PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 [121] 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

Nassos83
08-10-18, 21:37
Τώρα πώς να σου μεταφράσω την πρώτη πρόταση;

Στο πιο χαλαρό εγώ πιστεύω ότι η Αθήνα έχει μόνο ένα καλό. Την Ακρόπολη και την γύρω περιοχή. Φανταστικό μέρος. Στα υπόλοιπα η πόλη είναι ανέκδοτο και μη βιώσιμη. Βέβαια ο μέσος Αθηναίους αδυνατεί να καταλάβει αυτό το θέμα συνεπώς επιστρέφουμε και αρχικό μας ερώτημα.

Υπόψιν καλός ο καφές με θέα την θάλασσα δεν λέω, αλλά το καλοκαίρι είναι για μπάνια και η Ελλάδα είναι γνωστή για την θάλασσα της, την πρόσβαση σε αυτή και τα μπάνια.

Η Αθήνα κατήντησε ανέκδοτο γιατί πριν 50-60 χρόνια όταν περιοχές που κάποτε ήταν εξοχή (Κυψέλη) ή άλλες που είχαν ένα status (Άγιος Παντελεήμονας) κατήντησαν Ισλαμαμπάντ με την αντιπαροχή και το "τσιμέντο να γίνει". Τα μπάζα των νεοκλασικών της Αθήνας πήγαν στην επιχωμάτωση του Φαληρικού Όρμου.

Φτάσαμε να έχουμε το μισό πληθυσμό της Ελλάδας γιατί το τοτε δεξιό κράτος είχε ξεγράψει την επαρχία και ξαναζούμε πάλι καταστάσεις "εσωτερικής μετανάστευσης" γιατί στην Αθήνα βρίσκονται οι καλές δουλειές. Λίγο παραέξω στα Οινόφυτα παράγεται το 40% του ΑΕΠ της χώρας.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον Rastaviper ότι δεν υπάρχουν τόσες πολλές πόλεις, και δη πρωτεύουσες, που να συνδυάζουν βουνό με θάλασσα, και η Αθήνα, ξέχωρα τη πετρελαιοκηλίδα της Αγίας Ζώνης το 2017, έχει καθαρές θάλασσες (ας είναι καλά η Ψυττάλεια).

Φυσικά και δεν είμαι κολλημένος Αθηνέζος ούτε θεωρώ την Ελλάδα τον επι γης Παράδεισο, όντας ταξίδεμένος σε 5-6 χώρες. Γιατί ας πούμε την καθαριότητα της Σιγκαπούρης στην Ελλάδα δεν πρόκειται να τη βρείς ΠΟΥΘΕΝΑ.

- - - Updated - - -


40 λεπτά τον 15αύγουστο που λείπουν όλοι, τις άλλες μέρες σε 40 λεπτά παίζει απλά να έχεις βγει από τον δακτύλιο. Επίσης, ποιες ακριβώς ονειρεμένες παραλίες σκέφτεσαι σε 40 λεπτά απόσταση;

Καλά όχι και 40 λεπτά, μη τρελαινόμαστε. Σε καμιά ωρίτσα βρίσκεται Σούνιο-Λεγραινά-Κάτω Ποσειδωνία-Πούντα Ζέζα που δεν έχει τον κακό χαμό που έχουν οι γνωστές πλάζ της Παραλιακής.

chat1978
08-10-18, 21:55
Η Αθήνα κατήντησε ανέκδοτο γιατί πριν 50-60 χρόνια όταν περιοχές που κάποτε ήταν εξοχή (Κυψέλη) ή άλλες που είχαν ένα status (Άγιος Παντελεήμονας) κατήντησαν Ισλαμαμπάντ με την αντιπαροχή και το "τσιμέντο να γίνει". Τα μπάζα των νεοκλασικών της Αθήνας πήγαν στην επιχωμάτωση του Φαληρικού Όρμου.

Φτάσαμε να έχουμε το μισό πληθυσμό της Ελλάδας γιατί το τοτε δεξιό κράτος είχε ξεγράψει την επαρχία και ξαναζούμε πάλι καταστάσεις "εσωτερικής μετανάστευσης" γιατί στην Αθήνα βρίσκονται οι καλές δουλειές. Λίγο παραέξω στα Οινόφυτα παράγεται το 40% του ΑΕΠ της χώρας.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον Rastaviper ότι δεν υπάρχουν τόσες πολλές πόλεις, και δη πρωτεύουσες, που να συνδυάζουν βουνό με θάλασσα, και η Αθήνα, ξέχωρα τη πετρελαιοκηλίδα της Αγίας Ζώνης το 2017, έχει καθαρές θάλασσες (ας είναι καλά η Ψυττάλεια).

Φυσικά και δεν είμαι κολλημένος Αθηνέζος ούτε θεωρώ την Ελλάδα τον επι γης Παράδεισο, όντας ταξίδεμένος σε 5-6 χώρες. Γιατί ας πούμε την καθαριότητα της Σιγκαπούρης στην Ελλάδα δεν πρόκειται να τη βρείς ΠΟΥΘΕΝΑ.

- - - Updated - - -



Καλά όχι και 40 λεπτά, μη τρελαινόμαστε. Σε καμιά ωρίτσα βρίσκεται Σούνιο-Λεγραινά-Κάτω Ποσειδωνία-Πούντα Ζέζα που δεν έχει τον κακό χαμό που έχουν οι γνωστές πλάζ της Παραλιακής.

Δεν θέλω να εμπλακώ στην συζήτηση του γιατί και πώς γιατί δεν είναι αυτό το θέμα. Όταν απογειώνεται το αεροπλάνο απλά σε πιάνει η ψυχή σου κοιτάζοντας προς τον Σαρωνικό ενώ ταξιδεύεις προς βορρά. Τσιμέντο μέχρι το τέλος του ορίζοντα που είναι ο Σαρωνικός. Άντε και 3 καρούμπαλα.

Απλά δεν θεωρώ ότι αξίζει η επίσκεψη στην θάλασσα σε οποιοδήποτε από τις δύο πλευρές της Αττικής. Δεν συγκρίνω με την θάλασσα της Χάγης. Προφανώς και στο Φάληρο καλύτερα είναι. Αναφέρομαι σε αυτό που οι περισσότεροι φαντάσιωνοντε ως Ελλάδα-experience ενώ κατοικούν στην Αθήνα. Καμιά σχέση απλά. Στο μεταξύ οι περισσότεροι όταν προσπαθούν να φέρουν παραδείγματα υπέρ της Αθήνας, απλά αναφέρονται σε πράγματα που κάνουν στην καλύτερη μια φορά τον χρόνο, και γι'αυτό λέω φαντάσιωνονται. Στην Πάτρα να πας, η πρόσβαση σε πολύ ανώτερη θάλασσα εκατέρωθεν είναι στα 20 λεπτά το πολύ. Και θάλασσα για μπάνιο, όχι για καφέ. Γιατί για καφέ την βλέπεις και από το κέντρο.

Θυμάμαι ότι όταν ήμουν Αθήνα έβλεπα πλάνα από άλλα μέρη της Ελλάδας και ένιωθα λες και έβλεπα άλλη χώρα. Όπως δηλαδή νιώθω και στο Βέλγιο όταν βλέπω Ελλάδα. Και αν η Αθήνα έχει κάποια καλά για πολλούς είναι μη προσιτά λόγω απόστασης και κρυμμένου κόστους και γι'αυτό συνήθως γίνονται μια φορά τον χρόνο, για την τιμή των όπλων ένα πράγμα. Αυτά τουλάχιστον όπως τα έζησα εγώ μέχρι το 2011 με διάλειμμα στην Πάτρα από 97-05. Και τα έχουμε κάψει και όλα. Ποιο βουνό; Μόνο η Πάρνηθα προς τα πίσω υπάρχει και το αγκίστρι. Για να μην έχεις αυτοκίνητο να δω τι μπορείς να κάνεις.

