PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 [111] 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

megahead13
24-04-18, 12:18
Για την ώρα ασχολούμαι με disk space quotas :crazy: Αχα κακό εεεε :sneer: :down: :p

ΥΓ Που χάθηκες εσύ ρε γιατρέ; Σ' έχει φάει το ξενύχτι;; :)

KLG
24-04-18, 12:22
Για την ώρα ασχολούμαι με disk space quotas :crazy: Αχα κακό εεεε :sneer: :down: :p

ΥΓ Που χάθηκες εσύ ρε γιατρέ; Σ' έχει φάει το ξενύχτι;; :)

lurking :p

lewton
24-04-18, 14:03
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, πάντως δε ρώτησα για το διαβατήριο αλλά για τη βεβαίωση ανυποταξίας.
Όταν την παραλάβω έφυγα για Ελλάδα κατευθείαν για έκδοση διαβατηρίου για να το έχω εντός λίγων ημερών.

Η βεβαίωση ανυποταξίας έκανε 6 (ή λιγότερες) εργάσιμες να έρθει.
Αίτηση την Δευτέρα 16 Απριλίου και μου είπε ο υπάλληλος του Προξενείου στο Αμβούργο ότι θα κάνει 2-3 μέρες και ότι σε 3 μέρες μπορώ να πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω. Είπε μάλιστα ότι μπορεί να έρθει και αυθημερόν γιατί όλα γίνονται με φαξ (ναι, τηλεομοιότυπο).
Σήμερα μου έστειλαν email να πάω να το παραλάβω.
Δεν ξέρω αν σήμερα το έλαβαν αυτοί ή αν το είχαν νωρίτερα.

Με προβληματίζει το ότι είναι μια απλή φωτοτυπία χωρίς κάποια βεβαίωση ότι είναι γνήσιο.
Να ανησυχήσω;

Veldrin
24-04-18, 14:46
Όχι, τα γνήσια υπογραφής έχουν καταργηθεί εδώ και 2-3 χρόνια, οπότε είσαι εντάξει.

lewton
24-04-18, 14:54
Όχι, τα γνήσια υπογραφής έχουν καταργηθεί εδώ και 2-3 χρόνια, οπότε είσαι εντάξει.
Τα γνήσια αντίγραφα επίσης;
Δηλαδή ένα χαρτί που είναι 100% εκτύπωση από FAX χωρίς κάποιος να έχει βάλει πάνω μια σφραγίδα ή οτιδήποτε άλλο που να λέει ότι είναι γνήσιο θα γίνει δεκτό για να βγάλω διαβατήριο;

Veldrin
24-04-18, 14:56
Τα γνήσια αντίγραφα επίσης;
Δηλαδή ένα χαρτί που είναι 100% εκτύπωση από FAX χωρίς κάποιος να έχει βάλει πάνω μια σφραγίδα ή οτιδήποτε άλλο που να λέει ότι είναι γνήσιο θα γίνει δεκτό για να βγάλω διαβατήριο;

Ναι, για αντίγραφα μιλάω. Το έκανα πριν καμιά εβδομάδα για να αλλάξω το δίπλωμα μου με καινούριο. Έστειλα φωτοαντίγραφα ως είχαν με camscanner και έκανα fax μια εξουσιοδότηση επειδή δεν ήμουν εκεί.

lewton
24-04-18, 15:48
Ναι, για αντίγραφα μιλάω. Το έκανα πριν καμιά εβδομάδα για να αλλάξω το δίπλωμα μου με καινούριο. Έστειλα φωτοαντίγραφα ως είχαν με camscanner και έκανα fax μια εξουσιοδότηση επειδή δεν ήμουν εκεί.

:blink:

Veldrin
24-04-18, 16:22
:blink:

Επιστημονική φαντασία α λα γκρεκ. Επειδή κάποιος πρέπει να τα πάει στο υπουργείο ή σε ΚΕΠ. Τι να κάνουν οι άνθρωποι, κλέφτες να γίνουν; :rolleyes:

lewton
24-04-18, 16:40
Επιστημονική φαντασία α λα γκρεκ. Επειδή κάποιος πρέπει να τα πάει στο υπουργείο ή σε ΚΕΠ. Τι να κάνουν οι άνθρωποι, κλέφτες να γίνουν; :rolleyes:

Δεν ήταν για το camscanner η αντίδραση, για το ότι δέχθηκαν απλή φωτοτυπία.
Σε ευχαριστώ, επομένως προχωρώ σε ταξίδι προς τα πάτρια για έκδοση διαβατηρίου.
Στη χειρότερη θα με συλλάβουν και θα με πάνε στην Τρίπολη για να κάνω θητεία. :scared:

Φανερός Πράκτωρ
24-04-18, 17:02
Φήμες λένε και για φάλαγγα... :p

Veldrin
24-04-18, 17:02
Δεν ήταν για το camscanner η αντίδραση, για το ότι δέχθηκαν απλή φωτοτυπία.
Σε ευχαριστώ, επομένως προχωρώ σε ταξίδι προς τα πάτρια για έκδοση διαβατηρίου.
Στη χειρότερη θα με συλλάβουν και θα με πάνε στην Τρίπολη για να κάνω θητεία. :scared:

Βρήκα το νόμο που καταργεί τις επικυρώσεις σε συναλλαγές με το δημόσιο. Είναι ο 4250/2014

https://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/586

KLG
24-04-18, 17:04
Δεν ήταν για το camscanner η αντίδραση, για το ότι δέχθηκαν απλή φωτοτυπία.
Σε ευχαριστώ, επομένως προχωρώ σε ταξίδι προς τα πάτρια για έκδοση διαβατηρίου.
Στη χειρότερη θα με συλλάβουν και θα με πάνε στην Τρίπολη για να κάνω θητεία. :scared:

