PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 [123] 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

NikolaosV
12-11-18, 05:08
Γεια σου φίλε. Εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση. Ανυπότακτος εξωτερικού, σε 2 εβδομάδες πάω Ελλάδα για να δω την οικογένεια μου και για ανανέωση διαβατηρίου.
Έβγαλα την προηγούμενη εβδομάδα την βεβαίωση ανυποταξιας Εξωτερικού από τη στρατολογία.
Έμαθα ομως μέσω δικηγόρου ότι έχω απαγόρευση εξόδου από τη χώρα αν και στο παρελθόν είχα βγει ανυπότακτος εξωτερικού και έβγαλα μάλιστα και διαβατήριο μέσω προξενείου σαν ανυπότακτος.

Θα τους δείξω φυσικά την βεβαίωση όταν παρουσιαστώ στο τμήμα για την αίτηση διαβατηρίου...απλώς δε ξέρω τι να γράψω στην υπεύθυνη δήλωση που σου δίνουν να συμπληρώσεις...η δήλωση ρωτάει αν έχεις απαγόρευση εξόδου από τη χώρα και επίσης αν είσαι ανυπότακτος εξωτερικού μεταξύ άλλων πραγμάτων.
Θεωρητικά μιλώντας ο νόμος λέει ότι δεν δικαιούνται διαβατήρια όσοι έχουν απαγόρευση εξόδου από τη χώρα...από την άλλη όμως ο νόμος λέει ότι οι ανυπότακτοι εξωτερικού δικαιούνται...εγώ που έχω απαγόρευση εξόδου αλλά είμαι ανυποτακτος εξωτερικού δικαιούμαι ή όχι; Είναι περίεργη η κατάσταση.

Εσυ στην δήλωση έγραψες ότι είχες απαγόρευση εξόδου; Βρήκες κανένα άλλο πρόβλημα;

Ευχαριστώ!

- - - Updated - - -


ανυπότακτος εξωτερικού, χρειάζεται να ανανεώσω το διαβατήριο, πηγαίνω στο τμήμα μαζι μου και το χαρτι της στρατολογιας που βεβαιώνει την κατασταση μου ως ανυπότακτου εξωτερικού, δίνω όλα τα αλλα δικαιολογητικά.
Όπα μου λεει ο αστυνομικός οταν κοιταξε στο σύστημα, δεν μπορώ να σου βγάλω διαβατήριο εχεις απαγόρευση εξόδου απο τη χώρα.
Του δείχνω το χαρτι της στρατολογιας, το βγάζει μια φωτοτυπία, μου δινει να υπογραψω μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν εχω περισσότερο απο ενα μήνα στην χώρα και προχώρησε στην εκδοση.
Δίδαγμα: στο σύστημα φαίνεται οτι ο ανυπότακτος εξωτερικού εχει απαγόρευση εξόδου. Μια φωτοτυπία απο το χαρτί της στρατολογίας μπορεί να σας γλυτώσει απο μπελάδες

Γεια σου φίλε. Εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση. Ανυπότακτος εξωτερικού, σε 2 εβδομάδες πάω Ελλάδα για να δω την οικογένεια μου και για ανανέωση διαβατηρίου.
Έβγαλα την προηγούμενη εβδομάδα την βεβαίωση ανυποταξιας Εξωτερικού από τη στρατολογία.
Έμαθα ομως μέσω δικηγόρου ότι έχω απαγόρευση εξόδου από τη χώρα αν και στο παρελθόν είχα βγει ανυπότακτος εξωτερικού και έβγαλα μάλιστα και διαβατήριο μέσω προξενείου σαν ανυπότακτος.

Θα τους δείξω φυσικά την βεβαίωση όταν παρουσιαστώ στο τμήμα για την αίτηση διαβατηρίου...απλώς δε ξέρω τι να γράψω στην υπεύθυνη δήλωση που σου δίνουν να συμπληρώσεις...η δήλωση ρωτάει αν έχεις απαγόρευση εξόδου από τη χώρα και επίσης αν είσαι ανυπότακτος εξωτερικού μεταξύ άλλων πραγμάτων.
Θεωρητικά μιλώντας ο νόμος λέει ότι δεν δικαιούνται διαβατήρια όσοι έχουν απαγόρευση εξόδου από τη χώρα...από την άλλη όμως ο νόμος λέει ότι οι ανυπότακτοι εξωτερικού δικαιούνται...εγώ που έχω απαγόρευση εξόδου αλλά είμαι ανυποτακτος εξωτερικού δικαιούμαι ή όχι; Είναι περίεργη η κατάσταση.

Εσυ στην δήλωση έγραψες ότι είχες απαγόρευση εξόδου; Βρήκες κανένα άλλο πρόβλημα;

Ευχαριστώ!

8anos
12-11-18, 10:25
Η δήλωση που μου δώσανε ήτανε για να βεβαιώσω οτι δεν έχω μείνει και δεν θα μείνω περισσότερο απο ενα μήνα το τρεχον έτος.
Αν εχω ή οχι απαγόρευση εξόδου απο την χώρα δεν ειναι δυνατον να το γνωρίζω, και δεν ειναι η δουλεια μου. Απο εκει και πέρα ως ανυπότακτος εξωτερικού εχεις δικαίωμα για διαβατήριο, έξοδο απο τη χώρα και διαμονή εως ενα μήνα το χρόνο στην Ελλάδα.

doctor_667
12-11-18, 13:53
Το παρατήρησα κι εγώ αυτό το κουτάκι στη δήλωση, την οποία μου δώσανε να συμπληρώσω για να παραλάβω το διαβατήριο στο προξενείο. Εκείνη τη στιγμή, κι ενώ ήξερα ότι έχω απαγόρευση εξόδου μιας και με είχαν σταματήσει στο αεροδρόμιο όταν ήρθα από μη Σέγκεν χώρα μερικούς μήνες πιο πριν, δεν είπα τίποτα στον υπάλληλο γιατί δεν ήθελα άλλη ταλαιπωρία και αφού είχα προσπαθήσει στην Ελλάδα να καταλάβω από που προκύπτει η απαγόρευση. Τα είχα γράψει σε αυτό το thread πιο αναλυτικά αν δεν βαριέσαι να ψάξεις.

Νίνα85
15-11-18, 02:00
Καλησπέρα,μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά με τα γραφεία ευρέσεως εργασίας στην Ολλανδία;;

RASTAVIPER
16-11-18, 12:54
Παράλληλα με την δουλειά γραφείου που κάνω, θέλω να ξεκινήσω να δουλεύω δικά μου projects online ως freelancer.
Ήδη βρήκα ξένη εταιρεία, αλλά ζητάει τιμολόγιο και στην Κύπρο δεν αξίζει να δηλωθω, γιατί ζητάνε κάτι τρελά ποσά ως κοινωνικές ασφαλίσεις.

Μου πρότεινε ο τύπος να στείλω Paypal invoice. Αυτο παίζει με personal account;
Γενικά ποια είναι η πιο ανέξοδη λύση για έκδοση τιμολογίων; Θα πληρώνομαι με την ώρα και κάθε βδομάδα θα δουλεύω για διαφορετικό αριθμό ωρών.

