PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 [119] 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

chat1978
17-09-18, 14:55
Αυτομάτως όχι.
Στην Γερμανία οι εταιρίες αντιστέκονται, παρά την έλλειψη προσωπικού, σε αντίθεση με όσα έβλεπα παλαιότερα στην Ελβετία.
Σε αυτό βοηθάει το ότι το κράτος δίνει ελεύθερα άδειες για να φέρουν προσωπικό από χώρες εκτός ΕΕ, μαζί με τις οικογένειές τους, χωρίς να προκαλεί μύρια προβλήματα (όπως κάνουν οι καθυστερημένοι Βρετανοί και οι ρατσιστές Ελβετοί, όπου ο εργοδότης πρέπει να περάσει από τρομερή διαδικασία για να φέρει έναν Ρώσο ή Πακιστανό). Πχ στην εταιρία μου έχουμε προσλάβει πάρα πολύ κόσμο από Ρωσία, Ουκρανία, Ινδία, Πακιστάν. Μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους οι περισσότεροι.

Ναι ε; Μια χαρά με εθνότητες όπως Ινδία και Πακιστάν και Ουκρανία δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Ίσως έχετε καλό hr. Περα από το κατά τα άλλα politically incorrect σχόλιο, γενικά η Ευρώπη χωρίς την μετανάστευση θα ξεμείνει από κόσμο. Και στο Βέλγιο εισάγουμε προσωπικο και συχνά και θηλυκούς συντρόφους. Στο Βέλγιο όμως πνίγονται σε μια κουταλιά και το παίζουν αρκετά συχνά πολύ δύσκολοι, με αποτέλεσμα να χάνουν πολύ σε ανταγωνιστικότητα όσον αφορά την εισαγωγή ταλέντων.

lewton
17-09-18, 15:49
Ναι ε; Μια χαρά με εθνότητες όπως Ινδία και Πακιστάν και Ουκρανία δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Ίσως έχετε καλό hr. Περα από το κατά τα άλλα politically incorrect σχόλιο, γενικά η Ευρώπη χωρίς την μετανάστευση θα ξεμείνει από κόσμο. Και στο Βέλγιο εισάγουμε προσωπικο και συχνά και θηλυκούς συντρόφους. Στο Βέλγιο όμως πνίγονται σε μια κουταλιά και το παίζουν αρκετά συχνά πολύ δύσκολοι, με αποτέλεσμα να χάνουν πολύ σε ανταγωνιστικότητα όσον αφορά την εισαγωγή ταλέντων.

Αρσενικούς συντρόφους δεν εισάγετε;

chat1978
17-09-18, 15:58
Αρσενικούς συντρόφους δεν εισάγετε;

Όχι. Αυτοί έρχονται ήδη με συντρόφισες από την χώρα τους.

Ειλικρινά πιστεύω ότι πολλοί Βέλγοι πάνε για ψώνια θηλυκής συντροφιάς στο εξωτερικό. Όπως γινόταν και με τα Ελληνικά χωριά κυρίως με αντρικό πληθυσμό που διοργανώναν εκδρομές σε Βουλγαρία και Ρουμανία.

ioetisap
17-09-18, 20:01
Οταν υπαρχει χαμηλη ανεργια, ο εργαζομενος εχει αξια, εχει επιλογες. Μπορει να ελιχθει στην αγορα εργασιας.
Με υψηλη ανεργια, τα τρως ολα, παρακαλας αν θα χεις δουλεια, οχι να εχεις και απαιτησεις....

Ειναι τρομερο επιτευγμα να εχει μια χωρα χαμηλη ανεργια.
Δειχνει ανοδικη πορεια, αναπτυξη(εκτος αν ειναι...φουσκα), καλυτεροι μισθοι, επιλογες σε θεσεις κλπ
Ως χονδρικός κανόνας ή συνήθης γενική αρχή όντως αλλά όχι χωρίς εξαιρέσεις.
Χαρακτηριστικό και επίκαιρο αντιπαράδειγμα (https://www.nytimes.com/2018/05/04/business/economy/unemployment-jobs.html) οι ΗΠΑ μετά την κρίση όπου υπάρχει πλήρης απασχόληση (https://en.wikipedia.org/wiki/Full_employment) αλλά στασιμότητα μισθών, ένα παράδοξο για το οποίο πειστική εξήγηση ακόμα αναζητείται.

chat1978
17-09-18, 22:09
Ως χονδρικός κανόνας ή συνήθης γενική αρχή όντως αλλά όχι χωρίς εξαιρέσεις.
Χαρακτηριστικό και επίκαιρο αντιπαράδειγμα (https://www.nytimes.com/2018/05/04/business/economy/unemployment-jobs.html) οι ΗΠΑ μετά την κρίση όπου υπάρχει πλήρης απασχόληση (https://en.wikipedia.org/wiki/Full_employment) αλλά στασιμότητα μισθών, ένα παράδοξο για το οποίο πειστική εξήγηση ακόμα αναζητείται.

Στην Αμερική ο εργαζόμενος φοβάται και την σκιά του. Αν έχεις 5 τόνους χρέη λόγω σπουδών και η υγεία σου εξαρτάται απ'την δουλειά σου και τα benefit, σιγά μην σηκώσεις κεφάλι.

Πιστεύω είναι λάθος να συγκρίνουμε χώρες με εντελώς διαφορετικες κρατικές παροχές.

ioetisap
17-09-18, 22:15
Ακόμα και στην Αμερική η συνήθης κατάσταση είναι πλήρης απασχόληση=>αύξηση μισθών.
Γι'αυτό ξύνουν τα κεφάλια τους όλοι τώρα* και προτείνουν δεξιά αριστέρα διάφορες υποθέσεις προσπαθώντας να εξηγήσουν την παρούσα παράδοξη κατάσταση.

