PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 [120] 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

sdikr
04-10-18, 11:16
ΙΚΑ ΕΦΚΑ και τα ανάλογα ταμεία στις άλλες χώρες της ΕΕ σου δίνουν την κάλυψη που ισχύει στην χώρα που βρίσκεσαι και αντιστοιχεί στο ανάλογο δημοσιο ταμείο. Λόγω ΕΕ αυτό ειναι και εύκολο. Νομίζω και για άλλες χώρες πλην ΕΕ μπορεί να έχεις κάλυψη αλλά πρέπει να το δείς απο πριν για να κάνεις το απαραίτητο χαρτομάνι. Ομως αυτό με τις ιδιωτικές ασφαλίσεις, δεν το ήξερα. Αν και υποθέτω ότι θα υπάρχουν ακριβότερα πακέτα με καλές παροχές που θα ισχύουν και σε άλλες χώρες, συν του ότι υπάρχουν και ιδιωτικές ασφαλιστικές βραχυπρόθεσμες καλύψεις. Το μόνο κακό, πρέπει νασαι απόλυτα υγιής απο πριν, αλλιώς το πράγμα γίνεται δύσκολο έως αδύνατο.

Δεν δίνουν την ίδια κάλυψη, η κάρτα υγείας είναι μόνο για περίπτωση ανάγκης, για να μεταφέρεις δικαιώματα πρέπει να είσαι μόνιμος κάτοικος και θέλει διαφορετική διαδικασία, εκτός ΕΕ τα πράγματα είναι διαφορετικά.
Αν δεν υπήρχε ΕΕ δεν θα υπήρχε ούτε η κάρτα υγείας.

Έχεις ακούσει πιστεύω στις ειδήσεις πολλές φορές για κόσμο που ψάχνει να μαζέψει χρήματα για να μπορέσει να πάει στο εξωτερικό ακόμα και στην ΕΕ για κάποια επέμβαση που εδώ δεν μπορεί να γίνει

RASTAVIPER
04-10-18, 11:19
Συνήθως αυτά είναι για χρήση μόνο στην χώρα που έχεις κάνει την ασφάλεια

Καλύτερα να δεις τι ισχύει πρώτα.
Μεγάλες εταιρείες όπως METLIFE, ΕΘΝΙΚΉ κλπ πλέον προσφέρουν 100% κάλυψη στο εξωτερικό. Στάνταρ Ευρώπη και σε μεγάλο ποσοστό και Αμερική. Αυτό είναι δεδομένο.

Το θέμα είναι αν μπορούν με κάποιο τρόπο οι εταιρείες να ακυρώσουν την ασφάλεια, αν αντιληφθούν ότι μένεις μόνιμα στο εξωτερικό.

lewton
04-10-18, 11:26
Έχει κανείς τύχει να χρειαστεί την ιδιωτική του ασφάλεια νοσηλείας, που άνοιξε στην Ελλάδα, όσο μένει εξωτερικό;
Πώς δικαιολογείς ότι την χρειάζεσαι στο εξωτερικό (τουριστας;;) και δεν υπάρχει περίπτωση η ασφαλιστική να ψάξει το προφίλ σου και να ανακαλύψει ότι δεν έχεις μισθό στην Ελλάδα κλπ, ώστε να αρνηθεί την κάλυψη της νοσηλείας;
Ρωτάς αν ως κάτοικοι Γερμανίας, ΗΒ, Ελβετίας, Δανίας, Βελγίου, Σουηδίας, Φινλανδίας, Ρωσίας, ΗΠΑ (ξέχασα κανέναν; :) ) έχουμε ασφάλιση υγείας στην Ελλάδα;
Γιατί; :what:



Αλήθεια; αυτό δεν τόξερα....
Αντε παιδιά, νεοφιλελέ, όλοι ιδιωτική ασφάλεια που θέτε, και εαν αρρωστήσετε ή πάθετε τίποτα στα ξένα, πλερώ!!!!

Κουραστικός. :down:
Η ασφάλεια προβλέπει στους όρους τι ισχύει για ταξίδια.
Προφανώς δε σε καλύπτει αν είσαι μόνιμα έξω.

sdikr
04-10-18, 11:48
Καλύτερα να δεις τι ισχύει πρώτα.
Μεγάλες εταιρείες όπως METLIFE, ΕΘΝΙΚΉ κλπ πλέον προσφέρουν 100% κάλυψη στο εξωτερικό. Στάνταρ Ευρώπη και σε μεγάλο ποσοστό και Αμερική. Αυτό είναι δεδομένο.

Το θέμα είναι αν μπορούν με κάποιο τρόπο οι εταιρείες να ακυρώσουν την ασφάλεια, αν αντιληφθούν ότι μένεις μόνιμα στο εξωτερικό.

Στους όρους του full υγείας της εθνικής αναφέρει


197616

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
04-10-18, 12:04
Καλύτερα να δεις τι ισχύει πρώτα.
Μεγάλες εταιρείες όπως METLIFE, ΕΘΝΙΚΉ κλπ πλέον προσφέρουν 100% κάλυψη στο εξωτερικό. Στάνταρ Ευρώπη και σε μεγάλο ποσοστό και Αμερική. Αυτό είναι δεδομένο.

Το θέμα είναι αν μπορούν με κάποιο τρόπο οι εταιρείες να ακυρώσουν την ασφάλεια, αν αντιληφθούν ότι μένεις μόνιμα στο εξωτερικό.
Σιγά μη σου την ακυρώσουν, χαζοί είναι;
Πρώτα θα πάρουν τα λεφτά σου και μετά θα σου πουν, σόρυ δεν σε καλύπτουμε.
(το κλασικό business model των ασφαλιστικών σε 1 γραμμή δηλαδή)

RASTAVIPER
04-10-18, 13:02
Ρωτάς αν ως κάτοικοι Γερμανίας, ΗΒ, Ελβετίας, Δανίας, Βελγίου, Σουηδίας, Φινλανδίας, Ρωσίας, ΗΠΑ (ξέχασα κανέναν; :) ) έχουμε ασφάλιση υγείας στην Ελλάδα;
Γιατί; :what:




Κουραστικός. :down:
Η ασφάλεια προβλέπει στους όρους τι ισχύει για ταξίδια.
Προφανώς δε σε καλύπτει αν είσαι μόνιμα έξω.

Προφανώς και ξέχασες πολλούς.

Αν δεν πάει το μυαλό σου στο γιατί να σε βοηθήσω.
Γιατί μπορεί να την πληρώνεις χρόνια και επειδή έχεις κάποιους καλούς όρους να μην θες να την διακόψεις.
Γιατί μπορεί στο εξωτερικό να είναι πιο ακριβές οι ιδιωτικές ασφάλειες ή με χειρότερους όρους

Φανερός Πράκτωρ
04-10-18, 13:18
Προφανώς και ξέχασες πολλούς.

Αν δεν πάει το μυαλό σου στο γιατί να σε βοηθήσω.
Γιατί μπορεί να την πληρώνεις χρόνια και επειδή έχεις κάποιους καλούς όρους να μην θες να την διακόψεις.
Γιατί μπορεί στο εξωτερικό να είναι πιο ακριβές οι ιδιωτικές ασφάλειες ή με χειρότερους όρους

Η νόρμα και η λογική λέει να έχεις τοπική ασφάλεια από το μέρος που μένεις & εργάζεσαι μόνιμα.
Όλα τα άλλα δεν τα έχω δει σε κανέναν που δεν έχει περίεργο συμβόλαιο και δείχνουν ακροβασίες.
Και συνήθως οι ακροβασίες καταλήγουν σε κλάμα (ή τουλάχιστον εγώ τις αποφεύγω λόγω οικονομίας χρόνου και ψυχικής ηρεμίας)

lewton
04-10-18, 15:31
Η νόρμα και η λογική λέει να έχεις τοπική ασφάλεια από το μέρος που μένεις & εργάζεσαι μόνιμα.
Όλα τα άλλα δεν τα έχω δει σε κανέναν που δεν έχει περίεργο συμβόλαιο και δείχνουν ακροβασίες.
Και συνήθως οι ακροβασίες καταλήγουν σε κλάμα (ή τουλάχιστον εγώ τις αποφεύγω λόγω οικονομίας χρόνου και ψυχικής ηρεμίας)

