PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 [130] 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
09-07-19, 16:29
Πάντως την άλλη εβδομάδα που θα είμαι Λονδίνο βλέπω 23-24 (https://www.bbc.com/weather/2643743), νορμάλ καλοκαίρι δηλαδή - καμία σχέση με το περσινό.

anon
09-07-19, 17:06
Εδώ πάντως μια χαρά αγοράζω ΦΑΓΕ στη συσκευασία του κιλού. ΦΑΓΕ φέρνουν όλα τα μεγάλα σουπερ μάρκετ. Το ίδιο και Ελληνικό μέλι ή και Ελληνικές ελιές.

Η ΦΑΓΕ έχει πλέον την έδρα της στο Λουξεμβούργο και φορολογείται εκεί. Και χτίζει ένα εργοστάσιο γιαρτιού στο Bettemburg. Βλέπεις εκεί άφθονο και φθηνό και καλό αγελαδινό γάλα.
Προσωπικά θεωρώ αηδία το στραγγιστό της ΦΑΓΕ.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
10-07-19, 09:16
Η ΦΑΓΕ έχει πλέον την έδρα της στο Λουξεμβούργο και φορολογείται εκεί. Και χτίζει ένα εργοστάσιο γιαρτιού στο Bettemburg. Βλέπεις εκεί άφθονο και φθηνό και καλό αγελαδινό γάλα.
Προσωπικά θεωρώ αηδία το στραγγιστό της ΦΑΓΕ. Μόνο από αυτό της ΜΕΒΓΑΛ χάνει :-k

alekan
10-07-19, 09:24
Κάποτε ήταν κορυφαίο. Ειδικά όμως από τότε που το πλήρες της βγαίνει με τη σήμανση 5% η ποιότητα έχει πάρει την κατιούσα ταχύτατα. Αλλαξαν τη συνταγή μάλλον και τα έκαναν μαντάρα.

RASTAVIPER
12-07-19, 08:25
Επειδή είχαμε πιάσει και κάποια θέματα φορολογίας παλιότερα.

Κάνω παράλληλα με την κυρίως δουλειά μου και κάποια online side projects για έναν Δανό με έδρα Κύπρο.
Μιλάμε για εργάκια 100-300ευρώ/μήνα.
Ζητάει τιμολόγια και του στέλνω μέσω https://slimvoice.co/ χωρίς VAT αφού δεν έχω εταιρεία. Έχει μόνο διεύθυνση και όνομα δικά μου, ενώ από αυτόν υπάρχουν όλα τα στοιχεία της εταιρείας.
Η πληρωμή μου γίνεται στο Revolut.

Η κρίσιμη ερώτηση τώρα είναι: μπορεί κάποια εφορία χώρας (Δανίας ή Κύπρου) να ψάξει κάτι;

mplamplampla
12-07-19, 08:36
Επειδή είχαμε πιάσει και κάποια θέματα φορολογίας παλιότερα.

Κάνω παράλληλα με την κυρίως δουλειά μου και κάποια online side projects για έναν Δανό με έδρα Κύπρο.
Μιλάμε για εργάκια 100-300ευρώ/μήνα.
Ζητάει τιμολόγια και του στέλνω μέσω https://slimvoice.co/ χωρίς VAT αφού δεν έχω εταιρεία. Έχει μόνο διεύθυνση και όνομα δικά μου, ενώ από αυτόν υπάρχουν όλα τα στοιχεία της εταιρείας.
Η πληρωμή μου γίνεται στο Revolut.

Η κρίσιμη ερώτηση τώρα είναι: μπορεί κάποια εφορία χώρας (Δανίας ή Κύπρου) να ψάξει κάτι;

Το ποσό είναι πολύ μικρό και δύσκολα θα ασχοληθεί κανείς. Εκτός αν ασχοληθεί η εφορία της Δανίας (θεωρώντας ότι ο συνεργάτης σου γράφει ψεύτικα έξοδα) και στα πλαίσια αυτού του ελέγχου κάνει ερώτημα στην εφορία της Κύπρου και έτσι το μάθουν και αυτοί.
Διόρθωση γιατί δεν είχα καταλάβει ότι η έδρα και του Δανού είναι στην Κύπρο.

xhaos
12-07-19, 08:37
Επειδή είχαμε πιάσει και κάποια θέματα φορολογίας παλιότερα.

