PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 [116] 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

Nassos83
29-06-18, 21:30
Δεν το θυμάμαι έτσι αλλά μπορεί και να μου διέφυγε λόγω γλώσσας. Θα βρω το λινκ και θα επανέλθω αν και είναι στα ολλανδικά.

Αυτό δεν είναι;

"De vraag is niet of het legaal is, de vraag is of het menselijk is" (https://radio1.be/de-vraag-niet-het-legaal-de-vraag-het-menselijk)


"The question is not whether it is legal, the question is whether it is human"

Albert Heijn uses Polish temporary workers for their distribution centers. They are stand-by for hours or days, but are not paid for it. They live with five in a small container house, but pay more for it than for a student house. They are heavily intimidated, but when they get a depression, they risk being fired. The supermarket chain itself denies that it has a mismanagement.

At Albert Heijn you can buy small vegetable gardens. These are distributed across the whole country from Dutch distribution centers where no Dutch, but flex-migrants work. They mostly come from Poland and work as temporary workers. They do not get good contracts, let alone good pay conditions. Research journalist Sylvana van den Braak from the Dutch research platform Investico could speak to them.

"The term flexmigrants says a lot," says the journalist at the table at Internal Kitchen. "They are temporary workers who have to be extremely flexible. The Dutch do not get you in such distribution centers. Poles who want to work and earn money quickly are much more willing to work in such circumstances. "

Stand-by

'Under such circumstances' requires a great deal of flexibility from Polish temporary workers. "At Christmas, for example, we saw that Albert Heijn employed many people. A number of these people were scheduled, a number of others were put on stand-by, "says van den Braak.

"At the moment you are put on stand-by, you can be smsed as soon as extra workers are needed. You start the day without knowing if you have to work, so. And as a temporary employee you will not be paid to wait. "

You start the day without knowing if you have to start working

"Albert Heijn refuted these allegations by saying that they do pay for a certain stand-by service where temporary workers have to wait three hours in the office. But, as our research has shown, this hardly happens in practice. "
Container

"The flex migrants do not receive any room and board. Their housing is often arranged by the employment agency itself. That does not always happen, but often. It is very difficult for temporary workers to arrange something like that yourself. You do not know what your income is, how often you can work. The contracts differ per temporary employment agency, but often they are short contracts of three to six months. Go with it to a landlord. "

It is very difficult for temporary workers to arrange housing themselves

"The flex migrants often live in container houses. They stand on campsites, as a sort of holiday home. On a limited surface they live there with five employees, two per room, men and women through. "

"They pay 340 euros per person per month. That rate is much higher than student housing. And those students still have a room for themselves, the flex migrants do not have that. "

Fine

"The flex migrants indicate that they do not like the work in itself, but the pace does. 'Fine work', they often say. They want to work, they want to make money. But whether that is fine? It depends on the way you are treated. You also want to hear that you have done something right, not always the constant shouts that it is not good. "

Some employees are so intimidated that they do not dare to go to the toilet

"The pace is so high because the system is computer-controlled. The supervisors know exactly how many parcels the temporary workers have done per hour. If they do not deliver enough work, they are intimidated. That goes so far that they no longer dare to go to the toilet or dare to take a break. "

"I have spoken to people who could not handle it at a given moment. They had depression symptoms, they were really hard. But those who are sick often have to resign or are forced to return to work. The entire system aims to ensure that as little money as possible is lost. "
Human

"The employment agencies know what they are doing and how far they can go. But the question is not whether it is legal, the question is whether it is human. The fact that the Dutch do not want to work in those circumstances there should already be an alarm bell. "

"Many critics say that the flex-migrants in Poland are far worse. But that is a crooked idea. We have made arrangements in the Netherlands about how we want to work. Are not we all human? "

chat1978
29-06-18, 23:08
Το βρήκα

https://radio1.be/de-vraag-niet-het-legaal-de-vraag-het-menselijk

Τώρα θυμήθηκα. Η δημοσιογράφος λέει ότι το ερώτημα δεν είναι αν είναι νόμιμο αλλά αν είναι ανθρώπινο. Οι Ολλανδοί πάντως έχουν πολλά καλά (πολύ πρακτικοί άνθρωποι) αλλά η μεγάλη αγάπη τους για την Αμερική είναι λίγο προβληματική.

Nassos83
29-06-18, 23:29
Αδελφέ, αυτό παρέθεσα παραπάνω με το μεταφρασμένο κείμενο στα Αγγλικά. :)

Οι Πολωνοί πάντως έχουν γίνει οι "Μπαγκλαντεσιανοί" της Ευρώπης. Τι να πεις...

RASTAVIPER
30-06-18, 01:53
Αδελφέ, αυτό παρέθεσα παραπάνω με το μεταφρασμένο κείμενο στα Αγγλικά. :)

Οι Πολωνοί πάντως έχουν γίνει οι "Μπαγκλαντεσιανοί" της Ευρώπης. Τι να πεις...

Μπορεί σε κάποιες χώρες οι ανειδίκευτοι, όπως θα βρεις και Έλληνες και ρουμάνους.
Αλλά επειδή η γενίκευση είναι λάθος, έχω πετύχει άλλους σε πολυεθνικές και σε μεγάλες Igaming εταιρείες με μεγάλη εξειδίκευση σε ΙΤ και Finance.

chat1978
30-06-18, 09:04
Αδελφέ, αυτό παρέθεσα παραπάνω με το μεταφρασμένο κείμενο στα Αγγλικά. :)

Οι Πολωνοί πάντως έχουν γίνει οι "Μπαγκλαντεσιανοί" της Ευρώπης. Τι να πεις...

Ναι αλλά όταν το έβαζα δεν το είχα δει :)

Nassos83
01-07-18, 10:07
Ωχ, ωχ, ετοιμαστείτε! Αντε με το καλό και 16ωρο.

Austria: Thousands protest against plans for 12-hour workday (https://www.dw.com/en/austria-thousands-protest-against-plans-for-12-hour-workday/a-44475182)

tsioy
01-07-18, 16:34
Ερώτηση για συμβουλή:
Είμαι 2,5 χρόνια στον ίδιο εργοδότη στο εξωτερικό (Γερμανία), αλλά σε θέση όχι 100% σχετιζόμενη με αυτό που θέλω. Σκέφτομαι να αρχίσω να στέλνω βιογραφικά και αλλού για να δω τι παίζει στη περιοχή και αν κάτσει κάτι καλό, γιατί όχι..
Το θέμα είναι ότι θα συμπεριλάβω στην προϋπηρεσία μου την εργασιακή θέση που έχω τώρα. Η ερώτησή μου είναι πώς θα δηλώσω στην αίτησή μου ότι δεν θέλω να κοινοποιηθεί οτιδήποτε στον εργοδότη που είμαι τώρα, για προφανείς λόγους...

sdikr
01-07-18, 16:51
Ερώτηση για συμβουλή:
Είμαι 2,5 χρόνια στον ίδιο εργοδότη στο εξωτερικό (Γερμανία), αλλά σε θέση όχι 100% σχετιζόμενη με αυτό που θέλω. Σκέφτομαι να αρχίσω να στέλνω βιογραφικά και αλλού για να δω τι παίζει στη περιοχή και αν κάτσει κάτι καλό, γιατί όχι..
Το θέμα είναι ότι θα συμπεριλάβω στην προϋπηρεσία μου την εργασιακή θέση που έχω τώρα. Η ερώτησή μου είναι πώς θα δηλώσω στην αίτησή μου ότι δεν θέλω να κοινοποιηθεί οτιδήποτε στον εργοδότη που είμαι τώρα, για προφανείς λόγους...

