PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 [115] 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

anon
14-06-18, 09:41
Ξέρω ακριβώς τι θες (https://www.firstmet.com/dating/muslim)

ειναι μαιμού σαιτ. Δεν φοράει μπούργκα, ή εστω μια τζιχάμπ βρε αδερφέ... :p :p :p :p
Προσοχή εσείς στα μαιμου σαιτσ......

- - - Updated - - -


Εντάξει το πήγες αλλού. Καμιά σχέση τουλάχιστον με αυτό που έγραψα. Με την πάροδο του χρόνου και την εξέλιξη της τεχνολογίας, διατροφής κτλ το γυναικείο φύλο απλά ομορφαίνει φυσικά αλλά και με τεχνητά μέσα. Για να αποφύγω το υποκειμενικό θα το πω 'τεχνικά' βελτιώνεται.

Για όσες έχουν γούστο και ενδιαφέρονται (πες το ματαιοδοξία) για την εμφάνιση τους. Εδω στο Λουξ το έχουμε ρητό, ότι οι γυναίκες εδώ σηκώνονται απο το κρεβάτι, φοράνε ότι βρεθεί πρόχειρο μπροστά τους και έτοιμες για την δουλειά. Δεν ειναι τυχαίο ότι ΔΕΝ έχει τόσα κομμωτήρια. Αυτές που κάνουν την διαφορά ειναι οι ξένες, απο κάποιες χώρες, που έχουν αυτή την ματαιοδοξία. Οι λοιπές, θες επειδη ασχολούνται με καριέρες και τέτοια, δεν ξέρω, είναι νέρντουλες (ξέρεις τώρα, τραπεζικός τομέας και όργανα της ΕΕ) ένας συνδιασμός όλων αυτών. Απο την άλλη, για κάποιους άλλους μπορεί ναναι διαφορετικά, γιατί παίζει σε ποιό ας πούμε δίκτυο κυκλοφορείς. Πάντως στα όργανα, Κομισιόν, κατα κανόνα, όμορφες γυναίκες δεν έχει, παρα μόνο ίσως όπου έχει πολλές με internship/stagiaire.

kerkiss
14-06-18, 09:45
Να ενημερώσετε τον τίτλο του νήματος :

Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά....και που έχει ωραίους κώλους :p

anon
14-06-18, 09:48
Να ενημερώσετε τον τίτλο του νήματος :

Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά....και που έχει ωραίους κώλους :p

Γιατί αμφιβάλεις; Εχω έναν έλληνα συνάδελφο εδώ, καλό πόστο, καλό παιδί, ωραίος, στα ντουζένια του, ελεύθερος, και δεν έχει κάτι καλό (ή τέλος πάντων οι επιλογές είναι λίγες και ο ανταγωνισμός δύσκολος :wink: καταλαβαίνεις).

Γιατί ως γνωστό, οι καριερίστριες (και όχι μόνον) κοιτάζουν για λεφτά αισθήματα (ή προοπτική πολλών λεφτών αισθημάτων) :wink:

kerkiss
14-06-18, 09:53
Γιατί αμφιβάλεις; Εχω έναν έλληνα συνάδελφο εδώ, καλό πόστο, καλό παιδί, ωραίος, στα ντουζένια του, ελεύθερος, και δεν έχει κάτι καλό (ή τέλος πάντων οι επιλογές είναι λίγες και ο ανταγωνισμός δύσκολος :wink: καταλαβαίνεις).
Κάν'του δώρο μια πετσέτα για να μπορεί να βολεύεται προσωρινά με σκαρταδούρα και ας συνεχίσει το ψάξιμο ;)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
14-06-18, 10:02
ειναι μαιμού σαιτ. Δεν φοράει μπούργκα, ή εστω μια τζιχάμπ βρε αδερφέ... :p :p :p :p
Προσοχή εσείς στα μαιμου σαιτσ.......
Ε δεν ήθελα και να τον τρομάξω.
Θέλω να ενημερώσω ότι τα πρότυπα γυναίκας που ψάχνει υπάρχουν ακόμη και τα βρίσκεις εύκολα αρκεί να κατηφορίσεις προς Μέση Ανατολή.

kerkiss
14-06-18, 11:00
Ε δεν ήθελα και να τον τρομάξω.
Θέλω να ενημερώσω ότι τα πρότυπα γυναίκας που ψάχνει υπάρχουν ακόμη και τα βρίσκεις εύκολα αρκεί να κατηφορίσεις προς Μέση Ανατολή.

Έλα ντε που θέλει ρωσίδα καυτή ............................................και νοικοκυρά :p

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
14-06-18, 11:02
Έλα ντε που θέλει ρωσίδα καυτή ............................................και νοικοκυρά :p
Και τσιγγούνα :lol:

RASTAVIPER
27-06-18, 19:10
Λοιπόν νεώτερα από το μέτωπο της Κύπρου.

