PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 [127] 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

RASTAVIPER
27-02-19, 08:41
Όσοι λείπετε χρόνια έξω και έχετε αμάξια στην Ελλάδα.
Τι κάνετε με ασφάλειες και πινακίδες;
Εγώ έχω παλιό αμάξι του 1997 αλλά δεν έχω καταφέρει να το πουλήσω. Είναι σε γκαράζ σε άριστη κατάσταση.
Του έχω μειώσει όσο γίνεται την ασφάλεια, αλλά καμία από αυτες τις εταιρείες που παρέχουν ασφάλεια με τον μήνα δεν το καλύπτουν, γιατί είναι πολύ παλιό.
Επίσης. με τις πινακίδες σκέφτομαι ότι είναι φασαρία βάλε, βγάλε και δεν ξέρω πόσο χρόνο θέλει όταν πας Ελλάδα να τις ξαναβάλεις. Εγώ θέλω όταν πηγαίνω Αθήνα, να έχω έτοιμο το αμάξι για βόλτα.

8anos
27-02-19, 09:32
Αν το θέλεις έτοιμο για βόλτα πληρώνεις ασφαλεία και τέλη.

Δεν ξέρω πόσο συχνά το χρησιμοποιείς.
μπορείς να το πουλήσεις ή να το δώσεις σε κάποιο συγγενή, να νοικιάσεις το γκαράζ σε κάποιον και να εισπράξεις ένα μικρό ενοίκιο, αυτό συν το ποσό που πληρώνεις τώρα σε τέλη και ασφάλειες θα σου επιτρέπουν να νοικιάζεις ένα αυτοκίνητο όταν το χρειάζεσαι στην Αθήνα ή να παίρνεις ταξί και να σου βγαίνει ίσως πιο οικονομικά.
Όλα βέβαια εξαρτώνται από την χρήση που του κάνεις.

Αλλιώς τέλη και ασφάλεια.

chat1978
27-02-19, 10:02
Αν το θέλεις έτοιμο για βόλτα πληρώνεις ασφαλεία και τέλη.

Δεν ξέρω πόσο συχνά το χρησιμοποιείς.
μπορείς να το πουλήσεις ή να το δώσεις σε κάποιο συγγενή, να νοικιάσεις το γκαράζ σε κάποιον και να εισπράξεις ένα μικρό ενοίκιο, αυτό συν το ποσό που πληρώνεις τώρα σε τέλη και ασφάλειες θα σου επιτρέπουν να νοικιάζεις ένα αυτοκίνητο όταν το χρειάζεσαι στην Αθήνα ή να παίρνεις ταξί και να σου βγαίνει ίσως πιο οικονομικά.
Όλα βέβαια εξαρτώνται από την χρήση που του κάνεις.

Αλλιώς τέλη και ασφάλεια.

+1 και από εδώ.
Εγώ το πούλησα στους γονείς μου που έτσι και αλλιώς το πλήρωναν γιατί θέλουν αυτοκίνητο. Η γυναίκα μου αρνείται να πουλήσει το δικό της και το έχει δώσει σε συγγενή που το πληρώνει και συντηρεί (με ερωτηματικό) και όταν πάει πίσω το χρησιμοποιεί.

Αν βρεις κάποιον που να θέλει να το χρησιμοποιεί 99% του χρόνου, τότε οικονομικα εκεί η καλύτερη επιλογή.

anon
27-02-19, 11:25
Όσοι λείπετε χρόνια έξω και έχετε αμάξια στην Ελλάδα.
Τι κάνετε με ασφάλειες και πινακίδες;
Εγώ έχω παλιό αμάξι του 1997 αλλά δεν έχω καταφέρει να το πουλήσω. Είναι σε γκαράζ σε άριστη κατάσταση.
Του έχω μειώσει όσο γίνεται την ασφάλεια, αλλά καμία από αυτες τις εταιρείες που παρέχουν ασφάλεια με τον μήνα δεν το καλύπτουν, γιατί είναι πολύ παλιό.
Επίσης. με τις πινακίδες σκέφτομαι ότι είναι φασαρία βάλε, βγάλε και δεν ξέρω πόσο χρόνο θέλει όταν πας Ελλάδα να τις ξαναβάλεις. Εγώ θέλω όταν πηγαίνω Αθήνα, να έχω έτοιμο το αμάξι για βόλτα.

