνεις πολίτης της;;;
Περίεργα ακούγονται αυτά...

lewton
17-05-17, 20:04
Περί διαβατηρίου, προσωπικά πληρώ τις προϋποθέσεις για να κάνω αίτηση για Ολλανδικό αλλά δεν βρίσκω το λόγο και εννοώ κυρίως οικονομικά μιας και χρειάζεται ένα ποσό κοντά στα 800 στην αρχή + συντήρηση.

Δεν είχα σκεφτεί ότι έχει και κόστος, πρέπει να κοιτάξω πόσο πάει στη Γερμανία.
Πάντως τι είναι 800€ μπροστά στην αιωνιότητα.

8anos
17-05-17, 20:09
Μπορεί κάποιος να πάρει την δεύτερη υπηκοότητα και να μην βγάλει το δεύτερο διαβατήριο αν το κόστος του ειναι κάτι που υπολογίζει.

doctor_667
17-05-17, 22:08
Δλδ αν γίνεις πολίτης κάποιας χώρας πρέπει να πληρώνεις για να παραμείνεις πολίτης της;;;
Περίεργα ακούγονται αυτά...

Για το διαβατήριο μιλούσα, αλλά γίνεται κι αυτό που λέει ο Θάνος. Το μπροστά κόστος πάντως (855€) + κόστος εξετάσεων ενσωμάτωσης δεν είναι αμελητέο.

PopManiac
18-05-17, 00:02
Για το διαβατήριο μιλούσα, αλλά γίνεται κι αυτό που λέει ο Θάνος. Το μπροστά κόστος πάντως (855€) + κόστος εξετάσεων ενσωμάτωσης δεν είναι αμελητέο.

Όχι αλλά αφού σου το επιτρέπουν και τα δύο κράτη γιατί να μην το έχεις;

- - - Updated - - -


Αν μπορεί να βοηθήσει σε κάτι.
Το ΄98 εγκαταστάθηκα στην Ελλάδα ενώ ήμουν ανυπότακτος.
Άνοιξα μαγαζί δηλαδή είχα νταραβέρια με Εφορία, Αστυνομία, Ασφαλιστικά Ταμεία κλπ κρατικές υπηρεσίες χωρίς κανείς και πουθενα να μου πει το παραμικρό
Όταν άλλαξε ο νόμος και η υποχρέωση στράτευσης πέρασε από τα 50 στα 45 είχα ήδη 3 χρόνια στην Ελλάδα εγκατεστημένος και ανυπότακτος ....και με γαλλικές πινακίδες :)

Αυτό λέω, πως η ιστορία με τους ανυπότακτους πλέον είναι απλά ένα διοικητικό pain-in-the-ass και τίποτε άλλο. Εσύ που είσαι και μιας ηλικίας (:p :p) θα έχεις γνωρίσει σίγουρα παλιότερες τραγικές ιστορίες ανυπότακτων το 70 και το 80 (αλλά και early 90s) που όντως ήταν απειλή και το σύστημα δεν έπαιζε

chat1978
18-05-17, 01:20
Για το τυπικό της υπόθεσης, η έννοια της υπηκοότητας δεν έχει την ίδια βαρύτητα για κάθε έθνος και χώρα, ενώ όπως διαβάζουμε και εδώ δεν έχει την ίδια βαρύτητα ανά άτομο. Σίγουρα δεν πρέπει να μπερδεύεται και να απλοποιείται στην έννοια της μόνιμης άδειας παραμονής. Σαν παράδειγμα να πω ότι μερικές χώρες επιτρέπουν να παραιτηθείς της υπηκοότητας σου άλλες όχι. Από όσο γνωρίζω δεν μπορείς να παραιτηθείς της ελληνικής. Η Ολλανδία πχ ζητάει χαρτί και βεβαίωση παραίτησης για να σου δώσει ολλανδική υπηκοότητα αλλά έχει ειδική διαδικασία για καν η χώρα προέλευσης δεν το επιτρέπει.

Προσωπικά δεν εκλαμβάνω την έννοια υπηκοότητα τόσο ελαφρά όσο αναφέρθηκε. Αισθάνομαι ότι πολλοί την μπερδεύουν με την εγγυημένη και ατέρμονη παραμονή. Ακόμα και η ικανότητα να άλλαξε εκλογικό δικαίωμα δεν θα έπρεπε να συγχέεται ή να συνδέεται με την υπηκοότητα Αλλά το ζήτημα είναι πολύ προσωπικό. Όμως, ένα σοβαρό κράτος πρέπει να προσπαθεί να καλλιεργεί αυτή την έννοια και δυστυχώς με την πάροδο του χρόνου και στην Ελλάδα κοντεύει να εξαφανιστεί.