- Φαγητό: κάτι που έβρισκα ούτε Αθήνα, υπάρχει φτηνό μαγειρευτό παντού με 4-5€. Και εξαιρετικό.
- Μετακίνηση, κατάφερα και βρήκα ένα καλό μεγάλο σκούτερ μεταχειρισμένο και πλέον αλλαξε όλη η καθημερινότητα.
- Αγία Νάπα, από ένα δείγμα 2 επισκέψεων, δεν συνάντησα τα τρελά που είχα ακούσει οτι επαιζαν.
- Σπίτι, τελικά βρήκα μέσα στην πόλη με πολύ υπομονή και άγχος, και μόνο με συγκάτοικο. Δυστυχώς φαίνεται ότι χάνω τα 200€ προκαταβολή που είχα δώσει για το πισίνατο.
-Ζωή: φαίνεται πολύ ήρεμη και χωρίς προβλήματα. Δεν έχω δει πουθενά μετανάστες, αλλοδαπούς, παιδιά των φαναριών, ζητιανους κλπ

Επίσης οι δρομοι σε πολύ καλό επίπεδο και η Λάρνακα στρατηγική πολη να μένεις αφού εκτός Πάφου, οι άλλες μεγάλες πόλεις είναι όλες σχετικά κοντά.

tsigarid
27-06-18, 20:20
Την επόμενη φορά που θα κοιτάς για αλλοδαπούς, κοίτα στον καθρέφτη ;)

RASTAVIPER
27-06-18, 23:07
Την επόμενη φορά που θα κοιτάς για αλλοδαπούς, κοίτα στον καθρέφτη ;)

Νομιζω οτι εχεις μπερδεψει την βουρτσα με την λουτσα.
Και αν θες το συζηταμε, γιατι και εσυ εγραψες κατι απλα για να το πεταξεις.
Στην τελικη δικαιωμα σου να θεωρεις τον εαυτο σου αλλοδαπο, αλλα δεν ειμαστε ολοι ομοιοι σου.

tsigarid
28-06-18, 01:38
Νομιζω οτι εχεις μπερδεψει την βουρτσα με την λουτσα.
Και αν θες το συζηταμε, γιατι και εσυ εγραψες κατι απλα για να το πεταξεις.
Στην τελικη δικαιωμα σου να θεωρεις τον εαυτο σου αλλοδαπο, αλλα δεν ειμαστε ολοι ομοιοι σου.

Όταν ζεις σε άλλη χώρα από εκεί που γεννήθηκες, είσαι αλλοδαπός. Όχι;

kerkiss
28-06-18, 06:31
Όταν ζεις σε άλλη χώρα από εκεί που γεννήθηκες, είσαι αλλοδαπός. Όχι;

Το "αλλοδαπός" δεν ορίζεται έτσι όπως αναφέρεις αλλά από το χρώμα του δέρματός σου.
Οι λευκοί δεν μπορεί να είναι αλλοδαποί εξ ορισμού.
Κοίτα και κάποιο λεξικό πριν γράφεις ανακρίβειες ;)

RASTAVIPER
28-06-18, 08:28
Όταν ζεις σε άλλη χώρα από εκεί που γεννήθηκες, είσαι αλλοδαπός. Όχι;

Περίμενα να το ψάξεις πριν ξαναποσταρεις, αλλα την πεταξες πάλι.
Στην Κύπρο, για μεγάλη μεριδα του πληθυσμού (Κυπραιοι/Έλληνες) θεωρείται οτι έχουμε ίδιες ρίζες, αρα είμαστε το ίδιο πράγμα.
Οπότε με τίποτα ενας Έλληνας δεν μπορεί να θεωρηθεί αλλοδαπός εκεί.

lewton
28-06-18, 08:32
Εφόσον δεν είσαι αλλοδαπός μπορείς σε παρακαλώ να σταματήσεις να μολύνεις το thread με την εμπειρία σου στο ακριτικό ελληνικό νησί όπου σε έριξε η μοίρα;
Εδώ συζητούμε για την εργασία στο εξωτερικό, νομίζω το thread που σε ενδιαφέρει είναι το "επιστροφή στην Ελλάδα για εργασία".

konenas
28-06-18, 09:37
Εφόσον δεν είσαι αλλοδαπός μπορείς σε παρακαλώ να σταματήσεις να μολύνεις το thread με την εμπειρία σου στο ακριτικό ελληνικό νησί όπου σε έριξε η μοίρα;
Εδώ συζητούμε για την εργασία στο εξωτερικό, νομίζω το thread που σε ενδιαφέρει είναι το "επιστροφή στην Ελλάδα για εργασία".

:rofl:
Μάλλον το "Η Κύπρος ανήκει στους Έλληνες - ΕΟΚΑ Β" :hmm:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
28-06-18, 09:48
Πληροφοριακά, εγώ που κατοικώ στην Ελλάδα και έχω Κυπριακή Υπηκοότητα, προ ΕΕ πήγαινα στο Τμήμα Αλλοδαπών για να βγάλω ταυτότητα αλλοδαπού :rolleyes:
Και το θυμάμαι γιατί αυτή η ταυτότητα ήταν πράσινη και όλοι οι συμμαθητές μου με κορόιδευαν γιατί είχα "πράσινη κάρτα" :cry:
Τώρα τους κοροϊδεύω εγώ γιατί έχω κυπριακή ταυτότητα που είναι τύπου πιστωτικής και αυτοί έχουν ακόμα αυτές τις ταυτότητες που έδιναν στο Άουσβιτς :lol:

- - - Updated - - -


Εφόσον δεν είσαι αλλοδαπός μπορείς σε παρακαλώ να σταματήσεις να μολύνεις το thread με την εμπειρία σου στο ακριτικό ελληνικό νησί όπου σε έριξε η μοίρα;
Εδώ συζητούμε για την εργασία στο εξωτερικό, νομίζω το thread που σε ενδιαφέρει είναι το "επιστροφή στην Ελλάδα για εργασία".
(slow clap)

RASTAVIPER
28-06-18, 11:25
Εφόσον δεν είσαι αλλοδαπός μπορείς σε παρακαλώ να σταματήσεις να μολύνεις το thread με την εμπειρία σου στο ακριτικό ελληνικό νησί όπου σε έριξε η μοίρα;
Εδώ συζητούμε για την εργασία στο εξωτερικό, νομίζω το thread που σε ενδιαφέρει είναι το "επιστροφή στην Ελλάδα για εργασία".