PopManiac
08-10-18, 22:05
40 λεπτά τον 15αύγουστο που λείπουν όλοι, τις άλλες μέρες σε 40 λεπτά παίζει απλά να έχεις βγει από τον δακτύλιο. Επίσης, ποιες ακριβώς ονειρεμένες παραλίες σκέφτεσαι σε 40 λεπτά απόσταση;

Έχει βρε εντάξει μην υπερβάλλετε. Μια χαρά πας και Σούνιο και Βραυρώνα που έχει πολύ καλές (έως και άριστες) παραλίες. Μην πιάσω την αγαπημένη μου που είναι ο.... Αστέρας Βουλιαγμένης αλλά για άλλους λόγους :p

Αθήνα μια χαρά πας σε παραλίες σε 40 λεπτά (αναλόγως που βρίσκεσαι, άντε και μια ώρα) αλλά το θέμα είναι προφανώς ποιος μπορεί να την κοπανήσει σε κάπως λογική ώρα για να μην καταλήξει να κάνει νυχτερινό μπάνιο.

Από την άλλη.... διαβάζω τον Ποταμίσιο και λέω "να είδατε που δίνουν 100χίλιαρα εξωτερικό και δεν με πιστεύετε"; :cool: Στα σοβαρά πάντως, βρίσκει κάποιος δουλειά που του δίνει 100Κ το χρόνο και λέει τι καλά που είναι, αυτό έλειπε δλδ

Nassos83
08-10-18, 22:44
Απλά δεν θεωρώ ότι αξίζει η επίσκεψη στην θάλασσα σε οποιοδήποτε από τις δύο πλευρές της Αττικής.
Μια χαρά αξίζει, ειδικά αν είσαι χειμερινός κολυμβητής (άντε κοντεύουμε χειμώνα!:up:).


Θυμάμαι ότι όταν ήμουν Αθήνα έβλεπα πλάνα από άλλα μέρη της Ελλάδας και ένιωθα λες και έβλεπα άλλη χώρα. Όπως δηλαδή νιώθω και στο Βέλγιο όταν βλέπω Ελλάδα. Και αν η Αθήνα έχει κάποια καλά για πολλούς είναι μη προσιτά λόγω απόστασης και κρυμμένου κόστους και γι'αυτό συνήθως γίνονται μια φορά τον χρόνο, για την τιμή των όπλων ένα πράγμα. Αυτά τουλάχιστον όπως τα έζησα εγώ μέχρι το 2011 με διάλειμμα στην Πάτρα από 97-05. Και τα έχουμε κάψει και όλα. Ποιο βουνό; Μόνο η Πάρνηθα προς τα πίσω υπάρχει και το αγκίστρι. Για να μην έχεις αυτοκίνητο να δω τι μπορείς να κάνεις.

Πολλά μπορείς να κάνεις και χωρίς αυτοκίνητο. Αν είναι να παίρνεις τη "κούρσα" για το οτιδήποτε μάλλον αλλού είναι το πρόβλημα.

Πάντα η επαρχία ή τέλος πάντων περιοχές εκτός μεγαλουπόλεων είναι η μέρα με τη νύκτα. Το Λονδίνο και αν έχει πολλά περισσότερα καλά από την Αθήνα, αλλά πλέον έχει καταντήσει Disneyland των super rich. Βγαίνεις εκτός Λονδίνου και βλέπεις τελείως άλλα πράγματα. Πάς Κορνουάλη, Chester, Aberdeen, Περθ και λες "που στο καλό είμαι τώρα;".

RASTAVIPER
09-10-18, 08:03
40 λεπτά τον 15αύγουστο που λείπουν όλοι, τις άλλες μέρες σε 40 λεπτά παίζει απλά να έχεις βγει από τον δακτύλιο. Επίσης, ποιες ακριβώς ονειρεμένες παραλίες σκέφτεσαι σε 40 λεπτά απόσταση;

Δεν μίλησα για Μπαχάμες, αλλά από ζωγράφου με μηχανή και μέσω περιφερειακού είσαι σε 40λεπτά με νορμάλ κίνηση από Βάρκιζα και κάτω.
Αν εσύ πας μέσω κέντρου κάτι έχεις μπερδέψει και μάλλον πας μέσω Λαμίας.

- - - Updated - - -


Δεν θέλω να εμπλακώ στην συζήτηση του γιατί και πώς γιατί δεν είναι αυτό το θέμα. Όταν απογειώνεται το αεροπλάνο απλά σε πιάνει η ψυχή σου κοιτάζοντας προς τον Σαρωνικό ενώ ταξιδεύεις προς βορρά. Τσιμέντο μέχρι το τέλος του ορίζοντα που είναι ο Σαρωνικός. Άντε και 3 καρούμπαλα.

Απλά δεν θεωρώ ότι αξίζει η επίσκεψη στην θάλασσα σε οποιοδήποτε από τις δύο πλευρές της Αττικής. Δεν συγκρίνω με την θάλασσα της Χάγης. Προφανώς και στο Φάληρο καλύτερα είναι. Αναφέρομαι σε αυτό που οι περισσότεροι φαντάσιωνοντε ως Ελλάδα-experience ενώ κατοικούν στην Αθήνα. Καμιά σχέση απλά. Στο μεταξύ οι περισσότεροι όταν προσπαθούν να φέρουν παραδείγματα υπέρ της Αθήνας, απλά αναφέρονται σε πράγματα που κάνουν στην καλύτερη μια φορά τον χρόνο, και γι'αυτό λέω φαντάσιωνονται. Στην Πάτρα να πας, η πρόσβαση σε πολύ ανώτερη θάλασσα εκατέρωθεν είναι στα 20 λεπτά το πολύ. Και θάλασσα για μπάνιο, όχι για καφέ. Γιατί για καφέ την βλέπεις και από το κέντρο.

Θυμάμαι ότι όταν ήμουν Αθήνα έβλεπα πλάνα από άλλα μέρη της Ελλάδας και ένιωθα λες και έβλεπα άλλη χώρα. Όπως δηλαδή νιώθω και στο Βέλγιο όταν βλέπω Ελλάδα. Και αν η Αθήνα έχει κάποια καλά για πολλούς είναι μη προσιτά λόγω απόστασης και κρυμμένου κόστους και γι'αυτό συνήθως γίνονται μια φορά τον χρόνο, για την τιμή των όπλων ένα πράγμα. Αυτά τουλάχιστον όπως τα έζησα εγώ μέχρι το 2011 με διάλειμμα στην Πάτρα από 97-05. Και τα έχουμε κάψει και όλα. Ποιο βουνό; Μόνο η Πάρνηθα προς τα πίσω υπάρχει και το αγκίστρι. Για να μην έχεις αυτοκίνητο να δω τι μπορείς να κάνεις.

Φίλε μήπως έμενες μέσα στο σπίτι συνέχεια;;
Ποιο βουνό γράφεις;

Υμηττός, Πάρνηθα, Διόνυσος, Πεντέλη, Αιγάλεω.
ξέρεις αλήθεια γιατί λέγεται λεκανοπέδιο Αττικής;

anon
09-10-18, 09:53
Αυτοί οι νεοφωτιστοι φέρνουν σε reborn christians. Ας κάνει work from home με το βρεφος ή το 12μηνιτικο σπίτι και μετά θα δει τη γλύκα. Εκτός αν work from home με το παιδί εννοει να έχει και τη γυναίκα του να (τους) φροντίζει διπλα. Ουτε παιχνίδι στο κινητό δεν προλαβαίνω να κάνω οταν πρεπει να κρατήσω το μωρο το σουκού ή αν παρει ο παιδικός και μας πει οτι πρέπει να την παραλάβουμε επειδή έχει monday blues (λες και στις υπολοιπες δουλειες οταν έχουμε στενοχωριες παίρνουμε τη μέρα off).

Όσο για τον Δανοτζήμερο, ας πει στους φίλους του τι εστι Τζήμερος και μετά να δούμε αν θα του μιλάνε ακόμα. (ασε που λεει ψεματα - κανένας δεν σε υποχρεωνει να εχεις τα σκουπίδια σπίτι σου και τα σκουπιδιάρικα περνάνε πάνω απο μια φορά την ημέρα εβδομάδα).

