PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 [105] 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

evantigger
09-09-17, 19:09
Μιας και είμαι πλέον φορολογικός κάτοικος εξωτερικού και θα χρειαστεί να κάνω δήλωση για το 2016, θέλω να ρωτήσω το εξής :
Ως φορολογικός κάτοικος εξωτερικού, δεν φορολογούμαι στην Ελλάδα για το εισόδημα στην αλλοδαπή. Παρόλα αυτά, στη φορολογική δήλωση στην Ελλάδα (εφόσον χρειαστεί να κάνω), πρέπει να το δηλώσω;

Μόνο το ελληνικό εισόδημα μπαίνει στην εδώ φορολογική δήλωση. Νοίκια, τόκοι σε ελληνικές τράπεζες κ.ο.κ.

tsioy
10-09-17, 17:42
Επομένως δεν δηλώνονται...
Ευχαριστώ.

euri
10-09-17, 21:39
Αν έχεις κάποιον λογιστή, ίσως θα ήταν καλύτερα να το συζητήσεις μαζί του. Ίσως υπάρχει η περίπτωση να δηλώσεις τα ποσά, χωρίς να φορολογηθείς, και να τα έχεις για ανάλωση κεφαλαίου, αν χρειαστεί να τα φέρεις ποτέ στην Ελλάδα. Ουσιαστικά δηλαδή για να καλύψεις πόθεν έσχες.

8anos
10-09-17, 22:16
Αν έχεις κάποιον λογιστή, ίσως θα ήταν καλύτερα να το συζητήσεις μαζί του. Ίσως υπάρχει η περίπτωση να δηλώσεις τα ποσά, χωρίς να φορολογηθείς, και να τα έχεις για ανάλωση κεφαλαίου, αν χρειαστεί να τα φέρεις ποτέ στην Ελλάδα. Ουσιαστικά δηλαδή για να καλύψεις πόθεν έσχες.

Δεν χρειάζεται να δηλώσει κάτι τώρα από τα εισοδήματα του στο εξωτερικό, εφόσον είναι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού.
Δεν θα έχει πρόβλημα να μεταφέρει χρήματα στο μέλλον.

http://www.capital.gr/tax/2026588/i-eisagogi-xrimatikon-kefalaion-os-meso-kalupsis-tekmirion

euri
11-09-17, 07:46
Ωραίος, ευχαριστώ για το άρθρο :oneup:

tsioy
11-09-17, 11:02
Το άρθρο βοήθησε..
Βασικά, θέλω να ακολουθώ τα τυπικά στα θέματα αυτά, καθώς βλέπω διάφορα (διασταυρώσεις κτλ.) και με αυτούς είναι να φυλάς τα ρούχα σου.

Για τον ίδιο λόγο, ρώτησα στην εφορία αν απαιτείται να συμπληρώσω τον κωδικό 029 (περιουσία στο εξωτερικό). Μου είπαν ότι κάλο είναι.

RASTAVIPER
11-09-17, 11:29
Καλά επειδή το βλέπμε πολλούς φίλους στο εξωτερικό.
Με τις εφορίες στην Ελλάδα δεν ξέρει κανείς τι να περιμένεις.
Μπορεί να πας σε 3 διαφορετικές και να ακούσεις 3 διαφορετικα πράγματα.

jim_nut18
22-09-17, 11:04
ξερει κανεις αν μπορω να χρησιμοποιησω τη γερμανικη καρτα υγειας πχ AOK, TK στην ελλαδα?

PopManiac
22-09-17, 11:11
ξερει κανεις αν μπορω να χρησιμοποιησω τη γερμανικη καρτα υγειας πχ AOK, TK στην ελλαδα?

Αν εννοείς αν σε καλύπτει κατά την παραμονή σου στην Ελλάδα, τότε λογικά ναι εφόσον ζεις, εργάζεσαι, και πληρώνεις ασφάλιστρα στη Γερμανία.

sdikr
22-09-17, 11:13
ξερει κανεις αν μπορω να χρησιμοποιησω τη γερμανικη καρτα υγειας πχ AOK, TK στην ελλαδα?

