PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 [112] 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

doctor_667
14-05-18, 10:36
...και χωρίς να με συλλάβουν στο Αστυνομικό Τμήμα αν και η κοπέλα έβλεπε απαγόρευση εξόδου από την χώρα στον υπολογιστή


Αυτό είναι το κομάτι που δεν κατάλαβα, η κοπέλα το αγνόησε επειδή ξέρει ότι έτσι φαίνονται οι ανυπότακτοι και δεν αλλάζει;

automatix
14-05-18, 10:48
Αν θές να δουλέψεις στις "Big 4", το πολύ χιλιάρικο στην Ελλάδα, και να θυμάσαι ότι είναι "μαγαζάκια". Αμφιβάλλω αν έχει αλλάξει τίποτα με τη νοοτροπία που λειτουργούν.

Καλύτερα ψάξε για intern εξωτερικό, αλλά ψαξ'το πολύ καλά γιατί πλέον και οι μισθοί για τους "πρακτικάριους" πρις στον πάτο πηγαίνουν.

Τι εννοείς είναι μαγαζάκια; Μάλλον εκεί θα καταλήξω μιας και είναι 100% σχετικό με το μεταπτυχιακό το αντικείμενο της θέσης. Θα ξέρω σίγουρα την παρασκευή.
Όσον αφορά το χρηματικό, λέω να το καταπιώ για ένα χ χρονικό διάστημα. Θεωρώ πως είναι η καλύτερη αρχή ώστε μετά να κοιτάξω έξω, όταν θα έχω στα χέρια μου το μαστεράκι.

PopManiac
14-05-18, 10:58
Τι εννοείς είναι μαγαζάκια; Μάλλον εκεί θα καταλήξω μιας και είναι 100% σχετικό με το μεταπτυχιακό το αντικείμενο της θέσης. Θα ξέρω σίγουρα την παρασκευή.
Όσον αφορά το χρηματικό, λέω να το καταπιώ για ένα χ χρονικό διάστημα. Θεωρώ πως είναι η καλύτερη αρχή ώστε μετά να κοιτάξω έξω, όταν θα έχω στα χέρια μου το μαστεράκι.

Κανένα μαγαζάκι οι big 4, δεν καταλαβαίνω πώς κανείς πετάει τέτοια πυροτεχνήματα ;) Προχώρα άφοβα, αρκεί βέβαια να ξέρεις ότι οι 4 τους juniors τους ξεζουμίζουν για ένα κομμάτι ψωμί επειδή γνωρίζουν την αξία που έχει να προσθέσεις 'θητεία' εκεί στο βιογραφικό σου. Φαντάζομαι ότι στην Ελλάδα δεν είναι καν ξεροκόμματο αλλά ψιχουλάκια. Και εξωτερικό έτσι όπως είναι το πράγμα, δυστυχώς, μη νομίζεις ότι είναι καλύτερα να πηδάς από το ένα internship στο άλλο.

Καλή τύχη και πραγματικά αν καταφέρεις και μπεις τότε μετράς ήδη ένα σημαντικό βήμα μπροστά

Nassos83
14-05-18, 11:04
Τι εννοείς είναι μαγαζάκια; Μάλλον εκεί θα καταλήξω μιας και είναι 100% σχετικό με το μεταπτυχιακό το αντικείμενο της θέσης. Θα ξέρω σίγουρα την παρασκευή.
Όσον αφορά το χρηματικό, λέω να το καταπιώ για ένα χ χρονικό διάστημα. Θεωρώ πως είναι η καλύτερη αρχή ώστε μετά να κοιτάξω έξω, όταν θα έχω στα χέρια μου το μαστεράκι.

Όταν αρχίσεις τα πάρε-δώσε με middle και senior level μανατζαραίους θα καταλάβεις. Καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι, είτε εδώ είτε στο εξωτερικό.

Φανερός Πράκτωρ
14-05-18, 11:04
Και ποιες είναι οι big 4 (στο software dev) για μας τους αδαείς του εξωτερικού;
Intrasoft; Nokia; μετά;

PopManiac
14-05-18, 11:10
Και ποιες είναι οι big 4 (στο software dev) για μας τους αδαείς του εξωτερικού;
Intrasoft; Nokia; μετά;

Eγώ μόνο αυτές τις big 4 (https://en.wikipedia.org/wiki/Big_Four_accounting_firms) ξέρω και σε εκείνες αναφέρομαι :p

Chingachgook
14-05-18, 11:12
Slayer, Metallica, Anthrax, Megadeth άπιστοι. Μόνο αυτοί είναι οι Big Four :twisted:

Φανερός Πράκτωρ
14-05-18, 11:16
Κατάλαβα... :lol:

lewton
14-05-18, 11:37
Επίσης: https://en.wikipedia.org/wiki/Big_Four_(banking)#Greece

Αλλά από το context, ο πρώτος που έγραψε για Big Four έγραφε για ΙΤ εταιρίες.
Δεν έχω ιδέα ποιες εννοούσε.

tsigarid
14-05-18, 11:48
Εγώ τους big 5 (https://en.wikipedia.org/wiki/Big_five_game) ξέρω μόνο :p

RASTAVIPER
14-05-18, 11:52
Τι εννοείς είναι μαγαζάκια; Μάλλον εκεί θα καταλήξω μιας και είναι 100% σχετικό με το μεταπτυχιακό το αντικείμενο της θέσης. Θα ξέρω σίγουρα την παρασκευή.
Όσον αφορά το χρηματικό, λέω να το καταπιώ για ένα χ χρονικό διάστημα. Θεωρώ πως είναι η καλύτερη αρχή ώστε μετά να κοιτάξω έξω, όταν θα έχω στα χέρια μου το μαστεράκι.

Ξεκίνα εσύ να γράφεις καλά ονόματα εταιρειων στο CV και σε 1-2 χρόνια κοιτάς και για ευκαιρίες σε Κύπρο ή αλλού.

automatix
14-05-18, 12:06
Επίσης: https://en.wikipedia.org/wiki/Big_Four_(banking)#Greece

Αλλά από το context, ο πρώτος που έγραψε για Big Four έγραφε για ΙΤ εταιρίες.
Δεν έχω ιδέα ποιες εννοούσε.

Αν εννοείς εμένα, τις accounting-consulting big four εννοούσα. Οι 2 από αυτές προσφέρουν και υπηρεσίες στον τομέα του infosec.

PopManiac
14-05-18, 12:14
Αν εννοείς εμένα, τις accounting-consulting big four εννοούσα. Οι 2 από αυτές προσφέρουν και υπηρεσίες στον τομέα του infosec.

Αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα, παρ'όλα αυτά να έχεις το εξής υπόψιν σου: Αν καταφέρεις και μπεις, κύριο μέλημά σου να είναι να αποκτήσεις εμπειρία τομέα και να μεταπηδήσεις σε εταιρεία του τομέα αυτού. Π.χ. αν είσαι στη McKinsey και δουλεύεις στον τομέα πληρωμών / χρηματοπιστωτικών υπηρεσιών, το επόμενο βήμα σου να είναι σε κάποια μεγάλη τράπεζα ή οίκο. Εκτός και αν σου βγαίνει σε μια τέτοια εταιρεία και ανεβείς εκεί τα σκαλοπάτια (διόλου εύκολο αλλά σαφέστατα πολύ δυνατό βήμα)

megahead13
14-05-18, 12:19
Slayer, Metallica, Anthrax, Megadeth άπιστοι. Μόνο αυτοί είναι οι Big Four :twisted:
:worthy: :respekt: :worthy: :respekt: :worthy:

Valder
16-05-18, 16:48
Κανένα μαγαζάκι οι big 4, δεν καταλαβαίνω πώς κανείς πετάει τέτοια πυροτεχνήματα ;) Προχώρα άφοβα, αρκεί βέβαια να ξέρεις ότι οι 4 τους juniors τους ξεζουμίζουν για ένα κομμάτι ψωμί επειδή γνωρίζουν την αξία που έχει να προσθέσεις 'θητεία' εκεί στο βιογραφικό σου. Φαντάζομαι ότι στην Ελλάδα δεν είναι καν ξεροκόμματο αλλά ψιχουλάκια. Και εξωτερικό έτσι όπως είναι το πράγμα, δυστυχώς, μη νομίζεις ότι είναι καλύτερα να πηδάς από το ένα internship στο άλλο.

Καλή τύχη και πραγματικά αν καταφέρεις και μπεις τότε μετράς ήδη ένα σημαντικό βήμα μπροστά

Μόνο εγω δεν αισθάνομαι καλά με αυτή τη bold φράση ή παραείμαι ιδεαλιστής; Με κάθε σεβασμό, ειλικρινά δε το λέω απέναντί σου, αλλά απέναντι στην ιδέα, τη σκέψη.

Δηλαδή ο άλλος έχει βγάλει καλά πτυχία και μεταπτυχιακά (τα οποία πρακτικά του τα ακυρώνεις όταν τον βάζεις και σε νέες διαδικασίες assessment) και παει και στέλνει αδαής το βιογραφικό κι ελπίζει. Α και όχι οποιοδήποτε generic cv ή cover letter αλλά tailored στη θέση. Σα να λέμε βγαίνεις ραντεβού με νέα φιλενάδα κάθε μέρα και κόβεις την παλιά γλώσσα και φυτεύεις καινούρια πριν της δώσεις το πρώτο φιλί για να μη σε πει απροετοίμαστο! Αλλά αυτό άντε να το καταλάβω. Πρέπει να δείξεις γιατί ενδιαφέρθηκες γι αυτή τη θέση κι όχι ότι είσαι ένας τυχαίος που τα έστελνες αέρα πατέρα. Οκ εντάξει, το καταλαβαίνω ως εδω!

Και έχεις μετά:

1ο τεστάκι shl τύπου cognitive numerical reasoning assessment και πράσινα άλογα για τα οποία στο νετ υπάρχει ολόκληρο πανηγύρι πώλησης τεστακίων και ερωτήσεων προπόνησης για να καταφέρεις να ξεπεράσεις τον πρώτο από τους δέκα σκοπέλους για να βρεις δουλειά.

1η συνέντευξη με ότι φανφάρα προσποιητή ακούσεις και πρέπει να πεις ντυμένος στην τρίχα μες το άγχος μπροστά σε κάποια νεαρή καλοβαμμένη κουκλίτσα που έχει μεγαλύτερο άγχος ακόμα κι από σένα που είσαι ο υποψήφιος.

"Που βλέπετε τον εαυτό σας σε 5 χρόνια"
"-Στη θέση σου!"

2ο τεστάκι επιτόπιο που πρέπει να έχεις ACCA λέμε τώρα, για να ανταπεξέλθεις

2η συνέντευξη απ οσους τα καταφέρουν!

κλπ κλπ.


Κι όλα αυτά για να σε ξεζουμίσει μια -αξιόλογη, οκ δε λέω- εταιρία στο 15ωρο για ψίχουλα γιαααα να έχεις κάααποτε την ελπίδα να φύγεις έξω.


Θα μου πεις έτσι είναι το παιχνίδι, αμα θες παίζεις. Ξέρω. Δε θα έχεις άδικο. Αλλά still... beats the logic out of me πως διάολο τα καταφέρανε οι άλλοι και μπήκανε... Τόσο νεύρο; Τόση υπομονή κι επιμονή;

Και πάλι μη το πάρεις προσωπικά, σε εκτιμώ απίστευτα και το ξέρεις. Απλά ήθελα να το κουβεντιάσω, να δω που σφάλλω, που βλέπω αυτόν τον κόσμο τόσο στραβά. Και μόνο για να τα γράψω όλα αυτά εξοντώνομαι ψυχικά.

anon
16-05-18, 17:10
υπομονή, επιμονή, και πολύ τύχη. δυστυχώς όλοι λένε, ή νομίζουν, ότι όλα αυτά τα τεστ κλπ λειτουργουν με μαθηματική ακρίβεια. Μπούρδες. Λίγο να μην είναι η μέρα σου, ή ναναι ζοχαδιασμένος ο άλλος, και έχεις πάρει τον μπούλο. timing επίσης. Νομίζω απο όσο έχω δεί ότι όσοι είναι στο τέλος (και δεν είναι άσχετοι φυσικά), ευννοούνται.
Ενα άλλο σημαντικό, όσο και να μην το λένε, γιατί δεν πρέπει, είναι ηλικία και ΕΜΦΑΝΙΣΗ. Γενικά, πως φαίνεσαι. Εαν είναι για διευθυντική θέση και δεν πα να έχεις 500 πτυχία και σεμινάρια, εαν φαίνεσαι κακομοίρης, θα σου πάρει την θέση ο ναρκισσος ψυχάκιας με την άψογη εμφάνιση και το σούπερ εγω (έτσι χαρακτηρίζονται όλοιοι CEO στις ΗΠΑ, και ότι στην πράξη, οι περισσότεροι εξ αυτών είναι τελείως άχρηστοι, μόνο που δεν ξέρουν να τους ξεχωρίσουν.. λένε..) Πάντως η εμφάνιση και τι "αέρα" δίνεις γύρω παίζει σημαντικό ρόλο σε συνεντεύξεις, και ας μην το λένε.
Και να το ξαναπω. ΤΥΧΗ.

Nassos83
16-05-18, 17:21
Μόνο εγω δεν αισθάνομαι καλά με αυτή τη bold φράση ή παραείμαι ιδεαλιστής; Με κάθε σεβασμό, ειλικρινά δε το λέω απέναντί σου, αλλά απέναντι στην ιδέα, τη σκέψη.

