PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 [126] 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

xhaos
11-02-19, 14:25
γενικά εχω ακούσει εντελώς εφιαλτικά σκηνικά εκει κάτω.
ειχα διαβάσει για Ελληνα που ειχε συνεταιριστει νομίζω σε εστιατόριο εκει, και ο συνεταίρος του εκει τον κατήγγειλε στην αστυνομία (?) οτι έτρωγε κρυφά χοιρινό, ότι φλέρταρε με τη γυναίκα του και οτι κάτι για τον προφήτη. αποτέλεσμα φυλακή και στην ουσία ο Αραβας του έφαγε και την επιχείρηση.
γενικά οι τύποι ζουν σε μεσαίωνα.

chat1978
11-02-19, 14:26
Αυτό που απαγορεύεται είναι να σε πιάσουν με αλκοόλ στον οργανισμό σου.
Τα υπόλοιπα δεν τα απαγορεύει κανένα κοράνι. :rofl:

Και παλαιότερα (πριν τις εξετάσεις αίματος) τι έκαναν; :) :)

lewton
11-02-19, 14:28
Και παλαιότερα (πριν τις εξετάσεις αίματος) τι έκαναν; :) :)

Δεν ξέρω ρε Demelene, αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ έχει και google. :p

Φανερός Πράκτωρ
11-02-19, 14:34
Και παλαιότερα (πριν τις εξετάσεις αίματος) τι έκαναν; :) :)

Ακολουθούσαν πιο "παραδοσιακές" μεθόδους με μεγαλύτερο "περιθώριο σφάλματος"... :p

- - - Updated - - -

Αλλά όντως πολλά ρωτάς, μήπως τρως και χοιρινό;

chat1978
11-02-19, 15:01
Ακολουθούσαν πιο "παραδοσιακές" μεθόδους με μεγαλύτερο "περιθώριο σφάλματος"... :p

- - - Updated - - -

Αλλά όντως πολλά ρωτάς, μήπως τρως και χοιρινό;

Κάτι σαν που καιγανε μάγισσες στην Ευρώπη με συνοπτικές διαδικασίες ένα πράγμα

Τώρα είμαι σε διετα και το έχω μειώσει. Μπορώ και χωρίς αλλά να σου πω ένα γύρο χοιρινό πολύ μου λείπει. Επικίνδυνα πάθη :)

- - - Updated - - -


Δεν ξέρω ρε Demelene, αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ έχει και google. :p

Όχι ιδιαίτερα. Πες ότι φοράω παρωπιδες αλλά ο παραλογισμό των μουσουλμάνων, όταν ξεπερνάει τα όρια, με ξεπερνάει, όπως ακριβώς γελάω με τα καμώματα των χριστιανών. Τα ερωτήματα μου λοιπόν είναι κυρίως ειρωνικά. Δεν έχω πρόβλημα με την πίστη, αλλά το να συλλαμβάνεις ένα τουρίστα γιατί κατανάλωσε αλκοόλ σε αεροπλάνο (πλήρως ελεγχόμενο περιβάλλον) με σημαία και άρα δίκαιο της ίδιας σου της χώρας είναι άντε να μην πω τώρα.

MitsosDaBest13
11-02-19, 15:05
Σαουδική Αραβία: Αποκεφάλισαν εξάχρονο μπροστά στη μητέρα του διότι δήλωσαν "Σιίτες" (https://www.zougla.gr/kosmos/article/saoudiki-aravia-apokefalisan-ton-eksaxrono-zakaria-logo-8riskias)



με τίποτα για κανένα λόγο εκει κάτω.
σορυ veldrin αλλά ίσως να το ξανά σκεφτείς....

Άλλη χώρα αυτή...

Nassos83
11-02-19, 15:29
Μια χαρά πίνεις αλκοόλ στα ξενοδοχεία ή στα εστιατόρια, και ναι οι Δυτικοί μπορούν να τρώνε και χοιρινό αφού είναι non-Muslims.

201410

Στη Σαουδική Αραβία μέσα στα compounds των Δυτικών τρώς και πίνεις ό,τι θες, πουθενά αλλού. Εξαίρεση φυσικά οι κάθε λογής της "βασιλικής οικογένειας" που είναι μερικές χιλιάδων.

Φανερός Πράκτωρ
11-02-19, 15:32
Κάτι σαν που καιγανε μάγισσες στην Ευρώπη με συνοπτικές διαδικασίες ένα πράγμα

Κοίτα, πλάκα κάνω. Δεν τα ξέρω ακριβώς επειδή δε με απασχόλησε και ποτέ. ;)

anon
11-02-19, 16:01
Αυτό που απαγορεύεται είναι να σε πιάσουν με αλκοόλ στον οργανισμό σου.
Τα υπόλοιπα δεν τα απαγορεύει κανένα κοράνι. :rofl:

Μα φυσικά, μπορεί να το χρησιμοποιήσεις για εντριβές :p :p :p

- - - Updated - - -


Και παλαιότερα (πριν τις εξετάσεις αίματος) τι έκαναν; :) :)

Σε βάζανε να κάνεις το τεστ που κάνουν και οι αμερικανοί σερίφηδες όταν πιάνουν καποιον και θέλουν να τον ελέγξουν για αλκοολ. Ξερεις, περπάτα επάνη στην γραμμή, πιάσε την μύτη σου, κάτσε στο ένα πόδι και κάνε κουτσό και άλλα παρόμοια :p :p :p
Eπίσης μπορεί να μυρίσουν την αναπνοή σου :wink:

- - - Updated - - -


Όχι ιδιαίτερα. Πες ότι φοράω παρωπιδες αλλά ο παραλογισμό των μουσουλμάνων, όταν ξεπερνάει τα όρια, με ξεπερνάει, όπως ακριβώς γελάω με τα καμώματα των χριστιανών. Τα ερωτήματα μου λοιπόν είναι κυρίως ειρωνικά. Δεν έχω πρόβλημα με την πίστη, αλλά το να συλλαμβάνεις ένα τουρίστα γιατί κατανάλωσε αλκοόλ σε αεροπλάνο (πλήρως ελεγχόμενο περιβάλλον) με σημαία και άρα δίκαιο της ίδιας σου της χώρας είναι άντε να μην πω τώρα.

Mα αυτό το έρχεται σε αντίθεση με το άλλο. Η πίστη τους είναι τελεσίδικη σε αυτό. Απαγορεύεται το αλκοολ, σε άπαντες, όπου φυσικά περνάει το δικό τους (του Ισλαμ εννοώ). Το αν δώσανε στο αεροπλάνο, είναι γιατί εκεί δεν τους παίρνει να κάνουν τελείως τα δικά τους. Σου λέει, μπορεί να μην πηγαίνει Ντουμπάι, να περνάει τράνσιτ (όπως ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ πτήσεις των Εμιράτων). Αρα σε εκείνη την περίπτωση ούτε γάτα ούτε ζημιά. Αλλά και που ήπιε, αν δεν είχε πρόβλημα με την βίζα και με το τσαμπουκά που μάλλον πήγε να παίξει, και πάλι δεν θα είχε πρόβλημα. Βλέπεις εκεί οι γυναίκες, δεν πρέπει με την καμμία να σηκώσουν φωνή (παρα μόνο ίσως στον άντρα τους και στα παιδιά τους). Σήκωσε φωνή και απαιτούσε;;;; Μαύρο φύδι που την έφαγε. Η συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω ότι ήταν μια σειρά γεγονότων που τα αντιμετώπισε η ίδια με κακό τρόπο, με νοοτροπία σαν να βρίσκεται Ευρώπη, ενώ ήταν στην καρδιά του Ισλαμ.