ισως σε συμφέρει να νοικιάζεις. Εξαρτάται για πόσο χρόνο χρειάζεσαι αυτοκίνητο. Εαν είναι πχ ένας μήνας γεμάτος συνολικά, μάλλον το νοίκιασμα δεν συμφέρει. Αλλά εαν είναι καμμιά δεκαριά μέρες τον χρόνο, μπορεί και να συμφέρει. Εννοώ συνολικά, όχι μόνο σαν κόστος. Επειδή έχεις καινούργιο αυτοκίνητο, δεν νοιάζεσαι για τίποτε, ασφάλειες σέρβις ΚΤΕΟ ζημιές αβαρίες κλπ.

Φανερός Πράκτωρ
27-02-19, 11:40
Επίσης. με τις πινακίδες σκέφτομαι ότι είναι φασαρία βάλε, βγάλε και δεν ξέρω πόσο χρόνο θέλει όταν πας Ελλάδα να τις ξαναβάλεις. Εγώ θέλω όταν πηγαίνω Αθήνα, να έχω έτοιμο το αμάξι για βόλτα.

Από όσο έχω καταλάβει δεν είναι κάτι τραγικό το να βάλεις/βγάλεις πινακίδες αλλά δε θα το κάνεις εσύ που θα πας για μερικά ΣΚ ή μερικές βδομάδες.

Το πιο λογικό είναι να το κάνεις πάσα σε άλλον όπως είπαν τα παιδιά αν είναι έμπιστος.
Αλλά και πάλι, για το πόσες μέρες το χρόνο μιλάμε ότι θα θες αμάξι, αν θα είναι όλες μαζί κλπ ή απλά 2 ΣΚ κάθε μήνα κλπ

Sovjohn
27-02-19, 15:58
Όσοι λείπετε χρόνια έξω και έχετε αμάξια στην Ελλάδα.
Τι κάνετε με ασφάλειες και πινακίδες;
Εγώ έχω παλιό αμάξι του 1997 αλλά δεν έχω καταφέρει να το πουλήσω. Είναι σε γκαράζ σε άριστη κατάσταση.
Του έχω μειώσει όσο γίνεται την ασφάλεια, αλλά καμία από αυτες τις εταιρείες που παρέχουν ασφάλεια με τον μήνα δεν το καλύπτουν, γιατί είναι πολύ παλιό.
Επίσης. με τις πινακίδες σκέφτομαι ότι είναι φασαρία βάλε, βγάλε και δεν ξέρω πόσο χρόνο θέλει όταν πας Ελλάδα να τις ξαναβάλεις. Εγώ θέλω όταν πηγαίνω Αθήνα, να έχω έτοιμο το αμάξι για βόλτα.

Η Hellas Direct ασφαλίζει απ' όσο θυμάμαι μετά το 1993, αν θέλεις κωδικό προσφοράς για έκπτωση 20 € σε αρχικό συμβόλαιο 90 ημερών και άνω μπορώ να σου στείλω - γενικά όμως ξεκινάνε από 30 ημέρες και ανεβαίνουν με την ημέρα.

xhaos
27-02-19, 17:06
Ερώτηση προς IT. Πιστοποιήσεις amazon associate/ professional έχουν νόημα-αντίκτυπο?

megahead13
27-02-19, 19:07
Ερώτηση προς IT. Πιστοποιήσεις amazon associate/ professional έχουν νόημα-αντίκτυπο?
Αν θες να πιάσεις δουλειά ως Cloud/DevOps* Engineer και δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία σε AWS, Azure, κτλ, αλλά έχεις σχετική εμπειρία ως Sys Admin, τότε ναι. Πιστεύω πως θα βοηθήσουν.

*DevOps, να δω τι άλλο θα βρουν να πλασάρουν στο μέλλον.

chat1978
27-02-19, 19:16
Αν θες να πιάσεις δουλειά ως Cloud/DevOps* Engineer και δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία σε AWS, Azure, κτλ, αλλά έχεις σχετική εμπειρία ως Sys Admin, τότε ναι. Πιστεύω πως θα βοηθήσουν.

*DevOps, να δω τι άλλο θα βρουν να πλασάρουν στο μέλλον.

Τον έχουν ξέσκισει τον όρο και τι εκπροσωπεί. Τελείως hype. Ας γράφουν automation developer που και αυτό είναι χαζό καθώς αυτό κάνει developer, αυτοματοποιεί διαδικασίες κατά βάση.

megahead13
27-02-19, 20:01
Τον έχουν ξέσκισει τον όρο και τι εκπροσωπεί. Τελείως hype. Ας γράφουν automation developer που και αυτό είναι χαζό καθώς αυτό κάνει developer, αυτοματοποιεί διαδικασίες κατά βάση.
Απ' ότι βλέπω πάντως τώρα δε χρησιμοποιείται τόσο όσο όταν είχε πρωτοεμφανιστεί.

xhaos
27-02-19, 20:04
Αν θες να πιάσεις δουλειά ως Cloud/DevOps* Engineer και δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία σε AWS, Azure, κτλ, αλλά έχεις σχετική εμπειρία ως Sys Admin, τότε ναι. Πιστεύω πως θα βοηθήσουν.

