PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 [128] 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

megahead13
07-06-19, 16:14
δεν ειμαι contractor, δουλεια ψαχνω να βρώ αλλά δυστυχώς βλέπω οτι οι μονιμες θέσεις είναι πολυ λίγες και οι περισσότερες αγγελιες αναφέρονται σε contracts.
Προσπαθώ λοιπον να καταλάβω πως δουλευει το όλο σύστημα, σε περιπτωση που αποφασίσω να δουλεψω ως contractor.
Στην προηγούμενη δουλεια ήμουν μισθωτός.
Πάντως δε νομίζω να είναι δύσκολο να κάνεις έναρξη μιας προσωπικής εταιρείας τύπου ΕΠΕ/Limited για να εργάζεσαι ως contractor. Πρώην συνάδελφος δούλευε με αυτόν τον τρόπο έχοντας δικιά του εταιρεία Ltd. Για αρχή ίσως είναι καλύτερα να κάνεις αυτό που είπε ο Crosswind.

lewton
26-06-19, 14:06
204768

Από τους σημερινούς FT.
Στην Ισπανία επιστρέφει η γενιά που έφυγε έξω.
Στην Ελλάδα;

Rebel Scum
26-06-19, 14:13
204768

Από τους σημερινούς FT.
Στην Ισπανία επιστρέφει η γενιά που έφυγε έξω.
Στην Ελλάδα;

Στην Ελλάδα έχει μνημόνιο μέχρι το 2060.

chat1978
26-06-19, 15:00
204768

Από τους σημερινούς FT.
Στην Ισπανία επιστρέφει η γενιά που έφυγε έξω.
Στην Ελλάδα;

Ίσως το 2015 έπεσε το σεξ της αρκούδας. :whistle:

- - - Updated - - -


Στην Ελλάδα έχει μνημόνιο μέχρι το 2060.

Ούτε αρκουδίσιο σεξ

RASTAVIPER
26-06-19, 16:33
204768

Από τους σημερινούς FT.
Στην Ισπανία επιστρέφει η γενιά που έφυγε έξω.
Στην Ελλάδα;

Οι μόνοι που γυρνάνε πίσω στην Ελλάδα είναι: 1% όσοι βρήκαν κάποια τρελή θέση με τρελά φράγκα που αξίζει το ρίσκο της επιστροφής, 99% όσοι δεν κατάφεραν τίποτα στο εξωτερικό και λένε καλύτερα πίσω με σουβλάκι και φραπέ και ας παίρνω 800ευρώ.

Veldrin
26-06-19, 16:39
Οι μόνοι που γυρνάνε πίσω στην Ελλάδα είναι: 1% όσοι βρήκαν κάποια τρελή θέση με τρελά φράγκα που αξίζει το ρίσκο της επιστροφής, 99% όσοι δεν κατάφεραν τίποτα στο εξωτερικό και λένε καλύτερα πίσω με σουβλάκι και φραπέ και ας παίρνω 800ευρώ.

Μερικές φορές βέβαια σε στιγμές αδυναμίας θες να γυρίσεις μόνο και μόνο για το σουβλάκι και για ένα σωστό φρέντο. :lol: Σοβαρά πάντως, συμφωνώ μαζί σου.

Λόγω γενικότερης κουλτούρας και ποιότητας ζωής, στην Ελλάδα δε θα γυρνούσα για κανένα λόγο. 30 ώρες σύνολο πήγα το ΣΚ μετά από 1 χρόνο απουσίας και δεν την πάλεψα καθόλου.

MitsosDaBest13
26-06-19, 16:42
Οι μόνοι που γυρνάνε πίσω στην Ελλάδα είναι: 1% όσοι βρήκαν κάποια τρελή θέση με τρελά φράγκα που αξίζει το ρίσκο της επιστροφής, 99% όσοι δεν κατάφεραν τίποτα στο εξωτερικό και λένε καλύτερα πίσω με σουβλάκι και φραπέ και ας παίρνω 800ευρώ.

Σωστός. Η πλειοψηφία αυτών που γυρνάνε πίσω, είναι λόγω αποτυχίας... Πάει πχ ο άλλος να δουλέψει delivery στο Λονδίνο ή να πλύνει πιάτα στη Νέα Υόρκη και νομίζει ότι θα κάνει ζωαρα... :lol:

PopManiac
26-06-19, 16:47
Σωστός. Η πλειοψηφία αυτών που γυρνάνε πίσω, είναι λόγω αποτυχίας... Πάει πχ ο άλλος να δουλέψει delivery στο Λονδίνο ή να πλύνει πιάτα στη Νέα Υόρκη και νομίζει ότι θα κάνει ζωαρα... :lol:

Βλακείες στο τετράγωνο και μάλιστα βλακείες με γερή δόση άγνοιας

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-06-19, 17:03
Πάντως από όσα έχω δει εγώ, όποιος Έλληνας πάει για να πλύνει πιάτα στο Λονδίνο, μέσα σε ένα εξάμηνο έχει γίνει manager :cool:
Τόσα λεφτά που ρίχνουμε στις ταβέρνες, την έχουμε την εστίαση στο DNA :mrgreen:

MitsosDaBest13
26-06-19, 18:09
Βλακείες στο τετράγωνο και μάλιστα βλακείες με γερή δόση άγνοιας

Γνωστοί του αδερφού μου, δουλεύουν delivery στη Βρετανία (νομίζω Λονδίνο) και λένε συνέχεια το πόσο χάλια είναι και το πόσο θέλουν να γυρίσουν πίσω...

Άλλοι Έλληνες που πήγαν Αμερική και δεν κατάφεραν τίποτα (κυρίως γιατί είχαν ελλιπή μόρφωση), λένε επίσης το πόσο χάλια είναι και το πόσο καλύτερη είναι η Ελλάδα...

Για να μη νομίζεις ότι τα βγάζω από το μυαλό μου (αν και το προηγούμενο σχόλιο ήταν μεταξύ σοβαρού κι αστείου).

chat1978
26-06-19, 19:25
Βλακείες στο τετράγωνο και μάλιστα βλακείες με γερή δόση άγνοιας

Συμφωνώ.