Κρυψε την ταυτότητα στη κάλτσα, δίπλα έχει αεροδρόμιο με πτήση της Aegean για Μόναχο. Κάνε την καρδιά σου πέτρα και σκαστα στον Βασιλάκη στην πρώτη σου άδεια :mrgreen:

lewton
24-04-18, 19:00
Κρυψε την ταυτότητα στη κάλτσα, δίπλα έχει αεροδρόμιο με πτήση της Aegean για Μόναχο. Κάνε την καρδιά σου πέτρα και σκαστα στον Βασιλάκη στην πρώτη σου άδεια :mrgreen:

Πολύ καλή ιδέα να κρύψω την ταυτότητά μου. :oneup:

- - - Updated - - -


Βρήκα το νόμο που καταργεί τις επικυρώσεις σε συναλλαγές με το δημόσιο. Είναι ο 4250/2014

https://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/586

:worthy: :worthy: :worthy:

automatix
26-04-18, 10:50
Αυτό που γράφετε σχετικά με τις επικυρώσεις ισχύει για έγγραφα που έχουν εκδοθεί από το δημόσιο και μόνο για συναλλαγές με το δημόσιο. Ιδιώτες δικαιούνται να ζητούν επικυρωμένα έγγραφα το οποίο είναι γρήγορη διαδικασία.

Όσον αφορά την Κύπρο, καλά είναι. Εγώ έμεινα Λευκωσία λίγο φέτος αλλά όχι για δουλειά. Γενικά είναι ανερχόμενα τα πράγματα με καλούς μισθούς σχετικα, ιδίως όμως για senior. Γενικά η ζωή είναι όπως εξωτερικό, καμία σχέση με ελληνική νοοτροπία. Καθημερινές κτλ σπάνια βγαίνουν. Τα ενοίκια έχουν αυξηθεί τα τελευταία χρόνια ενώ υπάρχει έντονη ανοικοδόμηση. Αν τα λεφτά είναι πολύ καλά ίσως να αξίζει αλλά να λάβεις υπόψιν και τη θερμή κατάσταση με τους γείτονες. Εκεί που είσαι τώρα είναι εκτός βεληνεκούς από οποιοδήποτε θέμα προκύψει σε αυτή τη θερμή ζώνη.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-04-18, 11:01
Αυτό που γράφετε σχετικά με τις επικυρώσεις ισχύει για έγγραφα που έχουν εκδοθεί από το δημόσιο και μόνο για συναλλαγές με το δημόσιο. Ιδιώτες δικαιούνται να ζητούν επικυρωμένα έγγραφα το οποίο είναι γρήγορη διαδικασία.
Εκτός από κάποιες κατηγορίες εγγράφων οι οποίες δεν επικυρώνονται από ΚΕΠ αλλά από δικηγόρους.

RASTAVIPER
26-04-18, 12:09
Αυτό που γράφετε σχετικά με τις επικυρώσεις ισχύει για έγγραφα που έχουν εκδοθεί από το δημόσιο και μόνο για συναλλαγές με το δημόσιο. Ιδιώτες δικαιούνται να ζητούν επικυρωμένα έγγραφα το οποίο είναι γρήγορη διαδικασία.

Όσον αφορά την Κύπρο, καλά είναι. Εγώ έμεινα Λευκωσία λίγο φέτος αλλά όχι για δουλειά. Γενικά είναι ανερχόμενα τα πράγματα με καλούς μισθούς σχετικα, ιδίως όμως για senior. Γενικά η ζωή είναι όπως εξωτερικό, καμία σχέση με ελληνική νοοτροπία. Καθημερινές κτλ σπάνια βγαίνουν. Τα ενοίκια έχουν αυξηθεί τα τελευταία χρόνια ενώ υπάρχει έντονη ανοικοδόμηση. Αν τα λεφτά είναι πολύ καλά ίσως να αξίζει αλλά να λάβεις υπόψιν και τη θερμή κατάσταση με τους γείτονες. Εκεί που είσαι τώρα είναι εκτός βεληνεκούς από οποιοδήποτε θέμα προκύψει σε αυτή τη θερμή ζώνη.

Καταλαβαίνω πως το λες αλλα πρωτον η δουλεια θα ειναι Λαρνακα, οπου ακουω τα νοικια οτι ειναι πιο φτηνα απο Λευκωσια και φυσικα απο Μαλτα και δευτερον εφοσον ειναι και παραθαλασια, θα πρεπει να εχει πιο πολλους τουριστες και αρα πιο πολυ ζωη και καθημερινες και γενικα.
Για την περιοχη, ναι μεν ειναι δυσκολα, αλλα με τα συμφεροντα στα πετρελαια, νομιζω θα υπαρχει προστασια απο ξενες χωρες και υπαρχουν τρελες προοπτικες για αναπτυξη εκει.
'ηδη ανεργια στο 8% και σε λιγα χρονια το βλεπω σαν Μαλτα στο 4%

chat1978
26-04-18, 13:05
Αυτό που γράφετε σχετικά με τις επικυρώσεις ισχύει για έγγραφα που έχουν εκδοθεί από το δημόσιο και μόνο για συναλλαγές με το δημόσιο. Ιδιώτες δικαιούνται να ζητούν επικυρωμένα έγγραφα το οποίο είναι γρήγορη διαδικασία.

Όσον αφορά την Κύπρο, καλά είναι. Εγώ έμεινα Λευκωσία λίγο φέτος αλλά όχι για δουλειά. Γενικά είναι ανερχόμενα τα πράγματα με καλούς μισθούς σχετικα, ιδίως όμως για senior. Γενικά η ζωή είναι όπως εξωτερικό, καμία σχέση με ελληνική νοοτροπία. Καθημερινές κτλ σπάνια βγαίνουν. Τα ενοίκια έχουν αυξηθεί τα τελευταία χρόνια ενώ υπάρχει έντονη ανοικοδόμηση. Αν τα λεφτά είναι πολύ καλά ίσως να αξίζει αλλά να λάβεις υπόψιν και τη θερμή κατάσταση με τους γείτονες. Εκεί που είσαι τώρα είναι εκτός βεληνεκούς από οποιοδήποτε θέμα προκύψει σε αυτή τη θερμή ζώνη.