Καμία μοίρα δεν με έριξε και κράτα τα ξυνα σχόλια για την πάρτυ σου.
Στην τελική καμια σχέση με επιστροφή στην Ελλάδα.
Ίσα ισα που θέλω να παρουσιάσω τα πλεονεκτήματα του νησιού, σε περίπτωση που καποιος θέλει να φύγει από ελλαδα και δεν ξέρει τι να περιμένει στην κυπρο.

Αν δεν σε ενδιαφέρει η Κύπρος και τα σχολια μου προσπερνα, αλλιως κράτα το κόμπλεξ μεσα σου.

tsioy
28-06-18, 12:00
Ίσα ισα που θέλω να παρουσιάσω τα πλεονεκτήματα του νησιού, σε περίπτωση που καποιος θέλει να φύγει από ελλαδα και δεν ξέρει τι να περιμένει στην κυπρο.


Αν είναι να παραθέσεις τα πάντα, να αναφέρεις ότι εκτός από το ότι το νησί δεν έχει αλλοδαπούς, έχει και Έλληνες μη αλλοδαπούς.:crazy:

KLG
28-06-18, 12:18
Εφόσον δεν είσαι αλλοδαπός μπορείς σε παρακαλώ να σταματήσεις να μολύνεις το thread με την εμπειρία σου στο ακριτικό ελληνικό νησί όπου σε έριξε η μοίρα;
Εδώ συζητούμε για την εργασία στο εξωτερικό, νομίζω το thread που σε ενδιαφέρει είναι το "επιστροφή στην Ελλάδα για εργασία".

giggles giggles :rofl:

lewton
28-06-18, 12:22
Καμία μοίρα δεν με έριξε και κράτα τα ξυνα σχόλια για την πάρτυ σου.
Στην τελική καμια σχέση με επιστροφή στην Ελλάδα.
Ίσα ισα που θέλω να παρουσιάσω τα πλεονεκτήματα του νησιού, σε περίπτωση που καποιος θέλει να φύγει από ελλαδα και δεν ξέρει τι να περιμένει στην κυπρο.

Αν δεν σε ενδιαφέρει η Κύπρος και τα σχολια μου προσπερνα, αλλιως κράτα το κόμπλεξ μεσα σου.

Η πάρτη, με 'η'. https://el.wiktionary.org/wiki/πάρτη
Ξινός, με 'ι'. https://el.wiktionary.org/wiki/ξινός


Η ξινίλα είναι όλη εκ μέρους σου. Από τη στιγμή που έβαλες εκείνες τις απαίσες φωτογραφίες από την βίλα των ονείρων σου και περίμενες να ζηλέψουν οι υπόλοιποι αλλά κανείς δεν εντυπωσιάστηκε γιατί έχουμε γούστο και κριτήριο, έχεις βγάλει πολλή ξινίλα και κόμπλεξ.

konenas
28-06-18, 12:29
Η πάρτη, με 'η'. https://el.wiktionary.org/wiki/πάρτη
Ξινός, με 'ι'. https://el.wiktionary.org/wiki/ξινός


Η ξινίλα είναι όλη εκ μέρους σου. Από τη στιγμή που έβαλες εκείνες τις απαίσες φωτογραφίες από την βίλα των ονείρων σου και περίμενες να ζηλέψουν οι υπόλοιποι αλλά κανείς δεν εντυπωσιάστηκε γιατί έχουμε γούστο και κριτήριο, έχεις βγάλει πολλή ξινίλα και κόμπλεξ.
Οι αλλοδαποί κάνουν ορθογραφικά λάθη;

XTCgr
28-06-18, 14:33
το μαμήσατε και ψόφησε... οι μεγαλύτερης ηλικίας θα θυμούνται ότι το ξίδι γραφόταν ξύδι...όπως και το τρένο γραφόταν τραίνο... lewton είσαι νεούδι!

- - - Updated - - -


Εφόσον δεν είσαι αλλοδαπός μπορείς σε παρακαλώ να σταματήσεις να μολύνεις το thread με την εμπειρία σου στο ακριτικό ελληνικό νησί όπου σε έριξε η μοίρα;
Εδώ συζητούμε για την εργασία στο εξωτερικό, νομίζω το thread που σε ενδιαφέρει είναι το "επιστροφή στην Ελλάδα για εργασία".
:p:lol:

Sovjohn
28-06-18, 14:33
το μαμήσατε και ψόφησε... οι μεγαλύτερης ηλικίας θα θυμούνται ότι το ξίδι γραφόταν ξύδι...όπως και το τρένο γραφόταν τραίνο... lewton είσαι νεούδι!

Το ξύδι έγινε με ι?!?!?!

:stunned:

The world is falling apart (έχω δει και τα άλλα ανοσιουργήματα τύπου αφτί, Μανόλης κτλ αλλά για το συγκεκριμένο δεν είχα ιδέα!)

