PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 [110] 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

8anos
19-03-18, 19:27
αυτο που ξέρω ειναι οτι εαν έχεις έστω και 1 λεπτο του ευρώ εισόδημα απο Ελλάδα, πχ τόκους τότε υποχρεώνεσαι να κάνεις δήλωση η οποία ειναι και μηδενική

chat1978
19-03-18, 19:50
Δεν ξέρω κάτι σχετικό αλλά ένα τηλέφωνο στη ΔΟΥ θα μας διαφωτήσει. Ζητούνται ήρωες. Σε κάθε περίπτωση εγώ κάνω κάθε χρόνο ηλεκτρονικά μια μηδενική, γιατί με αυτά που γίνονται στην Ελλάδα ποτέ δεν ξέρεις.

tsioy
19-03-18, 20:01
Όχι ανεξάρτητα και χωρίς εισόδημα στην Ελλάδα, ότι ο νέος νομος ζητάει κάθε χρόνο κάποια επιπλέον δήλωση.
Υπόψη ότι είναι κάτι καινούριο.

Ποιος νέος νόμος; Ένα link θα βοηθούσε.

manoulamou
20-03-18, 08:36
Μου έλεγε πρόσφατα ένας φίλος Έλληνας εδώ Μάλτα ότι άλλαξε κάτι με την φορολογική δήλωση κατοίκων εξωτερικού και ότι πλέον πρέπει να κάνουμε κάποια δήλωση στην Ελλάδα κάθε χρόνο.
Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;


Ποιος νέος νόμος; Ένα link θα βοηθούσε.

Μηπως απλως προκειται για σκεψεις ή φημες οτι ΘΑ ισχυσει κατι τετοιο;
Δεν ξερω κατα ποσον ειναι ευκολη η... προσβαση σε ΔΟΥ αλλά ενας πεπειραμενος φοροτεχνικος ή μια ερωτηση στο Taxheaven.gr ισως θα ηταν πιο αξιοπιστες πηγες!

RASTAVIPER
20-03-18, 11:41
Έχει βγει νέο ΦΕΚ και περιμένω λινκ ή κάποιο PDF να τα διαβάσω.

tsigarid
21-03-18, 13:41
Έχει βγει νέο ΦΕΚ και περιμένω λινκ ή κάποιο PDF να τα διαβάσω.

Αν έχει βγει ΦΕΚ, μπορείς να το βρείς μόνος σου: www.et.gr

lewton
28-03-18, 19:12
Ερώτηση προς όσους ξέρουν.
Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού, χρειάζομαι νέο διαβατήριο, και λόγω της ανυποταξίας για να βγάλω διαβατήριο θα χρειαστώ βεβαίωση ανυποταξίας από την στρατολογία, την οποία πρέπει να το αιτηθώ στο προξενείο εδώ στο Αμβούργο και στη συνέχεια μόνο αφού παραληφθεί μπορώ να βγάλω διαβατήριο.
Γνωρίζετε πόσες εβδομάδες αργούν να την στείλουν από την στρατολογία; Το προξενείο λέει ότι δεν υπάρχει κανόνας.

Ρωτάω επειδή θέλω να κατέβω στην Ελλάδα για να βγάλω το διαβατήριο μιας και βγαίνει πολύ πιο γρήγορα εκεί. Σκέφτομαι να κλείσω πτήσεις για έναν μήνα μετά την αίτηση αυτής της βεβαίωσης ανυποταξίας, θεωρείτε ότι είναι ασφαλές διάστημα;

evantigger
28-03-18, 19:24
Ερώτηση προς όσους ξέρουν.
Είμαι ανυπότακτος εξωτερικού, χρειάζομαι νέο διαβατήριο, και λόγω της ανυποταξίας για να βγάλω διαβατήριο θα χρειαστώ βεβαίωση ανυποταξίας από την στρατολογία, την οποία πρέπει να το αιτηθώ στο προξενείο εδώ στο Αμβούργο και στη συνέχεια μόνο αφού παραληφθεί μπορώ να βγάλω διαβατήριο.
Γνωρίζετε πόσες εβδομάδες αργούν να την στείλουν από την στρατολογία; Το προξενείο λέει ότι δεν υπάρχει κανόνας.

Ρωτάω επειδή θέλω να κατέβω στην Ελλάδα για να βγάλω το διαβατήριο μιας και βγαίνει πολύ πιο γρήγορα εκεί. Σκέφτομαι να κλείσω πτήσεις για έναν μήνα μετά την αίτηση αυτής της βεβαίωσης ανυποταξίας, θεωρείτε ότι είναι ασφαλές διάστημα;

Όχι, δεν είναι ασφαλές γιατί δεν ξέρεις πότε θα πάει και θα έρθει ο διπλωματικός σάκος.
. Ίσως είναι προτιμότερο να ταξιδέψεις Ελλάδα με την ταυτότητά σου. Και να το ανανεώσεις μετά

8anos
28-03-18, 19:33
και εγω συμφωνώ οτι δεν ειναι ασφαλές, παρόλα αυτα δεν έχεις κατι να χασεις να δοκιμάσεις, πέρα απο το 10 ευρω ισως που κοστίζει η αίτηση.