Δεν νομίζω πως μπορείς να τους το απαγορέψεις, συνήθως δεν κάθονται να ψάξουν, αλλά απο την στιγμή που δηλώνεις κάτι μπορούν να το ψάξουν, όποτε ή το βάζεις και μπορεί να ρωτήσουν ή δεν το βάζεις.

Σκέψου ακόμα πως θα ακουστεί σε αυτούς, με λίγα λόγια τους λες μπορεί να το κάνω αργότερα και σε εσας

tsioy
01-07-18, 17:10
Δεν νομίζω πως μπορείς να τους το απαγορέψεις, συνήθως δεν κάθονται να ψάξουν, αλλά απο την στιγμή που δηλώνεις κάτι μπορούν να το ψάξουν, όποτε ή το βάζεις και μπορεί να ρωτήσουν ή δεν το βάζεις.

Σκέψου ακόμα πως θα ακουστεί σε αυτούς, με λίγα λόγια τους λες μπορεί να το κάνω αργότερα και σε εσας

Σαφώς και δεν μιλάμε για απαγόρευση. Είχα/έχω την εντύπωση ότι δεν είναι κάτι περίεργο και συνηθισμένο ως διαδικασία.
Δε νομίζω ότι δεν γίνεται κατά κόρον κάτι τέτοιο (αναζήτηση νέας θέσης, έχοντας ήδη "ενεργή" την "παλιά").

Για το πώς ακούγεται σε αυτούς, θα συμφωνήσω, αλλά θα ήθελα να παραθέσω τι έκανα τα τελευταία 2,5 χρόνια. Φαντάζομαι ότι απλή αναγραφή θέσης και αρμοδιοτήτων χωρίς αναφορά στον εργοδότη δε θα ήταν και αξιόπιστο.

8anos
01-07-18, 17:16
Σαφώς και δεν μιλάμε για απαγόρευση. Είχα/έχω την εντύπωση ότι δεν είναι κάτι περίεργο και συνηθισμένο ως διαδικασία.
Δε νομίζω ότι δεν γίνεται κατά κόρον κάτι τέτοιο (αναζήτηση νέας θέσης, έχοντας ήδη "ενεργή" την "παλιά").

Για το πώς ακούγεται σε αυτούς, θα συμφωνήσω, αλλά θα ήθελα να παραθέσω τι έκανα τα τελευταία 2,5 χρόνια. Φαντάζομαι ότι απλή αναγραφή θέσης και αρμοδιοτήτων χωρίς αναφορά στον εργοδότη δε θα ήταν και αξιόπιστο.

Φτιάξε αν δεν έχεις ήδη ένα προφίλ στο LinkedIn και βάλε ως επιλογή ότι είσαι διαθέσιμος για νέες προτάσεις.

Share that you're open to new opportunities and let your next job find you.

https://www.linkedin.com/psettings/jobs/profile-shared-with-recruiter


Όπως και να έχει πρέπει με κάποιο τρόπο να δεις και το ζήτημα των συστάσεων που μπορεί να σου ζητηθούν.

tsioy
01-07-18, 17:29
Φτιάξε αν δεν έχεις ήδη ένα προφίλ στο LinkedIn και βάλε ως επιλογή ότι είσαι διαθέσιμος για νέες προτάσεις.

Share that you're open to new opportunities and let your next job find you.

https://www.linkedin.com/psettings/jobs/profile-shared-with-recruiter


Όπως και να έχει πρέπει με κάποιο τρόπο να δεις και το ζήτημα των συστάσεων που μπορεί να σου ζητηθούν.

Δε σε κατάλαβα και μάλλον δεν το εξήγησα πιο αναλυτικά.

Υπάρχει ήδη μία θέση σε μία εταιρεία, για την οποία θα ενδιαφερόμουν να στείλω CV για να δω τι παίζει. Το θέμα είναι πώς δε θα ήθελα να πληροφορηθεί κάτι ο τωρινός μου εργοδότης.
Προφιλ στο linkedin εχω αλλά για το λόγο που προανέφερα δε θέλω να κοινοποιήσω κάτι.

Καταλαβαίνω ότι συστάσεις από τη τωρινή μου εργασία δε θα εχω να δείξω..

8anos
01-07-18, 17:37
Συνήθως οι εταιρείες που θέλουν να ενθαρρύνουν στελέχη άλλων εταιριών να υποβάλουν αίτηση για εργασία γράφουν ότι εγγυώνται εχεμύθεια.

Προσωπικά δεν θα επέλεγα να την ζητήσω εάν δεν το έγραφε στην αγγελία.

tsioy
01-07-18, 17:59
Πάντως, όλο, αυτό μου ακούγεται παράξενο (χωρίς να αμφισβητώ τα λεγόμενά σας).

Εδώ στη Γερμανία, αλλάζουν δουλείες πολύ άνετα και δε νομίζω να αναζητούν εργασία αποκλειστικά μετά την αποχώρησή τους από τον εργοδότη τους.
Επίσης, φαντάζομαι ότι πολλοί θα θέλουν να αλλάξουν εργασιακό περιβάλλον, αλλά μέχρι να βρεθεί η κατάλληλη ευκαιρία, να παραμείνουν στο τωρινό, χωρίς προβλήματα και θεματάκια "γιατί ψάχνεις αλλού" κτλ.

lewton
01-07-18, 18:52
Ερώτηση για συμβουλή:
Είμαι 2,5 χρόνια στον ίδιο εργοδότη στο εξωτερικό (Γερμανία), αλλά σε θέση όχι 100% σχετιζόμενη με αυτό που θέλω. Σκέφτομαι να αρχίσω νά στέλνω βιογραφικά και αλλού για να δω τι παίζει στη περιοχή και αν κάτσει κάτι καλό, γιατί όχι..
Το θέμα είναι ότι θα συμπεριλάβω στην προϋπηρεσία μου την εργασιακή θέση που έχω τώρα. Η ερώτησή μου είναι πώς θα δηλώσω στην αίτησή μου ότι δεν θέλω να κοινοποιηθεί οτιδήποτε στον εργοδότη που είμαι τώρα, για προφανείς λόγους...

Κανείς δεν θα πάρει τηλέφωνο τον τωρινό εργοδότη σου.

- - - Updated - - -

Επίσης, να αποχωρήσεις κόσμια και επαγγελματικά και να ζητήσεις work certificate.
Όταν το λάβεις να ζητήσεις από κάποιον που ξέρει να σου πει αν είναι καλό.
Στην Γερμανία χωρίς work certificates από παλιότερες θέσεις είναι σαν να μην υπάρχουν στο CV σου. Εξαιρείται η τρέχουσα φυσικά.

- - - Updated - - -

Επίσης, στο work certificate ο εργοδότης μπορεί να σε σφάξει χωρίς να το πάρεις χαμπάρι.
Πχ "he worked hard and did his best" είναι κώδικας ότι έχεις περιορισμένες δυνατότητες.
Να διαβάσεις online τι δεν πρέπει να είναι στο work certificate και να απαιτήσεις βελτιώσεις σε ο,τι δε σου αρέσει.

tsioy
01-07-18, 18:53
Κανείς δεν θα πάρει τηλέφωνο τον τωρινό εργοδότη σου.

