PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 [109] 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

lewton
04-01-18, 13:03
Αυτό που λες δεν έχει ουδεμία σχέση με την ερώτηση μου, καθώς δεν ενδιαφερόμαστε να επιστρέψουμε στην Ελλάδα.

Σε ρωτάει αν έχει άποψη η ίδια για την Πολωνία, όπως πχ εσύ θα είχες για την Ελλάδα.

Φανερός Πράκτωρ
04-01-18, 13:20
Η γυναίκα σου τι λέει; Αν σε ρωτούσε αυτη τι γνώμη εχεις για τις συνθήκες εργασίας στην Ελλάδα των ξένων δεν θα μπορούσες να τις δώσεις μια εικόνα;


Αυτό που λες δεν έχει ουδεμία σχέση με την ερώτηση μου, καθώς δεν ενδιαφερόμαστε να επιστρέψουμε στην Ελλάδα.


Σε ρωτάει αν έχει άποψη η ίδια για την Πολωνία, όπως πχ εσύ θα είχες για την Ελλάδα.


https://www.youtube.com/watch?v=9acYq37DIK8

Συγνώμη, δεν κρατήθηκα... :mrgreen:

8anos
04-01-18, 13:29
Αυτό που λες δεν έχει ουδεμία σχέση με την ερώτηση μου, καθώς δεν ενδιαφερόμαστε να επιστρέψουμε στην Ελλάδα.

Εγώ το έφερα σαν παράδειγμα εάν αυτή σε ρωτούσε για την Ελλάδα.
Από την στιγμή που κατάγεται από την Πολωνία μπορεί να σου δώσει μια εικόνα για τα εργασιακά εκει.

Edit Τώρα είδα και τα υπόλοιπα.:p

megahead13
04-01-18, 13:48
https://www.youtube.com/watch?v=9acYq37DIK8

Συγνώμη, δεν κρατήθηκα... :mrgreen:
:rofl: :rofl: :rofl:

RASTAVIPER
04-01-18, 14:04
Τι θα πει ρε παίδες αν θα είχε άποψη για την Πολωνία;;
Τι ερώτηση είναι αυτή;
Δηλαδή ποιος δεν έχει άποψη για την χώρα του;

Αλλά στην τελική γιατί κολλατε με άσχετα θέματα. Η ερώτηση μου απευθύνεται αποκλειστικά σε όσους από εδώ έχουν πληροφορίες σχετικά με εργασία στην Πολωνία.
Όλα τα άλλα είναι άσχετα και ευκαιρίες για κάποιους γραφικούς να κάνουν χιουμορακι.

PopManiac
04-01-18, 14:06
Τι θα πει ρε παίδες αν θα είχε άποψη για την Πολωνία;;
Τι ερώτηση είναι αυτή;
Δηλαδή ποιος δεν έχει άποψη για την χώρα του;

Αλλά στην τελική γιατί κολλατε με άσχετα θέματα. Η ερώτηση μου απευθύνεται αποκλειστικά σε όσους από εδώ έχουν πληροφορίες σχετικά με εργασία στην Πολωνία.
Όλα τα άλλα είναι άσχετα και ευκαιρίες για κάποιους γραφικούς να κάνουν χιουμορακι.

Το έχεις κουράσει και κάπου εδώ βάλε μια τελεία σε παρακαλώ. ΟΚ, το διευκρίνησες για Πολωνία, αν υπάρξει κανείς που έχει άποψη ή γνώση θα σου απαντήσει. Δεν υπάρχει λόγος για περεταίρω σχολιασμό από κανέναν.

Συνεχίζουμε...

lewton
04-01-18, 15:24
Ποιος θα αποφάσιζε να μετακομίσει σε μια χώρα που κυβερνάται από τέτοιους καθυστερημένους;
Το ότι αναπτύσσεται η οικονομία είναι ο μόνος παράγοντας;

chat1978
04-01-18, 16:30
Ποιος θα αποφάσιζε να μετακομίσει σε μια χώρα που κυβερνάται από τέτοιους καθυστερημένους;
Το ότι αναπτύσσεται η οικονομία είναι ο μόνος παράγοντας;

Πάλι θα μας κυνηγάει ο ποπ.