Επίσης να προσθέσω κάτι που για πολλούς στην Ελλάδα ακούγεται απίστευτο. Εγώ ένας λόγος που έφυγα από την Ελλάδα ήταν ο τρόπος εργασίας. Ο ερασιτεχνικός ήταν απίστευτος όπου και να πήγα. Στο Βέλγιο έχω δουλέψει σε τρεις πολυεθνικές και το επίπεδο ερασιχτεχνισμου είναι απίστευτο στις δύο από αυτές όπου ουσιαστικά ήταν πρώην καθαρες βέλγικες εταιρείες και έγιναν η καθεμία τμήμα μιας πολυεθνικής. Βλέπω επίσης και την εταιρία της γυναίκας μου. Άλλο ανέκδοτο.

- - - Updated - - -


Γνωστοί του αδερφού μου, δουλεύουν delivery στη Βρετανία (νομίζω Λονδίνο) και λένε συνέχεια το πόσο χάλια είναι και το πόσο θέλουν να γυρίσουν πίσω...

Άλλοι Έλληνες που πήγαν Αμερική και δεν κατάφεραν τίποτα (κυρίως γιατί είχαν ελλιπή μόρφωση), λένε επίσης το πόσο χάλια είναι και το πόσο καλύτερη είναι η Ελλάδα...

Για να μη νομίζεις ότι τα βγάζω από το μυαλό μου (αν και το προηγούμενο σχόλιο ήταν μεταξύ σοβαρού κι αστείου).

Όταν φεύγεις από την χώρα σου, λογαριάζεις και λίγο τι λαμβάνεις για αυτή την "θυσία". Πολλοί νοσταλγούν την πατρίδα ή τα καλύτερα της ξεχνώντας τα χειρότερα της. It's human nature.

Veldrin
26-06-19, 19:33
Οι περισσότεροι Έλληνες που ξέρω εδώ πάντως (Norfolk), όλο λένε τι χάλια που είναι στη Βρετανία.

Ξεχνάνε βέβαια πως κάνουν παρέα μόνο με Έλληνες, μιλάνε μόνο Ελληνικά όλη μέρα και δεν ξεμυτάνε από ότι είναι σε απόσταση αστικού λεωφορείου.

Έτσι καταλήγουν να έχουν άγνοια για την κουλτούρα, άγνοια για το με τι ανθρώπους συναναστρέφονται, καμία επαφή με τη γεωγραφία ή τα ενδιαφέροντα της περιοχής και τα Αγγλικά τους είναι συνήθως επιπέδου B2. Αυτά ενώ έχουν κλείσει από 5ετία και άνω στη χώρα.

Και άλλοι λαοί το έχουν αυτό, αλλά λίγοι πιάνουν τον ξερολισμό με λίγο από γκέτο feeling του Έλληνα.

Nassos83
26-06-19, 19:45
Γνωστοί του αδερφού μου, δουλεύουν delivery στη Βρετανία (νομίζω Λονδίνο) και λένε συνέχεια το πόσο χάλια είναι και το πόσο θέλουν να γυρίσουν πίσω...

Άλλοι Έλληνες που πήγαν Αμερική και δεν κατάφεραν τίποτα (κυρίως γιατί είχαν ελλιπή μόρφωση), λένε επίσης το πόσο χάλια είναι και το πόσο καλύτερη είναι η Ελλάδα...

Για να μη νομίζεις ότι τα βγάζω από το μυαλό μου (αν και το προηγούμενο σχόλιο ήταν μεταξύ σοβαρού κι αστείου).

Το έξω δεν είναι για όλους. Και εννοείται θα σου λένε το πόσο καλύτερα είναι στην Ελλάδα γιατί όταν έχεις μεγαλώσει με έναν Α τρόπο ζωής για πάνω από 25 χρόνια στην ίδια χώρα έχοντας πάνω-κάτω τους ίδιους φιλους και τις ίδιες επαφές, η αλλαγή κλίματος και η προσαρμογή σε ξένο περιβάλλον δεν είναι καθόλου εύκολες, ειδικά αν εκτίθεσαι για πρώτη φορά σε χώρες που πας ως εργαζόμενοςκαι όχι ως τουρίστας και δεν έχεις γονείς-φίλους-συγγενείς ή έστω γνωστό άτομο για να σε βοηθήσει.

Το Λονδίνο πλέον είναι πλέον τραγικά ανυπόφορο ειδικά με τις σημερινές τιμές ενοικίων. Εκεί επιβιώνεις μόνο αν έχεις υψηλόμισθη θέση σε πχ τράπεζα, όχι κάνοντας δουλειά του ποδαριού με τον βασικό μισθό και διαβιείς με 4-5 άλλα άτομα σε ένα διαμέρισμα. Μια κοπέλα από τη πολυκατοικία μου άντεξε 1 χρόνο Λονδίνο και γύρισε πίσω γιατί δεν άντεχε με τα έξοδα, και αυτά προ Brexit.

Στην αρχή το έξω σου φαίνεται ωραίο, με το καιρό και αφού έχεις αποβάλλει τη νοοτροπία του τουρίστα, αλλάζεις άρδην γνώμη. Έτσι πίστευα και εγώ με τη Σιγκαπούρη που πήγα ως τουρίστας το 1997 για 1 εβδομάδα, αλλά στο 6μηνο που έμεινα εκεί για πρακτική το 2010 απλούστατα γύρισα πίσω.

famous-walker
26-06-19, 19:48
Το έξω δεν είναι για όλους. Και εννοείται θα σου λένε το πόσο καλύτερα είναι στην Ελλάδα γιατί όταν έχεις μεγαλώσει με έναν Α τρόπο ζωής για πάνω από 25 χρόνια στην ίδια χώρα έχοντας πάνω-κάτω τους ίδιους φιλους και τις ίδιες επαφές, η αλλαγή κλίματος και η προσαρμογή σε ξένο περιβάλλον δεν είναι καθόλου εύκολες, ειδικά αν εκτίθεσαι για πρώτη φορά σε χώρες που πας ως εργαζόμενοςκαι όχι ως τουρίστας και δεν έχεις γονείς-φίλους-συγγενείς ή έστω γνωστό άτομο για να σε βοηθήσει.

Το Λονδίνο πλέον είναι πλέον τραγικά ανυπόφορο ειδικά με τις σημερινές τιμές ενοικίων. Εκεί επιβιώνεις μόνο αν έχεις υψηλόμισθη θέση σε πχ τράπεζα, όχι κάνοντας δουλειά του ποδαριού με τον βασικό μισθό και διαβιείς με 4-5 άλλα άτομα σε ένα διαμέρισμα. Μια κοπέλα από τη πολυκατοικία μου άντεξε 1 χρόνο Λονδίνο και γύρισε πίσω γιατί δεν άντεχε με τα έξοδα, και αυτά προ Brexit.