Τέλος να πώ, ότι η θρησκεία για αυτούς ειναι το Α και το Ω. Δεν είναι μόνο η πίστη, είναι και νόμος είναι και μενταλιτέ. Εαν κάποιος δεν τα πάει καλά με όλη αυτή την μενταλιτέ, σόρρυ, δεν τα πάει καλά και με την θρησκεία αυτή, γιατί ειναι αλληλένδετα. Η θρησκεία τους είναι που ορίζει όλα αυτά που γίνονται.

chat1978
11-02-19, 16:08
Επιλεκτικα δηλαδή Anon. Το αεροπλάνο θεωρείται έδαφος της χώρας της οποίας έχει την σημαία, όπως πχ και με τα πλοία.

Πρόσεξε, δεν αντιλέγω. Απλά βρίσκω τελείως μέσα στον παραλογισμό αυτές τις πρακτικές, θρησκεια ή μη, και γι'αυτό ο σαρκασμός και η ειρωνία δεν μου περισσεύουν.

Επίσης ο έλεγχος διαβατηρίων θεωρείται international ground. Αν θυμάμαι καλά, αυτή δεν μπήκε στην χώρα.

anon
11-02-19, 16:12
Επιλεκτικα δηλαδή Anon. Το αεροπλάνο θεωρείται έδαφος της χώρας της οποίας έχει την σημαία, όπως πχ και με τα πλοία.

Πρόσεξε, δεν αντιλέγω. Απλά βρίσκω τελείως μέσα στον παραλογισμό αυτές τις πρακτικές, θρησκεια ή μη, και γι'αυτό ο σαρκασμός και η ειρωνία δεν μου περισσεύουν.

Επίσης ο έλεγχος διαβατηρίων θεωρείται international ground. Αν θυμάμαι καλά, αυτή δεν μπήκε στην χώρα.

Νομίζω ειναι πασιφανές. Οπουδήποτε στον κόσμο δεν τους παίρνει, οι μουσουλμάνοι είναι πράοι και η θρησκεία τους είναι η θρησκεία του ελέους. Οπου τους παίρνει, ακόμα και στα κράτη έξω, πχ σε μεγάλες συγκεντρώσεις, αφήνουν τον πιστό μουσουλμάνο μέσα τους να δρασει. Εννοείται ότι όπου η μουσουλμανική θρησκεία ειναι κυρίαρχη, και τους παίρνει, κάνουν αυτό που επιτάσει η θρησκεία τους. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας φαίνεται περίεργο. Ενα πράγμα ρεαλ πολιτικ να πούμε. Και φυσικά η προσπάθεια είναι παντού να εξαπλωθεί το Ισλαμ παντού εννοείται.

Ειναι παράλογο; Ολες οι θρησκείες λίγο πολύ είναι. Απλα το Ισλαμ νομίζω στον υπέρτατο βαθμό.

tsigarid
11-02-19, 16:13
Μια χαρά πίνεις αλκοόλ στα ξενοδοχεία ή στα εστιατόρια, και ναι οι Δυτικοί μπορούν να τρώνε και χοιρινό αφού είναι non-Muslims.

201410

Στη Σαουδική Αραβία μέσα στα compounds των Δυτικών τρώς και πίνεις ό,τι θες, πουθενά αλλού. Εξαίρεση φυσικά οι κάθε λογής της "βασιλικής οικογένειας" που είναι μερικές χιλιάδων.

Κάνεις μεγάλο λάθος, δεν πίνεις καθόλου. Ξέρω κόσμο σε university campus που φτιάχνει δική του μπύρα, αλλά αν τους πιάσουν κα τους κόψουν το κάτω κεφάλι.

anon
11-02-19, 16:15
Προσωπικά εμένα δεν με χαλάει, γιατί ούτως ή άλλως δεν πίνω αλκοολ. Ούτε η πολυγαμία με χαλάει :p :p :p (αρκεί ναχεις τα φράγκα φυσικά)... Αλλά όλα τα υπόλοιπα με χαλάνε... πολύ.

XTCgr
11-02-19, 16:38
Επιλεκτικα δηλαδή Anon. Το αεροπλάνο θεωρείται έδαφος της χώρας της οποίας έχει την σημαία, όπως πχ και με τα πλοία.

Πρόσεξε, δεν αντιλέγω. Απλά βρίσκω τελείως μέσα στον παραλογισμό αυτές τις πρακτικές, θρησκεια ή μη, και γι'αυτό ο σαρκασμός και η ειρωνία δεν μου περισσεύουν.

Επίσης ο έλεγχος διαβατηρίων θεωρείται international ground. Αν θυμάμαι καλά, αυτή δεν μπήκε στην χώρα.

επειδή έχω ταξιδέψει στο Ιράν, με το που μπήκαμε στον εναέριο χώρο του Ιράν οι αεροσυνοδοί ζήτησαν απο όλες τις γυναίκες να βάλου μαντίλα στα μαλλιά. Συνεπώς η εφαρμογή της τοπικής νομοθεσίας εφαρμόζεται εντος εναέριου χώρου της χώρας. Εκτιμώ οτι το περιστατικό ίσως να έγινε πάνω απο τον εναέριο χώρο της Σ. Αραβίας.

Veldrin
11-02-19, 17:14
Με Ιρανούς πάντως που έχω πάρε δώσε μια χαρά παιδιά είναι (άντρες-γυναίκες), και έχουμε γίνει και λιάρδα από τις μπύρες μπόλικες φορές.

Εξαρτάται ποιο παρακλάδι του Ισλάμ ακολουθούν.

Γενικά ας μην είμαστε απόλυτοι πάντως. Έχω βρεθεί και στη Βαγδάτη 4 μέρες πριν 3 χρόνια, το κεφάλι μου ακόμα στη θέση του είναι, όλα κομπλέ. Οι πιθανότητες του να σου συμβεί το κακό αλλάζουν. Και στις ΗΠΑ, αν διδάσκεις σε σχολείο δεν είσαι πάντα 100% σίγουρος πως το βράδυ θα γυρίσεις σπίτι.

Λίγη κοινή λογική και προσαρμοστικότητα get you a long way. Με 4 μήνες διακοπές το χρόνο, θα βρώ χρόνο για το ποτό. Πιο πολύ με καίει το φαί να είναι καλό.

PopManiac
11-02-19, 17:22
Με Ιρανούς πάντως που έχω πάρε δώσε μια χαρά παιδιά είναι (άντρες-γυναίκες), και έχουμε γίνει και λιάρδα από τις μπύρες μπόλικες φορές.

Εξαρτάται ποιο παρακλάδι του Ισλάμ ακολουθούν.

Γενικά ας μην είμαστε απόλυτοι πάντως. Έχω βρεθεί και στη Βαγδάτη 4 μέρες πριν 3 χρόνια, το κεφάλι μου ακόμα στη θέση του είναι, όλα κομπλέ. Οι πιθανότητες του να σου συμβεί το κακό αλλάζουν. Και στις ΗΠΑ, αν διδάσκεις σε σχολείο δεν είσαι πάντα 100% σίγουρος πως το βράδυ θα γυρίσεις σπίτι.

Λίγη κοινή λογική και προσαρμοστικότητα get you a long way. Με 4 μήνες διακοπές το χρόνο, θα βρώ χρόνο για το ποτό. Πιο πολύ με καίει το φαί να είναι καλό.