ΥΓ αν θυμάμαι καλά η στρατολογία το στέλνει με ΦΑΞ στο προξενείο. Το σίγουρο είναι οτι εγώ μια φωτοτυπία έδειξα στο τμημα διαβατηρίων που θα μπορούσα να την εχω φτιάξει και στο σπιτι μου και την δέχτηκαν

lewton
28-03-18, 19:33
Όχι, δεν είναι ασφαλές γιατί δεν ξέρεις πότε θα πάει και θα έρθει ο διπλωματικός σάκος.
. Ίσως είναι προτιμότερο να ταξιδέψεις Ελλάδα με την ταυτότητά σου. Και να το ανανεώσεις μετά

Με ενδιαφέρει να βγάλω το διαβατήριο στην Ελλάδα για να μην χάσω και άλλες εβδομάδες.
Να υποθέσω ότι μπορεί να πάρει και έναν μήνα για να έρθει αυτή η βεβαίωση;

jim_nut18
30-03-18, 01:12
Τίποτα.
Αν έχεις εισοδήματα στην Ελλάδα, τότε τα δηλώνεις και τότε χρειάζεται δήλωση (ή πχ αμάξι).

ακομα και να μην εχεις εισοδημα στην ελλαδα πρεπει να κανεις δηλωση και να δηλωνεις οσα εισπρατεις απο τη δουλεια σου στο εξωτερικο..μαλιστα μπορει να πληρωσεις και φορο εισφορας αλληλεγγυης
Στο Ε1 υπαρχει επιλογη που λεει
"Καθαρό ποσό από μισθούς, συντάξεις, κλπ αλλοδαπής προέλ. όπου η Ελλάδα έχει δικαίωμα φορολόγησης"

ttsesm
30-03-18, 01:45
ακομα και να μην εχεις εισοδημα στην ελλαδα πρεπει να κανεις δηλωση και να δηλωνεις οσα εισπρατεις απο τη δουλεια σου στο εξωτερικο..μαλιστα μπορει να πληρωσεις και φορο εισφορας αλληλεγγυης
Στο Ε1 υπαρχει επιλογη που λεει
"Καθαρό ποσό από μισθούς, συντάξεις, κλπ αλλοδαπής προέλ. όπου η Ελλάδα έχει δικαίωμα φορολόγησης"

αν είσαι δηλωμένος κάτοικος εξωτερικού (έχεις μεταφερθεί στη ΔΟΥ εξωτερικού, δεν έχεις κάποιο εισόδημα στην ελλάδα, και φορολογείσαι κανονικά στο εξωτερικό) ισχύει αυτό που λέει ο tsioy (από που κι' ως που έχει δικαίωμα το ελληνικό κράτος να σε ξαναφορολογήσει όταν νομιμα φορολογείσαι αλλού και η φορολογική σου κατοικία πλεόν δεν είναι στην ελλάδα και δεν έχεις κάτι στην ελλάδα που να σου δίνει εισόδημα) αν δεν είσαι δηλωμένος κάτοικος εξωτερικού είτε έχεις εισόδημα ελλάδα είτε όχι ισχύει αυτό που λες ;)

@lewton
πάντως από γνωστούς ξέρω το να βγάλεις διαβατήριο σε πρεσβεία εξωτερικού συνήθως παίρνει πάνω κάτω γύρω στους 3 μήνες, παλιά ήταν πιο γρήγορο άλλα λόγο εξόδων πλεόν έχουν μειώσει τις αποστολές διπλωματικών σάκων όπως αναφέρθηκε και κυρίως λόγο αυτού έχει αυξηθεί και ο χρόνος έκδοσης

Veldrin
30-03-18, 02:09
Και να μην έχεις δηλώσει ΔΟΥ εξωτερικού, από τη στιγμή που φορολογείσαι στο μισθό σου σε άλλο κράτος μέλος της ΕΕ, και τούμπες να κάνουν στην Ελλάδα δεν έχουν δικαίωμα να σε φορολογήσουν εις διπλούν.

ttsesm
30-03-18, 02:21
Και να μην έχεις δηλώσει ΔΟΥ εξωτερικού, από τη στιγμή που φορολογείσαι στο μισθό σου σε άλλο κράτος μέλος της ΕΕ, και τούμπες να κάνουν στην Ελλάδα δεν έχουν δικαίωμα να σε φορολογήσουν εις διπλούν.

νομίζω ότι τότε ανεξάρτητα του ότι φορολογείσαι στο εξωτερικό χρειάζεται να κάνεις φορολογική και στην Ελλάδα (είμαι σχεδόν σίγουρος), και εκεί μπερδεύει το πράγμα γιατί νομίζω πλεόν έχεις δύο φορολογικές κατοικίες και νομίζω ότι ενώ φορολογείσαι κανονικά στη χώρα που εργάζεσαι αν η φορολογία στην ελλάδα είναι μεγαλύτερη τότε πρέπει να πληρώσεις την διαφορά ή κάτι τέτοιο. Αν και όχι σίγουρος, είμαι σίγουρος ότι μπερδεύει η κατάσταση γενικά. Για αυτό πάντα δική μου τακτική είναι όταν φεύγεις από μια χώρα, πρέπει πάντα να δηλώνεις ότι πλεον δεν είσαι φορολογικός κάτοικος της (εφόσον φυσικά πλεόν δεν έχεις καποιο εισόδημα εκεί) και τελιώνει εκεί το ζήτημα και έχεις να ασχολείσαι με τις φορολογικές υπηρεσίες μόνο της χώρα διαμονής σου.

anon
30-03-18, 02:33
@lewton
πάντως από γνωστούς ξέρω το να βγάλεις διαβατήριο σε πρεσβεία εξωτερικού συνήθως παίρνει πάνω κάτω γύρω στους 3 μήνες, παλιά ήταν πιο γρήγορο άλλα λόγο εξόδων πλεόν έχουν μειώσει τις αποστολές διπλωματικών σάκων όπως αναφέρθηκε και κυρίως λόγο αυτού έχει αυξηθεί και ο χρόνος έκδοσης

Εξαρτάται απο την χώρα. Χώρες όπως Γερμανία ή ΗΒ πχ θεωρώ ότι έχουν πιο συχνά αποστολες διπλωματικών σάκων. Λουξεμβούργο που ειμαι, ξέρω (μου το είπαν όταν πήγα να βγάλω διαβατήριο) ότι έχει μια φορά τον μήνα, άρα για να πάρεις διαβατήριο απο ένα έως τρείς μήνες (εξαρτάται πως θα τύχεις, εαν τύχεις να κάνεις την αίτηση ακριβώς πριν φύγει ο διπλωματικός σάκος, και γίνει γρήγορα η δουλειά μπορεί να έρθει με τον επόμενο δηλαδή ένα μήνα και κάτι).