+1 :oneup:
Πληρώνω κάθε μήνα πάνω από 350€ κρατήσεις για την πολύ καλή κρατικά ελεγχόμενη ιδιωτική ασφάλιση που έχω (γιατί στη Γερμανία δεν έχουμε ΕΣΥ, όλες οι ασφαλιστικές είναι ιδιωτικές εταιρίες αλλά το υποχρεωτικό μέρος της ασφάλισης είναι 99,5% το ίδιο σε όλες).
Αυτή με καλύπτει 100% για ο,τι χρειαστώ στην Γερμανία, και για οποιαδήποτε έκτακτη ανάγκη κατά τα ταξίδια μου εντός ΕΟΧ/Ελβετίας.
Επιπλέον πληρώνω το τρομερό ποσό των 9€/χρόνο για να με καλύπτει globally, για ταξίδια έως 90 ημέρες/χρόνο.
Όσο καλές συνθήκες και να είχα από κάποια ασφάλιση πίσω στην Ελλάδα, γιατί να την πληρώνω;

kerkiss
04-10-18, 16:18
+1 :oneup:
Πληρώνω κάθε μήνα πάνω από 350€ κρατήσεις για την πολύ καλή κρατικά ελεγχόμενη ιδιωτική ασφάλιση που έχω (γιατί στη Γερμανία δεν έχουμε ΕΣΥ, όλες οι ασφαλιστικές είναι ιδιωτικές εταιρίες αλλά το υποχρεωτικό μέρος της ασφάλισης είναι 99,5% το ίδιο σε όλες).
Αυτή με καλύπτει 100% για ο,τι χρειαστώ στην Γερμανία, και για οποιαδήποτε έκτακτη ανάγκη κατά τα ταξίδια μου εντός ΕΟΧ/Ελβετίας.
Επιπλέον πληρώνω το τρομερό ποσό των 9€/χρόνο για να με καλύπτει globally, για ταξίδια έως 90 ημέρες/χρόνο.
Όσο καλές συνθήκες και να είχα από κάποια ασφάλιση πίσω στην Ελλάδα, γιατί να την πληρώνω;
Από πατριωτισμό. Για την Ελλάδα ρε γαμώτο .....:p

lewton
04-10-18, 16:40
Από πατριωτισμό. Για την Ελλάδα ρε γαμώτο .....:p

Βούλα εσύ;

anon
04-10-18, 16:41
το ΙΚΑ έπαιρνε απο μένα, 1000 ευρώ το μήνα (δικές μου εισφορές και εργοδοτικές μαζί), ΤΟΝ ΜΗΝΑ (ανώτατο οριο).
Και μου λέει ο άλλος 350...
Γατάκι....
Μην πω τι σύνταξη παίρνω παρόλο που έδινα τα κέρατά μου κοντά 20 χρόνια.... (ακόμα και εαν συνέχιζα μέχρι την συνταξιοδότηση)

Φανερός Πράκτωρ
04-10-18, 16:51
το ΙΚΑ έπαιρνε απο μένα, 1000 ευρώ το μήνα (δικές μου εισφορές και εργοδοτικές μαζί), ΤΟΝ ΜΗΝΑ (ανώτατο οριο).
Και μου λέει ο άλλος 350...
Γατάκι....
Μην πω τι σύνταξη παίρνω παρόλο που έδινα τα κέρατά μου κοντά 20 χρόνια.... (ακόμα και εαν συνέχιζα μέχρι την συνταξιοδότηση)

Και τι κλαίγεσαι; Τώρα που είσαι στο πλυντήριο χρήματος της ΕΕ θα τα πάρεις πίσω πολλαπλάσια.
Εκτός και αν εκεί που είσαι πολεμάς το σύστημα από μέσα... :p

anon
04-10-18, 17:26
Και τι κλαίγεσαι; Τώρα που είσαι στο πλυντήριο χρήματος της ΕΕ θα τα πάρεις πίσω πολλαπλάσια.
Εκτός και αν εκεί που είσαι πολεμάς το σύστημα από μέσα... :p

απο αυτά που έδωσα, δεν παίρνω τίποτα. οπότα απο αυτά που θα δώσω, θα παρω σύνταξη, αλλά λόγω του προχωρημένου πια της ηλικίας, πάλι λίγα θαναι. παράπονο όμως δεν πρέπει να έχω, περισσότερα απο ότι αν συνέχιζα ναμαι ελλάδα θαναι. ελπίζω δηλαδή, γιατί εαν διαλυθεί η ΕΕ, και πάλι το μπούλο θα πάρω... :p :p :p
γκαντέμης...

lewton
04-10-18, 17:28
το ΙΚΑ έπαιρνε απο μένα, 1000 ευρώ το μήνα (δικές μου εισφορές και εργοδοτικές μαζί), ΤΟΝ ΜΗΝΑ (ανώτατο οριο).
Και μου λέει ο άλλος 350...
Γατάκι....
Μην πω τι σύνταξη παίρνω παρόλο που έδινα τα κέρατά μου κοντά 20 χρόνια.... (ακόμα και εαν συνέχιζα μέχρι την συνταξιοδότηση)

Συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια.
Οι εισφορές που έγραψα είναι μόνο για ασφάλιση υγείας και μόνο οι δικές μου.

Επίσης δεν κατάλαβα πότε το thread το γυρίσαμε στο ποιος έχει πληρώσει περισσότερα. Ο μόνος λόγος που έγραψα τι πληρώνω και τι λαμβάνω ήταν για να εξηγήσω ότι δεν έχω καμία όρεξη να πληρώνω επιπλέον για ασφάλιση στην Ελλάδα.

Φανερός Πράκτωρ
04-10-18, 17:34
απο αυτά που έδωσα, δεν παίρνω τίποτα.

κάποια από αυτά που έδωσες πλύθηκαν στα πλυντήρια της ΕΕ (ένα είναι αυτό που μένεις) και έτσι έχεις ένα μισθό & επίπεδο ζωής που δεν αντιστοιχεί στην παραγωγή της χώρας που ζεις.

Κατά τα άλλα νομίζω ότι πρώτα θα παγώσει το σύμπαν και μετά θα καταστραφεί η ΕΕ

RASTAVIPER
05-10-18, 08:36
Τώρα τι σχέση έχει πόσα δίνει ο άλλος Γερμανία στο κράτος για ασφάλιση σε σχέση με το αν μια ιδιωτική εταιρεία στην Ελλάδα μπορεί να το ψάξει για κάποιον που μένει εξωτερικό, μόνο κάποια συγκεκριμένα μυαλά το καταλαβαίνουν.

Προφανώς δεν έχει κανείς άποψη ή εμπειρία επί του θέματος οπότε πάμε παρακάτω.

Φανερός Πράκτωρ
05-10-18, 09:47
Προφανώς δεν έχει κανείς άποψη ή εμπειρία επί του θέματος οπότε πάμε παρακάτω.

Αυτό σου είπαμε και εμείς, ότι το βρίσκουμε περίεργο (αν όχι τυχοδιωκτικό) και δεν το έχουμε ακούσει σε κανέναν μόνιμα εργαζόμενο του κύκλου μας. Και συνήθως για να είναι έτσι, μάλλον υπάρχει λόγος :p

lewton
05-10-18, 10:14
Αυτό σου είπαμε και εμείς, ότι το βρίσκουμε περίεργο (αν όχι τυχοδιωκτικό) και δεν το έχουμε ακούσει σε κανέναν μόνιμα εργαζόμενο του κύκλου μας. Και συνήθως για να είναι έτσι, μάλλον υπάρχει λόγος :p

Έχεις συγκεκριμένο τύπο μυαλού και δεν καταλαβαίνεις. :p

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
06-10-18, 17:51
Δεν είναι φτωχό το μενού. Δεν του πρότεινα εστιατόριο, του πρότεινα μια γωνία όπου τρώνε μόνο όσοι ξέρουν.
Ο υπότιτλος άλλωστε (αν διαβάσεις το κείμενο στο logo) τα λέει όλα: "Chez ma Cousine (on y mange du poulet)", δηλαδή σε πολύ ελεύθερη απόδοση "στης ξαδέρφης μου (πάμε για κοτόπουλο)".
Επομένως βουρ στο κοτόπουλο ή εναλλακτικά στην πολύ καλή σαλάτα με κατσικίσιο τυρί, και αν δεν πειράζει να πλησιάσουν τα 20€ το άτομο με ποτό, προτείνω ανεπιφύλακτα το fondant au chocolat για επιδόρπιο.
Props στον lewton για το μαγαζί που ειχε λογικές τιμες και ειχε επισης ακριβώς τη δοση της χιπστεριλας που μου αρεσει :lol:
Τελικα ξεκίνησα με τη σαλατα με το τυρι αλλα στη συνέχεια πηρα και μισο κοτόπουλο για σιγουριά :mrgreen: Εν τω μεταξύ το μαγαζί παρολο πουεχει ολα κι ολα 10-12 τραπέζια, εχει 6 ατομα προσωπικο(!!!) το οποίο πηγαίνε και γ@μιωντας! Η γειτονιά ειναι πολυ όμορφη και φαντάζομαι με καλη λιακάδα θα ειναι ακομα πιο καλά ;)