Στα ΗΑΕ και ιδιαίτερα Ντουμπάϊ μια χαρά είναι η ζωή για Δυτικούς τηρουμένων των αναλογιών. Κοινή λογική και προσοχή

tsigarid
11-02-19, 19:00
επειδή έχω ταξιδέψει στο Ιράν, με το που μπήκαμε στον εναέριο χώρο του Ιράν οι αεροσυνοδοί ζήτησαν απο όλες τις γυναίκες να βάλου μαντίλα στα μαλλιά. Συνεπώς η εφαρμογή της τοπικής νομοθεσίας εφαρμόζεται εντος εναέριου χώρου της χώρας. Εκτιμώ οτι το περιστατικό ίσως να έγινε πάνω απο τον εναέριο χώρο της Σ. Αραβίας.

Ποια εταιρεία; Και εγώ έχω πετάξει πάνω από το Ιραν (Singapore) και έχω πάει και Σ. Αραβία (Turkish) και κανείς δεν είπε τέτοια πράματα.

MitsosDaBest13
11-02-19, 19:05
Με Ιρανούς πάντως που έχω πάρε δώσε μια χαρά παιδιά είναι (άντρες-γυναίκες), και έχουμε γίνει και λιάρδα από τις μπύρες μπόλικες φορές.

Εξαρτάται ποιο παρακλάδι του Ισλάμ ακολουθούν.

Γενικά ας μην είμαστε απόλυτοι πάντως. Έχω βρεθεί και στη Βαγδάτη 4 μέρες πριν 3 χρόνια, το κεφάλι μου ακόμα στη θέση του είναι, όλα κομπλέ. Οι πιθανότητες του να σου συμβεί το κακό αλλάζουν. Και στις ΗΠΑ, αν διδάσκεις σε σχολείο δεν είσαι πάντα 100% σίγουρος πως το βράδυ θα γυρίσεις σπίτι.

Λίγη κοινή λογική και προσαρμοστικότητα get you a long way. Με 4 μήνες διακοπές το χρόνο, θα βρώ χρόνο για το ποτό. Πιο πολύ με καίει το φαί να είναι καλό.

Εξαρτάται σε ποιο σχολείο στις ΗΠΑ... Αν πηγαίνεις σε κανένα που έχει τα παιδιά του κάθε τριτοκοσμικου (κυρίως μεταναστών), όλο και κάποιο θα εμφανιστεί με το αυτόματο παραμάσχαλα... :rolleyes:

xhaos
11-02-19, 19:14
προφανώς τέτοια περιστατικά δεν ειναι η νόρμα, αλλά εξαιρέσεις.
Το γεγονός όμως οτι συμβαίνουν....... εγω θα είχα πρόβλημα να κοιμηθώ το βράδυ.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
11-02-19, 19:16
Με Ιρανούς πάντως που έχω πάρε δώσε μια χαρά παιδιά είναι (άντρες-γυναίκες), και έχουμε γίνει και λιάρδα από τις μπύρες μπόλικες φορές.

Εξαρτάται ποιο παρακλάδι του Ισλάμ ακολουθούν.

Γενικά ας μην είμαστε απόλυτοι πάντως. Έχω βρεθεί και στη Βαγδάτη 4 μέρες πριν 3 χρόνια, το κεφάλι μου ακόμα στη θέση του είναι, όλα κομπλέ. Οι πιθανότητες του να σου συμβεί το κακό αλλάζουν. Και στις ΗΠΑ, αν διδάσκεις σε σχολείο δεν είσαι πάντα 100% σίγουρος πως το βράδυ θα γυρίσεις σπίτι.

Δεν έχω γνωρίσει Ιρανό που να είναι πιο συντηρητικός απο το μεσο Έλληνα νοικοκυραίο. Και αυτό συμπεριλαμβάνει και τις Ιρανες.
Μπορεί και πάλι να ήμουν και τυχερός, δεν ξέρω.

xhaos
11-02-19, 19:20
Δεν έχω γνωρίσει Ιρανό που να είναι πιο συντηρητικός απο το μεσο Έλληνα νοικοκυραίο. Και αυτό συμπεριλαμβάνει και τις Ιρανες.
Μπορεί και πάλι να ήμουν και τυχερός, δεν ξέρω.

ή απλά τους γνώρισες Ελλάδα? ξέρεις ο μέσος Έλληνας μετανάστης δεν είναι ο μέσος Έλληνας.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
11-02-19, 19:23
ή απλά τους γνώρισες Ελλάδα? ξέρεις ο μέσος Έλληνας μετανάστης δεν είναι ο μέσος Έλληνας. Όχι στην Ελλάδα, στην Αγγλία. Έχεις ένα δίκιο, πάντως αναλογικά παίζει να συμπάθησα περισσότερους Ιρανούς παρά Έλληνες μετανάστες/φοιτητές :lol:

Φανερός Πράκτωρ
11-02-19, 19:40
Όχι στην Ελλάδα, στην Αγγλία. Έχεις ένα δίκιο, πάντως αναλογικά παίζει να συμπάθησα περισσότερους Ιρανούς παρά Έλληνες μετανάστες/φοιτητές :lol:

Η αποφυγή συναναστροφής με την ελληνική κοινότητα & με καθαρά ελληνικές παρέες είναι από τα καλύτερα που έχει να κάνει κάποιος στο εξωτερικό που θέλει να διατηρήσει την ψυχική του υγεία & ηρεμία.

Όσες φορές είπα να δώσω μια ευκαιρία, το μετάνιωσα.

Nassos83
11-02-19, 19:52
Κάνεις μεγάλο λάθος, δεν πίνεις καθόλου. Ξέρω κόσμο σε university campus που φτιάχνει δική του μπύρα, αλλά αν τους πιάσουν κα τους κόψουν το κάτω κεφάλι.

Εγώ ξέρω ότι στη Jeddah στα σπιτάκια των compounds που έχουν οι Δυτικοί βρίσκεις χαλαρά Jack Daniels και Heineken, φυσικά χωρίς να σου πούν τίποτα οι Αρχές. Στη χειρότερη αγόραζεις υλικά για να φτιάξεις αράκ (ρακή με γλυκάνισο), ή αλλα ποτά.

Τώρα που βρίσκουν μπύρες και ουίσκι, σίγουρα κάποιες ποσότητες έρχονται από το Μπαχρέιν. Ή αν έχεις γνωστό ζάμπλουτο Σαουδάραβα που ταξιδεύει με το γιότ του και φέρνει καμποσες κάσες από καμιά Μύκονο ας πούμε.:p

Veldrin
11-02-19, 21:01
Η αποφυγή συναναστροφής με την ελληνική κοινότητα & με καθαρά ελληνικές παρέες είναι από τα καλύτερα που έχει να κάνει κάποιος στο εξωτερικό που θέλει να διατηρήσει την ψυχική του υγεία & ηρεμία.

Όσες φορές είπα να δώσω μια ευκαιρία, το μετάνιωσα.

Είπες μεγάλη και σωστή κουβέντα. Κουτσομπολιό, κακία, να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα και άλλες πολλές λέξεις που δε γράφονται αν θέλουμε να κρατήσουμε τη συζήτηση κόσμια.

Ο πάτος του βαρελιού. Ακόμα και από ανθρώπους με υψηλό επαγγελματικό στάτους.

Εξαιρέσεις ελάχιστες.

PopManiac
11-02-19, 21:25
Είπες μεγάλη και σωστή κουβέντα. Κουτσομπολιό, κακία, να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα και άλλες πολλές λέξεις που δε γράφονται αν θέλουμε να κρατήσουμε τη συζήτηση κόσμια.

Ο πάτος του βαρελιού. Ακόμα και από ανθρώπους με υψηλό επαγγελματικό στάτους.

Εξαιρέσεις ελάχιστες.