*DevOps, να δω τι άλλο θα βρουν να πλασάρουν στο μέλλον.

γενικά εδώ και 1 χρόνο ολες μα ολες οι δουλείες που κάνω είναι στο aws, ειδικά το lambda δουλεύει τρελα. για αυτο λεω να μαζέψω καμία πιστοποίηση.

megahead13
27-02-19, 20:10
γενικά εδώ και 1 χρόνο ολες μα ολες οι δουλείες που κάνω είναι στο aws, ειδικά το lambda δουλεύει τρελα. για αυτο λεω να μαζέψω καμία πιστοποίηση.
Τί δουλειές; Προγραμματιστή/web developer ή sys admin; Ή και από τα δύο;

chat1978
27-02-19, 21:02
γενικά εδώ και 1 χρόνο ολες μα ολες οι δουλείες που κάνω είναι στο aws, ειδικά το lambda δουλεύει τρελα. για αυτο λεω να μαζέψω καμία πιστοποίηση.

Εδώ στο Benelux πάντως δω τις απασχολουν οι πιστοποιήσεις. Γενικά τις θέλουν όπου η παιδεία θεωρείτε διαβιου και φυσικά πληρώνεις για αυτό. Δηλαδή μπίζνα.

Πάντως το ίδιο το lamda είναι καλή παντεντα. Το έφτιαξαν το jvm lead time initialization;

xhaos
27-02-19, 22:38
Τί δουλειές; Προγραμματιστή/web developer ή sys admin; Ή και από τα δύο;

Παλαιότερα Linux sys admin. Πλεον dev.

- - - Updated - - -


Εδώ στο Benelux πάντως δω τις απασχολουν οι πιστοποιήσεις. Γενικά τις θέλουν όπου η παιδεία θεωρείτε διαβιου και φυσικά πληρώνεις για αυτό. Δηλαδή μπίζνα.

Πάντως το ίδιο το lamda είναι καλή παντεντα. Το έφτιαξαν το jvm lead time initialization;

Δε το ξέρω γιατι δε δουλεύω java, python for me. Αν εννοείς το ότι θέλει χρόνο στην αρχή που κάνει provisioning, το έχει ακόμα και δε νομίζω ότι μπορεί να διορθωθεί.

chat1978
27-02-19, 23:31
Δε το ξέρω γιατι δε δουλεύω java, python for me. Αν εννοείς το ότι θέλει χρόνο στην αρχή που κάνει provisioning, το έχει ακόμα και δε νομίζω ότι μπορεί να διορθωθεί.
Τελευταία φορά που θυμάμαι το προσπαθούσαν πολύ μα πάρα πολύ.

RASTAVIPER
09-03-19, 09:17
Παιδιά η δήλωση αποφυγής διπλής φορολογίας, κάθε πότε γίνεται;
Αναρωτιέμαι γιατί είχα κάνει 1 φορά πριν χρόνια όταν έμενα Μάλτα και δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω πάλι κάτι τώρα που είμαι 9 μήνες στην Κύπρο.

tsigarid
10-03-19, 02:00
Κάθε φορά που αλλάζεις χώρα πρέπει να κάνεις δήλωση λογικά, καθώς οι φορολογικές συμφωνίες είναι μεταξύ δύο χωρών, και όχι συλλογικές.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
17-03-19, 20:48
Την άλλη βδομάδα πάμε για τριήμερο Παρίσι, από Beauvais.
Ξέρει κανείς τι παίζει με ΜΜΜ γενικότερα; Ξέρω πως από/προς το Beauvais πάει μόνο λεωφορείο :( κατά τα άλλα παίζει καμιά βολική κάρτα για αστικές συγκοινωνίες;
Έχω δει ότι παίζουν τα καρνέ με 14.90 και 10 εισιτήρια μόνο για μετρό όπως και κάτι κάρτες με 26 ευρώ για τριήμερο για όλα τα μέσα. Μας κόβω να χρησιμοποιούμε μόνο το μετρό το οποίο σίγουρα το χρειαζόμαστε για να πηγαινοερχόμαστε στο airbnb μας (19o διαμέρισμα).

