PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 [117] 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

8anos
31-07-18, 11:10
ερώτηση, αν γνωριζει κανείς.

Πρόκειται να μεταφέρω τα ασφαλιστικά μου δικαιώματα, τα χρόνια εργασίας μου στην Ελλάδα (ΙΚΑ και Δημοσίου) στο εξωτερικό. Φυσικά, δεν μετρανε ένα προς ένα, αλλά τα υπολογίζουν με βάση τις ασφαλιστικές εισφορές, οπότε θα έχω χρόνια ασφάλισης αρκετά λιγότερα, αλλά χοντρικά υπολογίζοντας λέω ότι θα συμφέρει να το κάνω.

Το ερώτημα μου λοιπόν ειναι εαν μπορώ να εξαγοράσω θητεία και χρόνια σπουδών και να μεταφερθούν αυτά ως ασφάλιση στο εξωτερικό. Η' αυτό το σύστημα εξαγοράς ισχύει μόνο για την συνταξιοδότηση στην Ελλάδα; Εαν εξαγοράσω θητεία και σπουδές, μιλάμε για 7 χρόνια συνολικά, που θα μετρήσουν για κάπου 2 θέλω να πιστεύω εδώ στο εξωτερικό.

νομίζω οτι θα κάνεις κύκλο ετσι. ίσως χρειάζεται να ρωτήσεις κάποιον ειδικό.
Η γνώμη η δικιά μου ειναι η εξής :
Κράτα τα λεφτά της εξαγοράς και μην μπλέξεις με τους ελληνικούς μηχανισμούς εφόσον έχεις πάρει απόφαση να μείνεις εξω. Εγώ είχα ενα κενό στην ασφάλιση μου 2 μηνών στα 9 χρόνια ασφάλισης και έκανα αίτηση να το εξαγοράσω. Για να βγει η απόφαση κια να μου στειλουν τον λογαριασμό πήρε 3 χρόνια, ναι τρια χρόνια.
Εαν θέλεις επίσης ρωτά εαν μπορείς να τα βάλεις στο σύστημα εκει κατευθείαν, πχ με μεγαλύτερες κρατήσεις απο τον μισθό σου ωστε να έχεις καλύτερες συνταξιοδοτικές απολαβές.

anon
31-07-18, 12:34
Θα μπορεί να δει το Λουξεμβούργο αν τα χρόνια που μεταφέρεις προέρχονται από κανονική εργασία ή στρατό;

Διευκρίνηση. Δεν μιλώ για Λουξεμβούργο την χώρα, αλλά τα όργανα της Ε.Ε. Απο εκεί θα πάρω σύνταξη, εαν φροντίσει ο Κύριος να ζω μέχρι τότε :wink: Καμμιά σχέση με το κράτος του Λουξεμβούργου.

- - - Updated - - -


νομίζω οτι θα κάνεις κύκλο ετσι. ίσως χρειάζεται να ρωτήσεις κάποιον ειδικό.
Η γνώμη η δικιά μου ειναι η εξής :
Κράτα τα λεφτά της εξαγοράς και μην μπλέξεις με τους ελληνικούς μηχανισμούς εφόσον έχεις πάρει απόφαση να μείνεις εξω. Εγώ είχα ενα κενό στην ασφάλιση μου 2 μηνών στα 9 χρόνια ασφάλισης και έκανα αίτηση να το εξαγοράσω. Για να βγει η απόφαση κια να μου στειλουν τον λογαριασμό πήρε 3 χρόνια, ναι τρια χρόνια.
Εαν θέλεις επίσης ρωτά εαν μπορείς να τα βάλεις στο σύστημα εκει κατευθείαν, πχ με μεγαλύτερες κρατήσεις απο τον μισθό σου ωστε να έχεις καλύτερες συνταξιοδοτικές απολαβές.

Εδω δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, παρα μόνο να μεταφέρεις απο τα ταμεία της χώρας σπυ, στο εδώ ασφαλιστικό ταμειο. Με συμφέρει να το κάνω όσο πιο σύντομα γίνεται αν και ξέρω ότι είναι διαδικασία που μπορεί να πάρει ένα και δυο χρόνια συνολικά. Ο λόγος που πρέπει να το κάνεις όσο πιο σύντομα γίνεται, είναι λόγω του υπολογισμού των ετών. Οσο το αργείς, μεγαλώνει ο μισθός σου οπότε η διαίρεση με το τί έδωσες στην χώρα σου δίνει αποτέλεσμα λιγότερα χρόνια...

Seaman
01-08-18, 11:29
Γεια σας, ζω και εργαζομαι τα τελευταια 8 χρονια Αγγλια. Ανηκω στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου επισης.
Στην Αγγλια εχω ασφαλεια υγειας το κλασσικο NHS και ιδιωτικη μεσω της δουλειας.

Θα ηθελα να κανω και ιδιωτικη ασφαλεια υγειας και στην Ελλαδα. Μεχρι στιγμης μιλησα με εναν ασφαλιστη γνωστης εταιριας στην Ελλαδα (ελληνικη) και οταν του ειπα οτι βασικα μενω εξωτερικο και οτι ειμαι ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου μου ειπε οτι μαλλον δεν μπορω να ασφαλιστο ιδιωτικα στην Ελλαδα. Αλλα δεν ηταν και σιγουρος. Μου ειπε θα ρωτησει και θα με καλεσει. Μετα απο μερες που δεν με καλεσε, τον καλεσα εγω και μου ειπε οτι δεν εβγαλε ακρη. Ετσι το αφησα το θεμα.

Επειδη λογικα πιστευω δεν ηθελε να ασχοληθει, θα ηθελα αν γνωριζει καποιος αν μπορω να σασφαλιστω στην Ελλαδα και αν την χρειαστω θα με καλυψει κανονικα χωρις να βρει καποια δικαιολογια βασιζομενη στο οτι ειμαι κατοικος εξωτερικου.

chat1978
01-08-18, 11:44
Γεια σας, ζω και εργαζομαι τα τελευταια 8 χρονια Αγγλια. Ανηκω στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου επισης.
Στην Αγγλια εχω ασφαλεια υγειας το κλασσικο NHS και ιδιωτικη μεσω της δουλειας.

Θα ηθελα να κανω και ιδιωτικη ασφαλεια υγειας και στην Ελλαδα. Μεχρι στιγμης μιλησα με εναν ασφαλιστη γνωστης εταιριας στην Ελλαδα (ελληνικη) και οταν του ειπα οτι βασικα μενω εξωτερικο και οτι ειμαι ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου μου ειπε οτι μαλλον δεν μπορω να ασφαλιστο ιδιωτικα στην Ελλαδα. Αλλα δεν ηταν και σιγουρος. Μου ειπε θα ρωτησει και θα με καλεσει. Μετα απο μερες που δεν με καλεσε, τον καλεσα εγω και μου ειπε οτι δεν εβγαλε ακρη. Ετσι το αφησα το θεμα.

Επειδη λογικα πιστευω δεν ηθελε να ασχοληθει, θα ηθελα αν γνωριζει καποιος αν μπορω να σασφαλιστω στην Ελλαδα και αν την χρειαστω θα με καλυψει κανονικα χωρις να βρει καποια δικαιολογια βασιζομενη στο οτι ειμαι κατοικος εξωτερικου.

Γιατί; Δεν σε καλύπτει η NHS στο εξωτερικό; Ακομα και το ΙΚΑ είχε τέτοιες προβλέψεις.

Seaman
01-08-18, 12:06
Γιατί; Δεν σε καλύπτει η NHS στο εξωτερικό; Ακομα και το ΙΚΑ είχε τέτοιες προβλέψεις.

Δεν το εψαξα να σου πω την αληθεια. Πριν 2 χρονια εκανα μια μικρη επεμβαση ρουτινας στην Αθηνα και επειδη ημουν ανασφαλιστος στο ιδιωτικο που πηγα πληρωσα 1200 ευρω. Μου ειπαν αν ειχα ασφαλια θα εδινα 400.

Δλδ μπορουσα ειχα κανει χρηση του NHS και να μου το καλυπταν; Την επεμβαση την εκανα εν γνωση μου Ελλαδα γιατι ηξερα τον γιατρο.
Δεν ηταν εκτακτο αλλα προγραμματισμενο.