PopManiac
16-11-18, 12:57
Παράλληλα με την δουλειά γραφείου που κάνω, θέλω να ξεκινήσω να δουλεύω δικά μου projects online ως freelancer.
Ήδη βρήκα ξένη εταιρεία, αλλά ζητάει τιμολόγιο και στην Κύπρο δεν αξίζει να δηλωθω, γιατί ζητάνε κάτι τρελά ποσά ως κοινωνικές ασφαλίσεις.

Μου πρότεινε ο τύπος να στείλω Paypal invoice. Αυτο παίζει με personal account;
Γενικά ποια είναι η πιο ανέξοδη λύση για έκδοση τιμολογίων; Θα πληρώνομαι με την ώρα και κάθε βδομάδα θα δουλεύω για διαφορετικό αριθμό ωρών.

Πρόσεξέ το αυτό λιγάκι και ρώτα και κάποιον λογιστή επειδή γνωρίζω πως οι φορολογικές υπηρεσίες στα κράτη μέλη ΕΕ γενικά το ψάχνουν πολύ με κάτι τέτοια τιμολόγια και μην βρεθείς να πληρώνεις και πρόστιμα κλπ.

Δεν γνωρίζω προφανώς τι παίζει Κύπρο αλλά ρώτα το λίγο

RASTAVIPER
16-11-18, 13:06
Χμμ βρήκα αυτό το site slimvoice.co που εκδίδει τιμολόγια.
Πώς δουλεύουν αυτά τα online;

Και πώς μια κρατική αρχή θα κάνει διασταύρωση πληροφοριών;

sdikr
16-11-18, 13:11
Χμμ βρήκα αυτό το site slimvoice.co που εκδίδει τιμολόγια.
Πώς δουλεύουν αυτά τα online;

Και πώς μια κρατική αρχή θα κάνει διασταύρωση πληροφοριών;

Αυτός που θα πάρει το τιμολόγιο θα το δηλώσει στην αρμόδια αρχή στην χώρα του που με την σειρά της θα το περάσει στην κοινή βάση δεδομένων που έχουν πρόσβαση όλες η χώρες μέλη της ΕΕ.

Μιλάμε πάντα για τιμολόγιο που αναφέρει το δικό σου ΑΦΜ και το ΑΦΜ της άλλης πλευράς

RASTAVIPER
16-11-18, 13:21
Αυτός που θα πάρει το τιμολόγιο θα το δηλώσει στην αρμόδια αρχή στην χώρα του που με την σειρά της θα το περάσει στην κοινή βάση δεδομένων που έχουν πρόσβαση όλες η χώρες μέλη της ΕΕ.

Μιλάμε πάντα για τιμολόγιο που αναφέρει το δικό σου ΑΦΜ και το ΑΦΜ της άλλης πλευράς

Δεν υπάρχει πεδίο για ΑΦΜ στο παραπάνω τιμολόγιο του Slimvoice. Άρα γλυτώνω τον έλεγχο;

8anos
16-11-18, 13:32
οχι ρε φιλε, αυτη η υπηρεσια δεν πουλάει φορολογικές υπηρεσίες, απλώς σου δινει ετοιμες φόρμες και τα αποθηκεύει.
Οταν ο λογιστής της εταιρείας που συνεργάζεσαι θα παει να το περάσει θα φαει κόκκινο.
Εμενες και μένεις σε δυο φορολογικούς παραδείσους, δεν μπορείς να βρεις κάποιον ή στην Μάλτα ή στην Κύπρο να βοηθήσει;

- - - Updated - - -

μιλάμε πάντα για ευρωπη

sdikr
16-11-18, 13:35
Δεν υπάρχει πεδίο για ΑΦΜ στο παραπάνω τιμολόγιο του Slimvoice. Άρα γλυτώνω τον έλεγχο;

Αυτό δεν είναι vat invoice/τιμολόγιο θα πρέπει να ρωτήσεις την άλλη άκρη αν το δέχεται καθώς δεν μπορεί με αυτό να δικαιολογήσει έξοδα

anon
16-11-18, 17:20
Δεν υπάρχει πεδίο για ΑΦΜ στο παραπάνω τιμολόγιο του Slimvoice. Άρα γλυτώνω τον έλεγχο;

χωρις ΑΦΜ δεν μπορείς να εκδώσεις τιμολόγιο σε χώρα της ΕΕ τουλάχιστον.
Με τίποτα.
Κάθε χώρα έχει τα δικά της ΑΦΜ.
Θα μπορούσες πχ να εκδίδεις τιμολόγια απο μια εταιρία (εικονική) στην Βουλγαρία, να πληρώνεις φόρο και εισφορές εκεί, και η πληρωμή να γίνεται εκεί. Μετά βρες άκρη πως θα παίρνεις τα λεφτα χώρια που θα πρέπει να πληρώνεις και έναν λογιστή εκεί. Υπαρχουν τέτοιες μπίζνες, αλλά για μικροποσά δεν συμφέρει με τίποτα. Εαν τα ποσά ειναι μεγάλα σχετικά, 100Κ και πάνω, είπαμε έχεις το θέμα πως τα "φέρνεις" και τα νομιμοποιείς στην Ελλάδα (ή Κύπρο). Γιατί εαν πας να κάνεις κάποια αγορά μεγάλη (πχ ακίνητο, ακριβό αυτοκίνητο) θα σου ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ; Μπορεί και όχι, αλλά σε οποιοδήποτε έλεγχο ελοχεύει ο κίνδυνος. Αρα πρέπει να έχεις και έναν άλλον λογιστή γατόνι, να σου κάνει τις δηλώσεις περιποιημενα ώστε να μην είσαι εκτεθειμένος. Εαν σκοπεύεις να "αξιοποιήσεις" τα κέρδη σου, της βουλγάρικης εταιρίας, στην Βουλγαρία, ούτε γάτα ούτε ζημιά.
Ενα σημείο που δεν ξέρω τι παίζει απο άποψη ελέγχων είναι κατα πόσο ελέγχεται εαν είσαι πραγματικά (ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης) κάτοικος Βουλγαρίας, μόνιμα. Πάντως μπορείς να πάρεις εφόσον έχεις εταιρία στην Βουλγαρία και αυτοκίνητο με βουλγάρικες πινακίδες, όπου τέλη κυκλοφορίας και ασφάλιστρα και φόρος ειναι χαμηλά και δεν έχει τεκμήρια, αλλά κανονικά μπορείς να το κυκλοφορει μόνον 6 μήνες σε άλλη χώρα της Ε.Ε. Αν και πολλοί δεν το κάνουν μόνο 6 μήνες, στο Ρετζίκι που έμενα, όλοι όσοι είχαν ακριβ'αυτοκίνητα μεγάλου κυβισμού τα είχαν κάνει με βουλγάρικες πινακίδες....

RASTAVIPER
16-11-18, 17:41
Αυτό δεν είναι vat invoice/τιμολόγιο θα πρέπει να ρωτήσεις την άλλη άκρη αν το δέχεται καθώς δεν μπορεί με αυτό να δικαιολογήσει έξοδα

Και όμως η άλλη άκρη μου πρότεινε αυτό το site και μου είπε ότι είναι οκ με κάτι τέτοιο.
Αν αυτός καλύπτεται με αυτό, τότε και εγώ γιατί να αγχωθω. Εμένα με ενδιαφέρει μόνο να μην με τρέξει καμία εφορία εδώ.