Εγώ θα έλεγα ότι στην Ελλάδα βγαίνουμε και πιστεύω βγαίναμε λιγότερο από το Βέλγιο καθημερινές. Διαφορετικά πράγματα αλλά τα λεφτά ξοδεύονται εδώ σε dinner.

RASTAVIPER
01-05-18, 11:53
Τελικά πάω Λάρνακα για 2 μέρες μεθαύριο.
Πτήση με Emirates και ξενοδοχείο, όλα από την εταιρεία.
Και όλα αυτά χωρίς καν να έχω δεχτεί ακόμα την πρόταση τους.
Αν δω ότι τα πράγματα αξίζουν, μάλλον θα το προχωρήσω.

Φανερός Πράκτωρ
01-05-18, 13:16
Καλή επιτυχία!

RASTAVIPER
01-05-18, 19:25
Καλή επιτυχία!

Ευχαριστώ.
Μια αλλαγή χρειάζεται.

vamvakoolas
03-05-18, 10:32
Τελικά πάω Λάρνακα για 2 μέρες μεθαύριο.
Πτήση με Emirates και ξενοδοχείο, όλα από την εταιρεία.
Και όλα αυτά χωρίς καν να έχω δεχτεί ακόμα την πρόταση τους.
Αν δω ότι τα πράγματα αξίζουν, μάλλον θα το προχωρήσω.

καλη τυχη!

δεν εχεις να χασεις και κατι, στη χειροτερη 2 ημερο διακοπων!:whistle:

RASTAVIPER
03-05-18, 10:39
καλη τυχη!

δεν εχεις να χασεις και κατι, στη χειροτερη 2 ημερο διακοπων!:whistle:

Σε ευχαριστώ, αλλά βασικά δεν είναι ακριβώς έτσι.
Ξεκίνησα νέα δουλειά στην Μάλτα πριν 3 βδομάδες και ήδη έλειπα 3 μέρες την προηγούμενη βδομάδα σε προγραμματισμένες διακοπές.
Οπότε, όπως καταλαβαίνεις δεν κάνει και την καλύτερη εντύπωση ένας φρέσκος εργαζόμενος να την κοπανάει κάθε βδομάδα.
Στην περίπτωση που στραβώσει η δουλειά με τους Ολλανδούς στην Κύπρο, ρισκάρω να γυρίσω Μάλτα και να βρεθώ και εκεί χωρίς δουλειά ή το λιγότερο να με έχουν στην μπούκα από εδώ και πέρα ως κοπανατζή.

Όπως και να έχει, τώρα δεν αλλάζει τίποτα και αν δεν ρισκάρουμε και κάποιες φορές, δεν θα ξέρουμε τι άλλο μπορεί να γίνει στην ζωή.
Καζίνο η φάση και κάποιες φορές πρέπει να το παίξουμε και λίγο πιο δυνατά το παιχνίδι. :)

cool11
03-05-18, 11:43
Σε ευχαριστώ, αλλά βασικά δεν είναι ακριβώς έτσι.
Ξεκίνησα νέα δουλειά στην Μάλτα πριν 3 βδομάδες και ήδη έλειπα 3 μέρες την προηγούμενη βδομάδα σε προγραμματισμένες διακοπές.
Οπότε, όπως καταλαβαίνεις δεν κάνει και την καλύτερη εντύπωση ένας φρέσκος εργαζόμενος να την κοπανάει κάθε βδομάδα.
Στην περίπτωση που στραβώσει η δουλειά με τους Ολλανδούς στην Κύπρο, ρισκάρω να γυρίσω Μάλτα και να βρεθώ και εκεί χωρίς δουλειά ή το λιγότερο να με έχουν στην μπούκα από εδώ και πέρα ως κοπανατζή.

Όπως και να έχει, τώρα δεν αλλάζει τίποτα και αν δεν ρισκάρουμε και κάποιες φορές, δεν θα ξέρουμε τι άλλο μπορεί να γίνει στην ζωή.
Καζίνο η φάση και κάποιες φορές πρέπει να το παίξουμε και λίγο πιο δυνατά το παιχνίδι. :)

Μολις ξεκινησες νεα δουλεια στη Μαλτα, και ψαχνεσαι για Κυπρο;;;

lewton
03-05-18, 12:11
Είναι tricky η απόφαση να δεχτείς ή όχι πρόταση από δουλειά που σου αρέσει αλλά δε σε ενθουσιάζει όσο μια άλλη που παίζει να σου κάτσει αλλά δεν είσαι σίγουρος.
Θεωρώ ότι καλά έκανες όπως κινήθηκες, αν τελικά η δουλειά στην Κύπρο δεν κάτσει δε θα σου κρατήσει κανείς μανιάτικο στην Μάλτα επειδή στην αρχή απουσίασες λίγο.

RASTAVIPER
03-05-18, 14:06
Μολις ξεκινησες νεα δουλεια στη Μαλτα, και ψαχνεσαι για Κυπρο;;;
Βάζεις κάτω τα συν και πλην και αποφασίζεις.
Προσωπικά, την θέση στην Κύπρο αν και τα λεφτά είναι λίγο πιο κάτω από Μάλτα, την προτιμώ για το μέρος (με τα δεκάδες θετικά του), τον κλάδο που θέλω πολύ να μπω και επειδή έχει διεθνές εργασιακό περιβάλλον.

Φανερός Πράκτωρ
03-05-18, 14:46
Θεωρώ ότι καλά έκανες όπως κινήθηκες, αν τελικά η δουλειά στην Κύπρο δεν κάτσει δε θα σου κρατήσει κανείς μανιάτικο στην Μάλτα επειδή στην αρχή απουσίασες λίγο.