*Πχ δες Krugman (https://www.nytimes.com/2018/05/20/opinion/monopsony-rigidity-and-the-wage-puzzle-wonkish.html).

MitsosDaBest13
17-09-18, 22:21
Στην Αμερική ο εργαζόμενος φοβάται και την σκιά του. Αν έχεις 5 τόνους χρέη λόγω σπουδών και η υγεία σου εξαρτάται απ'την δουλειά σου και τα benefit, σιγά μην σηκώσεις κεφάλι.

Πιστεύω είναι λάθος να συγκρίνουμε χώρες με εντελώς διαφορετικες κρατικές παροχές.

Όποιος έχει πάρει δάνεια που αδυνατεί να πληρώσει ή/και έχει σοβαρά προβλήματα υγείας, οι ΗΠΑ είναι ό,τι χειρότερο για να μείνει... Θα δουλεύει όλη του τη ζωή και πάλι θα χρωστάει... Ίσως γι' αυτό έχουν τόσες πολλές αυτοκτονίες (άλλος λόγος είναι τα ναρκωτικά :p).

Nassos83
17-09-18, 22:21
Δεν είναι δύσκολο να το εξηγήσεις: Η "ποσοτική χαλάρωση" ανέβασε την αξία των asset των επιχειρήσεων, άρα και τα κέρδη των μετόχων, αλλά φυσικά αυτά τα κέρδη αντί να κατευθυνθούν και στους εργαζόμενους, κατευθύνθηκαν στο real estate, στις off-shore, στα supercars. Easy and cheap money, σιγά που θα κράταγαν και τα εργοστάσια στο USA όταν δίπλα τους έχουν το Μεξικό.

konenas
17-09-18, 22:59
Στις ΗΠΑ γίνεται τεράστια εκμετάλλευση των μεταναστών. Ακόμα και με τον Τραμπ θα συνεχιστεί η εισαγωγή φθηνού εργατικού δυναμικού.

KLG
18-09-18, 11:42
To νήμα χρειάζεται λίγο MNP να ξεκαθαρίσει τη κατάσταση. :whistle:

jim_nut18
23-09-18, 17:05
δεν ηξερα που αλλου να το βαλω (αν υπαρχει κατι πιο καταλληλο, παρακαλω να μετακινηθει).
Κανω διδακτορικο στο εξωτερικο και εχω παρει αναβολη απο το στρατο. Ομως τελειωνει οταν γινω 31, δηλαδη Γεναρη 2019.
Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω τελειωσει με το διδακτορικο και μπορει να παρει πολυ περισσοτερο χρονο. Τι μπορω να κανω?
Ακουω για φυλακες, προστιμα κλπ και εχω απελπιστει. Εχει κανεις παρομοια εμπειρια?

8anos
23-09-18, 17:27
δεν ηξερα που αλλου να το βαλω (αν υπαρχει κατι πιο καταλληλο, παρακαλω να μετακινηθει).
Κανω διδακτορικο στο εξωτερικο και εχω παρει αναβολη απο το στρατο. Ομως τελειωνει οταν γινω 31, δηλαδη Γεναρη 2019.
Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω τελειωσει με το διδακτορικο και μπορει να παρει πολυ περισσοτερο χρονο. Τι μπορω να κανω?
Ακουω για φυλακες, προστιμα κλπ και εχω απελπιστει. Εχει κανεις παρομοια εμπειρια?

επίσης κούρεμα με την ψιλή και διαπόμπευση για τεντιμποϊσμό :p

Πόσο καιρό εχεις έξω; αν εχεις κλείσει ή κλεινεις 7ετια για την οποια μπορείς να αποδειξεις οτι εργαζοσουν μπορεις να πάρεις αναβολή ως μόνιμος κατοικος εξωτερικού. Το ιδιο εαν εχεις κλεισει 11 ετια χωρις να χρειαζεται να αποδειξεις οτι εργαζοσουν.

εαν εισαι διαπρέπον επιστήμονας :lol: κάτοχος phd μπορείς να παρεις αναβολή εως τα 33 https://www.stratologia.gr/sites/default/files/%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%9F%20%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F%2012_0.p df

και βεβαια υπάρχουν οι αναβολές για λόγους υγείας

Φανερός Πράκτωρ
23-09-18, 18:37
δεν ηξερα που αλλου να το βαλω (αν υπαρχει κατι πιο καταλληλο, παρακαλω να μετακινηθει).
Κανω διδακτορικο στο εξωτερικο και εχω παρει αναβολη απο το στρατο. Ομως τελειωνει οταν γινω 31, δηλαδη Γεναρη 2019.
Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω τελειωσει με το διδακτορικο και μπορει να παρει πολυ περισσοτερο χρονο. Τι μπορω να κανω?
Ακουω για φυλακες, προστιμα κλπ και εχω απελπιστει. Εχει κανεις παρομοια εμπειρια?

Μη μασάς & μην αγχώνεσαι.

Αν δεν έχεις συμπληρώσει τα χρόνια για να είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και να πάρεις την αντίστοιχη αναβολή, θα θεωρηθείς ότι είσαι ανυπότακτος εξωτερικού. Δλδ θα σε καλέσουν με την επόμενη ΕΣΣΟ από όταν σου λήξει η αναβολή, εσύ θα το αγνοήσεις και μετά από κανένα 6μηνο θα καταλάβουν ότι δεν έχεις πάει. Αφού γίνει αυτό θα σου μπει μια ποινή 6Κ ευρώ που θα σταλεί στην εφορία. Οπότε αυτά θα πρέπει να τα πληρώσεις και θεωρητικά τα παίρνεις πίσω όταν τακτοποιήσεις την ανυποταξία σου.