Νομίζω πως πρέπει να ζητήσεις να σου βγάλει την Ευρωπαϊκή κάρτα υγείας (http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559&langId=el).
Δεν σου παρέχει πλήρη κάλυψη

PopManiac
22-09-17, 11:17
Νομίζω πως πρέπει να ζητήσεις να σου βγάλει την Ευρωπαϊκή κάρτα υγείας (http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559&langId=el).
Δεν σου παρέχει πλήρη κάλυψη

Εξαρτάται από το πρόγραμμα. Δεν τα ξέρω τα γερμανικά αλλά το δικό μου το βελγικό καλύπτει by default χώρες ΕΕ.

tsioy
22-09-17, 11:35
ξερει κανεις αν μπορω να χρησιμοποιησω τη γερμανικη καρτα υγειας πχ AOK, TK στην ελλαδα?


Νομίζω πως πρέπει να ζητήσεις να σου βγάλει την Ευρωπαϊκή κάρτα υγείας (http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559&langId=el).
Δεν σου παρέχει πλήρη κάλυψη

Κάποια ταμεία (όπως το ΤΚ) έχουν στην πίσω όψη της κάρτας τους τα στοιχεία της ευρωπαικής κάρτας.
Δες τι αναγράφει η κάρτα του ΑΟΚ.

lewton
22-09-17, 14:22
Νομίζω πως πρέπει να ζητήσεις να σου βγάλει την Ευρωπαϊκή κάρτα υγείας (http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559&langId=el).
Δεν σου παρέχει πλήρη κάλυψη

Η ευρωπαϊκή κάρτα υγείας είναι στην πίσω όψη των γερμανικών καρτών. Όπως και των ελβετικών.
Γράφω για τις 2 από τις 3 χώρες που τυχαίνει να ξέρω.

Η τρίτη χώρα που τυχαίνει να ξέρω σε αναγκάζει να να κάνεις κάθε χρόνο αίτηση για αυτήν την κάρτα, γιατί έχει πολλά λεφτά οπότε δε θεωρεί πρόβλημα το να την τυπώνει και να την στέλνει κάθε χρόνο. :p

- - - Updated - - -


ξερει κανεις αν μπορω να χρησιμοποιησω τη γερμανικη καρτα υγειας πχ AOK, TK στην ελλαδα?

Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για έκτακτα συμβάντα ως τουρίστας στην Ελλάδα, δηλαδή ατυχήματα και ασθένειες που συνέβησαν κατά το ταξίδι.
Για να κάνεις θεραπεία στην Ελλάδα για κάτι που έχεις ήδη πρέπει να συμφωνήσει προκαταβολικά το ταμείο. Για να συμβεί αυτό πρέπει συνήθως ή να υπάρχει μεγάλη αναμονή στη Γερμανία ή να είναι το κόστος χαμηλότερο, οπότε τους λες ότι αν το κάνω Ελλάδα θα κοστίσει τόσο ενώ εδώ θα κόστιζε τόσο περισσότερο. Αλλά και πάλι μπορεί να πουν όχι. Επίσης από γνωστό ξέρω ότι συνήθως εγκρίνουν προκαταβολικά ένα ποσό και δεν πληρώνουν παραπάνω από αυτό αν το κόστος το ξεπεράσει.

Φανερός Πράκτωρ
22-09-17, 14:41
Η τρίτη χώρα που τυχαίνει να ξέρω σε αναγκάζει να να κάνεις κάθε χρόνο αίτηση για αυτήν την κάρτα, γιατί έχει πολλά λεφτά οπότε δε θεωρεί πρόβλημα το να την τυπώνει και να την στέλνει κάθε χρόνο. :p

Και η Γαλλία αυτό κάνει.

lewton
22-09-17, 14:44
Και η Γαλλία αυτό κάνει.