Και εγώ αυτό πιστεύω. Το μόνο μείον είναι ότι θα φαίνεται στο CV σου ότι πηδάς από μια εταιρεία σε άλλη σε σύντομο διάστημα.
Εγώ το βρίσκω ελαφρώς τυχοδιωκτικό αν επαναλαμβάνεται (και το αποφεύγω μια που το θεωρώ μείον) αλλά άλλοι το κάνουν.

PopManiac
03-05-18, 15:09
Και εγώ αυτό πιστεύω. Το μόνο μείον είναι ότι θα φαίνεται στο CV σου ότι πηδάς από μια εταιρεία σε άλλη σε σύντομο διάστημα.
Εγώ το βρίσκω ελαφρώς τυχοδιωκτικό αν επαναλαμβάνεται (και το αποφεύγω μια που το θεωρώ μείον) αλλά άλλοι το κάνουν.

Aν το κάνεις μία φορά και μεσολαβούν εβδομάδες ή 2-3 μήνες από τη δουλειά που είχες και δουλειά που μεταπήδησες, τότε ΟΚ δεν τρέχει τίποτε απλά δεν το γράφεις στο CV σου. Στην τελική όλοι δείχνουν κατανόηση και μπορεί να συμβεί στον καθένα.

Αν το κάνεις συστηματικά και για μεγάλη χρονική περίοδο όπου αλλάζεις δουλειά κάθε χρόνο, τότε και μείον είναι και δείχνει τυχοδιωκτισμό. Παρεκτός και αν είσαι contractor, διόλου σπάνιο πλέον στις μέρες μας

Chingachgook
03-05-18, 15:58
Μολις ξεκινησες νεα δουλεια στη Μαλτα, και ψαχνεσαι για Κυπρο;;;

Γιατί σου κάνει εντύπωση; Σε άλλες χώρες, με σημαντικά μικρότερους δείκτες ανεργίας, έχεις την δυνατότητα να ψαχτείς για κάτι καλύτερο. Ιδιαίτερα αν έχεις πετάξει από πάνω σου το σύνδρομο "Ελλάδα, ήλιος, οικογένεια, που να τρέχω στους κρυόκωλους" κτλ.

RASTAVIPER
04-05-18, 07:31
Γιατί σου κάνει εντύπωση; Σε άλλες χώρες, με σημαντικά μικρότερους δείκτες ανεργίας, έχεις την δυνατότητα να ψαχτείς για κάτι καλύτερο. Ιδιαίτερα αν έχεις πετάξει από πάνω σου το σύνδρομο "Ελλάδα, ήλιος, οικογένεια, που να τρέχω στους κρυόκωλους" κτλ. Μπα, Μάλτα και Κύπρο μια χαρά ήλιο και ζεστούς πωπους έχει.

chat1978
04-05-18, 21:10
Aν το κάνεις μία φορά και μεσολαβούν εβδομάδες ή 2-3 μήνες από τη δουλειά που είχες και δουλειά που μεταπήδησες, τότε ΟΚ δεν τρέχει τίποτε απλά δεν το γράφεις στο CV σου. Στην τελική όλοι δείχνουν κατανόηση και μπορεί να συμβεί στον καθένα.

Αν το κάνεις συστηματικά και για μεγάλη χρονική περίοδο όπου αλλάζεις δουλειά κάθε χρόνο, τότε και μείον είναι και δείχνει τυχοδιωκτισμό. Παρεκτός και αν είσαι contractor, διόλου σπάνιο πλέον στις μέρες μας

Εδώ στο Βέλγιο αυτό το freelance είναι απίστευτο. Το Γενάρη ξεκίνησα σε μια εταιρία, πρώην βελγική που εξαγοράστηκε από αυστριακή, και παίζει και να είμαστε οι μόνιμοι λιγότερο από το 50%. Η Αυστριακοί αδυνατούν να καταλάβουν την βελγική πραγματικότητα και τώρα ζητάνε πρόσληψη μόνο εσωτερικών υπαλλήλων. Επειδή όμως εδώ είναι Βέλγιο, και όλα είναι πολύπλοκα χωρίς αιτία, ο ας πούμε ο διευθυντής είναι ελεύθερος επαγγελματίας αλλά μας μιλάει για το πώς όλα γίνονται για τους μόνιμους και πως σαν εταιρεία θέλουμε να χτίσουμε σχέσεις με τους μόνιμο προσωπικό γιατί είμαστε και οικογενειακή πολυεθνική τρομάρα μας. Εντελώς αντιφατικό. Και το χειρότερο είναι ότι τελικά έχεις την αίσθηση ότι αν είσαι μόνιμως είσαι σαν τιμωρία σε σχέση με τον εε, γιατί στον εξοπλισμό και εκεί που μετράει είναι σχετικά τσιπηδες. Μετά έχουμε και τα καραγκιοζιλικια με τα δικαιώματα στο λειτουργικό σύστημα, διπλα καλώδια δικτύου κτλ. Από ότι καταλαβαίνω, σε όλους φαίνονται νορμαλ που σημαίνει ότι αυτά τα καραγκιοζιλικια είναι τυπικό φαινόμενο. Κατά τα άλλα, η πολιτική με τους επαγγελματίες δεν περιπλέκει καθόλου μα καθόλου τα πράγματα και ούτε κατεπεκταση επηρεάζει την παραγωγικότητα.

automatix
05-05-18, 09:09
Και εγώ αυτό πιστεύω. Το μόνο μείον είναι ότι θα φαίνεται στο CV σου ότι πηδάς από μια εταιρεία σε άλλη σε σύντομο διάστημα.
Εγώ το βρίσκω ελαφρώς τυχοδιωκτικό αν επαναλαμβάνεται (και το αποφεύγω μια που το θεωρώ μείον) αλλά άλλοι το κάνουν.

