PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 [106] 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

kerkiss
08-10-17, 08:47
Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Δεν ξέρω για τις άλλες χώρες της ΕΕ, αλλά ΗΒ πρέπει να παραδώσεις το Ελληνικό (ή όποιο άλλο ΕΕ) δίπλωμα για να πάρεις το Βρετανικό. Δεν χρειάζονται εξετάσεις και η όλη υπόθεση την τελευταία φορά που κοίταξα κόστίζε £50.
Δεν έχει σημασία αν παραδώσεις το ελληνικό δίπλωμα για να πάρεις το "ξενικό".
Έχοντας κρατήσει τα στοιχεία του ελληνικού στο πρώτο σου ταξίδι στην Ελλάδα το ξαναβγάζεις δηλώνοντας το σαν χαμένο-κατεστραμμένο.


Όσον αφορά τους πόντους στο δίπλωμα τα πράγματα έχουν γίνει πιο ζόρικα. Υπάρχει νομοθεσία σύμφωνα με την οποία οι χώρες-μέλη της ΕΕ μπορούν να βρουν πολύ εύκολα τι πόντους έχει στο δίπλωμά του κάθε οδηγός ή αν του το έχουν αφαιρέσει. Πχ, αν εγώ έκανα παράβαση στην Πορτογαλία που βρέθηκα πρόσφατα (ας πούμε όριο ταχύτητας), τότε ο Πορτογάλος θα μπορούσε να βρει αν και πόσους πόντους έχω στο Ελληνικό μου δίπλωμα (ή ακόμα χειρότερα αν μου έχει αφαιρεθεί) και να με καμπανιάσει ανάλογα. Γενικά οι αρχές κάθε ΕΕ χώρας είναι υποχρεωμένες να δίνουν στοιχεία στις αρχές άλλης ΕΕ χώρας αν τους ζητηθεί. Τώρα με τα παλιά τρίπτυχα δεν ξέρω τι παίζει. Στα παρακάτω σχετικές πληροφορίες.

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=LEGISSUM:l33065
https://www.theaa.com/european-breakdown-cover/driving-in-europe/driving-offence-abroad
http://etsc.eu/penalty-points-for-belgian-driversin-france/
Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα. Αυτά που έγραψα ίσχυαν κάποιες παλαιότερες εποχές
Αν είναι ακόμα σε ισχύ ας το κοιτάξει κάθε ενδιαφερόμενος.

8anos
08-10-17, 09:28
Kerkiss δεν γίνεται.
Οι αρχές της αλλοδαπής επικοινωνούν με τις ελληνικές αρχές για να επιβεβαιώσουν ότι το δίπλωμα είναι αυθεντικό προτού το αντικαταστήσουν, οπότε αυτές είναι ενήμερες για την αντικατάσταση.

kerkiss
08-10-17, 10:17
Kerkiss δεν γίνεται.
Οι αρχές της αλλοδαπής επικοινωνούν με τις ελληνικές αρχές για να επιβεβαιώσουν ότι το δίπλωμα είναι αυθεντικό προτού το αντικαταστήσουν, οπότε αυτές είναι ενήμερες για την αντικατάσταση.

Γιού κούφι μι. :p
Γίνονται τέτοια πράγματα πλέον ; :hmm:
Τέλος πάντων οι ξένοι μπορεί να ενημερώνουν τους έλληνες αλλά το θέμα είναι αν η έλληνες είναι "ενημερωμένοι"
Δηλαδή αν μέσα σε αυτό το μπουρδέλο που λέγεται ελληνική γραφειοκρατία θα έχουν κρατήσει στοιχεία ώστε να σου αρνηθούν την επανέκδοση ;)

tsigarid
08-10-17, 12:20
Γιού κούφι μι. :p
Γίνονται τέτοια πράγματα πλέον ; :hmm:
Τέλος πάντων οι ξένοι μπορεί να ενημερώνουν τους έλληνες αλλά το θέμα είναι αν η έλληνες είναι "ενημερωμένοι"
Δηλαδή αν μέσα σε αυτό το μπουρδέλο που λέγεται ελληνική γραφειοκρατία θα έχουν κρατήσει στοιχεία ώστε να σου αρνηθούν την επανέκδοση ;)

Ο καιρός που τέτοιες Ελληνικές ψευτοεξυπνάδες πέρναγαν έχει φύγει όρο πολλού. Μπορεί να τα καταφέρεις καταρχήν, αλλά όταν το βρουν με διασταύρωση στοιχείων θα έχεις πρόβλημα.

vamvakoolas
08-10-17, 19:44
στο Βελγιο αν θυμαμαι, δεν εχουμε point system, σωστα;

lewton
10-10-17, 16:38
Για να αλλάξουμε θέμα, όποιος θέλει ας περάσει και από το thread για NGN δίκτυα εκτός Ελλάδας.
https://www.adslgr.com/forum/threads/971470-NGN-Δίκτυα-στο-εξωτερικό

RASTAVIPER
10-10-17, 21:49
Μένει κανείς ή ξέρει πώς είναι οι συνθήκες ζωής/εργασίας στο Μάντσεστερ;
Έχω αρχίσει και το σκέφτομαι μετά την Μάλτα.

tsioy
12-10-17, 11:57
Όσοι κάνετε δήλωση ως φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού, τι δηλώνετε στον κωδικό 029 (αν έχετε περιουσία (ακίνητα, καταθέσεις) στο εξωτερικό);

Είναι απολύτως φυσικό οι κάτοικοι εξωτερικού να έχουν ένα τουλάχιστον λογαριασμό στο εξωτερικό, αν και αυτός ο κωδικός φαίνεται να δημιουργήθηκε για όσους έβγαλαν λεφτά έξω...