Eδω παντως περνάνε κάθε δυο, το τονίζω ΔΥΟ, εβδομαδες! Και πληρώνεις τα σκουπίδια με το κιλό (ανάλογα με τον Δήμο). 15 σεντς το κιλό παρακαλώ.
Αν θες.
Αν δεν θες, κάτσε χώριζε, βάλε χώρια τα χαρτιά, χώρια τα μπουκάλια, χώρια τα πλαστικά, χώρια τα οργανικά, για να κατέβει το κόστος. Μπουκάλια, χαρτιά, πλαστικά, ειναι (σχεδόν) δωρεάν, βασικά δεν έχει την χρέωση με το κιλό (έχει τις αλλες χρεώσεις).

Οσο για το δουλειά στο σπίτι, teleworking, αυτό όπως λέει και ο KLG είναι ωραίο, αν είσαι χωρίς παιδιά. Η' έστω με παιδιά, αλλά ναναι σχολείο... Αλλιως, όπως είπε και ο προλαλήσας, συμβαίνει να θέλω να πάω γραφείο, να ηρεμήσω λιγάκι. Βλέπεις εγώ έχω και 4. Και το ΠΣΚ; Καθόλου ξεκούραση, να τρέξιμο για ψώνια, τις δουλειέςτου σπιτιού που δεν μπορείς να κάνεις καθημερινές, καμμιά δραστηριότητα, διάβασμα και εργασίες των παιδιών (ναι, ναι, το έχουμε αυτό το ελληνικό, δεν τα έχουμε να μεγαλώνουν μόνα τους σαν τα ραπανάκια, δυστυχώς ή ευτυχώς δεν ξέρω, αλλά τοχουμε αυτό το ελληνικό)

- - - Updated - - -


Εγώ κρατάω αυτόν τον μοναδικό δείκτη ευ ζην:

Πως λέγαμε παλιά "καταναλωτικά δάνεια σε 30 λεπτά" ή "φωτογραφίες σε 1 ώρα"; Απλά ακόμα καλύτερα.

Εαν δεν έχεις πελατειακό κράτος, μια χαρά να γίνεται απόλυση σε 5 λεπτάκια. Δυστυχώς η πελατειοκρατία βασιλεύει. Εαν θεσμοθετηθεί η απόλυση ΔΥ σε 5 λεπτάκια (ή εστω, σε 5 μέρες πχ), το μόνο σίγουρο είναι ότι μετά απο εκλογές, θα έχουμε αλλαγές στο μεγαλύτερο ποσοστό σε κάθε υπηρεσία. Και όχι, οι μη-κομματικοποιημένοι δεν θα γλυτώσουν, για την ακρίβεια, αυτοί είναι που θα την πληρώσουν πρώτοι. Βλέπεις, το να είσαι σε ένα στρατόπεδο, εξουσίας, είναι και αυτό μια κάποια εγγύηση. Το να μην έχεις "προστάτη", είσαι σαν να λέμε του δρόμου, σφαλιάρες απο τον οποιοδήποτε.

Και δυστυχώς, για το πελατειακό κράτος, φταίμε εμείς, οι πολίτες, που ενδίδουμε σε μικρορουσφετάκια, για την προσωπική μας βολή, και ξεπουλάμε την ψήφο μας έναντι πινακίου φακής.

Οπότε ναι, στην Ελλάδα, με τέτοια μυαλά, δεν υπάρχει σωτηρία.

KLG
09-10-18, 11:31
Ωραια στη Δανια αλλα βαλτε και καμια πινακιδα παρκινγκ στα αγγλικα. 750 κορωνες προστιμο εφαγα γιατι δεν εβαλα την ωρα αφιξης. Η κληση ειχε ομως αγγλικη μεταφραση! Λαμογια :p

Χεσε μέσα, θελω να στειλω φωτο τι γινεται στη γειτονια μου. Ανετα κοντράρουν τη Θεσσαλονίκη τα διπλοπαρκαρίσματα... με μια μια επισήμανση: οι παρκομπάτσοι πάνε για ύπνο στις 20.00, οπότε μετά ξεκινά το πάρτυ. Κατα τα άλλα, θα φας κλήση ακόμα και όταν η ροδα σου περνάει την ασπρη γραμμή του χώρου σου κατα μισό χιλιοστό. Θα φας κλήση ενω αφήνεις τα ψώνια για 10 λεπτά, θα φας κλήση στο παρκινγκ του σουπερ μαρκετ αν έχεις ξεχάσει να βάλεις τη κάρτα πολίτη να φαίνεται ή δεν έχεις βάλει τον μετρητή (έχουμε δωρεαν 2 ώρες). Γενικώς τρώς κλήση στο δεκάλεπτο, οπότε μην σου κακοφαίνεται. Βέβαια για εσας τους Ελβετούς τα 100 ευρώπουλα είναι μισό brunch :p


Δεν σε υποχρεώνει κάποιος ντε και καλά να κάνεις work from home. Ειναι όμως πολύ ωραίο να έχεις επιλογές.
Εγώ για παράδειγμα που παιδί -δεν- έχω, αλλά η δουλειά μου από το σπίτι μου ειναι 35ΚΜ, ναι θέλω να μπορώ να κάνω work from home, και μιας και είμαι στην ίδια εταιρία 25+ χρόνια μπορώ να το κάνω άτυπα μπορεί να μην στενοχωριέμαι αλλά δεν κοιτάω τη πάρτη μου.
Η Ελλάδα είναι πάρα πολύ πίσω σε τέτοια θέματα και ειδικά σε θέματα management και οφείλει, αν θέλει βέβαια να προχωρήσει, να κοιτάξει μπροστά.

Απλά θέλω να πω οτι το παραδειγμα που χρησιμοποιεi σαν work from home για να χαρεί την οικογένεια δεν στέκει. Work from home με παιδί στο σπίτι δεν γίνεται, εκτός αν το παιδί το έχει η νταντά, η γιαγιά ή μητέρα του.

Είχα απίστευτα όνειρα για την άδεια πατρότητας (εχω γράψει εδώ οτι σκοπευα να στησω πισι με occulus rift για να παιζω elite). Mετα βίας ενα μαστερ σεφ (για τη λιγούρα επειδή που χρόνος για μαγείρεμα) και λίγο πίου πίου στο κινητό, οσο κοιμάται το μωρό διπλα σου, πόσο μάλλον να διοικήσεις (sic) την παγκόσμια (sic^2) ομαδα σου.

john dubi
09-10-18, 11:40
Χεσε μέσα, θελω να στειλω φωτο τι γινεται στη γειτονια μου. Ανετα κοντράρουν τη Θεσσαλονίκη τα διπλοπαρκαρίσματα... με μια μια επισήμανση: οι παρκομπάτσοι πάνε για ύπνο στις 20.00, οπότε μετά ξεκινά το πάρτυ. Κατα τα άλλα, θα φας κλήση ακόμα και όταν η ροδα σου περνάει την ασπρη γραμμή του χώρου σου κατα μισό χιλιοστό. Θα φας κλήση ενω αφήνεις τα ψώνια για 10 λεπτά, θα φας κλήση στο παρκινγκ του σουπερ μαρκετ αν έχεις ξεχάσει να βάλεις τη κάρτα πολίτη να φαίνεται ή δεν έχεις βάλει τον μετρητή (έχουμε δωρεαν 2 ώρες). Γενικώς τρώς κλήση στο δεκάλεπτο, οπότε μην σου κακοφαίνεται. Βέβαια για εσας τους Ελβετούς τα 100 ευρώπουλα είναι μισό brunch :p



Απλά θέλω να πω οτι το παραδειγμα που χρησιμοποιεi σαν work from home για να χαρεί την οικογένεια δεν στέκει. Work from home με παιδί στο σπίτι δεν γίνεται, εκτός αν το παιδί το έχει η νταντά, η γιαγιά ή μητέρα του.