PopManiac
16-11-18, 18:37
Αυτός που θα πάρει το τιμολόγιο θα το δηλώσει στην αρμόδια αρχή στην χώρα του που με την σειρά της θα το περάσει στην κοινή βάση δεδομένων που έχουν πρόσβαση όλες η χώρες μέλη της ΕΕ.

Μιλάμε πάντα για τιμολόγιο που αναφέρει το δικό σου ΑΦΜ και το ΑΦΜ της άλλης πλευράς

Αυτό ακριβώς ;) Ό,τι γράφει ο sdikr.

Τώρα αν είναι κανένα μικροποσό δεν ξέρω αλλά κάπου κάπως θα το δηλώσει πελάτης σου Rastaviper. Εκτός και αν είναι παντελώς εκτός ΕΕ.

Σε κάθε περίπτωση, ρώτα κάποιον με τα στοιχεία της εταιρείας του πελάτη σου και τα δικά σου ανά χείρας

- - - Updated - - -


Και όμως η άλλη άκρη μου πρότεινε αυτό το site και μου είπε ότι είναι οκ με κάτι τέτοιο.
Αν αυτός καλύπτεται με αυτό, τότε και εγώ γιατί να αγχωθω. Εμένα με ενδιαφέρει μόνο να μην με τρέξει καμία εφορία εδώ.

Αυτό ακριβώς το τελευταίο. Τι να σου πω, αν την αμοιβή την περνάς σε δικό σου προσωπικό λογαριασμό μη ελεύθερου επαγγελματία ή κάτι τέτοιο, τότε ίσως να περάσει κάτω από το ραντάρ.

Αλλά, αν μιλάμε για ποσά και για μεταβιβάσεις σε τακτά χρονικά διαστήματα (πχ κάνεις έργο για €1000 το μήνα) τότε κάπου ίσως να χτυπήσει σε κάποιου το σύστημα και να έχεις έλεγχο.

Δεν γνωρίζω ακριβώς για τι ποσά πρόκειται ούτε πού βρίσκεται η εταιρεία του πελάτη σου όμως.

- - - Updated - - -

Αλλά, ναι, δεν γίνεται να εκδώσεις τιμολόγιο χωρίς ΑΦΜ, ό,τι είπε ο Άνον. Τώρα, αν βρεις κανένα παραθυράκι με το Paypal ξανά τι να σου πω

anon
16-11-18, 18:43
ξερω ότι όλες οι κινήσεις (πλην κρυπτονομισμάτων) μπορούν και ελέγχονται. Εαν ειναι μικροποσά και ειναι under the radar, ισως, αλλά εαν περάσει κάποιος έλεγχος, χτυπήσει κάποιο καμπανάκι, μπορούν να δούν φόρα όλες τις κινήσεις και να σου πούν τί γίνεται φιλαράκι, γιατί κάθε μήνα τρέχουν ένα δυο χιλιάρικα απο εδω και απο εκει προς τα σένα; Μπορεί και οι ίδιες οι τράπεζες να χτυπήσουν το καμπανάκι (ναι, οι ίδιες τράπεζες που δεν έχουν πρόβλημα να τους πας μερικά εκατομύρια σε χαρτοσακούλες).

RASTAVIPER
16-11-18, 20:32
Οι τράπεζες που θα τα δουν αν οι συναλλαγές γίνουν μεσω Revolut ή Paypal;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
16-11-18, 20:43
Οι τράπεζες που θα τα δουν αν οι συναλλαγές γίνουν μεσω Revolut ή Paypal;
Όλες οι συναλλαγές που γίνονται σε νόμισμα κεντρικής τράπεζας με ηλεκτρονικά μέσα, σε κάποια φάση της κύκλου ζωής τους θα περάσουν από ένα πάροχο πληρωμών ο οποίος θα περάσει τη συναλλαγή μέσα από το σύστημα που εκκαθαρίζει τις συναλλαγές και το οποίο χειρίζεται η Κεντρική τράπεζα.
Οπότε είτε η Paypal/Revolut κάνει τις πληρωμές μέσω τράπεζας, είτε θα λειτουργεί ακριβώς όπως μια τράπεζα - το οποίο συνεπάγεται υπόκειται στις ίδιες διατάξεις της νομοθεσίας μέσα στη χώρα όπου δραστηριοποιείται.

Για συναλλαγές εκτός radar, μόνο σε cryptocurrency.

lewton
16-11-18, 21:06
H Revolut έχει κάνει αίτηση να γίνει τράπεζα και στο ΗΒ και στην ΕΕ επομένως μην περιμένεις να έχει χαμηλότερα anti-money-laundering standards.

sdikr
16-11-18, 22:38
Οι τράπεζες που θα τα δουν αν οι συναλλαγές γίνουν μεσω Revolut ή Paypal;

Μάλλον θα πρέπει να ρωτήσεις τι γίνεται στην Κυπρο σε τέτοιες περιπτώσεις, εδώ όμως αν σε πιάσουν να κάνεις στην ουσία ελεύθερο επάγγελμα, σε υποχρεώνουν να ανοίξεις βιβλία, να πληρώσεις εφορίες/τεβε κλπ για όσο καιρό θεωρούν αυτοί πως το έκανες αλλά και πόσο και φυσικά σου ρίχνουν και ενα ωραίο πρόστιμο για να δέσει το γλυκό.
Είναι πραγματικά κρίμα να μπλέξεις για λίγα ευρώ

PopManiac
17-11-18, 11:12
Μάλλον θα πρέπει να ρωτήσεις τι γίνεται στην Κυπρο σε τέτοιες περιπτώσεις, εδώ όμως αν σε πιάσουν να κάνεις στην ουσία ελεύθερο επάγγελμα, σε υποχρεώνουν να ανοίξεις βιβλία, να πληρώσεις εφορίες/τεβε κλπ για όσο καιρό θεωρούν αυτοί πως το έκανες αλλά και πόσο και φυσικά σου ρίχνουν και ενα ωραίο πρόστιμο για να δέσει το γλυκό.
Είναι πραγματικά κρίμα να μπλέξεις για λίγα ευρώ

Σωστός αν και @Rastaviper σε έχουμε πάει πολύ by the book εδώ, για ρώτα εκεί γνωστούς και άλλους, όχι μόνο λογιστές.... Μήπως ξέρεις κάποιον που ξέρει κανέναν freelancer όπως εσύ που δλδ το κάνει μερικώς και πώς το διαχειρίζεται.

Το μόνο που θα σου επισημάνω εγώ είναι ότι δεν έχει σημασία Revolut ή ξέρω γω, σημασία έχει για τι ποσά μιλάμε. Αν είναι κάπως χαμηλά με ρίσκο ίσως και να γίνεται κάπως στο γκρίζο. Αλλά, αν μιλάμε για έργο π.χ. 10Κ τον χρόνο, τότε ούτε να το συζητάμε (παρεκτός και αν υπάρχουν κόλπα).

Ρώτα όμως, ένα κόλπο που μπορείς να κάνεις ίσως είναι με εταιρεία κάποιου γνωστού και να του πληρώνεις το ΦΠΑ συν κάτι για τον φόρο. Αλλά, δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο εκ του μακρώθεν

RASTAVIPER
17-11-18, 11:52
Σωστός αν και @Rastaviper σε έχουμε πάει πολύ by the book εδώ, για ρώτα εκεί γνωστούς και άλλους, όχι μόνο λογιστές.... Μήπως ξέρεις κάποιον που ξέρει κανέναν freelancer όπως εσύ που δλδ το κάνει μερικώς και πώς το διαχειρίζεται.