Chingachgook
28-06-18, 16:53
Μπίρα, τρένο, the list goes on and on...

euri
28-06-18, 17:40
Καταργηθηκε το υ; Αισθάνομαι αλλοδαπός στην ίδια μου τη χώρα.

Oh wait! :hmm:

:mrgreen:

Valder
28-06-18, 18:03
Για να ηρεμησουμε, ας πέσει μια on-topic απορία (δε θυμαμαι αν το χω ξαναρωτησει σορυ):

Τελικά οι εταιρίες recruitment για κεντρική - βορεια Ευρώπη (DE-CH-NL), είναι μια αξιόπιστη λύση; Διαβάζω ότι, δεν κάνουν τη δική σου δουλειά να σου βρουν εσένα εργοδότη, αλλά τη δουλειά των επιχειρήσεων να τους βρούν προσωπικό. Μέχρι εδώ το καταλαβαίνω, αλλά είχα δει και μια πηγή που έλεγε (κι άλλον ενα απο δω αν δε με απατα η μνημη μου) οτι ειναι μια δίοδος για λύση. Ισχύει; Αν ναι, που μπορώ αξιόπιστα να στείλω το βιογραφικό μου χωρίς να είναι κανα λαμόγιο;

lewton
28-06-18, 18:10
Για να ηρεμησουμε, ας πέσει μια on-topic απορία (δε θυμαμαι αν το χω ξαναρωτησει σορυ):

Τελικά οι εταιρίες recruitment για κεντρική - βορεια Ευρώπη (DE-CH-NL), είναι μια αξιόπιστη λύση; Διαβάζω ότι, δεν κάνουν τη δική σου δουλειά να σου βρουν εσένα εργοδότη, αλλά τη δουλειά των επιχειρήσεων να τους βρούν προσωπικό. Μέχρι εδώ το καταλαβαίνω, αλλά είχα δει και μια πηγή που έλεγε (κι άλλον ενα απο δω αν δε με απατα η μνημη μου) οτι ειναι μια δίοδος για λύση. Ισχύει; Αν ναι, που μπορώ αξιόπιστα να στείλω το βιογραφικό μου χωρίς να είναι κανα λαμόγιο;

Αν είναι λαμόγιο τι μπορεί να σου κάνει;

chat1978
28-06-18, 18:44
Για να ηρεμησουμε, ας πέσει μια on-topic απορία (δε θυμαμαι αν το χω ξαναρωτησει σορυ):

Τελικά οι εταιρίες recruitment για κεντρική - βορεια Ευρώπη (DE-CH-NL), είναι μια αξιόπιστη λύση; Διαβάζω ότι, δεν κάνουν τη δική σου δουλειά να σου βρουν εσένα εργοδότη, αλλά τη δουλειά των επιχειρήσεων να τους βρούν προσωπικό. Μέχρι εδώ το καταλαβαίνω, αλλά είχα δει και μια πηγή που έλεγε (κι άλλον ενα απο δω αν δε με απατα η μνημη μου) οτι ειναι μια δίοδος για λύση. Ισχύει; Αν ναι, που μπορώ αξιόπιστα να στείλω το βιογραφικό μου χωρίς να είναι κανα λαμόγιο;

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς το ερώτημα, ίσως γιατί δεν συμπαθώ καθόλου τους recruiter. Στο Βέλγιο για παράδειγμα, η εκάστοτε πρόσληψη πληρώνεται με τρέλα πόσα μεταξύ 10Κ και 15Κ για τον δικό μου χώρο του μηχανικού λογισμικού. Όπως και να το κοιτάξεις, δεν πληρώνονται για να βρουν προσωπικό στις επιχειρήσεις; Φυσικά θα σου πουλήσουν θα παραμύθια της Χαλιμάς σχετικά με το ότι δουλεύουν για σένα και ψάχνω μόνο συμβατά προφίλ αλλά ας μην ξεχνάμε ότι είναι ουσιαστικά πωλητές κεφαλών και ως πωλητές, όποιον πάρει ο χάρος αρκεί να πάρουν το μερίδιο τους. Στο Βέλγιο τουλάχιστον γνωρίζω αρκετά καλά καθώς έχω φίλη που είναι μια. Υπάρχει και μια άλλη κατηγορία, αυτοί που ουσιαστικά σε εκμισθώνουν. Αυτο γίνεται με διάφορους τρόπους αλλά επί της ουσίας το που θα δουλέψεις το ορίζουν αυτοί. Γενικά όπως και με κάθε δουλειά, όταν θα σε προσλάβουν πρέπει να κάνεις την καλύτερη δυνατή ερευνα αν μπορείς για τον εργοδότη ειδικά αν σε τραβάνε σε άλλη χώρα. Στο Βέλγιο δύσκολα θα βρεις απατεώνες αν και ξέρω μια περίπτωση. Φαντάζομαι όσο κινείται προς Ανατολή και Νότο τα πράγματα δυσκολεύουν. Προτείνω να συμβουλεύεται το Glassdoor αν και δεν ξέρω τι κάλυψη έχει εκτός Benelux.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
28-06-18, 19:20
Για όσους έχουν εγγραφεί φέτος στη ΔΟΥ εξωτερικού, σας ζητήθηκαν δικαιολογητικά πλέον των βεβαιώσεων από κρατικούς φορείς, π.χ. συμβόλαια σπιτιού, αεροπορικά εισιτήρια, utility bills κλπ;

chat1978
28-06-18, 19:41
Για όσους έχουν εγγραφεί φέτος στη ΔΟΥ εξωτερικού, σας ζητήθηκαν δικαιολογητικά πλέον των βεβαιώσεων από κρατικούς φορείς, π.χ. συμβόλαια σπιτιού, αεροπορικά εισιτήρια, utility bills κλπ;