Είχα απίστευτα όνειρα για την άδεια πατρότητας (εχω γράψει εδώ οτι σκοπευα να στησω πισι με occulus rift για να παιζω elite). Mετα βίας ενα μαστερ σεφ (για τη λιγούρα επειδή που χρόνος για μαγείρεμα) και λίγο πίου πίου στο κινητό, οσο κοιμάται το μωρό διπλα σου, πόσο μάλλον να διοικήσεις (sic) την παγκόσμια (sic^2) ομαδα σου.

50 ποντους με το συμπαθειο! Βαρβατη κληση. Οι ελβετοι ειναι γατακια. Ακομα σε σακουλακια τις βαζουν. :p

197739

KLG
09-10-18, 11:42
Αυτά είναι! Ωραίο σουβενίρ :lol:

8anos
11-10-18, 18:42
Έχει κάποιος εμπειρία από το πώς υπολογίζεται ο καθαρός μισθός στην Γαλλία;

Διαβάζω ότι από τον μεικτό μισθό αφαιρούμε 23-25% για εισφορές στην κοινωνική ασφάλιση και από το ποσό που μένει υπολογίζουμε τον φόρο και ότι απομενει είναι ο καθαρός μισθός.

Ισχύει;

PopManiac
11-10-18, 19:00
Δες εδώ (http://www.salairebrutnet.fr/) ή γενικά δώσε Γούγλη brut net France

8anos
11-10-18, 19:06
Δες εδώ (http://www.salairebrutnet.fr/) ή γενικά δώσε Γούγλη brut net France

Σε ευχαριστώ!

tsioy
29-10-18, 12:51
Ερώτηση για άνοιγμα λογαριασμού στο εξωτερικό...
Πλεόν, τουλάχιστον στη Γερμανία (φαντάζομαι και αλλού στην Ευρώπη), κατά το άνοιγμα λογαριασμού, ζητείται αν ο πελάτης είναι φορολογικός κάτοικος (steuerlich ansässig το αναφέρουν εδώ, για όποιους ξέρουν Γερμανικά) και αλλού εκτός από τη Γερμανία.

Όντας στη ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα :
1) έχει κανείς ανοίξει πρόσφατα λογαριασμό και ξέρει τι παίζει με το πεδίο αυτό;
2) οι Έλληνες που έχουν υπαχθεί στη ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, είναι αποκλειστικά φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού ή ανήκουν φορολογικά και στις 2 χώρες;
Καθώς, από ό,τι ξέρω, όταν υπαχθεί κάποιος στη ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, φορολογείται για τα εισοδήματα από κάθε χώρα, σε εκείνη ξεχωριστά (πχ. εισόδημα από Γερμανία φορολογείται στη Γερμανία και εισόδημα από Ελλάδα φορολογείται στην Ελλάδα).

PopManiac
29-10-18, 13:06
Ερώτηση για άνοιγμα λογαριασμού στο εξωτερικό...
Πλεόν, τουλάχιστον στη Γερμανία (φαντάζομαι και αλλού στην Ευρώπη), κατά το άνοιγμα λογαριασμού, ζητείται αν ο πελάτης είναι φορολογικός κάτοικος (steuerlich ansässig το αναφέρουν εδώ, για όποιους ξέρουν Γερμανικά) και αλλού εκτός από τη Γερμανία.

Όντας στη ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα :
1) έχει κανείς ανοίξει πρόσφατα λογαριασμό και ξέρει τι παίζει με το πεδίο αυτό;
2) οι Έλληνες που έχουν υπαχθεί στη ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, είναι αποκλειστικά φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού ή ανήκουν φορολογικά και στις 2 χώρες;
Καθώς, από ό,τι ξέρω, όταν υπαχθεί κάποιος στη ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, φορολογείται για τα εισοδήματα από κάθε χώρα, σε εκείνη ξεχωριστά (πχ. εισόδημα από Γερμανία φορολογείται στη Γερμανία και εισόδημα από Ελλάδα φορολογείται στην Ελλάδα).

Όπως το λες, εφόσον είσαι κάτοικος Γερμανίας και υπάγεσαι εκεί φορολογικά, μόνο Γερμανία δηλώνεις. Δεν υπάρχει λόγος να περιπλέκεις

XTCgr
29-10-18, 13:54
Ερώτηση για άνοιγμα λογαριασμού στο εξωτερικό...
Πλεόν, τουλάχιστον στη Γερμανία (φαντάζομαι και αλλού στην Ευρώπη), κατά το άνοιγμα λογαριασμού, ζητείται αν ο πελάτης είναι φορολογικός κάτοικος (steuerlich ansässig το αναφέρουν εδώ, για όποιους ξέρουν Γερμανικά) και αλλού εκτός από τη Γερμανία.

Όντας στη ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα :
1) έχει κανείς ανοίξει πρόσφατα λογαριασμό και ξέρει τι παίζει με το πεδίο αυτό;
2) οι Έλληνες που έχουν υπαχθεί στη ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, είναι αποκλειστικά φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού ή ανήκουν φορολογικά και στις 2 χώρες;
Καθώς, από ό,τι ξέρω, όταν υπαχθεί κάποιος στη ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, φορολογείται για τα εισοδήματα από κάθε χώρα, σε εκείνη ξεχωριστά (πχ. εισόδημα από Γερμανία φορολογείται στη Γερμανία και εισόδημα από Ελλάδα φορολογείται στην Ελλάδα).

Για το 1) δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει γιατι αναφέρεσαι σε Γερμανία
Για το 2) όπως το λες, αν είσαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού τότε φορολογείσαι για τα εν Ελλάδι στην Ελλάδα (πχ έχεις κάποιο ενοίκιο) και στην Γερμανία για οτι εισοδήματα έχεις εκεί.

tsioy
29-10-18, 13:59
Ειλικρινά, δεν ξέρω.

Δε θα ήθελα να βρεθώ μπλεγμένος αργότερα, ότι δλδ δε δήλωσα και το ελληνικό ΑΦΜ κατά το άνοιγμα.
Έχεται και το περιουσιολόγιο και δε ξέρω αν θα μας περιλαμβάνει, ώστε σε ενδεχόμενη δήλωση...:hmm:

PopManiac
29-10-18, 14:28
Ειλικρινά, δεν ξέρω.

Δε θα ήθελα να βρεθώ μπλεγμένος αργότερα, ότι δλδ δε δήλωσα και το ελληνικό ΑΦΜ κατά το άνοιγμα.
Έχεται και το περιουσιολόγιο και δε ξέρω αν θα μας περιλαμβάνει, ώστε σε ενδεχόμενη δήλωση...:hmm:

Κοίτα, προσωπικά στο Βέλγιο δεν είχα ποτέ τέτοια ερώτηση. Τώρα, να δώσεις ελληνικό ΑΦΜ σε άνοιγμα γερμανικού λογαριασμού (εφόσον προαπαιτείται) δεν νομίζω να είναι και θέμα παρεκτός και αν σου ζητήσουν καταστάσεις / πιστοποιητικά κλπ.

Αλλά, αν είσαι φορολογικός κάτοικος Γερμανίας, αν το εισόδημά σου προέρχεται από δραστηριότητες στη Γερμανία, τότε γιατί να μπλέξεις με τα ελληνικά; Παρεκτός και αν έχεις εισοδήματα ΚΑΙ Ελλάδα και τότε αλλάζει το πράγμα πιθανώς

chat1978
29-10-18, 14:37
Κοίτα, προσωπικά στο Βέλγιο δεν είχα ποτέ τέτοια ερώτηση. Τώρα, να δώσεις ελληνικό ΑΦΜ σε άνοιγμα γερμανικού λογαριασμού (εφόσον προαπαιτείται) δεν νομίζω να είναι και θέμα παρεκτός και αν σου ζητήσουν καταστάσεις / πιστοποιητικά κλπ.