Το μόνο που θα σου επισημάνω εγώ είναι ότι δεν έχει σημασία Revolut ή ξέρω γω, σημασία έχει για τι ποσά μιλάμε. Αν είναι κάπως χαμηλά με ρίσκο ίσως και να γίνεται κάπως στο γκρίζο. Αλλά, αν μιλάμε για έργο π.χ. 10Κ τον χρόνο, τότε ούτε να το συζητάμε (παρεκτός και αν υπάρχουν κόλπα).

Ρώτα όμως, ένα κόλπο που μπορείς να κάνεις ίσως είναι με εταιρεία κάποιου γνωστού και να του πληρώνεις το ΦΠΑ συν κάτι για τον φόρο. Αλλά, δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο εκ του μακρώθεν
Καταρχήν μιλάμε για μικρά ποσά ανά μήνα. Μαξ 500€. Αν πάει για παραπάνω το ξανακοιταω.
Δεύτερον αν θέλω να το πάω σοβαρά, ήδη βρήκα εταιρεία μέσω ίντερνετ που κάνεις συνεργασία μαζί τους, κόβει τιμολόγιο αυτή και εσύ της πληρώνεις προμήθεια.
https://www.winglio.com
40€ στα 500€ σου τρώει

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
17-11-18, 12:18
Καταρχήν μιλάμε για μικρά ποσά ανά μήνα. Μαξ 500€. Αν πάει για παραπάνω το ξανακοιταω.
Δεύτερον αν θέλω να το πάω σοβαρά, ήδη βρήκα εταιρεία μέσω ίντερνετ που κάνεις συνεργασία μαζί τους, κόβει τιμολόγιο αυτή και εσύ της πληρώνεις προμήθεια.
https://www.winglio.com
40€ στα 500€ σου τρώει
Παλι βέβαια περνάει απο Paypal η από τράπεζα.

anon
17-11-18, 12:35
Όλες οι συναλλαγές που γίνονται σε νόμισμα κεντρικής τράπεζας με ηλεκτρονικά μέσα, σε κάποια φάση της κύκλου ζωής τους θα περάσουν από ένα πάροχο πληρωμών ο οποίος θα περάσει τη συναλλαγή μέσα από το σύστημα που εκκαθαρίζει τις συναλλαγές και το οποίο χειρίζεται η Κεντρική τράπεζα.
Οπότε είτε η Paypal/Revolut κάνει τις πληρωμές μέσω τράπεζας, είτε θα λειτουργεί ακριβώς όπως μια τράπεζα - το οποίο συνεπάγεται υπόκειται στις ίδιες διατάξεις της νομοθεσίας μέσα στη χώρα όπου δραστηριοποιείται.

Για συναλλαγές εκτός radar, μόνο σε cryptocurrency.

Aυτό δεν ειναι αληθες. Επειδή υπάρχει το public ledger ολες οι συναλλαγες φαίνονται σε όλους. Αρχικά υπέθεταν ότι επειδή ειναι με κωδικούς νόμιζαν ότι είναι ανώνυμες. Δεν είναι. Αρκεί μια φορά να ταυτοποιηθεί ένας λογαριασμός με κάποιο φυσικό πρόσωπο, και απο εκεί και πέρα, ξέρουν όλες τις συναλλαγές του. Πως μπορείς να ταυτοποιηθείς; Ευκολο.
Οποτεδήποτε μεταφέρεις χρήματα απο κρυπτο σε κανονικό χρήμα μέσω κάποιου ανταλλακτηρίου (ή το αντίστροφο), οποτεδήποτε μπορει να κάνεις μια πληρωμή που μπορεί την ίδια στιγμή να δηλώνεις τα πραγμαιτικά σου στοιχεία (πχ διαμονή σε κάποιο ξενοδοχείο, αγορα με αποστολή σε κάποια συγκεκριμένη διεύθυνση και παραληπτη κλπ). Οι αρχές πιστεύω ότι έχουν ήδη ταυτοποιήσει μεγάλο μέρος των χρηστών μπιτκοιν κλπ, οπότε αυτό "διευκολύνει" ακόμη περισσότερο τον όποιο έλεγχο.
Ο μόνος λόγος που δεν γίνεται -ακόμη- μαζικός έλεγχος και διασταυρώσεις είναι γιατί όσοι κάνουν μικροσυναλλαγές, το όποιο όφελος απο το να τους πιάσουν (αν φοροδιαφεύγουν) ειναι πολύ πολύ μικρότερο απο το κόστος για την εργασία αυτή. Απο την άλλη, όσοι κάνουν πολύ "μεγάλες" δουλειές, μπορούν και "λαδώνουν" καλά την μηχανή, ώστε να γλυστράνε των ελέγχων.


Πολύ σωστή η παρατήρηση του Ποπ, και χρησιμοποιείται απο πλειαδα ΕλΕπ που δεν θέλουν πάρε δώσε με την εφορία. Ειδικά για κάποια "επιχείρηση" που φοροδιαφεύγει κατα κόρον, την εξυπηρετεί, μιας και χωρίς κόστος για αυτή (τον επιχειρηματία), παρουσιάζει κάποιο τζίρο ώστε να μην σηκώνει περίεργα βλέμματα η φορολογική της κατάσταση.

sdikr
17-11-18, 14:34
Καταρχήν μιλάμε για μικρά ποσά ανά μήνα. Μαξ 500€. Αν πάει για παραπάνω το ξανακοιταω.
Δεύτερον αν θέλω να το πάω σοβαρά, ήδη βρήκα εταιρεία μέσω ίντερνετ που κάνεις συνεργασία μαζί τους, κόβει τιμολόγιο αυτή και εσύ της πληρώνεις προμήθεια.
https://www.winglio.com
40€ στα 500€ σου τρώει

Τα 500 δεν είναι λίγα, εδώ τουλάχιστον ακόμα και τα για τα 500 πρέπει να έχεις βιβλία, ακόμα και για τα 100 τον μήνα.
Το θέμα φυσικά είναι αν σε πιάσουν.
Εσύ εδώ μιλάς για μια εταιρία που ζητάει τιμολόγιο/invoice, για να σε πληρώσει αυτή θα θέλει να δικαιολογήσει τα χρήματα που θα σου δώσει και λογικά θα τα δηλώσει, όποτε θα βαρέσει καμπανάκι.
Δεν είναι σαν να σου δίνει κάποιος στο χέρι 500 και να μην υπάρχει πουθενά κάπου δηλωμένο.


Απο το faq της σελίδας που δίνεις


Should users pay any personal taxes on money received from Winglio Company in their country?

Payments received from Winglio as secondary income or dividend users should report and pay the applicable taxes in their country of residence.