Κάνω παράλληλα με την κυρίως δουλειά μου και κάποια online side projects για έναν Δανό με έδρα Κύπρο.
Μιλάμε για εργάκια 100-300ευρώ/μήνα.
Ζητάει τιμολόγια και του στέλνω μέσω https://slimvoice.co/ χωρίς VAT αφού δεν έχω εταιρεία. Έχει μόνο διεύθυνση και όνομα δικά μου, ενώ από αυτόν υπάρχουν όλα τα στοιχεία της εταιρείας.
Η πληρωμή μου γίνεται στο Revolut.

Η κρίσιμη ερώτηση τώρα είναι: μπορεί κάποια εφορία χώρας (Δανίας ή Κύπρου) να ψάξει κάτι;

Η Δανία μπορεί να ψάξει γιατί αυτός θα το δηλώνει στα έξοδα του σίγουρα και θα το δηλώνει λογικά και στο σύστημα (ivs)

RASTAVIPER
12-07-19, 08:51
Η Δανία μπορεί να ψάξει γιατί αυτός θα το δηλώνει στα έξοδα του σίγουρα και θα το δηλώνει λογικά και στο σύστημα (ivs)

Όπως έγραψα, η έδρα της εταιρείας του είναι εδώ Κύπρο που μένω και εγώ.
Απλά ανέφερα ότι είναι Δανός, γιατί προφανώς θα είναι πιο τυπικός με το να δηλώσει τα φορολογικά του από τον μέσο έλληνα/κυπραίο.

Οπότε είναι μονο μια χώρα μέσα στην ιστορία, η Κύπρος όπου εγώ εργάζομαι ως μισθωτός και αυτός έχει την εταιρεία του.

chat1978
12-07-19, 09:03
Όπως έγραψα, η έδρα της εταιρείας του είναι εδώ Κύπρο που μένω και εγώ.
Απλά ανέφερα ότι είναι Δανός, /γιατί προφανώς θα είναι πιο τυπικός με το να δηλώσει τα φορολογικά του από τον μέσο έλληνα/κυπραίο.

Οπότε είναι μονο μια χώρα μέσα στην ιστορία, η Κύπρος όπου εγώ εργάζομαι ως μισθωτός και αυτός έχει την εταιρεία του.

Τόσο τυπικός που δέχεται αποδείξεις όπως αυτες που περιγράφεις. Να έχουμε υπόψη ότι ο φόβος για τιμωρία είναι το κίνητρο πολύ συχνά εκτός Ελλάδας. Βλέπεις άλλωστε περιπτώσεις όπως αυτές, και πως πρώτη ευκαιρία ξεχνάνε τον "νόμο". Τους εβλεπα και στους δρόμους στην Ελλάδα, στο Πάτρα Αθήνα.

RASTAVIPER
12-07-19, 09:20
Τόσο τυπικός που δέχεται αποδείξεις όπως αυτες που περιγράφεις. Να έχουμε υπόψη ότι ο φόβος για τιμωρία είναι το κίνητρο πολύ συχνά εκτός Ελλάδας. Βλέπεις άλλωστε περιπτώσεις όπως αυτές, και πως πρώτη ευκαιρία ξεχνάνε τον "νόμο". Τους εβλεπα και στους δρόμους στην Ελλάδα, στο Πάτρα Αθήνα.

Αν δεν ήταν τυπικός, δεν θα ζήταγε αυτ'α τα τιμολόγια.
Προφανώς το κάνει για να καλύψει τον πισινό του.
Το θέμα είναι πόσο κίνδυνος υπάρχει για μένα.

eqvus
12-07-19, 09:37
Αν δεν ήταν τυπικός, δεν θα ζήταγε αυτ'α τα τιμολόγια.
Προφανώς το κάνει για να καλύψει τον πισινό του.
Το θέμα είναι πόσο κίνδυνος υπάρχει για μένα.

Στην Ελλάδα θα φαινόταν στη συγκεντρωτική τιμολογίων στο τέλος της χρονιάς και τα ποσά δεν είναι μικρά, τουλάχιστον για εδώ. Αν το καταθέσει η μια πλευρά θα φανεί στο σύστημα.
Εφόσον υπάρχουν αναντιστοιχίες, σε ενημερώνει ο λογιστής και διορθώνει αν κάτι έχει ξεχαστεί ή χαθεί.
Νομίζω ότι πάνω από 100 ευρώ είναι αναγκαία η διόρθωση.
Πάντως στο σύστημα φαίνονται ακόμα και τιμολόγια με 2 ευρώ.

