PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 [124] 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

RASTAVIPER
15-01-19, 23:53
Αυτό μάλλον ομως έχει να κάνει με το να είσαι στο Ισραήλ και όχι με remote να δουλεύεις απο την Ελλάδα

Ξέρω πολλά άτομα δηλωμένα σε άλλες χώρες και να δουλεύουν από άλλες χώρες.
Οπότε γιατί να μην τον καλύπτει.

Όσο για την σιγουριά του λογιστή ότι θα χάσει το 48% μου φαίνεται λίγο μούφα. Δεν υπάρχουν κλίμακες εκεί, όπως στις περισσότερες χώρες;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
16-01-19, 00:23
Αν πρόκειται για remoted και δεν μένει Ισραήλ είναι αδύνατο να περάσει σε "κατοικος εξωτερικού" ώστε να ισχύει το σύμφωνο αποφυγής διπλής φορολόγησης
Το σύμφωνο περιγράφει ακριβώς σε ποιες περιπτώσεις πληρώνεις φόρο και στις 2 χώρες ή μόνο στη μία ;)
Όπως και να'χει όλες οι πληροφορίες που θέλει είναι εκεί και μόνο λογιστές που έτυχε να ασχοληθούν με τέτοιες περιπτώσεις, γνωρίζουν τι παίζει.

sdikr
16-01-19, 00:42
Ξέρω πολλά άτομα δηλωμένα σε άλλες χώρες και να δουλεύουν από άλλες χώρες.
Οπότε γιατί να μην τον καλύπτει.

Όσο για την σιγουριά του λογιστή ότι θα χάσει το 48% μου φαίνεται λίγο μούφα. Δεν υπάρχουν κλίμακες εκεί, όπως στις περισσότερες χώρες;

Μα δεν θα φορολογηθεί στο Ισραήλ, εδώ θα φορολογηθεί, εδώ για να μπορέσει να παρέχει αυτές τις υπηρεσίες θα πρέπει να κάνει έναρξη σαν ελεύθερος επαγγελματίας.

Ναι μπορεί να το κάνει κάποιος χωρίς να κάνει έναρξη, αλλα αν τον πιάσουνε δεν θα του αρέσει το αποτέλεσμα
έχεις δίκαιο ο λογιστής μάλλον έκανε λάθος, είναι παραπάνω απο 48%

chat1978
16-01-19, 00:49
Μα δεν θα φορολογηθεί στο Ισραήλ, εδώ θα φορολογηθεί, εδώ για να μπορέσει να παρέχει αυτές τις υπηρεσίες θα πρέπει να κάνει έναρξη σαν ελεύθερος επαγγελματίας.

Ναι μπορεί να το κάνει κάποιος χωρίς να κάνει έναρξη, αλλα αν τον πιάσουνε δεν θα του αρέσει το αποτέλεσμα
έχεις δίκαιο ο λογιστής μάλλον έκανε λάθος, είναι παραπάνω απο 48%

Τυπικά όμως θα πρέπει να δουλέψει λιγότερο από 180 μερές στο Ισραήλ όμως. Γνωρίζω άτομα που δουλεύαν freelance στο Βελγιο με μπλοκάκι ΤΖΜΕΔΕ μόνο 6 μήνες για να μην ξεπεράσουν αυτό το όριο.

sdikr
16-01-19, 00:50
Τυπικά όμως θα πρέπει να δουλέψει λιγότερο από 180 μερές στο Ισραήλ όμως. Γνωρίζω άτομα που δουλεύαν freelance στο Βελγιο με μπλοκάκι ΤΖΜΕΔΕ μόνο 6 μήνες για να μην ξεπεράσουν αυτό το όριο.

Δεν θα δουλέψει στο Ισραήλ, στην Ελλάδα θα δουλέψει, θα είναι κάτοικος Ελλάδας και θα παρέχει υποστήριξη μέσω remote στο Ισραήλ.

chat1978
16-01-19, 01:08
Δεν θα δουλέψει στο Ισραήλ, στην Ελλάδα θα δουλέψει, θα είναι κάτοικος Ελλάδας και θα παρέχει υποστήριξη μέσω remote στο Ισραήλ.

Ναι αλλά οι αποδείξεις θα κοπούν για εταιρεία στο εξωτερικό, σωστά; Το ίδιο πρόβλημα είχαν και τα παιδιά με το τσμεδε. Το κράτος δεν ήξερε αν παρεχαν τις υπηρεσίες εξ αποστάσεως ή τοπικά στο εξωτερικό. Τώρα, μπορεί και να κάνω και λάθος γιατί δεν ήταν δικό μου θέμα και δεν το έχω ψάξει προσωπικά. Το ανέφερα για τον φίλο να το έχει πιθανά υπόψη και να το ελέγξει.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
16-01-19, 01:20
Οι 180 μέρες έχουν να κάνουν (για το ΗΒ που έχω δει) με το που κατοικείς, όχι που παρέχεις υπηρεσίες.

Φανερός Πράκτωρ
16-01-19, 01:24
Ξέρω πολλά άτομα δηλωμένα σε άλλες χώρες και να δουλεύουν από άλλες χώρες.
Οπότε γιατί να μην τον καλύπτει.

Όσο για την σιγουριά του λογιστή ότι θα χάσει το 48% μου φαίνεται λίγο μούφα. Δεν υπάρχουν κλίμακες εκεί, όπως στις περισσότερες χώρες;

Καλά, εσυ είσαι κλασικό λαμόγιο. Δεν πιάνεσαι στο μέτρημα

RASTAVIPER
16-01-19, 08:26
Καλά, εσυ είσαι κλασικό λαμόγιο. Δεν πιάνεσαι στο μέτρημα ������

Κρ'ατα τους χαρακτηρισμούς για τον ευαυτο σου.
Επειδη εσυ δεν εχεις πετυχει αντιστοιχες καταστασεις, δεν γινεται ο αλλος λαμογιο.