Nassos83
17-03-19, 21:16
Την άλλη βδομάδα πάμε για τριήμερο Παρίσι, από Beauvais.
Ξέρει κανείς τι παίζει με ΜΜΜ γενικότερα; Ξέρω πως από/προς το Beauvais πάει μόνο λεωφορείο :( κατά τα άλλα παίζει καμιά κάρτα για αστικές συγκοινωνίες;
Έχω δει ότι παίζουν τα καρνέ με 14.90 και 10 εισιτήρια μόνο για μετρό όπως και κάτι κάρτες με 26 ευρώ για τριήμερο για όλα τα μέσα. Μας κόβω να χρησιμοποιούμε μόνο το μετρό το οποίο σίγουρα το χρειαζόμαστε για να πηγαινοερχόμαστε στο airbnb μας.

Η αδερφή μου είχε πάει με το αγόρι της τον Ιανουάριο Παρίσι και Disneyland για μια εβδομάδα και είχαν βγάλει την εβδομαδιαία κάρτα Navigo Semaine. Δεν ξέρω αν σε συμφέρει αφού θα είσαι για 3 ημέρες, οι κάρτες πάντως θέλουν φωτογραφία του προσώπου σου. Παρακάτω αναλυτικές πληροφορίες στα Αγγλικά

https://parisbytrain.com/paris-train-metro-week-pass-navigo-decouverte/

Εδώ η κάρτα

http://www.navigo.fr/titres/le-forfait-navigo-semaine-presentation/

Αν ξέρεις εσύ ή οι άλλοι της παρέας Γαλλικά όλα ΟΚ, διαφορετικά σας βλέπω να ρίχνετε μπινελίκια στη νοηματική στο εκδοτήριο.:rofl:

tsigarid
18-03-19, 00:59
Την άλλη βδομάδα πάμε για τριήμερο Παρίσι, από Beauvais.
Ξέρει κανείς τι παίζει με ΜΜΜ γενικότερα; Ξέρω πως από/προς το Beauvais πάει μόνο λεωφορείο :( κατά τα άλλα παίζει καμιά βολική κάρτα για αστικές συγκοινωνίες;
Έχω δει ότι παίζουν τα καρνέ με 14.90 και 10 εισιτήρια μόνο για μετρό όπως και κάτι κάρτες με 26 ευρώ για τριήμερο για όλα τα μέσα. Μας κόβω να χρησιμοποιούμε μόνο το μετρό το οποίο σίγουρα το χρειαζόμαστε για να πηγαινοερχόμαστε στο airbnb μας (19o διαμέρισμα).

Το καρνέ των 10 εισιτηρίων είναι πολύ καλή επιλογή, ειδικά αν σκοπεύεις να παίρνεις μετρό μέχρι 2-3 φορές τη μέρα. Το Παρίσι θέλει περπάτημα για να το απολαύσεις!

Το λεωφορείο για το Bauvais δεν είναι τραγικό, απλά το 19ο είναι λίγο μακριά από το τέρμα των λεωφορείων. Ελπίζω να πηγαίνεις και να φεύγεις λογική ώρα, ώστε το μετρό να δουλεύει.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
18-03-19, 11:54
Το λεωφορείο για το Bauvais δεν είναι τραγικό, απλά το 19ο είναι λίγο μακριά από το τέρμα των λεωφορείων. Ελπίζω να πηγαίνεις και να φεύγεις λογική ώρα, ώστε το μετρό να δουλεύει.
Το μετρό δουλεύει εκείνες τις ώρες αλλά πρέπει να κάνουμε 3 αλλαγές. Μάλλον θα πάρουμε Uber για να πάμε και να έρθουμε στο τέρμα.
Μέχρι και αυτοκίνητο σκέφτηκα να νοικιάσω...

8anos
04-04-19, 22:11
Θέλω να ξεκινήσω μια νέα συνεργασία και μου ζητάνε να υπογράψω μια συμφωνία εχεμύθειας - CONFIDENTIALITY AGREEMENT, διάρκειας 10 ετών μετά το τέλος της συνεργασίας.
Γενικά τι να προσέξω;
Οι όροι του μου φαίνονται πολύ γενικοί προφανώς στην προσπάθεια να καλύψουν ευρύ φάσμα δραστηριοτήτων.

xhaos
04-04-19, 22:24
Θέλω να ξεκινήσω μια νέα συνεργασία και μου ζητάνε να υπογράψω μια συμφωνία εχεμύθειας - CONFIDENTIALITY AGREEMENT, διάρκειας 10 ετών μετά το τέλος της συνεργασίας.
Γενικά τι να προσέξω;
Οι όροι του μου φαίνονται πολύ γενικοί προφανώς στην προσπάθεια να καλύψουν ευρύ φάσμα δραστηριοτήτων.
Αν είναι πχ για προσωπικά δεδομένα ασθενών οκ, αν είναι για έρευνα κλπ... ή περιέχει non compete... ή θα κάνετε δοκιμές φαρμάκων για εταιρείες θες δικηγόρο.

konenas
04-04-19, 23:17
Αν είναι πχ για προσωπικά δεδομένα ασθενών οκ, αν είναι για έρευνα κλπ... ή περιέχει non compete... ή θα κάνετε δοκιμές φαρμάκων για εταιρείες θες δικηγόρο.