Εννοείς για να γραφτούμε ή απλά να κάνουμε δήλωση;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
28-06-18, 19:52
Εννοείς για να γραφτούμε ή απλά να κάνουμε δήλωση;
Οποιοδήποτε από τα 2 :)

Valder
28-06-18, 19:58
Αν είναι λαμόγιο τι μπορεί να σου κάνει;

Μη με τραβήξει πάνω για δουλειές τυπου οπως με αυτους που τους λέγανε ελατε Τσεχία για 1300 καθαρά και πηγαν για 500 και έμεναν σε αχούρι. Αυτό και άλλα που φοβάμαι ο άνθρωπος, δεν ξέρω,


Δεν καταλαβαίνω ακριβώς το ερώτημα, ίσως γιατί δεν συμπαθώ καθόλου τους recruiter. Στο Βέλγιο για παράδειγμα, η εκάστοτε πρόσληψη πληρώνεται με τρέλα πόσα μεταξύ 10Κ και 15Κ για τον δικό μου χώρο του μηχανικού λογισμικού. Όπως και να το κοιτάξεις, δεν πληρώνονται για να βρουν προσωπικό στις επιχειρήσεις; Φυσικά θα σου πουλήσουν θα παραμύθια της Χαλιμάς σχετικά με το ότι δουλεύουν για σένα και ψάχνω μόνο συμβατά προφίλ αλλά ας μην ξεχνάμε ότι είναι ουσιαστικά πωλητές κεφαλών και ως πωλητές, όποιον πάρει ο χάρος αρκεί να πάρουν το μερίδιο τους. Στο Βέλγιο τουλάχιστον γνωρίζω αρκετά καλά καθώς έχω φίλη που είναι μια. Υπάρχει και μια άλλη κατηγορία, αυτοί που ουσιαστικά σε εκμισθώνουν. Αυτο γίνεται με διάφορους τρόπους αλλά επί της ουσίας το που θα δουλέψεις το ορίζουν αυτοί. Γενικά όπως και με κάθε δουλειά, όταν θα σε προσλάβουν πρέπει να κάνεις την καλύτερη δυνατή ερευνα αν μπορείς για τον εργοδότη ειδικά αν σε τραβάνε σε άλλη χώρα. Στο Βέλγιο δύσκολα θα βρεις απατεώνες αν και ξέρω μια περίπτωση. Φαντάζομαι όσο κινείται προς Ανατολή και Νότο τα πράγματα δυσκολεύουν. Προτείνω να συμβουλεύεται το Glassdoor αν και δεν ξέρω τι κάλυψη έχει εκτός Benelux.

Ευχαριστώ πολύ θα το συμβουλευτώ και το Glassdoor. Απλά είχα δει από πηγές ακριβώς αυτό που λες για την εκμίσθωση, οτι στην ουσια εργοδότης σου είναι ο recruiter και ήθελα να δω κατα ποσον ισχύει (ακομα κι αν ξερει κανείς καναν αξιόπιστο).

Ψάχνοντας είχα βρει μεταξυ αλλων και μια blue-lynx στην Ολλανδία. Λεω να ξεκινησω απο κει. Έστω απο καπου να ξετυλιχτει το κουβαρι γιατι λεω λεω κι ολο καθομαι.

Να σαι καλά!

tsioy
28-06-18, 20:06
Οποιοδήποτε από τα 2 :)

Είμαι ήδη στη ΔΟΥ εξωτερικού. Γιατί να προσκομίσω κάτι για να κάνω δήλωση;
Έκανα τη δήλωση χωρίς να προσκομίσω κάτι.

lewton
28-06-18, 20:50
Μη με τραβήξει πάνω για δουλειές τυπου οπως με αυτους που τους λέγανε ελατε Τσεχία για 1300 καθαρά και πηγαν για 500 και έμεναν σε αχούρι. Αυτό και άλλα που φοβάμαι ο άνθρωπος, δεν ξέρω,

Καλά, δε θα διαβάσεις το συμβόλαιο πριν πας;
Δε θα μιλήσεις με την εταιρία που θα σε προσλάβει;

Αυτό που κάνουν oι headhunters είναι να φέρνουν σε επαφή υποψήφιους με εταιρίες. Μετά είναι θέμα των 2 να τα βρουν. Αν τα βρουν o headhunter παίρνει προμήθεια.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
28-06-18, 21:04
Είμαι ήδη στη ΔΟΥ εξωτερικού. Γιατί να προσκομίσω κάτι για να κάνω δήλωση;
Έκανα τη δήλωση χωρίς να προσκομίσω κάτι.
ΟΚ, σρυ. Για να γραφτώ λοιπόν.

chat1978
28-06-18, 22:16
Οποιοδήποτε από τα 2 :)

Είμαι στην ΔΟΥ εξωτερικού και δεν έχει έρθει κάτι. Πλάκα πλάκα πρέπει να κάνω και την μηδενική δήλωση.