cool11
17-11-17, 11:36
Παράλληλα με το μεγάλο ρεύμα φυγής των Ελλήνων προς το εξωτερικό,
έχω παρατηρήσει τον τελευταίο χρόνο μια τάση επαναπατρισμού Ελλήνων πίσω προς την Ελλάδα.
Προσωπικά, έχω αρκετούς γνωστούς και φίλους που έπειτα από αρκετά χρόνια έξω, επιστρέφουν ξανά. Ένας φιλος μου κατάφερε και βρηκε δουλεια, εστω και με χαμηλότερες αποδοχές. Άλλος δεν έχει κάτι σιγουρο ακόμη, αλλά δεν την παλεύει άλλο έξω...Μια άλλη γνωστή μου επίσης σκέφτεται την κίνηση επιστροφής. Σίγουρα το οικονομικό/επαγγελματικό ειναι νο1 θεμα για τους περισσότερους ανθρώπους, αλλά τελικά μήπως στην εξίσωση μπαίνουν και άλλοι παράγοντες;
Εσείς που αποδίδεται την εν λόγω κίνηση, δεδομένου ότι η Ελλάδα είναι βαλτωμένη σε απίστευτη κρίση και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει τα επόμενα χρόνια;

MNP-10
17-11-17, 11:43
Εσείς που αποδίδεται την εν λόγω κίνηση, δεδομένου ότι η Ελλάδα είναι βαλτωμένη σε απίστευτη κρίση και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει τα επόμενα χρόνια;

Αν στο εξωτερικο βγαζεις τα 2-3πλα (καθαρα) απ'οτι βγαζεις στην ελλαδα, και κανεις οικονομιες, τοτε με 5 χρονια δουλειας ειναι σα να εχεις βγαλει εδω περα το αντιστοιχο 10-15 ετων δουλειας. Ε μπορεις αμα εχεις κανει ενα μπαγιοκο να γυρισεις πισω και να "υποφερεις" με ενα χαμηλοτερο μισθο για λιγα χρονια, συμπληρωνοντας απ'αυτα που εχεις ηδη βγαλει αν χρειαστει.

Αλλα και παλι δεν ειναι για ολες τις δουλειες - μονο για οτι μπορεις να βρεις κατι αντιστοιχο πισω ή, εφοσον με τα λεφτα που εβγαλες εξω, μπορεις να ανοιξεις κατι εδω περα που θα πιασει (και δε θα ειναι μαυρη τρυπα που θα σου χασει ολο το κεφαλαιο που απεκτησες με σκληρη δουλεια εξω τοσα χρονια).

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
17-11-17, 12:12
Κατ'εμέ, όποιος μαζεύει λεφτά στο εξωτερικό για να ανοίξει οποιαδήποτε επειχειρηματική δραστηριότητα στην Ελλάδα είναι ένα από τα παρακάτω (ή συνδυασμός τους):

1) Χομπίστας ("θα τα κάψω τα ρημάδια τα λεφτά μου αρκεί να έχω 5 μήνες καλοκαίρι")
2) Ανίδεος (και ολίγον τι αυτοκτονικός)
3) Απατεώνας (ο μόνος που δεν θα βγει χαμένος)

lewton
17-11-17, 12:17
Κατ'εμέ, όποιος μαζεύει λεφτά στο εξωτερικό για να ανοίξει οποιαδήποτε επειχειρηματική δραστηριότητα στην Ελλάδα είναι ένα από τα παρακάτω (ή συνδυασμός τους):

1) Χομπίστας ("θα τα κάψω τα ρημάδια τα λεφτά μου αρκεί να έχω 5 μήνες καλοκαίρι")
2) Ανίδεος (και ολίγον τι αυτοκτονικός)
3) Απατεώνας (ο μόνος που δεν θα βγει χαμένος)

Από μ αρχίζει. :p

RASTAVIPER
17-11-17, 12:24
Παράλληλα με το μεγάλο ρεύμα φυγής των Ελλήνων προς το εξωτερικό,
έχω παρατηρήσει τον τελευταίο χρόνο μια τάση επαναπατρισμού Ελλήνων πίσω προς την Ελλάδα.
Προσωπικά, έχω αρκετούς γνωστούς και φίλους που έπειτα από αρκετά χρόνια έξω, επιστρέφουν ξανά. Ένας φιλος μου κατάφερε και βρηκε δουλεια, εστω και με χαμηλότερες αποδοχές. Άλλος δεν έχει κάτι σιγουρο ακόμη, αλλά δεν την παλεύει άλλο έξω...Μια άλλη γνωστή μου επίσης σκέφτεται την κίνηση επιστροφής. Σίγουρα το οικονομικό/επαγγελματικό ειναι νο1 θεμα για τους περισσότερους ανθρώπους, αλλά τελικά μήπως στην εξίσωση μπαίνουν και άλλοι παράγοντες;
Εσείς που αποδίδεται την εν λόγω κίνηση, δεδομένου ότι η Ελλάδα είναι βαλτωμένη σε απίστευτη κρίση και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει τα επόμενα χρόνια;

Εγώ πάλι δεν ξέρω κανέναν τέτοιον, οπότε στατιστικά για Ελλάδα ισχύει ότι ίσχυε.
Να το πάμε και αλλιώς. Εδώ στην Μάλτα οι Έλληνες έχουν τριπλασιαστεί τουλάχιστον τα τελευταία 3 χρόνια, οπότε οι τάσεις φυγής μάλλον αυξάνονται με μεγάλα νούμερα.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
17-11-17, 12:39
Από μ αρχίζει. :p
Ε γιατί τον λες έτσι τον άνθρωπο :mrgreen:

cool11
17-11-17, 14:08
Εγώ πάλι δεν ξέρω κανέναν τέτοιον, οπότε στατιστικά για Ελλάδα ισχύει ότι ίσχυε.
Να το πάμε και αλλιώς. Εδώ στην Μάλτα οι Έλληνες έχουν τριπλασιαστεί τουλάχιστον τα τελευταία 3 χρόνια, οπότε οι τάσεις φυγής μάλλον αυξάνονται με μεγάλα νούμερα.