Κουβέντα που πιάνουμε τώρα, εμπειρική εντελώς αλλά στα 13+ χρόνια μου Βρυξέλλες που είναι και ιδιάζουσα περίπτωση λόγω Ευρωκρατίας, μάλλον ο πάτος είναι σε άτομα 40 και άνω με δεδομένο ότι βρίθουν κομματόσκυλων και φιλόδοξων εμπλεκόμενων με την πολιτική και την παπάτζα.

Νέα παιδιά που γνώρισα ως επί το πλείστον είναι μια χαρά.

Δουβλίνο, δεν έχω επαφές αλλά η ελληνική παρουσία εδώ είναι ελάχιστη συγκριτικά με Βρυξέλλες.

Άξιον απορίας πραγματικά καθώς εδώ τουλάχιστον το πρόβλημα είναι να βρεις άτομα να εργαστούν με ανεργία στο 4%. Μου κάνει εντύπωση πώς δεν αποβιβάζονται Έλληνες κατά δεκάδες και εκατοντάδες, κάτι που ΙΜΟ λέει ότι η εικόνα των ελλήνων που μεταναστεύουν είναι απίστευτα πιο πολύπλοκη από όσο νομίζουμε και λέγεται / γράφεται. Από την άλλη, είναι μια απίστευτα μικρή η πιάτσα εδώ με όλους να γνωρίζονται με όλους και έτσι οι δουλειές δεν διαφημίζονται αλλά πάνε στο μιλητό

(Κάποια στιγμή θα γράψω και κάτι αναλυτικότερο για Δουβλίνο και θα συγκρίνω με Βρυξέλλες αλλά ακόμα είμαι νουμπάς και στην τελική δεν έχω και χρόνο)

tsigarid
11-02-19, 21:31
Η αποφυγή συναναστροφής με την ελληνική κοινότητα & με καθαρά ελληνικές παρέες είναι από τα καλύτερα που έχει να κάνει κάποιος στο εξωτερικό που θέλει να διατηρήσει την ψυχική του υγεία & ηρεμία.

Όσες φορές είπα να δώσω μια ευκαιρία, το μετάνιωσα.

Τι είπες ρε; Μετάνιωσες που με γνώρισες; :hit:

Έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ, αλλά μόνο για όσους λείπουν 1-2 δεκαετίες και βάλε, και έχουν ξεμείνει στην Ελλάδα του χτες.


Εγώ ξέρω ότι στη Jeddah στα σπιτάκια των compounds που έχουν οι Δυτικοί βρίσκεις χαλαρά Jack Daniels και Heineken, φυσικά χωρίς να σου πούν τίποτα οι Αρχές. Στη χειρότερη αγόραζεις υλικά για να φτιάξεις αράκ (ρακή με γλυκάνισο), ή αλλα ποτά.

Τώρα που βρίσκουν μπύρες και ουίσκι, σίγουρα κάποιες ποσότητες έρχονται από το Μπαχρέιν. Ή αν έχεις γνωστό ζάμπλουτο Σαουδάραβα που ταξιδεύει με το γιότ του και φέρνει καμποσες κάσες από καμιά Μύκονο ας πούμε.:p

Δεν είπα ότι δεν βρίσκεις, απλά διαφώνησα στο ότι το κράτος κάνει τουμπεκί. Αν σε πιάσουν θα στον κόψουν.

xhaos
11-02-19, 21:35
Κουβέντα που πιάνουμε τώρα, εμπειρική εντελώς αλλά στα 13+ χρόνια μου Βρυξέλλες που είναι και ιδιάζουσα περίπτωση λόγω Ευρωκρατίας, μάλλον ο πάτος είναι σε άτομα 40 και άνω με δεδομένο ότι βρίθουν κομματόσκυλων και φιλόδοξων εμπλεκόμενων με την πολιτική και την παπάτζα.

Νέα παιδιά που γνώρισα ως επί το πλείστον είναι μια χαρά.

Δουβλίνο, δεν έχω επαφές αλλά η ελληνική παρουσία εδώ είναι ελάχιστη συγκριτικά με Βρυξέλλες.

Άξιον απορίας πραγματικά καθώς εδώ τουλάχιστον το πρόβλημα είναι να βρεις άτομα να εργαστούν με ανεργία στο 4%. Μου κάνει εντύπωση πώς δεν αποβιβάζονται Έλληνες κατά δεκάδες και εκατοντάδες, κάτι που ΙΜΟ λέει ότι η εικόνα των ελλήνων που μεταναστεύουν είναι απίστευτα πιο πολύπλοκη από όσο νομίζουμε και λέγεται / γράφεται. Από την άλλη, είναι μια απίστευτα μικρή η πιάτσα εδώ με όλους να γνωρίζονται με όλους και έτσι οι δουλειές δεν διαφημίζονται αλλά πάνε στο μιλητό

(Κάποια στιγμή θα γράψω και κάτι αναλυτικότερο για Δουβλίνο και θα συγκρίνω με Βρυξέλλες αλλά ακόμα είμαι νουμπάς και στην τελική δεν έχω και χρόνο)

wait!!!! έχεις πάει Δουβλινο??? Η Δεύτερη πιο τέλεια πόλη στον κόσμο μετά το Cork!!!! Ζηλεύω όσο δεν φανταζεσαι!

PopManiac
11-02-19, 21:38
wait!!!! έχεις πάει Δουβλινο??? Η Δεύτερη πιο τέλεια πόλη στον κόσμο μετά το Cork!!!! Ζηλεύω όσο δεν φανταζεσαι!

Έχεις χάσει επεισόδια :p Από αρχές Δεκέμβρη

Veldrin
11-02-19, 21:41
Κουβέντα που πιάνουμε τώρα, εμπειρική εντελώς αλλά στα 13+ χρόνια μου Βρυξέλλες που είναι και ιδιάζουσα περίπτωση λόγω Ευρωκρατίας, μάλλον ο πάτος είναι σε άτομα 40 και άνω με δεδομένο ότι βρίθουν κομματόσκυλων και φιλόδοξων εμπλεκόμενων με την πολιτική και την παπάτζα.

Νέα παιδιά που γνώρισα ως επί το πλείστον είναι μια χαρά.

Δουβλίνο, δεν έχω επαφές αλλά η ελληνική παρουσία εδώ είναι ελάχιστη συγκριτικά με Βρυξέλλες.

Άξιον απορίας πραγματικά καθώς εδώ τουλάχιστον το πρόβλημα είναι να βρεις άτομα να εργαστούν με ανεργία στο 4%. Μου κάνει εντύπωση πώς δεν αποβιβάζονται Έλληνες κατά δεκάδες και εκατοντάδες, κάτι που ΙΜΟ λέει ότι η εικόνα των ελλήνων που μεταναστεύουν είναι απίστευτα πιο πολύπλοκη από όσο νομίζουμε και λέγεται / γράφεται. Από την άλλη, είναι μια απίστευτα μικρή η πιάτσα εδώ με όλους να γνωρίζονται με όλους και έτσι οι δουλειές δεν διαφημίζονται αλλά πάνε στο μιλητό

(Κάποια στιγμή θα γράψω και κάτι αναλυτικότερο για Δουβλίνο και θα συγκρίνω με Βρυξέλλες αλλά ακόμα είμαι νουμπάς και στην τελική δεν έχω και χρόνο)

Είναι κλασσικό παράδειγμα του ποιοι συμμετέχουν σε συγκεκριμένες κλίκες. Στην ακαδημαική σφαίρα, δεν υπάρχει ηλικία. Είναι τι άνθρωπος είσαι.

