PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 [107] 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

RASTAVIPER
19-11-17, 17:29
Τη μια περιπτωση, μ'αυτον που ηταν αγγλια, δε ρωτησα λεπτομερειες τι επαιρνε κτλ - οποτε δε ξερω. Απλα οτι δουλευε ΙΤ σε εξειδικευμενο τομεα με υψηλη ζητηση. Τη δευτερη (γερμανια) ηταν το αλλο ακρο... δλδ γκαρσονι... αλλα ακριβοπληρωμενο γκαρσονι επειδη ηταν σωστος και ο ιδιοκτητης απεκτησε σχεση εξαρτησης μαζι του (στις μερες μας το να βρεις ατομο που να ειναι υπευθυνο και σωστο για το Χ εργο που θες να κανεις ειναι εξαιρετικα δυσκολο). Χωρις να ρωτησω, εμαθα οτι καθαριζε γυρω στα 3500ε και το σπιτι το βαζε ο ιδιοκτητης του εστιατοριου. Στη πραξη δεν ειχε σοβαρα εξοδα, εκτος απο φορους και συντηρηση του πολυτελους υπεραυτοκινητου που αγορασε ως ...γκαρσονι. Κανεις απ'τους 2 δεν ειχε παιδια/συζυγο, κτλ

3500€ στην Γερμανία δεν θεωρείται και μισθός για να ανοίξεις μπίζνα σε 5 χρόνια.
Βγαίνεις άνετα, αλλά όχι για να μείνουν χρήματα στην άκρη σε μικρό χρονικό διάστημα για μεγάλες επενδύσεις.

anon
19-11-17, 18:09
Εξαίρεση οι υπάλληλοι ΕΕ (μόνιμοι) που με μισθούς τρελούς έκαναν και κάνουν κομπόδεμα και αγοράζουν ακίνητα αλλά και αυτό είναι μια άλλη ξεχωριστή κατηγορία

αυτο με τους παλιούς, όσους προσλήφθησαν προ 2004. Με το 2004 έγιναν μεγάλες περικοπές στους καινούργιους (οι παλιοί είχαν και συνεχίζουν να έχουν πολύ μικρότερες περικοπές), και έγιναν και πάλι περικοπές κάπου 2007-2008.

Εντάξει, με τα ελληνικά δεδομένα, οι μισθοί φαντάζουν τιτανοτεράστιοι, με τα εδώ δεδομένα (για Λουξεμβούργο), όχι και τόσο, μιας ακόμα και οδηγός λεωφορείου ή τεχνίτης στην οικοδομή βγάζει κανα πεντοχίλιαρο. Είναι καλά λεφτά αλλά με μεγάλο κόστος ζωής, αλλά να μην παραπονιέμαι, μπορείς να ζείς μια αξιοπρεπή ζωή, κάτι που στην Ελλάδα δεν μπορείς. Κομπόδεμα, δύσκολο. Σπίτι δικό σου; Εξαρτάται. Εαν μπορείς να πάρεις στεγαστικό δάνειο, ώστε αντί να πληρώνεις νοίκι, να πληρώνεις δόση του σπιτιού, οπότε στο τέλος μετά 25-30 χρόνια, σου μένει το σπίτι, ενώ με νοίκι, τα λεφτά πάνε, χάθηκαν. Μελανό σημείο στην περίτπωση αυτή ειναι ότι δάνειο μπορείς να πάρεις για τόσα χρόνια, όσα μέχρι την συνταξιοδότηση, πράγμα που ευνοεί τους νέους. Θα πάρουν δάνειο πχ για 30 χρόνια, άρα η δόση θαναι όσο το νοίκι. Για έναν μεγάλο, σαν και μένα, που μετράω περίπου 15 χρόνια μέχρι συνταξιοδότηση, απλά η πράξη δεν βγαίνει, γιατί είναι λίγα τα χρόνια, και θα βγαίνει η δόση πολύ μεγάλη, και δεν πρέπει η δόση να ξεπερνά το 1/3 του εισοδήματος σου. Αρα δεν μπορώ να πάρω στεγαστικό (ισως έμμεσα μέσω των παιδιών μου)

Επίσης όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, ναι, μπορείς να μαζέψεις περιουσία, αν κάνεις το σκατό σου παξιμάδι. Εαν μαζέψεις τα έξοδά σου, μένοντας με συγκατοίκους σε shared appartment/room, τρώς ότι πιο φθηνό υπάρχει, και δεν ξοδεύεις δεκάρα, θα μπορείς να εξοικονομήσεις κάνα 1μιση χιλιάρικο τον μήνα (τόσο περίπου ειναι η διαφορά με μια αξιοπρεπή διαβίωση σε δικό σου στούντιο, και τρώγοντας όχι άκριβά αλλά όχι και σαβούρες, και μην κάνοντας έξοδα σε οτιδήποτε μορφής διασκέδαση, και φυσικά μην τυχόν χρειαστείς υπηρεσίες ειδικά ιατρικές/νοσοκομειακές). Εναμιση χιλιάρικο τον μήνα. Τώρα εαν βγάζεις ήδη πολλά και μπορείς να περισσεύεις αρκετά, άλλο πράγμα. Υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις.

Nassos83
19-11-17, 19:03
Ο μόνος που γνωρίζω ότι έβγαλε τρελά λεφτά είναι ένας ξάδερφος μου που δούλευε μεταξύ 2003-2007 στον Σαν Φραν μέσα στη Silicon Valley και με τα λεφτά αυτά ($10.000 το μήνα, πληρωμένο σπίτι-utilities-αυτοκίνητο-εταιρική κάρτα κλπ.), αφού σπούδασε φαρμακευτική Ελλάδα, αγόρασε το ποσοστό του πατέρα του που έχει φαρμακείο. Και με νορμάλ τιμες κατοικιών, όχι το όργιο που γίνεται σήμερα ελέω Κινέζων.

