PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 [125] 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

RASTAVIPER
19-01-19, 03:13
Παιδιά αυτό με το 180+1 δεν το τσεκάρουν! Εγώ που μένω Μόσχα και οπότε μπαινοβγαίνω Ρωσία μου σφραγίζουν το διαβατήριο(οπότε εύκολα μπορούν να τσεκάρουν διάρκεια παραμονής στο εξωτερικό) δεν θέλησαν να δουν διαβατήριο. Πόσο μάλλον όταν μένεις ΕΕ και δεν φαίνεται σε κάποιο επίσημο έγγραφο ποτέ μπαινοβγαίνεις. Στα δικαιολογητικά που πόσταρα επίσης δεν το ζητάνε.

- - - Updated - - -

Και επίσης τρελό ξεσκαρτάρισμα στις φορολογικές δηλώσεις παρελθοντικών ετών προ εγκρισης της μεταφοράς - μου βάλανε προστιμο 100 ευρώ για μια παπάρια του λογιστή μου για το έτος 2013

- - - Updated - - -



Έτσι! Το κρίσιμο είναι το "πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας"... Από εκεί και πέρα αρχίζουν τα ενδεικτικά! :D

- - - Updated - - -

Επίσης σε ερώτηση στην πρεσβεία εδώ, οι προξενικές αρχές δεν δίνουν (πλέον) πιστοποιητικά παραμονής στο εξωτερικό... αυτά.

Τι δουλειά έχει η πρεσβεία εδώ;
Το πιστοποιητικό παραμονής σε χώρα εξωτερικού το παίρνεις από την ελληνική πρεσβεία της χώρας που μένεις.

tsigarid
19-01-19, 05:50
Τι δουλειά έχει η πρεσβεία εδώ;
Το πιστοποιητικό παραμονής σε χώρα εξωτερικού το παίρνεις από την ελληνική πρεσβεία της χώρας που μένεις.

"Εδώ" εννοεί τη Μόσχα. Επίσης, εγώ είμαι Νέα Υόρκη, πως ξέρει η πρεσβεία μου ότι μένω εδώ, αν δεν έχω πάει ποτέ; Δεν είμαι υποχρεωμένος να πάω.

XTCgr
19-01-19, 09:22
παλιότερα μπορούσες πχ να πας στις προξενικές αρχές της Μόσχας και να σου δώσουν ένα πιστοποιητικό οτι διαμένες στην Μόσχα, οπότε αυτό μπορούσες να το προσκομίσεις ως αποδεικτικό στην εφορία - βλέπε για χρήση ως "ενδεικτικό" στα δικαιολογητικά

RASTAVIPER
19-01-19, 09:49
"Εδώ" εννοεί τη Μόσχα. Επίσης, εγώ είμαι Νέα Υόρκη, πως ξέρει η πρεσβεία μου ότι μένω εδώ, αν δεν έχω πάει ποτέ; Δεν είμαι υποχρεωμένος να πάω.

Υποχρεωμένος ίσως όχι αλλά είναι αρκετά σημαντικό.
Καλό να είσαι δηλωμένος, σε περίπτωση ανάγκης μπορεί να βοηθήσουν ή να ενημερώσουν για δραστηριότητες σχετικά με τους Έλληνες του εξωτερικού, άσε που σίγουρα θα χρειαστείς κάποια έγγραφα όσο καιρό μένεις έξω, οπότε την επίσκεψη δεν την γλυτώνεις.

XTCgr
19-01-19, 12:55
Υποχρεωμένος ίσως όχι αλλά είναι αρκετά σημαντικό.
Καλό να είσαι δηλωμένος, σε περίπτωση ανάγκης μπορεί να βοηθήσουν ή να ενημερώσουν για δραστηριότητες σχετικά με τους Έλληνες του εξωτερικού, άσε που σίγουρα θα χρειαστείς κάποια έγγραφα όσο καιρό μένεις έξω, οπότε την επίσκεψη δεν την γλυτώνεις.

και σε αυτό αρνητικά απάντησαν :p
"χρειάζεται να γραφτώ σε κάποιο μητρώο, να δηλώσω κατοικία για περίπτωση ανάγκης κτλ? - όχι, δεν χρειάζεται" ελληνικό δημόσιο! :lol:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
19-01-19, 13:22
και σε αυτό αρνητικά απάντησαν :p
"χρειάζεται να γραφτώ σε κάποιο μητρώο, να δηλώσω κατοικία για περίπτωση ανάγκης κτλ? - όχι, δεν χρειάζεται" ελληνικό δημόσιο! :lol:Ρε συ πολυ relaxed αυτη η Δ' τελικά!