Η Γενεύη μου φανηκε κούκλα για τις 3-4 ώρες που την είδα, δυστυχώς είχα θεμα με τη χειραποσκευη μου γιατί τα ροδακια δεν υπακουν και καταλήγω να τη σερνω παρα να την τραβαω :evil: με αποτέλεσμα να ζοριστω λιγο στις ανηφοριτσες. Τουλάχιστον προλαβα να παω και στην ιταλική αγορά για τυρί!
Φαίνεται ώραια πολη για να ζεις πάντως.

chat1978
06-10-18, 19:19
Props στον lewton για το μαγαζί που ειχε λογικές τιμες και ειχε επισης ακριβώς τη δοση της χιπστεριλας που μου αρεσει :lol:
Τελικα ξεκίνησα με τη σαλατα με το τυρι αλλα στη συνέχεια πηρα και μισο κοτόπουλο για σιγουριά :mrgreen: Εν τω μεταξύ το μαγαζί παρολο πουεχει ολα κι ολα 10-12 τραπέζια, εχει 6 ατομα προσωπικο(!!!) το οποίο πηγαίνε και γ@μιωντας! Η γειτονιά ειναι πολυ όμορφη και φαντάζομαι με καλη λιακάδα θα ειναι ακομα πιο καλά ;)

Η Γενεύη μου φανηκε κούκλα για τις 3-4 ώρες που την είδα, δυστυχώς είχα θεμα με τη χειραποσκευη μου γιατί τα ροδακια δεν υπακουν και καταλήγω να τη σερνω παρα να την τραβαω :evil: με αποτέλεσμα να ζοριστω λιγο στις ανηφοριτσες. Τουλάχιστον προλαβα να παω και στην ιταλική αγορά για τυρί!
Φαίνεται ώραια πολη για να ζεις πάντως.

Το 2012 που είχα βρεθεί Ελβετία, είχα εντυπωσιαστεί με το πόσο πολλές καρέκλες είχαν για να κάτσεις έξω ακόμα και τον χειμώνα, φυσικά με την απαραίτητη θερμάστρα. Τότε στο Βέλγιο, το έξω σχεδόν δεν υπήρχε. Τότε είχα συνδέσει την έλλειψη τους στο Βέλγιο με το κρύο και έτσι μου έκανε εντύπωση για μια κρύα επίσης χώρα. Βέβαια μετά που έγινα πιο έξυπνος, παρατήρησα ότι στην Ολλανδία μια χαρά κάθονταν ήδη έξω τον χειμώνα με θερμάστρες.

Πάντως η Γενεύη εμένα δεν με εντυπωσίασε πολύ. Προτιμώ την Λωζάνη στο γαλλοφωνο τμήμα. Σιγουρα πολύ πιο όμορφο μέρος από αρκετές πόλεις και θα έλεγα και πιο όμορφο από Βέρνη και ίσως και Ζυρίχη. Στην Ζυρίχη ένιωσα πραγματικά φτωχουλης και ίσως να είμαι επηρεασμένος.

voithostyrempora2
07-10-18, 03:30
Έχει κανείς τύχει να χρειαστεί την ιδιωτική του ασφάλεια νοσηλείας, που άνοιξε στην Ελλάδα, όσο μένει εξωτερικό;
Πώς δικαιολογείς ότι την χρειάζεσαι στο εξωτερικό (τουριστας;;) και δεν υπάρχει περίπτωση η ασφαλιστική να ψάξει το προφίλ σου και να ανακαλύψει ότι δεν έχεις μισθό στην Ελλάδα κλπ, ώστε να αρνηθεί την κάλυψη της νοσηλείας;

Εγω ειχα χρησιμοποιησει τη δημόσια ασφάλισή μου (ΤΣΜΕΔΕ) όταν ημουν στην Ολλανδια. Μετράει; :p

Πήγα στα εξωτερικά ιατρεία του "Αγία Αικατερίνη" (https://www.catharinaziekenhuis.nl/expats/paginas/1135-about-us.html) του Αϊντχόφεν (διάστρεμμα ειχα,μη φανταστεις, καταραμένο χαμένο επιθετικό ριμπαουντ :p ) και ειχα δύο επιλογές: ή να δωσω την κάρτα της AON insurance που ειχα κάλυψη μετά τα 600 πρώτα ευρώ το χρόνο (ή κάτι τετοιο) ή να δώσω την ευρωπαϊκη κάρτα ασφάλισης του ΤΣΜΕΔΕ που θεωρητικά καλύπτει τα πάντα. Οταν τους ειπα ότι ειναι state full health insurance, με χρέωσαν ακριβως 0 ευρώ :cool: . Αλλιώς θα χα πληρωσει καπου 220 ευρω :twisted: (εξέταση και ακτινογραφία). Τωρα πότε θα τα παρουν από το ΤΣΜΕΔΕ, είνα ενα θεμα :twisted:. Αντίστοιχα πέρυσι εκανα κάποιες προληπτικές εξετάσεις σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο του Αϊντχόφεν (https://www.diagnostiekvooru.nl/). Ευτυχως βγηκαν όλες αρνητικές, αλλά μου ηρθε ενα ωραιο μπουγιουρντί 300 ευρω στο σπίτι με το ταχυδρομειο. Πήγα με την κάρτα του ΤΣΜΕΔΕ ανά χείρας στο διαγνωστικό και ως δια μαγείας έπιασε και παλι (με χρέωσαν 0 ευρώ) :clap: . Χίλια χρόνια ΤΣΜΕΔΕ :p .

xaris2335
07-10-18, 07:37
ας ποστάρω αυτό το χρήσιμο λινκ για όσους ενδιαφέρονται να πάνε Αγγλία.
http://agiosfanourios.com/

RASTAVIPER
07-10-18, 10:55
Εγω ειχα χρησιμοποιησει τη δημόσια ασφάλισή μου (ΤΣΜΕΔΕ) όταν ημουν στην Ολλανδια. Μετράει; :p

Πήγα στα εξωτερικά ιατρεία του "Αγία Αικατερίνη" (https://www.catharinaziekenhuis.nl/expats/paginas/1135-about-us.html) του Αϊντχόφεν (διάστρεμμα ειχα,μη φανταστεις, καταραμένο χαμένο επιθετικό ριμπαουντ :p ) και ειχα δύο επιλογές: ή να δωσω την κάρτα της AON insurance που ειχα κάλυψη μετά τα 600 πρώτα ευρώ το χρόνο (ή κάτι τετοιο) ή να δώσω την ευρωπαϊκη κάρτα ασφάλισης του ΤΣΜΕΔΕ που θεωρητικά καλύπτει τα πάντα. Οταν τους ειπα ότι ειναι state full health insurance, με χρέωσαν ακριβως 0 ευρώ :cool: . Αλλιώς θα χα πληρωσει καπου 220 ευρω :twisted: (εξέταση και ακτινογραφία). Τωρα πότε θα τα παρουν από το ΤΣΜΕΔΕ, είνα ενα θεμα :twisted:. Αντίστοιχα πέρυσι εκανα κάποιες προληπτικές εξετάσεις σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο του Αϊντχόφεν (https://www.diagnostiekvooru.nl/). Ευτυχως βγηκαν όλες αρνητικές, αλλά μου ηρθε ενα ωραιο μπουγιουρντί 300 ευρω στο σπίτι με το ταχυδρομειο. Πήγα με την κάρτα του ΤΣΜΕΔΕ ανά χείρας στο διαγνωστικό και ως δια μαγείας έπιασε και παλι (με χρέωσαν 0 ευρώ) :clap: . Χίλια χρόνια ΤΣΜΕΔΕ :p .

Αυτές οι ευρωπαϊκές κάρτες είναι σούπερ. Το θέμα είναι ότι πρέπει να τις βγάλεις πριν φύγεις από Ελλάδα.
Ωστόσο ιδιωτική ασφάλεια βγάζεις οπότε θες. Αρκεί να υπάρχει ελληνικό ΑΦΜ.

anon
07-10-18, 17:03
Αυτές οι ευρωπαϊκές κάρτες είναι σούπερ. Το θέμα είναι ότι πρέπει να τις βγάλεις πριν φύγεις από Ελλάδα.
Ωστόσο ιδιωτική ασφάλεια βγάζεις οπότε θες. Αρκεί να υπάρχει ελληνικό ΑΦΜ.