Για την Κυπρο θα ρωτήσεις φοροτεχνικό.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
12-07-19, 09:42
Αν δεν ήταν τυπικός, δεν θα ζήταγε αυτ'α τα τιμολόγια.
Προφανώς το κάνει για να καλύψει τον πισινό του.
Το θέμα είναι πόσο κίνδυνος υπάρχει για μένα.
Τυπικός μπορεί να είναι σε ότι αφορά τα δικά του τα λογιστικά, δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα τυπικός και απέναντι στην εφορία.
Δεν ξεκαθαρίσατε αν αυτός τα δηλώνει στην εφορία ή όχι;

8anos
12-07-19, 11:37
Ο Δανός αποκλείεται να ανακατέψει την εφορία της Δανίας για την κυπριακή εταιρεία του.
Αν δηλώνει κάτι στην Δανία μπορεί να είναι κέρδη από μερίσματα οπότε τα τιμολόγια του Ραστα δεν πρόκειται να ψαχουλευτουν από Δανούς.
Οι μόνοι κατά τη γνώμη μου που μπορεί να ενδιαφερθούν είναι οι Κύπριοι.

Crosswind
12-07-19, 14:39
Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που δεν τα δηλώνεις ως έξτρα εισόδημα στο τέλος της χρονιάς?

RASTAVIPER
12-07-19, 15:51
Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που δεν τα δηλώνεις ως έξτρα εισόδημα στο τέλος της χρονιάς?

Εννοείς γιατί δεν θέλω να αυξηθεί η φορολογία μου;

Crosswind
13-07-19, 00:46
Εννοείς γιατί δεν θέλω να αυξηθεί η φορολογία μου;

Ξεκάθαρη ήταν η ερώτηση νομίζω. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος να φοροδιαφεύγεις? Και να το έκανες στα μουλωχτά πάει κι έρχεται. Εσύ το διαφημίζεις και ζητάς και συμβουλές κιόλας σε φόρουμ το οποίο υπόκειται σε κάποιους κανόνες.

RASTAVIPER
13-07-19, 11:44
Ξεκάθαρη ήταν η ερώτηση νομίζω. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος να φοροδιαφεύγεις? Και να το έκανες στα μουλωχτά πάει κι έρχεται. Εσύ το διαφημίζεις και ζητάς και συμβουλές κιόλας σε φόρουμ το οποίο υπόκειται σε κάποιους κανόνες.

Κάνεις πλάκα έτσι;;
Εδώ υπάρχουν ολόκληρα θέματα πώς να αποφύγει ο κόσμος την στράτευση.
Δεν σε είδα εκεί να πετάγεσαι.

Crosswind
13-07-19, 12:36
Κάνεις πλάκα έτσι;;
Εδώ υπάρχουν ολόκληρα θέματα πώς να αποφύγει ο κόσμος την στράτευση.
Δεν σε είδα εκεί να πετάγεσαι.

Δεν το' ξερα ότι είναι requirement να πετάγομαι όποτε βλέπω απατεωνίσκους.

xhaos
13-07-19, 16:25
Δεν το' ξερα ότι είναι requirement να πετάγομαι όποτε βλέπω απατεωνίσκους.

Χαράς την υπομονή σου...

ralfi
16-07-19, 22:39
Παιδιά μια ερώτηση λίγο άσχετη με το θέμα αλλά αν θέλει κάποιος κ γνωρίζει ας μου απαντήσει.
Επιθυμεί μια γνωστή μου απο Καναδά να έρθει μόνιμα στην Ελλάδα. Παίρνει καναδική σύνταξη αλλά δεν γνωρίζει εαν μπορεί να συνεχίσει να την λαμβάνει απο κάποια τράπεζα εδω.
Έχει καναδέζικο διαβατήριο δεν έχει ζήσει ποτέ Ελλάδα και θέλει να ρθει μόνιμα πλέον εδω.
Είναι κάτι τέτοιο εφικτό?