Και καταλήγεις να ακούς από ανθρώπους για τους Άγγλους που "δεν πλένονται", για τους Άγγλους που "μεθάνε και λιποθυμάνε σα τα σκυλιά στους δρόμους", τους "Άγγλους που δεν έχουν επίπεδο" και άλλα τέτοια.

Γιατί ενώ ζουν στην Αγγλία 10-20 χρόνια, δεν έκαναν ποτέ παρέες με άλλους πλην Ελλήνων. Και η ιδέα τους για τον λαό της χώρας που ζούν, είναι αυτής από το Φαληράκι στην Ελλάδα.

Και φυσικά δε σέβονται καν το χέρι που τους ταίζει.

Να κοπανάς το κεφάλι σου στον τοίχο...

PopManiac
11-02-19, 21:48
Είναι κλασσικό παράδειγμα του ποιοι συμμετέχουν σε συγκεκριμένες κλίκες. Στην ακαδημαική σφαίρα, δεν υπάρχει ηλικία. Είναι τι άνθρωπος είσαι.

Και καταλήγεις να ακούς από ανθρώπους για τους Άγγλους που "δεν πλένονται", για τους Άγγλους που "μεθάνε και λιποθυμάνε σα τα σκυλιά στους δρόμους", τους "Άγγλους που δεν έχουν επίπεδο" και άλλα τέτοια.

Γιατί ενώ ζουν στην Αγγλία 10-20 χρόνια, δεν έκαναν ποτέ παρέες με άλλους πλην Ελλήνων. Και η ιδέα τους για τον λαό της χώρας που ζούν, είναι αυτής από το Φαληράκι στην Ελλάδα.

Και φυσικά δε σέβονται καν το χέρι που τους ταίζει.

Να κοπανάς το κεφάλι σου στον τοίχο...

Για το "δεν πλένονται" έχω ανάμικτα συναισθήματα καθώς δεν μπορώ να πω ότι η εμπειρία μου σε μπίχλα στο Tube διαφέρει και πολύ από το μετρό Βρυξελλών αλλά υπάρχει μπίχλα συγκριτικά με Αθήνα :cool:.

Για το ότι "μεθάνε και λιποθυμάνε", έ, ψέμα δεν το λες και το βλέπω και Δουβλίνο που έχουν μία (μακρινή ή κοντινή, εξαρτάται με ποιον μιλάς) συγγένεια :p

Αλλά, κατανοώ τι λες και συμφωνώ με το υφάκι Ελλήνων εξωτερικού που μαμούνε και δέρνουν - από την άλλη, αυτό το έχουν λίγο-πολύ όλοι οι expats, δεν μπορείς να φανταστείς τι έχω ακούσει π.χ. από Δανούς ή Σουηδούς Brussels expats για τους Βέλγους (και ενδεχομένως σε αρκετά όχι αδίκως)

RASTAVIPER
11-02-19, 21:48
Είναι κλασσικό παράδειγμα του ποιοι συμμετέχουν σε συγκεκριμένες κλίκες. Στην ακαδημαική σφαίρα, δεν υπάρχει ηλικία. Είναι τι άνθρωπος είσαι.

Και καταλήγεις να ακούς από ανθρώπους για τους Άγγλους που "δεν πλένονται", για τους Άγγλους που "μεθάνε και λιποθυμάνε σα τα σκυλιά στους δρόμους", τους "Άγγλους που δεν έχουν επίπεδο" και άλλα τέτοια.

Γιατί ενώ ζουν στην Αγγλία 10-20 χρόνια, δεν έκαναν ποτέ παρέες με άλλους πλην Ελλήνων. Και η ιδέα τους για τον λαό της χώρας που ζούν, είναι αυτής από το Φαληράκι στην Ελλάδα.

Και φυσικά δε σέβονται καν το χέρι που τους ταίζει.

Να κοπανάς το κεφάλι σου στον τοίχο...

Σωστή κουβέντα.
Οι γενικεύσεις ποτέ δεν βοηθάνε και ούτε σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο το ότι αποφεύγεις τους συμπατριώτες σου.
Υπάρχουν καλοί και ζώα σε όλες τις φυλές.
Όποιος στηρίζεται σε στερεότυπα δείχνει απλά πόσο στενομυαλος είναι.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
11-02-19, 21:58
Σωστή κουβέντα.
Οι γενικεύσεις ποτέ δεν βοηθάνε και ούτε σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο το ότι αποφεύγεις τους συμπατριώτες σου.
Υπάρχουν καλοί και ζώα σε όλες τις φυλές.
Όποιος στηρίζεται σε στερεότυπα δείχνει απλά πόσο στενομυαλος είναι.
Προσωπικά δεν απορρίπτω τους Έλληνες μετανάστες. Απλά σε τελική ανάλυση όλοι οι μετανάστες τα ίδια σκ@τ@ είναι ή όλοι καλοί είναι, ανάλογα πως το βλέπεις :p

Φανερός Πράκτωρ
11-02-19, 22:02
ούτε σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο το ότι αποφεύγεις τους συμπατριώτες σου.

Δεν σε κάνουν καλύτερο, σε κάνουν πιο ήρεμο :mrgreen:
Φαντάσου εμείς οι 2 να αποφασίσουμε να κάνουμε καθημερινή παρέα μόνο και μόνο επειδή έτυχε να είμαστε στην ίδια πόλη. Δεν θα καταλήξει σε καλό (θα σε σκοτώσω και θα με σκοτώσεις) :lol:

Επιπλέον δεν ασχολείσαι με κατινιές που είναι κοινό χαρακτηριστικό των μικρών ελληνικών κοινοτήτων.
Και εγώ το έχω δει σε ανθρώπους της ηλικίας μου, δεν είναι ανάγκη να σε έχουν πάρει τα χρόνια έξω.
Σαν μια κακή νοοτροπία χωριού εγκλωβισμένη σε πιο μεγάλη πόλη.

Και είναι και λογικό, αν η επιλογή σου είναι να "εγκλωβίζεσαι" με το ελληνικό στοιχείο αναγκαστικά ζεις σε ένα εικονικό χωριό.
Αν μπεις και στο τριπάκι (πολύ εύκολο για το εξωτερικό) να κάνεις και παρέα με Έλληνες επειδή νιώθεις πιο κοντά (λογικό, έχετε κάποια κοινά βιώματα) ενώ επί της ουσίας δεν ταιριάζετε, τότε γίνεται εκρηκτικό το μείγμα.

Και μετά αρχίζουν να γίνονται σκηνικά σαν αυτά που κοροϊδεύουμε στις γυναίκες, που συναντιούνται στο δρόμο, ανταλλάσσουν φιλοφρονήσεις και μόλις στρίβουν στη γωνία ρίχνουν χριστοπαναγίες η μια στην άλλη :p

- - - Updated - - -


Τι είπες ρε; Μετάνιωσες που με γνώρισες; :hit:

εσύ είσαι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα :hearts::hearts::hearts:

υγ: και για να μην παρεξηγηθώ, δεν αναφέρομαι στο να βλέπεις Έλληνα και να τρέχεις. Το αντίθετο. Απλά ο κανόνας μου είναι να κάνεις παρέα με ανθρώπους που θα έκανες και στην Ελλάδα και να μην κάνεις επιλογές ανθρώπων επειδή "οι συνθήκες το επιβάλουν" ή είναι "βολικό". Λογικά πράγματα δλδ απλά πολλές φορές λόγω συνθηκών η διαχωριστική γραμμή δεν είναι τόσο εμφανής.

chat1978
11-02-19, 22:23
[QUOTE=PopManiac;6540021 δεν μπορείς να φανταστείς τι έχω ακούσει π.χ. από Δανούς ή Σουηδούς Brussels expats για τους Βέλγους (και ενδεχομένως σε αρκετά όχι αδίκως)[/QUOTE]

Απορώ πραγματικά :)

Χωρίς να τους θεωρώ κακούς ανθρώπους, αλλά κάθε άλλο, καταλαβαίνω γιατί οι Ολλανδοί και οι Γερμανοί τους έχουν αναθέσει τον ρόλο του Πόντιου στα τοπικά ανέκδοτα. Και η εμπειρία μου είναι κυρίως με Φλαμανδους. Θεωρώ το Βέλγιο ότι πιο κοντά υπάρχει στην κεντροδυτική Ευρώπη με την Ελλάδα σε ζητήματα διαφθοράς και αναποτελεσματικοτητας. Και τα δύο έθνη πνίγονται σε μια κουταλιά νερό, απλά με διαφορετικό τρόπο.