Μολις τωρα θυμηθηκα κι αλλον φιλο μου που γυρισε πισω.
Εχω δηλαδη, με τα μεχρι τωρα δεδομενα, 3 φιλους που γυρισαν πισω, και αλλη μια γνωστη που το σκεφτεται σοβαρα.
Ολα αυτα, μονο απο τον δικο μου περιγυρο.
Φυσικα φευγουν αλλοι τοσοι και περισσοτεροι.
Απλα πριν λιγα χρονια, μονο εφευγαν. Ενω τωρα, γυριζουν κιολας.

Φανερός Πράκτωρ
17-11-17, 14:11
Απλα πριν λιγα χρονια, μονο εφευγαν. Ενω τωρα, γυριζουν κιολας.

Έρχεται ανάπτυξη λέμε... :dance:

MitsosDaBest13
17-11-17, 14:48
Μολις τωρα θυμηθηκα κι αλλον φιλο μου που γυρισε πισω.
Εχω δηλαδη, με τα μεχρι τωρα δεδομενα, 3 φιλους που γυρισαν πισω, και αλλη μια γνωστη που το σκεφτεται σοβαρα.
Ολα αυτα, μονο απο τον δικο μου περιγυρο.
Φυσικα φευγουν αλλοι τοσοι και περισσοτεροι.
Απλα πριν λιγα χρονια, μονο εφευγαν. Ενω τωρα, γυριζουν κιολας.

Αν κάποιος έβγαλε καλά λεφτά ή είχε διαδοχικές αποτυχίες, λογικό είναι να γυρίσει...

Εγώ πάλι, από όσους ξέρω, έχει γυρίσει μόνο ένας. Είναι ξάδερφος μου και ενώ όλη η οικογένειά του (γονείς και αδερφός) πήγαν μόνιμα στην Αμερική (ο θείος μου έχει την υπηκοότητα), αυτός γύρισε πίσω, γιατί έλεγε ότι στο New Jersey βαριόταν πολύ! :lol:

Πολλοί κάνουν "Αμήν" να μπορέσουν να φύγουν από τη ζούγκλα του Ελλαδιστάν και ο μ@λ@κ@ς ο ξάδερφος μου, γύρισε πίσω!! :hammered:

MNP-10
17-11-17, 14:49
Κατ'εμέ, όποιος μαζεύει λεφτά στο εξωτερικό για να ανοίξει οποιαδήποτε επειχειρηματική δραστηριότητα στην Ελλάδα είναι ένα από τα παρακάτω (ή συνδυασμός τους):

1) Χομπίστας ("θα τα κάψω τα ρημάδια τα λεφτά μου αρκεί να έχω 5 μήνες καλοκαίρι")
2) Ανίδεος (και ολίγον τι αυτοκτονικός)
3) Απατεώνας (ο μόνος που δεν θα βγει χαμένος)

Υπαρχουν επιχειρηματικες δραστηριοτητες που θα τραβαγαν - δραστηριοτητες που σχετιζονται με την ιδια τη κριση και την εκμεταλλευση της. Δραστηριοτητες τετοιες που αφορουν αγορες που ο ανταγωνισμος θα εκανε καλο στη τσεπη του πολιτη.

Πχ κηδειες. Γιατι η κηδεια σημερα να κανει πχ κατι χιλιαδες ευρω, οταν υπαρχουν οικογενειες που δεν τα χουν αυτα τα λεφτα... δλδ δε φθανει που τους βρηκε μια συμφορα (θανατος) θα πρεπει να τους βρει και 2η με οικονομικο πληγμα χιλιαδων ευρω?

Η κηδεια πχ δεν πρεπει να αποτελει οικονομικη καταστροφη για καποιον που δεν εχει φραγκο.... αρα τι κανεις? Αντι να πουλας φερετρα 500-700-1000ε, πουλας ΚΑΣΕΣ με 100-200ε (που εσενα δε σου κοστιζουν ουτε μερικες δεκαδες ευρω)... και τις πουλας μαζικα. Και εσυ κερδιζεις, και οι φτωχοι πινουν νερο στο ονομα σου που δεν θα "θαψουν" ενα χιλιαρικο (που ειτε δε το χουν, ειτε δε τους περισσευει) μαζι με το νεκρο.

Αυτο ειναι λιγο μακαβριο παραδειγμα, αλλα το πνευμα ειναι αυτο: Πρεπει να βρεις τις αγορες εκεινες που ευνοουνται στην κριση.

PopManiac
17-11-17, 14:51
Πρώτον... Μπρρρρρρρρ (κηδείες;;;; ) αν και καταλαβαίνω το επιχειρείν του πράγματος :p

Δεύτερον.... Βγαίνετε τραγικά εκτός και στην τελική υπάρχει το νήμα για επιστροφή στην Ελλάδα όπου το συνεχίζετε ;)

tsigarid
17-11-17, 17:29
Εγώ είχα πολύ σοβαρή πρόταση να γυρίσω, με μισθό για γέλια. Δεν συγκρίνω μισθούς Νέας Υόρκης-Αθήνας ασφαλώς, αλλά με το κόστος ζωής και την προϋπηρεσία μου περίμενα κάτι πολύ καλύτερο. Αν θέλουν brain gain να βάλουν το χέρι βαθύτερα στην τσέπη, γιατί διαφορετικά μόνο όσοι είναι λυσσάρηδες με την Ελλάδα (ξέρω τέτοιους) και όσοι αρχίζουν από μ (και τέτοιους ξέρω) θα γυρίσουν.

Για να μη μιλήσω για τα ΕΛΙΔΕΚ, μισό χρόνο καθυστέρηση στην απόφαση, εκεί που διαφήμιζαν 2 calls το χρόνο... Χώρια το ανέκδοτο που ζητάνε πόθεν έσχες από τους αξιολογητές, χωρίς να τους δίνουν λεφτά!!!