PopManiac
19-11-18, 11:55
Καταρχήν μιλάμε για μικρά ποσά ανά μήνα. Μαξ 500€. Αν πάει για παραπάνω το ξανακοιταω.
Δεύτερον αν θέλω να το πάω σοβαρά, ήδη βρήκα εταιρεία μέσω ίντερνετ που κάνεις συνεργασία μαζί τους, κόβει τιμολόγιο αυτή και εσύ της πληρώνεις προμήθεια.
https://www.winglio.com
40€ στα 500€ σου τρώει

Όπως σου απάντησε ο sdikr (και νομίζω πως κάπου εδώ πλέον το έχουμε εξαντλήσει ;)) θεωρητικά (και μόνο θεωρητικά) σε έλεγχο και πάλι μπορείς να έχεις θέμα. Αυτό που σου προσφέρει αυτή η υπηρεσία δεν διαφέρει σε τίποτε από το να πήγαινες σε εταιρεία γνωστού σου και να έκοβε εκείνη το τιμολόγιο ενώ εσύ να κάλυπτες ΦΠΑ και κάτι για τον φόρο.

Αν και, ξαναλέω, θεωρητικά πάλι είσαι ευάλωτος σε έλεγχο, οι πιθανότητες για τόσο χαμηλά ποσά και αν είναι άπαξ είναι σίγουρα χαμηλές σχετικά. Αλλά, προφανώς το γράφω αυτό εντελώς τυχάρπαστα και διαισθητικά και δεν σημαίνει τίποτε επειδή δεν έχω γνώση του πώς λειτουργούν στην Κύπρο και τι μπορεί να συμβεί. Σίγουρα πάντως εγώ αν ήταν να τσιμπήσω κάτι τέτοια χαμηλοποσά δεν θα έδινα τιμολόγια κλπ, αλλά προφανώς μιλώ για τον εαυτό μου και δεν δίνω συμβουλές

RASTAVIPER
19-11-18, 13:18
Όλες οι απόψεις μετράνε.
Δίνω βάρος σε λογιστή που ρώτησα εδώ και σε άλλα άτομα που ήδη δουλεύουν με online εταιρείες με παρόμοιο τρόπο.
Δεν θα κάνω πειράματα, στηρίζομαι όχι σε θεωρίες αλλά τι κάνουν άλλοι στην πράξη και θα πράξω και εγώ αντίστοιχα.

Μακάρι να αυξηθούν αυτά τα εξτραδακια και μετά βλέπουμε τις επόμενες κινήσεις.

Xlapatsas
20-11-18, 19:12
Γνωρίζει κανείς αν είναι παράνομο να είσαι γραμμένος στον ΟΑΕΔ (κάρτα ανεργίας) και να δουλεύεις στο εξωτερικό;
Ρωτάω για να ξέρω αν πρέπει να την ακυρώσω ή όχι.

PopManiac
20-11-18, 19:17
Γνωρίζει κανείς αν είναι παράνομο να είσαι γραμμένος στον ΟΑΕΔ (κάρτα ανεργίας) και να δουλεύεις στο εξωτερικό;
Ρωτάω για να ξέρω αν πρέπει να την ακυρώσω ή όχι.

Eννοείς να εισπράττεις επιδόματα ανεργίας ή να έχεις κάρτες ανεργίας στην Ελλάδα και να δουλεύεις εξωτερικό;

Αν ναι, τότε τυπικά είναι παράνομο

Xlapatsas
21-11-18, 13:24
Eννοείς να εισπράττεις επιδόματα ανεργίας ή να έχεις κάρτες ανεργίας στην Ελλάδα και να δουλεύεις εξωτερικό;

Αν ναι, τότε τυπικά είναι παράνομο

Επίδομα ανεργίας δεν παίρνω, αλλά έχω ενεργή κάρτα ανεργίας στον ΟΑΕΔ που ανανέωνα μέχρι τώρα ηλεκτρονικά.
Θα την ακυρώσω επομένως για να μην έχω προβλήματα.

Ευχαριστώ

ΥΓ. Pop μήπως ξέρεις στο Βέλγιο τι ισχύει με το επίδομα ανεργίας; Είναι ανάλογο με το μισθό σου ή είναι fixed όπως στην Ελλάδα; Και για πόσο χρονικό διάστημα το δικαιούσαι;
Έχω κλείσει 2 χρόνια εργασίας εδώ.

chat1978
21-11-18, 14:15
ΥΓ. Pop μήπως ξέρεις στο Βέλγιο τι ισχύει με το επίδομα ανεργίας; Είναι ανάλογο με το μισθό σου ή είναι fixed όπως στην Ελλάδα; Και για πόσο χρονικό διάστημα το δικαιούσαι;
Έχω κλείσει 2 χρόνια εργασίας εδώ.
Επειδή με βλέπω να πηγαίνω και εγώ εκεί, να σου πω τι γνωρίζω.
Με δύο χρόνια είσαι οκ. Το επίδομα ανεργίας είναι κλιμακωτό. Ξεκινάει με κάτι σαν 80% του μισθού σου και σε βάθος χρόνου μειώνεται προς τον βασικό. Όμως να τονίζω ότι απαιτεί ένα ποσοστό μερών εργασίας κατά την διάρκεια του τελευταίου χρόνου ή δύο στο Βέλγιο. Δηλαδή και εσύ και εγώ είμαστε οκ για αυτό.

Από όσο γνωρίζω, το επίδομα δίνεται αναδρομικά από την πρώτη μέρα που είσαι τυπικά άνεργος. Το λέω αυτό γιατί η εταιρία σου ταχυδρομεί τα απαραίτητα χαρτιά και μόλις τα λάβεις τότε πας στην RWA παρακλάδι του VDAB που είναι ο αντίστοιχος ΟΑΕΔ.

Πιο συγκεκριμένα θέλει διάβασμα, απλά σου γράφω τι ξέρω και τι μου έχουν εξηγήσει.

8anos
21-11-18, 14:37
Επειδή με βλέπω να πηγαίνω και εγώ εκεί, να σου πω τι γνωρίζω.
Με δύο χρόνια είσαι οκ. Το επίδομα ανεργίας είναι κλιμακωτό. Ξεκινάει με κάτι σαν 80% του μισθού σου και σε βάθος χρόνου μειώνεται προς τον βασικό. Όμως να τονίζω ότι απαιτεί ένα ποσοστό μερών εργασίας κατά την διάρκεια του τελευταίου χρόνου ή δύο στο Βέλγιο. Δηλαδή και εσύ και εγώ είμαστε οκ για αυτό.

Από όσο γνωρίζω, το επίδομα δίνεται αναδρομικά από την πρώτη μέρα που είσαι τυπικά άνεργος. Το λέω αυτό γιατί η εταιρία σου ταχυδρομεί τα απαραίτητα χαρτιά και μόλις τα λάβεις τότε πας στην RWA παρακλάδι του VDAB που είναι ο αντίστοιχος ΟΑΕΔ.

Πιο συγκεκριμένα θέλει διάβασμα, απλά σου γράφω τι ξέρω και τι μου έχουν εξηγήσει.

Στην Σουηδία πάντως χωρίς επισήμως να έχει μπει η οικονομία σε ύφεση, βλέπω εταιρείες να προχωρούν σε "προσαρμογές" (sic!) και να απολύουν κόσμο.

PopManiac
21-11-18, 14:54
Επίδομα ανεργίας δεν παίρνω, αλλά έχω ενεργή κάρτα ανεργίας στον ΟΑΕΔ που ανανέωνα μέχρι τώρα ηλεκτρονικά.
Θα την ακυρώσω επομένως για να μην έχω προβλήματα.