8anos
01-08-18, 12:27
Δεν το εψαξα να σου πω την αληθεια. Πριν 2 χρονια εκανα μια μικρη επεμβαση ρουτινας στην Αθηνα και επειδη ημουν ανασφαλιστος στο ιδιωτικο που πηγα πληρωσα 1200 ευρω. Μου ειπαν αν ειχα ασφαλια θα εδινα 400.

Δλδ μπορουσα ειχα κανει χρηση του NHS και να μου το καλυπταν; Την επεμβαση την εκανα εν γνωση μου Ελλαδα γιατι ηξερα τον γιατρο.
Δεν ηταν εκτακτο αλλα προγραμματισμενο.

ανάλογα με τι θέλεις να κάνεις. Δυο χρόνια τώρα θα είχες πληρώσει λιγότερα απο 800 ευρώ στην ασφάλεια;
Το ειχα ψάξει παλιότερα και προσωπικά κατεληξα στο οτι είναι ακριβή αν το πληρώνεις απο την τσέπη σου, ειδικά αν καλύπτεις περισσότερα άτομα.
Μπορείς επίσης να ρωτήσεις την ιδιωτική ασφάλεια που έχεις ήδη απο την δουλειά σου εαν σε καλύπτει στην Ελλάδα ή αν μπορεί να επεκτείνει την κάλυψη με μια μικρή δικιά σου επιβάρυνση.

Seaman
01-08-18, 12:35
ανάλογα με τι θέλεις να κάνεις. Δυο χρόνια τώρα θα είχες πληρώσει λιγότερα απο 800 ευρώ στην ασφάλεια;
Το ειχα ψάξει παλιότερα και προσωπικά κατεληξα στο οτι είναι ακριβή αν το πληρώνεις απο την τσέπη σου, ειδικά αν καλύπτεις περισσότερα άτομα.
Μπορείς επίσης να ρωτήσεις την ιδιωτική ασφάλεια που έχεις ήδη απο την δουλειά σου εαν σε καλύπτει στην Ελλάδα ή αν μπορεί να επεκτείνει την κάλυψη με μια μικρή δικιά σου επιβάρυνση.

Καλη ιδεα. Θα τους ρωτησω αν μπορω να την επεκτεινω με καποια επιβαρυνση. Ευχαριστω για το ενδιαφερον!

doctor_667
01-08-18, 14:31
Δεν το εψαξα να σου πω την αληθεια. Πριν 2 χρονια εκανα μια μικρη επεμβαση ρουτινας στην Αθηνα και επειδη ημουν ανασφαλιστος στο ιδιωτικο που πηγα πληρωσα 1200 ευρω. Μου ειπαν αν ειχα ασφαλια θα εδινα 400.

Δλδ μπορουσα ειχα κανει χρηση του NHS και να μου το καλυπταν; Την επεμβαση την εκανα εν γνωση μου Ελλαδα γιατι ηξερα τον γιατρο.
Δεν ηταν εκτακτο αλλα προγραμματισμενο.

Δε βλέπω το λόγο να μην καλύπτεται αυτό, για αυτούς καλύτερα είναι αφού θα τους βγει πιο φθηνά στην Ελλάδα. Η Ολλανδική μου ασφάλεια πάντα πληρώνει (πέρα από το own risk μου που το πληρώνω εγώ και ανανεώται κάθε χρόνο) ό,τι εξέταση ή θεραπεία έχω κάνει στο εξωτερικό.
Από περιέργεια, αφού ήταν προγραμματισμένο γιατί δεν το έκανες στην Αγγλία;

Seaman
01-08-18, 23:12
Δε βλέπω το λόγο να μην καλύπτεται αυτό, για αυτούς καλύτερα είναι αφού θα τους βγει πιο φθηνά στην Ελλάδα. Η Ολλανδική μου ασφάλεια πάντα πληρώνει (πέρα από το own risk μου που το πληρώνω εγώ και ανανεώται κάθε χρόνο) ό,τι εξέταση ή θεραπεία έχω κάνει στο εξωτερικό.
Από περιέργεια, αφού ήταν προγραμματισμένο γιατί δεν το έκανες στην Αγγλία;

Γιατι γι'αυτο που ηθελα να κανω το NHS το εφτιαχνε με μια αρχαια μεθοδο. Στην Αγγλια δεν τους νοιαζει να σε γιατρεψουν απλα να σε φτασουν σε ενα επιπεδο να την παλευεις για να μπορεις να πας στη δουλεια σου για να συνεχισεις να πληρωνεις φορους. Αν θες λυση κανονικη πας ιδιωτικα που πουλας το νεφρο σου για κατι απλο. Τοτε δεν ειχα ιδιωτικη στην Αγγλια και μονη επιλογη ηταν να ερθω Ελλαδα.

Αν εκανα την επεμβαση Αγγλια με NHS θα ειχα ενα μηνα ταλαιπωρια μετεγχειρητικα και πονους κτλ, με την αρχαια μεθοδο.
Στην Ελλαδα μπηκα πρωι και εφυγα το βραδυ. Και μπηκα σε ρυθμους καθημερινοτητας σε 2 μερες.

Δεν ξερω αν ετυχαν σε μενα να δω καποια περιστατικα, αλλα το NHS σε κανει να λησμονεις το ελληνικο δημοσιο νοσοκομειο. Τουλαχιστον απο το 2010 και πριν που ημουν Ελλαδα.

Προσφατα, συζυγος φιλου εβγαλε κατι δερματικο και πηγε στον GP. Της εβγαλαν παραπεμπτικο να δει δερματολογο. Το ραντεβου θα ηταν μετα απο 8 βδομαδες!!!!!! Για αρχη να την παλεψει της ειπαν να παει στο μαρκετ να παρει μια αλοιφη E45. Τελικα στη βδομαδα πανω δεν μπορουσε αλλο. Πηγε σε ιδιωτικο και της ζητησαν κατι τρελα λεφτα μονο για τη διαγνωση. Τοτε εβγαλε εισιτηριο για Αθηνα, πηγε σε εναν δερματολογο, της εδωσε μια θεραπεια και σε 2 μερες ειχε περασει.

Τον πρωτο χρονο που ημουν εδω, ενα βραδυ πηγαμε στα εκτακτα εναν φιλο που δεν ενοιωθε καλα. Γινοταν της τρελης απο ατομα που ειχαν πλακωθει στο ξυλο στις μπυραριες κτλ, αλλοι ειχαν σακατευτει επειδη γλυστρησαν στον παγο κτλ. Γενικα χαμος. Ο φιλος δεν ειχε κατι ιδιαιτερο και θα τον εβλεπαν 5 το πρωι γιατι δεν ηταν σοβαρο. Κατσαμε 2 ωρες και μετα ξενερωσε και φυγαμε. Στο διαστημα αυτο ηταν ενα παλικαρι με παραλητο χερι. Πιασαμε συζητηση και μας ειπε οτι ηταν 28 χρονων και πριν 2 χρονια δεν ενοιωθε καλα και πηγε στο νοσοκομειο, ειχε παθει εγκαφαλικο. Η νοσοκομα που τον ειδε στα επειγοντα δεν το καταλαβε και τον αφησε να περιμενει στην ουρα ωρες. Στο τελος παραλυσε και του ειπαν οτι το κρατος θα του βγαλει αναπηρικη συνταξη και ειναι ολα κομπλε....

Ελλαδα ειχα πεσει μια φορα απο το μηχανακι. Ευτυχως δεν χτυπησα αλλα ενας οδηγος με πηγε με το ζορι στο νοσοκομειο. Ε οι γιατροι με ελεγξαν αμεσως στο λεπτο απο τη κορυφη μεχρι τα νυχια, ακτινογραφιες κτλ. Μου ελεγαν δεν φευγεις απο εδω αν δεν σε ελεγξουμε σωστα. Αγγλια ακριβως το αναποδο απο αυτα που ειδα εκεινο το βραδυ και απο ιστοριες που εχω ακουσει.

RASTAVIPER
02-08-18, 07:04
Γεια σας, ζω και εργαζομαι τα τελευταια 8 χρονια Αγγλια. Ανηκω στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου επισης.
Στην Αγγλια εχω ασφαλεια υγειας το κλασσικο NHS και ιδιωτικη μεσω της δουλειας.