Δεν ξέρω από που πηγάζει το "παω στο εξωτερικό για γερή μπάζα". Κατά πρώτον οι μισθοί από το 2008 και ένθεν σε Ευρώπη-Αμερική απλούστατα δεν έχουν καμία σχέση με τα επίπεδα προ 2008. Και εννοείται το κόστο ζωής έχει πάρει την ανιούσα σε σημείο, όπως αναφέρθηκε, ο μισθός μισθός να πηγαίνει στο νοίκι.

anon
19-11-17, 20:52
και δυστυχώς τα πράγματα θα πηγαίνουν προς το χειρότερο, παντού, σε όλον τον πλανήτη, και ειδικά στις προηγμένες χώρες. Προσωπικά περιμένω να γίνει της ..τάνας σε καμμιά δεκαριά χρόνια όταν θα αρχίσουν να χάνονται παχυλοί μισθοί σε επαγγέλματα όπως οδηγοί, και όχι μόνον. η αυτοματοποίηση πέρασε σε άλλο επίπεδο, σε συνδιασμό με εκειδικευμένη τεχνητή νοημοσύνη.
Πχ μου έλεγε μεταφραστής, απο τα όργανα, ότι έχουν τεχνητή νοημοσύνη μετάφρασης, και πλέον οι μεταφραστές κάνουν συνήθως έλεγχο. Και ειναι τόσο καλή η μετάφραση, που σπάνια πλέον εαν χρειαστεί να διορθωθεί κάτι (και σε κάθε τέτοια περίπτωση, το σύστημα μαθαίνει, και την επόμενη φορά ξέρει καλύτερα). Πλέον πάνω απο το 80% είναι μεταφρασμένο απο ΑΙ, απείραχτο απο άνθρωπο, επειδή απλά είναι άριστα μεταφρασμένο.
Οι τομείς λοιπόν που θα δούμε να επηρεάζονται είναι πάρα πολύ, λίγο ο ένας λίγο ο άλλος, αλλά απο -10% έως -100% σε θέσεις εργασίας, όλοι οι τομείς θα επηρεαστούν.
Ποιοί τομείς δεν θα επηρεαστούν; Ισως, ότι έχει να κάνει με θρησκεία (παπάδες κλπ), με αθλητικά (αθλητές και ομάδες), τραγουδιστές και γενικά καλλιτέχνες.

chat1978
19-11-17, 21:08
Αν διαβάσεις πως η Google ενισχύει το Google translate ως ai τότε πρέπει να αρχίσουν να ετοιμάζονται οι μεταφραστές.

Επίσης για τους developer, έχει βρει software που χτίζει ένα απλό πρόγραμμα με βάση το καλύτερο source code στο stack overflow.

Όσον αφορά τα λεφτά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πάντα ξεχνάει ο κόσμος να μην συγκρίνει απόλυτα νούμερα. Έστω και αν τα λεφτά κάνουν την ευτυχία, υπάρχει και το πόσο κοστίζει αυτή. Εξαιρέσεις υπάρχουν ακόμα και στην Ελλάδα. Σχεδόν ποτέ με τον σταυρό στο χέρι δεν έβαλαν τα λεφτά. Και μόνο πχ να δουλεύεις στην Goldman Sachs με ένα ελάχιστο ήθος θα πρέπει να έχεις ενοχές για την υπόλοιπη σου ζωή. Αν δεν έχεις τους ακόμα καλύτερα για σένα. Και αυτό είναι ένα σούπερ λάθος όλων. Προβάλλουμε στους άλλους τα δικά μας θέλω, το δικό μας ήθος και τις δικές μας πρώτες του πρώτεραιοτητες.

Για να είμαστε όμως και απόλυτα δίκαιοι κανείς δεν μετανάστευσε έτσι από χόμπυ. Κάποια αρχικά, αλλά όλοι διαλέξαμε γιατί ξέρουμε τι υπάρχει στην Ελλάδα. Δεν είναι μόνο οικονομικό το θέμα αλλά και ψυχικής υγείας. Εγώ πριν φύγω είδα μια μέρα μετά το Καστελόριζο, εργοδότες να ανακοινώνουν μειώσεις για να σωθούν οικονομικά. Ερασιτέχνες να πω στην καλύτερη για να μην σχολιάσω χειρότερα.

Ακόμα στην Ευρώπη αν έχεις ένα καλό επάγγελμα είναι καλά όσον αφορά την εργασία. Τυπικά υπάρχει μεγαλύτερος σεβασμός και μεγαλύτερο θεαθηναι για το πόσο όλοι είμαστε μια ομάδα κτλ κτλ.

Και νομίζω οι περισσότεροι στην Ελλάδα μπερδεύουν τον απόλυτο μισθό με το παραπάνω όταν κάνουν απόλυτες συγκρίσεις. Την Ελλάδα την σκότωσε η Ευρώπη και το ΔΝΤ ναι όχι τυχαία. Όταν την σκότωνε όμως, οι Έλληνες κοιμόμαστε και τρώγομαστε μεταξύ μας. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και με το ίδιο deja Vu θα εξελιχθεί και στην Ευρώπη μέχρι τα χειρότερα να συμβούν.