Δεν το βάζεις καθόλου και λες ότι έκανα διακοπές ένα μήνα γιατί το είχα ανάγκη μετά από μια πιεστική περίοδο εργασίας.. Σιγά τα ωά.. Ό,τι δηλώνεις είσαι!

Πάντως δεν υπάρχει ελπίδα, το έξω τελικά είναι αναγκαίο κακό.
Είμαι στο δεύτερο εξάμηνο του μεταπτυχιακού και ξεκίνησα να ψάχνω για δουλίτσα ώστε τον Ιανουάριο που τελειώνω να έχω ήδη ένα εξάμηνο προϋπηρεσία και να έχω ένα διαπραγματευτικό χαρτί για τις αιτήσεις έξω (αν και έχω γενικά προϋπηρεσία αλλά σε άλλο τομέα λόγω προπτυχιακού). Αν και η ανταπόκριση όλως παραδόξως είναι αρκετή, 8/10 αιτήσεις που έκανα, έλαβα κλήση για συνέντευξη, εντούτοις η συμπεριφορά είναι απαράδεκτη.
Πήγα χθες στην 4η συνέντευξη μια εταιρίας ως CRM consultant και μου λέει ο διευθύνων σύμβουλος ότι δίνω 693 ευρώ καθαρά γιατί θα είσαι αντιπαραγωγικός τους πρώτους 3 μήνες. Έχω λέει μια στοίβα εδώ με cv από 22 χρονών με πτυχίο και στρατό. Προφανώς δεν ασχολήθηκα με τα καραγκιοζιλίκια, ζήτησα 850 καθαρά γιατί τόσο κοστολογώ τον εαυτό μου και του είπα να το σκεφτεί. Εάν θέλει σοβαρό εργαζόμενο ώστε να μπορεί να αφοσιωθεί στη δουλειά του και να μη σκέφτεται πως θα βγάλει την επόμενη ημέρα (λόγω χαμηλού μισθού) τότε θα πρέπει να δώσει παραπάνω. Γνώριζα πως έχει το πράγμα γιατί διάβασα και στο glassdoor ωστόσο δε θέλω να είμαι προκατειλημμένος..

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
05-05-18, 09:34
Κάνουν μπαμ από μακριά οι μ@λ@κες. Έπρεπε να του ζητήσεις ένα 1000ρικο καθαρό + bonus απλά για να του ανεβάσεις την πίεση.

RASTAVIPER
05-05-18, 11:13
Δεν το βάζεις καθόλου και λες ότι έκανα διακοπές ένα μήνα γιατί το είχα ανάγκη μετά από μια πιεστική περίοδο εργασίας.. Σιγά τα ωά.. Ό,τι δηλώνεις είσαι!

Πάντως δεν υπάρχει ελπίδα, το έξω τελικά είναι αναγκαίο κακό.
Είμαι στο δεύτερο εξάμηνο του μεταπτυχιακού και ξεκίνησα να ψάχνω για δουλίτσα ώστε τον Ιανουάριο που τελειώνω να έχω ήδη ένα εξάμηνο προϋπηρεσία και να έχω ένα διαπραγματευτικό χαρτί για τις αιτήσεις έξω (αν και έχω γενικά προϋπηρεσία αλλά σε άλλο τομέα λόγω προπτυχιακού). Αν και η ανταπόκριση όλως παραδόξως είναι αρκετή, 8/10 αιτήσεις που έκανα, έλαβα κλήση για συνέντευξη, εντούτοις η συμπεριφορά είναι απαράδεκτη.
Πήγα χθες στην 4η συνέντευξη μια εταιρίας ως CRM consultant και μου λέει ο διευθύνων σύμβουλος ότι δίνω 693 ευρώ καθαρά γιατί θα είσαι αντιπαραγωγικός τους πρώτους 3 μήνες. Έχω λέει μια στοίβα εδώ με cv από 22 χρονών με πτυχίο και στρατό. Προφανώς δεν ασχολήθηκα με τα καραγκιοζιλίκια, ζήτησα 850 καθαρά γιατί τόσο κοστολογώ τον εαυτό μου και του είπα να το σκεφτεί. Εάν θέλει σοβαρό εργαζόμενο ώστε να μπορεί να αφοσιωθεί στη δουλειά του και να μη σκέφτεται πως θα βγάλει την επόμενη ημέρα (λόγω χαμηλού μισθού) τότε θα πρέπει να δώσει παραπάνω. Γνώριζα πως έχει το πράγμα γιατί διάβασα και στο glassdoor ωστόσο δε θέλω να είμαι προκατειλημμένος..

Εμείς τα έχουμε ξαναπεί.
Γιατί ακόμα ασχολείσαι με Ελλάδα;

Φανερός Πράκτωρ
05-05-18, 14:22
Δεν το βάζεις καθόλου και λες ότι έκανα διακοπές ένα μήνα γιατί το είχα ανάγκη μετά από μια πιεστική περίοδο εργασίας.. Σιγά τα ωά.. Ό,τι δηλώνεις είσαι![/OFFTOPIC]

Όχι και ότι δηλώσεις είσαι. Ο κύκλος είναι πολύ μικρότερος μερικές φορές από αυτόν που φαντάζεσαι.
Θα το δεις και όταν μεγαλώσεις. Προφανώς για μια φορά και για μερικές βδομάδες/μήνες, δεν τρέχει και τίποτα.
Αλλά αν το κάνεις σύστημα, δηλώνεις κάτι και όσο ανεβαίνεις και στα χρόνια αλλά και στις θέσεις/ιεραρχία βασίζεσαι και στο όνομα που χτίζεις.

automatix
05-05-18, 17:33
Εμείς τα έχουμε ξαναπεί.
Γιατί ακόμα ασχολείσαι με Ελλάδα;

Ε, όπως προανέφερα έλεγα να μαζέψω λίγη προϋπηρεσία και να μην καταναλώνω πόρους του κράτους (επίδομα ΟΑΕΔ)..
Αλλά, έτσι όπως είναι τα πράγματα, τώρα καταλαβαίνω γιατί έχουμε τόσο μεγάλο ποσοστό.