Φανερός Πράκτωρ
17-11-17, 17:46
Περίμενες να έρθεις και να σου δώσουν 2K καθαρά το μήνα ε; :mrgreen:

tsigarid
17-11-17, 18:17
Περίμενες να έρθεις και να σου δώσουν 2K καθαρά το μήνα ε; :mrgreen:

Περίμενα να μου δώσουν περισσότερα απ’όσα έπαιρνα 15 χρόνια πριν ως διδακτορικός φοιτητής, παράλογο είναι;

sdikr
17-11-17, 18:27
Περίμενα να μου δώσουν περισσότερα απ’όσα έπαιρνα 15 χρόνια πριν ως διδακτορικός φοιτητής, παράλογο είναι;

Εντάξει ρε συ, σου δώσανε ότι σου δίνανε οι γονείς σου 30 χρόνια πριν :p

chat1978
17-11-17, 18:55
Εντάξει ρε συ, σου δώσανε ότι σου δίνανε οι γονείς σου 30 χρόνια πριν :p

Εγώ πάντως καταλαβαίνω πολλούς αυστηρά και λόγω ομορφιάς και κλίματος στην κεντρική Ευρώπη. Όμως εγώ θέλω να πάω Νέα Ζηλανδία αλλά είναι λίγο μεγάλος και δε με θέλουν. Η Ευρώπη και η ευρύτερη περιοχή είναι καμένο χαρτί. Δεν θα έχει καλά ξεμπερδεματα.

Τα τελευταία χρόνια ταξίδεψα προς Ανατολή και νότιο ημισφαίριο. Στην Ευρώπη και Αμερική έχουμε μια αίσθηση ότι είμαστε το κέντρο του κόσμου αλλά η πραγματικότητα είναι ότι έχει καει το μηχάνημα. Τις εταιρείες δεν τις ενδιαφέρει πια η κατανάλωση εδώ τριγύρω. Τα λεφτά και ο κόσμος με αυτά που θέλει να ξοδέψει σαν τρελός είναι αλλού.

lewton
17-11-17, 19:19
Εγώ πάντως καταλαβαίνω πολλούς αυστηρά και λόγω ομορφιάς και κλίματος στην κεντρική Ευρώπη. Όμως εγώ θέλω να πάω Νέα Ζηλανδία αλλά είναι λίγο μεγάλος και δε με θέλουν. Η Ευρώπη και η ευρύτερη περιοχή είναι καμένο χαρτί. Δεν θα έχει καλά ξεμπερδεματα.

Τα τελευταία χρόνια ταξίδεψα προς Ανατολή και νότιο ημισφαίριο. Στην Ευρώπη και Αμερική έχουμε μια αίσθηση ότι είμαστε το κέντρο του κόσμου αλλά η πραγματικότητα είναι ότι έχει καει το μηχάνημα. Τις εταιρείες δεν τις ενδιαφέρει πια η κατανάλωση εδώ τριγύρω. Τα λεφτά και ο κόσμος με αυτά που θέλει να ξοδέψει σαν τρελός είναι αλλού.

Την ποιότητα ζωής της Ευρώπης δε θα τη βρεις σε καμία Ασία.
Εξαρτάται λοιπόν από το ποιες είναι οι προτεραιότητές σου.

chat1978
17-11-17, 20:22
Την ποιότητα ζωής της Ευρώπης δε θα τη βρεις σε καμία Ασία.
Εξαρτάται λοιπόν από το ποιες είναι οι προτεραιότητές σου.

Νέα Ζηλανδία; Αυστραλία;

Ήμουν Νέα Ζηλανδία πέρυσι και εντυπωσιάστηκα.

Με κατανόηση ότι η ποιότητα είναι υποκειμενική. Για πολλούς είναι τα λεφτά και για πολλούς η οικογένεια και οι φίλοι. Εγώ θέλω λίγο μοντέρνο και λίγο φυσικό τοπίο. Για το πρώτο θέλω να πάω Ολλανδία αλλά δεν μου έκατσε.

Φανερός Πράκτωρ
17-11-17, 20:36
Οπότε αφού είχες πάει φαντάζομαι δε σε νοιάζει ότι ξεχνάς οριστικά το θέμα Ελλάδα.
(24-30 ώρες αεροπορικό ταξίδι, περίπου 12 ώρες διαφορά ώρας)

RASTAVIPER
17-11-17, 22:24
Περίμενες να έρθεις και να σου δώσουν 2K καθαρά το μήνα ε; :mrgreen:

Eσύ σε άλλο θέμα με αποκαλούσες "αλλοδαπό" επειδή μένω εξωτερικό και εδώ έχεις άποψη;
Θα έπρεπε να ήσουν το τελευταίο άτομο να σχολιάζει τέτοια θέματα με τέτοια συμπεριφορά "Ελληναρά" που θεωρεί προδότες οσους ξενιτεύτηκαν.

8anos
17-11-17, 23:07
Ο πράκτορας είναι και ο ίδιος ξενιτεμένος και στο συγκεκριμένο που παραθέτεις κάνει λίγο χιούμορ.

tsigarid
17-11-17, 23:29
Κάνει λίγο παραπάνω χιούμορ, γιατί γνωριζόμαστε προσωπικά. Χαλαρώστε :p

sdikr
17-11-17, 23:46
Eσύ σε άλλο θέμα με αποκαλούσες "αλλοδαπό" επειδή μένω εξωτερικό και εδώ έχεις άποψη;
Θα έπρεπε να ήσουν το τελευταίο άτομο να σχολιάζει τέτοια θέματα με τέτοια συμπεριφορά "Ελληναρά" που θεωρεί προδότες οσους ξενιτεύτηκαν.