Nassos83
16-07-19, 23:22
Αρκετές πληροφορίες εδώ

https://www.finder.com/ca/pension-if-i-go-overseas

Επίσης, Πρεσβεία Καναδά στην Αθήνα

https://www.international.gc.ca/world-monde/greece-grece/athens-athenes.aspx?lang=eng

Για τράπεζες τώρα, πριν καμιά δεκαετία το υποκατάστημα της ΕΤΕ στον Καναδά το είχε αγοράσει η Nova Scotia, δεν γνωρίζω αν μπορεί να γίνεται πίστωση της Καναδικής σύνταξης μέσω Nova Scotia στην Εθνική Τράπεζα. Πάντως υπάρχουν εναλλακτικές όπως Citibank (μέσω Alpha Bank) ή HSBC.

lewton
16-07-19, 23:40
Παιδιά μια ερώτηση λίγο άσχετη με το θέμα αλλά αν θέλει κάποιος κ γνωρίζει ας μου απαντήσει.
Επιθυμεί μια γνωστή μου απο Καναδά να έρθει μόνιμα στην Ελλάδα. Παίρνει καναδική σύνταξη αλλά δεν γνωρίζει εαν μπορεί να συνεχίσει να την λαμβάνει απο κάποια τράπεζα εδω.
Έχει καναδέζικο διαβατήριο δεν έχει ζήσει ποτέ Ελλάδα και θέλει να ρθει μόνιμα πλέον εδω.
Είναι κάτι τέτοιο εφικτό?

Το ερώτημα είναι πως να λαμβάνει τα λεφτά δωρεάν;

Veldrin
17-07-19, 13:54
Το πιο απλό είναι να χρησιμοποιήσει κάποια δική της τράπεζα (συνήθως online) χωρίς συναλλαγματικές προμήθειες σε πληρωμές με κάρτες. Αυτό βέβαια στερεί κάποια ευελιξία αλλά είναι και ότι απλούστερο.

Όμως αν θέλει να μείνει μόνιμα εδώ και να λαμβάνει σύνταξη, πρέπει να σκεφτεί τα παρακάτω (που είναι για US αλλά λογικά πολλά θα ισχύουν και όσον αφορά τον Καναδά) γιατί θα χρειαστεί residence permit όπως και να χει.

https://smartasset.com/retirement/how-to-retire-in-greece

lewton
17-07-19, 18:55
Ελπίζω να μη θεωρείται παράμομη διαφήμιση.
Ψάχνουμε για 1 ή 2 BI Analysts στο τμήμα μου. Όποιος ενδιαφέρεται ας ρίξει μια ματιά στην αγγελία και φυσικά προωθήστε την σε άτομα που ίσως ενδιαφέρονται.
https://www.linkedin.com/jobs/view/1333180848/

anon
17-07-19, 21:03
βλέπω ζητάτε Qlikview... Αλήθεια πόσο τραβάει αυτό; Εχουμε εμείς SAP BO. Αλλά προσωπικά το θεωρώ πολύ βαρύ εργαλείο.

lewton
17-07-19, 22:36
βλέπω ζητάτε Qlikview... Αλήθεια πόσο τραβάει αυτό; Εχουμε εμείς SAP BO. Αλλά προσωπικά το θεωρώ πολύ βαρύ εργαλείο.

Δεν υπάρχει σύγκριση.
Για εμένα το SAP BO έχει νόημα μόνο για μια εταιρία που έχει στηθεί πάνω σε SAP. Είναι βαρύ, δύσχρηστο και too high-level (όταν δούλευα σε SAP BO πριν χρόνια δεν έγραφα ποτέ κώδικα SQL).
Όταν μου γράφουνε headhunters και βλέπω τη λέξη SAP στο μήνυμα τους αγνοώ. :p

Το Qlikview είναι κανονικό εργαλείο BI που μπορεί να συνδεθεί σε κάθε βάση δεδομένων και να κάνει visualisation. Εμείς έχουμε την reporting βάση δεδομένων σε Exasol που είναι απίστευτα γρήγορη και δυνατή, οπότε το Qlikview και το Tableau συνδέονται στην EXASOL, η οποία μιλάει με το back end (Postgres).
Having said that, προσωπικά δεν δουλεύω ποτέ Qlikview, το έχουμε δώσει στα παιδιά που κάνουν operational reporting. Το βρίσκω ξεπερασμένο και δε σου συνιστώ να ασχοληθείς να το μάθεις.
Εγώ κάνω analytics, και δουλεύω αποκλειστικά Exasol (δηλαδή γράφω κώδικα SQL) για να σχηματίσω τα δεδομένα μου, και Tableau για να τα παρουσιάσω.

Ashtaroth
24-07-19, 12:08
Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας γιατί μάλλον έχω μπλέξει με μαλάκα λογιστή. Δεν φτάνει που τον κυνηγάω 2 μήνες τώρα να κάνει την δήλωση, μου έσκασε και το νέο οτι πρέπει να πληρώσω 4400 φόρο.