Στην αρχή το έξω σου φαίνεται ωραίο, με το καιρό και αφού έχεις αποβάλλει τη νοοτροπία του τουρίστα, αλλάζεις άρδην γνώμη. Έτσι πίστευα και εγώ με τη Σιγκαπούρη που πήγα ως τουρίστας το 1997 για 1 εβδομάδα, αλλά στο 6μηνο που έμεινα εκεί για πρακτική το 2010 απλούστατα γύρισα πίσω.

Πήγες στα σκληρά και εσύ, όχι ότι δεν υπάρχουν χειρότερα όπως Σ.Α.
Πάντως έχεις δίκιο.

MitsosDaBest13
26-06-19, 19:52
Οι περισσότεροι Έλληνες που ξέρω εδώ πάντως (Norfolk), όλο λένε τι χάλια που είναι στη Βρετανία.

Ξεχνάνε βέβαια πως κάνουν παρέα μόνο με Έλληνες, μιλάνε μόνο Ελληνικά όλη μέρα και δεν ξεμυτάνε από ότι είναι σε απόσταση αστικού λεωφορείου.

Έτσι καταλήγουν να έχουν άγνοια για την κουλτούρα, άγνοια για το με τι ανθρώπους συναναστρέφονται, καμία επαφή με τη γεωγραφία ή τα ενδιαφέροντα της περιοχής και τα Αγγλικά τους είναι συνήθως επιπέδου B2. Αυτά ενώ έχουν κλείσει από 5ετία και άνω στη χώρα.

Και άλλοι λαοί το έχουν αυτό, αλλά λίγοι πιάνουν τον ξερολισμό με λίγο από γκέτο feeling του Έλληνα.

Έτσι ακριβώς. Ο εθνικισμός, η ξεροκεφαλια και η ψευδαίσθηση ανωτερότητας, ακολουθεί πολλούς Έλληνες ακόμα και στο εξωτερικό...

Εγώ όταν πάω να μείνω μόνιμα στις ΗΠΑ, εννοείται ότι θα χαίρομαι όποτε συναντάω Έλληνες και να μιλάω μαζί τους, αλλά θέλω να γνωρίσω κι άλλους ανθρώπους, όπως και την κουλτούρα τους (γι αυτό κάνω ιδιαίτερα στα Ισπανικά και το Νοέμβριο θα δώσω για πτυχίο Α1, που θα μου χρειαστεί και σε δουλειές βέβαια).

Γενικά θα ήθελα στα επόμενα χρόνια ν' αποκτήσω αρκετά χρήματα, ώστε να μπορέσω να κάνω πολλά ταξίδια. Κάτι που, αν μείνω στην Ελλάδα, θα είναι αδύνατο να συμβεί... Αυτός είναι ένας από τους λόγους που θέλω να φύγω (κυρίως όμως η ανησυχία για επιβίωση).

lewton
26-06-19, 20:02
Έτσι ακριβώς. Ο εθνικισμός, η ξεροκεφαλια και η ψευδαίσθηση ανωτερότητας, ακολουθεί πολλούς Έλληνες ακόμα και στο εξωτερικό...

Εγώ όταν πάω να μείνω μόνιμα στις ΗΠΑ, εννοείται ότι θα χαίρομαι όποτε συναντάω Έλληνες και να μιλάω μαζί τους, αλλά θέλω να γνωρίσω κι άλλους ανθρώπους, όπως και την κουλτούρα τους (γι αυτό κάνω ιδιαίτερα στα Ισπανικά και το Νοέμβριο θα δώσω για πτυχίο Α1, που θα μου χρειαστεί και σε δουλειές βέβαια).

Γενικά θα ήθελα στα επόμενα χρόνια ν' αποκτήσω αρκετά χρήματα, ώστε να μπορέσω να κάνω πολλά ταξίδια. Κάτι που, αν μείνω στην Ελλάδα, θα είναι αδύνατο να συμβεί... Αυτός είναι ένας από τους λόγους που θέλω να φύγω (κυρίως όμως η ανησυχία για επιβίωση).

Δηλαδή όταν πας στην Αμερική θα έρχεται στο γραφείο η ηλικιωμένη Μεξικάνα πελάτισσα που δε μιλάει γρι Αγγλικά και θα την πασάρουν σε εσένα που θα έχεις Α1;

MitsosDaBest13
26-06-19, 20:10
Δηλαδή όταν πας στην Αμερική θα έρχεται στο γραφείο η ηλικιωμένη Μεξικάνα πελάτισσα που δε μιλάει γρι Αγγλικά και θα την πασάρουν σε εσένα που θα έχεις Α1;

Δεν ξέρω, αλλά σίγουρα τα Ισπανικά είναι ένα "bonus" στο βιογραφικό, ειδικά σε μια χώρα που βρίσκονται τόσοι Ισπανόφωνοι μετανάστες. Μπορεί αργότερα να πάω και για υψηλότερο πτυχίο. :p

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-06-19, 20:10
Οι περισσότεροι Έλληνες που ξέρω εδώ πάντως (Norfolk), όλο λένε τι χάλια που είναι στη Βρετανία.

Ξεχνάνε βέβαια πως κάνουν παρέα μόνο με Έλληνες, μιλάνε μόνο Ελληνικά όλη μέρα και δεν ξεμυτάνε από ότι είναι σε απόσταση αστικού λεωφορείου.

Έτσι καταλήγουν να έχουν άγνοια για την κουλτούρα, άγνοια για το με τι ανθρώπους συναναστρέφονται, καμία επαφή με τη γεωγραφία ή τα ενδιαφέροντα της περιοχής και τα Αγγλικά τους είναι συνήθως επιπέδου B2. Αυτά ενώ έχουν κλείσει από 5ετία και άνω στη χώρα.