Εγώ πιστεύω ότι με τα καμώματα της ΕΕ και με αυτά που μάλλον θα επακολουθήσουν στην ΕΕ, πολλοί από μας θα τρέξουμε στην μαμά πατρίδα και τότε θα επικαλεστούμε την υπηκοότητα και την πατρίδα. Για την αποφυγή αυτού του πράγματος η απόκτηση έξτρα υπηκοότητας έχει το περισσότερο νόημα για μένα.

lewton
18-05-17, 11:53
Μπορεί κάποιος να πάρει την δεύτερη υπηκοότητα και να μην βγάλει το δεύτερο διαβατήριο αν το κόστος του ειναι κάτι που υπολογίζει.

Τα 800€ μάλλον δεν είναι για το διαβατήριο αλλά για τη διαδικασία απόκτησης υπηκοότητας.

- - - Updated - - -

Αλήθεια, δεν είναι λάθος ο όρος υποηκοότητα όταν μιλάμε για Δημοκρατίες (Republics);
Στην Ολλανδία και στο Βέλγιο είσαι υπήκοος (subject) του Βασιλιά, στην Ελλάδα όμως ή στη Γερμανία δεν είναι υπήκοος αλλά πολίτης.
Ποιός είναι ο σωστός όρος αντί της υπηκοότητας;

8anos
18-05-17, 12:17
ιθαγένεια, μας τα ειχε κάνει τούμπανα κάποια, (που χάθηκε αυτή ; ) με την διαφορά ιθαγένειας υπηκοότητας αν και στα ελληνικά και οι δυο οροι χρησιμοποιούνται με το ιδιο τρόπο :p

chat1978
18-05-17, 20:42
Παρατηρώντας την επιχειρηματολογία και το πάθος έκανα την παρακάτω άτακτη σκέψη.
Το 10% από αυτό να έμπαινε στην Ευρώπη για συζήτηση του τι γίνεται, νομίζω θα ζούσαμε σε"παράδεισο"

KLG
19-05-17, 14:16
Αλήθεια, δεν είναι λάθος ο όρος υποηκοότητα όταν μιλάμε για Δημοκρατίες (Republics);
Στην Ολλανδία και στο Βέλγιο είσαι υπήκοος (subject) του Βασιλιά, στην Ελλάδα όμως ή στη Γερμανία δεν είναι υπήκοος αλλά πολίτης.
Ποιός είναι ο σωστός όρος αντί της υπηκοότητας;

Όντως, αν και στα αγγλικά γίνεται λόγος μόνο για citizens και citizenship και πουθενα (ουτε στα βρετανικά sites) δεν αναφέρονται σε subjects και subjecthood (???).

tzelen
19-05-17, 14:26
Subjectiveness?
Subjectivity?
:tooth

evantigger
19-05-17, 14:54
Nationality.

crypter
24-05-17, 11:58
Έχει κανένας ακουστά για entry-level η graduate positions στον τομεα του Information security η σε systems engineering?
Βόρεια ευρώπη κατα προτίμηση, αλλα εχω ανοιχτά options.

lewton
24-05-17, 12:21
Δες στο Berlin startup jobs (όλο μαζί, θα το βρεις στο Google).

megahead13
24-05-17, 12:40
Δες εδώ:

https://www.adslgr.com/forum/threads/962533-%CE%95%CE%BD%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-network-security-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C

Στο Εδιμβούργο υπάρχει μεγάλο γραφείο της Dell/SecureWorks. Δες αν υπάρχει κάτι.

Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει η πιθανότητα κάποιου μεταπτυχιακού στον τομέα του security, αλλά δες κι αυτά:

http://www.napier.ac.uk/courses/msc-advanced-security-and-cybercrime-postgraduate-parttime
http://www.napier.ac.uk/courses/msc-advanced-security-and-digital-forensics-postgraduate-fulltime

Για δουλειές στη Σκωτία εδώ:

www.s1jobs.com

Και γενικότερα για Βρετανία εδώ:

www.monster.co.uk
www.jobserve.com

crypter
24-05-17, 12:59
Δες εδώ:

https://www.adslgr.com/forum/threads/962533-%CE%95%CE%BD%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-network-security-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C

Στο Εδιμβούργο υπάρχει μεγάλο γραφείο της Dell/SecureWorks. Δες αν υπάρχει κάτι.

Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει η πιθανότητα κάποιου μεταπτυχιακού στον τομέα του security, αλλά δες κι αυτά:

http://www.napier.ac.uk/courses/msc-advanced-security-and-cybercrime-postgraduate-parttime
http://www.napier.ac.uk/courses/msc-advanced-security-and-digital-forensics-postgraduate-fulltime

Για δουλειές στη Σκωτία εδώ:

www.s1jobs.com

Και γενικότερα για Βρετανία εδώ:

www.monster.co.uk
www.jobserve.com
Έχω ήδη μεταπτυχιακό σε αυτό απο σκανδιναβία. :)

Ευχαριστώ! Θα τα τσεκάρω ενδελεχώς.

tsioy
06-06-17, 17:11
Όσοι είστε σε ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και διατηρείτε λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα, κάνετε δήλωση μόνο και μόνο για τους τόκους;

lewton
06-06-17, 17:28
Όσοι είστε σε ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και διατηρείτε λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα, κάνετε δήλωση μόνο και μόνο για τους τόκους;

Εγώ ως γαιοκτήμων θα έκανα δήλωση ούτως ή άλλως. :(

chat1978
06-06-17, 23:00
Όσοι είστε σε ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και διατηρείτε λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα, κάνετε δήλωση μόνο και μόνο για τους τόκους;

Ποιους τόκους;

tsioy
06-06-17, 23:55
Ποιους τόκους;

Των καταθέσεων. Όσο μικρό και να είναι το ποσό, θεωρείται πραγματικό εισόδημα.

chat1978
07-06-17, 09:52
Όσοι είστε σε ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και διατηρείτε λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα, κάνετε δήλωση μόνο και μόνο για τους τόκους;

Ποιους τόκους;

Των καταθέσεων. Όσο μικρό και να είναι το ποσό, θεωρείται πραγματικό εισόδημα.
Το ερώτημα μου ήταν ειρωνικό. Στα σοβαρά τώρα, Η Ευρώπη είναι σε 100% βουτάω mode, και η Ελλάδα είναι η αιχμή του δόρατος της ληστείας. Με βάση αυτό τόκους γιοκ.

tsioy
07-06-17, 10:17
Το ερώτημα μου ήταν ειρωνικό. Στα σοβαρά τώρα, Η Ευρώπη είναι σε 100% βουτάω mode, και η Ελλάδα είναι η αιχμή του δόρατος της ληστείας. Με βάση αυτό τόκους γιοκ.

Δεν είδα κανένα emoticon και είπα "λες να το εννοεί";

Τεσπα, αυτό που με νοιάζει είναι το εξης:
τυπικά αν έχεις τόκους καταθέσεων (έστω και 0,000001€), έχεις κάποιου είδους πραγματικό εισόδημα στην Ελλάδα και κατά συνέπεια υποχρεούσαι να κάνεις δήλωση (μόνο για τα εισοδήματα στην Ελλάδα).
Θα με ενδιέφερε λοιπόν αν οι συμφορουμίτες κάνουν ή όχι δήλωση στην Ελλάδα και αν έιχαν ποτέ θέμα.

8anos
07-06-17, 10:55
Αυτο που γνωρίζω ,κρατώντας μια πισινή μήπως εχει αλλάξει κάτι, είναι οτι σαν φορολογικός κάτοικος εξωτερικού και εφόσον δεν έχεις πραγματικό εισόδημα στην Ελλάδα, και οι τόκοι λίγων λεπτών δεν αποτελούν πραγματικό εισόδημα, μπορείς να μην κάνεις φορολογική δήλωση.
Προσωπικά κάνω φορολογική δήλωση και βγαίνουν μηδενικές, για να μην έχω κενό στο φορολογικό ιστορικό εαν ποτέ στο μέλλον κάποιος έφορος αναρωτηθεί

tsioy
07-06-17, 11:05
Οι τόκοι, όσοι και να είναι, αποτελούν πραγματικό εισόδημα στην Ελλάδα.

Όσοι δεν έχουν τόκους, μπορούν να μην κάνουν δήλωση. Οι άλλοι, έστω και 1 λεπτο του ευρώ τόκο να έχουν, υποχρεούνται. Τουλάχιστον σύμφωνα με το νόμο...

chat1978
07-06-17, 15:34
Δεν είδα κανένα emoticon και είπα "λες να το εννοεί";

Τεσπα, αυτό που με νοιάζει είναι το εξης:
τυπικά αν έχεις τόκους καταθέσεων (έστω και 0,000001€), έχεις κάποιου είδους πραγματικό εισόδημα στην Ελλάδα και κατά συνέπεια υποχρεούσαι να κάνεις δήλωση (μόνο για τα εισοδήματα στην Ελλάδα).
Θα με ενδιέφερε λοιπόν αν οι συμφορουμίτες κάνουν ή όχι δήλωση στην Ελλάδα και αν έιχαν ποτέ θέμα.


Οι τόκοι, όσοι και να είναι, αποτελούν πραγματικό εισόδημα στην Ελλάδα.

Όσοι δεν έχουν τόκους, μπορούν να μην κάνουν δήλωση. Οι άλλοι, έστω και 1 λεπτο του ευρώ τόκο να έχουν, υποχρεούνται. Τουλάχιστον σύμφωνα με το νόμο...

Δίκιο έχεις. Δεν ήταν ξεκάθαρο.
Εγώ πάντως δεν δηλώνω τίποτα. Απλά κάνε κάθε χρόνο μηδενική δήλωση για το τυπικό της ιστορίας.