"Επικίνδυνη" λογική χωρίς να παίρνω θέση γιατί το πώς κρίνεται η ποιότητα του ποιος κυβερνά είναι αρκετά υποκειμενικό. Γνωρίζω αρκετούς που το λαμβάνουν υπόψη για πιο φαινομενικά "αθώες" χώρες και άλλους που δεκάρα δεν δίνουν και άλλους που ουσιαστικά έχουν πολύ επιλεκτική προσέγγιση.

Φανερός Πράκτωρ
04-01-18, 16:36
Αν είναι να μιλήσουμε, να απαντήσω και εγώ για το σχόλιο στο χιούμορ μου και να γίνουμε μια ωραία παρέα :mrgreen:

KLG
09-01-18, 12:02
Πάλι θα μας κυνηγάει ο ποπ.

"Επικίνδυνη" λογική χωρίς να παίρνω θέση γιατί το πώς κρίνεται η ποιότητα του ποιος κυβερνά είναι αρκετά υποκειμενικό. Γνωρίζω αρκετούς που το λαμβάνουν υπόψη για πιο φαινομενικά "αθώες" χώρες και άλλους που δεκάρα δεν δίνουν και άλλους που ουσιαστικά έχουν πολύ επιλεκτική προσέγγιση.

Συμφωνώ με αυτό που γράφει ο lewton, αλλά και με αυτό που λες οτι η κρίση είναι υποκειμενική. Για αυτό αλλωστε δεν θα πήγαινα ποτέ να εργαστώ στη Γερμανία (ούτε στη Πολωνία).

lewton
09-01-18, 13:04
Συμφωνώ με αυτό που γράφει ο lewton, αλλά και με αυτό που λες οτι η κρίση είναι υποκειμενική. Για αυτό αλλωστε δεν θα πήγαινα ποτέ να εργαστώ στη Γερμανία (ούτε στη Πολωνία).

Πήγες στη Δανία. :clap: :clap: :clap:

Δε μπορείς να ζήσεις χωρίς Βασίλισσα. :p

KLG
09-01-18, 13:19
Πήγες στη Δανία. :clap: :clap: :clap:

Δε μπορείς να ζήσεις χωρίς Βασίλισσα. :p

:lol:

Επίσης οταν πρωτοήρθα είχαμε την Βασίλισσα του Λαού, την Αγία Προστάτιδα της Σοσιαλδημοκρατίας Gucci Helle Α' :oneup:

ttsesm
09-01-18, 13:27
:lol:

Επίσης οταν πρωτοήρθα είχαμε την Βασίλισσα του Λαού, την Αγία Προστάτιδα της Σοσιαλδημοκρατίας Gucci Helle Α' :oneup:

Σε παρακαλώ το πλήρες όνομα της είναι Gucci Helle Thorning-Schmidt A', είνια πιο πιασάρικο...:lol:

Φανερός Πράκτωρ
09-01-18, 13:31
Και έλεγα ότι το Gucci ήταν πλάκα... :p

MitsosDaBest13
20-01-18, 11:31
Κάποιος θυμάμαι που έλεγε, ότι σκεφτόταν να πάει στην Τσεχία, σε εργοστάσιο αυτοκινήτων...

http://www.protothema.gr/greece/article/752395/tritokosmikes-sunthikes-diaviosis-anthrakas-o-thisauros-gia-tous-ellines-metanastes-stin-tsehia/

xhaos
23-01-18, 12:17
Μαύρα στην Τσεχία;;; είναι δυνατό;;;;; δηλαδή δεν είναι Ελληνικό φαινόμενο η φοροδιαφυγή; θέλετε να πέσω από τα σύννεφα;

chat1978
23-01-18, 13:36
Μαύρα στην Τσεχία;;; είναι δυνατό;;;;; δηλαδή δεν είναι Ελληνικό φαινόμενο η φοροδιαφυγή; θέλετε να πέσω από τα σύννεφα;

Και στο Βέλγιο άγιες περιστερες όλοι. Και αυτά στο χαμηλό επίπεδο.