Αλλά, αν είσαι φορολογικός κάτοικος Γερμανίας, αν το εισόδημά σου προέρχεται από δραστηριότητες στη Γερμανία, τότε γιατί να μπλέξεις με τα ελληνικά; Παρεκτός και αν έχεις εισοδήματα ΚΑΙ Ελλάδα και τότε αλλάζει το πράγμα πιθανώς

Εδώ στο Βέλγιο πάντως, εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι, λογαριασμό δεν ανήκεις χωρίς μητρώο στο δήμο, που δεν παίρνεις χωρίς κατοικία, που δεν παίρνεις χωρίς συμβόλαιο εργασίας ή κάποιο αποδεικτικό του γιατί θα είσαι στο Βέλγιο. Φαντάζομαι υπάρχει το παραθυράκι της αρκούδας, ενώ ξέρω ότι η ing έχει και παράρτημα για expats για ειδικούς λογαριασμούς.

RASTAVIPER
29-10-18, 14:58
Ερώτηση για άνοιγμα λογαριασμού στο εξωτερικό...
Πλεόν, τουλάχιστον στη Γερμανία (φαντάζομαι και αλλού στην Ευρώπη), κατά το άνοιγμα λογαριασμού, ζητείται αν ο πελάτης είναι φορολογικός κάτοικος (steuerlich ansässig το αναφέρουν εδώ, για όποιους ξέρουν Γερμανικά) και αλλού εκτός από τη Γερμανία.

Όντας στη ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα :
1) έχει κανείς ανοίξει πρόσφατα λογαριασμό και ξέρει τι παίζει με το πεδίο αυτό;
2) οι Έλληνες που έχουν υπαχθεί στη ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, είναι αποκλειστικά φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού ή ανήκουν φορολογικά και στις 2 χώρες;
Καθώς, από ό,τι ξέρω, όταν υπαχθεί κάποιος στη ΔΟΥ κάτοικων εξωτερικού, φορολογείται για τα εισοδήματα από κάθε χώρα, σε εκείνη ξεχωριστά (πχ. εισόδημα από Γερμανία φορολογείται στη Γερμανία και εισόδημα από Ελλάδα φορολογείται στην Ελλάδα).

Ούτε Μάλτα ούτε Κύπρο σε 4 διαφορετικές τράπεζες με ρώτησε ποτέ κανείς σε ποια ΔΟΥ είμαι δηλωμένος.
Μήπως αγχώνεσαι χωρίς λόγο;

tsioy
29-10-18, 18:33
Εδώ στη Γερμανία το έχουν ως ζητούμενο...

Μπορέι και να αγχώνομαι τσάμπα, αλλά με αυτούς κάτω στην Ελλάδα, θέλω να αποφύγω μελλοντικές παρεξηγήσεις...

anon
30-10-18, 01:37
Όπως το λες, εφόσον είσαι κάτοικος Γερμανίας και υπάγεσαι εκεί φορολογικά, μόνο Γερμανία δηλώνεις. Δεν υπάρχει λόγος να περιπλέκεις

Oχι δεν είναι έτσι δυστυχώς.
Επειδή είσαι κάτοικος κάπου, δουλεύεις εκεί, δεν σημαίνει ότι φορολογικά ανήκεις εκεί.
Σύμφωνα με τους νόμους που ισχύουν σε όλη την ΕΕ, είσαι φορολογικός κάτοικος της χώρας όπου είναι τα συμφέροντά σου.
Αυτό σημαίνει ότι θεωρείσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας και παραμένεις Ελλάδας εαν πχ η οικογένεια σου είναι εκεί. Η'/και εαν έχεις αξιοσημείωτη περιουσία, ακίνητα.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν φορολογείσαι στην χώρα που κατοικείς.
Φορολογείσαι.
Αλλά φορολογείσαι ΚΑΙ στην Ελλάδα.
Και εδώ μπαίνει η "ιστορία" με το ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ.
Τι σημαίνει αυτό, έτσι απλά.
Για να είσαι εντάξει, εαν είσαι φορολογικός κάτοικος ελλάδος (και δεν παίζει ρόλο σε ποιά ΔΟΥ είσαι, εαν είσαι σε κανονική ΔΟΥ ή κατοίκων εξωτερικού, απλά στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού τα ξέρουν καλύτερα), θα πρέπει να δηλώνεις ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, το εισόδημα που έχεις βγάλει στην αλλοδαπή καθώς και τους φόρους που έχεις ήδη πληρώσει.
Εαν για το εισόδημα αυτό, εαν ήσουν ΕΛλάδα θα πλήρωνες περισσότερο φόρο, τότε πρέπει να πληρώσεις, στην Ελλάδα, την διαφορά.
Εαν προκύπτει ότι θα πλήρωνες στην Ελλάδα λιγότερο φόρο, δεν πληρώνεις στην Ελλάδα τίποτα, έχεις ήδη φορολογηθεί.

Προσέξτε, την διαφορά μεταξύ της έννοιας φορολογικός κάτοικος, και το που ανήκεις φορολογικά.
Ενας μετανάστης είναι φορολογικά κάτοικος στην χώρα που κατοικεί, αλλά ανήκει, στην Ελλάδα.

ΥΓ. Βρήκα αυτό, αλλα ειναι λίγο παλιό.
http://www.allesgr.de/immigrants/tips/155707/anagkea-vimata-stin-eforia-se-periptosi-metanastefsis-gia-ergasia-sto-exoteriko.html

ΥΓ2. Διόρθωση. Εψαξα λίγο, αυτό που έγραψα που φορολογείσαι Ελλάδα, για το εισόδημα της αλλοδαπής και πληρώνεις την διαφορά, γίνεται εαν δεν πάς να δηλώθείς στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, και για όσο διάστημα είσαι σε κανονική ΔΟΥ. Πρέπει να γραφτείς στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, προκειμένου να μην σου φορολογούν και πληρώνεις επιπλέον φόρο ίσως, για εισόδημα που απέκτησες σε άλλη χώρα.
https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=201830

RASTAVIPER
30-10-18, 09:01
Εγώ όταν πήγα στη Μάλτα πριν 4 χρόνια ετοίμασα μια φόρμα για αποφυγή διπλής φορολογίας θυμάμαι.
Τα τζιμανια εδώ που λείπουν καιρό έξω τι λένε;

XTCgr
30-10-18, 09:25
Αλλά φορολογείσαι ΚΑΙ στην Ελλάδα.
Και εδώ μπαίνει η "ιστορία" με το ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ.
Τι σημαίνει αυτό, έτσι απλά.
Για να είσαι εντάξει, εαν είσαι φορολογικός κάτοικος ελλάδος (και δεν παίζει ρόλο σε ποιά ΔΟΥ είσαι, εαν είσαι σε κανονική ΔΟΥ ή κατοίκων εξωτερικού, απλά στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού τα ξέρουν καλύτερα), θα πρέπει να δηλώνεις ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, το εισόδημα που έχεις βγάλει στην αλλοδαπή καθώς και τους φόρους που έχεις ήδη πληρώσει.
Εαν για το εισόδημα αυτό, εαν ήσουν ΕΛλάδα θα πλήρωνες περισσότερο φόρο, τότε πρέπει να πληρώσεις, στην Ελλάδα, την διαφορά.
Εαν προκύπτει ότι θα πλήρωνες στην Ελλάδα λιγότερο φόρο, δεν πληρώνεις στην Ελλάδα τίποτα, έχεις ήδη φορολογηθεί.[/url]

από την στιγμή που ο φίλος μας μένει Γερμανία (οπότε στανταρ υπάρχει σύμφωνο αποφυγής διπλής φορολογησης, σημ: υπάρχει δες στο τέλος) αρκεί να μεταφερθεί στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού. Απο την στιγμή που είναι στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού τότε δεν δηλώνει παγκόσμιο εισόδημα. Οτι βγάζει στην Γερμανία, ΗΠΑ, Τουρκία, Ρωσία κτλ φορολογείται εκεί και οι ελληνικές αρχές δεν έχουν να κάνουν τίποτα με το εισόδημα στο εξωτερικό. Αν τώρα κατά το διάστημα παραμονής στο εξωτερικό υπάρχει κάποιο εισόδημα (πχ απο ενοίκιο) τότε υποχρεωτικά γίνεται φορολογική δήλωση στην ελλάδα όπου δηλώνεται μόνο το εισόδημα απο το ενοίκιο και μόνο.