XTCgr
19-01-19, 15:57
Ρε συ πολυ relaxed αυτη η Δ' τελικά!

οχι το παραπάνω ήταν στιχομυθία με υπάλληλο στο προξενείο της Μόσχας. Στην εφορία δηλώνεις κανονικά νέο τόπο κατοικίας κτλ

leonalkalai
21-01-19, 16:18
Για το https://winglio.com και κάθε τύπου τέτοιο κόκκινο λέει ο λογιστής. Τζιιιιζ μην ακουμπάς.

Veldrin
07-02-19, 23:03
Αναρωτιόμουν αν έχουμε κάποιον από εδώ στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα (ΗΑΕ).

Έχω μια πρόταση από πανεπιστήμιο της χώρας για εργασία ως assistant Professor με περίπου 30.000 AED (dirham) το μήνα και ένα αρκετά ενδιαφέρον εξτρα πακέτο μετακόμισης, περίθαλψης.

1. Είναι αρκετά σε σχέση με το κόστος ζωής καθώς θα θέλω τουλάχιστον 3άρι σπίτι (γυναίκα-παιδί-γραφείο).
2. Η ζωή παλεύεται ή θα κόψω τις φλέβες μου σε σύντομο χρονικό ορίζοντα;
3. Οι προσφορές του εργοδότη σηκώνουν διαπραγμάτευση ή θα πέσω σε κανένα τοίχο διαφορετικής κουλτούρας;
4. Αξίζει η εμπειρία ή τους expats τους έχουν σα τους εργάτες που φέρνουν να τους χτίσουν τα κτίρια;

Thanks in advance.

chat1978
07-02-19, 23:56
Αναρωτιόμουν αν έχουμε κάποιον από εδώ στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα (ΗΑΕ).

Έχω μια πρόταση από πανεπιστήμιο της χώρας για εργασία ως assistant Professor με περίπου 30.000 AED (dirham) το μήνα και ένα αρκετά ενδιαφέρον εξτρα πακέτο μετακόμισης, περίθαλψης.

1. Είναι αρκετά σε σχέση με το κόστος ζωής καθώς θα θέλω τουλάχιστον 3άρι σπίτι (γυναίκα-παιδί-γραφείο).
2. Η ζωή παλεύεται ή θα κόψω τις φλέβες μου σε σύντομο χρονικό ορίζοντα;
3. Οι προσφορές του εργοδότη σηκώνουν διαπραγμάτευση ή θα πέσω σε κανένα τοίχο διαφορετικής κουλτούρας;
4. Αξίζει η εμπειρία ή τους expats τους έχουν σα τους εργάτες που φέρνουν να τους χτίσουν τα κτίρια;

Thanks in advance.

Καλό είναι να γίνεις πιο συγκεκριμένος για το ποιο εμιράτο. Γενικά είναι αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους και μου έχουν πει ότι αυτό του Ντουμπάι και Αμπού Ντάμπι είναι τα καλύτερα. Ένας εδώ στο Βέλγιο που πέρασε κάποια χρόνια εκεί ήταν πολύ ενθουσιώδης. Ανέφερε ασφάλεια και ότι είναι τίγκα στους ξένους. Απλά είπε ότι δεν θα γίνεις ποτέ ντόπιος.

Veldrin
08-02-19, 00:12
Καλό είναι να γίνεις πιο συγκεκριμένος για το ποιο εμιράτο. Γενικά είναι αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους και μου έχουν πει ότι αυτό του Ντουμπάι και Αμπού Ντάμπι είναι τα καλύτερα. Ένας εδώ στο Βέλγιο που πέρασε κάποια χρόνια εκεί ήταν πολύ ενθουσιώδης. Ανέφερε ασφάλεια και ότι είναι τίγκα στους ξένους. Απλά είπε ότι δεν θα γίνεις ποτέ ντόπιος.

Είναι στο Dubai. Δε θα περίμενα ποτέ να ενσωματωθώ σε αυτή την κοινωνία να σου πώ την αλήθεια, ειδικά όταν δεν μιλάς τη native γλώσσα.

tsigarid
08-02-19, 00:17
Θα ζεις σε campus (westerners ghetto) ή σε κάποια πόλη; Ο τρόπος ζωής ανάμεσα στα δύο διαφέρει συγκλονιστικά πολύ. Δεν ξέρω από Dubai, αλλά στη Σαουδική Αραβία που έχω πάει δεν θα έμενα εκτός campus, αλλά εκεί είναι πιο άγρια τα πράγματα απ' ότι το "χαλαρό" Dubai.