Πάντως εγώ είχα δύο συναδέλφους Πακιστανούς στην προηγούμενη δουλειά. Καλά παιδιά γενικά. Βέβαια ο άνδρας είχε την bread winner νεοτροπια και η γυναίκα στο σπίτι. Ο ένας μια φορά με ρώτησε για διακοπές στην Ελλάδα και του απάντησα ότι ναι και γαμω αλλά θα είναι μάλλον δύσκολα για την γυναίκα σου, εννοώντας ότι δεν είναι και το καλύτερο να είσαι δίπλα στην δροσερή θάλασσα, όλοι δίπλα να κολυμπάνε και να γουστάρουν και εσύ να βράζεις στην παραλία. Δεν ξέρω αν σας έχει πετύχει περίπτωση αλλά εγώ τις λυπάμαι πραγματικά αυτές τις γυναίκες. Κοινώς, έκανα κάτι που θα φυσικά η μεγάλη του αντροσυνη δεν θα έκανε ποτέ. Λογαριασα την γυναίκα του σαν άνθρωπο στην ερώτηση του. Και απόδειξη του παραπάνω ήταν το ποσό δυσκολεύθηκε πραγματικά να το καταλάβει. Χρειάζεται και τακτ με όλους τους θρησκείες τους, μην προσβαλουμε και τα θεία τους.

Μάντεψτε ποια ήταν η αντίδραση του.

Όπως λέει και ο Anon 2 μέτρα αλλά 2+1δώρο σταθμά. Όπως πολλές θρησκείες. Αλλά από τους ινδούς δεν αισθάνθηκα το έντονα αυτά τα πράγματα, με εξαίρεση τους μουσουλμάνους ινδούς που γνώρισα όταν ταξίδεψα πέρσυ εκεί.

XTCgr
13-02-19, 18:56
Ποια εταιρεία; Και εγώ έχω πετάξει πάνω από το Ιραν (Singapore) και έχω πάει και Σ. Αραβία (Turkish) και κανείς δεν είπε τέτοια πράματα.

με Τurkish για Τεχεράνη πριν καμμιά 4-5ετία.

tsigarid
13-02-19, 19:04
με Τurkish για Τεχεράνη πριν καμμιά 4-5ετία.

Ίσως είναι κανόνας για τις πτήσεις που θα προσγειωθούν εκεί, όχι για τις διερχόμενες. Είναι τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι.

Crosswind
13-02-19, 19:47
wait!!!! έχεις πάει Δουβλινο??? Η Δεύτερη πιο τέλεια πόλη στον κόσμο μετά το Cork!!!! Ζηλεύω όσο δεν φανταζεσαι!

Α, εσύ ή ηπιες μπόλικες μπύρες στο Κορκ ή πέρασες καλα (if you know what i mean) για να το βρήκες ωραίο :p

xhaos
13-02-19, 20:53
Α, εσύ ή ηπιες μπόλικες μπύρες στο Κορκ ή πέρασες καλα (if you know what i mean) για να το βρήκες ωραίο :p

guilty on all accounts on multiple occasions:)
εχω πάει πάνω από 10 φορές.

Φανερός Πράκτωρ
15-02-19, 12:53
Πάντως το τσουβάλιασμα μιας κοινωνικής ομάδας πως τσουβαλιάζει κατά άλλων κοινωνικών ομάδων, όπως και να το κάνουμε παραμένει τσουβάλιασμα. Βέβαια κατά ένα ειρωνικό τρόπο επιβεβαιώνει τον ισχυρισμό πως η συγκεκριμένη ομάδα γενικά τσουβαλιάζει.

?????????? :what:

Xlapatsas
15-02-19, 13:58
Μια απορία φορολογικής φύσεως...

Πριν λίγους μήνες έκανα αίτηση για μεταφορά μου στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, η διαδικασία ολοκληρώθηκε, οπότε για την Ελλάδα θεωρούμαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού.

Ωραία μέχρι εδώ. Στο Βέλγιο που εργάζομαι φορολογούμαι ως expat, δηλαδή πάλι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού!

Δηλαδή και οι δύο χώρες με θεωρούν φορολογικό κάτοικο εξωτερικού! Πώς γίνεται αυτό;; Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά ή έκανα καμιά γκάφα; :hmm:

PopManiac
15-02-19, 14:03
Μια απορία φορολογικής φύσεως...

Πριν λίγους μήνες έκανα αίτηση για μεταφορά μου στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, η διαδικασία ολοκληρώθηκε, οπότε για την Ελλάδα θεωρούμαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού.

Ωραία μέχρι εδώ. Στο Βέλγιο που εργάζομαι φορολογούμαι ως expat, δηλαδή πάλι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού!

Δηλαδή και οι δύο χώρες με θεωρούν φορολογικό κάτοικο εξωτερικού! Πώς γίνεται αυτό;; Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά ή έκανα καμιά γκάφα; :hmm:

Καμία γκάφα, στο Βέλγιο είσαι expat τα πρώτα 2 (;;; ) χρόνια και απολαμβάνεις κάποιων φοροαπαλλαγών αλλά δεν θεωρείσαι κάτοικος εξωτερικού. Να υποθέσω ότι έχεις εγγραφεί σε communes etc;

chat1978
15-02-19, 14:28
Μια απορία φορολογικής φύσεως...

Πριν λίγους μήνες έκανα αίτηση για μεταφορά μου στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, η διαδικασία ολοκληρώθηκε, οπότε για την Ελλάδα θεωρούμαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού.

Ωραία μέχρι εδώ. Στο Βέλγιο που εργάζομαι φορολογούμαι ως expat, δηλαδή πάλι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού!

Δηλαδή και οι δύο χώρες με θεωρούν φορολογικό κάτοικο εξωτερικού! Πώς γίνεται αυτό;; Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά ή έκανα καμιά γκάφα; :hmm:
Όπως λέει και ο pop δεν είσαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού. Επειδή το έχω σπουδάσει το θέμα αυτό στο Βέλγιο, ότι θες ρωτάς. Ήμουν 6 χρόνια σχεδόν σε αυτό το καθεστώς.

Xlapatsas
15-02-19, 16:12
Καμία γκάφα, στο Βέλγιο είσαι expat τα πρώτα 2 (;;; ) χρόνια και απολαμβάνεις κάποιων φοροαπαλλαγών αλλά δεν θεωρείσαι κάτοικος εξωτερικού. Να υποθέσω ότι έχεις εγγραφεί σε communes etc;

Το 2 γιατί με ερωτηματικά; Έτσι ορίζει ο νόμος; Γιατί γνώρισα Έλληνες που μένουν εδώ 10 χρόνια ως expat (με οικογένειες εδώ, ακόμα και σπίτι αγορασμένο εδώ).
Δηλαδή με τον όρο non-resident δεν εννοούν πως είμαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού; Στην commune είμαι γραμμένος από τον πρώτο μήνα.