Καταρχην υπαρχουν υπαλληλοι εταρειων που εχουν εδρα πχ Μαλτα/Κυπρο (και διεθυνση οικιας) και δουλευουν remotely απο οπου αλλου θελουν.
Για τον freelancer ή αλλες καταστασεις, υπαρχει μινιμουμ περιοδο διαμονης ανα χωρα. Πχ Κυπρο ειναι 2-3 μηνες και για αυτο εχω γνωρισει πολλους Digital Nomads στην Κυπρο με δουλειες οπως developers, affiliate marketing κλπ

PopManiac
16-01-19, 12:07
Δεν θα δουλέψει στο Ισραήλ, στην Ελλάδα θα δουλέψει, θα είναι κάτοικος Ελλάδας και θα παρέχει υποστήριξη μέσω remote στο Ισραήλ.

Ό,τι λέει ο Σπύρος εδώ.... Αλλοίμονο, αν ήταν έτσι τότε π.χ. εδώ στην Ιρλανδία θα έπρεπε το 50% του ιρλανδικού πληθυσμοί να δηλώνεται ως εργασία στο εξωτερικό

chat1978
16-01-19, 12:23
Ό,τι λέει ο Σπύρος εδώ.... Αλλοίμονο, αν ήταν έτσι τότε π.χ. εδώ στην Ιρλανδία θα έπρεπε το 50% του ιρλανδικού πληθυσμοί να δηλώνεται ως εργασία στο εξωτερικό

Οι Ιρλανδοί το offshoring δεν το κάνουν μέσω τοπικών ιρλανδικών εταιρειών; Έιναι όλοι ανεξάρτητη freelancers για το εξωτερικό;

PopManiac
16-01-19, 12:35
Οι Ιρλανδοί το offshoring δεν το κάνουν μέσω τοπικών ιρλανδικών εταιρειών; Έιναι όλοι ανεξάρτητη freelancers για το εξωτερικό;

Νομίζω ότι συγχέεις 2 πράγματα. Ο τόπος κατοικίας / εργασίας και ο εργοδότης / πελάτης και η κατοικία αυτού.

Αν μένω Ιρλανδία, έστω ως freelancer και έχω 100% μη Ιρλανδούς πελάτες, είμαι φορολογικός κάτοικος Ιρλανδίας και προφανώς υποκείμενο των φορολογικών διατάξεων και ποσοστών φορολογίας της χώρας.

Το ίδιο ισχύει και αν είμαι στην Ελλάδα. Η διπλή φορολόγηση δεν έχει να κάνει εδώ. Π.χ., διπλή φορολόγηση στη δική σου περίπτωση ως εργαζόμενος στο Βέλγιο θα έπαιζε αν η Ελλάδα ζητούσε μερίδιο από τα εισοδήματά σου ως εργαζόμενος στο Βέλγιο.

Πάντοτε ως ελ. επ., ως εργαζόμενος (employee) είναι κάπως διαφορετική η συζήτηση αλλά και πάλι είναι ο τόπος κατοικίας που καθοδηγεί τη φορολόγηση

lewton
16-01-19, 12:59
Τελείως παρενθετικά μιας και άλλες οι χώρες, ξέρω περίπτωση Γερμανού που μετακόμισε μόνιμα με τους γονείς και την κοπέλα του στην Κρήτη και συνέχισε να δουλεύει (home office) για την ίδια εταιρία όπου δούλευε πριν στο Βερολίνο, χωρίς να δηλώσει τίποτα στις γερμανικές ή ελληνικές αρχές.
Επομένως παραμένει επίσημα κάτοικος Γερμανίας, πληρώνει τους φόρους του και την κοινωνική ασφάλιση στη Γερμανία, και στην Ελλάδα είναι απλά επισκέπτης. Αλλά μεταξύ Γερμανίας-Ελλάδας κανείς δεν ελέγχει πόσες μέρες το χρόνο είναι εδώ.
Το μόνο θέμα είναι ότι στην Ελλάδα έχει ιατρική περίθαλψη ως τουρίστας και άρα κάλυψη μόνο για οτιδήποτε μπορεί να θεωρηθεί έκτακτο. Για κανονικές εξετάσεις και επισκέψεις σε γιατρό πρέπει να πηγαίνει Γερμανία, αλλά ούτως ή άλλως έχει συμφωνήσει με το αφεντικό του να πηγαίνει στο γραφείο 5 ημέρες το μήνα.

Καμία σχέση όμως η Γερμανία με το Ισραήλ.

Φανερός Πράκτωρ
16-01-19, 13:03
Τελείως παρενθετικά μιας και άλλες οι χώρες, ξέρω περίπτωση Γερμανού που μετακόμισε μόνιμα με τους γονείς και την κοπέλα του στην Κρήτη και συνέχισε να δουλεύει (home office) για την ίδια εταιρία όπου δούλευε πριν στο Βερολίνο, χωρίς να δηλώσει τίποτα στις γερμανικές ή ελληνικές αρχές.
Επομένως παραμένει επίσημα κάτοικος Γερμανίας, πληρώνει τους φόρους του και την κοινωνική ασφάλιση στη Γερμανία, και στην Ελλάδα είναι απλά επισκέπτης. Αλλά μεταξύ Γερμανίας-Ελλάδας κανείς δεν ελέγχει πόσες μέρες το χρόνο είναι εδώ.
Το μόνο θέμα είναι ότι στην Ελλάδα έχει ιατρική περίθαλψη ως τουρίστας και άρα κάλυψη μόνο για οτιδήποτε μπορεί να θεωρηθεί έκτακτο. Για κανονικές εξετάσεις και επισκέψεις σε γιατρό πρέπει να πηγαίνει Γερμανία, αλλά ούτως ή άλλως έχει συμφωνήσει με το αφεντικό του να πηγαίνει στο γραφείο 5 ημέρες το μήνα.

Καμία σχέση όμως η Γερμανία με το Ισραήλ.

Ναι.

Όπως και καλό είναι σε όλα να λέμε ποια είναι η νορμα και ποια η ταρζανιά.
Για να ξέρει και καθένας τι ευθύνες αναλαμβάνει σε κάθε επίπεδο.