Και άλλοι λαοί το έχουν αυτό, αλλά λίγοι πιάνουν τον ξερολισμό με λίγο από γκέτο feeling του Έλληνα.
Εσύ δεν ήταν να πας Ντουμπάι ή κάτι τέτοιο; Ξέμεινες;;;

Να πω πάντως ότι το κατά πόσο θα έχεις ευκαιρία να ταιριάξεις με τον ντόπιο πληθυσμό δεν είναι τόσο απλό. Η εργασία σου είναι η προφανής πηγή γνωριμιών αλλά πόσες φορές δεν σας έτυχε να δουλέψετε στην Ελλάδα και να μην ταιριάξετε με κανένα συνάδελφο; Συμβαίνει. Αν δεν κάτσουν γνωριμίες από τη δουλειά τότε το πράμα σφίγγει.
Αν πας στο εξωτερικό με σύντροφο, ακόμα χειρότερα. Αν είσαι μόνος, υπάρχει και το Tinder :whistle:

RASTAVIPER
26-06-19, 20:20
Πάλι κολλήσατε με την Αγγλία.
Λες και μόνο Αγγλία υπάρχει για εξωτερικό.
Αν θέλει ο άλλος να βρει ενδιαφέροντα και να βρει τρόπους να περάσει καλά θα το κάνει είτε στην χώρα του είτε αλλού.

Πάντως και εδώ Κύπρο που είμαι και που είναι σχεδόν τα ίδια με Ελλάδα, ακούς κάτι τυπάκια ότι τους λείπει η πατρίδα και άλλα τέτοια γραφικά. Θα ήθελα να τους δω Γερμανία, Πολωνία να μην μιλάνε καν την γλώσσα. Εκεί να δούνε ζόρι που κλαίγονται γιατί στην Κύπρο γιατί τους θεωρούν μετανάστες.

sdikr
26-06-19, 20:33
Έτσι ακριβώς. Ο εθνικισμός, η ξεροκεφαλια και η ψευδαίσθηση ανωτερότητας, ακολουθεί πολλούς Έλληνες ακόμα και στο εξωτερικό...

Εγώ όταν πάω να μείνω μόνιμα στις ΗΠΑ, εννοείται ότι θα χαίρομαι όποτε συναντάω Έλληνες και να μιλάω μαζί τους, αλλά θέλω να γνωρίσω κι άλλους ανθρώπους, όπως και την κουλτούρα τους (γι αυτό κάνω ιδιαίτερα στα Ισπανικά και το Νοέμβριο θα δώσω για πτυχίο Α1, που θα μου χρειαστεί και σε δουλειές βέβαια).

Γενικά θα ήθελα στα επόμενα χρόνια ν' αποκτήσω αρκετά χρήματα, ώστε να μπορέσω να κάνω πολλά ταξίδια. Κάτι που, αν μείνω στην Ελλάδα, θα είναι αδύνατο να συμβεί... Αυτός είναι ένας από τους λόγους που θέλω να φύγω (κυρίως όμως η ανησυχία για επιβίωση).

Και στο εσωτερικό υπάρχουν αυτά, ειδικά στις μικρές ηλικίες, αρκετοί μάλιστα πιστεύουν πως είναι ανώτεροι απο άλλους Ελληνες, μετά έρχεται η προσγείωση στην πραγματικότητα

Veldrin
26-06-19, 20:40
Εσύ δεν ήταν να πας Ντουμπάι ή κάτι τέτοιο; Ξέμεινες;;;


Ξεκινάω σε 3 μήνες από τώρα με το νέο ακαδημαικό έτος. Έχω ακόμα οπότε μιλάω γι αυτό που προς το παρόν γνωρίζω.

@Mitsos, δεν είναι τόσο θέμα ανωτερότητας. Θα δείς πως είναι περισσότερο θέμα "αυτό ξέρω αυτό εμπιστεύομαι" και απορρίπτουν τα πάντα που τους βγάζουν από το comfort zone.

Όσο για τα περι νοσταλγίας της πατρίδας που λέει και ο Rastaviper, υπάρχουν και οι πολύ γκρινιάρηδες που κάνουν λες και είμαστε στο '60, παίζει το ράδιο Καζαντζίδη και κλαίνε ενώ τρώνε ένα κομμάτι φέτα.

(Οι περισσότεροι βέβαια από αυτούς μπορεί να κατεβαίνουν Ελλάδα κάθε μήνα.)

sdikr
26-06-19, 20:53
Ξεκινάω σε 3 μήνες από τώρα με το νέο ακαδημαικό έτος. Έχω ακόμα οπότε μιλάω γι αυτό που προς το παρόν γνωρίζω.

@Mitsos, δεν είναι τόσο θέμα ανωτερότητας. Θα δείς πως είναι περισσότερο θέμα "αυτό ξέρω αυτό εμπιστεύομαι" και απορρίπτουν τα πάντα που τους βγάζουν από το comfort zone.

Όσο για τα περι νοσταλγίας της πατρίδας που λέει και ο Rastaviper, υπάρχουν και οι πολύ γκρινιάρηδες που κάνουν λες και είμαστε στο '60, παίζει το ράδιο Καζαντζίδη και κλαίνε ενώ τρώνε ένα κομμάτι φέτα.

(Οι περισσότεροι βέβαια από αυτούς μπορεί να κατεβαίνουν Ελλάδα κάθε μήνα.)

Ενα κομμάτι φέτα που πήραν απο την οικογενειακή συσκευασία των 250 γραμμαρίων μαζί με 1/4 αγγούρι :p

Veldrin
26-06-19, 21:26
Ενα κομμάτι φέτα που πήραν απο την οικογενειακή συσκευασία των 250 γραμμαρίων μαζί με 1/4 αγγούρι :p

Πέστο ψέμματα και όταν είδα να πουλάνε μισό αγγούρι έπαθα ένα μικρό εγκεφαλικό.