- - - Updated - - -


Και να μην έχεις δηλώσει ΔΟΥ εξωτερικού, από τη στιγμή που φορολογείσαι στο μισθό σου σε άλλο κράτος μέλος της ΕΕ, και τούμπες να κάνουν στην Ελλάδα δεν έχουν δικαίωμα να σε φορολογήσουν εις διπλούν.

Δεν σε φορολογούν διπλά. Ειναι ένα μέτρο που ονομάζεται παγκόσμιο εισόδημα. Εγινε για την μειώση της φοροαποφυγής. Ξέρεις ο άλλος δηλώνει ότι μένει πχ Μονακό, ενώ ειναι Ιταλός, και δεν πληρώνει μία. Ετσι πολλά κράτη, όλη η ΕΕ και όχι μόνο, έχουν μπεί σε αυτό το σύστημα. Ναι μεν δεν φορολογείσαι διπλά, αλλά τα εισοδήματά σου λογίζονται ως παγκόσμιο εισόδημα ή κάτι τέτοιο, υπολογίζεται ο φόρος (και αλληλεγγύης έξτρα) στην Ελλάδα, και μετά βλέπουν τι έχεις ήδη πληρώσει σαν φόρο στην αλλοδαπή. Εαν προκύπτει μικρότερο απο τον φόρο στην Ελλάδα, τότε στην Ελλάδα πληρώνεις την διαφορά. Εαν εκεί έχεις πληρώσει παραπάνω, απλά εδώ δεν πληρώνεις (εκτός ίσως απο τον φόρο αλληλεγγύης). Και δεν το κάνει μόνο η Ελλάδα, οι περισσότερες χώρες το κάνουν, κάτι που οδηγεί κάποιους που θέλουν να αποφύγουν την φορολόγηση, να αλλάζουν όχι απλά τόπο κατοικίας, αλλά και υπηκοότητα (πχ Ζεράρ Ντεπαρτιέ).

Φυσικά εαν υπάρχουν εισοδήματα στην Ελλάδα, αυτά φορολογούνται εδώ (δεν φορολογούνται εκεί που ζείς και δουλευεις). Το τονίζω, η φορολόγηση δεν ειναι διπλή.

ttsesm
30-03-18, 02:36
Εξαρτάται απο την χώρα. Χώρες όπως Γερμανία ή ΗΒ πχ θεωρώ ότι έχουν πιο συχνά αποστολες διπλωματικών σάκων. Λουξεμβούργο που ειμαι, ξέρω (μου το είπαν όταν πήγα να βγάλω διαβατήριο) ότι έχει μια φορά τον μήνα, άρα για να πάρεις διαβατήριο απο ένα έως τρείς μήνες (εξαρτάται πως θα τύχεις, εαν τύχεις να κάνεις την αίτηση ακριβώς πριν φύγει ο διπλωματικός σάκος, και γίνει γρήγορα η δουλειά μπορεί να έρθει με τον επόμενο δηλαδή ένα μήνα και κάτι).

Sure, Ιταλία και Δανία που ήμουν κ' εκει μία φορά το μήνα άλλα όπως είπες αναλόγως του πως θα τύχεις, πού θα τύχεις, τι περίπτωση είσαι (π.χ. ανυπότακτος σε αυτή την περίπτωση) και όλα τα παρελκόμενα στην καλύτερη γύρω στο μήνα και κάτι και στη χειρότερη τουλάχιστον δίμηνο plus...

Veldrin
30-03-18, 02:45
Δεν σε φορολογούν διπλά. Ειναι ένα μέτρο που ονομάζεται παγκόσμιο εισόδημα. Εγινε για την μειώση της φοροαποφυγής. Ξέρεις ο άλλος δηλώνει ότι μένει πχ Μονακό, ενώ ειναι Ιταλός, και δεν πληρώνει μία. Ετσι πολλά κράτη, όλη η ΕΕ και όχι μόνο, έχουν μπεί σε αυτό το σύστημα. Ναι μεν δεν φορολογείσαι διπλά, αλλά τα εισοδήματά σου λογίζονται ως παγκόσμιο εισόδημα ή κάτι τέτοιο, υπολογίζεται ο φόρος (και αλληλεγγύης έξτρα) στην Ελλάδα, και μετά βλέπουν τι έχεις ήδη πληρώσει σαν φόρο στην αλλοδαπή. Εαν προκύπτει μικρότερο απο τον φόρο στην Ελλάδα, τότε στην Ελλάδα πληρώνεις την διαφορά. Εαν εκεί έχεις πληρώσει παραπάνω, απλά εδώ δεν πληρώνεις (εκτός ίσως απο τον φόρο αλληλεγγύης). Και δεν το κάνει μόνο η Ελλάδα, οι περισσότερες χώρες το κάνουν, κάτι που οδηγεί κάποιους που θέλουν να αποφύγουν την φορολόγηση, να αλλάζουν όχι απλά τόπο κατοικίας, αλλά και υπηκοότητα (πχ Ζεράρ Ντεπαρτιέ).

Φυσικά εαν υπάρχουν εισοδήματα στην Ελλάδα, αυτά φορολογούνται εδώ (δεν φορολογούνται εκεί που ζείς και δουλευεις). Το τονίζω, η φορολόγηση δεν ειναι διπλή.