Θα ηθελα να κανω και ιδιωτικη ασφαλεια υγειας και στην Ελλαδα. Μεχρι στιγμης μιλησα με εναν ασφαλιστη γνωστης εταιριας στην Ελλαδα (ελληνικη) και οταν του ειπα οτι βασικα μενω εξωτερικο και οτι ειμαι ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου μου ειπε οτι μαλλον δεν μπορω να ασφαλιστο ιδιωτικα στην Ελλαδα. Αλλα δεν ηταν και σιγουρος. Μου ειπε θα ρωτησει και θα με καλεσει. Μετα απο μερες που δεν με καλεσε, τον καλεσα εγω και μου ειπε οτι δεν εβγαλε ακρη. Ετσι το αφησα το θεμα.

Επειδη λογικα πιστευω δεν ηθελε να ασχοληθει, θα ηθελα αν γνωριζει καποιος αν μπορω να σασφαλιστω στην Ελλαδα και αν την χρειαστω θα με καλυψει κανονικα χωρις να βρει καποια δικαιολογια βασιζομενη στο οτι ειμαι κατοικος εξωτερικου.

Γινεται.
Ρωτησα προσφατα φ'ιλο ασφαλιστη και αν δηλωσεις ελληνικο ΑΦΜ εισαι οκ.
Καλυπτουν ευρωπη και αμερικη συνηθως στο 90-100% στο θεμα νοσηλειας.

vamvakoolas
02-08-18, 09:49
Γινεται.
Ρωτησα προσφατα φ'ιλο ασφαλιστη και αν δηλωσεις ελληνικο ΑΦΜ εισαι οκ.
Καλυπτουν ευρωπη και αμερικη συνηθως στο 90-100% στο θεμα νοσηλειας.

+1

εγω εχω ΑΦΜ και ελληνικη ιδιωτικη και μαλιστα Ελλαδα παντα κανω το Ετησιο checkup. Γενικα κανω τα παντα Ελλαδα.

Να γραψω και την εμπειρια μου εξωτερικο, προσφατα επρεπε να παμε εδω για επεμβαση στα δοντια. Ο γιατρος μονο Γαλλικα. Αν και συννενοηθηκαμε στα βασικα οταν ηταν να μπουν ορολογιες κοκ...#Ρ@%@#:
(απο τοτε μονο σε ολλανδοφωνο :p)
Δευτερη εμπειρια: συναδελφος προβλημα με πυρετο, τη παλευε αλλα φοβηθηκε. Παμε επειγοντα κριναν (νοσοκομες!) οτι δεν ηταν σοβαρο και της κλεισαν ραντεβου σε γιατρο. Σε 5 εβδομαδες θα την βλεπαν:evil: καλα που ειχε ιδιωτικη..

Απο την αλλη: επαθα ατυχημα Ελλαδα. Παμε στο δημοσιο νοσοκομειο...χαος. Μου ελεγαν θα σε δουν σε 3 ωρες με το αιμα να τρεχει και μαλιστα ειδικευομενος. Περνω τη ξενη ιδιωτικη ασφαλιση τηλ. Στελνουν ασθενοφορο με μαζευουν με πανε ιδιωτικο νοσοκομειο. Μετα απο 2 μερες γυρισα εξωτερικο, με περνουν τηλεφωνο να με δει γιατρος (αν και ημουν καλα). Αφου με εξετασε διεξοδικα ενημερωσε ασφαλεια για..ληξη συναγερμου:oneup:

lewton
02-08-18, 10:16
Εγώ δεν έχω χρειαστεί τίποτα σοβαρό αλλά θέλω να πιστεύω ότι η γερμανική υποχρεωτική ασφάλιση (ουσιαστικά σαν ΕΣΥ αλλά ιδιωτικές ασφαλιστικές ελεγχόμενες από το κράτος) είναι αρκετή για ο,τι χρειαστεί.
Καλύπτει επισκέψεις σε γιατρούς της επιλογής μου, αν και ένας μικρός αριθμός γιατρών αρνείται να δεχθεί νέους ασθενείς που εχουν μόνο αυτήν την ιδιωτική ασφάλιση, και φυσικά δωρεάν επίσκεψη και περίθαλψη σε νοσοκομείο αν χρειαστεί.

Μέχρι στιγμής το πρώτο test drive ήταν όταν ήμουν στην Ελλάδα και άρχισε να με πονάει τρομερά ένας φρονιμίτης, γύρισα Γερμανία 3 μέρες μετά (όπως ήταν προγραμματισμένο, δεν άλλαξα την πτήση), στο οδοντιατρείο που πήγαινα συνήθως για το εξαμηνιαία δωρεάν check-up+καθαρισμό έλειπαν σε διακοπές και οι 3 οδοντίατροι (:down:) καθώς ήταν Παρασκευή μετά από Πέμπτη αργία, βρήκα επιτόπου άλλη οδοντίατρο, πήγα εκεί, μου έκανε επείγον καθαρισμό και σταμάτησε να πονάει ο φρονιμίτης, ξαναπήγα για κόψιμο ούλων, ξαναπήγα για να με δει και να αποφανθεί ότι τα ούλα μεγάλωσαν πολύ γρήγορα και άρα πάμε για εξαγωγή φρονιμίτη, με έστειλε σε ορθοδοντικό, πήγα στον ορθοδοντικό και κανονίσαμε 2 ραντεβού για να βγουν τελικά και οι 4 φρονιμίτες επειδή βλέπει ότι θα μου κάνουν γενικά προβλήματα.
Όλα αυτά δωρεάν για εμένα, τα πληρώνει η υποχρεωτική ασφάλιση.

Ωστόσο δεν ξέρω τι θα συμβεί αν χρειαστώ κάτι πραγματικά επείγον, πχ να πεθαίνω και να μου πουν να έρθω σε 4 εβδομάδες. :p

- - - Updated - - -

PS. Για όσους βρίσκονται στη Γερμανία και έχουν την υποχρεωτική ασφάλιση, από τα 35 και μετά δικαιούστε κάθε 2 χρόνια γενικό check-up.

Nozomi
02-08-18, 10:30
Τις προσθετικές εργασίες δεν τις καλύπτει η γερμανική ασφάλεια.

lewton
02-08-18, 10:55
Τις προσθετικές εργασίες δεν τις καλύπτει η γερμανική ασφάλεια.
Σαφώς.
Αλλά καλύπτει οτιδήποτε ο οδοντίατρος θεωρήσει απαραίτητο, πχ την θεραπεία που μου έκανε η οδοντρίατος και την εξαγωγή φρονιμιτών που θα μου κάνει ο ορθοδοντικός.

Και αν κάνεις τουλάχιστον μια φορά τον χρόνο επίσκεψη για έλεχχο, έχεις έκπτωση αν στο μέλλον χρειαστείς βαριές εργασίες στα δόντια, επειδή έκανες αυτό που μπορούσες (τακτικό check-up).

tsioy
02-08-18, 11:26
Εγώ δεν έχω χρειαστεί τίποτα σοβαρό αλλά θέλω να πιστεύω ότι η γερμανική υποχρεωτική ασφάλιση (ουσιαστικά σαν ΕΣΥ αλλά ιδιωτικές ασφαλιστικές ελεγχόμενες από το κράτος) είναι αρκετή για ο,τι χρειαστεί.
Καλύπτει επισκέψεις σε γιατρούς της επιλογής μου, αν και ένας μικρός αριθμός γιατρών αρνείται να δεχθεί νέους ασθενείς που εχουν μόνο αυτήν την ιδιωτική ασφάλιση, και φυσικά δωρεάν επίσκεψη και περίθαλψη σε νοσοκομείο αν χρειαστεί.