Δηλαδή ο άλλος έχει βγάλει καλά πτυχία και μεταπτυχιακά (τα οποία πρακτικά του τα ακυρώνεις όταν τον βάζεις και σε νέες διαδικασίες assessment) και παει και στέλνει αδαής το βιογραφικό κι ελπίζει. Α και όχι οποιοδήποτε generic cv ή cover letter αλλά tailored στη θέση. Σα να λέμε βγαίνεις ραντεβού με νέα φιλενάδα κάθε μέρα και κόβεις την παλιά γλώσσα και φυτεύεις καινούρια πριν της δώσεις το πρώτο φιλί για να μη σε πει απροετοίμαστο! Αλλά αυτό άντε να το καταλάβω. Πρέπει να δείξεις γιατί ενδιαφέρθηκες γι αυτή τη θέση κι όχι ότι είσαι ένας τυχαίος που τα έστελνες αέρα πατέρα. Οκ εντάξει, το καταλαβαίνω ως εδω!

Και έχεις μετά:

1ο τεστάκι shl τύπου cognitive numerical reasoning assessment και πράσινα άλογα για τα οποία στο νετ υπάρχει ολόκληρο πανηγύρι πώλησης τεστακίων και ερωτήσεων προπόνησης για να καταφέρεις να ξεπεράσεις τον πρώτο από τους δέκα σκοπέλους για να βρεις δουλειά.

1η συνέντευξη με ότι φανφάρα προσποιητή ακούσεις και πρέπει να πεις ντυμένος στην τρίχα μες το άγχος μπροστά σε κάποια νεαρή καλοβαμμένη κουκλίτσα που έχει μεγαλύτερο άγχος ακόμα κι από σένα που είσαι ο υποψήφιος.

"Που βλέπετε τον εαυτό σας σε 5 χρόνια"
"-Στη θέση σου!"

2ο τεστάκι επιτόπιο που πρέπει να έχεις ACCA λέμε τώρα, για να ανταπεξέλθεις

2η συνέντευξη απ οσους τα καταφέρουν!

κλπ κλπ.


Κι όλα αυτά για να σε ξεζουμίσει μια -αξιόλογη, οκ δε λέω- εταιρία στο 15ωρο για ψίχουλα γιαααα να έχεις κάααποτε την ελπίδα να φύγεις έξω.


Θα μου πεις έτσι είναι το παιχνίδι, αμα θες παίζεις. Ξέρω. Δε θα έχεις άδικο. Αλλά still... beats the logic out of me πως διάολο τα καταφέρανε οι άλλοι και μπήκανε... Τόσο νεύρο; Τόση υπομονή κι επιμονή;

Και πάλι μη το πάρεις προσωπικά, σε εκτιμώ απίστευτα και το ξέρεις. Απλά ήθελα να το κουβεντιάσω, να δω που σφάλλω, που βλέπω αυτόν τον κόσμο τόσο στραβά. Και μόνο για να τα γράψω όλα αυτά εξοντώνομαι ψυχικά.

Το 2008 είχα δώσει τέτοιο στην PwC και το πέρασα, από τύχη βέβαια, γιατί είχα δώσει ακριβώς το ίδιο τέστ στη Coca Cola με τις ίδιες ερωτήσεις και ήξερα φυσικά τις απαντήσεις. :lol:

Τα θαλάσσωσα μετά σε άλλα γραπτά τέστ, τέλος πάντων δεν πήρα τη δουλειά, και λίγους μήνες μετά έσκασε η Lehman...

PopManiac
16-05-18, 18:52
Μόνο εγω δεν αισθάνομαι καλά με αυτή τη bold φράση ή παραείμαι ιδεαλιστής; Με κάθε σεβασμό, ειλικρινά δε το λέω απέναντί σου, αλλά απέναντι στην ιδέα, τη σκέψη.

Δηλαδή ο άλλος έχει βγάλει καλά πτυχία και μεταπτυχιακά (τα οποία πρακτικά του τα ακυρώνεις όταν τον βάζεις και σε νέες διαδικασίες assessment) και παει και στέλνει αδαής το βιογραφικό κι ελπίζει. Α και όχι οποιοδήποτε generic cv ή cover letter αλλά tailored στη θέση. Σα να λέμε βγαίνεις ραντεβού με νέα φιλενάδα κάθε μέρα και κόβεις την παλιά γλώσσα και φυτεύεις καινούρια πριν της δώσεις το πρώτο φιλί για να μη σε πει απροετοίμαστο! Αλλά αυτό άντε να το καταλάβω. Πρέπει να δείξεις γιατί ενδιαφέρθηκες γι αυτή τη θέση κι όχι ότι είσαι ένας τυχαίος που τα έστελνες αέρα πατέρα. Οκ εντάξει, το καταλαβαίνω ως εδω!

Και έχεις μετά:

1ο τεστάκι shl τύπου cognitive numerical reasoning assessment και πράσινα άλογα για τα οποία στο νετ υπάρχει ολόκληρο πανηγύρι πώλησης τεστακίων και ερωτήσεων προπόνησης για να καταφέρεις να ξεπεράσεις τον πρώτο από τους δέκα σκοπέλους για να βρεις δουλειά.

1η συνέντευξη με ότι φανφάρα προσποιητή ακούσεις και πρέπει να πεις ντυμένος στην τρίχα μες το άγχος μπροστά σε κάποια νεαρή καλοβαμμένη κουκλίτσα που έχει μεγαλύτερο άγχος ακόμα κι από σένα που είσαι ο υποψήφιος.

"Που βλέπετε τον εαυτό σας σε 5 χρόνια"
"-Στη θέση σου!"

2ο τεστάκι επιτόπιο που πρέπει να έχεις ACCA λέμε τώρα, για να ανταπεξέλθεις

2η συνέντευξη απ οσους τα καταφέρουν!

κλπ κλπ.


Κι όλα αυτά για να σε ξεζουμίσει μια -αξιόλογη, οκ δε λέω- εταιρία στο 15ωρο για ψίχουλα γιαααα να έχεις κάααποτε την ελπίδα να φύγεις έξω.


Θα μου πεις έτσι είναι το παιχνίδι, αμα θες παίζεις. Ξέρω. Δε θα έχεις άδικο. Αλλά still... beats the logic out of me πως διάολο τα καταφέρανε οι άλλοι και μπήκανε... Τόσο νεύρο; Τόση υπομονή κι επιμονή;

Και πάλι μη το πάρεις προσωπικά, σε εκτιμώ απίστευτα και το ξέρεις. Απλά ήθελα να το κουβεντιάσω, να δω που σφάλλω, που βλέπω αυτόν τον κόσμο τόσο στραβά. Και μόνο για να τα γράψω όλα αυτά εξοντώνομαι ψυχικά.

Ναι, δεν διαφωνούμε σε τίποτε από αυτά που γράφεις συνεπώς δεν βλέπω τι μου προσάπτεις εδώ.

Τα shl tests είναι όντως παπάτζα με την έννοια πως αρκεί να προετοιμαστείς.