RASTAVIPER
08-02-19, 00:22
Αναρωτιόμουν αν έχουμε κάποιον από εδώ στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα (ΗΑΕ).

Έχω μια πρόταση από πανεπιστήμιο της χώρας για εργασία ως assistant Professor με περίπου 30.000 AED (dirham) το μήνα και ένα αρκετά ενδιαφέρον εξτρα πακέτο μετακόμισης, περίθαλψης.

1. Είναι αρκετά σε σχέση με το κόστος ζωής καθώς θα θέλω τουλάχιστον 3άρι σπίτι (γυναίκα-παιδί-γραφείο).
2. Η ζωή παλεύεται ή θα κόψω τις φλέβες μου σε σύντομο χρονικό ορίζοντα;
3. Οι προσφορές του εργοδότη σηκώνουν διαπραγμάτευση ή θα πέσω σε κανένα τοίχο διαφορετικής κουλτούρας;
4. Αξίζει η εμπειρία ή τους expats τους έχουν σα τους εργάτες που φέρνουν να τους χτίσουν τα κτίρια;

Thanks in advance.

Κανείς που ξέρω δεν πάει εκεί με γυναίκα και παιδί.
Ξέρω 3 περιπτώσεις όπου όλοι πήγαν μόνοι τους.
Είτε άφησαν οικογένεια πίσω, είτε τις κοπελιές τους.

Και μόνο για μισθούς, 100κ+/χρόνο

chat1978
08-02-19, 00:33
Είναι στο Dubai. Δε θα περίμενα ποτέ να ενσωματωθώ σε αυτή την κοινωνία να σου πώ την αλήθεια, ειδικά όταν δεν μιλάς τη native γλώσσα.

Ο τύπος μου έλεγε πάντως ότι δεν υπάρχει λόγος. Υπάρχουν άπειροι xpat και ειδικά Ινδοί. Οι ίδιοι οι ντόπιοι ουσιαστικά τα ξύνουν, είναι όλοι μαντζερ και καλά, τις καλες δουλειές τις έχουν ξένοι και τις δουλειές αγγαρεία κυρίως Ινδοί, και Σρι Λάνκανοι. Όσες φορές έχω περάσει από τα δύο αεροδρόμια, στην πίστα έχει ένα στρατό από ινδούς στην πίστα και δεν βλέπεις ντόπιο να δουλεύει στο κτίριο μέσα.

Nassos83
08-02-19, 00:56
Αντέχεις αμμοθύελες, φοβερή ζέστη το πρωϊ και κρύο το βράδυ; Αραβικά δεν πολύχρειάζονται αφού εκεί τα Αγγλικά είναι σχεδόν lingua franca, όντας πρώην Βρετανική αποικία.

Σίγουρα δεν είναι Σαουδική Αραβία, αλλά αν τολμήσεις και πάς φορώντας σταυρούς στο βγάζουν στο αεροδρόμιο και τον πατάνε. Ως Δυτικός περνάς χάρμα, οι μετανάστες από Μπαγκλαντές-Πακιστάν ζούν σε compounds και κάτω από απάνθρωπες συνθήκες.

Για τα επαγγελματικά ας γράψουν μέλη που δουλεύουν/δούλεψαν εκεί.

Veldrin
08-02-19, 01:10
Ok, άρα πάνω κάτω τίποτα εξαιρετικά extreme. Η γυναίκα είναι μεγάλο κομάντο και δεν τη φοβάμαι (πρώην αεροσυνοδός στην TUI, έχει φάει ταξίδια και expat με το κουτάλι σε Αφρική και Λατ. Αμερική). Το μικρό κομάντο αναμένεται να έρθει στον κόσμο το καλοκαίρι ;)

Όσο για σταυρούς και μισοφέγγαρα, δεν είναι κάτι που με αφορά ή με ενδιαφέρει να πώ την αλήθεια. Αμα τον πατάνε να βάλουμε και κανένα σταφύλι να μην πάει τσάμπα η προσπάθεια.

@tsigarid κατοικία εκτός campus με επιδότηση 1/3 του ενοικίου.