RASTAVIPER
23-01-18, 13:50
Γιατί υπάρχει χώρα χωρίς μαύρη εργασία;

chat1978
23-01-18, 15:09
Γιατί υπάρχει χώρα χωρίς μαύρη εργασία;

Εγώ πάντως σχολίαζα τη γενικότερη φοροδιαφυγή. Μετά που ήρθα στο εξωτερικό κατέληξα στο συμπέρασμα ότι στην Ελλάδα έχουμε expert στην λαμόγια χαμηλού επιπέδου αλλά στην κεντρική βόρεια Ευρώπη δεν πιάνουμε μια στα υψηλά επίπεδα.

kerkiss
24-01-18, 10:00
Εγώ πάντως σχολίαζα τη γενικότερη φοροδιαφυγή. Μετά που ήρθα στο εξωτερικό κατέληξα στο συμπέρασμα ότι στην Ελλάδα έχουμε expert στην λαμόγια χαμηλού επιπέδου αλλά στην κεντρική βόρεια Ευρώπη δεν πιάνουμε μια στα υψηλά επίπεδα.

Σωστός :oneup:

patch
24-01-18, 22:57
Εγώ πάντως σχολίαζα τη γενικότερη φοροδιαφυγή. Μετά που ήρθα στο εξωτερικό κατέληξα στο συμπέρασμα ότι στην Ελλάδα έχουμε expert στην λαμόγια χαμηλού επιπέδου αλλά στην κεντρική βόρεια Ευρώπη δεν πιάνουμε μια στα υψηλά επίπεδα.

Ε όχι δα δεν πιάνουμε μια.
Σεμινάρια έδωσε η κυβέρνηση κινεζου

megahead13
25-01-18, 14:41
Ε όχι δα δεν πιάνουμε μια.
Σεμινάρια έδωσε η κυβέρνηση κινεζου
Απλά όχι. Μπορεί σα μεγέθη να είναι ίδια ή και μεγαλύτερη, αλλά η λαμογιά στα υψηλά κλιμάκια στη Β. Ευρώπη είναι πολύ πιο επιστημονική/ραφιναρισμένη. Δεν έχει καμία σχέση με το «ο κόσμος το 'χει τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι» που υπήρξε ακόμα και με τον Κινέζο (βλέπε χρηματιστήρια, εξοπλιστικά, κτλ.).

chat1978
25-01-18, 17:36
Απλά όχι. Μπορεί σα μεγέθη να είναι ίδια ή και μεγαλύτερη, αλλά η λαμογιά στα υψηλά κλιμάκια στη Β. Ευρώπη είναι πολύ πιο επιστημονική/ραφιναρισμένη. Δεν έχει καμία σχέση με το «ο κόσμος το 'χει τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι» που υπήρξε ακόμα και με τον Κινέζο (βλέπε χρηματιστήρια, εξοπλιστικά, κτλ.).

Μην ξεχνάμε ότι οι χώρες αυτές μαζί με την Αμερική έχουν διδάξει στην ίδρυση διαφθοράς αλλά και την οικονομική αφαίμαξη σε τρίτες χώρες πάντα με νομικά προσχήματα. Δεν γίνονται αυτά έτσι τυχαία. Απλά, σε αντίθεση μας, βγάζουν τα μάτια άλλων και όχι τα δικά τους αν και αυτό λόγω πολύ απληστίας είναι συζητήσιμο πια. Και οι Έλληνες ανέβηκαν επίπεδο στα υψηλά επίπεδα μόνο αφού μπήκαμε στην ευρωζώνη.