Φοβάμαι όταν οι γιατροί υπογράφουν τέτοια.

8anos
04-04-19, 23:20
Αν είναι πχ για προσωπικά δεδομένα ασθενών οκ, αν είναι για έρευνα κλπ... ή περιέχει non compete... ή θα κάνετε δοκιμές φαρμάκων για εταιρείες θες δικηγόρο.

το ιατρικό απόρρητο και τα προσωπικά δεδομένα των ασθενών είναι υποχρέωση να τα διαχειριζόμαστε με εχεμύθεια για πάντα.
Άλλα αυτό το συγκεκριμένο δεν έχει να κάνει με ασθενείς.
Θα το κοιτάξω καλύτερα

PopManiac
04-04-19, 23:50
Αν είναι πχ για προσωπικά δεδομένα ασθενών οκ, αν είναι για έρευνα κλπ... ή περιέχει non compete... ή θα κάνετε δοκιμές φαρμάκων για εταιρείες θες δικηγόρο.

Ναι, 10ετές NDA είναι απίστευτα μακρύ σε χρόνο.

Είτε:

α) Θα πρέπει να ορίζεται εξαιρετικά στενά το πεδίο εφαρμογής (π.χ. αν είναι κάποιο φάρμακο, τότε το ακριβές μόριο / δραστική ουσία / εργαστήριο με προδιαγραφές που ορίζει ο 10ετής περιορισμός) ή
β) Έχεις τέτοια οικονομική ανταπόδοση ή καθορισμένες χρονικά αμοιβές που καθιστούν "δίκαιη" τη 10ετία

Ναι, θέλει δικηγόρο οπωσδήποτε

8anos
05-04-19, 07:58
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Θα το κοιτάξω.

world_10
08-04-19, 11:16
Hello στο community!!!

Ως νέο μέλος και επειδή μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να ανατρέξω 422 σελίδες, θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει εάν και πού (σελίδα) έχει γίνει κουβέντα σχετικά με εργασία στις χώρες της Μέσης Ανατολής (qatar, uae, saudi arabia) ;
Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη, εάν κάποιος εργάζεται αυτήν την περίοδο ή έχει εργαστεί σε αυτές τις χώρες ακόμα καλύτερα (please contact me). Γενικά I need some info, so please share knowledge :)

tsigarid
08-04-19, 17:53
Hello στο community!!!

Ως νέο μέλος και επειδή μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να ανατρέξω 422 σελίδες, θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει εάν και πού (σελίδα) έχει γίνει κουβέντα σχετικά με εργασία στις χώρες της Μέσης Ανατολής (qatar, uae, saudi arabia) ;
Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη, εάν κάποιος εργάζεται αυτήν την περίοδο ή έχει εργαστεί σε αυτές τις χώρες ακόμα καλύτερα (please contact me). Γενικά I need some info, so please share knowledge :)

Ξεκίνα από εδώ και κάτω (https://www.adslgr.com/forum/threads/204022-Εργασία-στο-εξωτερικό-Γνώμες-απόψεις-τι-ισχύει-από-ασφαλιστικά-φορολογικά-συνταξιοδοτικά?p=6537701&viewfull=1#post6537701).

world_10
15-04-19, 09:43
Ξεκίνα από εδώ και κάτω (https://www.adslgr.com/forum/threads/204022-Εργασία-στο-εξωτερικό-Γνώμες-απόψεις-τι-ισχύει-από-ασφαλιστικά-φορολογικά-συνταξιοδοτικά?p=6537701&viewfull=1#post6537701).

Καλημέρα!! Thank you!! Εάν κάποιος έχει περισσότερη εμπειρία ή δουλεύει σε αυτήν την περιοχή please send me a dm.

XTCgr
15-04-19, 11:32
Καλημέρα!! Thank you!! Εάν κάποιος έχει περισσότερη εμπειρία ή δουλεύει σε αυτήν την περιοχή please send me a dm.

κάνε καμμιά κρούση σε κόσμο που δουλεύει εκεί στο linkedin, είμαι σίγουρος οτι μέσω γνωστών κτλ θα βρεις αρκετό κόσμο για άντληση πληροφοριών

vamvakoolas
16-04-19, 21:41
Hello στο community!!!