MitsosDaBest13
08-02-19, 02:32
Ok, άρα πάνω κάτω τίποτα εξαιρετικά extreme. Η γυναίκα είναι μεγάλο κομάντο και δεν τη φοβάμαι (πρώην αεροσυνοδός στην TUI, έχει φάει ταξίδια και expat με το κουτάλι σε Αφρική και Λατ. Αμερική). Το μικρό κομάντο αναμένεται να έρθει στον κόσμο το καλοκαίρι ;)

Όσο για σταυρούς και μισοφέγγαρα, δεν είναι κάτι που με αφορά ή με ενδιαφέρει να πώ την αλήθεια. Αμα τον πατάνε να βάλουμε και κανένα σταφύλι να μην πάει τσάμπα η προσπάθεια.

@tsigarid κατοικία εκτός campus με επιδότηση 1/3 του ενοικίου.

Δε γνωρίζω για συνθήκες εργασίες εκεί, αλλά... Ετοιμάσου για Καλοκαίρια με 45άρια + υγρασία= Φοβερή ζέστη. O υπόλοιπος χρόνος έχει αρκετά καλό καιρό.

tsigarid
08-02-19, 05:07
Ο καιρός είναι το λιγότερο, συνηθίζεις και προσαρμόζεσαι. Έχω πάει για τρέξιμο στις 5 το πρωί εκεί για να αποφύγω τον ήλιο, και ήταν ήδη 30+, σιγά το πράμα, απλά ιδρώνεις παραπάνω. Ο τρόπος ζωής είναι η πίκρα, και μόνο μία συμβουλή υπάρχει κατά τη γνώμη μου: Να είσαι ανοιχτόμυαλος και να δείχνεις σεβασμό στην τοπική κουλτούρα, και θα περάσεις καλά. Η γυναίκα κομάντο ελπίζω να ξέρει πραγματικά τι να περιμένει, όσο για το κομαντάκι που έρχεται δεν θα είναι θέμα.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
08-02-19, 10:01
Το μικρό κομάντο αναμένεται να έρθει στον κόσμο το καλοκαίρι ;)
Άντε με το καλό :)

Veldrin
08-02-19, 11:50
Ευχαριστώ πολύ!

Ανοιχτόμυαλοι πάντα πρέπει να είμαστε. Προσωπικά καθώς η ανεκτικότητα στην πολυπολιτισμικότητα είναι και κομμάτι της δουλειάς μου αυτό δεν το φοβάμαι. Οι Σαουδάραβες θέλουν γενικά το χρόνο τους ως άνθρωποι και στη δουλειά και εκτός αυτής.

Στην τελευταία μου κουβέντα θα διαπραγματευτώ κάποιες εκρεμμότητες και αν πάρω αυτά που θέλω (καθώς από ότι ξέρω απαξ και υπογράψεις σε αυτές τις χώρες, χάρες και τα "κάτι παραπάνω" δεν υφίστανται) θα κάνω το βήμα.

konenas
08-02-19, 12:15
Ευχαριστώ πολύ!

Ανοιχτόμυαλοι πάντα πρέπει να είμαστε. Προσωπικά καθώς η ανεκτικότητα στην πολυπολιτισμικότητα είναι και κομμάτι της δουλειάς μου αυτό δεν το φοβάμαι. Οι Σαουδάραβες θέλουν γενικά το χρόνο τους ως άνθρωποι και στη δουλειά και εκτός αυτής.

Στην τελευταία μου κουβέντα θα διαπραγματευτώ κάποιες εκρεμμότητες και αν πάρω αυτά που θέλω (καθώς από ότι ξέρω απαξ και υπογράψεις σε αυτές τις χώρες, χάρες και τα "κάτι παραπάνω" δεν υφίστανται) θα κάνω το βήμα.

Να σου πάνε όλα καλά. :oneup:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
08-02-19, 12:24
Ευχαριστώ πολύ!

Ανοιχτόμυαλοι πάντα πρέπει να είμαστε. Προσωπικά καθώς η ανεκτικότητα στην πολυπολιτισμικότητα είναι και κομμάτι της δουλειάς μου αυτό δεν το φοβάμαι. Οι Σαουδάραβες θέλουν γενικά το χρόνο τους ως άνθρωποι και στη δουλειά και εκτός αυτής.

Στην τελευταία μου κουβέντα θα διαπραγματευτώ κάποιες εκρεμμότητες και αν πάρω αυτά που θέλω (καθώς από ότι ξέρω απαξ και υπογράψεις σε αυτές τις χώρες, χάρες και τα "κάτι παραπάνω" δεν υφίστανται) θα κάνω το βήμα.
Η (μικρή) μου εμπειρία μου με Σαουδάραβες και "Εμιράτες" είναι πως είναι αρχοντοχωριάτες, σαν τον θείο από το χωριό που απλά βρέθηκε με πολλά λεφτά και του αρέσει να τα δείχνει :lol:
Γενικά αν είσαι Έλληνας άνδρας τα πας πολύ καλά μαζί τους με ελάχιστη προσπάθεια. Αν είσαι γυναίκα, δεν ξέρω πάλι...
Πάντως στα παζάρια είναι όντως πρωταθλητές κόσμου με διαφορά!