Μέχρι στιγμής το πρώτο test drive ήταν όταν ήμουν στην Ελλάδα και άρχισε να με πονάει τρομερά ένας φρονιμίτης, γύρισα Γερμανία 3 μέρες μετά (όπως ήταν προγραμματισμένο, δεν άλλαξα την πτήση), στο οδοντιατρείο που πήγαινα συνήθως για το εξαμηνιαία δωρεάν check-up+καθαρισμό έλειπαν σε διακοπές και οι 3 οδοντίατροι (:down:) καθώς ήταν Παρασκευή μετά από Πέμπτη αργία, βρήκα επιτόπου άλλη οδοντίατρο, πήγα εκεί, μου έκανε επείγον καθαρισμό και σταμάτησε να πονάει ο φρονιμίτης, ξαναπήγα για κόψιμο ούλων, ξαναπήγα για να με δει και να αποφανθεί ότι τα ούλα μεγάλωσαν πολύ γρήγορα και άρα πάμε για εξαγωγή φρονιμίτη, με έστειλε σε ορθοδοντικό, πήγα στον ορθοδοντικό και κανονίσαμε 2 ραντεβού για να βγουν τελικά και οι 4 φρονιμίτες επειδή βλέπει ότι θα μου κάνουν γενικά προβλήματα.
Όλα αυτά δωρεάν για εμένα, τα πληρώνει η υποχρεωτική ασφάλιση.

Ωστόσο δεν ξέρω τι θα συμβεί αν χρειαστώ κάτι πραγματικά επείγον, πχ να πεθαίνω και να μου πουν να έρθω σε 4 εβδομάδες. :p

- - - Updated - - -

PS. Για όσους βρίσκονται στη Γερμανία και έχουν την υποχρεωτική ασφάλιση, από τα 35 και μετά δικαιούστε κάθε 2 χρόνια γενικό check-up.

Να χαρώ ή να πω "μεγάλωσα"; :p Anyway, καλό tip.

ΥΓ. Περίμενες και εσύ να εξυπηρετηθείς σε Brückentag...

lewton
02-08-18, 11:46
Περίμενες και εσύ να εξυπηρετηθείς σε Brückentag...
Ναι.
Μιλάμε για Praxis με 3 οδοντίατρους.
Αν είναι να το κλείνουν και να πηγαίνουν όλοι μαζί για τετραήμερο δεν ξαναπατάω. Και τους άφησα αρνητικό review στο Google Maps.
Η οδοντίατρος που με δέχθηκε είναι εξαιρετική.

voithostyrempora2
02-08-18, 12:03
ΥΓ. Περίμενες και εσύ να εξυπηρετηθείς σε Brückentag...

Τελικά η bridge day επικρατει σε ολόκληρη τη Βόρεια Ευρώπη. Μόνο εμείς εδώ στο Νότο δουλεύουμε ακατάπαυστα.

:p

- - - Updated - - -



PS. Για όσους βρίσκονται στη Γερμανία και έχουν την υποχρεωτική ασφάλιση, από τα 35 και μετά δικαιούστε κάθε 2 χρόνια γενικό check-up.

Third-age problems benefits.

:p

chat1978
02-08-18, 14:31
Επειδή έχω κάνει θητεία στα νοσοκομεία του Μέχελεν και πρόσφατα Αμβέρσα στο Βέλγιο, αλλά και αρκετούς γιατρούς και νοσοκομείο στην Ελλάδα, πιστεύω έχω καλή κατανόηση του πως διαφοροποιούνται τα δύο συστήματα.

Στο Βέλγιο και γενικά στην ευρύτερη κεντρική Ευρώπη, οι γιατροί αντιμετωπίζουν τον ασθενή τεχνοκρατικά και σαν ένα checklist. Υπάρχει και γενικά μια εμμονή όσον αφορά το κόστος και ο κόσμος το έχει φάει το παραμύθι. Όμως, για μένα ο γιατρός πρέπει να είναι πρώτα healer και μετά doctor και να ακούει και τον ασθενή έστω και αν τα τεχνοκρατικά του δεν τον επαληθεύουν. Σαν άνθρωπος με χρόνια προβλήματα και μια υγεία που διαρκώς χειροτερεύει, δεν υπάρχει τίποτα που μπορεί να υπερκαλύψει το μόνιμο αίσθημα πόνου και το λογικό συμπέρασμα ότι υγεία μου χειροτερεύει και έχει συμπτώματα 60+ χρονών ανθρώπου. Έχω πολλά παραδείγματα να αναφέρω, δικά μου και τρίτων, αλλά θα το αποφύγω τώρα. Στην Ελλάδα οι γιατροί είναι πιο healers και δείχνουν μεγαλύτερη εμπάθεια. Φακελάκι ή μη, αν εξαιρέσεις τους άχρηστους που δεν θα έπρεπε να είναι εκεί, οι υπόλοιποι παίρνουν το θέμα υγεία στα πολύ σοβαρά. Σίγουρα σοβαρότερα και σε κάποιο βαθμό give και +5 crap. Φάουλ έχουν γίνει; Φυσικά. Να δεις και πόσα έχουν γίνει εδώ.

Από εγκαταστάσεις όμως η Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια θα έπρεπε να ντρέπεται. Δυστυχώς, οι ευσυνείδητοι γιατροί είναι ήρωες στην Ελλάδα. Και όταν σχολιάζουμε αρνητικά, ας θυμόμαστε ότι σχεδόν όλοι εδώ προτιμάνε διαδικασίες στην Ελλάδα. Βέβαια, το παράδειγμα με το ιδιωτικό νοσοκομείο αν και αναγκαίο έτσι όπως τα κάναμε, είναι άστοχο και σε μια ευνομούμενη κοινωνία δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Δυστυχώς όμως και στο Βέλγιο το σύστημα υγείας δεν προλαβαίνει, απλά οι γιατροί είναι πιο στα @@ τους και κοιμούνται καλύτερα το βράδυ.

doctor_667
02-08-18, 15:35
Παρεμπιπτόντως δεν ήθελα να το πάω προς τα εκεί το θέμα, νομίζω άλλωστε έχω γράψει τις περιπέτειες μου με το Ολλανδικό σύστημα παλιότερα. Πάντως σε δεύτερο επίπεδο, νομίζω είναι πολύ καλύτερα από Ελλάδα. Δυστυχώς, κολλητός μου εδώ αντιμετωπίζει κάτι πάρα πολύ σοβαρό και το έχω δει από πρώτο χέρι, από την αντίδραση του ασθενοφόρου μέχρι την εντατική του νοσοκομείου. Το θέμα δυστυχώς είναι να περάσεις τους γενικού γιατρούς / gatekeepers.

lewton
02-08-18, 23:02
Εν τέλει εγώ ένιωθα πολύ πιο ασφαλής από άποψη υγείας στην Ελβετία από ο,τι στην Γερμανία.
Είχα είτε στην Γενεύη είτε στην Λοζάνη το πανεπιστημιακό νοσοκομείο και οπότε θέλησα να δω ειδικό για οτιδήποτε μη επείγον έκλεινα ραντεβού εκεί.
Ναι, κάθε επίσκεψη την χρεώθηκα γιατί στην Ελβετία μέχρι ένα ποσό Χ τον χρόνο τα πληρώνεις όλα εσύ, αλλά από την άλλη πλήρωνα ένα πολύ μικρό ποσοστό του μισθού μου για ασφάλιση (κάτω από 5%).
Στην Γερμανία πληρώνω πάνω από 350€ κάθε μήνα από τον μισθό μου.

RASTAVIPER
03-08-18, 21:09
Τραγικοί στην Κύπρο.
Αν παίρνεις πάνω απο 15.000€ τον χρόνο δεν έχεις δικαίωμα να βγάλεις την Κάρτα Νοσηλείας που σου δίνει μεγάλη έκπτωση στα κρατικά νοσοκομεία και άρα πληρώνεις και την πιο απλή εξέταση σε κανονικές τιμές.

Από την άλλη στην Μάλτα είχες δωρεάν τα πάντα, το δημόσιο νοσοκομείο ήταν σαν ιδιωτικό σε καθαριότητα και αν κάτι δεν μπορούσαν να κάνουν εκεί, σε έστελναν δωρεάν στην Αγγλία με όλα τα έξοδα πληρωμένα. Απλά περίμενες μέχρι και μήνα με το ραντεβού για να σε δούνε.

8anos
21-08-18, 14:42
Η κυρα αρχίζει να μουρμουράει κάτι για Ηνωμένο Βασίλειο στο μέλλον μια και θα μπορούσε να συνεχίσει πιο εύκολα την καριέρα της.

Εγώ δεν πολύψήνομαι κυρίως γιατι έχω την αίσθηση οτι θα ανταλλάξουμε το σκανδιναβικό mentalité με κάτι πιο εντατικό χωρίς να πληρωνόμαστε για την εντατικοποίηση αυτη.