Ως ανυπότακτος εξωτερικού μπορείς να μπαίνεις και να βγαίνεις (νομίζω οτι στο βγαίνεις ο νόμος είναι λίγο φλου) από τη χώρα αλλά και να κάθεσαι μέχρι 1 μήνα (ή κάτι τέτοιο). Δλδ είναι μια χαρά για τις διακοπές σου.

Λογικά για να θεωρηθείς ανυπότακτος εξωτερικού πρέπει να πάρεις χαρτί από το τοπικό σου προξενείο (το οποίο αν δεν κάνω λάθος ανανεώνεται) - δεν το έχω πάρει ποτέ. Για όλα αυτά θα πρέπει να σε ενημερώσει αναλυτικά το ελληνικό προξενείο της περιοχής που μένεις. Αλλά διπλο-τσέκαρε αυτά που σου λένε (με νόμους κλπ) επειδή ακόμα και από αυτούς ακούς ανακρίβειες.

Που κάνεις το διδακτορικό (πόλη-χώρα);

- - - Updated - - -


εαν εισαι διαπρέπον επιστήμονας :lol: κάτοχος phd μπορείς να παρεις αναβολή εως τα 33 https://www.stratologia.gr/sites/default/files/%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%9F%20%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F%2012_0.p df

Ναι και αυτό, το είχα ξεχάσει. Ζήτησέ τους να γράψουν μερικές συστατικές επιστολές για το πόσο πίσω θα πάει η ανθρωπότητα χωρίς τη δική σου επιστημονική συνεισφορά. Είναι πιθανό να την πάρεις. :p

Απλά το κακό με αυτή την αναβολή είναι ότι είναι για ένα χρόνο.

- - - Updated - - -

Βέβαια η τελευταία αναβολή είναι για κατόχους διδακτορικού και το παιδί είναι υποψήφιος διδάκτορας.

Nassos83
23-09-18, 20:24
Αν είσαι διαπρέπων επιστήμονας μπορείς να κάνεις επέκταση αναβολής μέχρι τα 33. Θα πρέπει όμως να επικοινωνήσεις με τη Στρατολογία για αυτό το θέμα.

Εναλλακτικά κτυπάς απανωτές αναβολές λόγω υγείας ή βγαίνεις ανυπότακτος εξωτερικού όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω. Φυλακή δεν πρόκειται να μπεις, σίγουρα όμως θα σου επιβληθεί πρόστιμο 6000 Ευρώ για ανυποταξία.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-09-18, 14:36
Το άλλο Σάββατο έχω 8ωρο transit στη Γενεύη (GVA), προλαβαίνω να κάνω λίγο τουρισμό;
Έχει τίποτα σε travelcard για να κινηθώ στην πόλη και από και προς το αεροδρόμιο;

lewton
26-09-18, 16:22
Το άλλο Σάββατο έχω 8ωρο transit στη Γενεύη (GVA), προλαβαίνω να κάνω λίγο τουρισμό;
Έχει τίποτα σε travelcard για να κινηθώ στην πόλη και από και προς το αεροδρόμιο;

Στο χώρο παραλαβής αποσκευών δίνουν δωρεάν εισιτήριο για να 1 ώρα για όλη την πόλη.
Με αυτό μπορείς να πας άνετα στην πόλη με το τρένο.
Οποιοδήποτε τρένο και να πάρεις από το σταθμό θα κάνει την πρώτη του στάση στον κεντρικό σταθμό της Γενεύης.
Μετά κατέβα μια βόλτα στη λίμνη + παλιά πόλη, ξαναγράψε για να σου πω και που να φας καλά και οικονομικά (για ελβετικά δεδομένα, δηλαδή να πληρώσεις λιγότερα από 15€ και να χορτάσεις).

Για επιστροφή, από το κεντρικό σταθμό πάρε οποιοδήποτε τρένο πάει αεροδρόμιο, αφού πρώτα αγοράσεις εισιτήριο από τα εκδοτικά μηχανήματα.
Δε θυμάμαι αν θέλει ακύρωση.
Κάτω από 4 φράγκα πρέπει να κοστίζει.

KLG
26-09-18, 16:30
Καλη φαση που ειναι δωρεαν για να πας αλλα κοστιζει για να γυρισεις. Μου θυμίζει μια ταινία με τον Χατζηχρήστο που χρεωνε στην εξοδο απο το θεατρο 20αρικο :lol:

lewton
26-09-18, 16:43
Για να δεις πόσο συχνά έχει τρένα και να δεις πόσο εύκολο είναι, πήγαινε στη σελίδα αυτή (https://www.sbb.ch/en/buying/pages/fahrplan/fahrplan.xhtml), advanced search, αφαίρεσε από τα μέσα Bus και Tram για να βγάλει μόνο τρένο, και γράψε από "Genève" προς "Genève-Aéroport".
Το εισιτήριο που χρειάζεσαι είναι το UNIRESO Tout Genève και κάνει 3 φράγκα μόνο (θυμόμουν 3,5). Μην πάρεις αυτό με τα 2 φράγκα καθώς είναι για κατόχους κάρτας 1/2 price.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-09-18, 16:49
@lewton thanks :oneup:
Εμένα πάλι μόνο αυτά με τα 2CHF μου βγάζει...θα τα δω μετά με λίγο παραπάνω υπομονή

lewton
26-09-18, 19:54
@lewton thanks :oneup:
Εμένα πάλι μόνο αυτά με τα 2CHF μου βγάζει...θα τα δω μετά με λίγο παραπάνω υπομονή

Δε χρειάζεται να το δεις. Στο site η default τιμή είναι για 1/2 price card γιατί σχεδόν όλοι την έχουν.
Όταν πας στο μηχάνημα είναι ξεκάθαρο.

jim_nut18
27-09-18, 15:45
Μη μασάς & μην αγχώνεσαι.