MitsosDaBest13
26-06-19, 21:35
Να πω πάντως ότι το κατά πόσο θα έχεις ευκαιρία να ταιριάξεις με τον ντόπιο πληθυσμό δεν είναι τόσο απλό. Η εργασία σου είναι η προφανής πηγή γνωριμιών αλλά πόσες φορές δεν σας έτυχε να δουλέψετε στην Ελλάδα και να μην ταιριάξετε με κανένα συνάδελφο; Συμβαίνει. Αν δεν κάτσουν γνωριμίες από τη δουλειά τότε το πράμα σφίγγει.
Αν πας στο εξωτερικό με σύντροφο, ακόμα χειρότερα. Αν είσαι μόνος, υπάρχει και το Tinder :whistle:

Για φίλους θα ψάχνουμε ή για hookups? :oops:

- - - Updated - - -


Και στο εσωτερικό υπάρχουν αυτά, ειδικά στις μικρές ηλικίες, αρκετοί μάλιστα πιστεύουν πως είναι ανώτεροι απο άλλους Ελληνες, μετά έρχεται η προσγείωση στην πραγματικότητα

Το λες γενικά ή για να "φωτογραφίσεις" εμένα; Σίγουρα όμως από τους λεγόμενους "Ελληνάρες" (http://provocateur.gr/storage/photos/c_853px_568px/201708/423423.jpg), νιώθω ανώτερος, γιατί δεν πέφτω στο επίπεδό τους. :p

- - - Updated - - -



@Mitsos, δεν είναι τόσο θέμα ανωτερότητας. Θα δείς πως είναι περισσότερο θέμα "αυτό ξέρω αυτό εμπιστεύομαι" και απορρίπτουν τα πάντα που τους βγάζουν από το comfort zone.

Όσο για τα περι νοσταλγίας της πατρίδας που λέει και ο Rastaviper, υπάρχουν και οι πολύ γκρινιάρηδες που κάνουν λες και είμαστε στο '60, παίζει το ράδιο Καζαντζίδη και κλαίνε ενώ τρώνε ένα κομμάτι φέτα.

(Οι περισσότεροι βέβαια από αυτούς μπορεί να κατεβαίνουν Ελλάδα κάθε μήνα.)

Μπορεί να είναι και όπως τα λες. ;)

sdikr
26-06-19, 21:46
Το λες γενικά ή για να "φωτογραφίσεις" εμένα; Σίγουρα όμως από τους λεγόμενους "Ελληνάρες" (http://provocateur.gr/storage/photos/c_853px_568px/201708/423423.jpg), νιώθω ανώτερος, γιατί δεν πέφτω στο επίπεδό τους. :p


Και πως ξέρεις πως δεν έχει την κάρτα στο παπριζ;
Δεν το ξέρεις, αλλά bmw Μεγάλο, μάλλον Έλληνας (γιατι δεν φαίνεται καλά) τότε είναι σίγουρα παράνομα παρκαρισμένος

Αλλά ναι σε γενικές γραμμές όταν ζεις σε μια χώρα βλέπεις πιο συχνά αυτά τα πράγματα

ralfi
28-06-19, 17:28
Παιδια μια ερωτηση..
Όταν για παραδειγμα το Ετήσιο ακαθάριστο εισόδημα στην Ελβετία είναι περίπου στα 40Κ ευρο,πόσα σου μένουν καθαρά απ αυτό το ποσό?

lewton
28-06-19, 17:55
Παιδια μια ερωτηση..
Όταν για παραδειγμα το Ετήσιο ακαθάριστο εισόδημα στην Ελβετία είναι περίπου στα 40Κ ευρο,πόσα σου μένουν καθαρά απ αυτό το ποσό?

Για τόσο χαμηλά ποσά μάλλον δεν υπάρχει εκτίμηση. Είναι εκτός κλίμακας. :p
Επιπλέον δεν ισχύει τίποτα για «την Ελβετία».
Όποιος σου απαντήσει ένα Χ ποσό σου λέει ψέμματα.
Η φορολογία διαφέρει πάρα πολύ από καντόνι σε καντόνι. Άρα μπορεί σε ένα καντόνι να σου μένει 65% και σε άλλο καντόνι 80%.

Επιπλέον, η ασφάλιση υγείας δεν είναι μέσα στις κρατήσεις. Άρα πρέπει να υπολογίσεις ένα επιπλέον ποσό που θα φεύγει ως standard κάθε μήνα.
Δηλαδή αν παίρνεις στο λογαριασμό σου καθαρά 5 χιλιάδες και πρέπει να πληρώσεις 350 για την ασφάλιση υγείας, πόσο μετράς ως καθαρό μισθό; 5 χιλιάδες ή 4,650; Αν θέλεις να κάνεις συγκρίσεις με την υπόλοιπη Ευρώπη πρέπει να μετράς 4,650.
Και για να σε μπερδέψω και άλλο, και η ασφάλιση υγείας κοστίζει διαφορετικά ανάλογα με το καντόνι σου. Και φυσικά ανάλογα με τον πάροχο που θα επιλέξεις και το πόσο καλό πακέτο θα επιλέξεις.

RASTAVIPER
28-06-19, 18:31
Ελβετία δεν είναι που έχουν κατι φορολογιες στο 50-60%??
Αν ναι γιατί να πάει κάποιος με μισθό κάτω των 60κ;

chat1978
28-06-19, 18:59
Σχεδόν όλες οι ευρωπαϊκές χώρες έχουν έμμεση ή άμεση φορολόγηση κοντά στο 40%. Συνήθως οι κρατήσεις είναι έμμεσες αλλά πχ στην Ελβετία είναι υποχρεωτικές και τις πληρώνεις εσύ. Ξέρω ότι το 40% είναι ανακριβες, απλά θέλω να τονίσω ότι με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο ένα ποσό της τάξης του 40% το χαιρετας σαν μισθωτος. Τα μυστικά και τα κόλπα είναι στους ελεύθερους επαγγελματίες και εταιρίες.

RASTAVIPER
28-06-19, 19:51
Σχεδόν όλες οι ευρωπαϊκές χώρες έχουν έμμεση ή άμεση φορολόγηση κοντά στο 40%. Συνήθως οι κρατήσεις είναι έμμεσες αλλά πχ στην Ελβετία είναι υποχρεωτικές και τις πληρώνεις εσύ. Ξέρω ότι το 40% είναι ανακριβες, απλά θέλω να τονίσω ότι με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο ένα ποσό της τάξης του 40% το χαιρετας σαν μισθωτος. Τα μυστικά και τα κόλπα είναι στους ελεύθερους επαγγελματίες και εταιρίες.

Μάλλον δεν ξέρεις τι ισχύει Κύπρο.
19500 αφορολόγητο, μετά 20%, 25%, 30, 35% η μεγαλύτερη κλίμακα από 60κ και άνω.

Επίσης αν είσαι μη ντόπιος, άλλο ένα 20% έκπτωση στον φόρο σου μέχρι και το 2020.