XTCgr
08-02-19, 12:48
Ok, άρα πάνω κάτω τίποτα εξαιρετικά extreme. Η γυναίκα είναι μεγάλο κομάντο και δεν τη φοβάμαι (πρώην αεροσυνοδός στην TUI, έχει φάει ταξίδια και expat με το κουτάλι σε Αφρική και Λατ. Αμερική). Το μικρό κομάντο αναμένεται να έρθει στον κόσμο το καλοκαίρι ;)

Όσο για σταυρούς και μισοφέγγαρα, δεν είναι κάτι που με αφορά ή με ενδιαφέρει να πώ την αλήθεια. Αμα τον πατάνε να βάλουμε και κανένα σταφύλι να μην πάει τσάμπα η προσπάθεια.

@tsigarid κατοικία εκτός campus με επιδότηση 1/3 του ενοικίου.

αν τα λεφτά είναι οκ, εγώ θα έλεγα να κάνεις το βήμα αφού πρόκειται για Ντουμπάι και όχι Σ.Αραβία. Πάντως, δεν είναι κια τελείως "φιλικές" οι συνθήκες - έχω ακούσει για σκηνικό σε εταιρία τηλεφωνίας στο Ντουμπάι όπου οι ξένοι εργαζόμενοι είχαν μαζευτεί εν ώρα εργασίας και γιόρταζαν τα χριστούγεννα (χωρίς να προβλέπεται από την εταιρία) και έσκασε μύτη ο CEO - την επομένη ήταν όλοι τους χωρίς δουλειά.

Nassos83
08-02-19, 12:58
Θα μπορούσαν να γιορτάσουν τη συγκεκριμένη εορτή εκτός δουλειάς. Άλλωστε δεν έχουν πρόβλημα με τα Χριστούγεννα στο Ντουμπάι, αφού είναι και καλή μπίσνα για $$$.

Άλλα πράγματα είναι που σίγουρα θα τον ξινίσουν, όπως λ.χ το νεοπλουτίστικο καρακιτσαριό. Πήγα για 2 ημέρες εκεί πριν 9 χρόνια με τη κρίση και ακόμη και σήμερα απορώ γιατί τον θεωρούν "in" προορισμό.

Ένα άρθρο από ΙνδοΑυστραλέζα που έζησε εκεί 2 χρόνια.

Booze and bulls***: The dark side of Dubai (https://www.news.com.au/travel/travel-advice/travellers-stories/burqas-booze-and-bull-the-dark-side-of-dubai/news-story/084d1acb89cd39e2bf72d6a59f696a45)

chat1978
08-02-19, 13:33
Θα μπορούσαν να γιορτάσουν τη συγκεκριμένη εορτή εκτός δουλειάς. Άλλωστε δεν έχουν πρόβλημα με τα Χριστούγεννα στο Ντουμπάι, αφού είναι και καλή μπίσνα για $$$.

Άλλα πράγματα είναι που σίγουρα θα τον ξινίσουν, όπως λ.χ το νεοπλουτίστικο καρακιτσαριό. Πήγα για 2 ημέρες εκεί πριν 9 χρόνια με τη κρίση και ακόμη και σήμερα απορώ γιατί τον θεωρούν "in" προορισμό.

Ένα άρθρο από ΙνδοΑυστραλέζα που έζησε εκεί 2 χρόνια.

Booze and bulls***: The dark side of Dubai (https://www.news.com.au/travel/travel-advice/travellers-stories/burqas-booze-and-bull-the-dark-side-of-dubai/news-story/084d1acb89cd39e2bf72d6a59f696a45)

Αναφέρεται στην ηθική κάποιων πραγμάτων. Εγώ δεν θα μπορούσα. Δεν ξέρω, αλλά νιώθω πολύ άβολα όταν βλέπω την φτώχια και την εξαθλίωση τόσο κοντά στα τρελά λεφτά και άνεση. Δεν θέλω να το παίξω ιδεαλιστής αλλά όταν τα δύο άκρα είναι δίπλα το ένα στο άλλο τότε εδώ θέμα.