Από εκεί και πέρα @Φανερός Πράκτωρ, εντάξει δεν είπα να κάνεις καμία υπερβολή. Μερικοί γνωστοί πχ δεν βάζουν στο βιογραφικό τους ποτέ εργασίες που κάνουν κάτω από 8 μήνες πχ. Άλλοι βάζουν και το δικαιολογούν πχ με διακοπές για ξεκούραση.

ΥΓ. Εάν κάποιος δουλεύει σε ΙΤ τομέα, θέση sysadmin είναι οκ για αρχή; Διότι με 2 καθηγητές που μίλησα μου είπαν να πάω σε θέσεις consulting διότι έχουν καλύτερες προοπτικές εξέλιξης σε σχέση με πιο technical. Ωστόσο και Delloite που πήγα, ψιλο παπ*ρολόγοι μου φάνηκαν αυτοί σε τέτοιες θέσεις. (εκεί έδιναν 900 καθαρά και σου λένε στα ίσια ότι δεν υπάρχει ωράριο).

Nassos83
05-05-18, 17:48
Αν θές να δουλέψεις στις "Big 4", το πολύ χιλιάρικο στην Ελλάδα, και να θυμάσαι ότι είναι "μαγαζάκια". Αμφιβάλλω αν έχει αλλάξει τίποτα με τη νοοτροπία που λειτουργούν.

Καλύτερα ψάξε για intern εξωτερικό, αλλά ψαξ'το πολύ καλά γιατί πλέον και οι μισθοί για τους "πρακτικάριους" πρις στον πάτο πηγαίνουν.

chat1978
05-05-18, 19:52
automatic δεν ξέρω τι περιμένεις αλλά στην Ελλάδα αυτά που γίνονται δεν γίνονται τυχαία. Εγώ και πάλι καλά βρίσκω τα 700-900 που δίνουν. Εντυπωσιάζομαι.

Ειδικά για αυτό με το ωράριο που λες, θυμάμαι μια συνέντευξη στην ιντραλοτ, ίσως και ιντρασοφτ, που μου είχαν πει μια αντίστοιχη κουταμαρα. Τότε όμως δεν μασαγα, και τον είχα ρωτήσει στο καπάκι, αν αναγνωρίζεται κάπως αυτή η θυσία για υπερωρίες. Φυσικά, η ερώτηση ήταν γιατί την πορωση αλλά έτσι ήθελα να του πω ευγενικά, μας δουλεύεις ρε; Μου απάντησε φυσικά, ότι λαμβάνεις ένα ΜΠΡΑΒΟ. Σκέφτηκα να του πω και αλλά οκ τις δεν είχα αποφασίσει ακόμα να φύγω από Ελλάδα.

Μετά έπεσα σε κάτι άλλους ερασιτέχνες. Μάλιστα ένας μου είπε ότι πρέπει να είμαι επαγγελματίας όταν του έλεγα ότι κατά βάση τα έχει κάνει σαλάτα και φυσικά αν θέλει ξέρω τι χρειάζεται. Του απάντησα σχεδόν αυτολεξεί, τουλάχιστον εγώ είμαι επαγγελματίας.

Η κοινότητα των μηχανικών λογισμικού έχει βροντηξει με την αναγνώριση ότι πάνω από 4-5 ώρες έντονες πνευματικής διαδικασίας δεν είναι παραγωγικές. Απεναντίας, ουσιαστικά πληρώνονται και με το παραπάνω σε βάθος χρόνου λόγω της καλής συνεισφοράς, ειδικά όταν η υπερεργασία είναι παρατεταμένη. Το ξέρει και η κουτσι Μαρία στο agile και στην Ελλάδα άκουσαν τον γαπ να προσκαλεί το δντ οι εργοδότες και στο καπάκι ανακοίνωσαν περικοπές μισθών, λες και είχαν χρόνο να δουν τι γίνεται. Ελάχιστοι έξυπνοι κράτησαν τους καλούς μισθούς και συνθήκες και επέζησαν γιατί κράτησαν τα ταλέντα, που είναι και όλη η ουσία.

Αυτά λίγο σχετικά με την εργασία στην Ελλάδα με ή χωρίς ΔΝΤ. Και από ξερολιαση εντάξει, πρωταθλητές μαζί με τους Βέλγους.

automatix
05-05-18, 21:19
Πήγα και εγώ στην ιντραλότ/ιντρασόφτ/ιντραΤρίαΚιλάΚώδικα και έφτασα πάλι μέχρι το τελευταίο στάδιο και έριξα άκυρο.
Ρε συ γενικά εγώ δεν είμαι από Αθήνα, οπότε με τα χρήματα που μου λένε (700 συνήθως) δεν μπορώ να ζήσω νορμάλ χωρίς να σκέφτομαι το ταλιράκι. Οπότε και δε θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία.
Από εκεί και πέρα έχω πετύχει και "λαχαναγορίτη" με εταιρία λογισμικού και πολλά άλλα "φρούτα" που μοιράζουν ακόμη και 500ευρα μισθούς. Αρχικά το ξεκίνησα το όλο θέμα με τις συνεντεύξεις για να δω τι ανταπόκριση θα έχω από την αγορά εργασίας. Μετά το είδα ως ένα παιχνιδάκι ώστε να μάθω να τους λέω αυτά που θέλουν να ακούσουν και τέλος ως ανάπτυξη των negotiation skills το οποίο δεν αποδίδει χαχα.