Ως νέο μέλος και επειδή μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να ανατρέξω 422 σελίδες, θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει εάν και πού (σελίδα) έχει γίνει κουβέντα σχετικά με εργασία στις χώρες της Μέσης Ανατολής (qatar, uae, saudi arabia) ;
Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη, εάν κάποιος εργάζεται αυτήν την περίοδο ή έχει εργαστεί σε αυτές τις χώρες ακόμα καλύτερα (please contact me). Γενικά I need some info, so please share knowledge :)

εξαρταται απο τη χωρα, καμμια σχεση uae (sic) με σαουδ αραβια και ΟΜΑΝ (εγω ημουν στο τελευταιο για λιγο καιρο). Ντουμπαι για παραδειγμα ειναι πιο δυτικο ενω (με βαση οπως τα ανεφερα) αλλα κρατη ειναι πιο αυταρχικα με οτι συνεπαγεται αυτο.

υγ: ετοιμασου για κυριακες εργασιμη και να τα σκασεις για ιατροφαρμακευτικη

tsigarid
23-04-19, 06:02
εξαρταται απο τη χωρα, καμμια σχεση uae (sic) με σαουδ αραβια και ΟΜΑΝ (εγω ημουν στο τελευταιο για λιγο καιρο). Ντουμπαι για παραδειγμα ειναι πιο δυτικο ενω (με βαση οπως τα ανεφερα) αλλα κρατη ειναι πιο αυταρχικα με οτι συνεπαγεται αυτο.

υγ: ετοιμασου για κυριακες εργασιμη και να τα σκασεις για ιατροφαρμακευτικη

Κυριακές εργάσιμη αλλά Παρασκευή αργία (έχουν Παρασκευοσάββατο, όχι Σαββατοκύριακο), οπότε αυτή είναι απλά μία αδιάφορη λεπτομέρεια κατά τη γνώμη μου.

vamvakoolas
24-04-19, 00:03
Κυριακές εργάσιμη αλλά Παρασκευή αργία (έχουν Παρασκευοσάββατο, όχι Σαββατοκύριακο), οπότε αυτή είναι απλά μία αδιάφορη λεπτομέρεια κατά τη γνώμη μου.

ναι τελειως αδιαφορη: να πας να δουλεψεις κυριακη και αν εξαιρεσεις ελαχιστες μεγαλες ντοπιες επιχειρησεις δε μπορεις να συνεργαστεις με εξωτερικο. Το αντιθετο μερικες φορες αναγκαζεσαι να δουλευεις παρασκευη που δουλευει και ο υπολοιπος κοσμος για να μπορεις να ακολουθησεις τη δουλεια (και δεν αναφερομαι σε χειρονακτικη εργασια). Γενικα οποιος δεν εχει δουλεψει μεση ανατολη ποτε δε θα μπορεσει να περιγραψει ευκολα καποιες μεγαλες αντιθεσεις (αλλο παραδειγμα σε πολη που εμενα 100.000 κοσμος υπήρχε ενα ασθενοφορο) για τη διασκέδαση και ελευθερο χρονο ας μη γραψω.

οβερ (οποιος θελει πληροφορίες πμ).

Κατι τρελα σημαντικο: ζηταμε μισθό σε αμερικανικα δολαρια και οχι σε ντοπιο νομισμα.

tsigarid
24-04-19, 17:19
ναι τελειως αδιαφορη: να πας να δουλεψεις κυριακη και αν εξαιρεσεις ελαχιστες μεγαλες ντοπιες επιχειρησεις δε μπορεις να συνεργαστεις με εξωτερικο. Το αντιθετο μερικες φορες αναγκαζεσαι να δουλευεις παρασκευη που δουλευει και ο υπολοιπος κοσμος για να μπορεις να ακολουθησεις τη δουλεια (και δεν αναφερομαι σε χειρονακτικη εργασια). Γενικα οποιος δεν εχει δουλεψει μεση ανατολη ποτε δε θα μπορεσει να περιγραψει ευκολα καποιες μεγαλες αντιθεσεις (αλλο παραδειγμα σε πολη που εμενα 100.000 κοσμος υπήρχε ενα ασθενοφορο) για τη διασκέδαση και ελευθερο χρονο ας μη γραψω.

οβερ (οποιος θελει πληροφορίες πμ).

Κατι τρελα σημαντικο: ζηταμε μισθό σε αμερικανικα δολαρια και οχι σε ντοπιο νομισμα.