Ευχαριστώ

ΥΓ. Pop μήπως ξέρεις στο Βέλγιο τι ισχύει με το επίδομα ανεργίας; Είναι ανάλογο με το μισθό σου ή είναι fixed όπως στην Ελλάδα; Και για πόσο χρονικό διάστημα το δικαιούσαι;
Έχω κλείσει 2 χρόνια εργασίας εδώ.

Δεν ξέρω αν πρέπει σώνει και καλά να την ακυρώσεις. Στην τελική, όπως και πολλά στην Ελλάδα, άστην να υπάρχει και βλέπεις.

Για επιδόματα Βέλγιο, ο chat γνωρίζει περισσότερα αλλά από τα λίγα που ξέρω κάπως έτσι πάει (@chat, ελπίζω φίλε να είναι προσωρινό ;))

- - - Updated - - -


Στην Σουηδία πάντως χωρίς επισήμως να έχει μπει η οικονομία σε ύφεση, βλέπω εταιρείες να προχωρούν σε "προσαρμογές" (sic!) και να απολύουν κόσμο.

Ναι, στη Σουηδία "μόνο", παντού γίνεται αυτό. Εδώ εταιρείες ποστάρουν κέρδη αλλά επειδή είναι κάτω του ανακοινωμένου EBITDA, πάμε σε.... πώς το λένε κομψά; Downsizing, cost cutting, restructuring και άλλα τέτοια όμορφα σαν όρους. Εδώ και στα ΜΒΑ παντού το πρώτο πράγμα που μαθαίνεις σε managerial accounting αυτό είναι

Βλέπεις, πρέπει να φέρνεις value στους investors :down:

sdikr
21-11-18, 15:00
Επίδομα ανεργίας δεν παίρνω, αλλά έχω ενεργή κάρτα ανεργίας στον ΟΑΕΔ που ανανέωνα μέχρι τώρα ηλεκτρονικά.
Θα την ακυρώσω επομένως για να μην έχω προβλήματα.

Ευχαριστώ

ΥΓ. Pop μήπως ξέρεις στο Βέλγιο τι ισχύει με το επίδομα ανεργίας; Είναι ανάλογο με το μισθό σου ή είναι fixed όπως στην Ελλάδα; Και για πόσο χρονικό διάστημα το δικαιούσαι;
Έχω κλείσει 2 χρόνια εργασίας εδώ.

Η κάρτα ανεργίας έχει και κάποια άλλα εξτρά, εκτός απο το επίδομα.

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ergasiaka/217746/oaed-afta-einai-ta-dikaiomata-ton-anergon-apo-tin-karta-anergias

Αν κάνει χρήση σε κάτι απο αυτα και μετά δούνε πως εργαζόταν στο εξωτερικό τότε μάλλον θα έχει τρεχάματα

anon
21-11-18, 16:45
μια που πιάσαμε ανέργους ΟΑΕΔ, μια - δυο ερωτήσεις, για όποιον ξέρει.
Με το πέρας της επιδοτούμενης ανεργίας, για πόσο καιρό έχεις ακόμα ιατροφαρμακευτική περίθαλψη; πχ κάποιος τελειώνει η επιδότηση φέτος το καλοκαίρι, έχει ΙΚΑ (σόρρυ, ΕΦΚΑ ήθελα να πω) μέχρι 28/2/2019 ή μέχρι 28/2/2020?

Ερωτηση 2η. Εαν ένας ανεργος, έχει τελειώσει η ιατροφαρμακευτική του κάλυψη, μπορεί να συνεχίσει να έχει, πληρώνοντας το ελάχιστο όριο (50 ένσημα); ή πρέπει να πληρώσει όλον τον χρόνο;

Xlapatsas
21-11-18, 17:21
Επειδή με βλέπω να πηγαίνω και εγώ εκεί, να σου πω τι γνωρίζω.
Με δύο χρόνια είσαι οκ. Το επίδομα ανεργίας είναι κλιμακωτό. Ξεκινάει με κάτι σαν 80% του μισθού σου και σε βάθος χρόνου μειώνεται προς τον βασικό. Όμως να τονίζω ότι απαιτεί ένα ποσοστό μερών εργασίας κατά την διάρκεια του τελευταίου χρόνου ή δύο στο Βέλγιο. Δηλαδή και εσύ και εγώ είμαστε οκ για αυτό.

Από όσο γνωρίζω, το επίδομα δίνεται αναδρομικά από την πρώτη μέρα που είσαι τυπικά άνεργος. Το λέω αυτό γιατί η εταιρία σου ταχυδρομεί τα απαραίτητα χαρτιά και μόλις τα λάβεις τότε πας στην RWA παρακλάδι του VDAB που είναι ο αντίστοιχος ΟΑΕΔ.

Πιο συγκεκριμένα θέλει διάβασμα, απλά σου γράφω τι ξέρω και τι μου έχουν εξηγήσει.

Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες και ελπίζω να μην χρειαστεί να τα μάθεις καλύτερα ;)


Η κάρτα ανεργίας έχει και κάποια άλλα εξτρά, εκτός απο το επίδομα.

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ergasiaka/217746/oaed-afta-einai-ta-dikaiomata-ton-anergon-apo-tin-karta-anergias

Αν κάνει χρήση σε κάτι απο αυτα και μετά δούνε πως εργαζόταν στο εξωτερικό τότε μάλλον θα έχει τρεχάματα

Είχα κάνει μια αίτηση για τα κοινωφελή του ΟΑΕΔ πριν φύγω από Ελλάδα. Τα υπόλοιπα δεν τα έχω χρησιμοποιήσει



μια που πιάσαμε ανέργους ΟΑΕΔ, μια - δυο ερωτήσεις, για όποιον ξέρει.
Με το πέρας της επιδοτούμενης ανεργίας, για πόσο καιρό έχεις ακόμα ιατροφαρμακευτική περίθαλψη; πχ κάποιος τελειώνει η επιδότηση φέτος το καλοκαίρι, έχει ΙΚΑ (σόρρυ, ΕΦΚΑ ήθελα να πω) μέχρι 28/2/2019 ή μέχρι 28/2/2020?

Ερωτηση 2η. Εαν ένας ανεργος, έχει τελειώσει η ιατροφαρμακευτική του κάλυψη, μπορεί να συνεχίσει να έχει, πληρώνοντας το ελάχιστο όριο (50 ένσημα); ή πρέπει να πληρώσει όλον τον χρόνο;


Θα σου απαντήσω στην πρώτη ερώτηση που έχω πρόσφατη εμπειρία. Όταν απολύθηκα τον Αύγουστο του 2015 είχα περίθαλψη μέχρι τον Φεβρουάριο του 2016. Το επίδομα ανεργίας ανανέωσε την περίθαλψή μου μέχρι τον Φεβρουάριο του 2017.

anon
22-11-18, 00:13
Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες και ελπίζω να μην χρειαστεί να τα μάθεις καλύτερα ;)



Είχα κάνει μια αίτηση για τα κοινωφελή του ΟΑΕΔ πριν φύγω από Ελλάδα. Τα υπόλοιπα δεν τα έχω χρησιμοποιήσει



Θα σου απαντήσω στην πρώτη ερώτηση που έχω πρόσφατη εμπειρία. Όταν απολύθηκα τον Αύγουστο του 2015 είχα περίθαλψη μέχρι τον Φεβρουάριο του 2016. Το επίδομα ανεργίας ανανέωσε την περίθαλψή μου μέχρι τον Φεβρουάριο του 2017.