Kαι μετά βγαίνει, εαν την χρειαστείς. Απλά μιλάς με το αρμόδιο τμήμα του ΙΚΑ που ανήκεις (για ΙΚΑ, για ΤΣΜΕΔΕ ανάλογα), βλέπουν ότι εισαι ασφαλιστικά καλυμένος, θα γκρινιάξουν λίγο, θα στείλεις με φαξ ή εμαιλ (για τις πιο ηλεκτρονικοποιημένες υπηρεσίες) τα στοιχεία που θέλουν, όπως αντίγραφο βιβλιαρίου ασφάλισης, ταυτότητα, κλπ, και πρέπει να πάει κάποιος δικός σου άνθρωπος να πάρει το έντυπο που θα ετοιμάσουν για υπογραφή. Θα σου το στείλει, στο εξωτερικό, θα πάς πρεσβεία και θα το υπογράψεις εκεί για το γνήσιο της υπογραφής, και το ξαναστέλνεις πίσω, να το καταθέσει ο άνθρωπος σου εκεί. Στην συνέχεια αυτός θα πάρει τις κάρτες. Πιθανόν σε κάποιες υπηρεσίες να ζητήσουν εξουσιοδότηση (βγαίνει απο την Πρεσβεία). Ειναι φασαρία, αλλά εαν δεν πας στα κοντά πίσω Ελλάδα, είναι ο μόνος τρόπος.

Το ίδιο και για έντυπο S1.

To ιδιο είχα ρωτήσει και εγώ πιο πίσω στο νήμα, και τελικα βρήκα την άκρη....

Σε κάθε περίπτωση η χρέωση υπηρεσιών στις χώρες της ΕΕ, εαν έχεις την κάρτα, είναι ανάλογη με το καθεστώς των ασφαλισμένων στο εθνικό σύστημα ασφαλείας της χώρας. Εαν είναι δωρεάν για τους ντόπιους, δωρεάν και για σένα. Εαν ειναι συμμετοχή 10%, τόσο θα πλερώ και εσύ.

RASTAVIPER
07-10-18, 17:51
Kαι μετά βγαίνει, εαν την χρειαστείς. Απλά μιλάς με το αρμόδιο τμήμα του ΙΚΑ που ανήκεις (για ΙΚΑ, για ΤΣΜΕΔΕ ανάλογα), βλέπουν ότι εισαι ασφαλιστικά καλυμένος, θα γκρινιάξουν λίγο, θα στείλεις με φαξ ή εμαιλ (για τις πιο ηλεκτρονικοποιημένες υπηρεσίες) τα στοιχεία που θέλουν, όπως αντίγραφο βιβλιαρίου ασφάλισης, ταυτότητα, κλπ, και πρέπει να πάει κάποιος δικός σου άνθρωπος να πάρει το έντυπο που θα ετοιμάσουν για υπογραφή. Θα σου το στείλει, στο εξωτερικό, θα πάς πρεσβεία και θα το υπογράψεις εκεί για το γνήσιο της υπογραφής, και το ξαναστέλνεις πίσω, να το καταθέσει ο άνθρωπος σου εκεί. Στην συνέχεια αυτός θα πάρει τις κάρτες. Πιθανόν σε κάποιες υπηρεσίες να ζητήσουν εξουσιοδότηση (βγαίνει απο την Πρεσβεία). Ειναι φασαρία, αλλά εαν δεν πας στα κοντά πίσω Ελλάδα, είναι ο μόνος τρόπος.

Το ίδιο και για έντυπο S1.

To ιδιο είχα ρωτήσει και εγώ πιο πίσω στο νήμα, και τελικα βρήκα την άκρη....

Σε κάθε περίπτωση η χρέωση υπηρεσιών στις χώρες της ΕΕ, εαν έχεις την κάρτα, είναι ανάλογη με το καθεστώς των ασφαλισμένων στο εθνικό σύστημα ασφαλείας της χώρας. Εαν είναι δωρεάν για τους ντόπιους, δωρεάν και για σένα. Εαν ειναι συμμετοχή 10%, τόσο θα πλερώ και εσύ.

Από τα πιο χρήσιμα ποστ των τελευταίων σελίδων.
Όταν λες ασφαλιστικά καλυμμένος εννοείς από παλιά;
Δεν θα τους νοιάζει ότι 4 χρόνια είμαι εκτός;

lewton
07-10-18, 18:47
Ερώτηση προς όσους έχουν την στάνταρ δημόσια ή υποχρεωτική ιδιωτική ασφάλιση στην χώρα όπου βρίσκονται.
Σας στέλνουν by default την κάρτα EHIC (ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης υγείας) ή πρέπει να την αιτείστε;

Στις 2 χώρες που έχω ζήσει η κάρτα EHIC ήταν στο πίσω μέρος της κανονικής κάρτας ασφάλισης, οπότε δεν είχα ανάγκη να την ζητάω πριν ταξιδέψω εκτός.
Μιλάω για Γερμανία και Ελβετία.

Περιμένω απαντήσεις τουλάχιστον από Γαλλία, Βέλγιο, ΗΒ, Δανία, Σουηδία, Φινλανδία, Ισπανία, Ολλανδία.

sdikr
07-10-18, 19:52
Από τα πιο χρήσιμα ποστ των τελευταίων σελίδων.
Όταν λες ασφαλιστικά καλυμμένος εννοείς από παλιά;
Δεν θα τους νοιάζει ότι 4 χρόνια είμαι εκτός;

Για να βγάλεις την ευρωπαϊκή κάρτα πρέπει να έχεις θεωρημένο βιβλιάριο υγείας ΙΚΑ

https://www.ika.gr/gr/infopages/opad/europaika_entypa.cfm
Για να θεωρήσεις βιβλιάριο στο ΙΚΑ θέλεις να έχεις πληρώσει ένσημα την προηγούμενη χρονια (http://www.alfavita.gr/arthron/ergasia/ta-dikaiologitika-gia-vivliario-astheneias-ika)


Ο Βοηθός Τυρέμπορα πιο πάνω είναι ειδική περίπτωση, καθώς ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ σαν Μηχανικός και συνέχιζε να πληρώνει την ασφάλιση στο ταμείο του, άσχετα του ότι εργαζόταν στο εξωτερικό.

pan.nl
07-10-18, 20:12
Ερώτηση προς όσους έχουν την στάνταρ δημόσια ή υποχρεωτική ιδιωτική ασφάλιση στην χώρα όπου βρίσκονται.
Σας στέλνουν by default την κάρτα EHIC (ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης υγείας) ή πρέπει να την αιτείστε;

Στις 2 χώρες που έχω ζήσει η κάρτα EHIC ήταν στο πίσω μέρος της κανονικής κάρτας ασφάλισης, οπότε δεν είχα ανάγκη να την ζητάω πριν ταξιδέψω εκτός.
Μιλάω για Γερμανία και Ελβετία.

Περιμένω απαντήσεις τουλάχιστον από Γαλλία, Βέλγιο, ΗΒ, Δανία, Σουηδία, Φινλανδία, Ισπανία, Ολλανδία.

Ο ασφαλιστικός μου φορέας στην Ολλανδία (CZ) τη στέλνει αυτόματα κάθε χρόνο (μια κάρτα 2 σε 1: στοιχεία ασφάλισης για χρήση εντός Ολλανδίας στη μια πλευρά και σε μορφή EHIC στην άλλη πλευρά). Απ'ότι καταλαβαίνω δεν το κάνουν όλοι οι ασφαλιστικοί φορείς με αυτόν τον τρόπο.

anon
07-10-18, 20:15
Από τα πιο χρήσιμα ποστ των τελευταίων σελίδων.
Όταν λες ασφαλιστικά καλυμμένος εννοείς από παλιά;
Δεν θα τους νοιάζει ότι 4 χρόνια είμαι εκτός;

δεν νομίζω να έχεις ασφαλιστική κάλυψη, μετά απο 4 χρόνια, παρεκτός εαν κάνεις αυτασφάλιση και πληρώνεις ασφαλιστικές εισφορές. ΙΚΑ πχ έχεις και τον επόμενο χρόνο απο τότε που δούλευες. εαν πχ έχεις ένσημα, τουλάχιστον 50, μέσα στο 2018, θα έχεις ιατροφαρμακευτική περιθαλψη μέχρι και τον Φεβρουάριο του 2020. Ολο το 2019 και δυο μήνες απο τον επόμενο.
Δεν ξέρω εαν παίρνεις επίδομα ανεργίας, αν πάει ακόμα ένα χρόνο παραπάνω.