Μην παρεξηγηθω, δεν συμφωνώ. Όμως προτιμώ την τακτική των ξένων γιατί η δικιά μας σπάει κόκκαλα σε
Ηλιθιότητα.

chat1978
30-01-18, 13:35
Ψαχνω για την ομάδα μου στο Βέλγιο (diegem ή περιοχή) ένα δυνατό προφίλ στο ρόλο του QA (με εμπειρία ή πολύ διάθεση για automation testing). Δυστυχώς δεν έχω λινκ γιατί δεν υπάρχει και η εταιρία χρησιμοποιεί recruiters κυρίως. Αν υπάρχει κάποιος που ενδιαφέρεται, μου στέλνει πμ και το συζητάμε με περισσότερες λεπτομέρειες.

lewton
30-01-18, 13:59
Ψαχνω για την ομάδα μου στο Βέλγιο (diegem ή περιοχή) ένα δυνατό προφίλ στο ρόλο του QA (με εμπειρία ή πολύ διάθεση για automation testing). Δυστυχώς δεν έχω λινκ γιατί δεν υπάρχει και η εταιρία χρησιμοποιεί recruiters κυρίως. Αν υπάρχει κάποιος που ενδιαφέρεται, μου στέλνει πμ και το συζητάμε με περισσότερες λεπτομέρειες.

Α όχι, δε θα μου φας εσύ τους QA engineers. :p

Από εδώ παρακαλώ:
https://www.kreditech.com/careers/job/848375/?gh_jid=848375
(έχουμε και link :twisted: )

Φανερός Πράκτωρ
30-01-18, 14:07
Α όχι, δε θα μου φας εσύ τους QA engineers. :p

Από εδώ παρακαλώ:
https://www.kreditech.com/careers/job/848375/?gh_jid=848375
(έχουμε και link :twisted: )

Καλά τα free φρούτα και τα ποτά αλλά καλό είναι να λέγεται και κανένα range μισθού.

chat1978
30-01-18, 15:07
Α όχι, δε θα μου φας εσύ τους QA engineers. :p

Από εδώ παρακαλώ:
https://www.kreditech.com/careers/job/848375/?gh_jid=848375
(έχουμε και link :twisted: )
Φτου σου ρε που μας κουνάς στην μούρη τα φλάσι λινκς.


Καλά τα free φρούτα και τα ποτά αλλά καλό είναι να λέγεται και κανένα range μισθού.
Τα φρούτα έχουν γίνει γενικά στάνταρ. ΙΤ σε μεγάλες εταιρίες πληρώνουν ικανοποιητικά. Δηλαδή δεν θα πέσεις εύκολα σε αρπαχτή. Κατά την γνώμη η μετανάστευση δεν πρέπει να γίνει από οικονομικά ενδιαφέρον και γιαυτό το θεωρώ δευτερεύον γιατί όμως μου είχαν πει και μένα τότε, ο μισθός θα είναι αρκετός να επιζήσεις αλλά όχι για να γίνεις πλούσιος.

lewton
30-01-18, 15:27
Λογικά οικονομικά θα είναι καλύτερα σε χωριό στο Βέλγιο από μια μεγάλη και ραγδαία αναπτυσσόμενη πόλη σαν το Αμβούργο.

Δεν μπορώ να πω μισθό αλλά θεωρώ κατώτερο για αυτή τη θέση με πολή κακή διαπραγμάτευση τα 2600 καθαρά. Και αυτό με την πλήρη κανονική ασφάλιση υγείας, που δεν πληρώνεις τίποτα για επισκέψεις σε γιατρούς ή νοσοκομεία.
Θεωρώ πολύ πιο λογικό να είναι κοντά στα 3500.