Όλες οι large χώρες, αμέ.
Τι να μας πουν οι τσιφούτηδες οι βόρειοι. :rolleyes:

chat1978
22-09-17, 19:16
Και η Γαλλία αυτό κάνει.

Και το Βέλγιο αν δεν αναφέρθηκε. Για την Ευρωπαϊκή κάρτα υγείας δεν λέμε;

Εγώ νομίζω ότι όλη Ευρώπη έχει ετήσιες κάρτες.

lewton
23-09-17, 00:57
Εγώ νομίζω ότι όλη Ευρώπη έχει ετήσιες κάρτες.

Εντάξει, αφού έγραψα τουλάχιστον 2 χώρες όπου δεν κάνεις αίτηση για ετήσια κάρτα έρχεσαι και βγάζεις τον γενικό κανόνα ότι "όλη η Ευρώπη έχει ετήσιες".
Από το site της ΕΕ: http://europa.eu/youreurope/citizens/health/unplanned-healthcare/temporary-stays/index_en.htm
"In some countries the European Health Insurance Card (EHIC) is issued together with the national health card. In other countries, you need to apply for it.

"

chat1978
23-09-17, 01:24
Και το Βέλγιο αν δεν αναφέρθηκε. Για την Ευρωπαϊκή κάρτα υγείας δεν λέμε;

Εγώ νομίζω ότι όλη Ευρώπη έχει ετήσιες κάρτες.


Εντάξει, αφού έγραψα τουλάχιστον 2 χώρες όπου δεν κάνεις αίτηση για ετήσια κάρτα έρχεσαι και βγάζεις τον γενικό κανόνα ότι "όλη η Ευρώπη έχει ετήσιες".
Από το site της ΕΕ: http://europa.eu/youreurope/citizens/health/unplanned-healthcare/temporary-stays/index_en.htm
"In some countries the European Health Insurance Card (EHIC) is issued together with the national health card. In other countries, you need to apply for it.

"
Προφανώς κάπου έχασα την μπάλα. Φαίνεται στην πρώτη πρόταση μου.
Επιπλέον το ρήμα νομίζω δεν περιλαμβάνει βεβαιότητα και προφανώς δεν σημαίνει βγάζω κανόνες.

Xlapatsas
02-10-17, 14:51
Από την κάρτα υγείας να σας πάω λίγο στην οδήγηση :)
Με το παλιό ελληνικό δίπλωμα μπορώ να οδηγήσω στο Βέλγιο ή θα πρέπει να βγάλω το καινούριο;

voithostyrempora2
02-10-17, 14:57
Εννοείς το ροζ τρίπτυχο με τα αστερακια της Ευρωπαϊκης Ένωσης; ναι, φυσικά και μπορείς. Εχω νοικιάσει και αμάξι στην Ολλανδία κανονικά, αν και σε συναδελφο εχουν αρνηθει να του δώσουν επειδή δεν εχει το όνομα με λατινικούς χαρακτήρες. Πήγε σε άλλο υποκαταστημα της ίδιας εταιρείας και νοίκιασε κανονικά :rofl:.

RASTAVIPER
02-10-17, 18:08
Από την κάρτα υγείας να σας πάω λίγο στην οδήγηση :)
Με το παλιό ελληνικό δίπλωμα μπορώ να οδηγήσω στο Βέλγιο ή θα πρέπει να βγάλω το καινούριο;
Πολύ πιθανό να φας άκυρο.
Γιατί δεν το ανανεώνεις να είσαι σίγουρος;

Nozomi
02-10-17, 18:14
Το σωστό (και ασφαλέστερο) είναι να οδηγούμε στο εξωτερικό με το νέο δίπλωμα (που είναι σαν πιστωτική κάρτα).

RASTAVIPER
02-10-17, 20:27
Ακόμα και η ταυτότητά μας έχει θέμα κάποιες φορές, γιατί δεν έχει ημερομηνία λήξης.