RASTAVIPER
19-11-17, 21:20
Όλα πάνε στο ΙΤ πια. Εκεί είναι τα λεφτά. Developers, Network, Digital advertising, Igaming

Γνωστός από Χίο, Devops δούλεψε λίγα χρόνια Πάτρα, πέρασε ένα χρόνο στην Μάλτα, όπου είχε ήδη ανέβει στα 2.500€/μηνα και μετα τον ένα χρόνο έκατσε ευκαιρία στο Μόναχο με γύρω τα 65.000/ χρόνο.

Αυτά δεν θα τα δει ίσως ποτέ άλλος σε κανονική δουλειά γραφείου, εκτός Λονδίνου.

lewton
19-11-17, 22:53
Εντάξει και τα 65 χιλιάρικα στο Μόναχο δεν είναι κανένας τρομερός μισθός.
Στην δεύτερη μου δουλειά στην Ελβετία έβγαζα πολύ περισσότερα και κάθε μήνα έβαζα στην άκρη από 600 έως αρκετά πάνω από 1000 ελβετικά φράγκα.
Αυτά τα χρήματα είναι το μαξιλάρι μου τώρα που έφυγα από Ελβετία μιας και στην Γερμανία βγάζω πολύ λιγότερα. Τα ακουμπάω μόνο για ταξίδια εκτός Ευρώπης και για την αγορά επίπλων + την εγγύηση για το σπίτι που έχω νοικιάσει. Κάθε μήνα κάνω "απόσβεση" με την έννοια ότι την ημέρα που πληρώνομαι 200€ μεταφέρονται στον savings account με τις οικονομίες της Ελβετίας, μέχρι να αποσβεστεί όλο το ποσό που τράβηξα για το σπίτι.

chat1978
20-11-17, 00:04
Όλα πάνε στο ΙΤ πια. Εκεί είναι τα λεφτά. Developers, Network, Digital advertising, Igaming

Γνωστός από Χίο, Devops δούλεψε λίγα χρόνια Πάτρα, πέρασε ένα χρόνο στην Μάλτα, όπου είχε ήδη ανέβει στα 2.500€/μηνα και μετα τον ένα χρόνο έκατσε ευκαιρία στο Μόναχο με γύρω τα 65.000/ χρόνο.

Αυτά δεν θα τα δει ίσως ποτέ άλλος σε κανονική δουλειά γραφείου, εκτός Λονδίνου.

Σε κάποιο σημείο είναι λογικό. Επειδή τον τελευταίο χρόνο έκανα διάφορες συνεντεύξεις και μια περίπτωση ήταν digital transformation, έπεσε η ερώτηση σχετικά με το πιο έχει πρωτεραιότητα, η βασική δουλειά ή η τεχνολογία. Σχετικά απάντησα, ότι η δουλειά αλλά χωρίς την τεχνολογία είσαι πια καταδικασμένος να εξαφανιστείς, και μάλιστα πολύ γρήγορα σε σχέση με το παρελθόν.

john dubi
20-11-17, 00:40
Καλα το Μοναχο ειναι περιπτωση με τους μισθους και την ακριβεια. Δεν ειναι ολη η Γερμανια ετσι.

chat1978
20-11-17, 02:25
Ισχύει αυτό (http://greece.greekreporter.com/2017/11/17/greeks-treated-as-second-class-eu-citizens-at-german-airports/);

lewton
20-11-17, 11:15
Ισχύει αυτό (http://greece.greekreporter.com/2017/11/17/greeks-treated-as-second-class-eu-citizens-at-german-airports/);

Δεν νομίζω να γράφει ψέμματα αυτός που το γράφει, σίγουρα συνέβη.
Το ερώτημα είναι αν συμβαίνει σε όλα τα αεροδρόμια και όλες τις πτήσεις ή μεμονωμένα, αν σε αφήνουν να περάσεις μόνο με ταυτότητα χωρίς διαβατήριο, και μέχρι πότε θα έχουν αυτά τα μέτρα.

Φανερός Πράκτωρ
20-11-17, 11:33
Ισχύει αυτό (http://greece.greekreporter.com/2017/11/17/greeks-treated-as-second-class-eu-citizens-at-german-airports/);


Δεν νομίζω να γράφει ψέμματα αυτός που το γράφει, σίγουρα συνέβη.
Το ερώτημα είναι αν συμβαίνει σε όλα τα αεροδρόμια και όλες τις πτήσεις ή μεμονωμένα, αν σε αφήνουν να περάσεις μόνο με ταυτότητα χωρίς διαβατήριο, και μέχρι πότε θα έχουν αυτά τα μέτρα.

Το είχε βάλει και ο Nozomi κάπου στην ελληνική έκδοση.
Δειγματοληπτικοί τέτοιοι έλεγχοι γίνονται (και νομίζω ότι είναι δικαίωμά τους).
Και στην Ελβετία έκαναν κάτι χειρότερο μια φορά που σταμάτησαν το λεωφορείο με τους επιβάτες και τους πέρασαν ειδικό έλεγχο και στα χαρτιά αλλά και τις αποσκευές με ακτίνες Χ (εγώ είχα ειδική μεταχείριση επειδή είχα φέρει γλυκά για συναδέλφους κλπ).

Αλλά ήταν 1 φορά και δεν ξαναέγινε.

euri
20-11-17, 11:40
Θα σας πω αρχές Γενάρη, όταν επιστρέφω από Ελλάδα στη Φινλανδία μέσω Μονάχου.