Ως εκ τούτου, ναι καλά είναι τα 700 (αν και τόσα έπαιρνε ο εργάτης που γυρνούσε με το φιλμ γύρω γύρω την παλέτα στην προηγούμενη δουλειά μου), αλλά όταν πας να δουλέψεις σε εταιρίες που παίρνουν πρότζεκτ από έξω, είναι σα να σε κοροϊδεύουν με τα 700. Τέλος πάντων, είδομεν.

chat1978
05-05-18, 21:50
Πήγα και εγώ στην ιντραλότ/ιντρασόφτ/ιντραΤρίαΚιλάΚώδικα και έφτασα πάλι μέχρι το τελευταίο στάδιο και έριξα άκυρο.
Ρε συ γενικά εγώ δεν είμαι από Αθήνα, οπότε με τα χρήματα που μου λένε (700 συνήθως) δεν μπορώ να ζήσω νορμάλ χωρίς να σκέφτομαι το ταλιράκι. Οπότε και δε θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία.
Από εκεί και πέρα έχω πετύχει και "λαχαναγορίτη" με εταιρία λογισμικού και πολλά άλλα "φρούτα" που μοιράζουν ακόμη και 500ευρα μισθούς. Αρχικά το ξεκίνησα το όλο θέμα με τις συνεντεύξεις για να δω τι ανταπόκριση θα έχω από την αγορά εργασίας. Μετά το είδα ως ένα παιχνιδάκι ώστε να μάθω να τους λέω αυτά που θέλουν να ακούσουν και τέλος ως ανάπτυξη των negotiation skills το οποίο δεν αποδίδει χαχα.

Ως εκ τούτου, ναι καλά είναι τα 700 (αν και τόσα έπαιρνε ο εργάτης που γυρνούσε με το φιλμ γύρω γύρω την παλέτα στην προηγούμενη δουλειά μου), αλλά όταν πας να δουλέψεις σε εταιρίες που παίρνουν πρότζεκτ από έξω, είναι σα να σε κοροϊδεύουν με τα 700. Τέλος πάντων, είδομεν.

Η Ελλάδα προβλέπεται να γίνει near shore hub. Έχει σαφώς ανώτερο επίπεδο από Ινδία και σαφώς πιο συμβατική κουλτούρα από πχ Ουκρανία.

Que sera sera
06-05-18, 01:25
Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Δεν ξέρω για τις άλλες χώρες της ΕΕ, αλλά ΗΒ πρέπει να παραδώσεις το Ελληνικό (ή όποιο άλλο ΕΕ) δίπλωμα για να πάρεις το Βρετανικό. Δεν χρειάζονται εξετάσεις και η όλη υπόθεση την τελευταία φορά που κοίταξα κόστίζε £50.


εχεις σε παρακαλω πολυ καποιο λινκ για αυτο; με ενδιαφερει

lewton
06-05-18, 03:06
εχεις σε παρακαλω πολυ καποιο λινκ για αυτο; με ενδιαφερει

http://lmgtfy.com/?q=convert+eu+driving+license+to+British

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
06-05-18, 10:17
Τέτοια λεφτά δίνουν στην Ίντρασοφτ; Όσο σκέφτομαι πόσα τους ζήτησα...:tooth

prometheas
08-05-18, 13:28
Αν θές να δουλέψεις στις "Big 4", το πολύ χιλιάρικο στην Ελλάδα, και να θυμάσαι ότι είναι "μαγαζάκια". Αμφιβάλλω αν έχει αλλάξει τίποτα με τη νοοτροπία που λειτουργούν.

Καλύτερα ψάξε για intern εξωτερικό, αλλά ψαξ'το πολύ καλά γιατί πλέον και οι μισθοί για τους "πρακτικάριους" πρις στον πάτο πηγαίνουν.


Τιποτα απολύτως δεν έχει αλλάξει όπως τίποτα δεν έχει αλλάξει (δυστυχώς) και στην νοοτροπία του κόσμου.

lewton
11-05-18, 12:48
Μετά από ταξίδι αστραπή στην Ελλάδα, και χωρίς να με συλλάβουν στο Αστυνομικό Τμήμα αν και η κοπέλα έβλεπε απαγόρευση εξόδου από την χώρα στον υπολογιστή, είμαι πλέον ευτυχής κάτοχος νέου διαβατηρίου και είμαι ελεύθερος να γυρίσω τον κόσμο.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Για την ιστορία, ανυπότακτος εξωτερικού, πήρε περίπου μία εβδομάδα (και 50€) να έρθει στο προξενείο η βεβαίωση ανυποταξίας από την στρατονομία, και με αυτήν πήγα Ελλάδα και έβγαλα κανονικά το διαβατήριό μου εντός 5 ημερών με το στάνταρ κόστος των 84.40 €.

doctor_667
11-05-18, 17:07
Μετά από ταξίδι αστραπή στην Ελλάδα, και χωρίς να με συλλάβουν στο Αστυνομικό Τμήμα αν και η κοπέλα έβλεπε απαγόρευση εξόδου από την χώρα στον υπολογιστή, είμαι πλέον ευτυχής κάτοχος νέου διαβατηρίου και είμαι ελεύθερος να γυρίσω τον κόσμο.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Για την ιστορία, ανυπότακτος εξωτερικού, πήρε περίπου μία εβδομάδα (και 50€) να έρθει στο προξενείο η βεβαίωση ανυποταξίας από την στρατονομία, και με αυτήν πήγα Ελλάδα και έβγαλα κανονικά το διαβατήριό μου εντός 5 ημερών με το στάνταρ κόστος των 84.40 €.