- - - Updated - - -


Καλά, δε θα διαβάσεις το συμβόλαιο πριν πας;
Δε θα μιλήσεις με την εταιρία που θα σε προσλάβει;

Αυτό που κάνουν oι headhunters είναι να φέρνουν σε επαφή υποψήφιους με εταιρίες. Μετά είναι θέμα των 2 να τα βρουν. Αν τα βρουν o headhunter παίρνει προμήθεια.

Μερικές εταιρίες πάντως κάνουν και head hunting για πρόσληψη στην δική τους εταιρία και μετά εκμίσθωση. Μιλάμε για πολλά λεφτά. Πάντως την μέρα που θα πέσω σε σοβαρό recruiter θα κάνω μεγάλη ανακοίνωση.

PopManiac
29-06-18, 09:44
Μη με τραβήξει πάνω για δουλειές τυπου οπως με αυτους που τους λέγανε ελατε Τσεχία για 1300 καθαρά και πηγαν για 500 και έμεναν σε αχούρι. Αυτό και άλλα που φοβάμαι ο άνθρωπος, δεν ξέρω,



Ευχαριστώ πολύ θα το συμβουλευτώ και το Glassdoor. Απλά είχα δει από πηγές ακριβώς αυτό που λες για την εκμίσθωση, οτι στην ουσια εργοδότης σου είναι ο recruiter και ήθελα να δω κατα ποσον ισχύει (ακομα κι αν ξερει κανείς καναν αξιόπιστο).

Ψάχνοντας είχα βρει μεταξυ αλλων και μια blue-lynx στην Ολλανδία. Λεω να ξεκινησω απο κει. Έστω απο καπου να ξετυλιχτει το κουβαρι γιατι λεω λεω κι ολο καθομαι.

Να σαι καλά!

Συνήθως σε Benelux πι recruiters διέπονται από νομικό πλαίσιο αλλά θέλει προσοχή στους όρους εργασίας που προσφέρουν καθώς πλέον έχουν "πάρει χαμπάρι" την Ελλάδα και την κατάσταση εκεί και στην ουσία πολλές φορές ψάχνουν για εργατικά χέρια (και εγκέφαλους) που θα τους κάνουν sub-contracting σε εταιρείες ως consultants για να γλυτώνουν τις προσλήψεις (η νέα όμορφη μόδα του κόσμου στον οποίο ζούμε).

Αν και όχι ξεκάθαρα νόμιμο, δυστυχώς γίνεται μέσα από παραθυράκια και στην τελική, ξεφτίλα μεν, αλλά είναι το τρεντ.

Από την άλλη υπάρχουν και οι πολύ σοβαρές εταιρείες recruiters / headhunters συνεπώς εξαρτάται. Αν θέλεις, στείλε μου ΡΜ με λεπτομέρειες ή δώσε εδώ και μπορώ να σου πω τουλάχιστον τη γνώμη μου και αν χρειαστεί και να ρωτήσω

lewton
29-06-18, 09:58
Valder πες μας σε τι τομέα θέλεις να ψάξεις.

Nassos83
29-06-18, 10:00
Συνήθως σε Benelux πι recruiters διέπονται από νομικό πλαίσιο αλλά θέλει προσοχή στους όρους εργασίας που προσφέρουν καθώς πλέον έχουν "πάρει χαμπάρι" την Ελλάδα και την κατάσταση εκεί και στην ουσία πολλές φορές ψάχνουν για εργατικά χέρια (και εγκέφαλους) που θα τους κάνουν sub-contracting σε εταιρείες ως consultants για να γλυτώνουν τις προσλήψεις (η νέα όμορφη μόδα του κόσμου στον οποίο ζούμε).

Αν και όχι ξεκάθαρα νόμιμο, δυστυχώς γίνεται μέσα από παραθυράκια και στην τελική, ξεφτίλα μεν, αλλά είναι το τρεντ.

Μάλλον η μόνη επιλογή που μας μένει είναι να τουφεκίσουμε μερικούς-μερικούς για να αλλάξουν τα πράγματα, διαφορετικά μας βλέπω σαν τον Bruno Davert στη προφητική ταινία Le couperet.

PopManiac
29-06-18, 11:37
Μάλλον η μόνη επιλογή που μας μένει είναι να τουφεκίσουμε μερικούς-μερικούς για να αλλάξουν τα πράγματα, διαφορετικά μας βλέπω σαν τον Bruno Davert στη προφητική ταινία Le couperet.

Δυστυχώς αυτή είναι μία 'μόδα' που παίζει εδώ και καιρό - η Ελλάδα μάλιστα πρωτοστατεί εδώ και χρόνια (κλασικές περιπτώσεις οι τηλεφωνητές και διαφημιστές πακέτων παρόχων τηλεφωνίας που φοράνε π.χ. μπλουζάκια εταιρειών στο μετρό αλλά ουδεμία συμβατική σχέση έχουν - εδώ μία ενδιαφέρουσα πρόταση νόμου Αχτσιόγλου μπορεί να βάλει λίγη τάξη και ας σκούζουν οι εταιρείες). Αυτό όμως παίζει και σε μεγάλες εταιρείες και για μεγαλοστελέχη.