Όσοι έχετε εμπειρία απο το ΗΒ και Σκανδιναβία τι θα επιλέγατε;

lewton
21-08-18, 15:41
Η κυρα αρχίζει να μουρμουράει κάτι για Ηνωμένο Βασίλειο στο μέλλον μια και θα μπορούσε να συνεχίσει πιο εύκολα την καριέρα της.

Εγώ δεν πολύψήνομαι κυρίως γιατι έχω την αίσθηση οτι θα ανταλλάξουμε το σκανδιναβικό mentalité με κάτι πιο εντατικό χωρίς να πληρωνόμαστε για την εντατικοποίηση αυτη.

Όσοι έχετε εμπειρία απο το ΗΒ και Σκανδιναβία τι θα επιλέγατε;

Τι επαγγέλεται η κα Θάνου;

8anos
21-08-18, 16:04
Τι επαγγέλεται η κα Θάνου;

Η κα Θάνου θέλει να κάνει ακαδημαϊκή καριέρα και αν θέλει να την συνεχίσει εδώ πρέπει να μάθει Σουηδικά :p
Άλλη επιλογή ειναι μια γαλλόφωνη χώρα αλλά τα γαλλικά μου ηταν σε ενα σκάρτο Β1 επίπεδο και τωρα έχουν σχεδόν εξαφανιστεί οπότε πρέπει να τα διαβάσω 6 μήνες εως ενα χρόνο για να μπορώ να δουλέψω με αυτά.
Έχουμε γενικά χρόνο μια και το μεταδιδακτορικό της θα τραβήξει κανα 1 - 1,5 χρόνο ακόμα αλλά δεν θέλω να το αφήσουμε και τελευταία στιγμή γιατι η μουρμούρα θα περάσει σε άλλο επίπεδο :p

patch
21-08-18, 16:27
Είχα καλύτερες προτάσεις από UK όταν πήρα την απόφαση για εξωτερικό. Τελικά επέλεξα την αρκετά πιο δύσκολη Σκανδιναβία για τον κλάδο μου. Τώρα μετά από ελάχιστο χρόνο που θεωρώ τα τρία χρόνια νομίζω έκανα καλά. Εργαζόμενος στις μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες στην Σκανδιναβία πολύ δύσκολα θα μου γίνει καλύτερη πρόταση
Η κυρία μπήκε στο λούκι της γλώσσας και σύντομα ευελπιστεί να εργαστεί στο δημόσιο

tsigarid
21-08-18, 16:34
Να μάθει Σουηδικά η κα. Θάνου. Με το χάος του brexit δεν ξέρεις τι επιφυλάσσει το μέλλον.

RASTAVIPER
21-08-18, 17:45
Η κυρα αρχίζει να μουρμουράει κάτι για Ηνωμένο Βασίλειο στο μέλλον μια και θα μπορούσε να συνεχίσει πιο εύκολα την καριέρα της.

Εγώ δεν πολύψήνομαι κυρίως γιατι έχω την αίσθηση οτι θα ανταλλάξουμε το σκανδιναβικό mentalité με κάτι πιο εντατικό χωρίς να πληρωνόμαστε για την εντατικοποίηση αυτη.

Όσοι έχετε εμπειρία απο το ΗΒ και Σκανδιναβία τι θα επιλέγατε;

Εσύ σε τι κλάδο είσαι;

8anos
21-08-18, 17:57
Χαίρομαι που συμφωνούμε :)

Θα επιμείνω στο να μάθει την γλώσσα.
Γνωρίζοντας μια από τις σκανδιναβικές γλωσσες συν τα αγγλικά σου ανοίγουν πόρτες σε Σουηδία, Νορβηγία και Δανία.

Εγώ γιατρός είμαι.

lewton
21-08-18, 18:18
Η κα Θάνου θέλει να κάνει ακαδημαϊκή καριέρα και αν θέλει να την συνεχίσει εδώ πρέπει να μάθει Σουηδικά :p
Άλλη επιλογή ειναι μια γαλλόφωνη χώρα αλλά τα γαλλικά μου ηταν σε ενα σκάρτο Β1 επίπεδο και τωρα έχουν σχεδόν εξαφανιστεί οπότε πρέπει να τα διαβάσω 6 μήνες εως ενα χρόνο για να μπορώ να δουλέψω με αυτά.
Έχουμε γενικά χρόνο μια και το μεταδιδακτορικό της θα τραβήξει κανα 1 - 1,5 χρόνο ακόμα αλλά δεν θέλω να το αφήσουμε και τελευταία στιγμή γιατι η μουρμούρα θα περάσει σε άλλο επίπεδο :p

ΟΚ, I see her point.
Που να μαθαίνει Σουηδικά και να δουλεύει και το διδακτορικό της.
Θα έλεγα να έχετε στην πίσω άκρη του μυαλού σας τη Σκωτία όπου οι άνθρωποι δεν είναι βόδια σαν τους Άγγλους.
Ως γιατρός λογικά θα είναι πολύ εύκολο να βρεις δουλειά μιας και έχουν έλλειψη και θα έχουν ακόμα μεγαλύτερη μετά το Brexit, ΑΝ δεν ανεξαρτητοποιηθεί και δεν μείνει εντός της ΕΕ τελικά η Σκωτία.

RASTAVIPER
21-08-18, 18:35
Χαίρομαι που συμφωνούμε :)

Θα επιμείνω στο να μάθει την γλώσσα.
Γνωρίζοντας μια από τις σκανδιναβικές γλωσσες συν τα αγγλικά σου ανοίγουν πόρτες σε Σουηδία, Νορβηγία και Δανία.

Εγώ γιατρός είμαι.

Και γιατί δεν σκέφτεστε Μάλτα όπου και οι 2 θα είστε ζάχαρη;

KLG
21-08-18, 19:28
Χαίρομαι που συμφωνούμε :)

Θα επιμείνω στο να μάθει την γλώσσα.
Γνωρίζοντας μια από τις σκανδιναβικές γλωσσες συν τα αγγλικά σου ανοίγουν πόρτες σε Σουηδία, Νορβηγία και Δανία.

Εγώ γιατρός είμαι.

Το NHS θα σου αλλάξει τα φώτα, επίσης θές να μεγαλώσεις τα Θανάκια στο ΗΒ ή στη Σουηδία; Αυτό ίσως την επηρεάσει προς Σουηδία. Αλλά για το ακαδημαϊκό επάγγελμα, χωρίς να γνωριζω την ειδικότητα της, είναι σαφως -μα σαφώς- πιο ευκολο να τρυπώσεις στο ΗΒ. Οι σκανδιναβικές χώρες είναι μικρή αγορα (και μεμονωμένες, αλλά και συνολικά).

PopManiac
21-08-18, 19:37
Ρεαλιστικά πάντως να μάθει η κυρία Θάνου σουηδικά σε τέτοιο επίπεδο που θα της επιτρέψουν να τελειώσει διδακτορικό σημαίνει πως α) η κυρία Θάνου είναι η θηλυκή εκδοχή του Good Will Hunting και μαθαίνει ξένες γλώσσες σε σχεδόν native επίπεδο σε 1 εβδομάδα, β) η κυρία Θάνου είναι διατεθειμένη να τελειώσει διδακτορικό στα σουηδικά σε καμιά 30αριά χρόνια, ή γ) η κυρία Θάνου κάνει από εκείνα τα hard-core science διδακτορικά που είναι 99.9% φόρμουλες και πράξεις και μόλις και μετά βίας θέλει 200 λέξεις για την περίληψη :p

Ειδάλλως ρεαλιστικά, δύσκολο η κυρία Θάνου να κάνει καριέρα στη Σουηδία.

Για ΗΒ δεν έχω άποψη αλλά δεν κοιτάς και προς Βέλγιο; Γνωρίζω ότι υπάρχουν αρκετά σοβαρά πανεπιστήμια με μπόλικο αγγλόφωνο προσωπικό και παράλληλα προσλαμβάνουν γιατρούς που μιλούν γαλλικά έστω και κάπως βασικό επίπεδο εάν και εφόσον θέλουν να προχωρήσουν στη γλώσσα.