- - - Updated - - -

Επίσης, να αποχωρήσεις κόσμια και επαγγελματικά και να ζητήσεις work certificate.
Όταν το λάβεις να ζητήσεις από κάποιον που ξέρει να σου πει αν είναι καλό.
Στην Γερμανία χωρίς work certificates από παλιότερες θέσεις είναι σαν να μην υπάρχουν στο CV σου. Εξαιρείται η τρέχουσα φυσικά.

Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να αναφέρω στο συνοδευτικό letter να διαχειριστούν την αίτησή μου με εχεμύθεια, σωστά;

Αν, τελικά αποχωρήσω, προφανώς θα το κάνω στα πλαίσια που προβλέπεται (προθεσμίες κτλ).
Ξέρω, βέβαια, ότι υπάρχουν projects που τρέχουν και συμμετέχω, αλλά θα πρέπει να δω και τη δική μου εξέλιξη.

lewton
01-07-18, 18:57
Όταν λέω επαγγελματικά εννοώ να μην προσβάλεις κανέναν και να μην αρχίσεις να πηγαίνεις στο γραφείο στις 11 τον τελευταίο μήνα. Επίσης να κάνεις άψογο documentation και hand over.

Αν είσαι σε project που έχεις δεσμευτεί να τελειώσεις προσπάθησε να διαπραγματευτεις με την νέα δουλειά να σου επιτρέψουν να καθυστερήσεις λίγο περισσότερο για να μην το αφήσεις στη μέση.

- - - Updated - - -


Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να αναφέρω στο συνοδευτικό letter να διαχειριστούν την αίτησή μου με εχεμύθεια, σωστά;

Λάθος, ήδη έγραψα ότι κανείς δεν θα πάρει τηλέφωνο τον τωρινό εργοδότη σου.

tsioy
01-07-18, 19:03
Όταν λέω επαγγελματικά εννοώ να μην προσβάλεις κανέναν και να μην αρχίσεις να πηγαίνεις στο γραφείο στις 11 τον τελευταίο μήνα. Επίσης να κάνεις άψογο documentation και hand over.

Αν είσαι σε project που έχεις δεσμευτεί να τελειώσεις προσπάθησε να διαπραγματευτεις με την νέα δουλειά να σου επιτρέψουν να καθυστερήσεις λίγο περισσότερο για να μην το αφήσεις στη μέση.


Συμφωνώ απόλυτα.



Λάθος, ήδη έγραψα ότι κανείς δεν θα πάρει τηλέφωνο τον τωρινό εργοδότη σου.

Δηλαδή, η εχεμύθεια από τη πλευρά τους θεωρείται αυτονόητη;

Για να καταλάβω πώς δουλεύουν εδώ τα πράγματα ρωτάω...

RASTAVIPER
02-07-18, 07:23
Συμφωνώ απόλυτα.




Δηλαδή, η εχεμύθεια από τη πλευρά τους θεωρείται αυτονόητη;

Για να καταλάβω πώς δουλεύουν εδώ τα πράγματα ρωτάω...

Δεν είναι εδω έτσι και εκεί αλλιώς.
Σε όλο τον κόσμο, οι σοβαρές εταιρίες και οι recruiters που σέβονται τους μελλοντικούς υπαλλήλους, στάνταρ φέρονται με εχεμύθεια.
Είναι μερος της επαγγελματικής πορείας για όλους να αλλάξουν κάποτε δουλειά.

PopManiac
02-07-18, 10:12
tsioy, έχω στείλει βιογραφικά μολονότι είμαι ήδη σε εταιρεία και έχω κάνει 2 συνεντεύξεις. Δεν μου έτυχε ποτέ θέμα και μάλιστα βρισκόμενος Βρυξέλλες, σε πολύ μικρή εργασιακά πιάτσα, που είναι ακόμα μικρότερη επειδή χτυπάω ανώτερες θέσεις.

Από την άλλη, επίσης έχω 'χωθεί' σε διαδικασία επιλογής υποψηφίων στο γραφείο εδώ. Πάλι, όλοι/ες βρίσκονταν σε κάποια θέση άλλη - ουδέποτε ετέθη θέμα.

Δεν συμφέρει κανέναν (ούτε και ως φήμη στην πιάτσα) να βγάζει ειδήσεις στην πιάτσα για το πού βρίσκονται οι υποψήφιοι που έρχονται. Τώρα, βέβαια αν τύχει στην εταιρεία που κάνεις αίτηση και δουλεύει η σύζυγος του διευθυντή και σε είχαν καλέσει για φαγητό σπίτι τους, έ, εκεί ίσως να έχεις θέμα :p :p :p

- - - Updated - - -

Να το δούμε όμως και αλλιώς: Γνωστή μου εδώ Βρυξέλλες έλαβε πρόσκληση για συνέντευξη και (βλακωδώς επειδή δεν υπήρχε λόγος) το ανακοίνωσε στον διευθυντή της. Το αποτέλεσμα ήταν να της προσφέρουν προαγωγή και αύξηση επειδή δεν μπορούσαν να τη χάσουν ενώ τώρα πήρε και άλλη προαγωγή :-k

chat1978
02-07-18, 10:25
Να το δούμε όμως και αλλιώς: Γνωστή μου εδώ Βρυξέλλες έλαβε πρόσκληση για συνέντευξη και (βλακωδώς επειδή δεν υπήρχε λόγος) το ανακοίνωσε στον διευθυντή της. Το αποτέλεσμα ήταν να της προσφέρουν προαγωγή και αύξηση επειδή δεν μπορούσαν να τη χάσουν ενώ τώρα πήρε και άλλη προαγωγή :-k

Δίκοπο μαχαίρι αυτό πάντως. Στην Ελλάδα από την εμπειρία μου ουσιαστικά έχεις δηλώσει ότι δεν είσαι committed στην εταιρία. Θα κάνουν τα πάντα να σε κρατήσουν αλλά πρώτη ευκαιρία ή πρώτη στραβή σε έχουν στείλει. Αυτό δηλαδή μέχρι το 2011 που γνώριζα την ελληνική σκηνή

Στο Βέλγιο έχω δει περίπου μισα μισά. Έχω εντυπωσιαστεί πόσο θετικά έχει εξελιχτεί κάτι τέτοιο για ορισμένα άτομα.

Ένα είναι σίγουρο. Τα παντά θα κάνουν για να σε κρατήσουν. Το θέμα είναι πόσο θα συνειδητοποιήσουν ότι κακώς εξαρτώνται τόσο πολύ από ένα άτομο.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
02-07-18, 11:15
Δίκοπο μαχαίρι αυτό πάντως. Στην Ελλάδα από την εμπειρία μου ουσιαστικά έχεις δηλώσει ότι δεν είσαι committed στην εταιρία. Θα κάνουν τα πάντα να σε κρατήσουν αλλά πρώτη ευκαιρία ή πρώτη στραβή σε έχουν στείλει. Αυτό δηλαδή μέχρι το 2011 που γνώριζα την ελληνική σκηνή
Αναλόγως την εταιρεία, το μοντέλο διοίκησης, το πόστο που έχεις και το κατά πόσο είσαι αναντικατάστατος.

cool11
02-07-18, 11:18
Δίκοπο μαχαίρι αυτό πάντως. Στην Ελλάδα από την εμπειρία μου ουσιαστικά έχεις δηλώσει ότι δεν είσαι committed στην εταιρία. Θα κάνουν τα πάντα να σε κρατήσουν αλλά πρώτη ευκαιρία ή πρώτη στραβή σε έχουν στείλει. Αυτό δηλαδή μέχρι το 2011 που γνώριζα την ελληνική σκηνή


Κι εμενα η δικη μου εμπειρια, αυτο λεει.
Οι Ελληνες εργοδοτες, ειναι εμπαθείς, μην πω και εκδικητικοι...