Αν κάποιος θέλει μπορεί να κάνει opt-out και να πάει σε ιδιωτική ασφάλιση, όπου θα πληρώνει μπορεί και 200€ το μήνα λιγότερα αλλά θα έχει συμμετοχή για επισκέψεις στο γιατρό. Δεν ξέρω ακριβώς πως λειτουργεί αλλά δε με ενδιαφέρει να περάσω στο ιδιωτικό σύστημα γιατί μετά δε σε παίρνουν πίσω στο δημόσιο και ξέρω κόσμο που αρρώστησε βαριά και το μετάνιωσε.

chat1978
30-01-18, 15:37
Λογικά οικονομικά θα είναι καλύτερα σε χωριό στο Βέλγιο από μια μεγάλη και ραγδαία αναπτυσσόμενη πόλη σαν το Αμβούργο.

Δεν μπορώ να πω μισθό αλλά θεωρώ κατώτερο για αυτή τη θέση με πολή κακή διαπραγμάτευση τα 2600 καθαρά. Και αυτό με την πλήρη κανονική ασφάλιση υγείας, που δεν πληρώνεις τίποτα για επισκέψεις σε γιατρούς ή νοσοκομεία.
Θεωρώ πολύ πιο λογικό να είναι κοντά στα 3500.

Αν κάποιος θέλει μπορεί να κάνει opt-out και να πάει σε ιδιωτική ασφάλιση, όπου θα πληρώνει μπορεί και 200€ το μήνα λιγότερα αλλά θα έχει συμμετοχή για επισκέψεις στο γιατρό. Δεν ξέρω ακριβώς πως λειτουργεί αλλά δε με ενδιαφέρει να περάσω στο ιδιωτικό σύστημα γιατί μετά δε σε παίρνουν πίσω στο δημόσιο και ξέρω κόσμο που αρρώστησε βαριά και το μετάνιωσε.

Ένας από τους λόγους που έφυγα από την Ελλάδα ήταν η κατάλυση του κοινωνικού κράτους που είναι και σε εξέλιξη στην κεντρική/βόρεια Ευρωπη. Γιαυτό δεν ήθελα να πάω και Αγγλία. Δεν την καταλαβαίνω αυτή την Αμερικάνικη λογική. Παρεπιπτόντως έχω γνωρίσει κάτι Αμερικανούς που στην αρχή λέγαν τα κλασσικά χαζα, τους είπα 5-6 πράγματα, το σκέφτηκαν λίγο και όταν τελικά επωφελήθηκαν πάντα μου λένε τι βλάκες που είμαστε στο Αμέρικα. Και φαντάσουν δεν είναι καν επίσημα στο δημόσιο σύστημα υγείας. Πληρώνουν ένα ποσό που είναι τίποτα σε σχέση με Αμέρικα και τα παίρνουν πίσω από μια ασφαλιστική που ασχολείται με υπερεθνικούς οργανισμούς.

tsigarid
30-01-18, 15:50
Το κοινωνικό κράτος στις ΗΠΑ είναι το ανέκδοτο του αιώνα. Ληστής με τα χέρια του σε όλες τις τσέπες σου.

Φανερός Πράκτωρ
30-01-18, 15:56
Δεν μπορώ να πω μισθό αλλά θεωρώ κατώτερο για αυτή τη θέση με πολή κακή διαπραγμάτευση τα 2600 καθαρά. Και αυτό με την πλήρη κανονική ασφάλιση υγείας, που δεν πληρώνεις τίποτα για επισκέψεις σε γιατρούς ή νοσοκομεία.
Θεωρώ πολύ πιο λογικό να είναι κοντά στα 3500.

Κάπου εκεί το φαντάστηκα και εγώ διαβάζοντας λίγο ανάμεσα σε αυτά που ζητά η προκήρυξη.
Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος του HR προτιμά να βάλει στο what we offer καλό περιβάλλον εργασίας και άλλα χαρούμενα και όχι κάτι τέτοιο.

Μου κάνει σαν την κλασσική HR ερώτηση σε συνέντευξη: "Πες ένα μειονέκτημά σου." κλπ Και εσύ απαντάς για την τελειομανία σου και την εργατικότητά σου... :p
Που και οι 2 ξέρουμε ότι δουλευόμαστε αλλά "παίζουμε το παιχνίδι". :lol:

- - - Updated - - -


Το κοινωνικό κράτος στις ΗΠΑ είναι το ανέκδοτο του αιώνα. Ληστής με τα χέρια του σε όλες τις τσέπες σου.