Xlapatsas
03-10-17, 13:28
Πολύ πιθανό να φας άκυρο.
Γιατί δεν το ανανεώνεις να είσαι σίγουρος;

Γιατί είμαι ήδη Βέλγιο και το αυτοκίνητο θα το στείλω σε λίγες μέρες. Μπορεί να το ανανεώσει κάποιος άλλος αντί για μένα στην Ελλάδα;
Αν το δέχεται η αστυνομία σε κάποιον πιθανό έλεγχο με ενδιαφέρει πιο πολύ.

tsigarid
03-10-17, 15:28
Μπορεί να το ανανεώσει κάποιος με εξουσιοδότηση σε ΚΕΠ, αλλά μπορεί να πάρει μήνες.

chat1978
03-10-17, 21:34
Γιατί είμαι ήδη Βέλγιο και το αυτοκίνητο θα το στείλω σε λίγες μέρες. Μπορεί να το ανανεώσει κάποιος άλλος αντί για μένα στην Ελλάδα;
Αν το δέχεται η αστυνομία σε κάποιον πιθανό έλεγχο με ενδιαφέρει πιο πολύ.

Στο Βέλγιο αν δηλώσεις το δίπλωμα στο δημαρχείο, τότε αν το χάσεις το Βέλγιο θα σου εκδόσει άλλο. Αυτό έχουμε κάνει εμείς στο δημαρχείο του Μέχελεν. Τώρα πριν πας να το κάψεις, πρώτα να σιγουρευτείς καλά γιατί it sounds too good to be true

vamvakoolas
04-10-17, 09:45
Γιατί είμαι ήδη Βέλγιο και το αυτοκίνητο θα το στείλω σε λίγες μέρες. Μπορεί να το ανανεώσει κάποιος άλλος αντί για μένα στην Ελλάδα;
Αν το δέχεται η αστυνομία σε κάποιον πιθανό έλεγχο με ενδιαφέρει πιο πολύ.

εκ νομοθεσιας πρεπει να το δεχθουν. Αν σε σταματησουν Βελγιο κατα μεγαλο ποσοστο θα γκρινιαξουν (ενδεχεται να "ταλαιπωρηθεις" με επιπλεον ερωτησεις και διασταυρωσεις στοιχειων αλλα νομικα δε μπορουν να σου κανουν τιποτα απλως χασιμο ωρας και αν ειναι και κανενα στραβοξυλο ισως να σε προτρεψει να πας τμημα για να κανει εκει τη διασταυρωση. Σιγουρα θα σε προτρεψουν οπως και οι προλαλλησαντες/γραφοντες να το αλλαξεις). Αν σκοπευεις να οδηγεις εκτος Ελλαδας αλλαξε το γιατι θα ¨"ταλαιπωρεισαι" αδικα.

voithostyrempora2
04-10-17, 11:42
Κι εγώ την ίδια πληροφορηση εχω. Ό,τι εχει τα αστερακια της ΕΕ γίνεται υποχρεωτικά δεκτο εντός της ΕΕ . Το ροζ τρίπτυχο εχει τα αστερακια της ΕΕ στο εξώφυλλο. Επίσης, απ'όσα ξερω , δεν εχει αυτόματο μηχανογραφημενο συστημα μεταφοράς πόντων ποινής στο point system από χωρα σε χωρα. Σε αντίθεση με το διπλωμα-κάρτα. Εμένα εχει εκδοθεί το διπλωμα-καρτα εδώ και ~2 χρονια (αιτηθηκα σχετικά για να ενσωματωθει και το δίπλωμα 50αριού αναγκαστικά), αλλά δεν παω να το παραλάβω :p .