Ενώ το κοινωνικό κράτος δεν είναι και ό,τι χειρότερο. Αλλά, τα παιδιά θα πρέπει αναγκαστικά να πάνε σε γαλλόφωνο ή ολλανδόφωνο σχολείο. Το Ευρωσχολείο είναι επιλογή αλλά εφόσον δεν είσαι σε θεσμούς θα το ακριβοπληρώσεις

anon
21-08-18, 20:26
Ενώ το κοινωνικό κράτος δεν είναι και ό,τι χειρότερο. Αλλά, τα παιδιά θα πρέπει αναγκαστικά να πάνε σε γαλλόφωνο ή ολλανδόφωνο σχολείο. Το Ευρωσχολείο είναι επιλογή αλλά εφόσον δεν είσαι σε θεσμούς θα το ακριβοπληρώσεις

Eαν πάνε σε ιδιωτικό (international) στοιχίζει όσο και το ευρωπαικό περίπου. Το πρόβλημα με το ευρωπαικό ειναι ότι δεν υπάρχουν θέσεις.

Βρυξέλλες υπάρχει και αμιγώς ελληνικό σχολείο. Μέχρι και Λύκειο.

8anos
21-08-18, 20:38
Καταρχην να σας ευχαριστήσω ολους για τις απαντήσεις σας, βάζουν διάφορες πλευρές που ειχαι χρήσιμες για σκέψη.
Γενικά οπως έγραψα μου αρεσει καλύτερα ο σκανδιναβικός τρόπος θεώρησης των πραγμάτων, άλλωστε ηταν πιο εύκολο να φύγουμε εξαρχής για ΗΒ λόγω γλώσσας αλλα ήταν κάτι που δεν ήθελα.

Απο εκεί και πέρα η θανάσαινα ειναι συγκροτημένη και αποδοτική. Εγώ το ομολογώ είμαι τεμπελάκος σε σχέση με αυτήν.

Για να της κάνω και διαφήμιση :


Έχει προλάβει να σπουδάσει:
Δυο bachelor (ενα στα ναυτιλιακά οικονομικά και ενα στην γαλλική φιλολογία)
Ένα master of science (ναυτιλιακά) και ενα master of arts (γλωσσολογία με έμφαση στο discourse analysis)
Ένα διδακτορικό (ναυτιλιακά)
Και τώρα κάνει το μεταδιδακτορικό της (post doc), έχοντας και δυο παιδιά.
Εκτός απο ελληνικά μιλάει εγγλεζικα, γαλλικά και ισπανικά.

προς το παρόν εγώ πληρώνομαι καλύτερα απο αυτην άλλα πιστεύω οτι συν το χρόνω και με λίγη τυχη θα βρεθεί στην κατάλληλη θέση και θα με υπερκεράσει και σε αυτο σίγουρα :lol:

Πάντως γενικά είμαστε ανοιχτοί σε όλες τις επιλογές
Σας ευχαριστώ και παλι όλους

αυτο με το θαναινα θανασαινα μου θύμισε ενα αγαπημένο τραγουδάκι :p

https://youtu.be/zPMjTXAVb9E

chat1978
21-08-18, 21:11
Εγώ πάντως θα σου έλεγα να μείνεις Σκανδιναβία, ειδικά αν τα παιδιά έχουν συνηθίσει και αν έχετε και κοινωνικό κύκλο. Και επειδή η Θανασαινα δεν είναι γιατρινα, τα σχόλια περί hns και γενικότερης ιατρικής είναι μη σχετικά. Μου κάνει εντύπωση ότι με τόσες γνώσεις δεν έχει σούπερ μισθό. Μήπως εσύ έχεις απλά ένα απίστευτο μισθό;

Προσωπικά θεωρώ το Βέλγιο πολύ προβληματική χώρα ειδικά αν δεν γνωρίζεις καμιά από τις δύο γλώσσες. Σε υψηλές θέσεις και εκτός Βρυξελλών, τουλάχιστον μία γλώσσα είναι απαραίτητη, και συχνά δύο. Στο μεταξύ γίνεται χαμός στο freelance και χιλιόμετρα στην κίνηση. Πέρα από αυτό η τοπική νοοτροπία είναι πολύ προβληματική ειδικά όταν την συγκρίνεις με τις γειτονικές χώρες που είναι και δίπλα. Είμαι πεπεισμένος ότι εδώ όταν σκέφτονται λύσεις σε προβλήματα, βασικά σκέφτονται πως να δημιουργήσουν ακόμα περισσότερα μακροπρόθεσμα.

Εγώ αν δεν είχα την γυναίκα μου που δυσκολεύτηκε να βρει δουλειά αφού έμαθε και τα ολλανδικά θα είχα φύγει προς Ολλανδία, Ελβετία ή Σκανδιναβία αν ήταν να μείνω Ευρώπη.

cool11
21-08-18, 21:18
Θανο, τον Αινσταιν παντρευτηκες; :)
Και πανω που ημουν ετοιμος να πω το πατροπαραδοτο, 'η γυναικα ακολουθει τον αντρα!',
αλλα με τετοια γυναικα, καλως/κακως, δεν το λες αυτο...

Παντως οταν απαντες ειναι προβληματισμενοι περι του τι μελλει γενεσθαι στο UK με τους EU nationals,
ειναι λιγο παραδοξη κινηση σε αυτη τη συγκυρια, καποιος να σκεφτεται να παει εκει.
Κατι σαν bad timing.

KLG
22-08-18, 14:58
Θανο, τον Αινσταιν παντρευτηκες; :)
Και πανω που ημουν ετοιμος να πω το πατροπαραδοτο, 'η γυναικα ακολουθει τον αντρα!',
αλλα με τετοια γυναικα, καλως/κακως, δεν το λες αυτο...

Παντως οταν απαντες ειναι προβληματισμενοι περι του τι μελλει γενεσθαι στο UK με τους EU nationals,
ειναι λιγο παραδοξη κινηση σε αυτη τη συγκυρια, καποιος να σκεφτεται να παει εκει.
Κατι σαν bad timing.

Το αντίθετο. Το καλύτερο timing. Θα καταλήξουν να κυνηγάνε τους ανθρώπους με προσόντα με το δίκανο. Βεβαια στον ακαδημαϊκό τομέα στο ΗΒ και ειδικά μεχρι τη μεσσαία κλίμακα δεν γίνεται head hunting... αλλά σίγουρα γίνονται ανακατατάξεις. Στην αναμπουμπούλα οι άνθρωποι με προσόντα προχωράνε πιο γρήγορα.

chat1978
22-08-18, 16:57
Το αντίθετο. Το καλύτερο timing. Θα καταλήξουν να κυνηγάνε τους ανθρώπους με προσόντα με το δίκανο. Βεβαια στον ακαδημαϊκό τομέα στο ΗΒ και ειδικά μεχρι τη μεσσαία κλίμακα δεν γίνεται head hunting... αλλά σίγουρα γίνονται ανακατατάξεις. Στην αναμπουμπούλα οι άνθρωποι με προσόντα προχωράνε πιο γρήγορα.

Στην Ελβετία τι έγινε; Γνωρίζεις; Και εκεί είχαν ψηφίσει quota στους μετανάστες.

KLG
22-08-18, 17:38
Στην Ελβετία τι έγινε; Γνωρίζεις; Και εκεί είχαν ψηφίσει quota στους μετανάστες.

Νομίζω οτι το πήραν πίσω τελικά.

RASTAVIPER
22-08-18, 18:37
Το αντίθετο. Το καλύτερο timing. Θα καταλήξουν να κυνηγάνε τους ανθρώπους με προσόντα με το δίκανο. Βεβαια στον ακαδημαϊκό τομέα στο ΗΒ και ειδικά μεχρι τη μεσσαία κλίμακα δεν γίνεται head hunting... αλλά σίγουρα γίνονται ανακατατάξεις. Στην αναμπουμπούλα οι άνθρωποι με προσόντα προχωράνε πιο γρήγορα.

Προφανώς και στην Αναμπουμπούλα της Ελλάδος όλοι με προσόντα προχώρησαν μια χαρά στην Ελλάδα, ε;;

badweed
22-08-18, 18:48
ισως πιο σωστο να ειναι ,στην αναμπουμπουλα , προχωρανε αυτοι που πατανε σταθερα ;

cool11
22-08-18, 19:33
Εγω ηξερα οτι στην αναμπουμπουλα, μονο ο λυκος χαιρεται!

lewton
22-08-18, 21:07
Στην Ελβετία τι έγινε; Γνωρίζεις; Και εκεί είχαν ψηφίσει quota στους μετανάστες.