Και το χειρότερο, θα σε χτυπήσει όταν είσαι πιο ευάλωτος.
Και σε υγεία και οικονομικά και εργασιακά (μια που πάνε μαζί αυτά)...

Σαν τον διεφθαρμένο Έλληνα γιατρό που θα σου ζητήσει φακελάκι λίγο πριν σε εγχειρίσει...
Απλά εκεί γίνεται επίσημα :p

chat1978
30-01-18, 16:31
Το κοινωνικό κράτος στις ΗΠΑ είναι το ανέκδοτο του αιώνα. Ληστής με τα χέρια του σε όλες τις τσέπες σου.

Το πιο αστείο της υπόθεσης είναι ότι αυτό που έκανε την Αμέρικα Νο1 ήταν το κράτος, το οποίο χωρίς να έχει τον κακό κεντρικό χαρακτήρα, έστησε τις υποδομές και έτρεξε τα μεγάλα προτζεκτ. Όλα αυτά μέχρι την έλευση ενός μέγα βλάκα (Ρίγκαν) που αρκετοί εξυμνούν και κάπου εκεί ξεκίνησε η κατρακύλα. Το απλοποιώ αλλά η μεγάλη ληστεία ξεκίνησε με την πλήρη απελευθέρωση και ξεσάλωμα.

lewton
30-01-18, 17:57
Κάπου εκεί το φαντάστηκα και εγώ διαβάζοντας λίγο ανάμεσα σε αυτά που ζητά η προκήρυξη.
Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος του HR προτιμά να βάλει στο what we offer καλό περιβάλλον εργασίας και άλλα χαρούμενα και όχι κάτι τέτοιο.


Μπορεί και να πέφτω έξω στο μισθό, δεν ξέρω πόσο χαμηλά μπορούν να ρίξουν κάποιον που δεν μπορεί να κάνει διαπραγμάτευση.
Με την ανεργία στο ΙΤ στη Γερμανία να είναι πρακτικά στο 0%, φέρνουμε κάθε μήνα μεγάλο αριθμό νεοπροσληφθέντων από έξω, και με αυτό εννοώ από εκτός ΕΕ. Πολλούς Ινδούς, Πακιστανούς, Ρώσους και Ουκρανούς. Μπορεί αυτούς να τους ρίχνουμε, δεν είμαι στο payroll και δεν έχω ιδέα.

automatix
30-01-18, 18:26
Μπορεί και να πέφτω έξω στο μισθό, δεν ξέρω πόσο χαμηλά μπορούν να ρίξουν κάποιον που δεν μπορεί να κάνει διαπραγμάτευση.
Με την ανεργία στο ΙΤ στη Γερμανία να είναι πρακτικά στο 0%, φέρνουμε κάθε μήνα μεγάλο αριθμό νεοπροσληφθέντων από έξω, και με αυτό εννοώ από εκτός ΕΕ. Πολλούς Ινδούς, Πακιστανούς, Ρώσους και Ουκρανούς. Μπορεί αυτούς να τους ρίχνουμε, δεν είμαι στο payroll και δεν έχω ιδέα.

Πως και δεν κάνουν outsource; Πάντως πολλές εταιρίες όπως η ΤομΤομ, έδιωξαν τμήματα όπως το ΙΤ ή το λογιστήριο σε τρίτες χώρες.

Να ρωτήσω, επειδή κοιτάω τις αγγελίες για το καλοκαιράκι που τελειώνω τα μαθήματα του μεταπτυχιακού (MSc in information systems με κατεύθυνση security), όντως θέλουν όλα αυτά που ζητούν ή απλά κάνουν κόπι πάστε από άλλες αγγελίες; Και γενικά ποια χώρα είναι καλή περίπτωση για τα πρώτα βήματα σε αυτόν τον τομέα;
Έχω ήδη 2 χρόνια εμπειρία σε πολυεθνική σε θέση automation engineer με IT support όμως παράλληλα.

lewton
30-01-18, 18:47
Πως και δεν κάνουν outsource; Πάντως πολλές εταιρίες όπως η ΤομΤομ, έδιωξαν τμήματα όπως το ΙΤ ή το λογιστήριο σε τρίτες χώρες.