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/ddos/b.html
http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/ddos/sadf/FEK_GERMANIA.pdf

Το παγκόσμο εισόδημα ισχύει για χώρες που δεν έχουν υπογράψει σχετικό συμφωνο αποφυγής διπλής φορολόγησης, σε αυτές τις περιπτώσεις ισχύει οτι γράφεις.

- - - Updated - - -


Oχι δεν είναι έτσι δυστυχώς.
Επειδή είσαι κάτοικος κάπου, δουλεύεις εκεί, δεν σημαίνει ότι φορολογικά ανήκεις εκεί.
Σύμφωνα με τους νόμους που ισχύουν σε όλη την ΕΕ, είσαι φορολογικός κάτοικος της χώρας όπου είναι τα συμφέροντά σου.
Αυτό σημαίνει ότι θεωρείσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας και παραμένεις Ελλάδας εαν πχ η οικογένεια σου είναι εκεί. Η'/και εαν έχεις αξιοσημείωτη περιουσία, ακίνητα.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν φορολογείσαι στην χώρα που κατοικείς.

επίσης πριν από μερικούς μήνες αυτό άλλαξε και έχει δημοσιευτεί σχετικό ΦΕΚ, δηλαδή μπορείς να δουλεύεις εξωτερικό και η οικογένεια να παραμένει ελλάδα. Παλιότερα πήγαινες στην εφορία και ο έφορος ήταν σε φάση "καλώς τα παιδιά" οπότε σε φορολογούσαν βάσει του παγκόσμιου εισοδήματος λόγω οτι η οικογένεια (το "κέντρο βάρος των συμφερόντων") ήταν στη Ελλάδα. Η πρόσφατη νομοθεσία επιτρέπει στον έναν απο τους 2 συζύγους να δουλεύει στο εξωτερικό και να φορολογείται εκεί που δουλεύει ανεξάρτητα την χώρα παραμονής της οικογενείας.

chat1978
30-10-18, 10:25
Εγώ όταν πήγα στη Μάλτα πριν 4 χρόνια ετοίμασα μια φόρμα για αποφυγή διπλής φορολογίας θυμάμαι.
Τα τζιμανια εδώ που λείπουν καιρό έξω τι λένε;

Με επιφύλαξη

Και εγώ το 2011. Αν θυμάμαι καλά αυτή η φόρμα ήταν για να πας στην ΔΟΥ Εξωτερικού. Ουσιαστικά σου άνοιγε το παράθυρο. Υποτίθεται ότι είχε ισχύ πριν βρεθείς στην ΔΟΥ εξωτερικού αλλά εμένα μου τα έκαναν σκατά και δεν λειτούργησε ποτέ. Πονεμένες ιστορίες.

Το 2011 υπήρξε ξαφνικά μια έντονη ανάγκη για να πάει κόσμος στην ΔΟΥ εξωτερικού και κανείς δεν ήξερε ακριβώς τι γινόταν. Πιστεύω ότι τώρα έχει ξεκαθαρίσει περισσότερο λαμβάνοντας υπόψην τις πληροφορίες του XTCgr

tsioy
30-10-18, 10:59
Καταρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις.

ΔΕΝ τίθεται θέμα για το πού πρέπει να φορολογηθώ για το εισόδημά μου στη Γερμανία.
Επίσης γνωρίζω ότι για τυχόν εισόδημά μου στην Ελλάδα πρεπει να κάνω και δήλωση, όπως έκανα (μέχρι πέρυσι) λόγω τόκων 0,04€ (μη χ€σω).

Η απορία μου είναι τι θα πρέπει να δηλώνει κάποιος στην περίπτωσή μου (ΔΟΥ εξωτερικού με/χωρίς εισόδημα στην Ελλάδα) σε ενδεχόμενο άνοιγμα λογαριασμού στο εξωτερικό, καθώς πλεόν ζητείται αν υπάγεσαι φορολογικά και σε άλλη χώρα πλην της χώρας στην οποία ανοίγεις λογαριασμό (Γερμανία στην περίπτωσή μου).

lewton
30-10-18, 11:26
Στο άνοιγμα κάποιων λογαριασμών στην Γερμανία ρωτούν αν φορολογικά είσαι (και) σε άλλη χώρα.
Μάλιστα σε έναν λογαριασμό αποταμιευτικό που πήγα να ανοίξω πρόσφατα ζητούν και τον φορολογικό αριθμό της άλλης χώρας.
Αναρωτιέμαι πόσο κακό μπορεί να είναι να γράψεις ψέματα εκεί, δεδομένου ότι δεν ψεύδεσαι στις αρχές αλλά σε μια τράπεζα.

Για εμένα το μεγαλύτερο θέμα αυτήν την στιγμή είναι αν θα πρέπει να δηλώσω στους Γερμανούς του χρόνου ότι από το 2018 έχω έσοδα από Airbnb στην Ελλάδα. Για αυτό και δεν τελείωσα την αίτηση για τον λογαριασμό αυτόν.

Νομίζω ότι θα πρέπει να μιλήσω με ειδικό φοροτεχνικό, για να μάθω αν πρέπει να ενημερώσω την γερμανική εφορία ότι έχω ακίνητα και εισόδημα από αυτά στην Ελλάδα. Έχει κάποιος την γνώμη ότι καλύτερα να μην κάνω τίποτα;

Φανερός Πράκτωρ
30-10-18, 11:42
Εγώ το μόνο που βλέπω είναι ότι πέρα από γαιοκτήμονας, έχεις τώρα και ξενοδοχειακή μονάδα στην Ελλάδα...

- - - Updated - - -


Νομίζω ότι θα πρέπει να μιλήσω με ειδικό φοροτεχνικό, για να μάθω αν πρέπει να ενημερώσω την γερμανική εφορία ότι έχω ακίνητα και εισόδημα από αυτά στην Ελλάδα. Έχει κάποιος την γνώμη ότι καλύτερα να μην κάνω τίποτα;

Ρώτα και δήλωσέ τα όλα θα έλεγα (αν χρειάζεται). Δεν ξέρω τι γίνεται με το airbnb αλλά το εισόδημα από το ενοίκιο (το κλασσικό) φορολογείται στη χώρα που είναι το σπίτι. Βέβαια μπορεί να δηλωθεί και στην κύρια φορολογική σου κατοικία ως το παγκόσμιό σου εισόδημα για τον υπολογισμό του φορολογικού σου συντελεστή.

Η Γερμανοί θυμάμαι τα είχαν ελαφρώς μπλεγμένα αυτά και νομίζω ότι και εγώ στο τέλος πήγα σε λογιστή.

XTCgr
30-10-18, 11:55
Για εμένα το μεγαλύτερο θέμα αυτήν την στιγμή είναι αν θα πρέπει να δηλώσω στους Γερμανούς του χρόνου ότι από το 2018 έχω έσοδα από Airbnb στην Ελλάδα. Για αυτό και δεν τελείωσα την αίτηση για τον λογαριασμό αυτόν.

Νομίζω ότι θα πρέπει να μιλήσω με ειδικό φοροτεχνικό, για να μάθω αν πρέπει να ενημερώσω την γερμανική εφορία ότι έχω ακίνητα και εισόδημα από αυτά στην Ελλάδα. Έχει κάποιος την γνώμη ότι καλύτερα να μην κάνω τίποτα;


εγώ έχω την γνώμη οτι δεν χρειάζεται να δηλώσεις κάτι στους Γερμανούς εκτός και αν ρητά το ζητούν. Το ίδιο και για τους παπάρες στην ελλάδα, δεν τους πέφτει λόγος τι βγάζει ο άλλος στην αλλοδαπή. Μου θυμίζει την φάση που θέλανε να βάλουν ΕΝΦΙΑ σε όσους έχουν ακίνητα στο εξωτερικό! δεν υπάρχουν τα άτομα.