Σωστός, έψαξα τώρα το treaty που ισχύει με το ΗΒ. Υπάρχει διετής απαλλαγή για την περίπτωση μου (εισόδημα εκπαιδευτικών) και μάλλον αυτό με σώζει προς το παρόν. Ευτυχώς σε μερικούς μήνες περνάω τεστ για υπηκοότητα και δε θα ασχοληθώ παραπάνω.

RASTAVIPER
30-03-18, 04:45
Σχετικά με αυτό που σας έλεγα για κάθε χρόνο:

"Ετήσια τεκμηρίωση
Μία ακόμα σημαντική αλλαγή της νέας εγκυκλίου είναι η επαναφορά της ετήσια τεκμηρίωσης. Πιο συγκεκριμένα, «ο φορολογούμενος οφείλει να διατηρεί όλα τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την απόδειξη της φορολογικής του κατοικίας στην αλλοδαπή σε περίπτωση φορολογικού ελέγχου». Συνεπώς, ο φορολογούμενος θα πρέπει να εκδίδει κάθε χρόνο Πιστοποιητικό Φορολογικής Κατοικίας για το φάκελο του σε περίπτωση που του ζητηθεί από την αρμόδια Δ.Ο.Υ."

https://www.taxexperts.gr/αρθρογραφία/αλλαγή-φορολογικής-κατοικίας-2017-2018

tsioy
30-03-18, 08:20
Σχετικά με αυτό που σας έλεγα για κάθε χρόνο:

"Ετήσια τεκμηρίωση
Μία ακόμα σημαντική αλλαγή της νέας εγκυκλίου είναι η επαναφορά της ετήσια τεκμηρίωσης. Πιο συγκεκριμένα, «ο φορολογούμενος οφείλει να διατηρεί όλα τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την απόδειξη της φορολογικής του κατοικίας στην αλλοδαπή σε περίπτωση φορολογικού ελέγχου». Συνεπώς, ο φορολογούμενος θα πρέπει να εκδίδει κάθε χρόνο Πιστοποιητικό Φορολογικής Κατοικίας για το φάκελο του σε περίπτωση που του ζητηθεί από την αρμόδια Δ.Ο.Υ."

https://www.taxexperts.gr/αρθρογραφία/αλλαγή-φορολογικής-κατοικίας-2017-2018

Thanks για την επισήμανση. Δύο παρατηρήσεις :
α) δεν πρόκειται για υποχρέωση φορολογικής δήλωσης κάθε χρόνο
β) δε ξέρω αν είναι υποχρεωτικό να εκδίδει ΠΦΚ κάθε χρόνο. Κάποια κράτη μπορέι να εκδίδουν έγγραφο που να πιστοποιεί τη φορολογική κατοικία για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο του ενός χρόνου.

XTCgr
30-03-18, 08:59
σε ερώτηση στο Γ. προξενείο εδώ μου είπαν σε περίπτωση έκδοσης νέου διαβατηρίου να ξεκινήσω 6 μήνες νωρίτερα την διαδικασία (έδω υπάρχουν και extra θέματα με viza κτλ)

chat1978
30-03-18, 10:27
Και να μην έχεις δηλώσει ΔΟΥ εξωτερικού, από τη στιγμή που φορολογείσαι στο μισθό σου σε άλλο κράτος μέλος της ΕΕ, και τούμπες να κάνουν στην Ελλάδα δεν έχουν δικαίωμα να σε φορολογήσουν εις διπλούν.

Τραγουδα και το λέω αυτό με τον σαρκασμο προς το πρώην ελληνικό κράτος.

Εγώ την πρώτη χρονιά, αναγκάστικα να το βάλω καθώς ήμουν σε μετάβαση. Ναι δεν πληρώνεις πχ τον κλιμακωτό φόρο αλλά πληρώνεις φόρο αλληλεγγύης και έπρεπε να βρω και αποδείξεις.
Ο λόγος που λέω τραγούδα είναι ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι να σε κλέψουν φορολογήσουν. Με αυτά και αυτά, πλήρωσα 300 ευρώ και αυτό επειδή μάζεψα περισσευόμενες αποδείξεις. Ο ταξιτζής μου είπε τότε ότι η κόρη του ως άνεργη την έβαλαν να πληρώσει 400 ευρώ με τεκμήριο διαβίωσης και τον φόρο κοινωνικής αλληλεγγύης. Εγώ πλήρωσα λιγότερα γιατί είχα φορολογηθεί τα έσοδα στο εξωτερικό σε αντίθεση με αυτή που πλήρωσε κλιμακωτό λόγο του τεκμήριο διαβίωσης.

Φιλικά.

lewton
30-03-18, 11:32
πάντως από γνωστούς ξέρω το να βγάλεις διαβατήριο σε πρεσβεία εξωτερικού συνήθως παίρνει πάνω κάτω γύρω στους 3 μήνες, παλιά ήταν πιο γρήγορο άλλα λόγο εξόδων πλεόν έχουν μειώσει τις αποστολές διπλωματικών σάκων όπως αναφέρθηκε και κυρίως λόγο αυτού έχει αυξηθεί και ο χρόνος έκδοσης

Εξαρτάται απο την χώρα. Χώρες όπως Γερμανία ή ΗΒ πχ θεωρώ ότι έχουν πιο συχνά αποστολες διπλωματικών σάκων. Λουξεμβούργο που ειμαι, ξέρω (μου το είπαν όταν πήγα να βγάλω διαβατήριο) ότι έχει μια φορά τον μήνα, άρα για να πάρεις διαβατήριο απο ένα έως τρείς μήνες (εξαρτάται πως θα τύχεις, εαν τύχεις να κάνεις την αίτηση ακριβώς πριν φύγει ο διπλωματικός σάκος, και γίνει γρήγορα η δουλειά μπορεί να έρθει με τον επόμενο δηλαδή ένα μήνα και κάτι).
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, πάντως δε ρώτησα για το διαβατήριο αλλά για τη βεβαίωση ανυποταξίας.
Όταν την παραλάβω έφυγα για Ελλάδα κατευθείαν για έκδοση διαβατηρίου για να το έχω εντός λίγων ημερών.

kerkiss
30-03-18, 12:06
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, πάντως δε ρώτησα για το διαβατήριο αλλά για τη βεβαίωση ανυποταξίας.
Όταν την παραλάβω έφυγα για Ελλάδα κατευθείαν για έκδοση διαβατηρίου για να το έχω εντός λίγων ημερών.