8anos
07-10-18, 21:13
Ερώτηση προς όσους έχουν την στάνταρ δημόσια ή υποχρεωτική ιδιωτική ασφάλιση στην χώρα όπου βρίσκονται.
Σας στέλνουν by default την κάρτα EHIC (ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης υγείας) ή πρέπει να την αιτείστε;

Στις 2 χώρες που έχω ζήσει η κάρτα EHIC ήταν στο πίσω μέρος της κανονικής κάρτας ασφάλισης, οπότε δεν είχα ανάγκη να την ζητάω πριν ταξιδέψω εκτός.
Μιλάω για Γερμανία και Ελβετία.

Περιμένω απαντήσεις τουλάχιστον από Γαλλία, Βέλγιο, ΗΒ, Δανία, Σουηδία, Φινλανδία, Ισπανία, Ολλανδία.

στην Σουηδία κάνεις μια αίτηση, δηλαδή συμπληρώνεις το αμκα σου εδώ https://www.forsakringskassan.se/privatpers/resa_arbeta_studera_eller_fa_vard_utomlands/resa_utomlands/bestall_eu-kort#/ και την στελνουν ταχυδρομικά σπίτι σου :p

lewton
08-10-18, 10:41
στην Σουηδία κάνεις μια αίτηση, δηλαδή συμπληρώνεις το αμκα σου εδώ https://www.forsakringskassan.se/privatpers/resa_arbeta_studera_eller_fa_vard_utomlands/resa_utomlands/bestall_eu-kort#/ και την στελνουν ταχυδρομικά σπίτι σου :p

Πόσο ισχύει συνήθως;

- - - Updated - - -


Ο ασφαλιστικός μου φορέας στην Ολλανδία (CZ) τη στέλνει αυτόματα κάθε χρόνο (μια κάρτα 2 σε 1: στοιχεία ασφάλισης για χρήση εντός Ολλανδίας στη μια πλευρά και σε μορφή EHIC στην άλλη πλευρά). Απ'ότι καταλαβαίνω δεν το κάνουν όλοι οι ασφαλιστικοί φορείς με αυτόν τον τρόπο.

Κρίμα αν δεν το κάνουν όλοι.

KLG
08-10-18, 11:34
Ερώτηση προς όσους έχουν την στάνταρ δημόσια ή υποχρεωτική ιδιωτική ασφάλιση στην χώρα όπου βρίσκονται.
Σας στέλνουν by default την κάρτα EHIC (ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης υγείας) ή πρέπει να την αιτείστε;

Στις 2 χώρες που έχω ζήσει η κάρτα EHIC ήταν στο πίσω μέρος της κανονικής κάρτας ασφάλισης, οπότε δεν είχα ανάγκη να την ζητάω πριν ταξιδέψω εκτός.
Μιλάω για Γερμανία και Ελβετία.

Περιμένω απαντήσεις τουλάχιστον από Γαλλία, Βέλγιο, ΗΒ, Δανία, Σουηδία, Φινλανδία, Ισπανία, Ολλανδία.

Στη Δανία πρεπει να κάνεις αίτηση. Δεν έχω κάνει επειδή εκτός Ελλάδας ταξιδευω με τη δουλεια και ειμαστε ασφαλισμένοι, ενώ εντός Ελλάδας οτι και να συμβεί γιατρός και πενηντάρικο. Γενικώς όμως είναι κατι που ολο και το σκεφτομαι και ολο και το αναβαλω.

8anos
08-10-18, 11:44
Πόσο ισχύει συνήθως;




Τρία χρόνια

doctor_667
08-10-18, 15:13
Αν θυμάμαι καλά, τη ζήτησα μια φορά και από τότε όλες οι καινούργιες κάρτες που έρχονται το έχουν τυπωμένο στο πίσω μέρος.
Αυτά με OHRA στην Ολλανδία.

megahead13
08-10-18, 16:00
Και ΗΒ με αίτηση, αλλά δε θυμάμαι για πόσο κρατάει. Πρέπει να βρω που έχω καταχωνιάσει τις κάρτες :oops: :p

KLG
08-10-18, 16:05
Και ΗΒ με αίτηση, αλλά δε θυμάμαι για πόσο κρατάει. Πρέπει να βρω που έχω καταχωνιάσει τις κάρτες :oops: :p

Βρες τες'. Σε λίγο θα έχουν ιστορική σημασία :p

Nozomi
08-10-18, 16:44
Για όσους δεν έχουν back up ξενοδοχείο σε τουριστικό νησί... :p

Φύγαμε από την Ελλάδα και ζούμε ευτυχισμένοι στο Αμστερνταμ…

Ο Σταύρος Θεοδωράκης δημοσιεύει μια επιστολή που πρέπει να διαβάσεις
29 Σεπτεμβριου 2018 01:09

Tην επιστολή ενός Ποταμίσιου φίλου του που εγκατέλειψε την Ελλάδα και ζει στο Αμστερνταμ δημοσίευσε στα social media ο Σταύρος Θεοδωράκης. Την διαβάζεις και σε πιάνουν τα ζουμιά καθώς η σύγκριση με την Ελλάδα προκαλεί θλίψη, απογοήτευση και διάθεση να βγάλεις εισιτήριο χωρίς επιστροφή>

Φίλε Σταύρο, ήρθε η ώρα να σου πω τα νέα μου.

Πριν 7 μήνες έλαβα μέρος σε ένα παιγνίδι ψηφιακής ασφάλειας. Στόχος ήταν να βρεθούν τα κενά ασφαλείας στα συστήματα μιας τράπεζας. Κατάφερα να βρω 2 κενά και με κάλεσαν για συνέντευξη στα κεντρικά της τράπεζας στην Ολλανδία. Μου πρότειναν μια πολύ καλή θέση, εδώ στο Άμστερνταμ. Να διευθύνω μια ομάδα 12 ατόμων – από τη Γερμανία, το Ισραήλ, την Ιταλία, την Ινδία, την Αίγυπτο – που θα εντοπίζει τρύπες στο σύστημα της τράπεζας και θα προτείνει αντίμετρα.

Στην Ελλάδα, όπως ξέρεις, είχα μια καλή δουλειά. Αυτό που δεν είχα, όμως, ήταν προσωπικός χρόνος. Δούλευα από το πρωί μέχρι το βράδυ και ήξερα ότι όταν γεννηθεί το παιδί μου δεν θα είχα χρόνο να το βλέπω.

Στην Ολλανδία λοιπόν μου πρόσφεραν τα εξής:

Δυο ημέρες την εβδομάδα εργασία από το σπίτι. Οποιεσδήποτε δύο ημέρες μπορώ να εργαστώ με το λάπτοπ από το σπίτι. Να κάνω καμιά δουλειά, να παίξω με το παιδί μου, να πεταχτώ μέχρι τη λαϊκή αγορά. Όλα αυτά θεωρούνται ΟΚ όταν εργάζεσαι από το σπίτι!
Τις 3 ημέρες που είμαι στο γραφείο μπορώ να πάω οποιαδήποτε ώρα θέλω, αρκεί όταν φύγω να έχω ολοκληρώσει τη δουλειά που πρέπει. Με λίγα λόγια, τέλος οι ατελείωτες ώρες στο γραφείο ακόμα και αν δεν έχουμε τίποτα να κάνουμε. Ο στόχος εδώ είναι αποδοτική εργασία με μετρήσιμα αποτελέσματα και όχι μόνο το χτύπημα της κάρτας.
Στην Ολλανδία υπάρχει ο νόμος του «30% ruling». Αν η εταιρεία σου δηλώσει ότι δεν μπορεί να βρει όμοιό σου στην Ολλανδική αγορά, το κράτος σου παρέχει κάποια προνόμια κυρίως φορολογικά. Για παράδειγμα εγώ παίρνω 100.000 ευρώ το χρόνο και με βάση αυτό τον νόμο το 30% είναι απολύτως αφορολόγητο! Αυτό σημαίνει μηνιαίο κέρδος 1.000€ με 1.200€.

Γι αυτό, λοιπόν, φύγαμε από την πατρίδα. Για να έχουμε περισσότερο προσωπικό χρόνο και μεγαλύτερο εισόδημα.