Όπως λέει και ο pop δεν είσαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού. Επειδή το έχω σπουδάσει το θέμα αυτό στο Βέλγιο, ότι θες ρωτάς. Ήμουν 6 χρόνια σχεδόν σε αυτό το καθεστώς.

Αυτό που φοβάμαι είναι να μην γίνει κάτι και χάσω το expat μου, πχ έρθει ειδοποίηση από την Ελλάδα ότι δεν είμαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας, ενώ το Βέλγιο θα με θεωρεί ως τέτοιο για να μου δίνει το expat status

Pop ακόμα περιμένουμε τη σύγκριση Βελγίου - Ιρλανδίας :whistle:

chat1978
15-02-19, 17:11
Δεν ξέρω αν σου το έχουν εξηγήσει αλλά η λογική του expat benefit δίνεται με την λογική ότι δεν θα μείνεις μόνιμα εδώ και ότι πάρε και ένα 5χιλιαρο παραπάνω σε καθαρά γιατί το Βέλγιο έχει υψηλή φορολογία. Επίσης δίνεται μόνο όταν το συμβόλαιο υπογράφεται με διεύθυνση εκτός Βελγίου και δεν μεταφέρεται αν αλλάξεις δουλειά

Η φορολογική δήλωση γίνεται σε διαφορετικό χρόνο και υπάγεται σε διαφορετική αρχή και μόνο αυτα περιπλέκουν τα πράγματα. Αν δεν σου έχουν αναθέσει λογιστή τότε θέλει πολύ προσοχή και δεν μπορείς να πας στην τοπική δου. Γενικά να ξέρεις ότι στο Βέλγιο οι άνθρωποι που πληρώνονται για την παροχή υπηρεσιών όπως πχ οι λογιστές και διαχειριστές κάνουν πάρα πολλά λάθη και συχνά δεν ξέρουν, παρά μόνο χρησιμοποιούν το πρόγραμμα. Είναι τουλάχιστον ερασιτέχνες και συχνά κακοί επαγγελματίες.

Επίσης να ξέρεις ότι είχε ακουστεί και είχε συμβεί σε φίλους το παρακάτω. Το Βέλγικο κράτος πηρε χαμπάρι ότι η φορολογία ανέβηκε στην Ελλάδα και σου λέει δεν χρειάζεται να σου δώσω το κίνητρο. Και έτσι τους το μείωσε σε βαθμό που δεν αξίζει.

Γράφω και βιβλίο αν θες αλλά αν θες για πιο συγκεκριμένα με προσωπικά στοιχεία, στείλε μήνυμα ή ένα για καφέ στο μεχελεν που μένω.

Xlapatsas
18-02-19, 12:30
Δεν ξέρω αν σου το έχουν εξηγήσει αλλά η λογική του expat benefit δίνεται με την λογική ότι δεν θα μείνεις μόνιμα εδώ και ότι πάρε και ένα 5χιλιαρο παραπάνω σε καθαρά γιατί το Βέλγιο έχει υψηλή φορολογία. Επίσης δίνεται μόνο όταν το συμβόλαιο υπογράφεται με διεύθυνση εκτός Βελγίου και δεν μεταφέρεται αν αλλάξεις δουλειά

Η φορολογική δήλωση γίνεται σε διαφορετικό χρόνο και υπάγεται σε διαφορετική αρχή και μόνο αυτα περιπλέκουν τα πράγματα. Αν δεν σου έχουν αναθέσει λογιστή τότε θέλει πολύ προσοχή και δεν μπορείς να πας στην τοπική δου. Γενικά να ξέρεις ότι στο Βέλγιο οι άνθρωποι που πληρώνονται για την παροχή υπηρεσιών όπως πχ οι λογιστές και διαχειριστές κάνουν πάρα πολλά λάθη και συχνά δεν ξέρουν, παρά μόνο χρησιμοποιούν το πρόγραμμα. Είναι τουλάχιστον ερασιτέχνες και συχνά κακοί επαγγελματίες.

Επίσης να ξέρεις ότι είχε ακουστεί και είχε συμβεί σε φίλους το παρακάτω. Το Βέλγικο κράτος πηρε χαμπάρι ότι η φορολογία ανέβηκε στην Ελλάδα και σου λέει δεν χρειάζεται να σου δώσω το κίνητρο. Και έτσι τους το μείωσε σε βαθμό που δεν αξίζει.

Γράφω και βιβλίο αν θες αλλά αν θες για πιο συγκεκριμένα με προσωπικά στοιχεία, στείλε μήνυμα ή ένα για καφέ στο μεχελεν που μένω.

Πολύ κατατοπιστικός! Ευχαριστώ πολύ. :worthy:

KLG
19-02-19, 03:34
Tη θητεία την βάζω σαν community service. Γιατί οχι? Τεχνική θέση είχα, σε τεχνικό σώμα (ΔΒ). Και ειδικά οταν το αναφέρω σε Αμερικανούς, πάντα ψαρώνουν.

Κατα τα άλλα, Veldrin συγχαρητήρια για την προταση που δεχθηκες και καλή σταδιοδρομία. 'Εχω να σου συστήσω προσαρμοστικότητα και ευελιξία, αλλά και την κοινή λογική να την κάνεις οταν/ αν δεις οτι οι στόχοι που έχεις θέσει δεν εκπληρώνονται. Εχω 2 περιπτώσεις συναδελφων, ο ένας Συριος, εκανε τουρ στη Μέση Ανατολή απο πριν τον πόλεμο στη Συρία, ωράιος τύπος και κοσμικός, καμία σχέση με Ισλαμ. Αυτός, κυρίως μέσω τον παραρτημάτων Δυτικών πανεπιστημίων έφτιαξε τη καριερα του. Aπο το ΜΙΤ στο Abu Dhabi, στο ΜΙΤ στη Βοστώνη! Μπίνγκο. Ο αλλος ήταν ΄Ελληνας, καπου στο Καταρ αν θυμάμαι καλά, εβγαλε χρημα και είχε απειρο χρόνο να δημοσιευει ώστε να χτυπήσει θεση στην Ελλάδα με το σπαθί του. Οι εντυπώσεις του απο το συστημα, οι χειρότερες. Έρχονταν οι σεϊχηδες και του ζητούσαν να περάσει τους γιους τους, έρχονται και οι καθηγητες για να τον πιεσουν. Στο τέλος έφυγε (αφου μαζεψε οτι μαζεψε) επειδή -λέει- οτι δεν ήθελε να περνάει κόσμο με λευκή κόλλα. Ακραίες οι περιπτώσεις, θα υπάρχουν και ενδιαμεσα στάδια προφανώς.

Περα απο αυτά, είπες οτι στο ακαδημαϊκό επάγγελμα, μετράει το προφεσοριλίκι. Να σου τονίσω οτι ναι μεν μετράει το προφεσοριλίκι, αλλά κυρίως μετράνε οι δημοσιευσεις, η διδακτική εμπειρία (τεκμηριωμένη με αξιολογήσεις), εμπειρία σε επιβλεψη μεταπτυχιακών για αρχή και διδακτορικών στη συνέχεια, και οπως εξελίσσεσαι το grant catching και το project coordination. Και όλα αυτα να γίνονται σε ενα ανταγωνιστικό πανεπιστήμιο, με καλό όνομα και φημη έστω στο συγκεκριμένο αντικείμενο αν οχι γενικά. Καταλαβαίνεις οτι το προφεσοριλίκι είναι ενα απο τα πολλά check boxes, υπάρχουν και post-doc που ειναι εξαιρετικά σχολεία, και αναλογα με τον manager μπορουν να συγκριθουν με super-duper graduate programmes. Υπάρχουν και αδυσώπητες γάλερες που γίνεσαι το παιδι για να γραφεις τα ρεπορτς του προτζεκτάκια.