PopManiac
04-10-17, 12:13
Κι εγώ την ίδια πληροφορηση εχω. Ό,τι εχει τα αστερακια της ΕΕ γίνεται υποχρεωτικά δεκτο εντός της ΕΕ . Το ροζ τρίπτυχο εχει τα αστερακια της ΕΕ στο εξώφυλλο. Επίσης, απ'όσα ξερω , δεν εχει αυτόματο μηχανογραφημενο συστημα μεταφοράς πόντων ποινής στο point system από χωρα σε χωρα. Σε αντίθεση με το διπλωμα-κάρτα. Εμένα εχει εκδοθεί το διπλωμα-καρτα εδώ και ~2 χρονια (αιτηθηκα σχετικά για να ενσωματωθει και το δίπλωμα 50αριού αναγκαστικά), αλλά δεν παω να το παραλάβω :p .

Να το προσέξεις αυτό επειδή technically speaking μπορεί να πέσεις σε κανέναν μπάτσο-στραβόξυλο ο οποίος επειδή δεν μπορεί να διαβάσει τα στοιχεία σου θα σου πει να πας μαζί του στο τμήμα και να περιμένεις ώρες μέχρι να γίνει επαφή με πρεσβεία / προξενείο. Ή, ακόμα χειρότερα και χτύπα ξύλο, αν μπλέξεις σε κανένα σοβαρό ατύχημα με τραυματισμούς κλπ, τότε αυτό προσθέτει επιπλοκές.

Τουλάχιστον εδώ έτσι μου το παρουσίασαν και προ 3ετίας το άλλαξα στο πλαστικό.

Αν και προσωπικά δεν ζορίστηκα, απλά ξεκίνησα τη διαδικασία στην Αθήνα σε ένα ταξίδι και εξουσιοδότησα τον πατέρα μου να το παραλάβει και να μου το στείλει μέσω κούριερ.

megahead13
04-10-17, 12:29
Να το προσέξεις αυτό επειδή technically speaking μπορεί να πέσεις σε κανέναν μπάτσο-στραβόξυλο ο οποίος επειδή δεν μπορεί να διαβάσει τα στοιχεία σου θα σου πει να πας μαζί του στο τμήμα και να περιμένεις ώρες μέχρι να γίνει επαφή με πρεσβεία / προξενείο. Ή, ακόμα χειρότερα και χτύπα ξύλο, αν μπλέξεις σε κανένα σοβαρό ατύχημα με τραυματισμούς κλπ, τότε αυτό προσθέτει επιπλοκές.

Τουλάχιστον εδώ έτσι μου το παρουσίασαν και προ 3ετίας το άλλαξα στο πλαστικό.

Αν και προσωπικά δεν ζορίστηκα, απλά ξεκίνησα τη διαδικασία στην Αθήνα σε ένα ταξίδι και εξουσιοδότησα τον πατέρα μου να το παραλάβει και να μου το στείλει μέσω κούριερ.
Πόσο καιρό έκανε να βγει το καινούργιο;

chat1978
04-10-17, 13:01
Πόσο καιρό έκανε να βγει το καινούργιο;

Το 2011 περίπου ένα μήνα.

Σχετικά με το τι είναι αποδεκτό εντός ΕΕ, η κάθε χώρα έχει τα δικά της. Κακά τα ψέματα υπάρχει απόσταση από την θεωρία στην πράξη και που είναι λογικό λόγω των δομών της εε. Υπόψιν ότι αν πέσεις σε περίπτωση που δεν μπορείς να συνεννοηθείς λόγω γλώσσας τοτε ή θα ταλαιπωρηθείς ή ο κρατικός λειτουργός( πχ αστυνομικός) θα ακολουθήσει την μεθοδολογία χαντάκι (ράδιο αρβύλα).