Σε πολύ υψηλές θέσεις τα ίδια τα στελέχη το προτιμούν καθώς έτσι γλυτώνουν υπέρογκους φόρους και κρατήσεις, αλλά προφανώς μιλάμε για το 0.00001% του εργαζόμενου πληθυσμού. Σε υπόλοιπες θέσεις, υπάρχουν κόλπα που γίνονται με 6μηνιαία και 12μηνα συμβόλαια με contractors αν και - προς το παρόν καθώς ζούμε σε εποχές 'μεταρρυθμίσεων' - είναι στη γκρίζα ζώνη του νόμου, τουλάχιστον εδώ που ζω. Αλλά, φοβάμαι πως σε λίγο θα γίνουν 100% νόμιμα

Nassos83
29-06-18, 12:07
Αυτή είναι η φυσιολογική εξέλιξη, από τη στιγμή που άνοιξε η κερκόπορτα των "ενοικιαζόμενων εργαζομένων" μέσω της "ευελφάλειας" και του contracting. Άντε με το καλό και τα zero-hour contracts για να σώσουμε τη πατρίδα μας την Ευρώπη.

PopManiac
29-06-18, 12:13
Αυτή είναι η φυσιολογική εξέλιξη, από τη στιγμή που άνοιξε η κερκόπορτα των "ενοικιαζόμενων εργαζομένων" μέσω της "ευελφάλειας" και του contracting. Άντε με το καλό και τα zero-hour contracts για να σώσουμε τη πατρίδα μας την Ευρώπη.

Νewsflash.... Ήδη εφαρμόζονται με κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις (potatos, potatoes, tomatos, tomatoes) στην Ελλάδα. Αλλά, ναι, είναι η 'μόδα' που την ντύνουν ως flexible economy και "το κάνουν στη Σίλικον Βάλλεϋ και γιατί να μην καταργήσουμε νομοθεσίες που συγκρατούν τους Ευρωπαίους Ζούκεμπεργκ" και άλλα τέτοια φληναφλήματα.

Σε σημείο που, εδώ στο Βέλγιο σε δημόσιο πανεπιστήμιο που κάνω το ΜΒΑ οι καθηγητές παραπονούνται ότι τη σήμερον οι φοιτητές στο School of Business δεν θέλουν πλέον καριέρα και δουλειά αλλά ψάχνουν να βρούνε ιδέες για να κάνουν μια startup και να χτυπήσουν ταμείο πριν τα 30.

Κάποιοι καλοθελητές θα μιλήσουν για επιχειρηματικότητα, εγώ θα πω για παπάτζα που έχει περάσει στα μυαλά των νέων. Ο Όργουελ ζει και βασιλεύει

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
29-06-18, 12:20
Νewsflash.... Ήδη εφαρμόζονται με κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις (potatos, potatoes, tomatos, tomatoes) στην Ελλάδα. Αλλά, ναι, είναι η 'μόδα' που την ντύνουν ως flexible economy και "το κάνουν στη Σίλικον Βάλλεϋ και γιατί να μην καταργήσουμε νομοθεσίες που συγκρατούν τους Ευρωπαίους Ζούκεμπεργκ" και άλλα τέτοια φληναφλήματα.

Σε σημείο που, εδώ στο Βέλγιο σε δημόσιο πανεπιστήμιο που κάνω το ΜΒΑ οι καθηγητές παραπονούνται ότι τη σήμερον οι φοιτητές στο School of Business δεν θέλουν πλέον καριέρα και δουλειά αλλά ψάχνουν να βρούνε ιδέες για να κάνουν μια startup και να χτυπήσουν ταμείο πριν τα 30.

Κάποιοι καλοθελητές θα μιλήσουν για επιχειρηματικότητα, εγώ θα πω για παπάτζα που έχει περάσει στα μυαλά των νέων. Ο Όργουελ ζει και βασιλεύει
Θα διορθωθεί αργά ή γρήγορα αυτή η νοοτροπία, όταν οι μόνοι επίδοξοι εντρεπρενούρς που θα μείνουν όρθιοι θα είναι αυτοί που έχουν τα λεφτά του μπαμπά για υποστήριξη.
Δεν είναι ο Όργουελ είπαμε, είναι ο Χάξλι :p

Nassos83
29-06-18, 13:05
Νewsflash.... Ήδη εφαρμόζονται με κάποιες μικρές διαφοροποιήσεις (potatos, potatoes, tomatos, tomatoes) στην Ελλάδα. Αλλά, ναι, είναι η 'μόδα' που την ντύνουν ως flexible economy και "το κάνουν στη Σίλικον Βάλλεϋ και γιατί να μην καταργήσουμε νομοθεσίες που συγκρατούν τους Ευρωπαίους Ζούκεμπεργκ" και άλλα τέτοια φληναφλήματα.

Σε σημείο που, εδώ στο Βέλγιο σε δημόσιο πανεπιστήμιο που κάνω το ΜΒΑ οι καθηγητές παραπονούνται ότι τη σήμερον οι φοιτητές στο School of Business δεν θέλουν πλέον καριέρα και δουλειά αλλά ψάχνουν να βρούνε ιδέες για να κάνουν μια startup και να χτυπήσουν ταμείο πριν τα 30.

Κάποιοι καλοθελητές θα μιλήσουν για επιχειρηματικότητα, εγώ θα πω για παπάτζα που έχει περάσει στα μυαλά των νέων. Ο Όργουελ ζει και βασιλεύει

Party like it's 1999, Elon Musk with a McLaren.


https://www.youtube.com/watch?v=eb3pmifEZ44

PopManiac
29-06-18, 13:17
Τέλος πάντων, για να μη ξεφεύγουμε άλλο, θέλουν προσοχή όλοι αυτοί οι recruiters αλλά δεν θα τους πέταγα και όλους από το παράθυρο.