PopManiac
02-07-18, 11:45
Αναλόγως την εταιρεία, το μοντέλο διοίκησης, το πόστο που έχεις και το κατά πόσο είσαι αναντικατάστατος.

Ακριβώς και υποθέτω το αναντικατάστατος το ορίζεις βραχυπρόθεσμα ;) Επειδή, πραγματικά ουδείς και ουδεμία αναντικατάστατος/η, αυτό είναι το μόνο βέβαιο που έχω μάθει στα χρόνια εργασίας μου

lewton
02-07-18, 12:13
Δεν είναι θέμα εμπάθειας, λογικό είναι ότι αν κάποιος δήλωσε παραίτηση και τελικά τον κράτησαν ή διέρευσε ότι ψάχνει να φύγει, η εταιρία δεν θα τον ξαναεμπιστευτεί 100%.
Είναι πρόβλημα με αυτό;
Με άλλα λόγια εσύ θεωρείς ότι αν σε 12-18 μήνες σε διώξουν θα είναι το τέλος του κόσμου;
Τόσο λίγο πιστεύεις στον εαυτό σου;

PopManiac
02-07-18, 12:17
Τα πράγματα είναι πολύ πιο πολύπλοκα στην πραγματική ζωή και δεν είναι άσπρο-μαύρο. Το να δηλώσει κανείς παραίτηση ή βούληση αναζήτησης άλλης θέσης και κατόπιν να ανακαλέσει δεν σημαίνει ότι η εμπιστοσύνη μειώνεται απαραίτητα. Ίσα-ίσα μπορεί να αναδείξει έτσι προβλήματα που είχε και που η εταιρεία μπορεί να επιλύσει.

Μιλάμε για επαγγελματικές σχέσεις και όχι ερωτικές, για όνομα

chat1978
02-07-18, 12:22
Ακριβώς και υποθέτω το αναντικατάστατος το ορίζεις βραχυπρόθεσμα ;) Επειδή, πραγματικά ουδείς και ουδεμία αναντικατάστατος/η, αυτό είναι το μόνο βέβαιο που έχω μάθει στα χρόνια εργασίας μου

Από τον χώρο του λογισμικού έχω φτάσει στο συμπέρασμα ότι καμιά φορά κάποιοι είναι αναντικατάστατοι. Δεν εννοώ ότι δεν μπορείς να βρεις κάποιον με τις ίδιες ικανότητες αλλά δεν μπορείς να βρεις πάντα κάποιον με την ίδια νοοτροπία και σε εύλογο χρονικό διάστημα. Δύο οι βασικότεροι παράμετροι για αυτό.

Πρώτον εξαρτάται πόσο γρήγορα θα τον βρεις. Γιατί αν αργήσεις πολύ τότε οποιοδήποτε λόγως δυσαρέσκειας του πρώτου μεγεθύνεται και συνήθως αυτό οδηγεί και 2η παραίτηση και ούτε καθεξής.

Δεύτερον εξαρτάται το πώς αντιλαμβάνεσαι σαν εταιρεία την συνεισφορά κάποιου. Αν πχ είσαι εταιρία όπως αυτές που έχω δουλέψει εγώ στο Βέλγιο που πιστεύεις ότι θα αντικαταστήσω ένα στο Βέλγιο με 2 και 3 στην Ουκρανία ή Ινδία τότε, ετοιμάζεσαι για τεράστιο attrition.

Ο λόγος που αναφέρω λοιπόν αναντικατάστατος στο λογισμικό είναι γιατί με τους ρυθμούς που κινείται το λογισμικό μπορείς πολύ εύκολα να βρεθείς χωρίς βιώσιμο προϊόν. Τι να το κάνεις αν βρεις τον αντικαταστάτη μετά από ένα χρόνο; Αν η απώλεια κάποιου σε συνδυασμό με την νοοτροπία της εταιρίας οδηγήσει σε μεγάλους μπελάδες, ίσως και κλείσιμο τότε μιλάμε για αναντικατάστατο.

Αυτό το πιστεύω πια σε βαθμό που όταν εταιρίες λογισμικού ξεκάθαρα συνδυάζουν τέτοιες λογικές και πρακτικές τότε θα υπάρξει μεγάλο πρόβλημα και το καράβι βουλιάζει.

Για όσους γνωρίζουν αναφέρομαι στο cost of delay από μια πτυχή που συνήθως αποφεύγεται να αναλυθεί, αυτή δηλαδή του cost of attrition και του cost of τα έκανα τσουρέκια στις λίγους που τρέχουν το προϊόν. Ένα βιβλίο στα ελληνικά θα μείνει αμετάφραστο λόγω εκφράσεων που σχετίζονται με τσουρκια :)

PopManiac
02-07-18, 12:24
chat1978, και πάλι όμως επιβεβαιώνεις το ουδείς αναντικατάστατος πλην ίσως του Steve Jobs και μόνο για την Apple των 90s :p

Θα αλλάξεις πλάνα, θα προσαρμοστείς, αλλά καμία μπίζνα δεν τελείωσε επειδή έχασε στέλεχος.

chat1978
02-07-18, 12:33
Στα σοβαρά τώρα, αυτές οι με το ζόρι συνεργασίες με near και of shore έχουν εκνευρίσει πάρα πολύ κόσμο και από γνωστούς μέσω συναδέρφων. Το έχω πραγματικά απορία πώς θα δούλευε με ελληνικό γραφείο γιατί έχω δουλέψει στην ζωή μου με εξαιρετικούς προγραμματιστές. Οπότε μιλήσω με κάποιον που είχε προηγούμενη εμπειρία με Έλληνες προγραμματιστές μόνο τα καλύτερα έχουν να πουν. Δεν μπορώ να πω το ίδιο για άλλες εθνικότητες.

Απλά στην Ελλάδα σκοτωνομαατε λόγω ακατάλληλων manager και κάθε λογής απόφοιτο σχολής μηχανικών λογισμικού που ήταν τσακωμενοι με τους υπολογιστές και φυσικά έχουμε δημιουργήσει τις αντίστοιχες θέσεις για αυτούς. Αν λοιπόν ανοίξει γραφείο no bullshit τι ξένη διοίκηση, θα δούλευε αντίστοιχο μοντέλο distributed agile όπως το προσπαθούν με τις χώρες του πρώην σοβιετικού μπλοκ;

Και δεύτερη απορία για την οποία είμαι πολύ νέος για να έχω άποψη είναι αν, όταν παλαιότερα οι δυτικοί άνοιγαν αντίστοιχα γραφεία στην Ευρώπη για αντίστοιχους λόγους, γινόντουσαν τα ίδια;

kerkiss
02-07-18, 12:39
chat1978, και πάλι όμως επιβεβαιώνεις το ουδείς αναντικατάστατος πλην ίσως του Steve Jobs και μόνο για την Apple των 90s :p

Και του Μητσοτάκη για την σωτηρία της Ελλάδας :worthy:

chat1978
02-07-18, 12:44
chat1978, και πάλι όμως επιβεβαιώνεις το ουδείς αναντικατάστατος πλην ίσως του Steve Jobs και μόνο για την Apple των 90s :p

Θα αλλάξεις πλάνα, θα προσαρμοστείς, αλλά καμία μπίζνα δεν τελείωσε επειδή έχασε στέλεχος.