Αρα εαν είσαι σε επίδομα ανεργίας, είναι σαν να δούλευες (ασφαλιστικά), οπότε παίρνεις και ΟΛΗ την επόμενη χρονιά απο εκείνη που τελειώνει το επίδομα ανεργίας. Σωστα κατάλαβα;

Xlapatsas
22-11-18, 12:09
Αρα εαν είσαι σε επίδομα ανεργίας, είναι σαν να δούλευες (ασφαλιστικά), οπότε παίρνεις και ΟΛΗ την επόμενη χρονιά απο εκείνη που τελειώνει το επίδομα ανεργίας. Σωστα κατάλαβα;

Δεν παίρνεις όλη την επόμενη χρονιά. Εμένα το επίδομα τελείωσε τον Αύγουστο του 2016 και η ασφάλισή μου συνέχισε μέχρι τον Φεβρουάριο του 2017.

anon
22-11-18, 16:22
Δεν παίρνεις όλη την επόμενη χρονιά. Εμένα το επίδομα τελείωσε τον Αύγουστο του 2016 και η ασφάλισή μου συνέχισε μέχρι τον Φεβρουάριο του 2017.

ΟΚ. αυτό ήθελα να μάθω. Ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

Το άλλο ερώτημα, μπορείς να πληρώσεις 50 ένσημα και να συνεχίσεις να έχεις ιατροφαρμακευτική κάλυψη;

lewton
22-11-18, 16:33
Ναι, στη Σουηδία "μόνο", παντού γίνεται αυτό. Εδώ εταιρείες ποστάρουν κέρδη αλλά επειδή είναι κάτω του ανακοινωμένου EBITDA, πάμε σε.... πώς το λένε κομψά; Downsizing, cost cutting, restructuring και άλλα τέτοια όμορφα σαν όρους. Εδώ και στα ΜΒΑ παντού το πρώτο πράγμα που μαθαίνεις σε managerial accounting αυτό είναι

Πάντα υπάρχουν εταρίες κάνουν downsizing.
Εγώ βλέπω εδώ που είμαι τώρα ότι κόβουν από παντού, αλλά είναι απόλυτα λογικό αφού τα λεφτά που έχουμε φτάνουν μέχρι ένα συγκεκριμένο μήνα του 2019 που δε θα γράψω ποιος είναι. :p

Από την άλλη το e-mail μου λαμβάνει μπόλικες προσφορές με πολύ καλά λεφτά αν αποφάσιζα να φύγω.
Επομένως για εμένα δεν είναι γενικό το downsizing αλλά έχει να κάνει με το αν η εκάστοτε εταιρία είναι βιώσιμη ή όχι.

chat1978
25-12-18, 13:45
Επειδή το ψάχνω να μετακομίσω Ολλανδία από Βέλγιο, θέλω να πεταχτώ στην Ολλανδία να πάρω μια Ολλανδική σιμ. Προφανώς και έχω βρει τους provider αλλά ψάχνω κάτι απλό σε prepaid που να κάνει topup από το website. Παλιά είχα μια σιμ κάρτα της λεμπάρα και ποτέ δεν δούλεψε το data της με τα τότε σχετικά πιο αγνωστα κινέζικα κινητά (Lenovo K3 Note και ένα προηγούμε που δεν θυμάμαι). Συνεπώς λέω να αποφύγω lebara αν και πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει θέμα πια λόγω διεθνοποιήσης των κινεζικών κινητών.

lewton
25-12-18, 14:52
Lebara και Lyca είναι οι πιο κλασικές επιλογές.
https://www.lycamobile.nl/en/
Την Lebara ήδη την ξέρεις.

Μην περιμένεις να ενθουσιαστείς από την ποιότητα των υπηρεσιών τους, όποια από τις 2 και να πάρεις, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μη δουλεύει. Απλά από την εμπειρία μου και με τις 2 στην Γερμανία, μπορεί να έχεις bugs στην ενεργοποίηση πακέτων κλπ.
Επίσης κάτι που έπαθα με Lyca χωρίς να ευθύνεται αυτή 100% και που μπορεί να συμβεί και με Lebara στην Γερμανία, είναι ότι κάποια μαγαζιά μεταναστών πουλάνε τις SIM ενεργοποιημένες μαζικά από αυτούς, οπότε ο αριθμός μετά δεν είναι στο όνομά σου. Αγόρασα μια SIM όταν είχα επισκέπτες για να την δώσω και μετά δε μπορούσα να συνδεθώ στο on-line account page γιατί ήταν ενεργοποιημένη σε e-mail που δε γνώριζα και αναγκαστικά την δούλευα μόνο με αγορά credit από σούπερ μάρκετ και ενεργοποίηση πακέτων μέσω μηνύματος. Και δεν ήταν στο όνομά μου ο αριθμός οπότε αν έχανα την SIM θα έχανα και τον αριθμό, το οποίο δεν με ενδιαφέρει για δεύτερο νούμερο αλλά δεν είναι ιδανικό για τον κύριο αριθμό σου.
Δεν ξέρω κατά πόσο το ίδιο συμβαίνει και στην Ολλανδία, οπότε πρόσεξέ το.

Πρόσεξε να μην πάρεις καρτοκινητό χωρίς roaming (έχουν εμφανιστεί τέτοια λόγω του κανονισμού για δωρεάν roaming στην ΕΕ) και προτείνω να κάνεις την ενεργοποίηση και να δουλέψεις τα data για πρώτη φορά ενώ είσαι στην Ολλανδία.

Αυτά τα ολίγα.

- - - Updated - - -

PS. Μόλις είδα ότι έχει βγει και η Ortel στην Ολλανδία.
https://www.ortel.nl/en/

Στην Γερμανία είναι το καρτοκινητό της επιλογής μου γιατί στα πακέτα της έχει και ενσωματωμένες κλήσεις προς όλη την ΕΕ. Δηλαδή με 30€ για 4 εβδομάδες δίνει 7GB Internet (νομίζω) και κάμποσα λεπτά κλήσεις προς Γερμανία και όλη την ΕΕ.

chat1978
25-12-18, 15:22
Lebara και Lyca είναι οι πιο κλασικές επιλογές.
https://www.lycamobile.nl/en/
Την Lebara ήδη την ξέρεις.

Μην περιμένεις να ενθουσιαστείς από την ποιότητα των υπηρεσιών τους, όποια από τις 2 και να πάρεις, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μη δουλεύει. Απλά από την εμπειρία μου και με τις 2 στην Γερμανία, μπορεί να έχεις bugs στην ενεργοποίηση πακέτων κλπ.
Επίσης κάτι που έπαθα με Lyca χωρίς να ευθύνεται αυτή 100% και που μπορεί να συμβεί και με Lebara στην Γερμανία, είναι ότι κάποια μαγαζιά μεταναστών πουλάνε τις SIM ενεργοποιημένες μαζικά από αυτούς, οπότε ο αριθμός μετά δεν είναι στο όνομά σου. Αγόρασα μια SIM όταν είχα επισκέπτες για να την δώσω και μετά δε μπορούσα να συνδεθώ στο on-line account page γιατί ήταν ενεργοποιημένη σε e-mail που δε γνώριζα και αναγκαστικά την δούλευα μόνο με αγορά credit από σούπερ μάρκετ και ενεργοποίηση πακέτων μέσω μηνύματος. Και δεν ήταν στο όνομά μου ο αριθμός οπότε αν έχανα την SIM θα έχανα και τον αριθμό, το οποίο δεν με ενδιαφέρει για δεύτερο νούμερο αλλά δεν είναι ιδανικό για τον κύριο αριθμό σου.
Δεν ξέρω κατά πόσο το ίδιο συμβαίνει και στην Ολλανδία, οπότε πρόσεξέ το.