@Valder, ξαναλέω αν θέλεις είτε μέσω ΡΜ ή και εδώ, δώσε λεπτομέρειες και ίσως να μπορώ να σου πω περισσότερα

chat1978
29-06-18, 19:58
Συνήθως σε Benelux πι recruiters διέπονται από νομικό πλαίσιο αλλά θέλει προσοχή στους όρους εργασίας που προσφέρουν καθώς πλέον έχουν "πάρει χαμπάρι" την Ελλάδα και την κατάσταση εκεί και στην ουσία πολλές φορές ψάχνουν για εργατικά χέρια (και εγκέφαλους) που θα τους κάνουν sub-contracting σε εταιρείες ως consultants για να γλυτώνουν τις προσλήψεις (η νέα όμορφη μόδα του κόσμου στον οποίο ζούμε).


Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα; Θέλω να καταλάβω αν αναφέρεις αυτό που γνωρίζω εγώ ή κάτι άλλο.

Πρόσφατα πάντως άκουγα μια εκπομπή που εξηγούσε το εργασιακό καθεστώς στην ολλανδική αλυσίδα σούπερ μάρκετ Albert Hein. Έλεγε λοιπόν ότι οι εργαζόμενοι ουσιαστικά είναι συνέχεια σε μια μορφής part time και ότι ουσιαστικά δεν έχουν ωράριο αλλά καλούνται να δουλέψουν με μήνυμα στο κινητό. Το ρεπορτάζ είχε γίνει στα ολλανδικά από την εκπομπή του Βελγίου interne keuken με καλεσμένο τη δημοσιογράφο που πήγε undercover στο κέντρο διανομής. Από όσο γνωρίζω στο Βέλγιο ακόμα αυτά δεν γίνονται και γι'αυτό η ίδια εταιρία γκρινιάζει καιρό και δεν επέκτεινε την αλυσίδα της με καταστήματα στο Βέλγιο. Στην Ολλανδία όμως έχει αρχίσει και εμφανίζονται όλο και περισσότερα αντίστοιχα κόλπα και παρόλο που είναι γνωστή η κατασταση, στην εκπομπή ήταν και πάλι εντυπωσιασμένοι από το θράσος και τις πρακτικές απόκρυψης της εταιρίας αλλά και από το γεγονός ότι δεν παραβιάζει κάποιο νόμο.

Nassos83
29-06-18, 20:15
Αυτό που περιγράφεις είναι τα περίφημα "zero-hour contracts". Σε καλούν να δουλέψεις κάποιες ημέρες του μήνα, μπορεί και καθόλου, για κάποιες ώρες, καλώντας σε μέσω SMS. Ουσιαστικά είσαι φυλακισμένος γιατί λόγω της "ευελιξίας" δεν μπορείς να δουλέψεις αλλού με σταθερό ωράριο. Δες και το παρακάτω τι ισχύει στο Ηνωμένο Βασίλειο.


https://www.youtube.com/watch?v=MI5wN78y8z8

Απ'ότι φαίνεται στην Ολλανδία μετά τα Uitzendbureaus ήρθαν και τα zero-hour contracts. Και μετά αναρωτιούνται οι ελίτ γιατί ο κόσμος ψηφίζει "λαϊκιστές".

anon
29-06-18, 21:08
Απ'ότι φαίνεται στην Ολλανδία μετά τα Uitzendbureaus ήρθαν και τα zero-hour contracts. Και μετά αναρωτιούνται οι ελίτ γιατί ο κόσμος ψηφίζει "λαϊκιστές".

Δεν το λές σωστά. Και μετά αναρωτιούνται οι "σοσιαλιστες" γιατί ο κόσμος τους γυρίζει την πλάτη και ψηφίζει "λαικιστές".

(όχι ότι και αυτοί ειναι καλύτεροι, απλά δεν έχουν δώσει δείγμα γραφής εξουσίας. Οπου δίνουν, δίνουν.... )

Nassos83
29-06-18, 21:13
Οι σοσιαλιστές, από το 1992 και μετά, ελίτ είναι, πρώτος και καλύτερότερος ο Σρέντερ με την "μεταρρύθμιση" Hartz IV, που ήταν το blueprint για την εργασιακό μεσαίωνα της "ευελιξίας" στην Ευρώπη.

chat1978
29-06-18, 21:15
Αυτό που περιγράφεις είναι τα περίφημα "zero-hour contracts". Σε καλούν να δουλέψεις κάποιες ημέρες του μήνα, μπορεί και καθόλου, για κάποιες ώρες, καλώντας σε μέσω SMS. Ουσιαστικά είσαι φυλακισμένος γιατί λόγω της "ευελιξίας" δεν μπορείς να δουλέψεις αλλού με σταθερό ωράριο. Δες και το παρακάτω τι ισχύει στο Ηνωμένο Βασίλειο.


https://www.youtube.com/watch?v=MI5wN78y8z8

Απ'ότι φαίνεται στην Ολλανδία μετά τα Uitzendbureaus ήρθαν και τα zero-hour contracts. Και μετά αναρωτιούνται οι ελίτ γιατί ο κόσμος ψηφίζει "λαϊκιστές".
Δεν το θυμάμαι έτσι αλλά μπορεί και να μου διέφυγε λόγω γλώσσας. Θα βρω το λινκ και θα επανέλθω αν και είναι στα ολλανδικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.