Φανερός Πράκτωρ
30-10-18, 12:19
Στην Ελλάδα δε δηλώνεις λογικά τίποτα. Αλλά εκεί που είναι η φορολογική σου κατοικία είναι αρκετά πιθανό.
Π.χ. στη Γαλλία γίνεται αυτό που περιέγραψα (μη φορολόγιση του ενοικίου αλλά το λαμβάνουν υπ'οψιν για τον καθορισμό του συντελεστή με τον οποίο θα σου φορολογίσουν το γαλλικό σου εισόδημα).

RASTAVIPER
30-10-18, 13:18
Με επιφύλαξη

Και εγώ το 2011. Αν θυμάμαι καλά αυτή η φόρμα ήταν για να πας στην ΔΟΥ Εξωτερικού. Ουσιαστικά σου άνοιγε το παράθυρο. Υποτίθεται ότι είχε ισχύ πριν βρεθείς στην ΔΟΥ εξωτερικού αλλά εμένα μου τα έκαναν σκατά και δεν λειτούργησε ποτέ. Πονεμένες ιστορίες.

Το 2011 υπήρξε ξαφνικά μια έντονη ανάγκη για να πάει κόσμος στην ΔΟΥ εξωτερικού και κανείς δεν ήξερε ακριβώς τι γινόταν. Πιστεύω ότι τώρα έχει ξεκαθαρίσει περισσότερο λαμβάνοντας υπόψην τις πληροφορίες του XTCgr

Δεν ισχύει.
Εγώ πρώτα μπήκα στην Ελλάδα στην ΔΟΥ εξωτερικού και μετά από αρκετούς μήνες συμπλήρωσα και κατέθεσα την φόρμα διπλής φορολογίας.

lewton
30-10-18, 13:52
εγώ έχω την γνώμη οτι δεν χρειάζεται να δηλώσεις κάτι στους Γερμανούς εκτός και αν ρητά το ζητούν. Το ίδιο και για τους παπάρες στην ελλάδα, δεν τους πέφτει λόγος τι βγάζει ο άλλος στην αλλοδαπή. Μου θυμίζει την φάση που θέλανε να βάλουν ΕΝΦΙΑ σε όσους έχουν ακίνητα στο εξωτερικό! δεν υπάρχουν τα άτομα.

Για φορολογικούς κάτοικους Ελλάδας μπορεί η ελληνική εφορία να τους ρωτάει για τα παγκόσμια εισοδήματα και περιουσιακά στοιχεία.
Το ίδιο ισχύει για εμένα ως φορολογικό κάτοικο Γερμανίας.
Προσωπικά επειδή το βλέπω να μένω εδώ για πολλά ακόμα χρόνια και ίσως ζητήσω και υπηκοότητα σε 3-4 χρόνια που θα μπορώ, σκέφτομαι να τα δηλώσω όλα όπως πρέπει για να είμαι σωστός.

XTCgr
30-10-18, 14:13
- - - Updated - - -


Για φορολογικούς κάτοικους Ελλάδας μπορεί η ελληνική εφορία να τους ρωτάει για τα παγκόσμια εισοδήματα και περιουσιακά στοιχεία.
Το ίδιο ισχύει για εμένα ως φορολογικό κάτοικο Γερμανίας.
Προσωπικά επειδή το βλέπω να μένω εδώ για πολλά ακόμα χρόνια και ίσως ζητήσω και υπηκοότητα σε 3-4 χρόνια που θα μπορώ, σκέφτομαι να τα δηλώσω όλα όπως πρέπει για να είμαι σωστός.

η ελληνική εφορία μπορεί να σε ρωτήσει σε περίπτωση πχ αν στείλεις ένα μεγάλο έμβασμα σε ελληνική τράπεζα ή ξαφνικά βρεθείς με ένα μεγάλο ποσό στην τράπεζα (πχ έφερες χρήματα απο το εξωτερικό και τα κατέθεσες σε ελληνική τράπεζα). Και οι 2 περιπτώσεις λογικά προκαλούν το ενδιαφέρον της εφορίας σχετικά με την προέλευση των χρημάτων (μαύρο χρήμα). Αλλά δεν έχει κανένα λόγο να ρωτάει "γενικά και αόριστα" για την περουσιακή κατάσταση στο εξωτερικό. Αναφέρομαι σε περίπτωση φορολογούμενου που έχει μεταφερθεί στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και υπάρχει σύμφωνο αποφυγής διπλής φορολόγησης μεταξύ Ελλάδος και της χώρας στην οποία κατοικεί (οπότε δεν υπάγεται στην φάση του "παγκόσμιου εισοδήματος")

Πάντως μου κάνει εντύπωση που βλέπω οτι είστε κάτοικοι χωρών ΕΕ και αναφέρεστε στο "παγκόσμιο εισόδημα". Για ψαχτείτε λίγο κύριοι, είναι αμαρτία να βάζει χέρι η εφορία στα εισοδήματα σας.

anon
30-10-18, 16:15
εγω είμαι σε ειδικό καθεστώς, και θα συνεχίσω να είμαι σε κανονική ΔΟΥ στην Ελλάδα. Ομως για την γυναίκα μου, μάλλον πρέπει να την αλλάξω σε ΔΟΥ εξωτερικού, αλλά δεν ξέρω τι παίζει μετά με την δήλωση Ε1.

Φανερός Πράκτωρ
30-10-18, 16:19
Πάντως μου κάνει εντύπωση που βλέπω οτι είστε κάτοικοι χωρών ΕΕ και αναφέρεστε στο "παγκόσμιο εισόδημα". Για ψαχτείτε λίγο κύριοι, είναι αμαρτία να βάζει χέρι η εφορία στα εισοδήματα σας.

Αν αναφέρεσαι σε μένα, αυτά είναι λόγια της Γαλλικής εφορίας.
Επιπλέον μέχρι πρόσφατα (μέχρι π.χ. 5 χρόνια) και η ελληνική εφορία ζητούσε απόδειξη ότι έχουν δηλωθεί τα ελληνικά εισοδήματα σωστά στη Γαλλία. Οι (συνηθισμένοι) λογιστές συνήθως δεν ξέρουν και πολλά από αυτά.

Προσωπικά πια δεν χρειάζεται τίποτα τέτοιο για μένα και δεν ασχολούμαι. Αλλά αν ξέρεις κάτι πιο συγκεκριμένο και κάνουν λάθος οι αρμόδιοι (καθόλου απίθανο) μοιράσου το μαζί μας.

XTCgr
31-10-18, 08:54
Αν αναφέρεσαι σε μένα, αυτά είναι λόγια της Γαλλικής εφορίας.
Επιπλέον μέχρι πρόσφατα (μέχρι π.χ. 5 χρόνια) και η ελληνική εφορία ζητούσε απόδειξη ότι έχουν δηλωθεί τα ελληνικά εισοδήματα σωστά στη Γαλλία. Οι (συνηθισμένοι) λογιστές συνήθως δεν ξέρουν και πολλά από αυτά.

Προσωπικά πια δεν χρειάζεται τίποτα τέτοιο για μένα και δεν ασχολούμαι. Αλλά αν ξέρεις κάτι πιο συγκεκριμένο και κάνουν λάθος οι αρμόδιοι (καθόλου απίθανο) μοιράσου το μαζί μας.

οχι δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα, αναφέρομαι γενικότερα.

lewton
01-11-18, 16:10
Σήμερα έλαβα το εξής email:


1. Σας αποστέλλουμε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου
Σημείωμα Κατάταξης στρατευσίμου, καθώς είστε υπόχρεος για κατάταξη με την 2018 ΣΤ / ΕΣΣΟ στο Στρατό Ξηράς σύμφωνα με το σχετικό.