Αν δεν έχεις συμπληρώσει τα χρόνια για να είσαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και να πάρεις την αντίστοιχη αναβολή, θα θεωρηθείς ότι είσαι ανυπότακτος εξωτερικού. Δλδ θα σε καλέσουν με την επόμενη ΕΣΣΟ από όταν σου λήξει η αναβολή, εσύ θα το αγνοήσεις και μετά από κανένα 6μηνο θα καταλάβουν ότι δεν έχεις πάει. Αφού γίνει αυτό θα σου μπει μια ποινή 6Κ ευρώ που θα σταλεί στην εφορία. Οπότε αυτά θα πρέπει να τα πληρώσεις και θεωρητικά τα παίρνεις πίσω όταν τακτοποιήσεις την ανυποταξία σου.

Ως ανυπότακτος εξωτερικού μπορείς να μπαίνεις και να βγαίνεις (νομίζω οτι στο βγαίνεις ο νόμος είναι λίγο φλου) από τη χώρα αλλά και να κάθεσαι μέχρι 1 μήνα (ή κάτι τέτοιο). Δλδ είναι μια χαρά για τις διακοπές σου.

Λογικά για να θεωρηθείς ανυπότακτος εξωτερικού πρέπει να πάρεις χαρτί από το τοπικό σου προξενείο (το οποίο αν δεν κάνω λάθος ανανεώνεται) - δεν το έχω πάρει ποτέ. Για όλα αυτά θα πρέπει να σε ενημερώσει αναλυτικά το ελληνικό προξενείο της περιοχής που μένεις. Αλλά διπλο-τσέκαρε αυτά που σου λένε (με νόμους κλπ) επειδή ακόμα και από αυτούς ακούς ανακρίβειες.

Που κάνεις το διδακτορικό (πόλη-χώρα);

- - - Updated - - -



Ναι και αυτό, το είχα ξεχάσει. Ζήτησέ τους να γράψουν μερικές συστατικές επιστολές για το πόσο πίσω θα πάει η ανθρωπότητα χωρίς τη δική σου επιστημονική συνεισφορά. Είναι πιθανό να την πάρεις. :p

Απλά το κακό με αυτή την αναβολή είναι ότι είναι για ένα χρόνο.

- - - Updated - - -

Βέβαια η τελευταία αναβολή είναι για κατόχους διδακτορικού και το παιδί είναι υποψήφιος διδάκτορας.

ευχαριστω.
κατοικος εξωτερικου λογικα δε γινεται γιατι ειμαι περιπου 3 χρονια εξωτερικο. Το Γεναρη θα γινω 31 οποτε αυτο το διαπρεπων μαλλον δεν ισχυει. Εκτος αν με καποια συστατικη ακομα και αν δεν εχω παρει διδακτορικο, μου δωσουν καποια εξτρα αναβολη?

τα 6k ευρω πως τα παιρνεις πισω ?

Να τους μιλησω σχετικα με την αναβολη ή απλα να το αφησω ετσι ωστε το προστιμο να ερθει οσο πιο αργα γινεται? Γιατι αν παω και τους πω οτι θελω αναβολη κλπ μπορει μετα να θυμουνται το ονομα και το προστιμο να ερθει πολυ πιο γρηγορα απο 6 μηνες που λες. Αν ειναι να πληρωνω 6 χιλ. δηλαδη καθε 2-3 μηνες.

Φανερός Πράκτωρ
27-09-18, 16:15
ευχαριστω.
κατοικος εξωτερικου λογικα δε γινεται γιατι ειμαι περιπου 3 χρονια εξωτερικο. Το Γεναρη θα γινω 31 οποτε αυτο το διαπρεπων μαλλον δεν ισχυει. Εκτος αν με καποια συστατικη ακομα και αν δεν εχω παρει διδακτορικο, μου δωσουν καποια εξτρα αναβολη?

τα 6k ευρω πως τα παιρνεις πισω ?

Να τους μιλησω σχετικα με την αναβολη ή απλα να το αφησω ετσι ωστε το προστιμο να ερθει οσο πιο αργα γινεται? Γιατι αν παω και τους πω οτι θελω αναβολη κλπ μπορει μετα να θυμουνται το ονομα και το προστιμο να ερθει πολυ πιο γρηγορα απο 6 μηνες που λες. Αν ειναι να πληρωνω 6 χιλ. δηλαδη καθε 2-3 μηνες.