Ερχόμενοι εδώ τώρα… τι να σου πρωτοπώ; Δεν χρησιμοποιώ πλέον ούτε αμάξι, ούτε μηχανή. Ποδήλατο μόνο. Με βόλτες σε απίστευτα πάρκα σε 3 και 5 λεπτά από το σπίτι ή την δουλειά. Και για τις μεγαλύτερες αποστάσεις μέσα μαζικής μεταφοράς που κινούνται με ακρίβεια ελβετικού ρολογιού.

Γεννήσαμε φυσιολογικά – εδώ σπάνια κάνουν καισαρικές – και δεν πληρώσαμε ούτε 1 ευρώ για το μονόκλινο δωμάτιο με τηλεόραση, φαγητό και όλες τις ανέσεις.

Και κυρίως, θα στο ξαναπώ, έχουμε χρόνο για να πηγαίνουμε βόλτες, εκδρομές, να διαβάζουμε βιβλία που δεν αντέχαμε από την κούραση στην Αθήνα, ακόμα και να ξενυχτήσουμε μια φορά ρε φίλε και την επομένη να πάμε λίγο αργότερα στη δουλειά. Όχι να είμαστε φυλακισμένοι Δευτέρα έως Παρασκευή, περιμένοντας το Σαββατοκύριακο!

Υπάρχουν βέβαια και τα άσχημα. Ο γκρίζος ουρανός και τα … πράσινα νερά του ωκεανού. Όμως, το υπέροχο μπλε της Ελλάδος μας δεν το έβλεπα γιατί 8 το πρωί έμπαινα στο γραφείο και 8 το βράδυ έβγαινα. Και την γαλάζια θάλασσα την χαιρόμουν το πολύ 10 μέρες το καλοκαίρι. Τώρα θα χαρώ περισσότερο τις θάλασσές μας γιατί έχω 4 εβδομάδες απαραβίαστη κανονική άδεια και μπορώ να την πάρω όποτε θέλω.

Α, ξέχασα και κάτι άλλο σημαντικό! Σε λίγες μέρες ξεκινάω και το μεταπτυχιακό μου! Το είχα τάξει στον πατέρα μου αυτό το μεταπτυχιακό και το είχε καημό που δεν το έκανα.

Αυτά, λοιπόν, από το συννεφιασμένο Άμστερνταμ.

Θεώρησε αυτό το γράμμα μου ως μια μικρή συμβολή στην καμπάνια του #thelopotami.
Ναι!
ΘΕΛΩ κάτι από Ολλανδία στην Ελλάδα.
ΘΕΛΩ η χώρα μου να κερδίσει επιτέλους το χαμένο έδαφος. Ο κόσμος προχωράει.

Πολλά φιλιά και από την Ματίνα!
Κώστας
Ολα αυτά τα χρόνια ζούσα τη δικτατορία των ανεύθυνων στην Ελλάδα και όχι των υπεύθυνων στη Δανία

Aκολουθεί Γράμμα Ελλήνων που ζουν στη Δανία. Το αλιεύσαμε από το τοίχο του Θάνου Τζήμερου>

Στη Δανία που μένω, για να πάρεις ανεργία όταν μείνεις άνεργος, θα πρέπει πρώτα να έχεις πληρώσει συνδρομή ανεργίας τουλάχιστον για 1,5 χρόνο. Αν θέλεις. Αν δε θέλεις δεν παίρνεις τίποτα. 200 ευρώ το 3μηνο λοιπόν μου έρχεται το μπιλιετάκι. Μπορεί και να μην υπάρξω άνεργος άλλα να πληρώνω. Μπορεί όμως και να είμαι άνεργος για 2 χρόνια (maximum). Λειτουργεί σαν μη υποχρεωτική ασφάλιση αυτοκινήτου.

Η Δανία όμως θεωρείται σοσιαλιστική χώρα (care taker). Η διαφορά είναι ότι επικρατούν οι αριθμοί σε ΚΑΘΕ φάσμα της κοινωνικής και πόσο μάλλον της οικονομικής πολιτικής. Απόλυση δημοσίου υπαλλήλου στη Δανία γίνεται σε 5 λεπτάκια. Αξιολόγηση συνέχεια. Καταγραφή έργου και μετρητές απόδοσης. (Η κοπέλα μου δουλεύει στο Δημόσιο)

Πληροφορική ακόμα και στο γυμναστήριο. Θέλεις να συμετάσχεις στο πρόγραμμα χορού στις 18.00? Αίτηση από το κινητό σου μέχρι τις 17.30 το αργότερο και αν τελικά δεν έρθεις σου τραβάει και 7 ευρώ από την κάρτα σου και άμα σ’ αρέσει. Αυτά που βλέπουμε όλοι και λέμε να οι πολιτισμένοι, είναι επειδή βάλανε κάτω τους αριθμούς και φτιάξανε κανόνες. Στα πάντα και παντού. Χωρίς συναισθήματα, ιδεολογίες του καφενείου και ωραία λόγια. Δεν έβγαλες τα σκουπίδια σου από την αυλή σου στις 11.00 το πρωί της Τρίτης μπροστά στο δρόμο? Δε θα στα μαζέψει κανείς μέχρι την άλλη Τρίτη. Θα φας εσύ τη βρώμα στην αυλή σου μια βδομάδα και θα αναγκαστείς να παράγεις λιγότερα σκουπίδια για να τα χωρέσει ο κάδος. Δεν κλείνει το καπάκι? Δε σου τα μαζεύει ούτε τότε. Θέλεις δεύτερο κάδο? Μόνο από το δήμο και 90 ευρώ καπάρο με το λογαριασμό του νερού. Αποτέλεσμα? Οι πιο ικανοποιημένοι πολίτες στον κόσμο.

Το ερώτημα είναι: Αντέχει ο Ελληνάρας ο χαλαρός ο αγωνιστής να φάει τόσο ξύλο λογικής και 100 κανόνες στη μούρη? Αντέχει ο άνθρωπος που τον είχε η μάνα του βασιλιά 40 χρόνια να αναλάβει 500 κοινωνικές ευθύνες? Θα αναγκαστεί νομίζω κάποια στιγμή, όταν θα ανοίγει την πόρτα του και θα κολυμπάει στις μπανανόφλουδες.

Με ήρεμο τρόπο μιλάω και απλά προσπαθώ να αποδαιμονοποιήσω τις τεχνοκρατικές πρακτικές. Όταν αποφασίζουν αλγόριθμοι όλοι βγαίνουν ισάξια κερδισμένοι. Όταν αποφασίζουν τα αδερφοξάδερφα ξέρουμε όλοι τι έχουμε.

Πληροφοριακά και με την ευκαιρία, οι πολυκατοικίες εδώ έχουν χώρο στο υπόγειο ή στην αυλή τους που βρίσκονται οι κάδοι. Ο δήμος έχει κλειδί και ανοίγει να τους αδειάσει. Αν ο γείτονας σε πιάσει να ρίχνεις π.χ γυαλί σε κάδο χαρτιού, σε αναφέρει στο διαχειριστή και σου έρχεται πρόστιμο περίπου 500 κορώνες (70 ευρώ) ανάλογα τα συμβόλαια της διαχείρισης. Τα αναφέρω όλα αυτά γιατί πολλοί Έλληνες για κάποιο λόγο, νομίζουν ότι στο Εξωτερικό οι δήμοι και το κράτος χαϊδεύουν τους πολίτες και τους καθαρίζουν τα σπασμένα. Όλα κινούνται με βάση τη συμμόρφωση και την τιμωρία.
Τα πρώτα χρόνια νόμιζα ότι ζούσα σε δικτατορία. Αποδείχθηκε ότι τελικά όλα αυτά τα χρόνια ζούσα τη δικτατορία των ανεύθυνων στην Ελλάδα και όχι των υπεύθυνων στη Δανία.
Πηγή: https://kourdistoportocali.com/news-desk/fygame-apo-tin-ellada-ke-zoume-eftychismeni-sto-amsterntam/

KLG
08-10-18, 16:54
Αυτοί οι νεοφωτιστοι φέρνουν σε reborn christians. Ας κάνει work from home με το βρεφος ή το 12μηνιτικο σπίτι και μετά θα δει τη γλύκα. Εκτός αν work from home με το παιδί εννοει να έχει και τη γυναίκα του να (τους) φροντίζει διπλα. Ουτε παιχνίδι στο κινητό δεν προλαβαίνω να κάνω οταν πρεπει να κρατήσω το μωρο το σουκού ή αν παρει ο παιδικός και μας πει οτι πρέπει να την παραλάβουμε επειδή έχει monday blues (λες και στις υπολοιπες δουλειες οταν έχουμε στενοχωριες παίρνουμε τη μέρα off).