Λοιπόν

Μάιο του 2018 μετακομίζω με την σύζηγο απο Ελλάδα στην Σκωτία. Μάιο του 2018 ξεκινάω δουλειά στην Σκωτία εγώ και Οκτώβριο του 2018 ξεκινάει δουλεία στην Σκωτία η σύζηγος.
Όσο ήμασταν Ελλάδα για την φορολογική χρονιά του 2018 έχω ήμουν άνεργος και πήρα επιδομα ανεργιας για 2 μήνες (Ιανουάριο και Φεβρουάριο 2018, μετα τελείωσε) και η σύζηγος είχε έναν σχετικα χαμηλο μισθό απο Ιανουάριο μέχρι Οκτώβριο 2018 (για διάφορους λόγους η σύζηγος ενω ζούσε Σκωτία ήταν ακόμα δηλωμένη σαν υπάλληλος στην Ελλάδα αλλά μόλις βρήκε δουλειά στην Σκωτία της έκαναν απόλυση απο Ελλάδα).

Ερχόμαστε στο τώρα που πρέπει να κάνουμε δήλωση στην Ελλάδα για τα εισοδήματα του 2018.

Ο λογιστής δήλωσε τα εισοδήματα που αποκτήθηκαν όσο είμασταν Ελλάδα και δήλωσε και τα εισοδήματα απο Σκωτιά και μας βγαίνει ένα πακετάκι 4400 φόρος σύνολο.

1) Απο όσο ξέρω Ελλάδα -Βρετανία έχουν σύμφωνο για αποφυγή διπλής φορολόγισης, γιατι να πληρώσω φόρο για τα εισοδήματα απο Σκωτία τα οποία έχουν ήδη φορολογηθεί στην Σκωτία.

2) Το P60 που δείχνει τα συνολικά εισοδήματα στην Σκωτία αναφέρεται στην φορολογική χρονιά της Σκωτίας η οποία είναι απο Απρίλιο 18 μέχρι Απρίλιο 19 και όχι στην φορολογική χρονιά της Ελλάδας Ιανουάριο 18 μέχρι Ιανουάριο 19. πώς μπορώ να πάρω ένα έγγραφο που να δείχνει το εισόδημα που αποκτήθηκε στην Σκωτία την ημερολογιακή χρονία του 2018?


Να σημειώσω οτι ύστερα απο υπόδειξη του λογιστή, δεν έχουμε κάνει αλλαγή φορολογικής κατοικίας ακόμα. Θα το κάνουμε κάποια στιγμή φέτος.

8anos
24-07-19, 12:12
Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας γιατί μάλλον έχω μπλέξει με μαλάκα λογιστή. Δεν φτάνει που τον κυνηγάω 2 μήνες τώρα να κάνει την δήλωση, μου έσκασε και το νέο οτι πρέπει να πληρώσω 4400 φόρο.

Λοιπόν

Μάιο του 2018 μετακομίζω με την σύζηγο απο Ελλάδα στην Σκωτία. Μάιο του 2018 ξεκινάω δουλειά στην Σκωτία εγώ και Οκτώβριο του 2018 ξεκινάει δουλεία στην Σκωτία η σύζηγος.
Όσο ήμασταν Ελλάδα για την φορολογική χρονιά του 2018 έχω ήμουν άνεργος και πήρα επιδομα ανεργιας για 2 μήνες (Ιανουάριο και Φεβρουάριο 2018, μετα τελείωσε) και η σύζηγος είχε έναν σχετικα χαμηλο μισθό απο Ιανουάριο μέχρι Οκτώβριο 2018 (για διάφορους λόγους η σύζηγος ενω ζούσε Σκωτία ήταν ακόμα δηλωμένη σαν υπάλληλος στην Ελλάδα αλλά μόλις βρήκε δουλειά στην Σκωτία της έκαναν απόλυση απο Ελλάδα).

Ερχόμαστε στο τώρα που πρέπει να κάνουμε δήλωση στην Ελλάδα για τα εισοδήματα του 2018.

Ο λογιστής δήλωσε τα εισοδήματα που αποκτήθηκαν όσο είμασταν Ελλάδα και δήλωσε και τα εισοδήματα απο Σκωτιά και μας βγαίνει ένα πακετάκι 4400 φόρος σύνολο.