Τώρα, για το ότι λέω να "καταφέρεις" να μπεις, το εννοώ ποικιλλοτρόπως και σίγουρα όχι σαν όνειρο ζωής. Είναι απίστευτα πολλοί οι παράγοντες και παράμετροι για οποιαδήποτε δουλειά (και σίγουρα η τύχη παίζει σπουδαίο ρόλο ιδιαίτερα για πόστα που είναι διαφημισμένα δημόσια και όχι για πόστα που βρίσκεις εσωτερικά μέσω δικτύου σου - αν παίζουν δουλειές βέβαια και ευκαιρίες) που χτυπάς και συνεπώς το να "καταφέρεις" να μπεις σημαίνει αυτό. Αν δεν το καταφέρεις, επίσης δεν σημαίνει τίποτε.

Για τις big 4 που αναφέρομαι πάντως το ξαναλέω ότι για έναν που ξεκινά καριέρα είναι σημαντικό σχολείο και σίγουρα σου δίνει εφόδια και καλό βιογραφικό. Αν δεν περάσεις από εκεί, πάλι δεν σημαίνει τίποτε απαραίτητα - με την έννοια ότι είσαι καμένος

chat1978
16-05-18, 19:28
υπομονή, επιμονή, και πολύ τύχη. δυστυχώς όλοι λένε, ή νομίζουν, ότι όλα αυτά τα τεστ κλπ λειτουργουν με μαθηματική ακρίβεια. Μπούρδες. Λίγο να μην είναι η μέρα σου, ή ναναι ζοχαδιασμένος ο άλλος, και έχεις πάρει τον μπούλο. timing επίσης. Νομίζω απο όσο έχω δεί ότι όσοι είναι στο τέλος (και δεν είναι άσχετοι φυσικά), ευννοούνται.
Ενα άλλο σημαντικό, όσο και να μην το λένε, γιατί δεν πρέπει, είναι ηλικία και ΕΜΦΑΝΙΣΗ. Γενικά, πως φαίνεσαι. Εαν είναι για διευθυντική θέση και δεν πα να έχεις 500 πτυχία και σεμινάρια, εαν φαίνεσαι κακομοίρης, θα σου πάρει την θέση ο ναρκισσος ψυχάκιας με την άψογη εμφάνιση και το σούπερ εγω (έτσι χαρακτηρίζονται όλοιοι CEO στις ΗΠΑ, και ότι στην πράξη, οι περισσότεροι εξ αυτών είναι τελείως άχρηστοι, μόνο που δεν ξέρουν να τους ξεχωρίσουν.. λένε..) Πάντως η εμφάνιση και τι "αέρα" δίνεις γύρω παίζει σημαντικό ρόλο σε συνεντεύξεις, και ας μην το λένε.
Και να το ξαναπω. ΤΥΧΗ.

Εγώ έχω διαβάσει ότι αρκετοί από αυτούς κατατάσσονται ως τρελοι από αρκετούς ψυχίατρος καθαρά με βάση το κριτήριο του πόσο η συμπεριφορά τους διαφοροποιείται από το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο ενώ το βλάπτει και ταυτόχρονα. Δεν το θυμάμαι ακριβώς αλλά αυτό το είχα διαβάσει στο βιβλίο the bank.

RASTAVIPER
16-05-18, 19:38
Περί εφορίας σε ξένη χώρα.
Υπάρχει λόγος να κάνω κλείσιμο εφορίας από Μάλτα πριν πάω Κύπρο;
Οι εφορίες δεν επικοινωνούν; Τα ένσημα μπορεί να χαθούν ή να υπάρχει κάποιο άλλο θέμα, αν δεν κάνω την διαδικασία εδώ στην Μάλτα;
Τυπικά μου είπαν ότι πρέπει να το κάνω εδώ στην Μάλτα.
Από την άλλη, στην Κύπρο ο εργοδότης μου είπε ότι δεν χρειάζεται κάποιο τέτοιο έντυπο για να ξεκινήσω.

Οπότε με ενδιαφέρει καθαρά για το τυπικό του πράγματος και όχι ότι θα έχω θέμα με την δουλειά.

tsigarid
16-05-18, 20:01
Εγώ όταν έφυγα από τη Γαλλία, απλά έφυγα. Όταν έρθει η ώρα για τη σύνταξη, θα σκεφτώ τι θα κάνω.

anon
16-05-18, 22:30
Περί εφορίας σε ξένη χώρα.
Υπάρχει λόγος να κάνω κλείσιμο εφορίας από Μάλτα πριν πάω Κύπρο;
Οι εφορίες δεν επικοινωνούν; Τα ένσημα μπορεί να χαθούν ή να υπάρχει κάποιο άλλο θέμα, αν δεν κάνω την διαδικασία εδώ στην Μάλτα;
Τυπικά μου είπαν ότι πρέπει να το κάνω εδώ στην Μάλτα.
Από την άλλη, στην Κύπρο ο εργοδότης μου είπε ότι δεν χρειάζεται κάποιο τέτοιο έντυπο για να ξεκινήσω.

Οπότε με ενδιαφέρει καθαρά για το τυπικό του πράγματος και όχι ότι θα έχω θέμα με την δουλειά.

είναι οριστικό ότι μένεις Κυπρο; Γιατί θυμάμαι έλεγες ότι θα κάτσεις να δείς πρώτα, λίγο, τι παίζει και αν σου αρέσει.
Νομίζω δεν χρειάζεται να βιάζεσαι άμεσα με το ξεκίνημα κιόλας να τα τακτοποιήσεις όλα. Και σίγουρα θα βρείς και άλλους, απο Μάλτα, να σε κατατοπίσουν σχετικά. Ενα θέμα είναι να κλείσεις ότι έχει να κάνει με εφορία (εκεί), και ένα άλλο με το ασφαλιστικό. Εκεί πρέπει να δείς εαν υπάρχει πρώτα απο όλα η δυνατότητα και εαν σε συμφέρει, της μεταφοράς των ετών εργασίας απο εκεί στο τελευταίο προορισμό σου, προκειμένου να βγάλεις πιο εύκολα και ίσως καλύτερη σύνταξη.

RASTAVIPER
16-05-18, 23:35
είναι οριστικό ότι μένεις Κυπρο; Γιατί θυμάμαι έλεγες ότι θα κάτσεις να δείς πρώτα, λίγο, τι παίζει και αν σου αρέσει.
Νομίζω δεν χρειάζεται να βιάζεσαι άμεσα με το ξεκίνημα κιόλας να τα τακτοποιήσεις όλα. Και σίγουρα θα βρείς και άλλους, απο Μάλτα, να σε κατατοπίσουν σχετικά. Ενα θέμα είναι να κλείσεις ότι έχει να κάνει με εφορία (εκεί), και ένα άλλο με το ασφαλιστικό. Εκεί πρέπει να δείς εαν υπάρχει πρώτα απο όλα η δυνατότητα και εαν σε συμφέρει, της μεταφοράς των ετών εργασίας απο εκεί στο τελευταίο προορισμό σου, προκειμένου να βγάλεις πιο εύκολα και ίσως καλύτερη σύνταξη.