Να πας να υπηρετήσεις την πατρίδα αυτές τις δύσκολες στιγμές όπως εγώ ;)

ΥΓ Θα σου πλέκω κάλτσες :p

automatix
31-03-18, 18:48
Μου έλεγε πρόσφατα ένας φίλος Έλληνας εδώ Μάλτα ότι άλλαξε κάτι με την φορολογική δήλωση κατοίκων εξωτερικού και ότι πλέον πρέπει να κάνουμε κάποια δήλωση στην Ελλάδα κάθε χρόνο.
Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;

Επειδή γνωρίζω για το σχετικό θέμα από προσωπική εμπειρία, μιας και ασχολήθηκα για συγγενικό πρόσωπο, θα σου πω τι είχε γίνε..
Πριν από 2 χρόνια νομίζω άλλαξε ο νόμος και λέει ότι όλοι οι Έλληνες πρέπει να κάνουν φορολογική δήλωση.
Εάν είσαι κάτοικος εξωτερικού, πας με ένα χαρτί από το δήμο σου που δηλώνει διεύθυνση κατοικίας και το πιστοποιείς (αυτό το προσκομίζεις και αργότερα από την αίτηση, αλλά όχι πριν λήξουν οι δηλώσεις γύρω στο Σεπτέμβρη). Έτσι θεωρείσαι κάτοικος εξωτερικού.
Από εκεί και πέρα θα πρέπει να κάνεις έστω και μηδενική δήλωση (η οποία είναι πανεύκολη και δεν παίρνει πάνω από 2 λεπτά εάν δεν έχεις τίποτα) ή να δηλώσεις εισόδημα ή και περιουσιακά. Σε αυτήν την περίπτωση δώσε 30 ευρώ σε έναν λογιστή και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, όχι ότι δε μπορείς και μόνος, αλλά λέμε τώρα..
Από εκεί και πέρα, στη δικιά μας περίπτωση, έγιναν και αναδρομικές δηλώσεις από το 2010, όπου πληρώσαμε 30 ευρώ πρόστιμο στην κάθε μία. Μπορεί να φαίνονται τζάμπα, αλλά δεν είναι. Τώρα που μεταβιβάστηκαν περιουσιακά, θα δηλωθούν κτλ, θα τρέχαμε και δε θα φτάναμε για να τα μαζέψουμε.

ΥΓ. για το τελευταίο μνμα σου που λες για το πιστοποιητικό κατοικίας, δε γνώριζα ότι θέλει κάθε χρόνο, αλλά σιγά.. πας και εκδίδεις ένα χαρτί από το Δήμο και τους το πας.. Ούτως ή άλλως λέει από πότε είσαι γραμμένος στα μητρώα.

ttsesm
31-03-18, 19:32
Επειδή γνωρίζω για το σχετικό θέμα από προσωπική εμπειρία, μιας και ασχολήθηκα για συγγενικό πρόσωπο, θα σου πω τι είχε γίνε..
Πριν από 2 χρόνια νομίζω άλλαξε ο νόμος και λέει ότι όλοι οι Έλληνες πρέπει να κάνουν φορολογική δήλωση.
Εάν είσαι κάτοικος εξωτερικού, πας με ένα χαρτί από το δήμο σου που δηλώνει διεύθυνση κατοικίας και το πιστοποιείς (αυτό το προσκομίζεις και αργότερα από την αίτηση, αλλά όχι πριν λήξουν οι δηλώσεις γύρω στο Σεπτέμβρη). Έτσι θεωρείσαι κάτοικος εξωτερικού.
Από εκεί και πέρα θα πρέπει να κάνεις έστω και μηδενική δήλωση (η οποία είναι πανεύκολη και δεν παίρνει πάνω από 2 λεπτά εάν δεν έχεις τίποτα) ή να δηλώσεις εισόδημα ή και περιουσιακά. Σε αυτήν την περίπτωση δώσε 30 ευρώ σε έναν λογιστή και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, όχι ότι δε μπορείς και μόνος, αλλά λέμε τώρα..
Από εκεί και πέρα, στη δικιά μας περίπτωση, έγιναν και αναδρομικές δηλώσεις από το 2010, όπου πληρώσαμε 30 ευρώ πρόστιμο στην κάθε μία. Μπορεί να φαίνονται τζάμπα, αλλά δεν είναι. Τώρα που μεταβιβάστηκαν περιουσιακά, θα δηλωθούν κτλ, θα τρέχαμε και δε θα φτάναμε για να τα μαζέψουμε.

ΥΓ. για το τελευταίο μνμα σου που λες για το πιστοποιητικό κατοικίας, δε γνώριζα ότι θέλει κάθε χρόνο, αλλά σιγά.. πας και εκδίδεις ένα χαρτί από το Δήμο και τους το πας.. Ούτως ή άλλως λέει από πότε είσαι γραμμένος στα μητρώα.