Δεν είναι κριτική για αυτό που είπες, είναι ένα γενικότερο σχόλιο.

Xlapatsas
16-01-19, 13:43
Ό,τι λέει ο Σπύρος εδώ.... Αλλοίμονο, αν ήταν έτσι τότε π.χ. εδώ στην Ιρλανδία θα έπρεπε το 50% του ιρλανδικού πληθυσμοί να δηλώνεται ως εργασία στο εξωτερικό

Όταν έχεις χρόνο Pop κάνε μας μια πρώτη σύγκριση Βέλγιο - Ιρλανδία.
Απέρριψα μια πρόταση για Δουβλίνο πριν λίγο καιρό και θα με ενδιέφερε η γνώμη σου.

chat1978
16-01-19, 13:55
Τελείως παρενθετικά μιας και άλλες οι χώρες, ξέρω περίπτωση Γερμανού που μετακόμισε μόνιμα με τους γονείς και την κοπέλα του στην Κρήτη και συνέχισε να δουλεύει (home office) για την ίδια εταιρία όπου δούλευε πριν στο Βερολίνο, χωρίς να δηλώσει τίποτα στις γερμανικές ή ελληνικές αρχές.
Επομένως παραμένει επίσημα κάτοικος Γερμανίας, πληρώνει τους φόρους του και την κοινωνική ασφάλιση στη Γερμανία, και στην Ελλάδα είναι απλά επισκέπτης. Αλλά μεταξύ Γερμανίας-Ελλάδας κανείς δεν ελέγχει πόσες μέρες το χρόνο είναι εδώ.
Το μόνο θέμα είναι ότι στην Ελλάδα έχει ιατρική περίθαλψη ως τουρίστας και άρα κάλυψη μόνο για οτιδήποτε μπορεί να θεωρηθεί έκτακτο. Για κανονικές εξετάσεις και επισκέψεις σε γιατρό πρέπει να πηγαίνει Γερμανία, αλλά ούτως ή άλλως έχει συμφωνήσει με το αφεντικό του να πηγαίνει στο γραφείο 5 ημέρες το μήνα.

Καμία σχέση όμως η Γερμανία με το Ισραήλ.
Κάτι τέτοιο έκαναν και τα παιδιά στις Βρυξέλες με το ΤΣΜΕΔΕ. Το πρόβλημα τους δεν ήταν το Ελληνικό κράτος αλλά το Βέλγικο.


- - - Updated - - -


Όταν έχεις χρόνο Pop κάνε μας μια πρώτη σύγκριση Βέλγιο - Ιρλανδία.
Απέρριψα μια πρόταση για Δουβλίνο πριν λίγο καιρό και θα με ενδιέφερε η γνώμη σου.

Ναι ενδιαφέρονα θα έχει!

- - - Updated - - -


Ναι.

Όπως και καλό είναι σε όλα να λέμε ποια είναι η νορμα και ποια η ταρζανιά.
Για να ξέρει και καθένας τι ευθύνες αναλαμβάνει σε κάθε επίπεδο.

Δεν είναι κριτική για αυτό που είπες, είναι ένα γενικότερο σχόλιο.

Συμφωνώ. Εκτός άλλων, σου εξηγούν την νομοθεσία, σου εξηγούν τι επιτρέπεται και μετά βλέπεις ή ακούς για κάποιους άλλους που κάνουν κάτι τρελά και αναρωτιέσαι το νόμιμο της υπόθεσης.

PopManiac
16-01-19, 14:17
Τελείως παρενθετικά μιας και άλλες οι χώρες, ξέρω περίπτωση Γερμανού που μετακόμισε μόνιμα με τους γονείς και την κοπέλα του στην Κρήτη και συνέχισε να δουλεύει (home office) για την ίδια εταιρία όπου δούλευε πριν στο Βερολίνο, χωρίς να δηλώσει τίποτα στις γερμανικές ή ελληνικές αρχές.
Επομένως παραμένει επίσημα κάτοικος Γερμανίας, πληρώνει τους φόρους του και την κοινωνική ασφάλιση στη Γερμανία, και στην Ελλάδα είναι απλά επισκέπτης. Αλλά μεταξύ Γερμανίας-Ελλάδας κανείς δεν ελέγχει πόσες μέρες το χρόνο είναι εδώ.
Το μόνο θέμα είναι ότι στην Ελλάδα έχει ιατρική περίθαλψη ως τουρίστας και άρα κάλυψη μόνο για οτιδήποτε μπορεί να θεωρηθεί έκτακτο. Για κανονικές εξετάσεις και επισκέψεις σε γιατρό πρέπει να πηγαίνει Γερμανία, αλλά ούτως ή άλλως έχει συμφωνήσει με το αφεντικό του να πηγαίνει στο γραφείο 5 ημέρες το μήνα.

Καμία σχέση όμως η Γερμανία με το Ισραήλ.

Περιγράφεις καταστάσεις που ναι μεν αρκετοί ακολουθούν αλλά αν ανακαλυφθούν είναι έκνομες και πέφτει διοικητικό και φορολογικό πρόστιμο.

Κι εγώ γνωρίζω προσωπικά Έλληνες που δούλευαν ως contractors με την Επιτροπή στις Βρυξέλλες για χρόνια και σε εποχές που ήταν προ κρίσης και με πολύ χαμηλότερη φορολογία συγκριτικά με Βέλγιο δήλωναν Ελλάδα ή Κύπρο ως έδρα. Και νοικίαζαν διαμερίσματα Βρυξέλλες με τρίτα ονόματα, έφερναν αυτοκίνητα με ελληνικές πινακίδες και έπαιζαν διάφορα κόλπα, κλπ.