1) αμφιβάλω αν θα κάνουν εξαίρεση για σένα αν δεν έχεις διδακτορικό. Και σοβαρά τώρα, πόσο διαπρέπων επιστήμονας είσαι πριν το διδακτορικό σου... Εδώ παίζεται αν είμαστε και μετά... Αλλά μπορείς να ρωτήσεις
2) Σε γενικές γραμμές είναι (πολύ) συνεργάσιμοι και στη στρατολογία και στην εφορία. Μάλλον δύσκολα θα σε θυμούνται. Αλλά σε εμένα και η στρατολογία το καθυστέρησε αλλά και η εφορία όσο μπορούσε. Τελικά προφανώς μπήκε.
3) Δεν έχω ιδέα πως και πότε τα παίρνεις πίσω. Εγώ βγήκα μόνιμος κάτοικος εξωτερικού πριν χρειαστεί να πληρώσω. Οι πιο πολλοί λένε "ου μπλέξεις" - δλδ μην τα περιμένεις άμεσα πίσω όταν τακτοποιήσεις το θέμα της ανυποταξίας σου
4) Με την εφορία μπορείς να κάνεις διακανονισμό και να πληρώνεις με δόσεις
5) Μου φαίνεται τρελό να σε καλούν σε κάθε ΕΣΣΟ και να σου βάζουν 6χίλιαρα. Λογικά μια φορά θα μπει το πρόστιμο. Το γενικό σκεπτικό είναι να σε βοηθήσουν και να σε αφήσουν ήσυχο όσο είσαι εκτός χώρας αλλά βάζουν και ένα πρόστιμο για να "σφίγγουν οι κώλοι". Μπορείς να μιλήσεις με τη στρατολογία για τα παραπάνω. Λογικά θα βρεις φυσιολογικό κόσμο, αν όχι πάρε σε άλλο στρατολογικό γραφείο. Νομίζω ότι κάποιος από εδώ έχει ακολουθήσει αυτό το δρόμο. Μπορεί να σου πει.

8anos
27-09-18, 19:13
Το εξαχιλιαρο μπορεί να στο ξαναβάλουν αν για κάποιο λόγο διακοψεις την ανυπακοή. Γενικά θα σε καλούν σε καθε εσσο μην μασάς.

Σύμφωνα με αυτά που μου έχουν πει τα λεφτά μπορεις να τα πάρεις πίσω εαν βγεις μόνιμος κάτοικος εξωτερικού ή Ι5.

Δεν τα παίρνεις πίσω εαν υπηρετήσεις ή εάν εξαγοράσεις.

Γνώμη μου είναι να πας για αναβολή υγείας, μάζεψε δυο χρόνια αναβολών και στο τέλος αφού έχεις τελειώσει με το καλό το διδακτορικό σου θα δεις τι θα κάνεις με την στράτευση.

anon
28-09-18, 10:18
Για κάποιον που ειναι ήδη στο εξωτερικό, πως παίρνει ευρωπαική κάρτα υγείας απο το ΙΚΑ (στην Ελλάδα); Εννοώ για να έχει κάλυψη υγείας στο εξωτερικό, αυτός και προστατευόμενα μέλη.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
28-09-18, 10:23
Για κάποιον που ειναι ήδη στο εξωτερικό, πως παίρνει ευρωπαική κάρτα υγείας απο το ΙΚΑ (στην Ελλάδα); Εννοώ για να έχει κάλυψη υγείας στο εξωτερικό, αυτός και προστατευόμενα μέλη.
Σίγουρα πας στο ΙΚΑ, νομίζω οτι τη βγάζεις και την ιδια ημέρα.
Αλλά νομίζω πως βγάζουν ολα τα μελη απο μια καρτα.

anon
28-09-18, 10:31
Σίγουρα πας στο ΙΚΑ, νομίζω οτι τη βγάζεις και την ιδια ημέρα.
Αλλά νομίζω πως βγάζουν ολα τα μελη απο μια καρτα.

καλά, αν είσαι Ελλάδα, ΟΚ. Τι γίνεται εαν δεν είσαι Ελλάδα;
Υπαρχει καμμια άλλη διαδικασία;

Seaman
28-09-18, 10:34
Για κάποιον που ειναι ήδη στο εξωτερικό, πως παίρνει ευρωπαική κάρτα υγείας απο το ΙΚΑ (στην Ελλάδα); Εννοώ για να έχει κάλυψη υγείας στο εξωτερικό, αυτός και προστατευόμενα μέλη.

Παιρνω πασα απο την ερωτηση και θελω να ρωτησω αν δικαιουμαι τετοια καρτα απο το ΙΚΑ ενω ειμαι 10 χρονια εξω. Παλια ημουν με το ΙΚΑ.
Αν ειναι χαζη ερωτηση, συγνωμη για την ασχετοσυνη μου.

anon
28-09-18, 10:37
Παιρνω πασα απο την ερωτηση και θελω να ρωτησω αν δικαιουμαι τετοια καρτα απο το ΙΚΑ ενω ειμαι 10 χρονια εξω. Παλια ημουν με το ΙΚΑ.
Αν ειναι χαζη ερωτηση, συγνωμη για την ασχετοσυνη μου.

Εαν συνεχίζεις να είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ, φυσικά.... Πως θα μπορούσε να γίνει αυτό;
Αυτασφάλιση. Πληρώνεις το αναλογούν ποσό για 50 ένσημα, και δικαιούσαι κανονικά ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, ελλάδα, και φυσικά και έξω.

sdikr
28-09-18, 11:23
Εαν συνεχίζεις να είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ, φυσικά.... Πως θα μπορούσε να γίνει αυτό;
Αυτασφάλιση. Πληρώνεις το αναλογούν ποσό για 50 ένσημα, και δικαιούσαι κανονικά ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, ελλάδα, και φυσικά και έξω.

Η κάρτα αυτή αν δεν κάνω λάθος είναι μόνο για περίπτωση ανάγκης.
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559&langId=el

εσένα μάλλον σε ενδιαφέρει αυτό που λέει για το s1

anon
28-09-18, 14:47
Η κάρτα αυτή αν δεν κάνω λάθος είναι μόνο για περίπτωση ανάγκης.
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=559&langId=el

εσένα μάλλον σε ενδιαφέρει αυτό που λέει για το s1

εχεις δίκιο, για το έντυπο S1.
Αν και το να εχεις και την κάρτα είναι χρήσιμο, εαν ταξιδεύεις

To θέμα ειναι πως μπορείς να βγάλεις το έντυπο S1 (ίσως και την κάρτα καλού κακού), εαν είσαι ήδη στο εξωτερικό.

chat1978
28-09-18, 17:59
Είδα που βρήκα ενδιαφέρον για το brexit όσον αφορά τους expats

https://www.youtube.com/watch?v=7eoDwvl0QGk

RASTAVIPER
28-09-18, 18:39
H Bet365 έκλεισε ήδη γραφεία στην Μάλτα για 1000 εργαζόμενους από Γιβραλτάρ λόγω Brexit.