Αυτό ισχύει ακόμα και για αυτούς που είναι ήδη εγγεγραμμένοι στην ΔΟΥ εξωτερικού, και δεν έχουν εισοδήματα, περιουσιακά, κλπ.? Υπάρχει κάπου κάποιο έγγραφο που το λέει αυτό. Γιατί πιστεύω ότι έχει σημασία και αυτό που γνωρίζω, και όταν το είχα ψάξει πριν κάνα χρόνο, είναι ότι εφόσον πληρείς τα προαναφερθέντα δεν είναι υποχρεωτικό να κάνεις φορολογική δήλωση. Το συζητούσαμε και πάλι εδώ, πρέπει να είναι περίπου καμιά δεκαριά σελίδες πίσω. Ακόμα θυμάμαι ότι το συζητούσαμε με τον @tsioy και πάλι και νομίζω είχαμε βρει και πηγές και είχαμε καταλήξει ότι δεν χρειάζεται επίσης αν θυμάμαι καλά ο tsioy είχε ρωτήσει και ο ίδιος αυτοπροσώπως στην εφορία του.

Εγώ ας πούμε δεν έχω κάνει ποτέ φορολογική Ελλάδα. Έφυγα όταν ακόμα ήμουν φοιτητής, και με το που άρχισα να έχω εισόδημα από το εξωτερικό γύρω στο 2012 πήγα και γράφτηκα κατευθείαν στην ΔΟΥ εξωτερικού. Τότε ήταν πολύ απλό ακόμα θυμάμαι, παράβολο, συμπλήρωση της αντίστοιχη φόρμα για την μετάβαση και υπεύθυνη δήλωση για να αφήσεις κάποιον φορολογικό πληρεξούσιο και αυτό ήταν. Από τότε δεν έχω πατήσει σε ελληνική εφορία και να πω την αλήθεια πλέον δεν ξέρω τι με περιμένει όταν θα χρειαστεί να ξαναπάω :p με αυτά που ακούω εδώ κι εκεί. Την επόμενη φορά που θα είμαι Ελλάδα θα προσπαθήσω να πάω μια βόλτα μόνος μου γιατί από τους λογιστές των γονιών μου όταν τους ρωτήσαμε μου έλεγαν ότι δεν χρειάζεται όπως και οι πηγές στο ίντερνετ, άλλα να πω την αλήθεια πλεόν δεν εμπιστευομαι κανέναν αφού ούτε οι ίδιοι οι εργαζόμενοι στις εφορίες δεν γνωρίζουν τα ΦΕΚ και επίσης εδώ οι εμπειρίες είναι διαφορετικές για τον καθένα.

chat1978
31-03-18, 22:26
Τελευταία φορά που είχα πάρει την ΔΟΥ εξωτερικού μας είχαν πει ότι δεν χρειάζεται. Νομίζω 2014 μπορεί και 2015. Εγώ πάντως κάνω την μηδενική γιατί χρειάζεται καμιά φορά το χαρτί.

automatix
01-04-18, 12:30
Εγώ δεν πήγα στη ΔΟΥ εξωτερικού η οποία είναι Αθήνα. Το έκανα στη Χαλκίδα και απλά τον έγραψα ως κάτοικο εξωτερικού.
Εάν θυμάμαι καλά μου ανέφεραν πως δεν έχει κάποια διαφορά. Πάντως είμαι της άποψης ότι πρέπει να είσαι γραφειοκρατικά και φορολογικά τακτοποιημένος με αυτή τη χώρα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Που ξέρεις, κάποια στιγμή μπορεί να γυρίσεις... ήλιος.. θάλασσα.. δε τα χαίρεσαι το ίδιο σε κεντρικές και βόρειες χώρες..

Ashtaroth
22-04-18, 21:15
Για καρτοκινητό στην Βρετανία ποια εταιρία προτείνετε;

evantigger
22-04-18, 21:25
Για καρτοκινητό στην Βρετανία ποια εταιρία προτείνετε;

Όποια σε καλύπτει στην περιοχή που θα πας.

megahead13
22-04-18, 22:04
Giffgaff. Παίζει στο δίκτυο της O2.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
23-04-18, 07:33
Giffgaff. Παίζει στο δίκτυο της O2.
I second that!

MitsosDaBest13
23-04-18, 08:25
Για καρτοκινητό στην Βρετανία ποια εταιρία προτείνετε;

Η Βρετανία έχει πολλούς φθηνούς MVNO παρόχους. Διάλεξε την προσφορά που σου αρέσει, από εδώ.

https://www.uswitch.com/mobiles/compare/sim_only_deals/

Καλό είναι πάντως να μην παίζει με το δίκτυο της 3 (Three), γιατί είναι θυμίζει λίγο τη δική μας WIND...

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
23-04-18, 08:38
Η Βρετανία έχει πολλούς φθηνούς MVNO παρόχους. Διάλεξε την προσφορά που σου αρέσει, από εδώ.

https://www.uswitch.com/mobiles/compare/sim_only_deals/

Καλό είναι πάντως να μην παίζει με το δίκτυο της 3 (Three), γιατί είναι θυμίζει λίγο τη δική μας WIND...
Επειδή λείπω καιρό, τι παίζει με tethering; Είναι ελεύθερο;

Ashtaroth
23-04-18, 12:35
Δεν την είχα ακούσει την Giffgaff και απο αυτά που διαβάζω η Ο2 πρέπει να έχει καλό δίκτυο στο Εδιμβούργο

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

ckbond
23-04-18, 12:55
Δεν την είχα ακούσει την Giffgaff και απο αυτά που διαβάζω η Ο2 πρέπει να έχει καλό δίκτυο στο Εδιμβούργο

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Άρα ΔΕΝ θες για Βρετανία, για Σκωτία θες... μην τα μπερδεύουμε... :whistle: :rofl: :oops:

megahead13
23-04-18, 16:48
Δεν την είχα ακούσει την Giffgaff και απο αυτά που διαβάζω η Ο2 πρέπει να έχει καλό δίκτυο στο Εδιμβούργο

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Ώπα, καλώς να μας ορίσεις.