Κοίτα από το 2011 δουλεύω σε δύο εταιρείες που απλά σε διαψεύδουν. Ειδικά η τωρινή μου, που με προσέλαβαν να σώσω την ομάδα και η ζημιά έχει υπάρξει τόσο μεγάλη και βαθιά που απλά ήταν terminal. Όταν ξεκινησα τον Ιανουάριο η κατανόηση του προβλήματος ήταν ουσιαστικα μηδενική γιατί την πηγή το προβλήματος δεν την έβλεπε κανείς. Και η εταιρία είναι τμήμα πολυεθνικής. Επειδή είσαι από Βέλγιο και δουλεύεις σε υψηλό επίπεδο ίσως να γνωρίζεις από το φιάσκο τηλεματικής της DeLijn. Αν ήταν οποιαδήποτε άλλη εταιρεία και όχι το μπουρδέλο της DeLijn , ο συνολικός οργανισμος θα είχε κλείσει κάτω από το βάρος τον μηνύσεων και ρητρων από τα συμβόλαια.

Οπως ανέφερα δεν αναφέρομαι στις ικανότητες ή μόνο στο ένα άτομο αλλά στο ευρύτερο περιβάλλον εργασίας. Θα μπορούσαν να το είχαν σώσει και να σε επαληθεύσουν; Ίσως αλλά αυτό απαιτεί κατανόηση του προβλήματος που συνήθως οι ίδιοι, που έμμεσα εκδιαξων τον κόσμο, προκαλούν. Μέχρι να γίνει αυτό η ορμή είναι αρνητική και έχει σοβαρές συνέπειες. Και αυτό αν το καταλάβουν.

Άλλωστε υπάρχουν πολλά παραδείγματα εταιριών που έφαγαν στραπατζο χοντρό γιατί στελέχη κλειδιά όλων των επιπέδων αποφάσισαν ομαδικά να φύγουν.

PopManiac
02-07-18, 12:51
Κοίτα από το 2011 δουλεύω σε δύο εταιρείες που απλά σε διαψεύδουν. Ειδικά η τωρινή μου, που με προσέλαβαν να σώσω την ομάδα και η ζημιά έχει υπάρξει τόσο μεγάλη και βαθιά που απλά ήταν terminal. Όταν ξεκινησα τον Ιανουάριο η κατανόηση του προβλήματος ήταν ουσιαστικα μηδενική γιατί την πηγή το προβλήματος δεν την έβλεπε κανείς. Και η εταιρία είναι τμήμα πολυεθνικής. Επειδή είσαι από Βέλγιο και δουλεύεις σε υψηλό επίπεδο ίσως να γνωρίζεις από το φιάσκο τηλεματικής της DeLijn. Αν ήταν οποιαδήποτε άλλη εταιρεία και όχι το μπουρδέλο της DeLijn , ο συνολικός οργανισμος θα είχε κλείσει κάτω από το βάρος τον μηνύσεων και ρητρων από τα συμβόλαια.

Οπως ανέφερα δεν αναφέρομαι στις ικανότητες ή μόνο στο ένα άτομο αλλά στο ευρύτερο περιβάλλον εργασίας. Θα μπορούσαν να το είχαν σώσει και να σε επαληθεύσουν; Ίσως αλλά αυτό απαιτεί κατανόηση του προβλήματος που συνήθως οι ίδιοι, που έμμεσα εκδιαξων τον κόσμο, προκαλούν. Μέχρι να γίνει αυτό η ορμή είναι αρνητική και έχει σοβαρές συνέπειες. Και αυτό αν το καταλάβουν.

Άλλωστε υπάρχουν πολλά παραδείγματα εταιριών που έφαγαν στραπατζο χοντρό γιατί στελέχη κλειδιά όλων των επιπέδων αποφάσισαν ομαδικά να φύγουν.

Άρα ξανά επιβεβαιώνεις το ουδείς αναντικατάστατος (πλην Steve Jobs και Κυριάκου Μητσοτάκη, σωστή η διόρθωση :p).

Από αυτά που περιγράφεις, δεν ήσουν εσύ ο σωτήρας αλλά μάλλον η De Lijn τα έκανε να-μην-πω-τι οργανωτικά και ενδεχομένως και διοικητικά.

Να το πω κι αλλιώς (αν και η συζήτηση ξεφεύγει πλέον από το θέμα εδώ): Αν ένας οργανισμός / μία εταιρεία φτάσει να εξαρτάται τόσο πολύ από ένα άτομο, τότε σίγουρα κάνει πάρα πολλά πράγματα λάθος.

Και επίσης, προσθέτω, ότι όντως κανείς μπορεί να είναι αναντικατάστατος βραχυπρόθεσμα, αυτό δεν το αρνούμαι. Αν, πχ., στον τομέα που δουλεύω φέρει κανείς την Amazon ως πελάτη επειδή γνωρίζει προσωπικά τον Bezos, τότε, ναι, το άτομο αυτό είναι πολύ βραχυπρόθεσμα κλειδί. Εναπόκειται στην εταιρεία / οργανισμό όμως να αναδείξει την αξία της σαν σύνολο

KLG
02-07-18, 13:46
Ουδείς αναντικατάστατος. Είναι κάτι που κάθε εργαζόμενος πρέπει να έχει χαραγμένο στο κεφάλι του, ακόμα και αν νομιζει οτι είναι ο απόλυτος αρχοντας (που θα κληθεί να σώσει μια εταιρία απο τη καταστροφή -όπως αυτός πιστευει- ).

chat1978
02-07-18, 13:56
Άρα ξανά επιβεβαιώνεις το ουδείς αναντικατάστατος (πλην Steve Jobs και Κυριάκου Μητσοτάκη, σωστή η διόρθωση :p).

Από αυτά που περιγράφεις, δεν ήσουν εσύ ο σωτήρας αλλά μάλλον η De Lijn τα έκανε να-μην-πω-τι οργανωτικά και ενδεχομένως και διοικητικά.

Να το πω κι αλλιώς (αν και η συζήτηση ξεφεύγει πλέον από το θέμα εδώ): Αν ένας οργανισμός / μία εταιρεία φτάσει να εξαρτάται τόσο πολύ από ένα άτομο, τότε σίγουρα κάνει πάρα πολλά πράγματα λάθος.

Και επίσης, προσθέτω, ότι όντως κανείς μπορεί να είναι αναντικατάστατος βραχυπρόθεσμα, αυτό δεν το αρνούμαι. Αν, πχ., στον τομέα που δουλεύω φέρει κανείς την Amazon ως πελάτη επειδή γνωρίζει προσωπικά τον Bezos, τότε, ναι, το άτομο αυτό είναι πολύ βραχυπρόθεσμα κλειδί. Εναπόκειται στην εταιρεία / οργανισμό όμως να αναδείξει την αξία της σαν σύνολο
Το εσκισες λίγο καθώς δεν ανέφερα τον εαυτό μου σαν παράδειγμα αλλά μιας και ομολογουμένως ξέφυγε από το θέμα, δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω.