Να ρωτήσω, επειδή κοιτάω τις αγγελίες για το καλοκαιράκι που τελειώνω τα μαθήματα του μεταπτυχιακού (MSc in information systems με κατεύθυνση security), όντως θέλουν όλα αυτά που ζητούν ή απλά κάνουν κόπι πάστε από άλλες αγγελίες; Και γενικά ποια χώρα είναι καλή περίπτωση για τα πρώτα βήματα σε αυτόν τον τομέα;
Έχω ήδη 2 χρόνια εμπειρία σε πολυεθνική σε θέση automation engineer με IT support όμως παράλληλα.
Κατά τη γνώμη μου αυτή τη στιγμή Γερμανία και Ολλανδία είναι the places to be.
Outsources devs έχουμε ακόμα γιατί έτσι ξεκίνησε η εταιρία χωρίς devs στο γραφείο, αλλά σιγά σιγά φέρνουμε τις θέσεις στα 2 γραφεία μας στο Αμβούργο και στην Βαρσοβία. Δεν τράβηξε το όλο θέμα και ευτυχώς. Πολλά bugs και πολλή γραφειοκρατία για να γίνει η δουλειά.

RASTAVIPER
30-01-18, 18:49
Εδώ Μάλτα ολες οι ΙΤ και Managerial θέσεις πάντα αναφέρουν μισθό. Πολύ συχνά και σε πιο απλές θεσεις θα βρεις τον μισθό να αναφέρεται .

chat1978
30-01-18, 20:26
Εδώ Μάλτα ολες οι ΙΤ και Managerial θέσεις πάντα αναφέρουν μισθό. Πολύ συχνά και σε πιο απλές θεσεις θα βρεις τον μισθό να αναφέρεται .

Ναι δεν είναι το ίδιο. Στο Βέλγιο, καμιά δουλειά δεν αναφέρει. Θεωρείτε προφανές ότι πληρώνει καλά, ότι αυτό σημαίνει. Πρέπει να δεις πάντως ολλανδικές αγγελίες να χαρείς. Οι τύποι είναι θεοί. Συχνά πυκνά κάνουν πλάκα στις αγγελίες τους, ειδικά αν ειναι startup και εμένα μου αρέσει. Οι περισσότεροι στις δουλειές βάζουν κάτι γενικές βλακείες που βρίσκουν online και σε συνδυασμό με τους μεσάζοντες recruiters που έτσι και αλλιώς δεν ξέρουν και δεν καταλαβαίνουν, δεν μπορείς να καταλάβεις.

KLG
07-02-18, 15:33
Μπορεί και να πέφτω έξω στο μισθό, δεν ξέρω πόσο χαμηλά μπορούν να ρίξουν κάποιον που δεν μπορεί να κάνει διαπραγμάτευση.
Με την ανεργία στο ΙΤ στη Γερμανία να είναι πρακτικά στο 0%, φέρνουμε κάθε μήνα μεγάλο αριθμό νεοπροσληφθέντων από έξω, και με αυτό εννοώ από εκτός ΕΕ. Πολλούς Ινδούς, Πακιστανούς, Ρώσους και Ουκρανούς. Μπορεί αυτούς να τους ρίχνουμε, δεν είμαι στο payroll και δεν έχω ιδέα.

Φαίρνετε απο κεί; Στη φωτό πάντως μόνο κάτι τυπάκια απο το Χιπστεριστάν βλέπω.

Φανερός Πράκτωρ
07-02-18, 15:39
Φαίρνετε απο κεί; Στη φωτό πάντως μόνο κάτι τυπάκια απο το Χιπστεριστάν βλέπω.