Άρα ΔΕΝ θες για Βρετανία, για Σκωτία θες... μην τα μπερδεύουμε... :whistle: :rofl: :oops:
Δεν τους έχουμε ανάγκη τους Άγγλους, αυτοί έχουν ανάγκη τα πετρέλαιά μας και το ναύσταθμο για τα πυρηνικά υποβρύχια (αλλά και διάφορα άλλα) :twisted: :p

chat1978
23-04-18, 17:29
Άρα ΔΕΝ θες για Βρετανία, για Σκωτία θες... μην τα μπερδεύουμε... :whistle: :rofl: :oops:

Πες για commonwealth να είσαι σίγουρος.

MitsosDaBest13
23-04-18, 20:06
Ώπα, καλώς να μας ορίσεις.


Δεν τους έχουμε ανάγκη τους Άγγλους, αυτοί έχουν ανάγκη τα πετρέλαιά μας και το ναύσταθμο για τα πυρηνικά υποβρύχια (αλλά και διάφορα άλλα) :twisted: :p

Η Σκωτία δεν είναι Βρετανία; :what: Εγώ έτσι νόμιζα. :p

Ashtaroth
23-04-18, 20:19
Για Σκωτία θέλω η οποία ανήκει στην Μεγάλη Βρετανία ή Βρετανία, όπως ανήκει και η Αγγλία και η Ουαλία :p:p

MitsosDaBest13
23-04-18, 20:52
Για Σκωτία θέλω η οποία ανήκει στην Μεγάλη Βρετανία ή Βρετανία, όπως ανήκει και η Αγγλία και η Ουαλία :p:p

Καλύτερα βρες έναν εικονικό πάροχο, που να παίζει με την EE (https://ee.co.uk). Είναι η καλύτερη εταιρία νομίζω, σε κάλυψη και ταχύτητες. Φυσικά μην περιμένεις να πιάνεις ακριβώς τις ίδιες ταχύτητες με τους πραγματικούς συνδρομητές της EE ή άλλης μεγάλης εταιρίας.

ioetisap
23-04-18, 21:01
Οι Ιρλανδοί (Ιερνοί ή Ιέρνιοι στο ελληνορρωμαϊκότερο) ή τουλάχιστον οι ανεξάρτητοι αυτών, δεν θέλουν να αποκαλούνται Βρεττανοί και σίγουρα όχι Άγγλοι.
Οι Σκωτσέζοι (Σκώτοι ελληνορρωμαϊκότερα) και οι Ουαλοί δεν θέλουν να λέγονται Άγγλοι (https://www.youtube.com/watch?v=VwGZinTeodc).
Οι Άγγλοι αντιθέτως που θέλουν να λέγονται Άγγλοι και Βρεττανοί δεν είναι Βρεττανοί κατά την αυθεντική έννοια, είναι αντιθέτως Γερμανικό φύλο.
Ασχέτως με το τί θέλουν να λέγονται οι Ιρλανδοί και οι Ουαλοί και οι Σκωτσέζοι που ακόμα ομιλούν τις πατρώες Κελτικές τους γλώσσες τους είναι πιο Βρεττανοί από όλους με την αυθεντική έννοια.
ΥΓ Britain (place name) (https://en.wikipedia.org/wiki/Britain_(place_name)), Terminology of the British Isles (https://en.wikipedia.org/wiki/Terminology_of_the_British_Isles), British Isles naming dispute (https://en.wikipedia.org/wiki/British_Isles_naming_dispute)· Wikipedia.
ΥΓ1 Παρεμπιπτόντως «Βρεττανοί» με δύο ταυ είναι η αρχαιότερη (μετά την ακόμα αρχαιότερη μορφή «Πρεττανοί») ελληνική ορθογραφία· «Βρεταννοί» με δύο νυ είναι αντιθέτως ύστερη λατινική γραφή που παρεισέφρησε και στην ελληνική.

RASTAVIPER
23-04-18, 21:13
Επανέρχομαι για το σενάριο της Κύπρου, γιατί έσκασε πρόταση από Igaming εταιρεία στην Λάρνακα, ξένων συμφερόντων.
Βασικά δεν μου έχει ξανατύχει την μία μέρα να κάνω 40λεπτο skype και την επόμενη να μου λένε ότι με περιμένουν σε άλλη χώρα για δουλειά!

Βέβαια είναι μεγάλη το ρίσκο και η ανακατωσούρα, καθώς αφήνω καλύτερα χρήματα και τίτλο στην Μάλτα, αλλά η εταιρεία που ξεκίνησα πρόσφατα είναι τελείως χωριάτες και δεν την βρίσκω και πολύ με το εργασιακό περιβάλλον.