Παλιότερα, σταματούσαν επιλεκτικά επιβάτες από πτήσεις από Ελλάδα στη φυσούνα και έλεγχαν διαβατήρια / ταυτότητες, κάνοντας και κάποιες ερωτήσεις. Εμένα με είχαν σταματήσει δύο φορές συνολικά τα πρόσφατα χρόνια. Την τελευταία φορά που ταξίδεψα μεσω Μονάχου δε με σταμάτησαν, παρότι με κοιτούσαν, μάλλον λόγω του πιτσιρίκου που έσερνα στο καρότσι.

chat1978
20-11-17, 11:42
Δεν νομίζω να γράφει ψέμματα αυτός που το γράφει, σίγουρα συνέβη.
Το ερώτημα είναι αν συμβαίνει σε όλα τα αεροδρόμια και όλες τις πτήσεις ή μεμονωμένα, αν σε αφήνουν να περάσεις μόνο με ταυτότητα χωρίς διαβατήριο, και μέχρι πότε θα έχουν αυτά τα μέτρα.

Αναφέρομαι και εγώ στην γενίκευση που κάνει. Μεγάλη χοντράδα μου φαίνεται αν γίνεται τόσο δαχτυλοδεικτούμενα. Αλλά θα μου πεις, μικρότερη από αυτά που κάνουν γενικά;

vamvakoolas
20-11-17, 11:56
Ισχύει αυτό (http://greece.greekreporter.com/2017/11/17/greeks-treated-as-second-class-eu-citizens-at-german-airports/);

ειχε γινει σαλος στην Ελλαδα http://www.protothema.gr/politics/article/732641/erotisi-varvitsioti-gia-tin-karadina-ton-ellinon-epivaton-sta-germanika-aerodromia/

δεν εχω προσωπικη εμπειρια αν παιζει κατι.

Εδω Καναδα παντως στους δειγματοληπτικους ελεγχους εχουν μια προτιμηση σε Κινεζους...:hmm:

KLG
20-11-17, 12:10
Το είχε βάλει και ο Nozomi κάπου στην ελληνική έκδοση.
Δειγματοληπτικοί τέτοιοι έλεγχοι γίνονται (και νομίζω ότι είναι δικαίωμά τους).
Και στην Ελβετία έκαναν κάτι χειρότερο μια φορά που σταμάτησαν το λεωφορείο με τους επιβάτες και τους πέρασαν ειδικό έλεγχο και στα χαρτιά αλλά και τις αποσκευές με ακτίνες Χ (εγώ είχα ειδική μεταχείριση επειδή είχα φέρει γλυκά για συναδέλφους κλπ).

Αλλά ήταν 1 φορά και δεν ξαναέγινε.

Πολύ συχνά (σχεδον ρουτίνα) μου συμβαίνει στη Κοπενχαγη στη πυλη μολις ερχομαστε με πτήση απο Ελλάδα να έχει αστυνομία να κοιτάει διαβατήρια. Τη γυναίκα μου (προς το ξανθό) δεν την σταματάνε, αλλά εμενα με τσιμπάνε συστηματικότατα. Κοιτάνε το διαβατήριο και με αφήνουν. Δεν μου έχει τύχει να ταξιδευω με προσφυγες για να δω την αντιμετωπιση που τους επιφυλλάσουν όταν τους τσιμπάνε. Βέβαια, εδώ κάνει ελέγχους και η εφορία για να τσεκάρει όσους είναι σε επίδομα ανεργείας, αλλά κυρίως στις πτήσεις απο Αν. / Κεντρ. Ευρώπη.

cool11
20-11-17, 19:47
Τι γινεται με τα ενοικια της Ζυριχης;
https://www.citylab.com/equity/2017/11/zurichs-public-housing-tenants-are-too-rich/546095/

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
21-11-17, 09:52
Αυτά τα public houses πρέπει να είναι κάτι σαν τις δικές μας εργατικές κατοικίες NOT :mrgreen:

Ηθικό δίδαγμα, οι πλούσιοι της Ζυρίχης είναι ματζιρόγυφτοι (πολύ σπάνιο για πλούσιο)

vamvakoolas
21-11-17, 18:03
τελικα τραβηξε πολυ το θεμα:

Παρέμβαση της Κομισιόν για την «καραντίνα» Ελλήνων στα γερμανικά αεροδρόμια

http://www.newsit.gr/ellada/paremvasi-tis-komision-gia-tin-karantina-ellinon-sta-germanika-aerodromia/2299298/

MNP-10
21-11-17, 18:31
Φοβερη παρεμβαση... :lol::lol::lol:

«Η Επιτροπή λαμβάνει υπόψη της τις διαβεβαιώσεις που έχει λάβει από τη Γερμανία ότι τα εν λόγω μέτρα είναι στοχευμένα και περιορισμένα στα αυστηρώς αναγκαία προκειμένου να διαφυλαχθεί η δημόσια πολιτική και η εσωτερική ασφάλεια, ενώ ο αντίκτυπος στην ελεύθερη μετακίνηση θα είναι μικρός», δήλωσε η Ν. Μπερτό.



Αρα? Αναγκαια τα μετρα λενε οι Ευρωπαιοι, δε θα ενοχληθουν και πολυ οι (στοχευμενοι) ελληνες, σημασια εχει η ασφαλεια της γερμανιας... ολα οκ.

anon
21-11-17, 22:13
Ισχύει αυτό (http://greece.greekreporter.com/2017/11/17/greeks-treated-as-second-class-eu-citizens-at-german-airports/);

πριν διαβάσω αυτό, ήδη συνάδελφοι στην δουλειά (όχι έλληνες παρακαλώ), μου είπαν να μην χρησιμοποιήσω γερμανικό αεροδρόμιο για επιστροφή, για οποιοδήποτε λόγο. Πολλοί χρησιμοποιούν το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης (HAΗN), επειδή ειναι κοντά και έχει πολύ πιο φτηνές πτήσεις απο αυτές του Λουξεμβούργου. Αρα πρέπει να ισχύει. Δεν ξέρω εαν έχεις διαφορετική μεταχείρηση εαν έχεις διαβατήριο. Αλλά αυτό με την ελληνική ταυτότητα, λέγεται πολύ, άρα έχει κάποια βάση ότι πλαστογραφείται εύκολα.