Οπότε όχι δεν ισχύουν παντού τα ίδια.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
28-06-19, 20:22
Ε καλά η Κύπρος είναι ένα κλικ επάνω από φορολογικός παράδεισος...Αν δεν ήταν στο ευρώ μπορεί να ήταν και κανονικός.
Επίσης το 40% συμπεριλαμβάνει και τις ασφαλιστικές εισφορές.

ralfi
28-06-19, 21:03
Δηλαδή για να καταλάβω έτσι στο περίπου... Απο τα υποτιθέμενα 5000 μισθό αφαιρούμε κάπου στα 2000 φόρος /ασφάλεια κτλ

chat1978
28-06-19, 21:03
Ε καλά η Κύπρος είναι ένα κλικ επάνω από φορολογικός παράδεισος...Αν δεν ήταν στο ευρώ μπορεί να ήταν και κανονικός.
Επίσης το 40% συμπεριλαμβάνει και τις ασφαλιστικές εισφορές.

Ναι. Πχ και στην Ουκρανία καλύτερα ακόμα ειναι. Δεν συμπεριλαμβάνω χώρες με έσοδα από λαμογιες, aka φορολογικός παράδεισος.

lewton
29-06-19, 00:23
Ελβετία δεν είναι που έχουν κατι φορολογιες στο 50-60%??

Η πηγή σου για αυτό;

RASTAVIPER
29-06-19, 09:08
Η πηγή σου για αυτό;

Καλά άμα Ρωτούσα και εγώ τις πηγές σου για όλα αυτά που λες, δεν θα τελειωναμε ποτέ.

- - - Updated - - -


Ναι. Πχ και στην Ουκρανία καλύτερα ακόμα ειναι. Δεν συμπεριλαμβάνω χώρες με έσοδα από λαμογιες, aka φορολογικός παράδεισος.

Δηλαδή όποιες χώρες έχουν ευνοϊκές συνθήκες φορολογίες, αυτομάτως είναι γιατί όλα εκεί είναι έσοδα από λαμογιές;
Αυτά τα οικονομικά σε πιο πανεπιστήμιο τα έμαθες;

lewton
29-06-19, 09:16
Καλά άμα Ρωτούσα και εγώ τις πηγές σου για όλα αυτά που λες, δεν θα τελειωναμε ποτέ.

Απλά θεούλης. :worthy:
Όποιος θέλει ας σε πάρει σοβαρά, πρόβλημά του. :p

Nassos83
29-06-19, 10:12
Δηλαδή όποιες χώρες έχουν ευνοϊκές συνθήκες φορολογίας, αυτομάτως είναι γιατί όλα εκεί είναι έσοδα από λαμογιές;

Για πες μας, αν χώρες σαν τη Κύπρο , Ιρλανδία ή Μάλτα δεν είχαν προνομιακό καθεστώς για τις offshore επιχειρήσεις, θα ήταν σήμερα αυτές που είναι σε θέματα οικονομικής ευημερείας;

Μέχρι να μπεί στην Ε.Ε, η φορολογία των offshore στη Κύπρο ήταν σχεδόν μηδενική. Υπήρχε μάλιστα και ανέκδοτο ότι σχεδόν όλη η Εκάλη Αττικής ήταν μια απέραντη Κυπριακή offshore.

EDIT: Πάρε και ένα άρθρο του 1997 για τη Κύπρο.

https://www.tovima.gr/2008/11/24/archive/pws-i-kypros-egine-paradeisos/

chat1978
29-06-19, 11:01
...
Αυτά τα οικονομικά σε πιο πανεπιστήμιο τα έμαθες;

Εκεί πάντως που η ατάκα δεν θεωρείται επιχείρημα.

RASTAVIPER
29-06-19, 11:27
Για πες μας, αν χώρες σαν τη Κύπρο , Ιρλανδία ή Μάλτα δεν είχαν προνομιακό καθεστώς για τις offshore επιχειρήσεις, θα ήταν σήμερα αυτές που είναι σε θέματα οικονομικής ευημερείας;

Μέχρι να μπεί στην Ε.Ε, η φορολογία των offshore στη Κύπρο ήταν σχεδόν μηδενική. Υπήρχε μάλιστα και ανέκδοτο ότι σχεδόν όλη η Εκάλη Αττικής ήταν μια απέραντη Κυπριακή offshore.

EDIT: Πάρε και ένα άρθρο του 1997 για τη Κύπρο.

https://www.tovima.gr/2008/11/24/archive/pws-i-kypros-egine-paradeisos/

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και τέτοιες εταιρείες.
Αλλά να γενικεύουμε και να λέμε ότι όλη η δραστηριότητα στο νησί είναι από λαμογιές είναι τελείως λάθος.

- - - Updated - - -


Απλά θεούλης. :worthy:
Όποιος θέλει ας σε πάρει σοβαρά, πρόβλημά του. :p

Εδώ απαντάνε σε σένα στο θέμα στο θέμα με τα αεροπλάνα που γράφεις ό,τι νάναι.

lewton
29-06-19, 15:54
Εδώ απαντάνε σε σένα στο θέμα στο θέμα με τα αεροπλάνα που γράφεις ό,τι νάναι.
Πολλά νεύρα για Σαββατοκύριακο.
Βγες να πάρεις λίγο αέρα.