Όσο για τον Δανοτζήμερο, ας πει στους φίλους του τι εστι Τζήμερος και μετά να δούμε αν θα του μιλάνε ακόμα. (ασε που λεει ψεματα - κανένας δεν σε υποχρεωνει να εχεις τα σκουπίδια σπίτι σου και τα σκουπιδιάρικα περνάνε πάνω απο μια φορά την ημέρα εβδομάδα).

chat1978
08-10-18, 17:32
Αυτοί οι νεοφωτιστοι φέρνουν σε reborn christians. Ας κάνει work from home με το βρεφος ή το 12μηνιτικο σπίτι και μετά θα δει τη γλύκα. Εκτός αν work from home με το παιδί εννοει να έχει και τη γυναίκα του να (τους) φροντίζει διπλα. Ουτε παιχνίδι στο κινητό δεν προλαβαίνω να κάνω οταν πρεπει να κρατήσω το μωρο το σουκού ή αν παρει ο παιδικός και μας πει οτι πρέπει να την παραλάβουμε επειδή έχει monday blues (λες και στις υπολοιπες δουλειες οταν έχουμε στενοχωριες παίρνουμε τη μέρα off).

Όσο για τον Δανοτζήμερο, ας πει στους φίλους του τι εστι Τζήμερος και μετά να δούμε αν θα του μιλάνε ακόμα. (ασε που λεει ψεματα - κανένας δεν σε υποχρεωνει να εχεις τα σκουπίδια σπίτι σου και τα σκουπιδιάρικα περνάνε πάνω απο μια φορά την ημέρα).

Ναι και αυτό το γατόνι στο ποτάμι βρήκες να θέσει τις ελπίδες του. Άντε ρε.

Πάντως να σχολιάσω αυτό

Υπάρχουν βέβαια και τα άσχημα. Ο γκρίζος ουρανός και τα … πράσινα νερά του ωκεανού. Όμως, το υπέροχο μπλε της Ελλάδος μας δεν το έβλεπα γιατί 8 το πρωί έμπαινα στο γραφείο και 8 το βράδυ έβγαινα. Και την γαλάζια θάλασσα την χαιρόμουν το πολύ 10 μέρες το καλοκαίρι. Τώρα θα χαρώ περισσότερο τις θάλασσές μας γιατί έχω 4 εβδομάδες απαραβίαστη κανονική άδεια και μπορώ να την πάρω όποτε θέλω.

Ένας λόγος που άφησα την Ελλάδα εύκολα ήταν γιατί άφησα την Αθήνα που θεωρώ ότι είναι ένα πολύ κακό παράδειγμα Ελλάδας, με εξωφρενική ζέστη το καλοκαίρι και καμιά επαφή με την ποιοτική θάλασσα το καλοκαίρι. Μεγάλωσα και έμενα στο κέντρο της Αθήνα και το καλοκαιρινό μπάνιο είναι ανέκδοτο. Επίσης, διακοπές πάνω από 2 εβδομάδες είναι ανήκουστο.

Ο λόγος που το σχολιάζω αυτό είναι γιατί αρκετά συχνά έχω παρατηρήσει στην Ελλάδα ότι αυτο-φαντασιονόμαστε. Έχω φίλους Αθηναίους που μου σχολιάζαν ότι δεν ήθελα να αφήσουν τον καιρό της Ελλάδας και το καλοκαίρι ή πέθαιναν στην ζέστη ή δεν ήθελα να κάνουν 100χλμ και να ξοδέψουν 20ευρώ για ένα μπάνιο μαζί με όλη την υπόλοιπη Αθήνα σε μια σχετικά βρώμικη θάλασσα. Δηλαδή μόνο στο μυαλό ήταν η απόλαυση τους.

Βέβαια στην Ολλανδία και Βέλγιο, οι 3 εβδομάδες είναι εύκολες γιατί κακά τα ψέματα οι χώρες δεν έχουν κάτι αξιόλογο σε ομορφιά και πολλοί τρέχουν στην άκρη της γης για διακοπές όπως κάνω και εγώ τώρα. Οι Έλληνες λίγο έχουν ταξιδέψει στο πλανήτη γιατί έχουν την πεποίθηση ότι η Ελλάδα είναι ο παράδεισος επί της γης και το φυσικό τοπίο δεν τους αδικεί εντελώς σε αυτή την άποψη. Όταν ήρθαμε Βέλγιο, μόλις βρήκε και η γυναίκα δουλειά ξεκινήσαμε ταξίδια στο άλλο ημισφαίριο.

Φανερός Πράκτωρ
08-10-18, 17:57
Αυτοί οι νεοφωτιστοι φέρνουν σε reborn christians.

Ναι, και αυτά τα φρούτα βγαίνουν σε όλες τις εθνικότητες. Πάντα έβρισκα θρασύ (και μικρόψυχο) να κατηγορείς δημόσια την πατρίδα σου (και να μιλάς για αυτή άσχημα βρίσκοντας ελάχιστα θετικά να αναφέρεις) στην οποία οφείλεις αυτό που είσαι και να παριστάνεις ότι βρήκες τον επίγειο παράδεισο εκεί που πήγες.

Που μπορεί να τον βρήκες σε ένα βαθμό και σε κάποιους τομείς αλλά ΟΚ. Σίγουρα όχι παντού και όπως το παρουσιάζουν αυτοί.
Πολλοί από αυτούς δεν έχουν καν βρει κάτι το τόσο τρομερό απλά τη βρίσκουν με το ρόλο του "νεοφωτιστου" που δείχνει το δρόμο...

lewton
08-10-18, 18:25
Για όσους δεν έχουν back up ξενοδοχείο σε τουριστικό νησί... :p

Πηγή: https://kourdistoportocali.com/news-desk/fygame-apo-tin-ellada-ke-zoume-eftychismeni-sto-amsterntam/

Από τα μπατζάκια τρέχει η ζήλεια.
Ο άνθρωπος καλά τα λέει προφανώς, αλλά 7 μήνες δεν είναι αρκετό διάστημα για βγάλει οριστικό συμπέρασμα. Μέχρι στιγμής έχει δει μόνο τα καλά. Ειδικά εφόσον τον πήραν κατευθείαν σε τόσο καλή θέση, οπότε προφανώς του είχαν ειδική υποστήριξη για μεγαλοστελέχη.
Ούτε σπίτι έψαξε, ούτε στην ουρά περίμενε για να γραφτεί.
Και αν του λείπει ο καιρός της Αθήνας δεν τον βλέπω καλά.
Θα τα μαζέψει και θα γυρίσει πίσω κάποια στιγμή.

Αυτά από κάποιον που δεν του λείπει ο καιρός της Ελλάδας ούτε η θάλασσα, μόνο οι Άλπεις.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
08-10-18, 18:42
Εγώ κρατάω αυτόν τον μοναδικό δείκτη ευ ζην:

Απόλυση δημοσίου υπαλλήλου στη Δανία γίνεται σε 5 λεπτάκια.
Πως λέγαμε παλιά "καταναλωτικά δάνεια σε 30 λεπτά" ή "φωτογραφίες σε 1 ώρα"; Απλά ακόμα καλύτερα.

RASTAVIPER
08-10-18, 18:55
Ναι και αυτό το γατόνι στο ποτάμι βρήκες να θέσει τις ελπίδες του. Άντε ρε.

Πάντως να σχολιάσω αυτό

Ένας λόγος που άφησα την Ελλάδα εύκολα ήταν γιατί άφησα την Αθήνα που θεωρώ ότι είναι ένα πολύ κακό παράδειγμα Ελλάδας, με εξωφρενική ζέστη το καλοκαίρι και καμιά επαφή με την ποιοτική θάλασσα το καλοκαίρι. Μεγάλωσα και έμενα στο κέντρο της Αθήνα και το καλοκαιρινό μπάνιο είναι ανέκδοτο. Επίσης, διακοπές πάνω από 2 εβδομάδες είναι ανήκουστο.

Ο λόγος που το σχολιάζω αυτό είναι γιατί αρκετά συχνά έχω παρατηρήσει στην Ελλάδα ότι αυτο-φαντασιονόμαστε. Έχω φίλους Αθηναίους που μου σχολιάζαν ότι δεν ήθελα να αφήσουν τον καιρό της Ελλάδας και το καλοκαίρι ή πέθαιναν στην ζέστη ή δεν ήθελα να κάνουν 100χλμ και να ξοδέψουν 20ευρώ για ένα μπάνιο μαζί με όλη την υπόλοιπη Αθήνα σε μια σχετικά βρώμικη θάλασσα. Δηλαδή μόνο στο μυαλό ήταν η απόλαυση τους.