- - - Updated - - -

Σχετικά (http://monaxeros.blogspot.be/2017/06/blog-post_31.html) με την διαδικασία μετάβασης στην ΔΟΥ εξωτερικού. Βέβαια το ποστ είναι λίγο κάτι περισσότερο και με πολιτική θέση.

tsigarid
08-06-17, 00:07
Σχετικά (http://monaxeros.blogspot.be/2017/06/blog-post_31.html) με την διαδικασία μετάβασης στην ΔΟΥ εξωτερικού. Βέβαια το ποστ είναι λίγο κάτι περισσότερο και με πολιτική θέση.

Πολιτικό μανιφέστο είναι αυτό, όχι σοβαρό άρθρο...

Φανερός Πράκτωρ
08-06-17, 00:13
Πολιτικό μανιφέστο είναι αυτό, όχι σοβαρό άρθρο...

x2...!!!

chat1978
08-06-17, 11:10
Πολιτικό μανιφέστο είναι αυτό, όχι σοβαρό άρθρο...


x2...!!!

Εν συντομία και κατά αντιστοιχία μιας πρότασης, δεν συμφωνώ αλλά όχι ότι έχει σημασία.

tsioy
08-06-17, 11:42
Αυτό που με νοιάζει είναι η ουσία του αρθρού. Υπάρχει πράγματι "οδηγία" για απόρριψη αιτήσεων με το παραμικρό;

Προσωπικά με ενδιαφέρει , καθώς έχω καταθέσει αίτηση και περιμένω τη μεταφορά μου στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.

chat1978
08-06-17, 18:13
Αυτό που με νοιάζει είναι η ουσία του αρθρού. Υπάρχει πράγματι "οδηγία" για απόρριψη αιτήσεων με το παραμικρό;

Προσωπικά με ενδιαφέρει , καθώς έχω καταθέσει αίτηση και περιμένω τη μεταφορά μου στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.

Γιαυτό το ανέφερα.

funkyreverend
15-06-17, 12:40
Έχει κανένας ακουστά για entry-level η graduate positions στον τομεα του Information security η σε systems engineering?
Βόρεια ευρώπη κατα προτίμηση, αλλα εχω ανοιχτά options.

Σόρι που δεν παρακολουθώ το συγκεκριμένο θέμα συστηματικά.

Αν ενδιαφέρεσαι για Ολλανδία, κάτι μπορώ να κάνω.

Στις Σκανδιναβικές χώρες δυστυχώς η εταιρία μου θέλει άτομα για τις συγκεκριμένες αγορές (με native γλώσσα και περισσότερη εμπειρία).

Το άλλο θέμα δυστυχώς ήταν σε πολύ λάθος κατηγορία από ό,τι φαίνεται.

tsioy
14-07-17, 10:24
Αναφέρθηκε πρόσφατα, αλλά ας ρωτήσω.
Υπάρχει κάποιος που να έκανε αίτηση μεταφοράς στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού φέτος και να πήρε απάντηση (θετική ή αρνητική);

Έχω καταθέσει την αίτηση εμπρόθεσμα και τα δικαιολογητικά στα μέσα Μάη και ακόμη δεν έχω πάρει απάντηση. Ψιλιάζομαι ότι θα περιμένουν να λήξει πρώτα η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών (Σεπτέμβρης) και μετά θα τα εξετάσουν...

tsioy
09-09-17, 17:46
Μιας και είμαι πλέον φορολογικός κάτοικος εξωτερικού και θα χρειαστεί να κάνω δήλωση για το 2016, θέλω να ρωτήσω το εξής :
Ως φορολογικός κάτοικος εξωτερικού, δεν φορολογούμαι στην Ελλάδα για το εισόδημα στην αλλοδαπή. Παρόλα αυτά, στη φορολογική δήλωση στην Ελλάδα (εφόσον χρειαστεί να κάνω), πρέπει να το δηλώσω;

megahead13
09-09-17, 17:50
Όχι!!!

RASTAVIPER
09-09-17, 18:54
Μιας και είμαι πλέον φορολογικός κάτοικος εξωτερικού και θα χρειαστεί να κάνω δήλωση για το 2016, θέλω να ρωτήσω το εξής :
Ως φορολογικός κάτοικος εξωτερικού, δεν φορολογούμαι στην Ελλάδα για το εισόδημα στην αλλοδαπή. Παρόλα αυτά, στη φορολογική δήλωση στην Ελλάδα (εφόσον χρειαστεί να κάνω), πρέπει να το δηλώσω;

Εμένα η λογίστρια από Ελλάδα μου έχει πει να κάνω κάθε χρόνο στην Ελλάδα και ας είναι μηδενική.

@ ADSLgr.com All rights reserved.