XTCgr
04-10-17, 13:02
Επίσης σε χώρες εκτός ΕΕ το Ευρωπαϊκό δεν αρκεί και θέλει διεθνές (90 ευρω το τριετούς διάρκειας)

chat1978
04-10-17, 13:07
Επίσης σε χώρες εκτός ΕΕ το Ευρωπαϊκό δεν αρκεί και θέλει διεθνές (90 ευρω το τριετούς διάρκειας)

Εγώ πήγα Νέα Ζηλανδία με το ροζ και το αποδεχτήκαν. Αυτό είναι το διεθνές ή το ευρωπαικό; Έχει σε μπλε φόντο και αστεράκια, τα γράμματα της χώρας "GR"

Xlapatsas
04-10-17, 13:08
Να το προσέξεις αυτό επειδή technically speaking μπορεί να πέσεις σε κανέναν μπάτσο-στραβόξυλο ο οποίος επειδή δεν μπορεί να διαβάσει τα στοιχεία σου θα σου πει να πας μαζί του στο τμήμα και να περιμένεις ώρες μέχρι να γίνει επαφή με πρεσβεία / προξενείο. Ή, ακόμα χειρότερα και χτύπα ξύλο, αν μπλέξεις σε κανένα σοβαρό ατύχημα με τραυματισμούς κλπ, τότε αυτό προσθέτει επιπλοκές.

Τουλάχιστον εδώ έτσι μου το παρουσίασαν και προ 3ετίας το άλλαξα στο πλαστικό.

Αν και προσωπικά δεν ζορίστηκα, απλά ξεκίνησα τη διαδικασία στην Αθήνα σε ένα ταξίδι και εξουσιοδότησα τον πατέρα μου να το παραλάβει και να μου το στείλει μέσω κούριερ.

Θα το αλλάξω κι εγώ κάποια στιγμή, οπότε προς το παρόν οδηγώ με το παλιό ελπίζοντας ότι δεν θα τύχω σε κάποιον ανάποδο μπάτσο!
Στα απαραίτητα δικαιολογητικά για το καινούριο δίπλωμα βλέπω ότι χρειάζεται και βεβαίωση από παθολόγο και οφθαλμίατρο. Οπότε πρέπει να υπολογίσω στις μέρες του ταξιδιού στην Ελλάδα και τα ραντεβού με τους γιατρούς.

lewton
04-10-17, 13:26
Με τρομάζετε.
Εγώ μένω στη Γερμανία τώρα και οδηγώ με την ελβετική άδεια οδήγησης που πήρα στην Ελβετία ανταλλάσσοντας την ελληνική που είχα πριν.
Θα έχω πρόβλημα με την ελβετική; Να σκάσω γύρω στα 50€ για να βγάλω γερμανική;

8anos
04-10-17, 13:28
Εγώ άλλαξα το παλιό Ελληνικό με το Σουηδικό.
Πήρε κανα δίμηνο αν θυμάμαι καλά.

tsigarid
04-10-17, 14:20
Επίσης σε χώρες εκτός ΕΕ το Ευρωπαϊκό δεν αρκεί και θέλει διεθνές (90 ευρω το τριετούς διάρκειας)

Αυτό νομίζω δεν ισχύει με το νέο δίπλωμα. Στις ΗΠΑ για παράδειγμα και τον Καναδά αρκεί.


Με τρομάζετε.
Εγώ μένω στη Γερμανία τώρα και οδηγώ με την ελβετική άδεια οδήγησης που πήρα στην Ελβετία ανταλλάσσοντας την ελληνική που είχα πριν.
Θα έχω πρόβλημα με την ελβετική; Να σκάσω γύρω στα 50€ για να βγάλω γερμανική;

Κανονικά πρέπει, από τη στιγμή που πλέον μένεις μόνιμα στη Γερμανία. Σε κάθε χώρα ισχύει αυτό νομίζω, απλά το χρονικό διάστημα που πρέπει να το κάνεις διαφέρει.

vamvakoolas
04-10-17, 14:28
συμφωνω με tsigarid για Καναδα με ευρωπαικη καρτα/διπλωμα δεν εχεις θεμα.

chat1978
04-10-17, 15:37
Αυτό νομίζω δεν ισχύει με το νέο δίπλωμα. Στις ΗΠΑ για παράδειγμα και τον Καναδά αρκεί.