Φανερός Πράκτωρ
21-11-17, 23:12
πριν διαβάσω αυτό, ήδη συνάδελφοι στην δουλειά (όχι έλληνες παρακαλώ), μου είπαν να μην χρησιμοποιήσω γερμανικό αεροδρόμιο για επιστροφή, για οποιοδήποτε λόγο. Πολλοί χρησιμοποιούν το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης (HAΗN), επειδή ειναι κοντά και έχει πολύ πιο φτηνές πτήσεις απο αυτές του Λουξεμβούργου. Αρα πρέπει να ισχύει. Δεν ξέρω εαν έχεις διαφορετική μεταχείρηση εαν έχεις διαβατήριο. Αλλά αυτό με την ελληνική ταυτότητα, λέγεται πολύ, άρα έχει κάποια βάση ότι πλαστογραφείται εύκολα.

ναι ενώ η ιταλική που είναι κωλοχ@ρτο (τρίπτυχο) είναι ΟΚ...
Δε μας γ@μ@νε..

chat1978
21-11-17, 23:38
ναι ενώ η ιταλική που είναι κωλοχ@ρτο (τρίπτυχο) είναι ΟΚ...
Δε μας γ@μ@νε..

Ακριβώς.

Περίεργη ιστορία. Στην επιστροφή στο ανατολάς, στο Abu Dhabi όταν είδαν τα ελληνικά μας διαβατήρια τα πήραν και τα χρησιμοποίησαν σαν showcase για να δουν συνάδελφοι τους πως είναι ένα γνήσιο ελληνικό. Την ίδια μέρα είχαν πιάσει ένα Αλβανό με πλαστό Ελληνικό. Τουλάχιστον αυτό καταλάβαμε. Είχαν πάρει όμως τα διαβατήρια μας και τα ξεψαχνιζαν ενώ διαρκώς μας έλεγαν συγγνώμη, και δεν υπάρχει θέμα, συνεβει αυτό και λοιπά.

Οι άνθρωποι δεν ήταν οι κλασικοί του στρατού η αστυνομία αλλά αυτοί με στολές της Etihad στα gate. Επίσης δεν μας ρώτησαν αν μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα διαβατήρια μας για αυτό το σκοπό.

yiannis010
22-11-17, 19:40
παιδια καλησπερα .
καθως μου χτυπησε και μενα την πορτα η ανεργια αρχισα να σκεφτομαι την εκδοχη να φυγω για ευρωπη.
κατι βρεθηκε στην τσεχια σαν ανειδευκετος εργατης με μισθο περιπου 20 χιλιαδες κορονες περιπου 800 ευρω και με καποιες υπερωριρςς τον μηνα φτανει περιπου στα 900 ευρω
εχει καποιος αποψη για το αν καποιος μπορει να τα βγαλει περα με 900 ευρω τον μηνα στην τσεχια? (τουλαχιστον στην αρχη ..)
ξερω πως γενικα ειναι πιο χαμηλα τα κοστη στην καθημερινοτητα απο της ελλαδας αλλα δεν ξερω τι γινεται με τα ενοικια θερμανση κτλ.

RASTAVIPER
22-11-17, 19:52
παιδια καλησπερα .
καθως μου χτυπησε και μενα την πορτα η ανεργια αρχισα να σκεφτομαι την εκδοχη να φυγω για ευρωπη.
κατι βρεθηκε στην τσεχια σαν ανειδευκετος εργατης με μισθο περιπου 20 χιλιαδες κορονες περιπου 800 ευρω και με καποιες υπερωριρςς τον μηνα φτανει περιπου στα 900 ευρω
εχει καποιος αποψη για το αν καποιος μπορει να τα βγαλει περα με 900 ευρω τον μηνα στην τσεχια? (τουλαχιστον στην αρχη ..)
ξερω πως γενικα ειναι πιο χαμηλα τα κοστη στην καθημερινοτητα απο της ελλαδας αλλα δεν ξερω τι γινεται με τα ενοικια θερμανση κτλ.

Το πρώτο που πρέπει να δεις είναι τα νοίκια.
Άμα είναι να δίνεις τα μισα στό σπίτι, κλαφτα.

yiannis010
22-11-17, 20:03
Το πρώτο που πρέπει να δεις είναι τα νοίκια.
Άμα είναι να δίνεις τα μισα στό σπίτι, κλαφτα.

δικιο εχεις
γι αυτο αρχισα τις ερωτησεις αν και σε οτι αφορα την στεγη προσφερουν κοιτωνες ή επιδοτουν με 4 χιλιαδες κορωνες την ιδιοκατοικηση.
προσπαθω να μαθω οτι μπορω για την τσεχια αυτη την στιγμη γιατι μεχρι στιγμης ειναι η μονη χωρα που μπορω να παω 1η του μηνος και να εργαστω μετα απο 5 μερες.

chat1978
22-11-17, 20:44
Ήμουν Πράγα για σκ. Δεν μου φάνηκε τόσο φτηνά να σου πω, αλλά μην βασιστείς σε μένα.

yiannis010
22-11-17, 21:09
Ήμουν Πράγα για σκ. Δεν μου φάνηκε τόσο φτηνά να σου πω, αλλά μην βασιστείς σε μένα.