Επίσης, προσωπικά έχω ένα πολύ σοβαρό θέμα με τους μουσουλμάνους. Στην χώρα τους απαιτούν να σέβεσαι την κουλτούρα και τους κανόνες τους, που είναι οκ εφόσον και αυτοί θα σεβόντουσαν αντίστοιχα εκτός των χωρών τους. Ξέρω ότι στα Εμιράτα δεν αισθάνεσαι ότι είσαι στο κέντρο των μουσουλμανικών θρησκειών, καθώς υπάρχει σοβαρή ανοχή και ειδικά στο θέμα των γυναικών. Επίσης δεν ξέρω πως οι εμιρατοι συμπεριφέρονται εκτός της χώρας τους. Υποθέτω ότι είναι από τα πιο προχωρημένα μουσουλμανικά κράτη. Όμως, η υποκρισία αυτή μου φαίνεται πολύ κάπως.

RASTAVIPER
08-02-19, 17:23
Ευχαριστώ πολύ!

Ανοιχτόμυαλοι πάντα πρέπει να είμαστε. Προσωπικά καθώς η ανεκτικότητα στην πολυπολιτισμικότητα είναι και κομμάτι της δουλειάς μου αυτό δεν το φοβάμαι. Οι Σαουδάραβες θέλουν γενικά το χρόνο τους ως άνθρωποι και στη δουλειά και εκτός αυτής.

Στην τελευταία μου κουβέντα θα διαπραγματευτώ κάποιες εκρεμμότητες και αν πάρω αυτά που θέλω (καθώς από ότι ξέρω απαξ και υπογράψεις σε αυτές τις χώρες, χάρες και τα "κάτι παραπάνω" δεν υφίστανται) θα κάνω το βήμα.

Επειδή βλέπω αγνοησες το προηγούμενο σχόλιο μου, να ξαναρωτησω.
Πας από ανάγκη ή επειδή έσκασε project στα 100κ/χρόνο με σπίτι και αμάξι;

Veldrin
08-02-19, 17:52
Επειδή βλέπω αγνοησες το προηγούμενο σχόλιο μου, να ξαναρωτησω.
Πας από ανάγκη ή επειδή έσκασε project στα 100κ/χρόνο με σπίτι και αμάξι;

Δεν το αγνόησα. Για το χρηματικό και τη θέση έχω γράψει από το πρώτο μου μήνυμα. Σπίτι θα επιδοτηθεί όπως είπα, και το αυτοκίνητο είναι κάτι που μένει να το συζητήσω πριν το τελικό offer που θα λάβω.

xhaos
08-02-19, 17:55
Γενικά θες από SUV και πάνω, γιατί στους δρόμους οδηγούν χάλια, και αν έχεις κανένα κανονικό αυτοκίνητο σε χτυπούν για πλάκα.

RASTAVIPER
08-02-19, 19:11
Δεν το αγνόησα. Για το χρηματικό και τη θέση έχω γράψει από το πρώτο μου μήνυμα. Σπίτι θα επιδοτηθεί όπως είπα, και το αυτοκίνητο είναι κάτι που μένει να το συζητήσω πριν το τελικό offer που θα λάβω.

86.000€/χρόνο;
Αν είναι μικτά και χωρίς φουλ καλυμμένο σπίτι και αμάξι, σημαίνει ότι πας από χοντρή ανάγκη.

8anos
08-02-19, 19:18
Είναι αφορολογητα.

MitsosDaBest13
08-02-19, 19:22
86.000€/χρόνο;
Αν είναι μικτά και χωρίς φουλ καλυμμένο σπίτι και αμάξι, σημαίνει ότι πας από χοντρή ανάγκη.

Αυτό που λέει ο Θάνος. Στα ΗΑΕ δε φορολογείται το εισόδημα. (έτσι ξέρω τουλάχιστον)

Veldrin
08-02-19, 19:51
Αφορολόγητα. Σωστά.

Χοντρή ανάγκη ή ανάγκη δεν υπάρχει.

Ίσως και γι αυτό να πηγαίνω. Ίσως και επειδή παίρνω τον τίτλο του Professor κάτι που όσοι είναι στο academia ξέρουν τι σημαίνει για ένα CV.

8anos
08-02-19, 20:30
Αφορολόγητα. Σωστά.

Χοντρή ανάγκη ή ανάγκη δεν υπάρχει.

Ίσως και γι αυτό να πηγαίνω. Ίσως και επειδή παίρνω τον τίτλο του Professor κάτι που όσοι είναι στο academia ξέρουν τι σημαίνει για ένα CV.

Καλή επιτυχία εύχομαι!