Βέβαια στην Ολλανδία και Βέλγιο, οι 3 εβδομάδες είναι εύκολες γιατί κακά τα ψέματα οι χώρες δεν έχουν κάτι αξιόλογο σε ομορφιά και πολλοί τρέχουν στην άκρη της γης για διακοπές όπως κάνω και εγώ τώρα. Οι Έλληνες λίγο έχουν ταξιδέψει στο πλανήτη γιατί έχουν την πεποίθηση ότι η Ελλάδα είναι ο παράδεισος επί της γης και το φυσικό τοπίο δεν τους αδικεί εντελώς σε αυτή την άποψη. Όταν ήρθαμε Βέλγιο, μόλις βρήκε και η γυναίκα δουλειά ξεκινήσαμε ταξίδια στο άλλο ημισφαίριο.

Καλά αυτά πες τα σε κανέναν άσχετο.
Έχει πολλά άσχημα η Αθήνα, αλλά όχι να λες ότι δεν κάνει για μπάνια.
Ξέρεις πολλές μεγαλουπόλεις που έχεις στο 40λεπτο καμία δεκαριά παραλίες και επίσης βουνό και πράσινο;
Ή αν θες σκι σε 1.5μιση ωρίτσα είσαι Παρνασσό;
Μην γράφουμε ότι ναναι.

Nozomi
08-10-18, 19:02
Καμμία σχέση με ζήλεια η αναφορά στην εναλλακτική του τυρέμπορα.

Απλά δεν ειναι συνηθισμένη περίπτωση να έχεις τέτοια εναλλακτική. Όχι ο περισσότερος κόσμος τουλάχιστον.

Η Αθήνα τα παρέχει ΟΛΑ αν θέλεις να πληρώσεις, γνωρίζω εισοδηματίες με εναλλακτική Γερμανία/Ελβετία οι οποίοι κάποιους μήνες του χρόνου προτιμούν την κατοικία τους στα βόρεια προάστια της Αθήνας (Κηφησιά-Εκάλη) ακριβώς λόγω της ποιότητας ζωής που προσφέρει η Αθήνα.

chat1978
08-10-18, 19:17
Καλά αυτά πες τα σε κανέναν άσχετο.
Έχει πολλά άσχημα η Αθήνα, αλλά όχι να λες ότι δεν κάνει για μπάνια.
Ξέρεις πολλές μεγαλουπόλεις που έχεις στο 40λεπτο καμία δεκαριά παραλίες και επίσης βουνό και πράσινο;
Ή αν θες σκι σε 1.5μιση ωρίτσα είσαι Παρνασσό;
Μην γράφουμε ότι ναναι.

Τώρα πώς να σου μεταφράσω την πρώτη πρόταση;

Στο πιο χαλαρό εγώ πιστεύω ότι η Αθήνα έχει μόνο ένα καλό. Την Ακρόπολη και την γύρω περιοχή. Φανταστικό μέρος. Στα υπόλοιπα η πόλη είναι ανέκδοτο και μη βιώσιμη. Βέβαια ο μέσος Αθηναίους αδυνατεί να καταλάβει αυτό το θέμα συνεπώς επιστρέφουμε στο αρχικό μας ερώτημα.

Υπόψιν καλός ο καφές με θέα την θάλασσα δεν λέω, αλλά το καλοκαίρι είναι για μπάνια και η Ελλάδα είναι γνωστή για την θάλασσα της, την πρόσβαση σε αυτή και τα μπάνια.

xaris2335
08-10-18, 19:42
Δυστυχώς είναι έτσι όπως τα λέει η Ελλάδα είναι καλή μόνο για τουρισμό καλό καιρό,μπάνια,καλό φαγητό και ξέφρενη διασκέδαση τα βράδια. Από rnd & brain storming αλλά & brain gain 0 στο πηλίκο. ;)
Μιχάλης Μπλέτσας Διευθυντής εργαστηρίου πληροφορικής στο MIT (http://web.media.mit.edu/~mbletsas/) εφόλης της ύλης

https://www.youtube.com/watch?v=4VS42GK64uY


MIT biological engineers have created a programming language that allows them to rapidly design complex, DNA-encoded circuits that give new functions to living cells.
Όταν οι άλλοι προγραμματίζουν κύτταρα (http://news.mit.edu/2016/programming-language-living-cells-bacteria-0331) εμείς ασχολούμαστε με τη γραφειοκρατία.

- - - Updated - - -

Τα μυαλά τα έχουμε μυαλό δεν έχουμε όμως σαν λαός :oneup:

lewton
08-10-18, 21:08
Από τα πιο χρήσιμα ποστ των τελευταίων σελίδων.
Όταν λες ασφαλιστικά καλυμμένος εννοείς από παλιά;
Δεν θα τους νοιάζει ότι 4 χρόνια είμαι εκτός;

To επόμενο ήταν πιο χρήσιμο. :p


δεν νομίζω να έχεις ασφαλιστική κάλυψη, μετά απο 4 χρόνια

john dubi
08-10-18, 21:10
...Όσο για τον Δανοτζήμερο, ας πει στους φίλους του τι εστι Τζήμερος και μετά να δούμε αν θα του μιλάνε ακόμα. (ασε που λεει ψεματα - κανένας δεν σε υποχρεωνει να εχεις τα σκουπίδια σπίτι σου και τα σκουπιδιάρικα περνάνε πάνω απο μια φορά την ημέρα εβδομάδα).

Ωραια στη Δανια αλλα βαλτε και καμια πινακιδα παρκινγκ στα αγγλικα. 750 κορωνες προστιμο εφαγα γιατι δεν εβαλα την ωρα αφιξης. Η κληση ειχε ομως αγγλικη μεταφραση! Λαμογια :p

tsigarid
08-10-18, 21:23
Καλά αυτά πες τα σε κανέναν άσχετο.
Έχει πολλά άσχημα η Αθήνα, αλλά όχι να λες ότι δεν κάνει για μπάνια.
Ξέρεις πολλές μεγαλουπόλεις που έχεις στο 40λεπτο καμία δεκαριά παραλίες και επίσης βουνό και πράσινο;
Ή αν θες σκι σε 1.5μιση ωρίτσα είσαι Παρνασσό;
Μην γράφουμε ότι ναναι.

40 λεπτά τον 15αύγουστο που λείπουν όλοι, τις άλλες μέρες σε 40 λεπτά παίζει απλά να έχεις βγει από τον δακτύλιο. Επίσης, ποιες ακριβώς ονειρεμένες παραλίες σκέφτεσαι σε 40 λεπτά απόσταση;

aroutis
08-10-18, 21:33
Αυτοί οι νεοφωτιστοι φέρνουν σε reborn christians. Ας κάνει work from home με το βρεφος ή το 12μηνιτικο σπίτι και μετά θα δει τη γλύκα. Εκτός αν work from home με το παιδί εννοει να έχει και τη γυναίκα του να (τους) φροντίζει διπλα. Ουτε παιχνίδι στο κινητό δεν προλαβαίνω να κάνω οταν πρεπει να κρατήσω το μωρο το σουκού ή αν παρει ο παιδικός και μας πει οτι πρέπει να την παραλάβουμε επειδή έχει monday blues (λες και στις υπολοιπες δουλειες οταν έχουμε στενοχωριες παίρνουμε τη μέρα off).

Όσο για τον Δανοτζήμερο, ας πει στους φίλους του τι εστι Τζήμερος και μετά να δούμε αν θα του μιλάνε ακόμα. (ασε που λεει ψεματα - κανένας δεν σε υποχρεωνει να εχεις τα σκουπίδια σπίτι σου και τα σκουπιδιάρικα περνάνε πάνω απο μια φορά την ημέρα εβδομάδα).

Δεν σε υποχρεώνει κάποιος ντε και καλά να κάνεις work from home. Ειναι όμως πολύ ωραίο να έχεις επιλογές.
Εγώ για παράδειγμα που παιδί -δεν- έχω, αλλά η δουλειά μου από το σπίτι μου ειναι 35ΚΜ, ναι θέλω να μπορώ να κάνω work from home, και μιας και είμαι στην ίδια εταιρία 25+ χρόνια μπορώ να το κάνω άτυπα μπορεί να μην στενοχωριέμαι αλλά δεν κοιτάω τη πάρτη μου.
Η Ελλάδα είναι πάρα πολύ πίσω σε τέτοια θέματα και ειδικά σε θέματα management και οφείλει, αν θέλει βέβαια να προχωρήσει, να κοιτάξει μπροστά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.