ναι η αληθεια ειναι πως η πραγα ειναι σιγουρα ακριβη οπως και καθε πρωτευουσα τουλαχιστον ευρωπαικου κρατους.

evantigger
22-11-17, 22:06
παιδια καλησπερα .
καθως μου χτυπησε και μενα την πορτα η ανεργια αρχισα να σκεφτομαι την εκδοχη να φυγω για ευρωπη.
κατι βρεθηκε στην τσεχια σαν ανειδευκετος εργατης με μισθο περιπου 20 χιλιαδες κορονες περιπου 800 ευρω και με καποιες υπερωριρςς τον μηνα φτανει περιπου στα 900 ευρω
εχει καποιος αποψη για το αν καποιος μπορει να τα βγαλει περα με 900 ευρω τον μηνα στην τσεχια? (τουλαχιστον στην αρχη ..)
ξερω πως γενικα ειναι πιο χαμηλα τα κοστη στην καθημερινοτητα απο της ελλαδας αλλα δεν ξερω τι γινεται με τα ενοικια θερμανση κτλ.

Αν ξέρεις να μαγειρεύεις ναι, βγαίνεις. Αλλά να έχεις υπ'οψιν το ότι 2/3 του μισθού θα φεύγουν σε λογαριασμούς και νοίκια... Και τα σπίτια δε θα είναι 10ετίας

chat1978
22-11-17, 22:12
Αν ξέρεις να μαγειρεύεις ναι, βγαίνεις. Αλλά να έχεις υπ'οψιν το ότι 2/3 του μισθού θα φεύγουν σε λογαριασμούς και νοίκια... Και τα σπίτια δε θα είναι 10ετίας

Μαθαίνεται εύκολα. Παλιά βλέπαμε τις μανάδες μας και σήμερα την μάνα-tube.

RASTAVIPER
22-11-17, 23:12
Παλληκάρι τι δουλειά θα πας να κάνεις;

yiannis010
22-11-17, 23:58
Παλληκάρι τι δουλειά θα πας να κάνεις;

Ανειδικευτος εργάτης σε εργοστάσιο φτιάχνει αεροσακους κτλ για αυτοκίνητα

- - - Updated - - -

Χρειάζεται 600 ευρώ για στέγη και λογαριασμούς ;

- - - Updated - - -


Αν ξέρεις να μαγειρεύεις ναι, βγαίνεις. Αλλά να έχεις υπ'οψιν το ότι 2/3 του μισθού θα φεύγουν σε λογαριασμούς και νοίκια... Και τα σπίτια δε θα είναι 10ετίας

Χρειάζεσαι 600 ευρώ για στέγη και λογαριασμούς;

evantigger
23-11-17, 01:36
Ανειδικευτος εργάτης σε εργοστάσιο φτιάχνει αεροσακους κτλ για αυτοκίνητα

- - - Updated - - -

Χρειάζεται 600 ευρώ για στέγη και λογαριασμούς ;

- - - Updated - - -



Χρειάζεσαι 600 ευρώ για στέγη και λογαριασμούς;

Εγώ που το κοίταξα, για τεχνική υποστήριξη στα αγγλικά κι όχι στην Πράγα, αλλά στο Μπρνο, έβγαινε 300-420 για στούντιο, σε όχι τόσο καλή κατάσταση

chat1978
23-11-17, 09:32
@yiannis010 να έχεις υπόψη ότι επειδή η αγορά έχει κορεστεί, να έχεις υπόψη μια αρχική δουλειά με μέτριες συνθήκες με την λογική ότι θα πας να μάθεις γλώσσα κτλ για να βρείς κάτι καλύτερο ενώ θα είσαι εκεί.

yiannis010
23-11-17, 11:16
@yiannis010 να έχεις υπόψη ότι επειδή η αγορά έχει κορεστεί, να έχεις υπόψη μια αρχική δουλειά με μέτριες συνθήκες με την λογική ότι θα πας να μάθεις γλώσσα κτλ για να βρείς κάτι καλύτερο ενώ θα είσαι εκεί.

Αυτή ακριβώς είναι η σκέψη όπως τα λες.
Σίγουρα αυτά τα χρήματα που προφέρονται εκεί δεν ειναι για την ποιότητα ζωής πιυ θα θέλαμε όλοι.το σκεπτικό ειναι να καταφέρω να επιβιώσω για αρχή και μαθαίνοντας την γλώσσα μετά απο κάποιο διάστημα να ψάξω για κάτι καλύτερο

RASTAVIPER
23-11-17, 11:21
Αυτή ακριβώς είναι η σκέψη όπως τα λες.
Σίγουρα αυτά τα χρήματα που προφέρονται εκεί δεν ειναι για την ποιότητα ζωής πιυ θα θέλαμε όλοι.το σκεπτικό ειναι να καταφέρω να επιβιώσω για αρχή και μαθαίνοντας την γλώσσα μετά απο κάποιο διάστημα να ψάξω για κάτι καλύτερο

Αν δεν σε πειράζει η συμβίωση και ξέρεις αγγλικά έλα Μάλτα.
Γύρω στα 300€ για δωμάτιο και θα παίζεις γύρω στα 800€ μισθό. Σουπερμάρκετ είναι ένα κλικ πάνω από Ελλάδα,αλλά ούτε Τσεχικά θα χρειαστεί να μάθεις, ούτε θα τρως κρύο τον χειμώνα και χρόνια.