Καλό είναι όμως, όσοι σκέφτονται να βρουν δουλειά στο εξωτερικό, να γνωρίζουν κάποια παραδείγματα για αυτή την εμμονή με το off και near shore που συνήθως σχετίζεται με μια πεποίθηση ότι οι αριθμοί μπορούν να αντικαταστησουν κουλτούρα, αποδοτικότητα και ποιότητα. Συνιστώ μεγάλη προσοχή αν και η αλήθεια είναι ότι αν φεύγεις από Ελλάδα αυτό είναι το λιγότερο από τα ζητήματα που θα επικεντρωθεί κάποιος. Απλά είναι δείγμα νοοτροπίας και αν υπάρχει επιλογή, τοτε μακρυά κατά την γνώμη μου από εταιρίες με τέτοια κουλτούρα στον χώρο του λογισμικού.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
02-07-18, 13:59
Ουδείς αναντικατάστατος. Είναι κάτι που κάθε εργαζόμενος πρέπει να έχει χαραγμένο στο κεφάλι του, ακόμα και αν νομιζει οτι είναι ο απόλυτος αρχοντας (που θα κληθεί να σώσει μια εταιρία απο τη καταστροφή -όπως αυτός πιστευει- ).
Από όσα έχω δει, όσο πιο μικρή (σε εργατικό δυναμικό) η εταιρεία τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα να τους τα πάρεις χοντρά. Το ρίσκο του να σε αντικαταστήσουν υπάρχει πάντα, είτε είσαι εργοδότης είτε είσαι υπάλληλος.

KLG
02-07-18, 14:02
Από όσα έχω δει, όσο πιο μικρή (σε εργατικό δυναμικό) η εταιρεία τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα να τους τα πάρεις χοντρά.

Και να τους τα πάρεις, πάλι σε δανεικό χρόνο είσαι, ειδικά αν τους τα πάρεις χοντρά χοντρά. Μην μπαίνετε σε τέτοιο τριπάκι χωρίς Plan B... οι καιροί είναι δύσκολοι και πλεον οι τρεις μέτριοι προς το καλό είναι σαφώς προτιμότεροι απο τον έναν τέλειο (και μεγαλύτερη δεξαμενή αναζήτησης, και φτηνότεροι και πιο αναλωσιμοι/ διαχειρισιμοι).

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
02-07-18, 14:07
Και να τους τα πάρεις, πάλι σε δανεικό χρόνο είσαι, ειδικά αν τους τα πάρεις χοντρά χοντρά. Μην μπαίνετε σε τέτοιο τριπάκι χωρίς Plan B... οι καιροί είναι δύσκολοι και πλεον οι τρεις μέτριοι προς το καλό είναι σαφώς προτιμότεροι απο τον έναν τέλειο (και μεγαλύτερη δεξαμενή αναζήτησης, και φτηνότεροι και πιο αναλωσιμοι/ διαχειρισιμοι).
Φυσικά, άλλωστε δεν μιλούσα καν για μένα :p
Ότι ισχύει στο εμπόριο ισχύει και στα εργασιακά, δεν υπάρχουν συνταγές επιτυχίας.

anon
02-07-18, 20:23
κανείς δεν είναι αναντικατάστατος, το θέμα όπως αναφέρει ο chat και τον καταλαβαίνω απόλυτα είναι το θέμα του χρόνου. Στην περίπτωση του λογισμικού, το να φέρεις τον σούπα-ντούπα που θα τον πληρώσεις και χρυσό, δεν σημαίνει ότι αντικατέστηκες, μιας και ο πιο ικανός θα πρέπει να "μάθει" όλα τα εσωτερικά του προγράμματος που έφτιαχνε ο άλλος. Γιαυτό οι ομάδες προγραμματισμού δεν πρέπει να απαρτίζονται απο ένα μόνο άτομο, αλλά σε κάθε τι, πρέπει ναναι το λιγότερο δύο εμπλεκόμενοι. Διαφορετικά σου φεύγει, και μετά ο άλλος ίσως είναι πιο εύκολο για αυτόν να το ξαναγράψει απο την αρχή. Σε κάθε περίπτωση αυτό είναι κόστος, χρηματικό, και ναι μεν μπορεί η εταιρία να απορροφήσει το χρηματικό κόστος σαν ζημία αλλαγής, αυτό που ίσως πολλές φορές δεν μπορεί να απορροφήσει είναι το κόστος χρόνου να φτάσει στο ίδιο σημείο ο καινούργιος με εκεί που ήταν ο παλιός και να προχωρήσει παραπέρα πλέον. Αν αυτός ο χρόνος είναι μήνες (καθόλου παράξενο, θαλεγα το πιο συνηθισμένο), σκεφτείτε ότι ουσιαστικά δεν είναι ότι θα πληρώσει πέντε - έξι μηνιάτικα ή έστω έναν χρόνο δουλειάς, είναι το κόστος ότι θα μείνει ΕΚΤΟΣ οποιασδήποτε παραγωγής, για το αντίστοιχο χρονικό διάστημα. Και αυτό το καταραμένο λογισμικό, δυστυχώς δεν "πολλαπλασιάζεται" η παραγωγή, όσους βάζεις μέσα, αλλα αντίθετα! μετά απο δυο, τρία άτομα, ουσιαστικά έχεις ακόμα χειρότερη απόδοση (για αυτό το αρχικό στάδιο, πολλές φορές και στην κανονική παραγωγή). Δυο άτομα δεν ανεβάζουν την απόδοση επι 2, ούτε τα τρία άτομα επι τρία.

Πάντως οι λογικές διαφέρουν απο την Ελλάδα. Στην Ελλάδα ίσως επειδή οι περισσότερες εταιρίες ειναι προσωπικές, δηλαδή έχεις να κάνεις με το αφεντικό που ειναι και ο ιδιοκτήτης ή άμεσα σχετιζόμενος με την επιχείρηση, και με το γεγονός ότι οι περισσότεροι Ελληνες λειτουργούν με το θυμικό, κάνει συνηθισμένο να βλέπουν την προσπάθεια να βρείς κάτι καλύτερο, σαν απιστία. Παρόλο που όταν είσαι "πιστό σκυλί" σε έχουν γραμμένο κανονικά στα @@ρια τους.
Εδω έξω, η ελάχιστη προσωπική εμπειρία που έχω, είναι ότι είναι μάλλον αλλιώς τα πράγματα. Πχ project manager έχει ένα αστέρι προγραμματιστή στην ομάδα, ο οποίος θέλει να φύγει. Παραδόξως, όπως και ο ίδιος μου είπε, απο την επόμενη δουλειά που θέλει να πάει, τον πήραν τηλέφωνο, και τους είπε, "εαν μπορούσα να τον κρατήσω, θα τον κρατούσα, οφειλω να πω ότι είναι ο καλύτερος που έχω"!!!!

mindtrapper
02-07-18, 20:52
Παραδόξως, όπως και ο ίδιος μου είπε, απο την επόμενη δουλειά που θέλει να πάει, τον πήραν τηλέφωνο, και τους είπε, "εαν μπορούσα να τον κρατήσω, θα τον κρατούσα, οφειλω να πω ότι είναι ο καλύτερος που έχω"!!!!