Τίποτα δεν έγινε, τα quota είναι εικονικά.
Ουσιαστικά είναι η πρώτη φορά που αποτέλεσμα ελβετικού δημοψηφίσματος αγνοείται από την κυβέρνηση, αλλά οι ρατιστές αντιευρωπαϊστές κάνουν μόκο γιατί ξέρουν ότι αν διαμαρτυρηθούν και προσφύγουν στο συνταγματικό δικαστήριο το αποτέλεσμα θα είναι νέο δημοφήφισμα που δε θα ρωτάει μόνο αν θέλουν να βάλουν quota στους Ευρωπαίους μετανάστες, αλλά η ερώτηση θα είναι πληρέστερη (=> κατάργηση των bilateral agreements (https://en.wikipedia.org/wiki/Switzerland%E2%80%93European_Union_relations#Treaties) με την ΕΕ => έξοδος από την Κοινή Αγορά), και εκεί θα το χάσουν πανηγυρικά.
Επομένως απλά γκρινιάζουν και περιμένουν ευκαιρία στο μέλλον με άλλη πολιτική συγκυρία.

chat1978
22-08-18, 21:23
Τίποτα δεν έγινε, τα quota είναι εικονικά.
Ουσιαστικά είναι η πρώτη φορά που αποτέλεσμα ελβετικού δημοψηφίσματος αγνοείται από την κυβέρνηση, αλλά οι ρατιστές αντιευρωπαϊστές κάνουν μόκο γιατί ξέρουν ότι αν διαμαρτυρηθούν και προσφύγουν στο συνταγματικό δικαστήριο το αποτέλεσμα θα είναι νέο δημοφήφισμα που δε θα ρωτάει μόνο αν θέλουν να βάλουν quota στους Ευρωπαίους μετανάστες, αλλά η ερώτηση θα είναι πληρέστερη (=> κατάργηση των bilateral agreements (https://en.wikipedia.org/wiki/Switzerland%E2%80%93European_Union_relations#Treaties) με την ΕΕ => έξοδος από την Κοινή Αγορά), και εκεί θα το χάσουν πανηγυρικά.
Επομένως απλά γκρινιάζουν και περιμένουν ευκαιρία στο μέλλον με άλλη πολιτική συγκυρία.

Καλά ήξερα το πρώτο κομμάτι αλλά δεν ήξερα το γιατί. Όμως δεν έχει η Ελβετία τον ίδιο κίνδυνο με το ΗΒ; Εγώ νομίζω ότι τίποτα δεν θα γίνει και για τους δύο. Ακόμα και η Σένγκεν να υπαναχωρήσει τίποτα δεν θα γίνει για αυτούς που είναι ήδη εκεί.

lewton
23-08-18, 00:30
Καλά ήξερα το πρώτο κομμάτι αλλά δεν ήξερα το γιατί. Όμως δεν έχει η Ελβετία τον ίδιο κίνδυνο με το ΗΒ; Εγώ νομίζω ότι τίποτα δεν θα γίνει και για τους δύο. Ακόμα και η Σένγκεν να υπαναχωρήσει τίποτα δεν θα γίνει για αυτούς που είναι ήδη εκεί.

Η Ελβετία δεν έχει έναν τυχοδιώκτη πρωθυπουργό που θα παίξει την χώρα στα χαρτιά καλώντας σε δημοψήφισμα πιστεύοντας ότι θα το κερδίσει και έτσι θα ελέγξει το κόμμα του.
Μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, οι Ελβετοί είναι πάνω από όλα πραγματιστές.
Αν θέλει το ξενοφοβικό SVP να μειώσει την μετανάστευση από την ΕΕ θα πρέπει να καλέσει σε δημοψήφισμα που θα λέει ξεκάθαρα "μείωση μεταναστών και απώλεια Κοινής Αγοράς".
Και θα το χάσει.

vamvakoolas
24-08-18, 13:46
Καλησπερα,

σημερα επισημα υπεγραψα συμβολαιο εργασιας με αλλη εταιρια εδω στο Βελγιο. Ενω δουλευα, για χρονια, κυριως Βελγιο δεν ημουν ευχαριστημενος με τη προηγουμενη εταιρια (υπερβολικος φορτος και πιεση). Περασα -κατα τη γνωμη μου- περιπου 3 μηνες επιπονης διαδικασιας στελνοντας βιογραφικα (linkedin μονο) και πηγαινοντας απο εδω και εκει για συνεντευξεις, τεχνικες συζητησεις και....τεστς. Συγκεκριμμενα για την εταιρια που με προσελαβε ειχα
Τηλεφωνημα με recruiter (γενικες αοριστες ερωτησεις πανω στο βιογραφικο)
Συναντηση με ενα διευθυντη στα γραφεια τους (φιλικη συζητηση/ψιλοαναγνωριση)
Τεστ (οχι τεχνικα αλλα τα κλασσικα των recruiters)
Skype με συναδελφο οπου κυριολεκτικα ηταν "ιερη εξεταση" στα τεχνικα (για να δει αν κανω)
Skype με γενικο διευθυντη και recruiter oπου ο μεν ασχοληθηκε αν ταιριαζω στο προφιλ εταιριqς/λεπτομερεις ερωτησεις για την εμπειρια και η δε ανελυσε τα τεστ και εκανε ερωτησεις πανω σε αυτα (η διαδικασια ειναι να γινεται στα γραφεια τους αλλα επειδη δουλευω..με βοηθησαν)
αφου με ενημερωσαν οτι ειναι οκ (σιγα να μη τελειωνα) θα ηθελαν μια πολυ καλη συσταση απο Βελγο επαγγελματια Υπηκοο και εναν ελεγχο για καποια γραφειοκρατικα (που εχει να κανει με το τομεα μου και επρεπε να τους παω καποιο χαρτι απο Βελγικο δημοσιο)

Αφου περασα και αυτο με καλεσαν απο γραφεια για υπογραφες. Για τη συγκεκριμμενη εταιρια μου ομολογησαν οτι εκαναν διαδικασια εξπρες περιπου 4 εβδομαδων μιας και δουλευα και ηξεραν οτι συζηταω και αλλου μιας και συνηθως (λογω εσωτερικων τους διαδικασιων) διαρκει το...διπλάσιο!

Φυσικα δε μιλαμε για δουλεια σερβιτορου (χωρις να ειναι μειοτικο για τους επαγγελματιες του κλαδου) αλλα για ανωτερη διοικηση παρολα αυτα ομολογω οτι με...κουρασε μιας και παραλληλα εκανα τα ιδια (σχεδον ταυτοσημη διαδικασια) με αλλες 2 εταιριες.

Απο τη μια ειμαι ευχαριστημενος που υπεγραψα ενα καλο συμβολαιο για μενα αλλα απο την αλλη περιμενω να αντιμετωπισω νεες δοκιμασιες...

cool11
24-08-18, 13:57
vamvakoolas καλο ξεκινημα!
Σαν πολλα μου φαινονται οσα ειπες, απο πλευρας διαδικασιων...φανταζομαι οτι δεν θα διαφερουν και πολυ βεβαια αυτες οι πρακτικες στην αγορα εργασιας οπως εχει διαμορφωθει πλεον...
Πολυ testing ομως ρε παιδι μου....οκ, να παρουν τον καλυτερο θελουν, αλλα λες και μπορουν να του βαλουν και καμια αλυσιδα με μπαλα στο ποδι...οταν ερθει η ωρα, ο εργαζομενος θα την κανει γι'αλλου...ή αν το περιβαλλον εντος εταιριας ειναι @@@@, παλι ο εργαζομενος θα κοιταξει να την κανει...το κουραζουν υπερβολικα το θεμα νομιζω...

8anos
24-08-18, 14:01
@vamvakoolas συγχαρητήρια και καλή αρχή!

chat1978
24-08-18, 15:30
@vamvakoolas συγχαρητήρια όχι μόνο για την δουλειά που βρήκες αλλά και για το ότι επέζησες τις διαδικασίας. 3 μήνες είναι και λίγο.