Έτσι μπράβο παιδιά να κρατάμε τα ήθη και τα έθιμα :oneup:

chat1978
18-11-17, 02:47
Οπότε αφού είχες πάει φαντάζομαι δε σε νοιάζει ότι ξεχνάς οριστικά το θέμα Ελλάδα.
(24-30 ώρες αεροπορικό ταξίδι, περίπου 12 ώρες διαφορά ώρας)

Γενικά ναι. Δεν έχει σκ στην Ελλάδα ούτε μικρές περιόδους. Η τιμή δεν ήταν τόσο χάλια. Η διάρκεια του ταξιδιού πονάει. Όμως εγώ στην Ελλάδα πάω μόνο για διακοπές στην επαρχία γιατί δεν αντέχω την Αθήνα.

konenas
18-11-17, 08:48
Παράλληλα με το μεγάλο ρεύμα φυγής των Ελλήνων προς το εξωτερικό,
έχω παρατηρήσει τον τελευταίο χρόνο μια τάση επαναπατρισμού Ελλήνων πίσω προς την Ελλάδα.
Προσωπικά, έχω αρκετούς γνωστούς και φίλους που έπειτα από αρκετά χρόνια έξω, επιστρέφουν ξανά. Ένας φιλος μου κατάφερε και βρηκε δουλεια, εστω και με χαμηλότερες αποδοχές. Άλλος δεν έχει κάτι σιγουρο ακόμη, αλλά δεν την παλεύει άλλο έξω...Μια άλλη γνωστή μου επίσης σκέφτεται την κίνηση επιστροφής. Σίγουρα το οικονομικό/επαγγελματικό ειναι νο1 θεμα για τους περισσότερους ανθρώπους, αλλά τελικά μήπως στην εξίσωση μπαίνουν και άλλοι παράγοντες;
Εσείς που αποδίδεται την εν λόγω κίνηση, δεδομένου ότι η Ελλάδα είναι βαλτωμένη σε απίστευτη κρίση και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει τα επόμενα χρόνια;
Εκείνοι που γυρίζουν δεν βρήκαν εκείνο που ήθελαν έξω και βαρέθηκαν την ξενιτιά.

RASTAVIPER
18-11-17, 11:06
Ο πράκτορας είναι και ο ίδιος ξενιτεμένος και στο συγκεκριμένο που παραθέτεις κάνει λίγο χιούμορ.

Πρώτον δεν γνωριζόμαστε με το παλικάρι για να κάνει χιούμορ χωρίς φατσούλες.
Δεύτερον, προσβάλει πολλές φορές ο συγκεκριμένος με αναφορές λόγω κατοίκου εξωτερικού.

Νορμάλ άτομο δεν τα κάνει αυτά πάντως. Αν έχει προσωπικά θέματα, να κρατάει τα σχόλια για πάρτι του.

Φανερός Πράκτωρ
18-11-17, 12:49
Ο πράκτορας είναι και ο ίδιος ξενιτεμένος και στο συγκεκριμένο που παραθέτεις κάνει λίγο χιούμορ.


Κάνει λίγο παραπάνω χιούμορ, γιατί γνωριζόμαστε προσωπικά. Χαλαρώστε :p

Μου χαλάτε την κατάσταση ρε... :p

lewton
18-11-17, 12:57
Νέα Ζηλανδία θα ήθελα και εγώ να ζήσω 3-4 χρόνια, είναι και το αμόρε θετικό στην ιδέα, θα δείξει λοιπόν.
Θα μου άρεσε σαν βάση για επισκέψεις σε διάφορα μέρη εκεί γύρω.
Αλλά η Νέα Ζηλανδία είναι σαν την Ευρώπη οικονομικά, δεν υπάρχει η τρελή ανάπτυξη και οι ευκαιρίες της Ασίας (απαντώ σε προηγούμενο ποστ του Demelene).

Φανερός Πράκτωρ
18-11-17, 13:05
Eσύ σε άλλο θέμα με αποκαλούσες "αλλοδαπό" επειδή μένω εξωτερικό και εδώ έχεις άποψη;
Θα έπρεπε να ήσουν το τελευταίο άτομο να σχολιάζει τέτοια θέματα με τέτοια συμπεριφορά "Ελληναρά" που θεωρεί προδότες οσους ξενιτεύτηκαν.

Αφού ρε Ράστα πήγες και μετανάστευσες στην Αφρική, τι να σου πω...;

- - - Updated - - -


Νέα Ζηλανδία θα ήθελα και εγώ να ζήσω 3-4 χρόνια, είναι και το αμόρε θετικό στην ιδέα, θα δείξει λοιπόν.
Θα μου άρεσε σαν βάση για επισκέψεις σε διάφορα μέρη εκεί γύρω.
Αλλά η Νέα Ζηλανδία είναι σαν την Ευρώπη οικονομικά, δεν υπάρχει η τρελή ανάπτυξη και οι ευκαιρίες της Ασίας (απαντώ σε προηγούμενο ποστ του Demelene).

Και εμένα μου είχε αρέσει σαν μέρος. Αλλά για λίγο όπως το περιγράφεις και εσύ.
Θυμάμαι στο ταξίδι είχα κόψει φλέβα..

RASTAVIPER
18-11-17, 13:15
Αφού ρε Ράστα πήγες και μετανάστευσες στην Αφρική, τι να σου πω...;


Μα φυσικά δεν έχεις κάτι να πεις αφού είτε δεν έχεις ιδέα για το τι μιλάς και δεν ξέρεις καν τι εστί Μάλτα ή συνεχίζεις το αποτυχημένο σου χιούμορ.