Αν σε ενδιαφέρει το ακαδημαϊκό επαγγελμα μακροπρόθεσμα (και οχι σαν μια φαση "να το δοκιμάσω και βλέπω" όπως λένε πολλοί), παρε τη λίστα που σου λέω, και προσπαθησε να αποκτήσεις τα προσόντα που θα σε φέρουν στην Ευρώπη το λιγότερο σε αντιστοιχη θέση. Δεν ξερω αν εκανες postdoc μετα το PhD, αν οχι, μην επαναπαυτείς με τη γρήγορη εξέλιξη σου. Ο χρονος ειναι χρημα, και τα 3 χρονια περνάνε με 3 paper σε review limbo.

Veldrin
19-02-19, 12:23
Tη θητεία την βάζω σαν community service. Γιατί οχι? Τεχνική θέση είχα, σε τεχνικό σώμα (ΔΒ). Και ειδικά οταν το αναφέρω σε Αμερικανούς, πάντα ψαρώνουν.

Κατα τα άλλα, Veldrin συγχαρητήρια για την προταση που δεχθηκες και καλή σταδιοδρομία. 'Εχω να σου συστήσω προσαρμοστικότητα και ευελιξία, αλλά και την κοινή λογική να την κάνεις οταν/ αν δεις οτι οι στόχοι που έχεις θέσει δεν εκπληρώνονται. Εχω 2 περιπτώσεις συναδελφων, ο ένας Συριος, εκανε τουρ στη Μέση Ανατολή απο πριν τον πόλεμο στη Συρία, ωράιος τύπος και κοσμικός, καμία σχέση με Ισλαμ. Αυτός, κυρίως μέσω τον παραρτημάτων Δυτικών πανεπιστημίων έφτιαξε τη καριερα του. Aπο το ΜΙΤ στο Abu Dhabi, στο ΜΙΤ στη Βοστώνη! Μπίνγκο. Ο αλλος ήταν ΄Ελληνας, καπου στο Καταρ αν θυμάμαι καλά, εβγαλε χρημα και είχε απειρο χρόνο να δημοσιευει ώστε να χτυπήσει θεση στην Ελλάδα με το σπαθί του. Οι εντυπώσεις του απο το συστημα, οι χειρότερες. Έρχονταν οι σεϊχηδες και του ζητούσαν να περάσει τους γιους τους, έρχονται και οι καθηγητες για να τον πιεσουν. Στο τέλος έφυγε (αφου μαζεψε οτι μαζεψε) επειδή -λέει- οτι δεν ήθελε να περνάει κόσμο με λευκή κόλλα. Ακραίες οι περιπτώσεις, θα υπάρχουν και ενδιαμεσα στάδια προφανώς.

Περα απο αυτά, είπες οτι στο ακαδημαϊκό επάγγελμα, μετράει το προφεσοριλίκι. Να σου τονίσω οτι ναι μεν μετράει το προφεσοριλίκι, αλλά κυρίως μετράνε οι δημοσιευσεις, η διδακτική εμπειρία (τεκμηριωμένη με αξιολογήσεις), εμπειρία σε επιβλεψη μεταπτυχιακών για αρχή και διδακτορικών στη συνέχεια, και οπως εξελίσσεσαι το grant catching και το project coordination. Και όλα αυτα να γίνονται σε ενα ανταγωνιστικό πανεπιστήμιο, με καλό όνομα και φημη έστω στο συγκεκριμένο αντικείμενο αν οχι γενικά. Καταλαβαίνεις οτι το προφεσοριλίκι είναι ενα απο τα πολλά check boxes, υπάρχουν και post-doc που ειναι εξαιρετικά σχολεία, και αναλογα με τον manager μπορουν να συγκριθουν με super-duper graduate programmes. Υπάρχουν και αδυσώπητες γάλερες που γίνεσαι το παιδι για να γραφεις τα ρεπορτς του προτζεκτάκια.

Αν σε ενδιαφέρει το ακαδημαϊκό επαγγελμα μακροπρόθεσμα (και οχι σαν μια φαση "να το δοκιμάσω και βλέπω" όπως λένε πολλοί), παρε τη λίστα που σου λέω, και προσπαθησε να αποκτήσεις τα προσόντα που θα σε φέρουν στην Ευρώπη το λιγότερο σε αντιστοιχη θέση. Δεν ξερω αν εκανες postdoc μετα το PhD, αν οχι, μην επαναπαυτείς με τη γρήγορη εξέλιξη σου. Ο χρονος ειναι χρημα, και τα 3 χρονια περνάνε με 3 paper σε review limbo.

KLG ευχαριστώ που διέθεσες τόσο χρόνο να γράψεις εμπειρίες και καθοδήγηση. Το εκτιμώ αφάνταστα.

Με αυτό ακριβώς το outlook πάω, να μείνω 3-4 χρόνια για λεφτά και προετοιμασία για να επανέλθω ανεβασμένος. Έχω 5 δημοσιεύσεις σε 3άρια σε 2 έτη και άλλες 5 στα pipelines (under review/preparation/submission). Αν δε βγάζεις δημοσιεύσεις σήμερα είσαι σε highway to hell και έρμαιο της κάθε κρίσης του κάθε πανεπιστημίου και έχεις στην καριέρα σου μια μεγάλη ταφόπλακα.

Αλλιώς ανα πάσα στιγμή παίρνεις το καπελάκι σου και πας παρακάτω. Postdoc δεν έχω κάνει και γι αυτό πάω με χαμηλά το κεφάλι.

lewton
19-02-19, 13:57
θα κάνω μια βόλτα απο το προξενειο για να επιβεβαιώσω την ιδιότητα μου ως ανυπότακτου εξωτερικού, κάνοντας αν χρειαστεί ξανά την διαδικασία και θα έχω το χαρτί μαζί μου όταν με το καλό κατέβω.

Ενδιαφέρουσα ιδέα να μιλήσω με προξενείο. :oneup:
Δεν το σκέφτηκα. :oops:

KLG
19-02-19, 17:27
KLG ευχαριστώ που διέθεσες τόσο χρόνο να γράψεις εμπειρίες και καθοδήγηση. Το εκτιμώ αφάνταστα.

Με αυτό ακριβώς το outlook πάω, να μείνω 3-4 χρόνια για λεφτά και προετοιμασία για να επανέλθω ανεβασμένος. Έχω 5 δημοσιεύσεις σε 3άρια σε 2 έτη και άλλες 5 στα pipelines (under review/preparation/submission). Αν δε βγάζεις δημοσιεύσεις σήμερα είσαι σε highway to hell και έρμαιο της κάθε κρίσης του κάθε πανεπιστημίου και έχεις στην καριέρα σου μια μεγάλη ταφόπλακα.

Αλλιώς ανα πάσα στιγμή παίρνεις το καπελάκι σου και πας παρακάτω. Postdoc δεν έχω κάνει και γι αυτό πάω με χαμηλά το κεφάλι.

Sure thing! Και να θυμάσαι, μέχρι να πάρεις το tenure tracked ass. prof. σου κάπου που σε ενδιαφέρει να μείνεις με ορίζοντα δεκαετίας, δουλευεις μόνο για την πάρτυ σου και το CV σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.