Είναι επειδή βλέπεις τις πωλήσεις. Οι μαύροι πάνε στο backend development :p

lewton
07-02-18, 17:17
Φαίρνετε απο κεί; Στη φωτό πάντως μόνο κάτι τυπάκια απο το Χιπστεριστάν βλέπω.
Εννοείται ότι στην φωτογραφία δε δείχνουμε σκουρόχρωμούς...
Μαύρους μπορεί για ξεκάρφωμα, αλλά όχι brown people. :rolleyes:

vamvakoolas
08-02-18, 10:30
να ρωτησω αν μπορει καποιος να φυλασει χρηματα με 100.000 chf-110.000 μικτα ετησια?

σπιτι Ζυριχη δυαρακι με 1500chf ειναι απτο ή ονειρο;

lewton
08-02-18, 11:18
να ρωτησω αν μπορει καποιος να φυλασει χρηματα με 100.000 chf-110.000 μικτα ετησια?

σπιτι Ζυριχη δυαρακι με 1500chf ειναι απτο ή ονειρο;

1. Άνετα.
2. Δεν ξέρω.

evantigger
08-02-18, 20:22
να ρωτησω αν μπορει καποιος να φυλασει χρηματα με 100.000 chf-110.000 μικτα ετησια?

σπιτι Ζυριχη δυαρακι με 1500chf ειναι απτο ή ονειρο;

Ίσως σε κάποιο από τα σπίτια χαμηλού ενοικίου. Αλλά γενικά δύσκολο. Μόνο με συγκατοίκους.

Φανερός Πράκτωρ
08-02-18, 20:50
να ρωτησω αν μπορει καποιος να φυλασει χρηματα με 100.000 chf-110.000 μικτα ετησια?

σπιτι Ζυριχη δυαρακι με 1500chf ειναι απτο ή ονειρο;

1) προφανώς
2) γίνεται - ξέρω περιπτώσεις (ίσως μάλλον όχι εύκολα)

Ashtaroth
19-03-18, 17:14
Καλησπέρα,
μπορεί κάποιος που εργάζεται Αγγλία να μου επιβεβαιώσει οτι το παρακάτω site υπολογισμού μισθών ισχύει


https://www.uktaxcalculators.co.uk/

30.000 μικτά το χρόνο ισοδυναμούν με 1,973 καθαρά τον μήνα;

Veldrin
19-03-18, 17:30
Καλησπέρα,
μπορεί κάποιος που εργάζεται Αγγλία να μου επιβεβαιώσει οτι το παρακάτω site υπολογισμού μισθών ισχύει


https://www.uktaxcalculators.co.uk/

30.000 μικτά το χρόνο ισοδυναμούν με 1,973 καθαρά τον μήνα;

Στο επιβεβαιώνω ότι έτσι είναι.

Ashtaroth
19-03-18, 17:32
Ok ευχαριστώ

RASTAVIPER
19-03-18, 18:35
Μου έλεγε πρόσφατα ένας φίλος Έλληνας εδώ Μάλτα ότι άλλαξε κάτι με την φορολογική δήλωση κατοίκων εξωτερικού και ότι πλέον πρέπει να κάνουμε κάποια δήλωση στην Ελλάδα κάθε χρόνο.
Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;

tsioy
19-03-18, 18:52
Τίποτα.
Αν έχεις εισοδήματα στην Ελλάδα, τότε τα δηλώνεις και τότε χρειάζεται δήλωση (ή πχ αμάξι).

RASTAVIPER
19-03-18, 19:26
Τίποτα.
Αν έχεις εισοδήματα στην Ελλάδα, τότε τα δηλώνεις και τότε χρειάζεται δήλωση (ή πχ αμάξι).

Όχι ανεξάρτητα και χωρίς εισόδημα στην Ελλάδα, ότι ο νέος νομος ζητάει κάθε χρόνο κάποια επιπλέον δήλωση.
Υπόψη ότι είναι κάτι καινούριο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.