Στην τελική, μακάρι και άλλα αφρικανικά μέρη να πηζουν στα ξανθά Νορβηγικά/Σουηδικά/Ρωσικά μωρά όλο τον χρόνο και να έχουν την διασκέδαση και ζωή του βράχου που μένω.

sdikr
18-11-17, 14:18
Τι θα λέγατε να συνεχίσετε με πμ,
Ευχαριστώ

chat1978
18-11-17, 16:19
(απαντώ σε προηγούμενο ποστ του Demelene).

Ποιον; :)

- - - Updated - - -

Από Νέα Ζηλανδία πας Αυστραλία 3-6 ώρες ανάλογα που θες, Ασία 9-12 ώρες, Χαβάη και Αμερική. Η χώρα είναι για εσωτερικό τουρισμό. Αν δεν έχετε πάει, απλά χάνεται.

Προσωπικά, θα εμένα στο Christchurch μιας και είναι η πρωτεύουσα του νότιου νησιού που είναι και το πιο όμορφο από τα δύο. Το Βόρειο νησί έχει πιο θερμό κλίμα και μάλλον έχει και όλες τις θάλασσας για κολύμπι. Η πρωτεύουσα, το Wellington, είναι πιο ωραία από το Auckland αλλά το αεροδρόμιο του είναι χάλια στο θέμα διεθνών συνδέσεων. Στο Auckland απλά γίνεται χαμός και η μισή ώρα Ζηλανδία είναι εκεί πέρα.

Η άνθρωποι είναι απίστευτα φιλικοί και μου άρεσαν πολύ. Είναι σαν ένας λαός που έχει αφήσει στην άκρη όλα τα κολλήματα, ιστορικά και πολιτικά της ευρωπαϊκής ηπείρου. Το πιο σημαντικό είναι το πώς αντιλαμβάνονται την ουσία και χρησιμότητας της φύσης και της ομορφιάς τους.

Δυστυχώς, μετά τα 30 δεν παίρνεις εύκολα βίζα. Για να πεις ότι πας εκεί να ψάξεις για δουλειά.

Nassos83
19-11-17, 00:36
Κανείς εδώ για Σιγκαπούρη; Πολύ θα ήθελα να πήγαινα για επαγγελματικούς λόγους, έχοντας την εμπειρία των διακοπών κάποτε το 1997. Μου άρεσε η απίστευτη καθαριότητα και το σχεδόν τέλειο συγκοινωνιακό σύστημα (λογικό, με τόσους φόρους που πληρώνεις για αγορά αυτοκινήτου...).

Αν και με αυτά που διαβάζω και ακούω το κόστος ζωής έχει πάει στα ουράνια.:(

megahead13
19-11-17, 02:03
Αν στο εξωτερικο βγαζεις τα 2-3πλα (καθαρα) απ'οτι βγαζεις στην ελλαδα, και κανεις οικονομιες, τοτε με 5 χρονια δουλειας ειναι σα να εχεις βγαλει εδω περα το αντιστοιχο 10-15 ετων δουλειας. Ε μπορεις αμα εχεις κανει ενα μπαγιοκο να γυρισεις πισω και να "υποφερεις" με ενα χαμηλοτερο μισθο για λιγα χρονια, συμπληρωνοντας απ'αυτα που εχεις ηδη βγαλει αν χρειαστει.

Αλλα και παλι δεν ειναι για ολες τις δουλειες - μονο για οτι μπορεις να βρεις κατι αντιστοιχο πισω ή, εφοσον με τα λεφτα που εβγαλες εξω, μπορεις να ανοιξεις κατι εδω περα που θα πιασει (και δε θα ειναι μαυρη τρυπα που θα σου χασει ολο το κεφαλαιο που απεκτησες με σκληρη δουλεια εξω τοσα χρονια).
Δηλαδή έχω γίνει λεφτάς εδώ πάνω και δεν το ξέρω;; :hmm: Ήθελα να ξερα που τα χεις δει γραμμένα αυτά.


Περίμενες να έρθεις και να σου δώσουν 2K καθαρά το μήνα ε; :mrgreen:
Πέρα από πλάκα, ναι. Τόσο κοστολογώ τη δουλειά μου.


Εγώ πάντως καταλαβαίνω πολλούς αυστηρά και λόγω ομορφιάς και κλίματος στην κεντρική Ευρώπη. Όμως εγώ θέλω να πάω Νέα Ζηλανδία αλλά είναι λίγο μεγάλος και δε με θέλουν. Η Ευρώπη και η ευρύτερη περιοχή είναι καμένο χαρτί. Δεν θα έχει καλά ξεμπερδεματα.

Τα τελευταία χρόνια ταξίδεψα προς Ανατολή και νότιο ημισφαίριο. Στην Ευρώπη και Αμερική έχουμε μια αίσθηση ότι είμαστε το κέντρο του κόσμου αλλά η πραγματικότητα είναι ότι έχει καει το μηχάνημα. Τις εταιρείες δεν τις ενδιαφέρει πια η κατανάλωση εδώ τριγύρω. Τα λεφτά και ο κόσμος με αυτά που θέλει να ξοδέψει σαν τρελός είναι αλλού.
Πριν από 3 βδομάδες ήμουν Οξφόρδη για κάποια σεμινάρια. Κάθισα μια εβδομάδα. Μου έκανε εντύπωση ότι ήρθαν αρκετοί Νιγηριανοί, κάποιοι από Ασία μεριά, ενώ ειχαμε και μια κοπέλα από το Περού. Απ' ότι φαίνεται υπάρχουν πολλές επιχειρηματικές ευκαιρίες σε περιοχές του πλανήτη που δε φανταζόμαστε, ακριβώς γιατί θεωρούμε ότι Ευρώπη/Αμερική είμαστε το κέντρο του κόσμου.

Περί Νέας Ζηλανδίας: Ξέρω ότι ζητάνε γιατρούς. Προσωπικά αν ήμουν καμιά 25αριά χρονών θα ήθελα να ψαχνόμουν για Αυστραλία. Κάτι μου κάνει αυτή η χώρα.