Υπέγραψα συμβόλαιο με Κύπρο και ξεκινώ αρχές του μήνα.
Για ασφαλιστικό δεν έχω ακούσει κάτι.
Και για την εφορία μου το είπαν άλλοι Έλληνες που ήταν μαζί μου Μάλτα και έφυγαν πριν μερικές εβδομάδες και αυτοί για Κύπρο. Και αυτοί κλείσιμο έκαναν στην εφορία πριν πάνε εκεί.

Όσο για την μεταφορά των ετών εργασίας, αυτό ρώτησα νωρίτερα.
Δεν το τακτοποιούν οι εφορίες μεταξύ τους;

sdikr
16-05-18, 23:36
Υπέγραψα συμβόλαιο με Κύπρο και ξεκινώ αρχές του μήνα.
Για ασφαλιστικό δεν έχω ακούσει κάτι.
Και για την εφορία μου το είπαν άλλοι Έλληνες που ήταν μαζί μου Μάλτα και έφυγαν πριν μερικές εβδομάδες και αυτοί για Κύπρο. Και αυτοί κλείσιμο έκαναν στην εφορία πριν πάνε εκεί.

Όσο για την μεταφορά των ετών εργασίας, αυτό ρώτησα νωρίτερα.
Δεν το τακτοποιούν οι εφορίες μεταξύ τους;

Δεν έχει να κάνει με την εφορία τα χρόνια εργασίας - για σύνταξη, είναι τα ασφαλιστικά ταμεία, αυτά είναι κάτι που όταν θα έρθει η ώρα θα χρειαστεί μάλλον λίγο τρέξιμο

Valder
17-05-18, 03:55
Ναι, δεν διαφωνούμε σε τίποτε από αυτά που γράφεις συνεπώς δεν βλέπω τι μου προσάπτεις εδώ.

Απολύτως τίποτα! Απλούστατα έτσι όπως είπες την έκφραση στο προηγούμενο ποστ (πριν την εξηγήσεις δηλαδή σε αυτή την απάντηση), μου βγήκε αυτή η αρνητική σκέψη. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω και εξυπακούεται μόνον επί της σκέψης η αρνητικότητα και οχι κατά εσου, αλίμονο. Έντιμα!

chat1978
17-05-18, 07:59
Δεν έχει να κάνει με την εφορία τα χρόνια εργασίας - για σύνταξη, είναι τα ασφαλιστικά ταμεία, αυτά είναι κάτι που όταν θα έρθει η ώρα θα χρειαστεί μάλλον λίγο τρέξιμο

Το έχω και εγώ μεγάλη απορία το θα γίνει. Ελλάδα σε διαφορετικά ταμεία πριν την μηχανοργάνωση και τώρα Βέλγιο. Να δω πως θα βγει άκρη.

Μια και αναφέρθηκε το θέμα. Υπάρχει κόσμος που ουσιαστικά κάνει τουρισμό με εργασία. 3 χρόνια Σινγκαπούρη, μετά 3 χρόνια Αυστραλία και κάποια χρόνια Ευρώπη. Αυτοί οι άνθρωποι τι ακριβώς κάνουν όσο αφορά το μακροχρόνιο σχέδιο που λέγεται σύνταξη πιθανά στην χώρα προέλευσής τους; Λέμε τώρα καθώς και αυτοί που μένουμε στον ίδιο τόπο, να δω τι θα πάρουμε.

Από τότε που μετακόμισα εξωτερικό και έκανα και κάποια ταξίδια γνώρισα περισσότερο αυτή την φιλοσοφία και θα με ενδιέφερε και μένα. Μια χαρά πχ πήγαινα Νέα Ζηλανδία μετά από αυτά που είδα.

tsigarid
17-05-18, 10:24
Το έχω και εγώ μεγάλη απορία το θα γίνει. Ελλάδα σε διαφορετικά ταμεία πριν την μηχανοργάνωση και τώρα Βέλγιο. Να δω πως θα βγει άκρη.

Μια και αναφέρθηκε το θέμα. Υπάρχει κόσμος που ουσιαστικά κάνει τουρισμό με εργασία. 3 χρόνια Σινγκαπούρη, μετά 3 χρόνια Αυστραλία και κάποια χρόνια Ευρώπη. Αυτοί οι άνθρωποι τι ακριβώς κάνουν όσο αφορά το μακροχρόνιο σχέδιο που λέγεται σύνταξη πιθανά στην χώρα προέλευσής τους; Λέμε τώρα καθώς και αυτοί που μένουμε στον ίδιο τόπο, να δω τι θα πάρουμε.

Από τότε που μετακόμισα εξωτερικό και έκανα και κάποια ταξίδια γνώρισα περισσότερο αυτή την φιλοσοφία και θα με ενδιέφερε και μένα. Μια χαρά πχ πήγαινα Νέα Ζηλανδία μετά από αυτά που είδα.

Η γνώμη μου είναι να περιμένεις τη σύνταξη για να αποφασίσεις. Τα χρόνια αυτά δεν χάνονται, και δεν ξέρεις τώρα (πχ αν είσαι 40 χρονών) τι θα σε συμφέρει ή θα θέλεις να κάνεις όταν πας 65-70. Δεν ξέρείς ούτε οικονομικά τι θα συμφέρει, ούτε σε ποια χώρα θα πας να ζήσεις, ούτε τι διακρατικές συμφωνίες θα υπάρχουν. Το να μεταφέρεις τα πάντα σε μία χώρα (πχ Ελλάδα) τώρα και αποφασίσεις 20 χρόνια μετά να πάρεις σύνταξη πχ στη Γαλλία, με τα σημερινά δεδομένα σημαίνει ότι θα χάσεις λεφτά. Μπορεί στο μέλλον να είναι καλύτερα, αλλά μπορεί και χειρότερα, κανείς δεν ξέρει, οπότε προσωπικά θα ασχοληθώ με το θέμα όταν θα είναι επίκαιρο.

Φανερός Πράκτωρ
17-05-18, 11:10
Καλή συζήτηση... Μια που και εγώ έχω κάμποσα χρόνια σε ευρωπαϊκές κυρίως χώρες και σκεφτόμουν πότε και που να τα μεταφέρω.

8anos
17-05-18, 11:24
για την ωρα δεν χρειάζεται να κάνουμε κατι. Οταν ερθει η ώρα, δηλαδη λιγα χρόνια πριν το βλεπουμε.
Η συμβουλή μου πάντως ειναι να κρατάτε και σε έγγραφη μορφή αποδεικτικά της εργασίας σας και των ασφαλιστικών εισφορών απο όλα τα στάδια της εργασιακής ζωής. Έστω και μια απλή εκτύπωση.