Έχεις δίκιο, αν η δουλειά σου έχει τακτική και καθημερινή επικοινωνία με το εξωτερικό. Ακόμα και τότε όμως, προσαρμόζεσαι, μία μέρα είναι. Αν όχι, τότε το ότι δουλεύεις Κυριακή είναι πραγματικά λεπτομέρεια.

lefe
02-05-19, 14:31
Προς Lewton και λοιπους : Πηρα σημερα στη στρατολογια που ανηκω τηλεφωνο ωστε να ρωτησω γιατι ηρθε σημειωμα καταταξης ενω ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου και μου επιβεβαιωσαν οτι ειναι υποχρεωμενοι να συνεχισουν να στελνουν το σημειωμα ανα καποια τακτα χρονικα διαστηματα (π.χ. 1 φορα το χρονο) παρολο που ειμαι κανονικοτατα ανυποτακτος εξωτερικου.
Σε ερωτηση μου , μου επιβεβαιωσαν επισης οτι ειναι στην ουσια ενα ειδος υπενθυμισης και δεν εχει αλλαξει κατι στην στρατολογικη μου κατασταση.
Γιαυτο τον λογο θεωρω οτι με το σημειωμα που ελαβες και εσυ δεν αλλαζει κατι.

lewton
02-05-19, 15:12
Προς Lewton και λοιπους : Πηρα σημερα στη στρατολογια που ανηκω τηλεφωνο ωστε να ρωτησω γιατι ηρθε σημειωμα καταταξης ενω ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου και μου επιβεβαιωσαν οτι ειναι υποχρεωμενοι να συνεχισουν να στελνουν το σημειωμα ανα καποια τακτα χρονικα διαστηματα (π.χ. 1 φορα το χρονο) παρολο που ειμαι κανονικοτατα ανυποτακτος εξωτερικου.
Σε ερωτηση μου , μου επιβεβαιωσαν επισης οτι ειναι στην ουσια ενα ειδος υπενθυμισης και δεν εχει αλλαξει κατι στην στρατολογικη μου κατασταση.
Γιαυτο τον λογο θεωρω οτι με το σημειωμα που ελαβες και εσυ δεν αλλαζει κατι.

Awesome, σε ευχαριστώ! :oneup:
Τα ίδια μου είπε και ο υπεύθυνος για διαβατήρια/στρατολογία/άλλα έγγραφα εδώ στο προξενείο, αλλά είναι καλό να ξέρουμε ότι συμφωνεί και η στρατολογία.

RASTAVIPER
02-05-19, 16:01
Προς Lewton και λοιπους : Πηρα σημερα στη στρατολογια που ανηκω τηλεφωνο ωστε να ρωτησω γιατι ηρθε σημειωμα καταταξης ενω ειμαι ανυποτακτος εξωτερικου και μου επιβεβαιωσαν οτι ειναι υποχρεωμενοι να συνεχισουν να στελνουν το σημειωμα ανα καποια τακτα χρονικα διαστηματα (π.χ. 1 φορα το χρονο) παρολο που ειμαι κανονικοτατα ανυποτακτος εξωτερικου.
Σε ερωτηση μου , μου επιβεβαιωσαν επισης οτι ειναι στην ουσια ενα ειδος υπενθυμισης και δεν εχει αλλαξει κατι στην στρατολογικη μου κατασταση.
Γιαυτο τον λογο θεωρω οτι με το σημειωμα που ελαβες και εσυ δεν αλλαζει κατι.

Υπάρχει άλλο θέμα για αυτά,
https://www.adslgr.com/forum/threads/1093740-%CE%91%CE%BD%CF%85%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D

Μην σπαμάρετε πάλι το θέμα.

mplamplampla
28-05-19, 18:21
Καλησπέρα, αν εργάζεστε ως μηχανικός στην Ελλάδα ή κυρίως στο εξωτερικό (για αυτό και το αναρτώ εδώ) θα παρακαλούσα πολύ να διαθέσετε 5 λεπτά από το χρόνο σας για να απαντήσετε στο παρακάτω ερωτηματολόγιο
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdfUDMR6GmY9L7bvnUHev6YXykDqtxmKVL4RE_5ETo10RezPQ/viewform?vc=0&c=0&w=1

XTCgr
28-05-19, 23:46
Καλησπέρα, αν εργάζεστε ως μηχανικός στην Ελλάδα ή κυρίως στο εξωτερικό (για αυτό και το αναρτώ εδώ) θα παρακαλούσα πολύ να διαθέσετε 5 λεπτά από το χρόνο σας για να απαντήσετε στο παρακάτω ερωτηματολόγιο
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdfUDMR6GmY9L7bvnUHev6YXykDqtxmKVL4RE_5ETo10RezPQ/viewform?vc=0&c=0&w=1

Κομπλέ

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
05-06-19, 10:42
Ξέρει μήπως κανένας "Βρετανός" πως κάνουμε apostille κρατικό έγγραφο που δεν είναι σφραγισμένο/υπογεγγραμένο;
Θέλω να κάνω apostille το P60 του HMRC για να το δώσω στην ΑΑΔΕ.