Μέχρι που ξεκίνησε από πέρυσι λόγω ειδικής συμφωνίας έλεγχος και από τις 2 (ή 3) φορολογικές αρχές και διασταυρώσεις και έχουν πέσει πρόστιμα μέχρι και 200 χιλιάρικα με αποτέλεσμα να τρέχουν και να μην προφταίνουν

chat1978
16-01-19, 16:32
Περιγράφεις καταστάσεις που ναι μεν αρκετοί ακολουθούν αλλά αν ανακαλυφθούν είναι έκνομες και πέφτει διοικητικό και φορολογικό πρόστιμο.

Κι εγώ γνωρίζω προσωπικά Έλληνες που δούλευαν ως contractors με την Επιτροπή στις Βρυξέλλες για χρόνια και σε εποχές που ήταν προ κρίσης και με πολύ χαμηλότερη φορολογία συγκριτικά με Βέλγιο δήλωναν Ελλάδα ή Κύπρο ως έδρα. Και νοικίαζαν διαμερίσματα Βρυξέλλες με τρίτα ονόματα, έφερναν αυτοκίνητα με ελληνικές πινακίδες και έπαιζαν διάφορα κόλπα, κλπ.

Μέχρι που ξεκίνησε από πέρυσι λόγω ειδικής συμφωνίας έλεγχος και από τις 2 (ή 3) φορολογικές αρχές και διασταυρώσεις και έχουν πέσει πρόστιμα μέχρι και 200 χιλιάρικα με αποτέλεσμα να τρέχουν και να μην προφταίνουν

Nice!!

tsigarid
16-01-19, 19:30
Ναι.

Όπως και καλό είναι σε όλα να λέμε ποια είναι η νορμα και ποια η ταρζανιά.
Για να ξέρει και καθένας τι ευθύνες αναλαμβάνει σε κάθε επίπεδο.

Δεν είναι κριτική για αυτό που είπες, είναι ένα γενικότερο σχόλιο.

Εδώ είναι όλη η ουσία. Αν κάνεις ότι προβλέπεται, ή κάνεις ταρζανιές. Αν πας με τους νόμους, ή είσαι λαμόγιο.

lewton
16-01-19, 20:00
Περιγράφεις καταστάσεις που ναι μεν αρκετοί ακολουθούν αλλά αν ανακαλυφθούν είναι έκνομες και πέφτει διοικητικό και φορολογικό πρόστιμο.

Κι εγώ γνωρίζω προσωπικά Έλληνες που δούλευαν ως contractors με την Επιτροπή στις Βρυξέλλες για χρόνια και σε εποχές που ήταν προ κρίσης και με πολύ χαμηλότερη φορολογία συγκριτικά με Βέλγιο δήλωναν Ελλάδα ή Κύπρο ως έδρα. Και νοικίαζαν διαμερίσματα Βρυξέλλες με τρίτα ονόματα, έφερναν αυτοκίνητα με ελληνικές πινακίδες και έπαιζαν διάφορα κόλπα, κλπ.

Μέχρι που ξεκίνησε από πέρυσι λόγω ειδικής συμφωνίας έλεγχος και από τις 2 (ή 3) φορολογικές αρχές και διασταυρώσεις και έχουν πέσει πρόστιμα μέχρι και 200 χιλιάρικα με αποτέλεσμα να τρέχουν και να μην προφταίνουν

Πολύ καλό που πέφτουν πρόστιμα, αλλά εσύ μιλάς για άτομα με συμβόλαιο εργασίας στο Βέλγιο.

PopManiac
16-01-19, 20:16
Πολύ καλό που πέφτουν πρόστιμα, αλλά εσύ μιλάς για άτομα με συμβόλαιο εργασίας στο Βέλγιο.

Καθόλου, μιλώ για contractors δλδ consultants με συμβόλαιο έργου με την Κομισιόν που στην τελική δεν έχει έδρα το Βέλγιο και εκείνοι έκαναν ταρζανιές με τη δική τους έδρα

leonalkalai
16-01-19, 21:58
https://www.winglio.com/

- - - Updated - - -

αυτό ακριβώς

- - - Updated - - -

Δεν θα δουλέψω στο Ισραήλ, στην Ελλάδα θα δουλέψω, θα είμαι κάτοικος Ελλάδας και θα παρέχω υποστήριξη μέσω remote στο Ισραήλ.

1.Αγοράζω μια μετοχή από την εταιρία Winglio και γίνομαι μέτοχος ύψους περίπου 170€ εφάπαξ.
2.Δηλώνω ως μέρισμα στην φορολογική δήλωση την πληρωμή αυτή στην Winglio.
3.Η εταιρία στο Ισραήλ πληρώνει το ποσό της αμοιβής μου κάθε μήνα στην winglio και αυτή κόβει τιμολόγιο στην εταιρία Ισραήλ.
4.Ζητάω withdraw από την winglio και παίρνω τα χρήματα στα χέρια μου.

Φανερός Πράκτωρ
16-01-19, 22:08
Και η εφορία;

chat1978
16-01-19, 22:10
https://www.winglio.com/

Βιτρίνα as a service

Πρόσφατα κοίταζα και εγώ για Ελ επαγγελματίας στο Βέλγιο. Έχω πεσει και εγώ σε κάποιες τέτοιες λύσεις.

Πάντως έχω αρχίσει να ψήνομαι για κάποια remote δουλειά και να ξεκινήσω ταξίδια με δουλειά. Ωραία ιδέα αλλά δύσκολα όταν παντρεμένος και τώρα ξυπνάμε. Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως είναι η πειθαρχία. Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ δεν μπορώ να στήσω εύκολα κωλο στο σπίτι. Και κρίνοντας από άλλους, γενικά λίγοι πιστεύω βγάζουν δουλειά εκτός και αν η δουλειά τους είναι email. Εξαρτάται φυσικά από την εκάστοτε διετία. Και θέλει και υποδομές το σπίτι.

leonalkalai
16-01-19, 22:13
Η εφορία δεν έχει να κάνει γιατί ανάμεσα σε εταιρίες του εξωτερικού γίνεται η τιμολόγηση.Οι αμοιβή είναι επειδή είσαι μέτοχος και λαμβάνεις μέρισμα.