Παίρνουν ή δεν παίρνουν τηλέφωνο τελικά από την επόμενη δουλειά στην προηγούμενη, μπερδεύτηκα. :p

chat1978
02-07-18, 20:52
Anom ξέχασα και τον παράγοντα ιστορικής γνώσης. Ευχαριστώ για την διόρθωση. Γενικά πάντως αν έχει πέσει καλό unit+smoke test τότε τα πράγματα είναι σαφώς πιο εύκολα.

Γενικά στο εξωτερικό υπάρχει μια βασική διαφορα στην σχέση εργοδότη και εργαζομένου. Ίσως έχει αλλάξει στην Ελλάδα αλλά δεν το πιστεύω καθώς αυτό το τεράστιο φάουλ έχει ρίζες στην ευρύτερη κοινωνική συμπεριφορά, συμπεριλαμβανομενου και της πολύ εκτιμημένης ελληνικής οικογένειας.

Στην Ελλάδα ο εργοδότης θεωρεί ότι κάπως χάρη κάνει στους εργαζόμενους του και τους παρέχει δουλειά. Δηλαδή ο εργαζόμενος είναι κάπως υποχρεωμένος για αυτή την μεγαλοψυχία του εργοδότη. Αυτό φαίνεται από την χρήση λέξεων όπως αχαριστία όταν κάποιος ανακοινώνει παραίτηση. Προσωπικά μου έχει τύχει δύο φορές.

Σε αντίθεση, στο Βέλγιο και Ολλανδία που ξέρω ο εργοδότης θεωρεί ότι ο εργαζόμενος του κάνει χάρη που επενδύει τον προσωπικό του χρόνο (επ' αμοιβή). Εντάξει το τραβάω αλλά θέλω να δείξω την τελείως διαφορετική απαρχή της νοοτροπίας. Σίγουρα η εργατική νομοθεσία του Βελγίου εκφράζει αυτη την πτυχή και πολλά λαμόγια Βέλγοι την έχουν ψάξει πάρα πολύ καλά. Και οι πολυεθνικές προσπαθούν αρκετά να δείξουν αυτό το πρόσωπο τουλάχιστον για τα προσχήματα. Δεν έχω δουλέψει ποτέ σε πολυεθνική στην Ελλάδα και δεν ξέρω τι κάνουν εκεί.

Υπάρχουν όμως στο Βέλγιο και αρκετές μικρές εταιρείες που είναι λίγο τσιρκο ή καθαρά εκμεταλλευτές. Ξέρω εταιρία που μεγάλωσε επειδή μια μέρα ο ιδιοκτήτης προσέλαβε απόφοιτο του ΕΜΠ και μετά δήλωσε και έπραξε ότι δεν θέλει να ξαναδουλέψει με Βέλγο. Βλέπεις ο Έλληνας παίρνει προσωπικά την μη παράδοση έργου όταν ο έξυπνος αφεντικος κάνει οικονομία στο προσωπικό και τα εργά δεν βγαίνουν. Όταν έρχεται και από την Ελλάδα και δουλεύει με μυαλά Ελλάδας τότε είναι ακόμα καλύτερος.

Και μια χαρά ορισμένοι ξέρουν εδώ να εκμεταλλεύονται περιστάσεις. Ευτυχώς δεν είναι ο απόλυτος κανόνας. Μερικοί όμως λες και έχουν σπουδάσει Ελλάδα ή έχουν πάει θητεία

PopManiac
02-07-18, 23:20
Παίρνουν ή δεν παίρνουν τηλέφωνο τελικά από την επόμενη δουλειά στην προηγούμενη, μπερδεύτηκα. :p

Εάν και εφόσον περάσει ο υποψήφιος τις διαδικασίες και εάν και εφόσον πλέον έχουμε φτάσει στο τελικό στάδιο όπου του έχει ανακοινωθεί η επιλογή του, τότε συνήθως μπορεί να ρωτήσουν τον επιλαχόντα εάν - εφόσον συμφωνήσει - μπορούν να επικοινωνήσουν με τον πρώην εργοδότη.

Συνήθως έτσι πάει (που δεν είναι υποχρεωτικό ως διαδικασία) και σίγουρα ένα βήμα πριν υπογραφούν τα συμβόλαια.

Γι'αυτό και (σωστά) δίνεται η συμβουλή σε υποψήφιους κατά τη συνέντευξη να είναι προσεκτικοί στην περιγραφή του ρόλου που έχουν ήδη - μην τυχόν κατόπιν βρεθούν σε δύσκολη θέση. Και γι'αυτό και το σωστό είναι εφόσον πλέον έχει ενημερωθεί ο υποψήφιος ότι έχει πάρει τη θέση να το ανακοινώσει εκεί που βρίσκεται.

anon
03-07-18, 01:32
Παίρνουν ή δεν παίρνουν τηλέφωνο τελικά από την επόμενη δουλειά στην προηγούμενη, μπερδεύτηκα. :p

όπως είπα, φάνηκε πολύ περίεργο να πάρουν τηλέφωνο να ρωτήσουν. Αρα ειναι κάτι που δεν συμβαίνει, ή συμβαίνει σπάνια. Και εξαρτάται βέβαια απο την χώρα. Ο δικός μας θα έφευγε απο Λουξεμβούργο για να πάει Νότια Γαλλία. Φαίνεται το να ρωτάνε το θέλουν οι μεσογειακοί λαοί :p :p :p

Κατα τα άλλα ισχύει ότι λέει ο Ποπ. Ισως και να ρώτησαν, γιατί δεν είμαστε καμμιά ιδιωτική επιχείρηση, οπότε ίσως έπαιξε και αυτό ρόλο. Ο άνθρωπος που φεύγει είναι contractor.

RASTAVIPER
03-07-18, 13:07
Εξαρτάται πολλές φορές και από τα policies της εταιρείας, άσχετα από την θέση.
Ξέρω κολοσσό Igaming που έψαχνε Έλληνα για customer support θέση στην Βουλγαρία.

Ενώ την πήρε την θέση, αναγκάστηκε να αποσυρθεί όταν του ανακοινώσανε ότι θα καλέσουν προηγούμενο εργοδότη.
Είχε λίγο αλλάξει κάποια πράγματα στην αίτησή του.

lewton
03-07-18, 14:08
Εξαρτάται πολλές φορές και από τα policies της εταιρείας, άσχετα από την θέση.
Ξέρω κολοσσό Igaming που έψαχνε Έλληνα για customer support θέση στην Βουλγαρία.

Ενώ την πήρε την θέση, αναγκάστηκε να αποσυρθεί όταν του ανακοινώσανε ότι θα καλέσουν προηγούμενο εργοδότη.
Είχε λίγο αλλάξει κάποια πράγματα στην αίτησή του.

Προηγούμενο εργοδότη ή τον εργοδότη στον οποίο εργαζόταν ενώ έτρεχε η αίτηση; ;)

doctor_667
05-07-18, 20:09
Σε περιπτώσεις που δεν θες να πάρουν τηλέφωνο τον τωρινό σου εργοδότη και επιμένουν σε συστάσεις, καλό είναι να το ξεκαθαρίσεις λέγοντας ότι αν φτάσετε να σου κάνουν προσφορά, μπορείς να παρέχεις τότε συστατικές. Πολλές εταιρίες το προτιμούν έτσι κι αλλιώς μιας και είναι αρκετή δουλειά για να το κάνουν για κάθε υποψήφιο.