Κάπου έδω να προσθέσω ότι το Βέλγιο έχει μεγάλη έλλειψη από it προσωπικό. Η αγορά χρειάζεται περισσότερους από όσους παράγουν τα πανεπιστήμια. Τουλάχιστον έτσι δείχνουν τα νούμερα που μου είχαν δείξει 3 χρόνια πριν. Οι εταιρίες όμως συμπεριφέρονται στην πρόσληψη πολύ περίεργα και πολύ επιλεκτικά σε μια αγορά που είναι ζόρικη λόγω κατά βάση της διγλωσίας μεταξύ ολλανδικών και γαλλικών.

Ελάχιστες φορές μετράει η προϋπηρεσία σου, ή τουλάχιστον έχει πολύ κόσμο στο ενδιάμεσο που δεν έχει ιδέα πως να το αντιληφθεί. Θέλουν πάντα κάτι έτοιμο και όποτε έχω αναφέρει ότι μπορούν πάντα να ξεκινήσουν με κάποιον junior και να επενδύσουν στην δυναμική του, λίγο πολύ αναφέρονται στα ίδια αντεπιχειρήματα. Στο μεταξύ τα project τρέχουν, κόσμος για την υλοποιήση δεν υπάρχει και φυσικά τα έργα μένουν πίσω. Επιπλέον υπάρχουν και οι recruiters που εγώ θεωρώ μάστιγα γιατί κάνουν τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα ενώ πληρώνονται αδρά για να χασομέραν τον χρόνο του κόσμου. Στην πρόσληψη μου τον Ιανουάριο, πρέπει η αμοιβή να ήταν κοντά στα 13Κ. Στην προηγούμενη μου εταιρία στο τέλος θα καταφέρουν να κλείσουν το βέλγικο γραφείο υπέρ του ολλανδικού, που δεν το παίζει και τόσο δύσκολο. Και υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που περιπλέκουν τα πράγματα, με βασικότερο όλων αυτή η εμμονή με το company car.

Προσωπικά θεωρώ ότι στο Βέλγιο δημιουργούν πρόβλημα εκεί που δεν θα έπρεπε υπάρχουν. Κάνουν την αγορά εργασίας πολύ δύσκολη και πολύ δυσκίνητη. Η νομοθεσία είναι πολύ προστατευτική για τον εργαζόμενο όταν βρει δουλειά αλλά από την άλλη είναι λες και δουλεύεις σε χρυσό κλουβί. Μπήκες σούπερ! Δύσκολα βγαίνεις όμως. Και έτσι δεν υπάρχει ανταγωνισμός στην αγορά. Επίσης δεν υπάρχει καλή εξέλιξη και σε πολλά σημεία εξηγεί γιατί οι πλειοψηφία συναδέρφων που έχω γνωρίσει ή μου έχουν αναφέρει είναι τόσο αδιάφορη για την εξέλιξη της εργασίας τους. Για παράδειγμα όταν για να αλλάξεις δουλειά πρέπει να δώσεις notice των +3 μήνων, τότε γίνεται εξαιρετικά δύσκολο να αλλάξεις δουλειά γιατί οι περισσότεροι θέλουν κάποιον σύντομα καθώς έχουν ήδη καθυστερήσει στις διαδικασίες τους. Δεν θυμάμαι ποια χρονιά αλλά πρόσφατα άλλαξε η νομοθεσία και έχουν μειωθεί αυτοί οι χρόνοι. Εγώ που είχα ξεκινήσει το 2011, έπρεπε για κάθε 3 χρόνια στην εταιρία να δίνω 6 εβδομάδες notice που το 2017 σήμαινε 12 εβδομάδες. Το 2020 θα γινόταν 18 εβδομάδες και το 2020 24 εβδομάδες (6 μήνες). Και αυτό πιστεύω το γνωρίζουν οι εργοδότες και πατάνε πάνω στο δεν θα φύγεις ποτέ. Για να καταλάβαιτε πόσο υπερ του εργαζομένου ήταν ο νόμος, που για να σε απολύσουν χρειαζόταν notice διπλάσιου χρόνου ανά τα 3 χρόνια. Δεν υπάρχει αποζημίωση απολύσεως και η απόλυση δεν σημαίνει αυτομάτως και εξαφανίσου από το γραφείο. Εξαρτάται από τον εργοδότη, αλλά αν αυτός αποφασίσει να σε στείλει το συντομότερο, τότε η εταιρία πληρώνει όλες τις οικονομικές της υποχρεώσεις που περιλμβάνονται στην περίοδο απολύσεως και φεύγεις. Δηλαδή το 2020 θα ήταν 48 εβδομάδες που είναι σχεδόν χρόνος μισθού.

Φανερός Πράκτωρ
24-08-18, 22:25
Καλησπερα,

σημερα επισημα υπεγραψα συμβολαιο εργασιας με αλλη εταιρια εδω στο Βελγιο. Ενω δουλευα, για χρονια, κυριως Βελγιο δεν ημουν ευχαριστημενος με τη προηγουμενη εταιρια (υπερβολικος φορτος και πιεση). Περασα -κατα τη γνωμη μου- περιπου 3 μηνες επιπονης διαδικασιας στελνοντας βιογραφικα (linkedin μονο) και πηγαινοντας απο εδω και εκει για συνεντευξεις, τεχνικες συζητησεις και....τεστς. Συγκεκριμμενα για την εταιρια που με προσελαβε ειχα
Τηλεφωνημα με recruiter (γενικες αοριστες ερωτησεις πανω στο βιογραφικο)
Συναντηση με ενα διευθυντη στα γραφεια τους (φιλικη συζητηση/ψιλοαναγνωριση)
Τεστ (οχι τεχνικα αλλα τα κλασσικα των recruiters)
Skype με συναδελφο οπου κυριολεκτικα ηταν "ιερη εξεταση" στα τεχνικα (για να δει αν κανω)
Skype με γενικο διευθυντη και recruiter oπου ο μεν ασχοληθηκε αν ταιριαζω στο προφιλ εταιριqς/λεπτομερεις ερωτησεις για την εμπειρια και η δε ανελυσε τα τεστ και εκανε ερωτησεις πανω σε αυτα (η διαδικασια ειναι να γινεται στα γραφεια τους αλλα επειδη δουλευω..με βοηθησαν)
αφου με ενημερωσαν οτι ειναι οκ (σιγα να μη τελειωνα) θα ηθελαν μια πολυ καλη συσταση απο Βελγο επαγγελματια Υπηκοο και εναν ελεγχο για καποια γραφειοκρατικα (που εχει να κανει με το τομεα μου και επρεπε να τους παω καποιο χαρτι απο Βελγικο δημοσιο)

Αφου περασα και αυτο με καλεσαν απο γραφεια για υπογραφες. Για τη συγκεκριμμενη εταιρια μου ομολογησαν οτι εκαναν διαδικασια εξπρες περιπου 4 εβδομαδων μιας και δουλευα και ηξεραν οτι συζηταω και αλλου μιας και συνηθως (λογω εσωτερικων τους διαδικασιων) διαρκει το...διπλάσιο!

Φυσικα δε μιλαμε για δουλεια σερβιτορου (χωρις να ειναι μειοτικο για τους επαγγελματιες του κλαδου) αλλα για ανωτερη διοικηση παρολα αυτα ομολογω οτι με...κουρασε μιας και παραλληλα εκανα τα ιδια (σχεδον ταυτοσημη διαδικασια) με αλλες 2 εταιριες.

Απο τη μια ειμαι ευχαριστημενος που υπεγραψα ενα καλο συμβολαιο για μενα αλλα απο την αλλη περιμενω να αντιμετωπισω νεες δοκιμασιες...

Συγχαρητήρια και καλή αρχή. Για "καλές θέσεις" όντως περνάς από 40 κύματα χωρίς να είναι απαραίτητο ότι η διαδικασία τους είναι σωστή, αντικατοπτρίζει τις πραγματικές απαιτήσεις της δουλειάς ή ότι αξίζει απαραίτητα και τον κόπο.

Όπως και να έχει, καλή αρχή, καλό κουράγιο και συγχαρητήρια και πάλι!

@ ADSLgr.com All rights reserved.