Φανερός Πράκτωρ
17-05-18, 11:38
Ναι, αυτό το έχω κάνει ήδη (για άλλους λόγους). Επιπλέον μέσα στην ΕΕ πρέπει να μεταφέρονται από χώρα σε χώρα.
Δεν το έχω ψάξει αλλά έχω αυτή την αίσθηση. Το έχει κοιτάξει κανείς πιο επισταμένα;

sdikr
17-05-18, 11:39
Το έχω και εγώ μεγάλη απορία το θα γίνει. Ελλάδα σε διαφορετικά ταμεία πριν την μηχανοργάνωση και τώρα Βέλγιο. Να δω πως θα βγει άκρη.

Μια και αναφέρθηκε το θέμα. Υπάρχει κόσμος που ουσιαστικά κάνει τουρισμό με εργασία. 3 χρόνια Σινγκαπούρη, μετά 3 χρόνια Αυστραλία και κάποια χρόνια Ευρώπη. Αυτοί οι άνθρωποι τι ακριβώς κάνουν όσο αφορά το μακροχρόνιο σχέδιο που λέγεται σύνταξη πιθανά στην χώρα προέλευσής τους; Λέμε τώρα καθώς και αυτοί που μένουμε στον ίδιο τόπο, να δω τι θα πάρουμε.

Από τότε που μετακόμισα εξωτερικό και έκανα και κάποια ταξίδια γνώρισα περισσότερο αυτή την φιλοσοφία και θα με ενδιέφερε και μένα. Μια χαρά πχ πήγαινα Νέα Ζηλανδία μετά από αυτά που είδα.

Δεν ξέρω να σου πω, γνωρίζω για περιπτώσεις που ήταν μόνο σε μια χώρα στο εξωτερικό, που εκεί μετά απο κάποιο (ή πολύ) τρέξιμο στο παλιό ΙΚΑ τα βρίσκανε τα ταμεία των δυο χωρών.
Μέχρι τα 80 όμως έχουμε καιρό :biggrin:

KLG
17-05-18, 11:44
Περί εφορίας σε ξένη χώρα.
Υπάρχει λόγος να κάνω κλείσιμο εφορίας από Μάλτα πριν πάω Κύπρο;
Οι εφορίες δεν επικοινωνούν; Τα ένσημα μπορεί να χαθούν ή να υπάρχει κάποιο άλλο θέμα, αν δεν κάνω την διαδικασία εδώ στην Μάλτα;
Τυπικά μου είπαν ότι πρέπει να το κάνω εδώ στην Μάλτα.
Από την άλλη, στην Κύπρο ο εργοδότης μου είπε ότι δεν χρειάζεται κάποιο τέτοιο έντυπο για να ξεκινήσω.

Οπότε με ενδιαφέρει καθαρά για το τυπικό του πράγματος και όχι ότι θα έχω θέμα με την δουλειά.

Οταν φέυγεις απο μια χώρα (με στοιχειώδη οργάνωση) δηλώνεις μέσω μιας διαδικασίας οτι φευγεις για να γινει διακοπή του ΑΜΚΑ / ΑΦΜ (τα αντίστοιχα). Σίγουρα θα υπάρχει ενα ΚΕΠ, δεδομένου οτι δεν υπάρχει κάποιος Μαλτέζος εδώ να σε βοηθήσει.

Οι εφορίες δεν επικοινωνουν (για τους ψιλικατζίδες). Απλά όσο δεν έχεις εισόδημα δεν θα πληρώνεις φόρο. Η εφορία της νέας χώρας μπορεί να σου ζητήσει εκκαθαριστικό απο την παλιά.

Τα ενσημα είναι μεγάλη ιστορία, πάλι πρέπει να ρωτήσεις το HR ή ΚΕΠ αν δεν θες να βγεις κάρτα. Σε οργανωμένες χώρες υπάρχει δυνατότητα να παρεις ενα μέρος του ποσού, συνήθως μικρό και με αναδρομικούς φόρους. Αλλιώς συμβιβάζεσαι με την ιδέα οτι οταν θα φτάσει αυτη η ώρα θα πίνεις ενα καφεδάκι στην υγεία της Μαλτάς. Ο λογαριασμός γίνεται στο τέλος, αλλά καλό είναι να έχεις αντίτυπα των συνεισφορών σου, και οσο πιο πολυ χαρτουρα γίνεται τώρα, επειδή αν αρχίσεις να ψαχνεσαι σε 20-30 χρόνια μπορεί να μην υπάρχει καν Μαλτα :p

RASTAVIPER
17-05-18, 11:54
Οταν φέυγεις απο μια χώρα (με στοιχειώδη οργάνωση) δηλώνεις μέσω μιας διαδικασίας οτι φευγεις για να γινει διακοπή του ΑΜΚΑ / ΑΦΜ (τα αντίστοιχα). Σίγουρα θα υπάρχει ενα ΚΕΠ, δεδομένου οτι δεν υπάρχει κάποιος Μαλτέζος εδώ να σε βοηθήσει.

Οι εφορίες δεν επικοινωνουν (για τους ψιλικατζίδες). Απλά όσο δεν έχεις εισόδημα δεν θα πληρώνεις φόρο. Η εφορία της νέας χώρας μπορεί να σου ζητήσει εκκαθαριστικό απο την παλιά.

Τα ενσημα είναι μεγάλη ιστορία, πάλι πρέπει να ρωτήσεις το HR ή ΚΕΠ αν δεν θες να βγεις κάρτα. Σε οργανωμένες χώρες υπάρχει δυνατότητα να παρεις ενα μέρος του ποσού, συνήθως μικρό και με αναδρομικούς φόρους. Αλλιώς συμβιβάζεσαι με την ιδέα οτι οταν θα φτάσει αυτη η ώρα θα πίνεις ενα καφεδάκι στην υγεία της Μαλτάς. Ο λογαριασμός γίνεται στο τέλος, αλλά καλό είναι να έχεις αντίτυπα των συνεισφορών σου, και οσο πιο πολυ χαρτουρα γίνεται τώρα, επειδή αν αρχίσεις να ψαχνεσαι σε 20-30 χρόνια μπορεί να μην υπάρχει καν Μαλτα :p

Δεν υπάρχουν ΚΕΠ στην Μάλτα, μόνο στα κεντρικά της εφορίας παίζει ενημέρωση και διακοπή της ιστορίας.
Μάλλον θα στείλω την γυναίκα να καθαρίσει, αφού εγώ θα έχω φύγει μέχρι τότε.
Όπως είπες, καλό είναι να το έχουμε το χαρτί.

KLG
17-05-18, 11:59
Δεν υπάρχουν ΚΕΠ στην Μάλτα, μόνο στα κεντρικά της εφορίας παίζει ενημέρωση και διακοπή της ιστορίας.
Μάλλον θα στείλω την γυναίκα να καθαρίσει, αφού εγώ θα έχω φύγει μέχρι τότε.
Όπως είπες, καλό είναι να το έχουμε το χαρτί.