- - - Updated - - -

Παρακαλώ αν κάποιος έχει κάνει remote δουλειά με εταιρία του εξωτερικού και έχει κάποια λύση να μας την αναφέρει.

Φανερός Πράκτωρ
16-01-19, 22:14
Η εφορία δεν έχει να κάνει γιατί ανάμεσα σε εταιρίες του εξωτερικού γίνεται η τιμολόγηση.Οι αμοιβή είναι επειδή είσαι μέτοχος και λαμβάνεις μέρισμα.

Σοβαρά τώρα, θα έχεις μετοχές 150 ευρώ και θα λαμβάνεις 1-2k ευρώ το μήνα και αυτό σε έλεγχο θα περάσει έτσι;
Και πες ότι περνάει, δε θα φορολογηθείς για τα έσοδα αυτά; Σε ποια χώρα;

leonalkalai
16-01-19, 22:16
Θα έχω φορολόγηση 15%

- - - Updated - - -

Αλλιώς αν το κάνω με ΕΦΚΑ - μπλοκάκι και πληρώνομαι 700€ τον μήνα θα είναι σαν να παίρνω 300€ αφού τα μισά θα πάνε στην εφορία.Απατεωνιά!

Φανερός Πράκτωρ
16-01-19, 22:20
Θα έχω φορολόγηση 15%
Σε ποια χώρα θα δηλώνονται & θα φορολογούνται;
Που θα είσαι φορολογικός κάτοικος; Λογικά Ελλάδας.
Είσαι σίγουρος ότι αν είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας μπορείς να έχεις εισοδήματα τέτοιου τύπου που φορολογούνται αλλού;

Αυτά πρέπει να στα ξεκαθαρίσει ένας λογιστής που να ξέρει.

Γιατί το όλο θέμα βρωμάει κομπίνα από μακρυά και το μόνο που συζητάμε τώρα είναι αν έχεις βρει παραθυράκι ή αν θα σου έρθει η καμπάνα και θα το φυσάς και δεν θα κρυώνει.

RASTAVIPER
16-01-19, 22:40
Βιτρίνα as a service

Πρόσφατα κοίταζα και εγώ για Ελ επαγγελματίας στο Βέλγιο. Έχω πεσει και εγώ σε κάποιες τέτοιες λύσεις.

Πάντως έχω αρχίσει να ψήνομαι για κάποια remote δουλειά και να ξεκινήσω ταξίδια με δουλειά. Ωραία ιδέα αλλά δύσκολα όταν παντρεμένος και τώρα ξυπνάμε. Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως είναι η πειθαρχία. Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ δεν μπορώ να στήσω εύκολα κωλο στο σπίτι. Και κρίνοντας από άλλους, γενικά λίγοι πιστεύω βγάζουν δουλειά εκτός και αν η δουλειά τους είναι email. Εξαρτάται φυσικά από την εκάστοτε διετία. Και θέλει και υποδομές το σπίτι.

Θέμα ατόμου είναι και όχι δουλειάς.
Κάθε Σάββατο συναντιέμαι γιa brunch με 15-20 άτομα από διάφορες χώρες της Ευρώπης που όλοι δουλεούουν remotely, κοινώς είναι Digital Nomads.
Από δουλειές, ότι θέλεις. Αλλος δική του εταιρεία στο Λονδίνο, άλλος στο Hong Kong, άλλος ανοίγει fund, άλλος υπάλληλος σε Crypto company, άλλος Digital Marketing, άλλος Amazon FBA.
Κάθονται 2-3 μήνες και μετά σε άλλη χώρα.
Μέσος όρος ηλικίας 25-30 και ναι οι περισσότεροι χωρίς μόνιμη σχέση.

leonalkalai
16-01-19, 22:44
RASTAVIPER αν έχουν κάποιο ανάλογο τρόπο χωρίς μπλοκάκι νόμιμο μπορούνε να μας πούνε;

sdikr
16-01-19, 23:01
https://www.winglio.com/

- - - Updated - - -

αυτό ακριβώς

- - - Updated - - -

Δεν θα δουλέψω στο Ισραήλ, στην Ελλάδα θα δουλέψω, θα είμαι κάτοικος Ελλάδας και θα παρέχω υποστήριξη μέσω remote στο Ισραήλ.

1.Αγοράζω μια μετοχή από την εταιρία Winglio και γίνομαι μέτοχος ύψους περίπου 170€ εφάπαξ.
2.Δηλώνω ως μέρισμα στην φορολογική δήλωση την πληρωμή αυτή στην Winglio.
3.Η εταιρία στο Ισραήλ πληρώνει το ποσό της αμοιβής μου κάθε μήνα στην winglio και αυτή κόβει τιμολόγιο στην εταιρία Ισραήλ.
4.Ζητάω withdraw από την winglio και παίρνω τα χρήματα στα χέρια μου.


Καλό είναι να διαβάζουμε τις συχνές ερωτήσεις

https://www.winglio.com/faq


Should users pay any personal taxes on money received from Winglio Company in their country?

Payments received from Winglio as secondary income or dividend users should report and pay the applicable taxes in their country of residence.

leonalkalai
16-01-19, 23:05
Ε ναι αυτό λέω αν το δηλώσεις ως μέρισμα 15% φόρος.Αν το δηλώσεις ως αμοιβή παροχής υπηρεσιών 48% φόρος.

chat1978
16-01-19, 23:21
Θέμα ατόμου είναι και όχι δουλειάς.
Κάθε Σάββατο συναντιέμαι γιa brunch με 15-20 άτομα από διάφορες χώρες της Ευρώπης που όλοι δουλεούουν remotely, κοινώς είναι Digital Nomads.
Από δουλειές, ότι θέλεις. Αλλος δική του εταιρεία στο Λονδίνο, άλλος στο Hong Kong, άλλος ανοίγει fund, άλλος υπάλληλος σε Crypto company, άλλος Digital Marketing, άλλος Amazon FBA.
Κάθονται 2-3 μήνες και μετά σε άλλη χώρα.
Μέσος όρος ηλικίας 25-30 και ναι οι περισσότεροι χωρίς μόνιμη σχέση.