anon
29-06-19, 21:52
@RASTAVIPER
Για να σου δείξω μια άλλη επιπλέον διαφορά ΕλΕπ και μισθωτού. Ο ΕλΕπ, σε όλες τις χώρες, και στην ΕΛλάδα, και παντού, έχει δικαίωμα να βάζει έξοδα του ως έξοδα επιχείρησης, πράγμα που σημαίνει πάγια έξοδα που εσύ σαν μισθωτός θα πλήρωνες απο τα καθαρά σου έσοδα, αυτός τα βάζει στα έξοδα επιχειρηματικής δραστηριότητας, μειώνει το "πραγματικό" έσοδο, και τελικά τον φόρο που πληρώνει απο εκεί, με αποτέλεσμα μικρότερη τελικά φορολογία, χωρίς να βάλω μέσα και την έκπτωση ΦΠΑ ίσως σε διάφορες αγορές ή παροχές, ή πιθανές επιδοτήσεις κλπ.
Ετσι πχ μπορεί να βλέπεις σαν φορολόγηση κάποιου το 50% του εισοδήματος, αλλά στην πράξη τελικά αυτό βγαίνει αρκετά χαμηλότερο.
Δυστυχώς η πρακτική αυτή είναι δυνατή μόνο σε επιχειρηματίες και ΕλΕπ.
Παραδείγματα; Πάμπολλά, πχ έχεις ιατρείο, βάζεις πετρέλαιο θέρμανσης στο σπίτι, το χρεώνεις στο ιατρείο, οπότε θεωρείται έξοδο της επιχείρησης. Το ίδιο μπορείς να κάνεις για πλειάδα εξόδων προσωπικών, όσων μπορείς να βάλεις σαν έξοδα επιχειρηματικής δραστηριότητας, μην σου πώ ότι ακόμα και υπηρεσίες, όπως πχ υπηρετικό προσωπικό μπορεί να "χρεώνεται" ως υπάλληλος της επιχείρησης και κατα συνέπεια στα έξοδα αυτής, ενώ το χρησιμοποιείς στην οικεία σου. Ακόμα και αυτοκίνητα, κινητά, υπολογιστές, βενζίνη κλπ κλπ, μέχρι και ταξίδια, ή ακόμα ακόμα και τραπεζώματα μπορεί ναναι έξοδα παραστάσεως και να μπαίνουν στα έξοδα της επιχείρησης.

sdikr
29-06-19, 21:55
@RASTAVIPER
Για να σου δείξω μια άλλη επιπλέον διαφορά ΕλΕπ και μισθωτού. Ο ΕλΕπ, σε όλες τις χώρες, και στην ΕΛλάδα, και παντού, έχει δικαίωμα να βάζει έξοδα του ως έξοδα επιχείρησης, πράγμα που σημαίνει πάγια έξοδα που εσύ σαν μισθωτός θα πλήρωνες απο τα καθαρά σου έσοδα, αυτός τα βάζει στα έξοδα επιχειρηματικής δραστηριότητας, μειώνει το "πραγματικό" έσοδο, και τελικά τον φόρο που πληρώνει απο εκεί, με αποτέλεσμα μικρότερη τελικά φορολογία, χωρίς να βάλω μέσα και την έκπτωση ΦΠΑ ίσως σε διάφορες αγορές ή παροχές, ή πιθανές επιδοτήσεις κλπ.
Ετσι πχ μπορεί να βλέπεις σαν φορολόγηση κάποιου το 50% του εισοδήματος, αλλά στην πράξη τελικά αυτό βγαίνει αρκετά χαμηλότερο.
Δυστυχώς η πρακτική αυτή είναι δυνατή μόνο σε επιχειρηματίες και ΕλΕπ.
Παραδείγματα; Πάμπολλά, πχ έχεις ιατρείο, βάζεις πετρέλαιο θέρμανσης στο σπίτι, το χρεώνεις στο ιατρείο, οπότε θεωρείται έξοδο της επιχείρησης. Το ίδιο μπορείς να κάνεις για πλειάδα εξόδων προσωπικών, όσων μπορείς να βάλεις σαν έξοδα επιχειρηματικής δραστηριότητας, μην σου πώ ότι ακόμα και υπηρεσίες, όπως πχ υπηρετικό προσωπικό μπορεί να "χρεώνεται" ως υπάλληλος της επιχείρησης και κατα συνέπεια στα έξοδα αυτής, ενώ το χρησιμοποιείς στην οικεία σου. Ακόμα και αυτοκίνητα, κινητά, υπολογιστές, βενζίνη κλπ κλπ, μέχρι και ταξίδια, ή ακόμα ακόμα και τραπεζώματα μπορεί ναναι έξοδα παραστάσεως και να μπαίνουν στα έξοδα της επιχείρησης.

Το δικαίωμα το έχει, όταν γίνει όμως ο έλεγχος και δούνε πως αυτό που δήλωσε για επιχείρηση δεν ήταν για εκεί, τότε κόβουν πισινουλήδες.
Ακόμα και εδώ στην Ελλάδα...... αλλά εδώ στην Ελλάδα είμαστε Large και έχουμε την περαίωση.

Ακόμα υπάρχουν όρια στο τι μπορείς να δηλώσεις για υπηρεσίες/εξοπλισμό, πχ service οχήματος επιχείρησης δεν μπορείς να δηλώσεις 1000 ευρώ ώστε να βάλεις και το προσωπικό σου αμάξι μέσα.
Αν βάλεις υπολογιστές/κινητά, πρέπει αυτά να είναι στην επιχείρηση όταν γίνει έλεγχος, αν δεν είναι ouch

konenas
29-06-19, 22:08
Το δικαίωμα το έχει, όταν γίνει όμως ο έλεγχος και δούνε πως αυτό που δήλωσε για επιχείρηση δεν ήταν για εκεί, τότε κόβουν πισινουλήδες.
Ακόμα και εδώ στην Ελλάδα...... αλλά εδώ στην Ελλάδα είμαστε Large και έχουμε την περαίωση.

Ακόμα υπάρχουν όρια στο τι μπορείς να δηλώσεις για υπηρεσίες/εξοπλισμό, πχ service οχήματος επιχείρησης δεν μπορείς να δηλώσεις 1000 ευρώ ώστε να βάλεις και το προσωπικό σου αμάξι μέσα.
Αν βάλεις υπολογιστές/κινητά, πρέπει αυτά να είναι στην επιχείρηση όταν γίνει έλεγχος, αν δεν είναι ouch

Ο πόλεμος ΕλΕπ, μισθωτών, αγροτών καλά κρατεί. Ο πόλεμος μεταξύ πλούσιων και φτωχών έχει προβλήματα.

chat1978
29-06-19, 23:44
Οι Βέλγοι είναι οι πρωταθλητές στην οριακά νόμιμη φοροματσακωνια σαν ελεπ. Στην Ελλάδα αυτά που συμβαίνουν είναι αθώα πράγματα. Και ίσως να είναι και οι τοπ λόγο τόσο υψηλής αλλά και μη ανταποδοτικης φορολογίας εδώ και πολλές δεκαετίες.