Rebel Scum
19-11-17, 02:11
Κάτω από τα 30 σε αυτές τις χώρες που λέτε δεν θέλεις να πας γιατί είναι υπνοπαιδεία :p

Φανερός Πράκτωρ
19-11-17, 12:04
Πέρα από πλάκα, ναι. Τόσο κοστολογώ τη δουλειά μου.

Στο δημόσιο δεν πρόκειται να τα πάρεις αυτά αυτές τις μέρες υπό κανονικές συνθήκες (και φαντάζομαι ότι κάπου εκεί στόχευε ο tsigarid).
Στον ιδιωτικό ναι.

- - - Updated - - -


Αν στο εξωτερικο βγαζεις τα 2-3πλα (καθαρα) απ'οτι βγαζεις στην ελλαδα, και κανεις οικονομιες, τοτε με 5 χρονια δουλειας ειναι σα να εχεις βγαλει εδω περα το αντιστοιχο 10-15 ετων δουλειας. Ε μπορεις αμα εχεις κανει ενα μπαγιοκο να γυρισεις πισω και να "υποφερεις" με ενα χαμηλοτερο μισθο για λιγα χρονια, συμπληρωνοντας απ'αυτα που εχεις ηδη βγαλει αν χρειαστει.


Δηλαδή έχω γίνει λεφτάς εδώ πάνω και δεν το ξέρω;; :hmm: Ήθελα να ξερα που τα χεις δει γραμμένα αυτά.

Αυτόν τον συλλογισμό τον έχω ακούσει από διάφορους. Και εγώ αδυνατώ να τον ακολουθήσω.

chat1978
19-11-17, 12:56
Δηλαδή έχω γίνει λεφτάς εδώ πάνω και δεν το ξέρω;; :hmm: Ήθελα να ξερα που τα χεις δει γραμμένα αυτά.


Πέρα από πλάκα, ναι. Τόσο κοστολογώ τη δουλειά μου.


Πριν από 3 βδομάδες ήμουν Οξφόρδη για κάποια σεμινάρια. Κάθισα μια εβδομάδα. Μου έκανε εντύπωση ότι ήρθαν αρκετοί Νιγηριανοί, κάποιοι από Ασία μεριά, ενώ ειχαμε και μια κοπέλα από το Περού. Απ' ότι φαίνεται υπάρχουν πολλές επιχειρηματικές ευκαιρίες σε περιοχές του πλανήτη που δε φανταζόμαστε, ακριβώς γιατί θεωρούμε ότι Ευρώπη/Αμερική είμαστε το κέντρο του κόσμου.

Περί Νέας Ζηλανδίας: Ξέρω ότι ζητάνε γιατρούς. Προσωπικά αν ήμουν καμιά 25αριά χρονών θα ήθελα να ψαχνόμουν για Αυστραλία. Κάτι μου κάνει αυτή η χώρα.

Νομίζω λίγο παραπάνω ανάφερα το ποσό δεν είμαστε πια το κέντρο του κόσμου. Μπορεί να έχουμε ένα από τα υψηλότερα επίπεδα, αλλά η κατάσταση έχει κορεστεί και κολλήσει και γεράσει. Βοηθάει και σε αυτό ότι οι πολυεθνικές βλέπουν άλλες αγορές σαν την καταναλωτική τους βάση και κατεπεκτσση δεν τους ενδιαφέρει να συντηρούν εν δυνάμει καταναλωτές παρέχοντας δουλειές και εργασία.

MNP-10
19-11-17, 13:06
Δηλαδή έχω γίνει λεφτάς εδώ πάνω και δεν το ξέρω;; :hmm: Ήθελα να ξερα που τα χεις δει γραμμένα αυτά.

Προσωπικα εχω 3 γνωστους που εχουν κανει κατι αντιστοιχο. Οι 2 μαλιστα (αγγλια/γερμανια) εκαναν/αγορασαν καφετεριες. Ξεχωριστες περιπτωσεις.

Τωρα για να δουλεψει το πλανο, ειναι contingent στο ποσα βγαζεις, ποσο εισαι εξω, αν εχεις κανει οικονομιες ή οχι, κτλ κτλ.

RASTAVIPER
19-11-17, 13:36
Πάντως είσαι ξενιτεμένος, κάθεσαι και μέσα/δεν κάνεις έξοδα, ταξίδια για να κάνεις φράγκα, δεν μπορώ να σκεφτώ χειρότερο πράγμα για όλες αυτές τις περιπτώσεις.

PopManiac
19-11-17, 15:47
Καλά, το τι κανείς μπορεί να βγάζει έξω και τι να βάζει στην άκρη και τι να επενδύσει Ελλάδα (δεν το συζητώ εδώ επειδή στην τελική υπάρχει νήμα) είναι τεράστια και υποκειμενικότατη συζήτηση.

Αλλά, σαν σχόλιο, το να βγάλω €50Κ στην άκρη και να ανοίξω καφετέρια στην Αθήνα δεν το θεωρώ δα και καμία επένδυση ή τίποτα entrepreneurial με την έννοια ότι θα με φτιάξει οικονομικά αν εννοούμε ότι απλά θα μου δίνει έναν 'μισθό' σχετικά καλό ελληνικά και θα κάνω και κάτι που θα μου αρέσει (π.χ. να είμαι με ανθρώπους κοινωνικά).

Να μιλήσουμε για κανένα πρότζεκτ (ακόμα και καφετέρια) που θα 'χτυπήσω' κάτι πολύ σημαντικό σε μέγεθος και επιχειρηματικό αντίκτυπο που θα μου δώσει κεφάλαιο για επανεπενδύσεις είναι άλλη συζήτηση αλλά εκεί μιλάμε για άλλα ποσά και νομίζω ότι οι εποχές τέτοιων 'επενδύσεων' στην Ελλάδα που θα έδιναν cashflow ικανό να προχωρήσω σε επανεπενδύσεις έχουν περάσει ανεπιστρεπτί (αν υπήρξαν και ποτέ μιας και κάτι τέτοια 'πρότζεκτ' είναι μάλλον δίοδοι ξεπλύματος - μιλώ πάντοτε για μεγάλα καφέ κλπ).