Μπορείς να γράψεις 2-3 πράγματα παραπάνω, γιατί η κοπέλα μου θέλει να ανανεώσει το διαβατήριο το καλοκαίρι Ελλάδα και με έβαλε σε σκέψεις αν θα μπορούσα να το κάνω κι εγώ Ελλάδα αν και έχω απαγόρευση εξόδου. Δηλαδή δεν είπε απολύτως τίποτα ή αυτό είναι το στάτους όλων των ανυπότακτων και δε δημιουργεί πρόβλημα στο διαβατήριο;

Όταν το ανανέωσα εγώ στο προξενείο, υπήρχε μια γραμμή στο τελευταίο χαρτί που υπέγραψα ότι δηλώνω ότι δεν έχω απαγόρευση εξόδου ή κάτι τέτοιο αλλά δεν ήμπυν διατεθειμένος να το συζητήσω με τον υπάλληλο μετά από την ταλαιπωρία που είχα τραβήξει στην Ελλάδα προσπαθώντας να καταλάβω από που προκύπτει αυτό.

Φανερός Πράκτωρ
11-05-18, 17:44
Γιατί να έχετε απαγόρευση εξόδου; Δεν είστε ανυπότακτοι του εξωτερικού; Δεν έχετε κάνει τη σχετική διαδικασία στο προξενείο;

- - - Updated - - -

Ο ανυπότακτος εξωτερικού αν δεν κάνω λάθος έχει ειδικό status. Η απαγόρευση εξόδου είναι (πάλι αν δεν κάνω λάθος) για τους ανυπότακτους εσωτερικού

8anos
11-05-18, 18:00
Εχουν απαγόρευση εξόδου αν και δεν φαίνεται ο λόγος, Οταν δινεις το χαρτι της ανυποταξιας εξωτερικου ανοιγουν οι πόρτες

lewton
11-05-18, 18:16
Εχουν απαγόρευση εξόδου αν και δεν φαίνεται ο λόγος, Οταν δινεις το χαρτι της ανυποταξιας εξωτερικου ανοιγουν οι πόρτες

Το αυτό.
Ντεμέκ απαγόρευση εξόδου γιατί κάποιος βαριέται να τη διαγράψει.

- - - Updated - - -


Μπορείς να γράψεις 2-3 πράγματα παραπάνω, γιατί η κοπέλα μου θέλει να ανανεώσει το διαβατήριο το καλοκαίρι Ελλάδα και με έβαλε σε σκέψεις αν θα μπορούσα να το κάνω κι εγώ Ελλάδα αν και έχω απαγόρευση εξόδου. Δηλαδή δεν είπε απολύτως τίποτα ή αυτό είναι το στάτους όλων των ανυπότακτων και δε δημιουργεί πρόβλημα στο διαβατήριο;

Όταν το ανανέωσα εγώ στο προξενείο, υπήρχε μια γραμμή στο τελευταίο χαρτί που υπέγραψα ότι δηλώνω ότι δεν έχω απαγόρευση εξόδου ή κάτι τέτοιο αλλά δεν ήμπυν διατεθειμένος να το συζητήσω με τον υπάλληλο μετά από την ταλαιπωρία που είχα τραβήξει στην Ελλάδα προσπαθώντας να καταλάβω από που προκύπτει αυτό.

Είσαι ανυπότακτος εξωτερικού;
Αν όχι, μη σε πάρω στο λαιμό μου.
Αν ναι, κάνε ο,τι έγραψα. Ρώτα οποία απορία έχεις, δεν ξέρω τι να εξηγήσω παραπάνω.

Και επειδή έχει γίνει ένα θέμα με το GDPR, είχα μπει να κλείσω ηλεκτρονικό ραντεβού στο προξενείο Μονάχου δοκιμαστικά, επειδή δεν έχουνε στο Αμβούργο και ήθελα να δω αν λειτουργεί, και μπορούσα να δω τα ονόματα όλων όσων έχουν ραντεβού.
Όποιος δεν έχει δουλειά και θέλει να κερδίσει λίγα λεπτά διασημότητα ας το κάνει ένα βίντεο και να το βγάλει στο YouTube. Εγώ δεν έχω χρόνο και δε θέλω να μπλέξω με το νόμο.

kerkiss
11-05-18, 19:36
Σήμερα έμαθα ένα νέο που με στεναχώρησε αλλά και που κατανοώ απόλυτα
Ο γιατρός μας (παθολόγος) εξαιρετικός επιστήμονας και άνθρωπος φεύγει για την Κύπρο
Εδώ δουλεύει σε νοσοκομείο και επιπλέον παρέχει τις υπηρεσίες του (δωρεάν) στην κοινότητα και κερδίζει 2,000ευρώ/μήνα
Στην Κύπρο θα δουλεύει και αυτός και η γυναίκα επίσης γιατρός που εδώ είναι άνεργη και θα κερδίζουν 4.000ευρώ/μήνα Χ 2
Έχει τρία παιδιά και δεν μπορούσε να αρνηθεί μια τέτοια προσφορά
Με τις ευχές μου για καλλίτερη ζωή για όλη την οικογένεια και τις ευχαριστίες μου για την προσφορά του :oneup:

RASTAVIPER
11-05-18, 20:26
Σήμερα έμαθα ένα νέο που με στεναχώρησε αλλά και που κατανοώ απόλυτα
Ο γιατρός μας (παθολόγος) εξαιρετικός επιστήμονας και άνθρωπος φεύγει για την Κύπρο
Εδώ δουλεύει σε νοσοκομείο και επιπλέον παρέχει τις υπηρεσίες του (δωρεάν) στην κοινότητα και κερδίζει 2,000ευρώ/μήνα
Στην Κύπρο θα δουλεύει και αυτός και η γυναίκα επίσης γιατρός που εδώ είναι άνεργη και θα κερδίζουν 4.000ευρώ/μήνα Χ 2
Έχει τρία παιδιά και δεν μπορούσε να αρνηθεί μια τέτοια προσφορά
Με τις ευχές μου για καλλίτερη ζωή για όλη την οικογένεια και τις ευχαριστίες μου για την προσφορά του :oneup:

Λογικό και επόμενο

@ ADSLgr.com All rights reserved.