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
08-02-19, 20:34
Veldrin τι ειδικότητα αν επιτρέπεται;

patch
08-02-19, 20:47
Αφορολόγητα. Σωστά.

Χοντρή ανάγκη ή ανάγκη δεν υπάρχει.

Ίσως και γι αυτό να πηγαίνω. Ίσως και επειδή παίρνω τον τίτλο του Professor κάτι που όσοι είναι στο academia ξέρουν τι σημαίνει για ένα CV.

Κατάφερε το καφενείο του adslgr να σου κόψει τα φτερά τώρα εσένα :P

Κάθε επιτυχία σου εύχομαι

MitsosDaBest13
08-02-19, 21:00
Αφορολόγητα. Σωστά.

Χοντρή ανάγκη ή ανάγκη δεν υπάρχει.

Ίσως και γι αυτό να πηγαίνω. Ίσως και επειδή παίρνω τον τίτλο του Professor κάτι που όσοι είναι στο academia ξέρουν τι σημαίνει για ένα CV.

Επίσης, έχε υπόψιν πως στα ΗΑΕ απαγορεύονται οι υπηρεσίες VoIP (π.χ. Viber, Skype κλπ). Οπότε για να επικοινωνείς με γνωστούς στην Ελλάδα (ή αλλού), θα πρέπει να αγοράζεις International πακέτο από τοπική τηλεφωνία (ή να καλείς με χρονοχρέωση).

Καλή τύχη στη νέα σου χώρα και με το καλό να έρθει (ο Ελληνο-Άραβας!) μπέμπης. :)

PopManiac
08-02-19, 22:58
Veldrin, συγχαρητήρια, καλοστρατιά και προχώρα άφοβα :oneup:

Veldrin
08-02-19, 23:24
Ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά, και για τις ευχές πάνω από όλα, είστε καταπληκτικοί ειλικρινά!

@Φιλόσοφε, το διδακτορικό μου είναι σε εφαρμογές ενεργειακών καινοτομιών για το decarbonization της βιομηχανίας ανεπτυσσόμενων χωρών της Ασίας (και αυτή πρέπει να είναι η πρώτη φορά που το γράφω στα Ελληνικά). Στο academia και στην έρευνα μου αυτό πέφτει στη γενική κατηγορία του innovation & policy σε business.

@Mitsos, στο ακαδημαικό δίκτυο των ΗΑΕ, το Skype τουλάχιστον πρέπει να επιτρέπεται γιατί την πρώτη συνέντευξη την κάναμε έτσι (λες να κάνουν ζαβολιές; χμμμμ). Σίγουρα όμως δουλεύει το Facetime της Apple παντού.

xhaos
11-02-19, 11:54
Σαουδική Αραβία: Αποκεφάλισαν εξάχρονο μπροστά στη μητέρα του διότι δήλωσαν "Σιίτες" (https://www.zougla.gr/kosmos/article/saoudiki-aravia-apokefalisan-ton-eksaxrono-zakaria-logo-8riskias)


Ο Ζακαρία αλ-Τζαμπέρ, μόλις έξι ετών, λοιπόν, πήγε μαζί με τη μητέρα του στον ναό του Προφήτη Μουχαμάντ. Μόλις έφτασε εκεί με τη μητέρα του έξω από το ναό, ένας άνδρας τους πλησίασε, ρωτώντας τους: «Είστε Σιίτες;».

Η μητέρα απάντησε, κουνώντας το κεφάλι της καταφατικά.

Χωρίς να περάσει ώρα από την απάντησή της, ένα ταξί πλησίασε, σταμάτησε μπροστά της και άρπαξε το παιδί. Με ένα μπουκάλι γυαλί, τον αποκεφάλισαν μπροστά στη μητέρα του, η οποία μην μπορώντας να αντέξει το θέαμα, κατέρρευσε.


με τίποτα για κανένα λόγο εκει κάτω.
σορυ veldrin αλλά ίσως να το ξανά σκεφτείς....

Veldrin
11-02-19, 12:38
Σαουδική Αραβία: Αποκεφάλισαν εξάχρονο μπροστά στη μητέρα του διότι δήλωσαν "Σιίτες" (https://www.zougla.gr/kosmos/article/saoudiki-aravia-apokefalisan-ton-eksaxrono-zakaria-logo-8riskias)



με τίποτα για κανένα λόγο εκει κάτω.
σορυ veldrin αλλά ίσως να το ξανά σκεφτείς....