Le0pard
30-06-19, 10:19
Καλημέρα.Εχω ένα φίλο ο οποίος εδώ και χρόνια δουλεύει σαν it support σε μια εταιρεία στην Πολωνία συγκεκριμένα στην Κρακοβία.Μου έχει προτείνει να πάω διότι ο μισθός είναι πάνω από τον μεσο όρο και οι συνθήκες εργασίας σχετικά καλές, σίγουρα πολύ καλύτερες από Ελλάδα.
Σκέφτομαι να πάω εκεί να πιάσω εκεί για προσωρινή δουλειά και ταυτόχρονα να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό.
Θέλω να κάνω δύο τρεις ερωτήσεις αν κάποιος γνωρίζει.
Γενικα ότι αφορά τον εργασιακό τομέα, θα προτείνατε σε κάποιον να πάει στην Κρακοβία ?
Τα μεταπτυχιακά των πανεπιστημίων της Κρακοβίας είναι δυνατά ?
Γενικα αν κάποιος έχει πάει προς τα εκεί ας μου πει γνώμες.
Ευχαριστώ !

xhaos
30-06-19, 10:56
Το αν είναι καλό ή κακό ένα πανεπιστήμιο θα το δεις εδώ
https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2019

Το εργασιακά έχει να κάνει με το που είσαι και που θέλεις να πας επαγγελματικά. Για άλλον θα είναι καλή φάση για άλλον αυτοκτονία.

Veldrin
30-06-19, 11:02
Η Κρακοβία είναι όμορφη πόλη γενικά όπου έχει κρατήσει τον παλιό χαρακτήρα της. Βέβαια δεν μπορεί ακόμα να αποβάλλει τα αρχιτεκτονικά εκτρώματα της εποχής του ανατολικού μπλοκ και θα δυσκολευτείς ίσως να βρείς σπίτι προκοπή, με την έννοια που θεωρούμε εμείς οι Έλληνες, μέσα στην πόλη. Αυτό αλλάζει άρδην βέβαια.

Τα πανεπιστήμια από ότι βλέπω στο QS δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, αλλά δεν κρίνεται έτσι βέβαια ένα μεταπτυχιακό.

Αν εσένα σου κάνει αυτό που βρείς, το πρόγραμμα σπουδών και οι εγκαταστάσεις ανταποκρίνονται στο σύγχρονο περιβάλλον, τότε τύφλα να έχουν οι λίστες.

Le0pard
30-06-19, 11:23
Όταν πήγα εκεί είδα πάντως αρκετές παρουσίες από πολυεθνικές.
Αυτοκτονία σίγουρα δεν θα είναι διότι επαγγελματικά στην Ελλάδα είμαι στα χαμένα αυτήν την στιγμή.
Εχω στο μυαλό μου να κάνω ένα μεταπτυχιακό εκεί και να έχω μια προσωρινή δουλειά, και μετά να κυνηγήσω κάτι καλύτερο.
Σαν πόλη όντως πανεμορφη η Κρακοβία και με αρκετή ζωή αποτι είδα.
Αναποφάσιστος είμαι ακόμα είναι η αλήθεια, κυρίως λόγο κατά πόσο θα έχει ισχύ το πτυχίο από εκεί.Που όπως είδα και από την λίστα δεν πρέπει να είναι και δυνατό.

xhaos
30-06-19, 11:29
Όταν πήγα εκεί είδα πάντως αρκετές παρουσίες από πολυεθνικές.
Αυτοκτονία σίγουρα δεν θα είναι διότι επαγγελματικά στην Ελλάδα είμαι στα χαμένα αυτήν την στιγμή.
Εχω στο μυαλό μου να κάνω ένα μεταπτυχιακό εκεί και να έχω μια προσωρινή δουλειά, και μετά να κυνηγήσω κάτι καλύτερο.
Σαν πόλη όντως πανεμορφη η Κρακοβία και με αρκετή ζωή αποτι είδα.
Αναποφάσιστος είμαι ακόμα είναι η αλήθεια, κυρίως λόγο κατά πόσο θα έχει ισχύ το πτυχίο από εκεί.Που όπως είδα και από την λίστα δεν πρέπει να είναι και δυνατό.

θα πρέπει να δεις τη σχολή και το πρόγραμμα της και πόσο κοντά είναι με αυτό που ζητάν οι επιχειρήσεις.
κανε ένα πέρασμα απο glassdoor + linkedin και δες τι θέλουν στο αντικείμενο που σε ενδιαφέρει. BTW τα μεγάλα πανεπιστημια έχουν και γραφείο αποφοίτων, που μπορείς να δεις που δουλεύουν και πως εξελίχθησαν οι παλαιότεροι, οπότε δες και αυτό.

Veldrin
30-06-19, 11:31
Όταν πήγα εκεί είδα πάντως αρκετές παρουσίες από πολυεθνικές.
Αυτοκτονία σίγουρα δεν θα είναι διότι επαγγελματικά στην Ελλάδα είμαι στα χαμένα αυτήν την στιγμή.
Εχω στο μυαλό μου να κάνω ένα μεταπτυχιακό εκεί και να έχω μια προσωρινή δουλειά, και μετά να κυνηγήσω κάτι καλύτερο.
Σαν πόλη όντως πανεμορφη η Κρακοβία και με αρκετή ζωή αποτι είδα.
Αναποφάσιστος είμαι ακόμα είναι η αλήθεια, κυρίως λόγο κατά πόσο θα έχει ισχύ το πτυχίο από εκεί.Που όπως είδα και από την λίστα δεν πρέπει να είναι και δυνατό.

Εσύ κρίνεις την ισχύ του πτυχίου και όχι το ανάποδο. Υπάρχει ένα κόλλημα στην Ελλάδα πως είσαι ότι δηλώσεις. Στην Ευρώπη γενικά, κανείς δεν κρίνει το τι μπορείς να κάνεις επειδή έχεις ένα, δύο, τρία πτυχία. Ενδεικτικά του τι εννοώ, με διδακτορικό από top 1% πανεπιστήμιο, δημοσιεύσεις και εμπειρία σε πανεπιστημιακές και ερευνητικές θέσεις, πέρασα εξετάσεις γραψίματος πριν κάποιες μέρες για μια part time θέση σε μια consultancy εταιρία που με ενδιαφέρει.

Αν δεν έχεις τα skills, ας λέει επάνω και Harvard. Μπράβο σου και τα λοιπά, αλλά πρακτικά δεν ενδιαφέρει κανέναν. Γι αυτό δες τι μπορείς εσύ να κερδίσεις από τη συμμετοχή σου σε ένα τέτοιο πρόγραμμα.

EDIT: αυτό που σου είπε ο xhaos είναι καλό και σωστό βήμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.