Μιλάμε για ένα ακίνητο που κατεδαφίστηκε τον Απρίλη, ακόμα δεν έχει κτιστεί τίποτα και ήδη έχει κλειστεί συμφωνία για την εν λόγω εταιρεία

Ε ρε κόσμος που έχει να ξενιτευτει με το ΒΡΕΧΙΤ.

sdikr
28-09-18, 18:40
εχεις δίκιο, για το έντυπο S1.
Αν και το να εχεις και την κάρτα είναι χρήσιμο, εαν ταξιδεύεις

To θέμα ειναι πως μπορείς να βγάλεις το έντυπο S1 (ίσως και την κάρτα καλού κακού), εαν είσαι ήδη στο εξωτερικό.

Δεν ξέρω, να υποθέσω πως για κάτι τέτοιο θα πρέπει να πας απο κάποιο ΙΚΑ

MitsosDaBest13
02-10-18, 20:55
Όσοι είχαν όνειρο να πάνε Βρετανία, πρέπει να το ξεχάσουν πλέον... Το σύστημά τους βλέπω να γίνεται όπως στις ΗΠΑ. Άδειες παραμονής μόνο σε πολύ καλούς στην εργασία τους...

http://www.in.gr/2018/10/02/world/telos-stin-eleytheri-kykloforia-eyropaion-sti-vretania-meta-brexit/

XTCgr
02-10-18, 21:02
Όσοι είχαν όνειρο να πάνε Βρετανία, πρέπει να το ξεχάσουν πλέον... Το σύστημά τους βλέπω να γίνεται όπως στις ΗΠΑ. Άδειες παραμονής μόνο σε πολύ καλούς στην εργασία τους...

http://www.in.gr/2018/10/02/world/telos-stin-eleytheri-kykloforia-eyropaion-sti-vretania-meta-brexit/

Σύμφωνα μ’ αυτούς τους νέους κανόνες, τα πρόσωπα που επιθυμούν να εγκατασταθούν στο Ηνωμένο Βασίλειο θα πρέπει να έχουν ένα ορισμένο εισοδηματικό επίπεδο για να εγγυώνται ότι δεν θα πάρουν δουλειές «που θα μπορούσε να αναλάβει» ο βρετανικός πληθυσμός.

.... βασικά ίδιο σύστημα με την Ρωσία... υψηλής εξειδίκευσης προσωπικό μόνο, με ποσόστωση κάθε χρόνο για κάθε εταιρία και μίνιμουμ μισθό αρκετά υψηλότερο από του ντόπιου.

Nassos83
02-10-18, 23:08
Άντε με το καλό και επιστροφή στα guineas, shillings και πάει λέγοντας. :p

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
03-10-18, 00:34
Μετά κατέβα μια βόλτα στη λίμνη + παλιά πόλη, ξαναγράψε για να σου πω και που να φας καλά και οικονομικά (για ελβετικά δεδομένα, δηλαδή να πληρώσεις λιγότερα από 15€ και να χορτάσεις).

Πλησιαζουν οι μέρες, για πες!

lewton
03-10-18, 09:43
Chez ma Cousine (που σημαίνει στης ξαδέρφης μου :lol:).
https://maps.google.com/?cid=629391295965014331

Το μενού: για να ξέρεις τι να περιμένεις:
http://www.chezmacousine.ch/site/fr/nos-restaurants/vieille-ville/la-carte/

Συνδυάζεται τέλεια με βόλτα στην παλιά πόλη, επίσκεψη στον καθεδρικό κλπ.

kerkiss
03-10-18, 10:28
Chez ma Cousine (που σημαίνει στης ξαδέρφης μου :lol:).
https://maps.google.com/?cid=629391295965014331

Το μενού: για να ξέρεις τι να περιμένεις:
http://www.chezmacousine.ch/site/fr/nos-restaurants/vieille-ville/la-carte/

Συνδυάζεται τέλεια με βόλτα στην παλιά πόλη, επίσκεψη στον καθεδρικό κλπ.

Πολύ φτωχό το μενού, τα πάντα με βάση το κοτόπουλο (για τα γούστα μου φυσικά)
Και φυσικά πανάκριβο αλλά Ελβετία είναι .....θυμάμαι φοιτητής ότι τα γαλλικά τσιγάρα στο τράνζιτ του αεροδρομίου της Γενεύης κόστιζαν ακριβότερα από τα φορολογημένα στην Γαλλία :rolleyes:

KLG
03-10-18, 12:09
Σύμφωνα μ’ αυτούς τους νέους κανόνες, τα πρόσωπα που επιθυμούν να εγκατασταθούν στο Ηνωμένο Βασίλειο θα πρέπει να έχουν ένα ορισμένο εισοδηματικό επίπεδο για να εγγυώνται ότι δεν θα πάρουν δουλειές «που θα μπορούσε να αναλάβει» ο βρετανικός πληθυσμός.

.... βασικά ίδιο σύστημα με την Ρωσία... υψηλής εξειδίκευσης προσωπικό μόνο, με ποσόστωση κάθε χρόνο για κάθε εταιρία και μίνιμουμ μισθό αρκετά υψηλότερο από του ντόπιου.