Τα εμιράτα είναι αρκετά πιο προοδευτικά από το βασίλειο (αν και έχουν τα θέματα τους, αλλά πρέπει κι εσύ να ψάχνεσαι για να την πάθεις). Στο βασίλειο είναι εντελώς σκληροπυρηνικά κάποια πράγματα.

Το καλό με την ακαδημαική ζωή, σε όποια χώρα κι αν είσαι, είναι πως πάντα είσαι μέσα σε μια φούσκα με δική της κοινωνική ζωή, ασφάλεια, εως και οικονομίες κλίμακας κτλ και ότι γίνεται εκτός δε σε πιάνει εύκολα.

anon
11-02-19, 12:39
Τα εμιράτα είναι αρκετά πιο προοδευτικά από το βασίλειο (αν και έχουν τα θέματα τους, αλλά πρέπει κι εσύ να ψάχνεσαι για να την πάθεις). Στο βασίλειο είναι εντελώς σκληροπυρηνικά κάποια πράγματα.

Το καλό με την ακαδημαική ζωή, σε όποια χώρα κι αν είσαι, είναι πως πάντα είσαι μέσα σε μια φούσκα με δική της κοινωνική ζωή, ασφάλεια, εως και οικονομίες κλίμακας κτλ και ότι γίνεται εκτός δε σε πιάνει εύκολα.


Και εννοείται ότι με την παραμικρή αναταραχή ή σημάδια ότι κάτι γίνεται, αυτομάτως φευγιό... ποτέ δεν ξέρεις....

chat1978
11-02-19, 13:18
Και εδώ έρχεται το ποστ της κοπέλας που βρήκε τα Εμιράτα πρόβλημα. Αυτές οι φούσκες απομόνωσης δεν είναι για όλους. Εγώ πχ δεν ξέρω αν θα μπορούσα, γιατί έχω παρατηρήσει ότι δεν μπορώ να μείνω απαθής όταν στο περίγυρο μου υπάρχει 10πλασια φτώχια. Στα Εμιράτα θα είναι και προς πλούτο αλλά και προς φτώχεια.

lewton
11-02-19, 13:20
Το νου σου γιατί το να πίνεις αλκοόλ εκεί είναι παράνομο, παρόλο που όλοι πίνουν.
Αν σου κάτσει την έκατσες.
https://www.theguardian.com/world/2018/aug/10/woman-held-in-dubai-with-daughter-for-drinking-glass-of-wine-on-flight

anon
11-02-19, 13:27
κοίτα, αν δεν πίνεις αλκοολ, δεν τρως χοιρινό, κάνεις και μια περιτομή καλού, μάθεις και αρκετούς στίχους απο το Κοράνι, νομίζω ότι κατα κανόνα θα μπορείς να την σκαπουλάρεις απο κακοτοπιές :p :p :p
οσο για τις γυναίκες, εννοείται με μπούργκα καλού κακού... Εξάλλου ο δυνατός ήλιος κάνει κακό στο δέρμα.

chat1978
11-02-19, 13:49
Συγνώμη αλλά η παρανομία είναι στην κατανάλωση μόνο; Αυτός που σέρβιρει το αλκοόλ δεν έχει πρόβλημα;

Φανερός Πράκτωρ
11-02-19, 13:59
Δεν στο σερβίρει, το αφήνει από τύχη στο τραπέζι σου και εσύ το παίρνεις όταν δεν κοιτάζει...

chat1978
11-02-19, 14:01
Δεν στο σερβίρει, το αφήνει από τύχη στο τραπέζι σου και εσύ το παίρνεις όταν δεν κοιτάζει...

Ο καιρός φταίει και βρέχει αλκοόλ έξω από το αεροπλάνο ή το ξενοδοχείο

Φανερός Πράκτωρ
11-02-19, 14:04
Τώρα μιλάς σωστά.
Το ζήτημα είναι τι κάνεις εσύ σαν σωστός αλαχ-ιανός;

8anos
11-02-19, 14:09
δεν ξέρω για εσας αλλα αφού σε λίγα χρόνια τελειώσω μια δουλειά που ξεκινάω εδώ πάνω, και με την πρώτη ευκαιρία που θα εμφανιστεί, θα πάω να κάνω παρέα στον Veldrin :p

lewton
11-02-19, 14:15
Δεν στο σερβίρει, το αφήνει από τύχη στο τραπέζι σου και εσύ το παίρνεις όταν δεν κοιτάζει...

Αυτό που απαγορεύεται είναι να σε πιάσουν με αλκοόλ στον οργανισμό σου.
Τα υπόλοιπα δεν τα απαγορεύει κανένα κοράνι. :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.