Κανονικά πρέπει, από τη στιγμή που πλέον μένεις μόνιμα στη Γερμανία. Σε κάθε χώρα ισχύει αυτό νομίζω, απλά το χρονικό διάστημα που πρέπει να το κάνεις διαφέρει.

Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό για Βέλγιο για εξ ΕΕ ερχόμενους. Ελβετία δεν είναι ΕΕ αλλά έχει κάποιες διακρατικές συμφωνίες που σε κάποιο βαθμό παρέχουν παρόμοιες διαδικασίες.

RASTAVIPER
04-10-17, 15:42
Αυτό νομίζω δεν ισχύει με το νέο δίπλωμα. Στις ΗΠΑ για παράδειγμα και τον Καναδά αρκεί.



Κανονικά πρέπει, από τη στιγμή που πλέον μένεις μόνιμα στη Γερμανία. Σε κάθε χώρα ισχύει αυτό νομίζω, απλά το χρονικό διάστημα που πρέπει να το κάνεις διαφέρει.

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό παντού.
Εδώ Μ'αλτα ξέρω Έλληνες που μένουν 5+ χρόνια εδώ και δεν έχουν θέμα με το Ελληνικό δίπλωμα, ούτε κανένας τους είπε να βγάλουν Μαλτέζικο.
Εγώ στο μεταξύ στα 3 χρόνια εδώ ούτε έλεγχο δεν έχω πετύχει βράδυ! :p

tsioy
04-10-17, 15:47
Κανονικά πρέπει, από τη στιγμή που πλέον μένεις μόνιμα στη Γερμανία. Σε κάθε χώρα ισχύει αυτό νομίζω, απλά το χρονικό διάστημα που πρέπει να το κάνεις διαφέρει.

+1
Τυπικά πρέπει να αλλαχθεί αν κατοικείς στη Γερμανία πάνω από 6 μήνες.
Το κακό είναι ότι το νέο λήγει νωρίτερα.

megahead13
04-10-17, 16:58
Είναι ανάλογα τη χώρα. Στη Βρετανία πχ μπορείς να οδηγείς με ΕΕ δίπλωμα οδήγησης (παλιό τρίπτυχο ή καινούργιο πλαστικό) μέχρι τα 70 σου. Μετά υποχρεωτικά πρέπει να αλλάξεις σε Βρετανικό.

tsigarid
04-10-17, 19:31
Δεν νομίζω να ισχύει αυτό παντού.
Εδώ Μ'αλτα ξέρω Έλληνες που μένουν 5+ χρόνια εδώ και δεν έχουν θέμα με το Ελληνικό δίπλωμα, ούτε κανένας τους είπε να βγάλουν Μαλτέζικο.
Εγώ στο μεταξύ στα 3 χρόνια εδώ ούτε έλεγχο δεν έχω πετύχει βράδυ! :p

Άλλο το τι κάνει ο κόσμος και άλλο το τι ισχύει ;)

PopManiac
04-10-17, 23:30
Ελληνικό δίπλωμα με λατινικούς χαρακτήρες ισχύει κανονικά σε όλη την ΕΕ.

Ευρωπαϊκό δίπλωμα οδήγησης γίνεται δεκτό εκτός ΕΕ σίγουρα για ενοικίαση αυτοκινήτου - για μόνιμη ή μακροπρόθεσμη διαμονή δεν γνωρίζω

megahead13
05-10-17, 00:12
Ελληνικό δίπλωμα με λατινικούς χαρακτήρες ισχύει κανονικά σε όλη την ΕΕ.
Έχω ακόμα το παλιό κλασσικό τρίπτυχο που ΔΕΝ έχει λατινικούς χαρακτήρες και ποτέ δεν είχα πρόβλημα είτε στο νησί είτε αλλού στην ΕΕ.