Πρόσεξε να μην πάρεις καρτοκινητό χωρίς roaming (έχουν εμφανιστεί τέτοια λόγω του κανονισμού για δωρεάν roaming στην ΕΕ) και προτείνω να κάνεις την ενεργοποίηση και να δουλέψεις τα data για πρώτη φορά ενώ είσαι στην Ολλανδία.

Αυτά τα ολίγα.

- - - Updated - - -

PS. Μόλις είδα ότι έχει βγει και η Ortel στην Ολλανδία.
https://www.ortel.nl/en/

Στην Γερμανία είναι το καρτοκινητό της επιλογής μου γιατί στα πακέτα της έχει και ενσωματωμένες κλήσεις προς όλη την ΕΕ. Δηλαδή με 30€ για 4 εβδομάδες δίνει 7GB Internet (νομίζω) και κάμποσα λεπτά κλήσεις προς Γερμανία και όλη την ΕΕ.

Η αλήθεια είναι ότι ειχα ταλαιπωρηθεί με την lebara και γιαυτό σκέφτομαι κάποια πιο main stream εταιρία. Ουσιαστικά θέλω τον αριθμό για να δέχεται κλίσεις κάτι με το roaming τώρα είναι δωρεάν. Αντε ίσως και να κάνω κάποια κλίση από το Βέλγιο σε Ολλανδικό νούμερο. Σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις είμαι καλυμένος με την Βέλγικη σιμ λόγω eu roaming

leonalkalai
15-01-19, 20:41
Καλησπέρα,
θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει δουλέψει για εταιρία του εξωτερικού και τι διαδικασία χρειάστηκε για εφορία και χαρτιά.Πρόσφατα μου έχει γίνει πρόταση από εταιρία με έδρα Ισραήλ για παροχή υπηρεσιών ως remote customer support agent και περιμένουν να τους απαντήσω για άμεση πρόσληψη.Ο λογιστής μου είπε πως η εφορία θα μου πάρει το 48% από την αμοιβή μου όποια και να είναι αυτή.
Μπορώ μέσω wimbli χωρίς έναρξη επιχείρησης με ΑΦΜ;

8anos
15-01-19, 20:54
Καλησπέρα,
θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει δουλέψει για εταιρία του εξωτερικού και τι διαδικασία χρειάστηκε για εφορία και χαρτιά.Πρόσφατα μου έχει γίνει πρόταση από εταιρία με έδρα Ισραήλ για παροχή υπηρεσιών ως remote customer support agent και περιμένουν να τους απαντήσω για άμεση πρόσληψη.Ο λογιστής μου είπε πως η εφορία θα μου πάρει το 48% από την αμοιβή μου όποια και να είναι αυτή.
Μπορώ μέσω wimbli χωρίς έναρξη επιχείρησης με ΑΦΜ;

τι ειναι το wimbli;
Το 48% βγαίνει υπολογίζοντας και τα έξοδα της ασφάλισης ως μπλοκάκι;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
15-01-19, 21:06
Καλησπέρα,
θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει δουλέψει για εταιρία του εξωτερικού και τι διαδικασία χρειάστηκε για εφορία και χαρτιά.Πρόσφατα μου έχει γίνει πρόταση από εταιρία με έδρα Ισραήλ για παροχή υπηρεσιών ως remote customer support agent και περιμένουν να τους απαντήσω για άμεση πρόσληψη.Ο λογιστής μου είπε πως η εφορία θα μου πάρει το 48% από την αμοιβή μου όποια και να είναι αυτή.
Μπορώ μέσω wimbli χωρίς έναρξη επιχείρησης με ΑΦΜ;
Επειδή έχω μια υποψία πως ο λογιστής σου δεν το έψαξε (εσύ ξέρεις καλύτερα τι έκανε και τι όχι), ρίξε μια ματιά εδώ:
Σύμβαση αποφυγής διπλής φορολόγησης Ελλάδας-Ισραήλ (http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/ddos/sadf/FEK_ISRAIL.pdf)

sdikr
15-01-19, 22:33
Επειδή έχω μια υποψία πως ο λογιστής σου δεν το έψαξε (εσύ ξέρεις καλύτερα τι έκανε και τι όχι), ρίξε μια ματιά εδώ:
Σύμβαση αποφυγής διπλής φορολόγησης Ελλάδας-Ισραήλ (http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/ddos/sadf/FEK_ISRAIL.pdf)

Αυτό μάλλον ομως έχει να κάνει με το να είσαι στο Ισραήλ και όχι με remote να δουλεύεις απο την Ελλάδα

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
15-01-19, 22:52
Αυτό μάλλον ομως έχει να κάνει με το να είσαι στο Ισραήλ και όχι με remote να δουλεύεις απο την Ελλάδα
Δεν το άνοιξα να πω την αλήθεια αλλά νομίζω πως τα καλύπτει όλα

XTCgr
15-01-19, 23:00
Δεν το άνοιξα να πω την αλήθεια αλλά νομίζω πως τα καλύπτει όλα

Αν πρόκειται για remoted και δεν μένει Ισραήλ είναι αδύνατο να περάσει σε "κατοικος εξωτερικού" ώστε να ισχύει το σύμφωνο αποφυγής διπλής φορολόγησης

john dubi
15-01-19, 23:27
Lebara και Lyca είναι οι πιο κλασικές επιλογές.
https://www.lycamobile.nl/en/
Την Lebara ήδη την ξέρεις.


Χαχα Εγω εχω δυο Ελβετικες lycamobile σε gps τρακερς στη μοτοσυκλετα και το αυτοκινητο. Η ανωνυμη (αγορασμενη απο ricardo) κανει roaming, Η δηλωμενη οχι. Αλλο κουφο και αυτο. Οι ρυθμισεις και οι συσκευες ακριβως ιδιες!

Φανερός Πράκτωρ
15-01-19, 23:45
Καλησπέρα,
θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει δουλέψει για εταιρία του εξωτερικού και τι διαδικασία χρειάστηκε για εφορία και χαρτιά.Πρόσφατα μου έχει γίνει πρόταση από εταιρία με έδρα Ισραήλ για παροχή υπηρεσιών ως remote customer support agent και περιμένουν να τους απαντήσω για άμεση πρόσληψη.Ο λογιστής μου είπε πως η εφορία θα μου πάρει το 48% από την αμοιβή μου όποια και να είναι αυτή.
Μπορώ μέσω wimbli χωρίς έναρξη επιχείρησης με ΑΦΜ;

Καλά θα σου κάνει. Και Γερμανία-Γαλλία να είσαι, τόσο θα σου πάρουν αν είσαι υψηλόμισθος

@ ADSLgr.com All rights reserved.