Τιποτα? Ουτε γραφείο τύπου Citizens Services? Καλά, 5% φόρο πληρώνετε στη Μαλτα και δεν σας έχουν τα βασικά; :lol: :p

Ας πάει τότε στις αντιστοιχες υπηρεσίες, εφορία για εκκαθαριστικό, και εκεί που δίνουν άδεια παραμονής / κοινωνική ασφάλιση για τη διακοπή.

Φανερός Πράκτωρ
17-05-18, 12:08
Η συνήθης πρακτική (για Γαλλία, Γερμανία κλπ) είναι ότι δηλώνεις ότι φεύγεις σε περίπτωση που ενδιαφέρονται.
Η εφορία συνήθως πάει με το που είναι η φορολογική σου κατοικία. Αυτή βγαίνει με το που μένεις το μεγαλύτερο μέρος ενός έτους.
Εκεί θα γίνει η κύρια δήλωσή σου (δλδ εκεί λογικά θα δηλώσεις το παγκόσμιο εισόδημά σου για εκείνο το έτος) και στο άλλο μέρος η συμπληρωματική (δλδ τι έβγαλες απλά στη συγκεκριμένη χώρα για το διάστημα που ήσουν εκεί).

Αυτά είναι πολύ γενικά και για τα πιο ειδικά μιλάς με την εφορία.
Good luck

RASTAVIPER
17-05-18, 13:03
Τιποτα? Ουτε γραφείο τύπου Citizens Services? Καλά, 5% φόρο πληρώνετε στη Μαλτα και δεν σας έχουν τα βασικά; :lol: :p

Ας πάει τότε στις αντιστοιχες υπηρεσίες, εφορία για εκκαθαριστικό, και εκεί που δίνουν άδεια παραμονής / κοινωνική ασφάλιση για τη διακοπή.

Όταν στο 20λεπτο φτάνεις στα κεντρικά της εφορίας από το 80% του νησιου, γιατί να έχουνε έξτρα υπηρεσίες για αυτό;
Αφού είναι μια σταλιά το μέρος.
Και φόρο πληρώνουν οι εργαζόμενοι κοντά στο 25%.

chat1978
17-05-18, 18:39
για την ωρα δεν χρειάζεται να κάνουμε κατι. Οταν ερθει η ώρα, δηλαδη λιγα χρόνια πριν το βλεπουμε.
Η συμβουλή μου πάντως ειναι να κρατάτε και σε έγγραφη μορφή αποδεικτικά της εργασίας σας και των ασφαλιστικών εισφορών απο όλα τα στάδια της εργασιακής ζωής. Έστω και μια απλή εκτύπωση.

Αυτό είναι πολύ σωστό. Ένα από τα πράγματα που δεν έκανα με το ΙΚΑ πριν φύγω. Κάτι ουσιαστικά ξεκίνησα να σκαναρω τα πάντα μετά το 2011.

- - - Updated - - -


...Το να μεταφέρεις τα πάντα σε μία χώρα (πχ Ελλάδα) τώρα και αποφασίσεις 20 χρόνια μετά να πάρεις σύνταξη πχ στη Γαλλία, με τα σημερινά δεδομένα σημαίνει ότι θα χάσεις λεφτά. Μπορεί στο μέλλον να είναι καλύτερα, αλλά μπορεί και χειρότερα, κανείς δεν ξέρει, οπότε προσωπικά θα ασχοληθώ με το θέμα όταν θα είναι επίκαιρο.

Εδώ σε έχασα. Καταλαβαίνω την λογική αλλά δεν κατάλαβα το πώς συνδέεται με αυτό που ρώτησα ως εργασιακό τουρισμό.

tsigarid
17-05-18, 20:25
Εδώ σε έχασα. Καταλαβαίνω την λογική αλλά δεν κατάλαβα το πώς συνδέεται με αυτό που ρώτησα ως εργασιακό τουρισμό.

Αυτό που εννοώ είναι ότι αποφάσισα για μένα να μην ασχοληθώ με τα συντάξιμα χρόνια πριν έρθει η ώρα της σύνταξης, με ότι ισοτιμίες υπάρχουν τότε.

chat1978
17-05-18, 22:04
Αυτό που εννοώ είναι ότι αποφάσισα για μένα να μην ασχοληθώ με τα συντάξιμα χρόνια πριν έρθει η ώρα της σύνταξης, με ότι ισοτιμίες υπάρχουν τότε.

Δηλαδή κανείς ότι γουστάρεις και όταν έρθει ο καιρός βλέπουμε. Κινείσαι μεταξύ χωρών ΕΕ ή και εκτός;

Φανερός Πράκτωρ
18-05-18, 01:24
Τελείως έκτος.... :p

tsigarid
18-05-18, 11:26
Δηλαδή κανείς ότι γουστάρεις και όταν έρθει ο καιρός βλέπουμε. Κινείσαι μεταξύ χωρών ΕΕ ή και εκτός;

Εντός (Γαλλία) εκτός (ΗΠΑ) και επί τα αυτά (Ελλάδα). Απ' όλα έχει ο μπαξές :p

giorgiosgr
19-05-18, 03:45
Ηθελα να ρωτησω για το θεμα της προυπηρεσιας. Συγγενικο μου προσωπο σκεφτεται να παει στο εξωτερικο αλλα πραγματικα αναρωτιεμαι αν θα μπορεσει να βρει δουλεια. Ο συγκεκριμενος ανθρωπος ειχε σπουδασει Διοικηση Επιχειρησεων στη Αγγλια, χωρις να παρει μαστερ ή κατι παραπανω. Στη συνεχεια γυρισε στην Ελλαδα (και αφου πηγε στρατο) ασχοληθηκε με την οικογενειακη επιχειρηση (εστιατοριο σε νησι) που τοτε εβγαζε τρελα λεφτα, βαζοντας ετσι το πτυχιο του "στο συρταρι". Το θεμα ειναι οτι τα τελευταια χρονια εχουν δυσκολεψει τα πραγματα λογω κρισης και σκεφτεται να εκμεταλευτει τις σπουδες του. Πλεον ομως ειναι 45 ετων και χωρις καμια προυπηρεσια (εκτος απο το εστιατοριο που εχει η οικογενεια του). Υπαρχει περιπτωση ετσι οπως εχουν τα πραγματα να τον προσλαβουν στο εξωτερικο?