Ρε μάν είπα κατι διαφορετικό; Φυσικά είναι θέμα ατόμου πρωτίστως αλλά και δουλειάς δευτερευόντως. Πώς να το κάνουμε. Δεν είναι όλες οι δουλειές για απόσταση. Επίσης αν ξέρεις 15-20 αυτοι είναι η εξαίρεση γιατί υπάρχουν χιλιάδες πίσω στις χώρες τους. Στην Αμερική που εδώ και χρόνια δουλεύουν από τα σπίτια τους στην μέση του πουθενά, η αποδοτικότητα έχει πέσει δραματικά. Τουλάχιστον αυτοί που συνεργαζομουν εγώ μαζί, πολύ λίγα. Βέβαια το μισό open source δουλεύει κατά βάση εξαποστασεως αλλά υπάρχουν και άλλες πτυχές.

Επειδή το θέμα της εξαποστασεως συνεργασίας με έχει στοιχειώσει, το έχω ψάξει το θέμα και έχω ρωτήσει για το πώς σε μια εποχή χωρίς σκαιπ κατάφερε η ανθρωπότητα να πάει στο φεγγάρι. Μια εποχή που η ανθρωπότητα πίστευε ότι όλα είναι δυνατά, η άπλη απάντηση είναι ότι ταξίδευαν απίστευτα πολύ για να είναι οι ομάδες στον ίδιο χώρο και να μπορούν να συνεννοηθούν και να λύσουν τα προβλήματα τους το γρήγορο και αποδοτικότερο δυνατό.

8anos
17-01-19, 08:21
Ε ναι αυτό λέω αν το δηλώσεις ως μέρισμα 15% φόρος.Αν το δηλώσεις ως αμοιβή παροχής υπηρεσιών 48% φόρος.

Ο λογιστής σου τι λέει για την λύση του winglio;

xhaos
17-01-19, 10:19
Βιτρίνα as a service

Πρόσφατα κοίταζα και εγώ για Ελ επαγγελματίας στο Βέλγιο. Έχω πεσει και εγώ σε κάποιες τέτοιες λύσεις.

Πάντως έχω αρχίσει να ψήνομαι για κάποια remote δουλειά και να ξεκινήσω ταξίδια με δουλειά. Ωραία ιδέα αλλά δύσκολα όταν παντρεμένος και τώρα ξυπνάμε. Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως είναι η πειθαρχία. Δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ δεν μπορώ να στήσω εύκολα κωλο στο σπίτι. Και κρίνοντας από άλλους, γενικά λίγοι πιστεύω βγάζουν δουλειά εκτός και αν η δουλειά τους είναι email. Εξαρτάται φυσικά από την εκάστοτε διετία. Και θέλει και υποδομές το σπίτι.

γενικά το δουλειά απο το σπίτι ειδικά αν είσαι παντρεμένος είναι no go...... εχω δυο περιπτώσεις φίλων:
1. Η γυναίκα του overtimes στη δουλεία της, αυτός overtimes στο σπίτι. Όταν ήταν free το βράδυ ο ένας ήθελε πάση θυσία να βγει εξω ή γυναίκα του πάση θυσία να κάτσει σπίτι να πεθάνει. λογικά και τα δυο. αποτέλεσμα τελικά διαζύγιο.
2. Και οι δυο σπιτι (η γυναίκα δεν δούλευε), και τελικά άρχισαν να τρώγονται μεταξύ τους γιατί δεν ειναι δυνατό να είσαι 24/7 με έναν άνθρωπο, ούτε καν με τα παιδιά σου.

οσο αφορά το σενάριο digital nomad, εχει πλάκα για λίγο καιρό. Ο λογαριασμός όμως είναι πολύ μεγάλος, δεν προχωράς να κάνεις σχέσεις, οικογένεια κλπ.... επιπρόσθετα (και αυτο το αντιμετωπίζω πάρα πολύ) για να βγει κάποια non trivial δουλειά, πρέπει να υπάρχει ομάδα, δεν γίνεται διαφορετικά. αυτό αυτόματα σημαίνει οτι σαν nomad δεν θα εμπλακείς σε σοβαρά work packages, το οποίο είναι πρόβλημα για το cv και την επαγγελματική εξέλιξη.

chat1978
17-01-19, 11:28
οσο αφορά το σενάριο digital nomad, εχει πλάκα για λίγο καιρό. Ο λογαριασμός όμως είναι πολύ μεγάλος, δεν προχωράς να κάνεις σχέσεις, οικογένεια κλπ....


επιπρόσθετα (και αυτο το αντιμετωπίζω πάρα πολύ) για να βγει κάποια non trivial δουλειά, πρέπει να υπάρχει ομάδα, δεν γίνεται διαφορετικά. αυτό αυτόματα σημαίνει οτι σαν nomad δεν θα εμπλακείς σε σοβαρά work packages, το οποίο είναι πρόβλημα για το cv και την επαγγελματική εξέλιξη.

Ουσιαστικά περιγράφεις το πρόβλημα της μετανάστευσης. Μεγάλο κεφάλαιο αλλά είναι εκτός θέματος.

Θα συμφωνήσω για την ομάδα αλλά σε κάποιο βαθμό μας θεωρούν και δεινόσαυρους που σκεφτόμαστε έτσι. Αυτή η λογική είναι κόκκινο πανί για όλους όσους ονειρεύονται φθηνά offnearshore κόλπα. Και αυτό μεγάλη κουβέντα.

Αν θες τα συζητάμε σε άλλο νήμα ή σε μήνυμα

RASTAVIPER
17-01-19, 11:33
RASTAVIPER αν έχουν κάποιο ανάλογο τρόπο χωρίς μπλοκάκι νόμιμο μπορούνε να μας πούνε;

Φίλε μου θέσε την ερώτηση σου όσο πιο συγκεκριμένα γίνεται στα αγγλικά και θα το ρωτήσω αυτό το Σάββατο.
Πλέον εγώ διοργανωνω τις συναντήσεις των Digital Nomads κάθε Σάββατο στην Λάρνακα και είμαι και ο μόνος Έλληνας στα meetings.