Αν μιλάμε για entreprise και start-up και διάφορα τέτοια, άλλη συζήτηση για άλλο πλαίσιο....

Ειδάλλως, παρεκτός από μια χούφτα ανθρώπους που έχουν πάει εξωτερικό και έφτιαξαν περιουσίες (έχω π.χ. υπόψιν μου γνωστό γνωστού που δούλεψε στη Goldman Sachs και καθάρισε κάτι μύρια σε bonus) δεν έχω υπόψιν μου περιπτώσεις Ελλήνων που φτιάχτηκαν.

Εξαίρεση οι υπάλληλοι ΕΕ (μόνιμοι) που με μισθούς τρελούς έκαναν και κάνουν κομπόδεμα και αγοράζουν ακίνητα αλλά και αυτό είναι μια άλλη ξεχωριστή κατηγορία

megahead13
19-11-17, 15:52
Στο δημόσιο δεν πρόκειται να τα πάρεις αυτά αυτές τις μέρες υπό κανονικές συνθήκες (και φαντάζομαι ότι κάπου εκεί στόχευε ο tsigarid).
Στον ιδιωτικό ναι.
Προσωπικά ειλικρινά ποτέ δε σκεφτόμουν να μπλέξω με το δημόσιο. Για τον ιδιωτικό τομέα τα έγραψα και στο άλλο νήμα (https://www.adslgr.com/forum/threads/753942-%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1?p=6267721&viewfull=1#post6267721) (παρεμπιπτόντως μήπως τα μηνύματα από τις τελευταίες 2-3 σελίδες να μεταφέρονταν εκεί; )


Προσωπικα εχω 3 γνωστους που εχουν κανει κατι αντιστοιχο. Οι 2 μαλιστα (αγγλια/γερμανια) εκαναν/αγορασαν καφετεριες. Ξεχωριστες περιπτωσεις.

Τωρα για να δουλεψει το πλανο, ειναι contingent στο ποσα βγαζεις, ποσο εισαι εξω, αν εχεις κανει οικονομιες ή οχι, κτλ κτλ.

Πάντως είσαι ξενιτεμένος, κάθεσαι και μέσα/δεν κάνεις έξοδα, ταξίδια για να κάνεις φράγκα, δεν μπορώ να σκεφτώ χειρότερο πράγμα για όλες αυτές τις περιπτώσεις.
MNP άστο. Για να γίνει αυτό που λες θα πρέπει να κάνεις το σκατό παξιμάδι. Να ζεις μαζί με 2-3 άλλους ή σε κάνα στούντιο 20-30m2. Δηλαδή αυτό που λέει ο Rasta. Aν θες να ζεις ανθρώπινα και με δεδομένο ότι περίπου τα μισά λεφτά φεύγουν για το σπίτι (νοίκι, λογαριασμοί) ή πχ έχεις παιδιά ή σύντροφο που δεν έχει δουλειά, δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται 5 χρόνια δουλειάς στο εξωτερικό να σε καλύψουν για 10-15 χρόνια στην Ελλάδα. Και μιλάμε να έχεις δουλειά με καλό μισθό, όχι μπαρμπούτσαλα, δηλαδή πάνω από £30k (μικτά) για εδώ στο νησί, που και πάλι οριακά είναι, ώστε να γίνει αυτό που λες.

MNP-10
19-11-17, 17:19
MNP άστο. Για να γίνει αυτό που λες θα πρέπει να κάνεις το σκατό παξιμάδι. Να ζεις μαζί με 2-3 άλλους ή σε κάνα στούντιο 20-30m2. Δηλαδή αυτό που λέει ο Rasta. Aν θες να ζεις ανθρώπινα και με δεδομένο ότι περίπου τα μισά λεφτά φεύγουν για το σπίτι (νοίκι, λογαριασμοί) ή πχ έχεις παιδιά ή σύντροφο που δεν έχει δουλειά, δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται 5 χρόνια δουλειάς στο εξωτερικό να σε καλύψουν για 10-15 χρόνια στην Ελλάδα. Και μιλάμε να έχεις δουλειά με καλό μισθό, όχι μπαρμπούτσαλα, δηλαδή πάνω από £30k (μικτά) για εδώ στο νησί, που και πάλι οριακά είναι, ώστε να γίνει αυτό που λες.

Τη μια περιπτωση, μ'αυτον που ηταν αγγλια, δε ρωτησα λεπτομερειες τι επαιρνε κτλ - οποτε δε ξερω. Απλα οτι δουλευε ΙΤ σε εξειδικευμενο τομεα με υψηλη ζητηση. Τη δευτερη (γερμανια) ηταν το αλλο ακρο... δλδ γκαρσονι... αλλα ακριβοπληρωμενο γκαρσονι επειδη ηταν σωστος και ο ιδιοκτητης απεκτησε σχεση εξαρτησης μαζι του (στις μερες μας το να βρεις ατομο που να ειναι υπευθυνο και σωστο για το Χ εργο που θες να κανεις ειναι εξαιρετικα δυσκολο). Χωρις να ρωτησω, εμαθα οτι καθαριζε γυρω στα 3500ε και το σπιτι το βαζε ο ιδιοκτητης του εστιατοριου. Στη πραξη δεν ειχε σοβαρα εξοδα, εκτος απο φορους και συντηρηση του πολυτελους υπεραυτοκινητου που αγορασε ως ...γκαρσονι. Κανεις απ'τους 2 δεν ειχε παιδια/συζυγο, κτλ

@ ADSLgr.com All rights reserved.