Μόνο που αν δεν αυξηθούν οι μισθοί κανεις δεν προκειται να ξεσκατίζει για 3 και 60, ιδίως με την αναμενόμενη αυξηση των τιμών. Θα συνεχιστεί η λουμπενοποίηση του προλεταριάτου με δουλειές του ποδαριού που όμως δεν χρειαζονται εκπαιδευση μια και δε συμφερι να παει καποιος στο πανεπιστημιο και όλες οι κακοπληρωμένες εξειδικευμένες δουλειές π.χ. δασκαλοι, νοσοκόμοι κτλ θα μείνουν άδειες. Εκτός αν έχει κάποιος αυταπατες οτι το κράτος θα αυξήσει μισθούς.

Ασχετο, αλλά οι ΗΠΑ αρνούνται (διακόπτουν τη συγκεκριμένη πρακτική) να δώσουν visa στους συντρόφους διπλωματών του ιδίου φύλου.

https://www.theguardian.com/world/2018/oct/02/us-visas-same-sex-domestic-partners-diplomats-un-staff-denied

XTCgr
03-10-18, 13:07
Μόνο που αν δεν αυξηθούν οι μισθοί κανεις δεν προκειται να ξεσκατίζει για 3 και 60, ιδίως με την αναμενόμενη αυξηση των τιμών. Θα συνεχιστεί η λουμπενοποίηση του προλεταριάτου με δουλειές του ποδαριού που όμως δεν χρειαζονται εκπαιδευση μια και δε συμφερι να παει καποιος στο πανεπιστημιο και όλες οι κακοπληρωμένες εξειδικευμένες δουλειές π.χ. δασκαλοι, νοσοκόμοι κτλ θα μείνουν άδειες. Εκτός αν έχει κάποιος αυταπατες οτι το κράτος θα αυξήσει μισθούς.

Ασχετο, αλλά οι ΗΠΑ αρνούνται (διακόπτουν τη συγκεκριμένη πρακτική) να δώσουν visa στους συντρόφους διπλωματών του ιδίου φύλου.

https://www.theguardian.com/world/2018/oct/02/us-visas-same-sex-domestic-partners-diplomats-un-staff-denied

όχι δεν κατάλαβες, να το εξηγήσω καλύτερα. Το κράτος θα θεσπίσει έναν μινιμουμ (αλλά για τα ντόπια δεδομένα υψηλό) μισθό για τις εταιρίες που θέλουν να φέρουν "ξένο" εξειδικευμενο προσωπικό. Ο μισθός αυτος στην ρωσία ειναι 2+ φορές μεγαλύτερος απο έναν μέσο "ντόπιο" μισθό. Με τον τρόπο αυτό αποκλείουν την μαζική εισαγωγή ξένου προσωπικού καθώς η κάθε εταιρία θα πληρώνει αρκετά περισσότερα για τον ξένο παρά για τον ντόπιο. Μάλλον θα θεσπίσουν και quota, δηλαδή βάσει κάποιων κριτηρίων κάθε εταιρία θα μπορεί να "εισάγει" μέχρι ενος αριθμού ξένων εργαζομένων/έτος και προφανώς το κράτος θα ελέγχει κεντρικά όλες τις αιτήσεις για βίζα εργασίας. Για τους "πολωνούς υδραυλικούς" ίσως βάλουν κάποια μονοετή βίζα εργασίας (εδώ λέγεται "πατέντα") στα πλαίσια διακρατικών συμφωνιών όπως έχουν οι ρώσοι με Κιργιστάν κτλ

lewton
03-10-18, 13:51
Πολύ φτωχό το μενού, τα πάντα με βάση το κοτόπουλο (για τα γούστα μου φυσικά)
Και φυσικά πανάκριβο αλλά Ελβετία είναι .....θυμάμαι φοιτητής ότι τα γαλλικά τσιγάρα στο τράνζιτ του αεροδρομίου της Γενεύης κόστιζαν ακριβότερα από τα φορολογημένα στην Γαλλία :rolleyes:

Δεν είναι φτωχό το μενού. Δεν του πρότεινα εστιατόριο, του πρότεινα μια γωνία όπου τρώνε μόνο όσοι ξέρουν.
Ο υπότιτλος άλλωστε (αν διαβάσεις το κείμενο στο logo) τα λέει όλα: "Chez ma Cousine (on y mange du poulet)", δηλαδή σε πολύ ελεύθερη απόδοση "στης ξαδέρφης μου (πάμε για κοτόπουλο)".
Επομένως βουρ στο κοτόπουλο ή εναλλακτικά στην πολύ καλή σαλάτα με κατσικίσιο τυρί, και αν δεν πειράζει να πλησιάσουν τα 20€ το άτομο με ποτό, προτείνω ανεπιφύλακτα το fondant au chocolat για επιδόρπιο.

Φανερός Πράκτωρ
03-10-18, 13:58
@lewton, πες αν έχεις και άλλα τέτοια recommendations. Και αν είναι και προς Λωζάνη ακόμα καλύτερα.
Ότι είναι κάτω από 40 ευρώ το άτομο με ποτό στην Ελβετία (και είναι αξιοπρεπής περίπτωση) είναι μια χαρά.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
03-10-18, 14:19
Πολύ φτωχό το μενού, τα πάντα με βάση το κοτόπουλο (για τα γούστα μου φυσικά)
Και φυσικά πανάκριβο αλλά Ελβετία είναι .....θυμάμαι φοιτητής ότι τα γαλλικά τσιγάρα στο τράνζιτ του αεροδρομίου της Γενεύης κόστιζαν ακριβότερα από τα φορολογημένα στην Γαλλία :rolleyes:
Ε ναι, να μη γυρίσω Ελλάδα με άδεια τσέπη. Και το κοτοπουλάκι μια χαρά είναι :oops:

- - - Updated - - -


Επομένως βουρ στο κοτόπουλο ή εναλλακτικά στην πολύ καλή σαλάτα με κατσικίσιο τυρί, και αν δεν πειράζει να πλησιάσουν τα 20€ το άτομο με ποτό, προτείνω ανεπιφύλακτα το fondant au chocolat για επιδόρπιο.
Θα το φάμε το 50ευρο έτσι όπως πάμε αλλά χαλάλι.
Τα σουβενίρ είναι κι αυτά στο Θεό να φανταστώ ε;

kerkiss
03-10-18, 21:00
Δεν είναι φτωχό το μενού. Δεν του πρότεινα εστιατόριο, του πρότεινα μια γωνία όπου τρώνε μόνο όσοι ξέρουν.
Ο υπότιτλος άλλωστε (αν διαβάσεις το κείμενο στο logo) τα λέει όλα: "Chez ma Cousine (on y mange du poulet)", δηλαδή σε πολύ ελεύθερη απόδοση "στης ξαδέρφης μου (πάμε για κοτόπουλο)".
Επομένως βουρ στο κοτόπουλο ή εναλλακτικά στην πολύ καλή σαλάτα με κατσικίσιο τυρί, και αν δεν πειράζει να πλησιάσουν τα 20€ το άτομο με ποτό, προτείνω ανεπιφύλακτα το fondant au chocolat για επιδόρπιο.

Μωρέ μια χαρά έκανες και του το πρότεινες
Και εγώ αν ερχόμουν τώρα Γενεύη θα προτιμούσα να ακολουθήσω την πρότασή σου (έστω και αν θεωρώ λίγες τις επιλογές) παρά να γυρνάω σαν χαζός σε αναζήτηση συμπαθητικής γωνιάς.

RASTAVIPER
04-10-18, 07:25
Έχει κανείς τύχει να χρειαστεί την ιδιωτική του ασφάλεια νοσηλείας, που άνοιξε στην Ελλάδα, όσο μένει εξωτερικό;
Πώς δικαιολογείς ότι την χρειάζεσαι στο εξωτερικό (τουριστας;;) και δεν υπάρχει περίπτωση η ασφαλιστική να ψάξει το προφίλ σου και να ανακαλύψει ότι δεν έχεις μισθό στην Ελλάδα κλπ, ώστε να αρνηθεί την κάλυψη της νοσηλείας;

sdikr
04-10-18, 10:18
Έχει κανείς τύχει να χρειαστεί την ιδιωτική του ασφάλεια νοσηλείας, που άνοιξε στην Ελλάδα, όσο μένει εξωτερικό;
Πώς δικαιολογείς ότι την χρειάζεσαι στο εξωτερικό (τουριστας;;) και δεν υπάρχει περίπτωση η ασφαλιστική να ψάξει το προφίλ σου και να ανακαλύψει ότι δεν έχεις μισθό στην Ελλάδα κλπ, ώστε να αρνηθεί την κάλυψη της νοσηλείας;

Συνήθως αυτά είναι για χρήση μόνο στην χώρα που έχεις κάνει την ασφάλεια

anon
04-10-18, 11:03
Συνήθως αυτά είναι για χρήση μόνο στην χώρα που έχεις κάνει την ασφάλεια

Αλήθεια; αυτό δεν τόξερα....
Αντε παιδιά, νεοφιλελέ, όλοι ιδιωτική ασφάλεια που θέτε, και εαν αρρωστήσετε ή πάθετε τίποτα στα ξένα, πλερώ!!!!

sdikr
04-10-18, 11:08
Αλήθεια; αυτό δεν τόξερα....
Αντε παιδιά, νεοφιλελέ, όλοι ιδιωτική ασφάλεια που θέτε, και εαν αρρωστήσετε ή πάθετε τίποτα στα ξένα, πλερώ!!!!

Αν αρρωστήσεις και πάθεις κάτι εκτός ΕΕ με δημόσια ασφάλιση θα γίνει το ίδιο ;)
Λόγο ΕΕ οι βασικοί πάροχοι ασφάλισης παρέχουν κάποια κάλυψη έξω.
Οπότε είσαι στα ξένα; πλερώ, νεοφιλελε, αριστερε, whatερε :p

anon
04-10-18, 11:12
Αν αρρωστήσεις και πάθεις κάτι εκτός ΕΕ με δημόσια ασφάλιση θα γίνει το ίδιο ;)
Λόγο ΕΕ οι βασικοί πάροχοι ασφάλισης παρέχουν κάποια κάλυψη έξω.

ΙΚΑ ΕΦΚΑ και τα ανάλογα ταμεία στις άλλες χώρες της ΕΕ σου δίνουν την κάλυψη που ισχύει στην χώρα που βρίσκεσαι και αντιστοιχεί στο ανάλογο δημοσιο ταμείο. Λόγω ΕΕ αυτό ειναι και εύκολο. Νομίζω και για άλλες χώρες πλην ΕΕ μπορεί να έχεις κάλυψη αλλά πρέπει να το δείς απο πριν για να κάνεις το απαραίτητο χαρτομάνι. Ομως αυτό με τις ιδιωτικές ασφαλίσεις, δεν το ήξερα. Αν και υποθέτω ότι θα υπάρχουν ακριβότερα πακέτα με καλές παροχές που θα ισχύουν και σε άλλες χώρες, συν του ότι υπάρχουν και ιδιωτικές ασφαλιστικές βραχυπρόθεσμες καλύψεις. Το μόνο κακό, πρέπει νασαι απόλυτα υγιής απο πριν, αλλιώς το πράγμα γίνεται δύσκολο έως αδύνατο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.