XTCgr
05-10-17, 07:24
το Διεθνές Δίπλωμα οδήγησης εκδίδεται από την ΕΛΠΑ και είναι σαν μικρό βιβλιαράκι, μέσα έχει 4-5 σελίδες και αναγράφονται μέσα όλες οι χώρες για τις οποίες ισχύει ( εννοείται όλες οι χώρες εντός ΕΕ και πάρα πολλές άλλες περίεργες πχ Τατζικιστάν, Μογγολία, Υεμένη κτλ :p)

RASTAVIPER
05-10-17, 10:12
το Διεθνές Δίπλωμα οδήγησης εκδίδεται από την ΕΛΠΑ και είναι σαν μικρό βιβλιαράκι, μέσα έχει 4-5 σελίδες και αναγράφονται μέσα όλες οι χώρες για τις οποίες ισχύει ( εννοείται όλες οι χώρες εντός ΕΕ και πάρα πολλές άλλες περίεργες πχ Τατζικιστάν, Μογγολία, Υεμένη κτλ :p)

Ε, λίγα με το Τατζικισταν! :p

lewton
07-10-17, 10:51
Κανονικά πρέπει, από τη στιγμή που πλέον μένεις μόνιμα στη Γερμανία. Σε κάθε χώρα ισχύει αυτό νομίζω, απλά το χρονικό διάστημα που πρέπει να το κάνεις διαφέρει.
Bρήκα ένα επίσημο site και διάβασα ότι είναι πολύ χαλαροί σε αυτό και δεν έχω καμία υποχρέωση να το κάνω όσο είμαι νέος και υγιής.
Όμως επειδή με βάλατε σε σκέψεις θα πάω να βγάλω γερμανική άδεια οδήγησης για να είμαι καλυμμένος σε περίπτωση που την χάσω. Ποιος ξέρει πόσο θα με χρεώσουν οι Ελβετοί και πόσο θα πάρει για να έρθει αντικατάσταση.

kerkiss
07-10-17, 21:08
Οι διπλές άδειες οδήγησης (ελληνική - ξενική) χρειάζονται μόνο για να αποφεύγεις την αφαίρεση βαθμών από το δίπλωμα σου σε περίπτωση παράβασης
Π.χ. την έκανες στην Γερμανία, δείχνεις το ελληνικό, στην Ελλάδα δείχνεις το γερμανικό

megahead13
08-10-17, 02:27
Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Δεν ξέρω για τις άλλες χώρες της ΕΕ, αλλά ΗΒ πρέπει να παραδώσεις το Ελληνικό (ή όποιο άλλο ΕΕ) δίπλωμα για να πάρεις το Βρετανικό. Δεν χρειάζονται εξετάσεις και η όλη υπόθεση την τελευταία φορά που κοίταξα κόστίζε £50.

Όσον αφορά τους πόντους στο δίπλωμα τα πράγματα έχουν γίνει πιο ζόρικα. Υπάρχει νομοθεσία σύμφωνα με την οποία οι χώρες-μέλη της ΕΕ μπορούν να βρουν πολύ εύκολα τι πόντους έχει στο δίπλωμά του κάθε οδηγός ή αν του το έχουν αφαιρέσει. Πχ, αν εγώ έκανα παράβαση στην Πορτογαλία που βρέθηκα πρόσφατα (ας πούμε όριο ταχύτητας), τότε ο Πορτογάλος θα μπορούσε να βρει αν και πόσους πόντους έχω στο Ελληνικό μου δίπλωμα (ή ακόμα χειρότερα αν μου έχει αφαιρεθεί) και να με καμπανιάσει ανάλογα. Γενικά οι αρχές κάθε ΕΕ χώρας είναι υποχρεωμένες να δίνουν στοιχεία στις αρχές άλλης ΕΕ χώρας αν τους ζητηθεί. Τώρα με τα παλιά τρίπτυχα δεν ξέρω τι παίζει. Στα παρακάτω σχετικές πληροφορίες.

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=LEGISSUM:l33065
https://www.theaa.com/european-breakdown-cover/driving-in-europe/driving-offence-abroad
http://etsc.eu/penalty-points-for-belgian-driversin-france/

@ ADSLgr.com All rights reserved.