Πάντως αν είσαι κάτω των 30αντα είναι τρομερή η ζωή που κάνουν. Ένας από τους Δανούς που γνώρισα, πληρώνεται με 2.000€/μήνα από το κράτος της Δανία για κάποια project που τρέχει remotely, έξτρα από τα λεφτά της δουλειάς του.
Παράλληλα κάθε 2 μήνες βρίσκει διαφορετική Ρωσίδα και πάνε εξωτερικό για μερικές βδομάδες.
Ζωάρα λέμε!! :p:lol:

chat1978
17-01-19, 12:05
Φίλε μου θέσε την ερώτηση σου όσο πιο συγκεκριμένα γίνεται στα αγγλικά και θα το ρωτήσω αυτό το Σάββατο.
Πλέον εγώ διοργανωνω τις συναντήσεις των Digital Nomads κάθε Σάββατο στην Λάρνακα και είμαι και ο μόνος Έλληνας στα meetings.

Πάντως αν είσαι κάτω των 30αντα είναι τρομερή η ζωή που κάνουν. Ένας από τους Δανούς που γνώρισα, πληρώνεται με 2.000€/μήνα από το κράτος της Δανία για κάποια project που τρέχει remotely, έξτρα από τα λεφτά της δουλειάς του.
Παράλληλα κάθε 2 μήνες βρίσκει διαφορετική Ρωσίδα και πάνε εξωτερικό για μερικές βδομάδες.
Ζωάρα λέμε!! :p:lol:
Να σε ρωτήσω κάτι που ίσως έχετε συζητήσει με παραδείγμα το Βέλγιο. Στο Βέλγιο, άδεια παραμονής δεν παίρνεις χωρίς δουλειά στο Βέλγιο είτε σαν Ελεύθερος Επαγγελματίας ή Ιδιωτικος Υπαλληλος. Τυπικά δεν μπορείς να μείνεις στο Βέλγιο πάνω από 3 μήνες αλλά λόγω Σένγκεν δεν μπορούν να το ελέγξουν. Στην χειρότερη, λες ότι πηγές για καφέ στην Ολλανδία και γύρισες. Όμως, υπάρχει θέμα. Αυτός από την Δανία δεν δουλεύει για την Κύπρο αλλά για την Δανία αλλά μένει στην Κύπρο. Μήπως χρειάζεται και την αντίστοιχη σε νομικό πλαίσιο χώρα; Για την Ελλάδα πχ δεν γνωρίζω.

Έχω γνωρίσει και εγώ άτομα που έχουν κάνει αντίστοιχα στην Ασία και Ωκεανία. Κάποιοι δούλευαν εκεί και κάποιοι ήταν τουρίστες/εργαζόμενοι εξαποστασεως. Οι τελευταίοι έπρεπε να αλλάζουν χώρα συχνά μόλις ξεπερνούσαν την τουριστική άδεια παραμονής.

Φανερός Πράκτωρ
18-01-19, 02:20
Παράλληλα κάθε 2 μήνες βρίσκει διαφορετική Ρωσίδα και πάνε εξωτερικό για μερικές βδομάδες.
Ζωάρα λέμε!! :p:lol:

Ανάλογα πως το βλέπει κανείς. Για εμένα αυτό είναι η επιτομή του λουμπενισμού.

- - - Updated - - -

Για να ακούσουμε και τις λύσεις των επιχειρηματιών-εραστών Ρωσίδων του Σαββατοκύριακου :p

RASTAVIPER
18-01-19, 08:36
Να σε ρωτήσω κάτι που ίσως έχετε συζητήσει με παραδείγμα το Βέλγιο. Στο Βέλγιο, άδεια παραμονής δεν παίρνεις χωρίς δουλειά στο Βέλγιο είτε σαν Ελεύθερος Επαγγελματίας ή Ιδιωτικος Υπαλληλος. Τυπικά δεν μπορείς να μείνεις στο Βέλγιο πάνω από 3 μήνες αλλά λόγω Σένγκεν δεν μπορούν να το ελέγξουν. Στην χειρότερη, λες ότι πηγές για καφέ στην Ολλανδία και γύρισες. Όμως, υπάρχει θέμα. Αυτός από την Δανία δεν δουλεύει για την Κύπρο αλλά για την Δανία αλλά μένει στην Κύπρο. Μήπως χρειάζεται και την αντίστοιχη σε νομικό πλαίσιο χώρα; Για την Ελλάδα πχ δεν γνωρίζω.

Έχω γνωρίσει και εγώ άτομα που έχουν κάνει αντίστοιχα στην Ασία και Ωκεανία. Κάποιοι δούλευαν εκεί και κάποιοι ήταν τουρίστες/εργαζόμενοι εξαποστασεως. Οι τελευταίοι έπρεπε να αλλάζουν χώρα συχνά μόλις ξεπερνούσαν την τουριστική άδεια παραμονής.
Αν με ρωτάς για την άδεια παραμονής, τότε φυσικά αλλάζει ανάλογα με την χώρα για τους local based.
Πχ η Κύπρος προτιμάται από πολλούς ξένους γιατί έχει μόνο 2-3 μήνες παραμονή, ενώ η Μάλτα (που πολλοί την σκέφτονται εναλλακτικά της Κύπρου) έχει 6 μήνες. Τώρα πώς αποδεικνύεται η παραμονή εκεί, δεν το έχω ψάξει.
Αλλά δεν υπάρχει περιορισμός στο ότι πρέπει να φύγουν μετά από κάποια περίοδο όπως στο παράδειγμά σου.

chat1978
18-01-19, 16:15
Αν με ρωτάς για την άδεια παραμονής, τότε φυσικά αλλάζει ανάλογα με την χώρα για τους local based.
Πχ η Κύπρος προτιμάται από πολλούς ξένους γιατί έχει μόνο 2-3 μήνες παραμονή, ενώ η Μάλτα (που πολλοί την σκέφτονται εναλλακτικά της Κύπρου) έχει 6 μήνες. Τώρα πώς αποδεικνύεται η παραμονή εκεί, δεν το έχω ψάξει.
Αλλά δεν υπάρχει περιορισμός στο ότι πρέπει να φύγουν μετά από κάποια περίοδο όπως στο παράδειγμά σου.