Και πετάς και με 60€ Αθήνα οπότε θες

yiannis010
23-11-17, 11:40
Βέβαια τα έγγραφα που μου ζητήσανε εκεί θα τα συγκέντρωσω σε κανένα μήνα.
Όπως τις ιατρικές εξετάσεις , το ποινικό μητρώο, ευρωπαϊκή κάρτα ασθενείας για την διαδρομή απο Ελλάδα ως τσεχια.
Μόνο το ποινικό μητρώο κάνει 20 μέρες και η ευρωπαϊκή κάρτα ασθένειας 2 εβδομάδες

- - - Updated - - -


Αν δεν σε πειράζει η συμβίωση και ξέρεις αγγλικά έλα Μάλτα.
Γύρω στα 300€ για δωμάτιο και θα παίζεις γύρω στα 800€ μισθό. Σουπερμάρκετ είναι ένα κλικ πάνω από Ελλάδα,αλλά ούτε Τσεχικά θα χρειαστεί να μάθεις, ούτε θα τρως κρύο τον χειμώνα και χρόνια.

Και πετάς και με 60€ Αθήνα οπότε θες
Υπάρχουν ακόμα θέσεις εργασίας στην Μάλτα; είχα την εντύπωση πως δεν υπήρχε τίποτα εκεί

RASTAVIPER
23-11-17, 11:48
Βέβαια τα έγγραφα που μου ζητήσανε εκεί θα τα συγκέντρωσω σε κανένα μήνα.
Όπως τις ιατρικές εξετάσεις , το ποινικό μητρώο, ευρωπαϊκή κάρτα ασθενείας για την διαδρομή απο Ελλάδα ως τσεχια.
Μόνο το ποινικό μητρώο κάνει 20 μέρες και η ευρωπαϊκή κάρτα ασθένειας 2 εβδομάδες

- - - Updated - - -


Υπάρχουν ακόμα θέσεις εργασίας στην Μάλτα; είχα την εντύπωση πως δεν υπήρχε τίποτα εκεί

Κάποια απλά πράγματα μπορείς να τα τσεκάρεις μόνο σου.
Δεν ξέρω τι σου είπανε, αλλά είναι τελείως λάθος και φτάνει σε παραπληροφόρηση.

Δες στο google ότι έχει 4% ανεργία. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο πιστεύω.

yiannis010
23-11-17, 12:01
Κάποια απλά πράγματα μπορείς να τα τσεκάρεις μόνο σου.
Δεν ξέρω τι σου είπανε, αλλά είναι τελείως λάθος και φτάνει σε παραπληροφόρηση.

Δες στο google ότι έχει 4% ανεργία. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο πιστεύω.

Ευχαριστώ για την πληροφορία θα το τσεκάρω

chat1978
23-11-17, 16:22
Αν δεν σε πειράζει η συμβίωση και ξέρεις αγγλικά έλα Μάλτα.
Γύρω στα 300€ για δωμάτιο και θα παίζεις γύρω στα 800€ μισθό. Σουπερμάρκετ είναι ένα κλικ πάνω από Ελλάδα,αλλά ούτε Τσεχικά θα χρειαστεί να μάθεις, ούτε θα τρως κρύο τον χειμώνα και χρόνια.

Και πετάς και με 60€ Αθήνα οπότε θες

Έλα ρε συ.

Αγγλικά μιλάνε; Όχι ιταλικά και αγγλικά;
60 ευρώ. ποιος την λειτουργεί;


Πάντως για το θέμα καιρό έχεις μεγάλο δίκιο. Εγώ βέβαια δεν αντέχω τα 40άρια στην Αθήνα. Από Πάτρα και μικρότερη παραλιακή πόλη, θα έκανα καλοκαίρι μια χαρά. Το λιωπύρη όμως του τσιμέντου+αυτοκινητο+κλιματισμό δεν το αντέχω. Στην Μάλτα πως είναι; Ζέστη από τσιμέντο+αυτοκίνητο+κλιματισμό ή το σώνει ο νησιώτικος αέρας;

RASTAVIPER
23-11-17, 16:58
Έλα ρε συ.

Αγγλικά μιλάνε; Όχι ιταλικά και αγγλικά;
60 ευρώ. ποιος την λειτουργεί;


Πάντως για το θέμα καιρό έχεις μεγάλο δίκιο. Εγώ βέβαια δεν αντέχω τα 40άρια στην Αθήνα. Από Πάτρα και μικρότερη παραλιακή πόλη, θα έκανα καλοκαίρι μια χαρά. Το λιωπύρη όμως του τσιμέντου+αυτοκινητο+κλιματισμό δεν το αντέχω. Στην Μάλτα πως είναι; Ζέστη από τσιμέντο+αυτοκίνητο+κλιματισμό ή το σώνει ο νησιώτικος αέρας;

Επίσημες γλώσσες είναι Μαλτεζικα και Αγγλικά.
Ιταλικά μιλάνε οι περισσότεροι γιατί έχουν επιρροές από Ιταλία λόγω κοντινής απόστασης.

40ρια δεν κάνει, αλλά η υγρασία σε σκοτώνει όταν δεν φυσάει και ειδικα λόγω χάλια μόνωσης στα σπίτια.