2. Παρακαλούμε για την κατάταξή σας ή για την άμεση
επικοινωνία σας με το αρμόδιο Προξενείο, εφόσον έχετε τις προϋποθέσεις αναβολής Μονίμου Κατοίκου Εξωτερικού, ήτοι έντεκα (11) έτη συνεχούς και μόνιμης κατοικίας-εγκατάστασης στο εξωτερικό ή επτά (07) έτη βιοποριστικής εγκατάστασης στο εξωτερικό, προκειμένου να αιτηθείτε την έκδοση πιστοποιητικού Μονίμου Κατοίκου Εξωτερικού.

Μου κάνει εντύπωση που στο 2 λέει να επικοινωνήσω με το Προξενείο μόνο αν πληρώ τις προϋποθέσεις για έκδοση πιστοποιητικού μόνιμου κατοίκου.
Με άλλα λόγια αν το διαβάσω κατά γράμμα λέει ότι ή κατατάσσομαι τώρα ή παίρνω αυτό το πιστοποιητικό, άλλη επιλογή δε δίνει.

Άλλαξε κάτι ή απλά αυτός που το έγραψε δεν μιλάει καλά Ελληνικά;

Φανερός Πράκτωρ
01-11-18, 16:17
Εσύ δεν είσαι ανυπόταχτος (δλδ σε έχουν καλέσει & δεν έχεις πάει και παράλληλα έχεις αρχίσει να πληρώνεις και το πρόστιμο);

lewton
01-11-18, 16:51
Εσύ δεν είσαι ανυπόταχτος (δλδ σε έχουν καλέσει & δεν έχεις πάει και παράλληλα έχεις αρχίσει να πληρώνεις και το πρόστιμο);

Είμαι ανυπότακτος και το πρόστιμο το έχω πληρώσει χρόνια τώρα.

sdikr
01-11-18, 16:59
Είμαι ανυπότακτος και το πρόστιμο το έχω πληρώσει χρόνια τώρα.

Μάλλον ψάχνουν πως θα βγάλουν λεφτά και θα σε βάλουν να το ξαναπληρώσεις :p

καλά το email σου, πως το βρήκανε;
Μήπως κάποιος γνωστός σου προσπαθεί να σε ψαρώσει;

lewton
01-11-18, 17:00
Μάλλον ψάχνουν πως θα βγάλουν λεφτά και θα σε βάλουν να το ξαναπληρώσεις :p

καλά το email σου, πως το βρήκανε;
Μήπως κάποιος γνωστός σου προσπαθεί να σε ψαρώσει;
Το έχουν από παλιά, από όταν έγινα ανυπότακτος.
Δε θυμάμαι ακριβώς πότε το έδωσα.
Μου έχουν γράψει και άλλα κατά καιρούς που τα αγνοούσα, απλά το συγκεκριμένο είναι περίεργο γιατί λέει "ή έλα να καταταγείς ή άντε στο προξενείο αν έχεις συμπληρώσει τις προϋποθέσεις για μόνιμος κάτοικος εξωτερικού".

Φανερός Πράκτωρ
01-11-18, 17:01
Είμαι ανυπότακτος και το πρόστιμο το έχω πληρώσει χρόνια τώρα.

Τότε τι μαλακίες είναι αυτές...;
Κανονικά εσύ είσαι (τουλάχιστον) ανυπόταχτος εξωτερικού με τόσα χρόνια έξω.
Αυτό το επιβεβαιώνει το προξενείο. Και σου δίνει το ελεύθερο να μπαίνεις και να βγαίνεις από τη χώρα κλπ
Μίλα με το προξενείο και με τη στρατολογία και προσπάθησε να καταλάβεις με βάση ποια ΦΕΚ σου λένε αυτά που σου λένε.

Πρόσεχε επειδή πέφτει πολύ ράδιο αρβύλα ακόμα και από επίσημες πηγές.
Καλή τύχη

8anos
01-11-18, 18:56
Πάμε πόλεμο; ;p

Υποψιάζομαι ότι κάτι έχει παίξει με την αλλαγή του νόμου πέρσι απο τους τσιριζαιους.

Σε εμένα χτύπησε στο ελληνικό κινητό κληση από την ελληνική αστυνομία η οποία βέβαια δεν απαντήθηκε, προφανώς ψάχνουν τρόπο να παραδώσουν το σημείωμα καταταξης αν και έχω γράψει στην στρατολογία ότι βρίσκομαι στο εξωτερικό και σε ποια διεύθυνση μπορούν να με βρουν αν θέλουν.

lewton
01-11-18, 19:02
Πάμε πόλεμο; ;p

Υποψιάζομαι ότι κάτι έχει παίξει με την αλλαγή του νόμου πέρσι απο τους τσιριζαιους.

Σε εμένα χτύπησε στο ελληνικό κινητό κληση από την ελληνική αστυνομία η οποία βέβαια δεν απαντήθηκε, προφανώς ψάχνουν τρόπο να παραδώσουν το σημείωμα καταταξης αν και έχω γράψει στην στρατολογία ότι βρίσκομαι στο εξωτερικό και σε ποια διεύθυνση μπορούν να με βρουν αν θέλουν.

Πριν πόσο καιρό;

8anos
01-11-18, 19:11
Πριν δύο μέρες

lewton
01-11-18, 19:26
Άρα όντως κάτι συμβαίνει.
Κάτι Καμμένο μυρίζει.

Φανερός Πράκτωρ
01-11-18, 19:31
θα πήξετε ψάρακες... :tooth

8anos
01-11-18, 19:40
θα πήξετε ψάρακες... :tooth

Θα το πω λαϊκά :
Να πάρουν φορα για να μας κλασουν μια μάντρα :lol:

Δεν πρόκειται να πάρουν σεντς από εμένα ούτε θα με δουν φαντάρο.-

tsigarid
01-11-18, 19:42
Πότε θα γίνετε εσείς άντρες ωρέ; :p

RASTAVIPER
01-11-18, 20:32
Σήμερα έλαβα το εξής email:


1. Σας αποστέλλουμε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου
Σημείωμα Κατάταξης στρατευσίμου, καθώς είστε υπόχρεος για κατάταξη με την 2018 ΣΤ / ΕΣΣΟ στο Στρατό Ξηράς σύμφωνα με το σχετικό.

2. Παρακαλούμε για την κατάταξή σας ή για την άμεση
επικοινωνία σας με το αρμόδιο Προξενείο, εφόσον έχετε τις προϋποθέσεις αναβολής Μονίμου Κατοίκου Εξωτερικού, ήτοι έντεκα (11) έτη συνεχούς και μόνιμης κατοικίας-εγκατάστασης στο εξωτερικό ή επτά (07) έτη βιοποριστικής εγκατάστασης στο εξωτερικό, προκειμένου να αιτηθείτε την έκδοση πιστοποιητικού Μονίμου Κατοίκου Εξωτερικού.

Μου κάνει εντύπωση που στο 2 λέει να επικοινωνήσω με το Προξενείο μόνο αν πληρώ τις προϋποθέσεις για έκδοση πιστοποιητικού μόνιμου κατοίκου.
Με άλλα λόγια αν το διαβάσω κατά γράμμα λέει ότι ή κατατάσσομαι τώρα ή παίρνω αυτό το πιστοποιητικό, άλλη επιλογή δε δίνει.

Άλλαξε κάτι ή απλά αυτός που το έγραψε δεν μιλάει καλά Ελληνικά;

άντε φορτωσε λουκανικο και ξεκινα.
Η πατρίδα σε περιμενει με ανοιχτες αγκαλες.
Ηρθε η ωρα σου.

MitsosDaBest13
01-11-18, 20:48
Θα το πω λαϊκά :
Να πάρουν φορα για να μας κλασουν μια μάντρα :lol:

Δεν πρόκειται να πάρουν σεντς από εμένα ούτε θα με δουν φαντάρο.-

Γιατρός είσαι. Βρες τρόπο να βγεις Ι-5 (απαλλαγή), όπως κάνουν όλοι οι "ψαγμένοι" άνθρωποι. :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.