Νομίζω είναι τα ίδια. Αν η άδεια παραμονής λέει 3 μήνες, τότε στους 3 μήνες πρέπει να εξέλθεις της χώρας τυπικά. Βέβαια, εντός Σένγκεν αυτό δεν γίνεται αλλά για την Κύπρο πχ θα ήταν πανεύκολο καθώς δεν πας σε άλλη Σένγκεν χώρα χωρίς αεροπλάνο. Δεν είναι σαν να πάω μια βόλτα εγώ στην Ολλανδία, Γερμανία, Λουξεμβούργο ή Γαλλία εντός του 2ωρου. Το ερώτημα είναι πόσο ελέγχεται και πόσο τα στραβά μάτια κάνει πχ η Κύπρος.

xhaos
18-01-19, 20:55
Για να γραφτώ δου εξωτερικού τι πρέπει να έχω? Θα παρέχω υπηρεσίες remote με δυνατότητα αν θέλω να πάω Ισπανία. Ενω ταυτόχρονα εχω δουλειά εδω, οπότε κοιτάζω επιλογές μου και μήπως με συμφέρει να παρατήσω τους εδω...

8anos
18-01-19, 21:31
Αν εργάζεσαι και μένεις στην Ελλάδα δεν μπορείς να μεταφερθείς στην ΔΟΥ εξωτερικού

chat1978
18-01-19, 21:45
Πρέπει να έχεις μόνιμη κατοικία στο εξωτερικό και να πληρώνεις φόρο εκεί. Ακόμα και έτσι υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί, όπως για παράδειγμα αν έχεις κάποια οικονομικά συμφέροντα στην Ελλάδα.

xhaos
18-01-19, 21:50
Θα πρέπει να έχω μηδέν επαγγελματικά εισόδημα από Ελλάδα? Το ρωτάω γιατί δεν θέλω να τους παρατήσω με 2 weeks notice ,γιατί οι σχέσεις με τον προϊστάμενο είναι φιλικές.

8anos
18-01-19, 22:05
Θα πρέπει να έχω μηδέν επαγγελματικά εισόδημα από Ελλάδα? Το ρωτάω γιατί δεν θέλω να τους παρατήσω με 2 weeks notice ,γιατί οι σχέσεις με τον προϊστάμενο είναι φιλικές.

Πρέπει να μένεις στο εξωτερικό για 6μηνες +1 μέρα ανά έτος (183 μέρες) και να μην έχεις επαγγελματική δραστηριότητα στην Ελλάδα και μέχρι πρότινος ούτε να μένει η οικογένεια στην Ελλάδα.

xhaos
18-01-19, 22:44
Ευχαριστώ :oneup:

XTCgr
18-01-19, 23:00
Για να γραφτώ δου εξωτερικού τι πρέπει να έχω? Θα παρέχω υπηρεσίες remote με δυνατότητα αν θέλω να πάω Ισπανία. Ενω ταυτόχρονα εχω δουλειά εδω, οπότε κοιτάζω επιλογές μου και μήπως με συμφέρει να παρατήσω τους εδω...

Εδώ είσαι...τσεκ τα συνημμένα.Αυτα μου ζήτησε η Δ' ΔΟΥ Θεσσαλονίκης

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
18-01-19, 23:03
Το ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ πολύ το γουστάρω!
BTW xhaos ρώτα και τον Ιθπανό αν μπορείς να του κόβεις αποδείξεις και να κάνεις έναρξη επιχείρησης στην Ελλάδα αντί να σε προσλάβει σαν μισθωτό. Μπορεί και να συμφέρει να το κάνεις έτσι.

XTCgr
18-01-19, 23:19
Πρέπει να μένεις στο εξωτερικό για 6μηνες +1 μέρα ανά έτος (183 μέρες) και να μην έχεις επαγγελματική δραστηριότητα στην Ελλάδα και μέχρι πρότινος ούτε να μένει η οικογένεια στην Ελλάδα.

Παιδιά αυτό με το 180+1 δεν το τσεκάρουν! Εγώ που μένω Μόσχα και οπότε μπαινοβγαίνω Ρωσία μου σφραγίζουν το διαβατήριο(οπότε εύκολα μπορούν να τσεκάρουν διάρκεια παραμονής στο εξωτερικό) δεν θέλησαν να δουν διαβατήριο. Πόσο μάλλον όταν μένεις ΕΕ και δεν φαίνεται σε κάποιο επίσημο έγγραφο ποτέ μπαινοβγαίνεις. Στα δικαιολογητικά που πόσταρα επίσης δεν το ζητάνε.

- - - Updated - - -

Και επίσης τρελό ξεσκαρτάρισμα στις φορολογικές δηλώσεις παρελθοντικών ετών προ εγκρισης της μεταφοράς - μου βάλανε προστιμο 100 ευρώ για μια παπάρια του λογιστή μου για το έτος 2013

- - - Updated - - -


Το ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ πολύ το γουστάρω!
BTW xhaos ρώτα και τον Ιθπανό αν μπορείς να του κόβεις αποδείξεις και να κάνεις έναρξη επιχείρησης στην Ελλάδα αντί να σε προσλάβει σαν μισθωτό. Μπορεί και να συμφέρει να το κάνεις έτσι.

Έτσι! Το κρίσιμο είναι το "πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας"... Από εκεί και πέρα αρχίζουν τα ενδεικτικά! :D

- - - Updated - - -

Επίσης σε ερώτηση στην πρεσβεία εδώ, οι προξενικές αρχές δεν δίνουν (πλέον) πιστοποιητικά παραμονής στο εξωτερικό... αυτά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.