Έχει ζήσει κανείς σαν πρόσφατα στην Λάρνακα;
Τι έχετε να πείτε για το μέρος;

megahead13
24-04-18, 00:14
Οι Ιρλανδοί (Ιερνοί ή Ιέρνιοι στο ελληνορρωμαϊκότερο) ή τουλάχιστον οι ανεξάρτητοι αυτών, δεν θέλουν να αποκαλούνται Βρεττανοί και σίγουρα όχι Άγγλοι.
Οι Σκωτσέζοι (Σκώτοι ελληνορρωμαϊκότερα) και οι Ουαλοί δεν θέλουν να λέγονται Άγγλοι (https://www.youtube.com/watch?v=VwGZinTeodc).
Οι Άγγλοι αντιθέτως που θέλουν να λέγονται Άγγλοι και Βρεττανοί δεν είναι Βρεττανοί κατά την αυθεντική έννοια, είναι αντιθέτως Γερμανικό φύλο.
Ασχέτως με το τί θέλουν να λέγονται οι Ιρλανδοί και οι Ουαλοί και οι Σκωτσέζοι που ακόμα ομιλούν τις πατρώες Κελτικές τους γλώσσες τους είναι πιο Βρεττανοί από όλους με την αυθεντική έννοια.
ΥΓ Britain (place name) (https://en.wikipedia.org/wiki/Britain_(place_name)), Terminology of the British Isles (https://en.wikipedia.org/wiki/Terminology_of_the_British_Isles), British Isles naming dispute (https://en.wikipedia.org/wiki/British_Isles_naming_dispute)· Wikipedia.
ΥΓ1 Παρεμπιπτόντως «Βρεττανοί» με δύο ταυ είναι η αρχαιότερη (μετά την ακόμα αρχαιότερη μορφή «Πρεττανοί») ελληνική ορθογραφία· «Βρεταννοί» με δύο νυ είναι αντιθέτως ύστερη λατινική γραφή που παρεισέφρησε και στην ελληνική.
Όλοι οι Κέλτες μπορεί να λένε ότι θέλουν, αλλά είναι Αγγλοποιημένοι 100%. Και Κέλτικα (Ιρλανδέζικα, Σκωτσέζικα, Ουαλέζικα) μιλάνε μόνο σε τίποτα χωριά ξεχασμένα από το θεό (κυρίως Ουαλία). Επίσης ούτε αυτοί είναι Βρετανοί «με την αυθεντική έννοια». Στην Ηπειρωτική Ευρώπη (και μερικώς στη σημερινή Τουρκία) σουλατσάριζαν πριν περάσουν στα νησιά.

ioetisap
24-04-18, 00:40
Οι Πρεττανοί της ιστορικής εποχής Κέλτες ήταν εξ ορισμού (βρεττανική/κελτική λέξη κτλ· οι όποιοι προ των Βρεττανών κάτοικοι των εν λόγω νήσων δεν ήσαν Βρεττανοί/Κέλτες, εξ -γλωσσικού- ορισμού)· το ότι η Urheimat tων Κελτών ήταν στην ηπειρωτική Ευρώπη δεν το αλλάζει αυτό. Τα συγκείμενα έχουν σημασία, ειδάλλως όλων τελικά η καταγωγή είναι όπου οι πρώτοι αυτορεπλικάτορες πρωτοεμφανίσθηκαν... ;-)

Οι Κέλτες (/Γαλάτες/Βρεττανοί) πριν την επέκταση των Γερμανικών φύλων κάλυπταν σχεδόν όλη την κεντρική-μεσοδυτική Ευρώπη (τους είχαν φάει εν τω μεταξύ κάτι κομμάτια οι Ρωμαίοι πχ· βλέπε Αστερίξ και Οβελίξ :) )· είχαν φτάσει μάλιστα να κάνουν εκδρομή και στην καθ'ημάς ανατολή περνώντας από τις Θερμοπύλες και τους Δελφούς και καταλήγοντας στην Μικρά Ασία όπου και εξελληνίσθηκαν (https://en.wikipedia.org/wiki/Celtic_settlement_of_Eastern_Europe#Attack_of_Delphi)(Ελληνογαλάτες· εξ ου πχ η Προς Γαλάτας επιστολή της ΚΔ ή ο περίφημος Θνήσκων Γαλάτης (https://en.wikipedia.org/wiki/Dying_Gaul)).

Το ότι τη σήμερον ημέρα οι της Μικράς ή Μεγάλης Βρεττανίας Κέλτες έχουν οι περισσότεροι αγγλοποιηθεί είναι σχετικά πρόσφατο φαινόμενο.
Και κάτι που εγώ δεν αμφισβήτησα, τουναντίον.
Το «που» στο «οι Ιρλανδοί και οι Ουαλοί και οι Σκωτσέζοι που ακόμα ομιλούν τις πατρώες Κελτικές τους γλώσσες τους είναι πιο Βρεττανοί από όλους με την αυθεντική έννοια» που έγραψα ήταν κυρίως διαιρετική αναφορά (=αυτοί από τους x που ακόμα ψ είναι z) ας διευκρινίσω...

megahead13
24-04-18, 01:16
10+ χρόνια στο νησί μένω, εκ των οποίων πάνω από τα μισά μάντεψε που :)

ioetisap
24-04-18, 02:01
Ναι και;!;!
ΥΓ Αμφισβητείς δηλαδή τον Μάλκολμ Τάκερ;!;! Τόλμα αν μπορείς!! ;-)

chat1978
24-04-18, 10:41
10+ χρόνια στο νησί μένω, εκ των οποίων πάνω από τα μισά μάντεψε που :)

Νησιώτης δηλαδή.

kerkiss
24-04-18, 10:53
Νησιώτης δηλαδή.

Καπετάνιος σε ψαροκάϊκο :p

megahead13
24-04-18, 12:07
Νησιώτης δηλαδή.

Καπετάνιος σε ψαροκάϊκο :p
Κανονικά όμως! Ψαρεύω σαρδέλες και μπακαλιάρο στο Βόρειο Ατλαντικό :lol: :p

KLG
24-04-18, 12:10
Κανονικά όμως! Ψαρεύω σαρδέλες και μπακαλιάρο στο Βόρειο Ατλαντικό :lol: :p

Κρίμα όμως που οπως φαίνεται θα περιμένεις 2-3 χρόνια ακόμα μεχρι να ξεφορτωθείς τα fishing quotas :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.