Πολλές φορές πάντως, ειδικά όταν μιλάμε για μεγάλες εταιρίες που είναι ανταγωνιστές, στο ξεκαθαρίζουν εξαρχής ότι θα τηρηθεί εμπιστευτικότητα. Σήμερα πήρα ένα τέτοιο μήνυμα στο LinkedIn όπου το χρησιμοποιούν σαν ατού για να τους εμπιστευτώ και να κάνουμε μια πρώτη συζήτηση.

tsioy
12-07-18, 00:38
Μιας και αναφέρθηκε το linkedin, συχνά λαμβάνω mails από το linkedin για γνωστούς μου του τύπου "... added a connection you may know", τα οποία με πληροφορούν για νέες συνδέσεις που κάνουν γνωστοί μου με τρίτους.
Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιείται η αποστολή τέτοιων mails σε γνωστούς μου, όταν εγώ κάνω add μία νέα επαφή;

Δεν αναφέρομαι στο ποια mail λαμβάνω εγώ, αλλά στα mail που στέλνονται σε επαφές μου για τις νέες μου συνδέσεις με τρίτους.

8anos
12-07-18, 13:11
Μιας και αναφέρθηκε το linkedin, συχνά λαμβάνω mails από το linkedin για γνωστούς μου του τύπου "... added a connection you may know", τα οποία με πληροφορούν για νέες συνδέσεις που κάνουν γνωστοί μου με τρίτους.
Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιείται η αποστολή τέτοιων mails σε γνωστούς μου, όταν εγώ κάνω add μία νέα επαφή;

Δεν αναφέρομαι στο ποια mail λαμβάνω εγώ, αλλά στα mail που στέλνονται σε επαφές μου για τις νέες μου συνδέσεις με τρίτους.

Γιατί να το κάνεις αυτό; Θα πλήρωνα για να παίρνει τέτοια εμαιλ ο διευθυντής μου :p

Δες εδώ μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση για αυτό που θέλεις https://www.linkedin.com/help/linkedin/answer/66/managing-your-account-and-privacy-settings-overview?lang=en

lewton
13-07-18, 20:05
Γιατί να το κάνεις αυτό; Θα πλήρωνα για να παίρνει τέτοια εμαιλ ο διευθυντής μου :p

Δες εδώ μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση για αυτό που θέλεις https://www.linkedin.com/help/linkedin/answer/66/managing-your-account-and-privacy-settings-overview?lang=en
+1 :oneup:
Μια υπενθύμιση που και που ότι έχει και αλλού πορτοκαλιές.

pan.nl
16-07-18, 23:58
Υπάρχει ενδεχόμενο να μετοικήσω στη Γερμανία σε 1-1,5 χρόνο. Υπάρχει κάποια ευελιξία σχετικά με την τοποθεσία. Σκεφτόμουν αρχικά Βερολίνο επειδή μου αρέσει πολύ σαν πόλη, αλλά οι μισθοί είναι αρκετά χαμηλότεροι από τον μέσο όρο. Άλλες πόλεις που έχω ψηλά στη λίστα είναι το Αμβούργο και το Μόναχο. Ο τομέας μου είναι το quantitative (market) research και project management. Έχει κανείς εμπειρία από Γερμανία σε αυτόν τον τομέα συγκεκριμένα;

Επίσης ποιές είναι οι εντυπώσεις όσων μένουν Γερμανία σε σχέση με το εργασιακό περιβάλλον (ιεραρχία, διαπροσωπικές σχέσεις, διακοπές κλπ); Γνωρίζω οτι οι Γερμανοί είναι πιο επίσημοι στις συναναστροφές τους, ειδικά στον χώρο εργασίας. Αλλά σίγουρα εταιρεία από εταιρεία διαφέρει, ειδικά εαν μιλάμε για πολυεθνικές. Εάν κάποιος έχει εμπειρία και από Ολλανδία και μπορεί να συγκρίνει, θα με εξυπηρετούσε πολύ.

Όσον αφορά στη γλώσσα, έχω σκοπό να κάνω εντατικά μαθήματα ώστε να φτάσω τουλάχιστον σε επίπεδο Β2. Μιλάω πολύ καλά Ολλανδικά οπότε είναι κάπως πιο εύκολο να μάθω Γερμανικά.

Προς το παρόν απλώς κάνω μια γενικότερη έρευνα, καθώς είμαι σε πολύ αρχικό στάδιο.

Ευχαριστώ

anon
31-07-18, 10:20
ερώτηση, αν γνωριζει κανείς.

Πρόκειται να μεταφέρω τα ασφαλιστικά μου δικαιώματα, τα χρόνια εργασίας μου στην Ελλάδα (ΙΚΑ και Δημοσίου) στο εξωτερικό. Φυσικά, δεν μετρανε ένα προς ένα, αλλά τα υπολογίζουν με βάση τις ασφαλιστικές εισφορές, οπότε θα έχω χρόνια ασφάλισης αρκετά λιγότερα, αλλά χοντρικά υπολογίζοντας λέω ότι θα συμφέρει να το κάνω.

Το ερώτημα μου λοιπόν ειναι εαν μπορώ να εξαγοράσω θητεία και χρόνια σπουδών και να μεταφερθούν αυτά ως ασφάλιση στο εξωτερικό. Η' αυτό το σύστημα εξαγοράς ισχύει μόνο για την συνταξιοδότηση στην Ελλάδα; Εαν εξαγοράσω θητεία και σπουδές, μιλάμε για 7 χρόνια συνολικά, που θα μετρήσουν για κάπου 2 θέλω να πιστεύω εδώ στο εξωτερικό.

lewton
31-07-18, 10:31
ερώτηση, αν γνωριζει κανείς.

Πρόκειται να μεταφέρω τα ασφαλιστικά μου δικαιώματα, τα χρόνια εργασίας μου στην Ελλάδα (ΙΚΑ και Δημοσίου) στο εξωτερικό. Φυσικά, δεν μετρανε ένα προς ένα, αλλά τα υπολογίζουν με βάση τις ασφαλιστικές εισφορές, οπότε θα έχω χρόνια ασφάλισης αρκετά λιγότερα, αλλά χοντρικά υπολογίζοντας λέω ότι θα συμφέρει να το κάνω.

Το ερώτημα μου λοιπόν ειναι εαν μπορώ να εξαγοράσω θητεία και χρόνια σπουδών και να μεταφερθούν αυτά ως ασφάλιση στο εξωτερικό. Η' αυτό το σύστημα εξαγοράς ισχύει μόνο για την συνταξιοδότηση στην Ελλάδα; Εαν εξαγοράσω θητεία και σπουδές, μιλάμε για 7 χρόνια συνολικά, που θα μετρήσουν για κάπου 2 θέλω να πιστεύω εδώ στο εξωτερικό.

Θα μπορεί να δει το Λουξεμβούργο αν τα χρόνια που μεταφέρεις προέρχονται από κανονική εργασία ή στρατό;

@ ADSLgr.com All rights reserved.