RASTAVIPER
19-05-18, 07:29
Ηθελα να ρωτησω για το θεμα της προυπηρεσιας. Συγγενικο μου προσωπο σκεφτεται να παει στο εξωτερικο αλλα πραγματικα αναρωτιεμαι αν θα μπορεσει να βρει δουλεια. Ο συγκεκριμενος ανθρωπος ειχε σπουδασει Διοικηση Επιχειρησεων στη Αγγλια, χωρις να παρει μαστερ ή κατι παραπανω. Στη συνεχεια γυρισε στην Ελλαδα (και αφου πηγε στρατο) ασχοληθηκε με την οικογενειακη επιχειρηση (εστιατοριο σε νησι) που τοτε εβγαζε τρελα λεφτα, βαζοντας ετσι το πτυχιο του "στο συρταρι". Το θεμα ειναι οτι τα τελευταια χρονια εχουν δυσκολεψει τα πραγματα λογω κρισης και σκεφτεται να εκμεταλευτει τις σπουδες του. Πλεον ομως ειναι 45 ετων και χωρις καμια προυπηρεσια (εκτος απο το εστιατοριο που εχει η οικογενεια του). Υπαρχει περιπτωση ετσι οπως εχουν τα πραγματα να τον προσλαβουν στο εξωτερικο?

Πολύ δύσκολη περίπτωση.
Όχι ότι πλέον και τα πτυχία σημαίνουν κάτι σε ιδιωτικές επιχειρήσεις, αλλά ουσιαστικά μιλάμε για ένα άτομο που ούτε κάποιο πτυχίο έχει, αλλά ούτε και προϋπηρεσία σε κάτι εκτός του εστιατορίου.

Σε αυτή την περίπτωση, θα πρέπει να κοιτάξει αυτό που ξέρει να κάνει καλά. Ας εστιάσει σε εταιρείες εστίασης και σίγουρα κάτι θα βρει, ειδικά αν μιλάει και ξένες γλώσσες.

lewton
19-05-18, 08:59
Αν περιμένει να πάει έξω και να βρει δουλειά ως manager σε περιβάλλον white-collar, καλύτερα να αρχίσει να παίζει τζόκερ.
Μπορεί όμως να ψάξει θέση στο hospitality όπου έχει τόση εμπειρία, οι Άλπεις είναι γεμάτες ξενοδοχεία και εστιατόρια που ψάχνουν προσωπικό (και managers).

evantigger
19-05-18, 11:30
Ηθελα να ρωτησω για το θεμα της προυπηρεσιας. Συγγενικο μου προσωπο σκεφτεται να παει στο εξωτερικο αλλα πραγματικα αναρωτιεμαι αν θα μπορεσει να βρει δουλεια. Ο συγκεκριμενος ανθρωπος ειχε σπουδασει Διοικηση Επιχειρησεων στη Αγγλια, χωρις να παρει μαστερ ή κατι παραπανω. Στη συνεχεια γυρισε στην Ελλαδα (και αφου πηγε στρατο) ασχοληθηκε με την οικογενειακη επιχειρηση (εστιατοριο σε νησι) που τοτε εβγαζε τρελα λεφτα, βαζοντας ετσι το πτυχιο του "στο συρταρι". Το θεμα ειναι οτι τα τελευταια χρονια εχουν δυσκολεψει τα πραγματα λογω κρισης και σκεφτεται να εκμεταλευτει τις σπουδες του. Πλεον ομως ειναι 45 ετων και χωρις καμια προυπηρεσια (εκτος απο το εστιατοριο που εχει η οικογενεια του). Υπαρχει περιπτωση ετσι οπως εχουν τα πραγματα να τον προσλαβουν στο εξωτερικο?

Υπάρχουν ακόμα και ΙΤ εταιρείες που προσλαμβάνουν entry level θέσεις με προϋπηρεσία στην εξυπηρέτηση πελατών και στο hospitality.
Αλλά σωστά σου λένε κι οι από πάνω, ότι υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες ξενοδοχεία που ψάχνουν και για μανατζερ. Και δε θα είναι εύκολο. Αλλά αν μιλάει καλά μια ξένη γλώσσα είναι δυνατό.

giorgiosgr
19-05-18, 13:31
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Στα Αγγλικα σιγουρα εχει το Proficiency, ενω μιλαει Γερμανικα και Γαλλικα χωρις να εχει καποιο χαρτι. Το θεμα ειναι οτι ειναι πεσμενος ψυχολογικα και ενω θελει να παει στο εξωτερικο δεν το αποφασιζει λογω ηλικιας. Εγω πιστευω οτι αν ηθελε σιγουρα θα εβρισκε δουλεια στο νησι του σε καποια ξενοδοχειακη μοναδα ή εστιατοριο, αλλα επειδη εκει ειναι γνωστος του κακοφαινεται απο αφεντικο να γινει υπαλληλος. Ειχε χρονια σχεση με Αγγλιδα στο Brighton, γνωριζει ανθρωπους που εχουν εκει επιχειρησεις, και νομιζω οτι προς τα εκει θα πρεπει να κατευθυνθει. Πρεπει πρωτα ομως να αφησει την γκρινια... Εγω παντως θα μιλησω μαζι του.

RASTAVIPER
19-05-18, 15:32
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Στα Αγγλικα σιγουρα εχει το Proficiency, ενω μιλαει Γερμανικα και Γαλλικα χωρις να εχει καποιο χαρτι. Το θεμα ειναι οτι ειναι πεσμενος ψυχολογικα και ενω θελει να παει στο εξωτερικο δεν το αποφασιζει λογω ηλικιας. Εγω πιστευω οτι αν ηθελε σιγουρα θα εβρισκε δουλεια στο νησι του σε καποια ξενοδοχειακη μοναδα ή εστιατοριο, αλλα επειδη εκει ειναι γνωστος του κακοφαινεται απο αφεντικο να γινει υπαλληλος. Ειχε χρονια σχεση με Αγγλιδα στο Brighton, γνωριζει ανθρωπους που εχουν εκει επιχειρησεις, και νομιζω οτι προς τα εκει θα πρεπει να κατευθυνθει. Πρεπει πρωτα ομως να αφησει την γκρινια... Εγω παντως θα μιλησω μαζι του.

Αν έρθει Μάλτα, θα βρει αύριο δουλειά στην εστίαση.
Μάλιστα δεν θα ξέρει τι να διαλέξει.
Το θέμα είναι δεν ξέρω πόσα λεφτά θα παίρνει.
Εξαρτάται πόσο καλά θα πουλήσει το προφίλ του.

lewton
19-05-18, 17:21
Τα λεφτά είναι στις Άλπεις.

RASTAVIPER
20-05-18, 07:58
Τα λεφτά είναι στις Άλπεις.

Υποθέτω διάβασες ότι ο άνθρωπος είναι νησιώτης.
Οπότε τι θεωρείς πιο πιθανό;
Να πάει σε άλλο νησί ή στα βουνά;

lewton
20-05-18, 09:29
Υποθέτω διάβασες ότι ο άνθρωπος είναι νησιώτης.
Οπότε τι θεωρείς πιο πιθανό;
Να πάει σε άλλο νησί ή στα βουνά;
Αυτό που διάβασα είναι ότι έχει κατάθλιψη και δεν θέλει να πάει πουθενά.
Άρα καλύτερα βουνά για να αλλάξει παραστάσεις και να ανέβει η ψυχολογία του. :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.