RASTAVIPER
10-12-17, 11:48
Έχει κανείς εμπειρία από εξετάσεις EPSO σχετικά με θέση Βρυξέλες κλπ;

automatix
10-12-17, 13:19
πριν διαβάσω αυτό, ήδη συνάδελφοι στην δουλειά (όχι έλληνες παρακαλώ), μου είπαν να μην χρησιμοποιήσω γερμανικό αεροδρόμιο για επιστροφή, για οποιοδήποτε λόγο. Πολλοί χρησιμοποιούν το αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης (HAΗN), επειδή ειναι κοντά και έχει πολύ πιο φτηνές πτήσεις απο αυτές του Λουξεμβούργου. Αρα πρέπει να ισχύει. Δεν ξέρω εαν έχεις διαφορετική μεταχείρηση εαν έχεις διαβατήριο. Αλλά αυτό με την ελληνική ταυτότητα, λέγεται πολύ, άρα έχει κάποια βάση ότι πλαστογραφείται εύκολα.

Το CRL δεν βολεύει για lux; Με flibco ένα 20άρικο είναι.
Πάντως εμένα στο BRU με σταμάτησαν για έλεγχο την προηγούμενη εβδομάδα.

Με την ευκαιρία, να ρωτήσω, επειδή τελειώνω το μεταπτυχιακό με ειδίκευση security, σε ποιες χώρες αξίζει να κοιτάξω για εργασία; Εργάζεται κάποιος στο αντικείμενο αυτό;
Γιατί ήθελα να κάνω phd, αλλά Ελλάδα τουλάχιστον είναι πολύ δύσκολα να βρω προγράμματα ώστε να έχω εξασφαλισμένα τα προς το ζειν.

chat1978
10-12-17, 13:49
Το CRL δεν βολεύει για lux; Με flibco ένα 20άρικο είναι.
Πάντως εμένα στο BRU με σταμάτησαν για έλεγχο την προηγούμενη εβδομάδα.



Γενικά το CLR είναι 15-20 ευρώ για παντού. Το δίκτυο της Ryanair είναι τέτοιο που όλοι το χρησιμοποιούν λαμβάνοντας υπόψη το έξτρα κόστος. Πτήσεις για Λουξεμβούργο είμαι πολύ ακριβές απ'οσο γνωρίζω και έτσι αναγκαστικά CLR

Πάντως τουλάχιστον 10αρακι προς την πόλη πάει σχεδόν σε όλα τα αεροδρόμια εκτός της Αθήνα. Η Αθήνα έχει πραγματικα εξαιρετική σύνδεση με το αεροδρόμιο και πολύ φτηνή μάλιστα δεδομένου των αποστάσεων.

megahead13
10-12-17, 16:03
Με την ευκαιρία, να ρωτήσω, επειδή τελειώνω το μεταπτυχιακό με ειδίκευση security, σε ποιες χώρες αξίζει να κοιτάξω για εργασία; Εργάζεται κάποιος στο αντικείμενο αυτό;
Για εργασία κοιτάς αυτούς εδώ που έχουν μεγάλο γραφείο στο Εδιμβούργο

https://www.secureworks.co.uk/


Γιατί ήθελα να κάνω phd, αλλά Ελλάδα τουλάχιστον είναι πολύ δύσκολα να βρω προγράμματα ώστε να έχω εξασφαλισμένα τα προς το ζειν.
Και για PhD σε Computer Security κοιτάς αυτόν εδώ τον τυπάρα:

http://www.iidi.napier.ac.uk/c/people/peopleid/79

lewton
10-12-17, 18:55
Όποιος ενδιαφέρεται για θέση Senior Network Administrator στο Αμβούργο ας μου γράψει.
https://www.kreditech.com/careers/job/931709/?gh_jid=931709
Επίσης Data Scientist και Data Engineer, αλλά και για όποια άλλη θέση από το link.

RASTAVIPER
10-12-17, 19:14
Έχει κανείς εμπειρία από εξετάσεις EPSO σχετικά με θέση Βρυξέλες κλπ;

Κανεις δεν γνωριζει απο European Agencies;

anon
10-12-17, 19:46
πες, εχω εντρυφήσει στο θέμα :p :p
οτι θες ρώτε με πμ

- - - Updated - - -


Το CRL δεν βολεύει για lux; Με flibco ένα 20άρικο είναι.
Πάντως εμένα στο BRU με σταμάτησαν για έλεγχο την προηγούμενη εβδομάδα.

Με την ευκαιρία, να ρωτήσω, επειδή τελειώνω το μεταπτυχιακό με ειδίκευση security, σε ποιες χώρες αξίζει να κοιτάξω για εργασία; Εργάζεται κάποιος στο αντικείμενο αυτό;
Γιατί ήθελα να κάνω phd, αλλά Ελλάδα τουλάχιστον είναι πολύ δύσκολα να βρω προγράμματα ώστε να έχω εξασφαλισμένα τα προς το ζειν.

πάντα μεχρι τώρα χρησιμοποιούσα το CRL. Βλέπεις για πτήσεις απευθείας Θεσσαλονίκη - Λουξεμβούργο, δεν έχει, παρα μόνο καλοκαίρι. τουλάχιστον σε γηινες τιμές. για τα χριστούγεννα που κατεβαίνω Ελλάδα, αναγκαστικά απο το ΧΑΝ, γιατί δεν είχε αλλού.

Φανερός Πράκτωρ
10-12-17, 20:45
πες, εχω εντρυφήσει στο θέμα :p :p
οτι θες ρώτε με πμ

γιατί δεν τα λέτε και δημόσια; μπορεί να βοηθήσετε και κανέναν άλλο

automatix
10-12-17, 21:37
Για εργασία κοιτάς αυτούς εδώ που έχουν μεγάλο γραφείο στο Εδιμβούργο

https://www.secureworks.co.uk/


Και για PhD σε Computer Security κοιτάς αυτόν εδώ τον τυπάρα:

http://www.iidi.napier.ac.uk/c/people/peopleid/79

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Η dell είναι καλή περίπτωση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.