Να βρω κανένα online notary service να μου το κάνουν;

evantigger
06-06-19, 16:30
Ξέρει μήπως κανένας "Βρετανός" πως κάνουμε apostille κρατικό έγγραφο που δεν είναι σφραγισμένο/υπογεγγραμένο;
Θέλω να κάνω apostille το P60 του HMRC για να το δώσω στην ΑΑΔΕ.

Να βρω κανένα online notary service να μου το κάνουν;

έχω την εντυπωση ότι πας στην πρεσβεία ή σε προξενεία.

Veldrin
06-06-19, 19:29
Ξέρει μήπως κανένας "Βρετανός" πως κάνουμε apostille κρατικό έγγραφο που δεν είναι σφραγισμένο/υπογεγγραμένο;
Θέλω να κάνω apostille το P60 του HMRC για να το δώσω στην ΑΑΔΕ.

Να βρω κανένα online notary service να μου το κάνουν;

Apostille σε βρετανικό έγγραφο έχω κάνει σε solicitors.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
06-06-19, 19:35
Apostille σε βρετανικό έγγραφο έχω κάνει σε solicitors.
Ναι ε; Γιατί ρώτησα ένα γραφείο και μου είπαν πως δεν το κάνουν.
Τώρα έχω ρωτήσει έναν public notary (το οποίο νομίζω πως είναι το αντίστοιχο του συμβολαιογράφου) αλλά ακόμα δεν έχω παρει απάντηση.

Veldrin
07-06-19, 02:47
Ναι ε; Γιατί ρώτησα ένα γραφείο και μου είπαν πως δεν το κάνουν.
Τώρα έχω ρωτήσει έναν public notary (το οποίο νομίζω πως είναι το αντίστοιχο του συμβολαιογράφου) αλλά ακόμα δεν έχω παρει απάντηση.

https://www.apostille.org.uk/blog/solicitor-or-notary-certification

Ashtaroth
07-06-19, 11:42
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με τις δουλειές τύπου Contracts στο UK?
Βλέπω πολλές αγγελιες όπου λένε contract και έχουν daily rate
Η εταιρία που δούλευα στο Εδιμβούργο μπήκε σε administration και ψάχνω για δουλειά.

Crosswind
07-06-19, 14:38
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με τις δουλειές τύπου Contracts στο UK?
Βλέπω πολλές αγγελιες όπου λένε contract και έχουν daily rate
Η εταιρία που δούλευα στο Εδιμβούργο μπήκε σε administration και ψάχνω για δουλειά.

Τι ακριβώς θες να μαθεις?

Ashtaroth
07-06-19, 15:08
1) έχω μπερδευτεί λίγο με το IR35 και τα in and out of IR35
2) όταν λέει η αγγελια 2 months contract with day rate 300, αυτά ειναι μικτά ή καθαρά (φανταζομαι εδω παιζει ρολο το IR35). Επισης εγω θα πρέπει να κάνω κατι, να ανοιξω ατομική πχ, να παρω λογιστή κτλ?

Crosswind
07-06-19, 15:31
1) έχω μπερδευτεί λίγο με το IR35 και τα in and out of IR35
2) όταν λέει η αγγελια 2 months contract with day rate 300, αυτά ειναι μικτά ή καθαρά (φανταζομαι εδω παιζει ρολο το IR35). Επισης εγω θα πρέπει να κάνω κατι, να ανοιξω ατομική πχ, να παρω λογιστή κτλ?

Όπως τα περιγράφεις, θα έλεγα ότι εισαι outside IR35.
Τα 300 είναι χωρίς VAT. Η συμβουλη μου, αφού δεν το κατέχεις το θέμα καλά και για να αποφύγεις τρεχάματα, θα ήταν να πας σε μια umbrella company. Αυτοί θα αναλάβουν τα πάντα (λογιστικά/γραφειοκρατικά).

Ashtaroth
07-06-19, 15:58
δεν ειμαι contractor, δουλεια ψαχνω να βρώ αλλά δυστυχώς βλέπω οτι οι μονιμες θέσεις είναι πολυ λίγες και οι περισσότερες αγγελιες αναφέρονται σε contracts.
Προσπαθώ λοιπον να καταλάβω πως δουλευει το όλο σύστημα, σε περιπτωση που αποφασίσω να δουλεψω ως contractor.
Στην προηγούμενη δουλεια ήμουν μισθωτός.

@ ADSLgr.com All rights reserved.