1) Απο όσο ξέρω Ελλάδα -Βρετανία έχουν σύμφωνο για αποφυγή διπλής φορολόγισης, γιατι να πληρώσω φόρο για τα εισοδήματα απο Σκωτία τα οποία έχουν ήδη φορολογηθεί στην Σκωτία.

2) Το P60 που δείχνει τα συνολικά εισοδήματα στην Σκωτία αναφέρεται στην φορολογική χρονιά της Σκωτίας η οποία είναι απο Απρίλιο 18 μέχρι Απρίλιο 19 και όχι στην φορολογική χρονιά της Ελλάδας Ιανουάριο 18 μέχρι Ιανουάριο 19. πώς μπορώ να πάρω ένα έγγραφο που να δείχνει το εισόδημα που αποκτήθηκε στην Σκωτία την ημερολογιακή χρονία του 2018?


Να σημειώσω οτι ύστερα απο υπόδειξη του λογιστή, δεν έχουμε κάνει αλλαγή φορολογικής κατοικίας ακόμα. Θα το κάνουμε κάποια στιγμή φέτος.

είναι η εισφορά αλληλεγγύης.
Η δήλωση έχει οριστικοποιηθεί; Η σας ρωτάει ο λογιστής τι να κάνει;

Ashtaroth
24-07-19, 12:14
Δεν την έχει υποβάλει ακόμα, μας ρωτάει

PopManiac
24-07-19, 12:16
είναι η εισφορά αλληλεγγύης.
Η δήλωση έχει οριστικοποιηθεί; Η σας ρωτάει ο λογιστής τι να κάνει;

Εισφορά αλληλεγγύης υποθέτω στα ελληνικά εισοδήματα.

Επειδή δεν υπάρχει διπλή φορολόγηση

8anos
24-07-19, 12:23
Δεν την έχει υποβάλει ακόμα, μας ρωτάει


διαβασε αυτο απο τον mezger!
και πες του λογιστή να σου δωσει ενα 20 ευρω!


Οι κωδικοί 389 και 391 είναι για εισοδήματα στα οποία έχει η Ελλάδα δικαίωμα φορολόγησης.
Οπότε είτε είναι κανείς φορολογικός κάτοικος ελλάδας είτε όχι δεν δηλώνει εκεί εισοδήματα που φορολογούνται αποκλειστικά στο εξωτερικό.
Οι φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού όπως σωστά ειπώθηκε δηλώνουν μόνο εισοδήματα που φορολογούνται στην ελλάδα, και για την κάλυψη δαπανών μπορούν να χρησιμοποιήσουν αποδεικτικά εμβασμάτων (δεν υπάρχει δηλαδή υποχρέωση αλλλά ούτε και δυνατότητα να δηλώσουν το παγκόσμιο εισόδημα και εδώ).
Αν είναι κανείς φορολογικός κάτοικος ελλάδας και έχει εισοδήματα εξωτερικού που φορολογούνται αποκλειστικά στο εξωτερικό, δηλώνονται στον κωδικό 657 με σχετική αιτιολογία:
"Εισόδημα που με βάση τις ΣΑΔΦ απαλλάσσεται και από τον φόρο εισοδήματος και από την ειδική εισφορά αλληλεγγύης."
οπότε και απαλάσσονται και από φόρο και από εισφορά (αλλά προσμετρώνται στο συνολικό εισόδημα).

Ashtaroth
24-07-19, 12:24
Το ποιό βασικό είναι το πως μπορώ να πάρω ένα P60 που να δείχνει αποκτηθέν εισόδημα και φόρο που πλήρωσα μέσα στο 18. Αυτή την στιγμή ο λογιστής έχει δηλώσει εισοδήματα μέχρι Απριλιο του 19.

Απο οτι μου είπε δηλώνεις τα εισοδήματα απο αλλοδαπή, δηλώνεις τον φόρο που έχεις πληρώσει εκεί, και στην Ελλάδα πληρώνεις την διαφορά (φόρος που θα έπρεπε να πληρώσεις στην Ελλάδα μείον τον φόρο που έχεις ήδη πληρώσει στο εξωτερικό)

Στο τέλος του χαρτιού που μου έστειλε (κατω απο την Δαπάνη ενοικίου για κύρια κατοικία) λέει ποσό εισφοράς και έχει για μένα και για την σύζυγο. Μήπως αυτό ειναι η Εισφορά αλληλεγγύης?

8anos
24-07-19, 12:24
Ή δεν τα δηλώνεις καθόλου :whistle:

RASTAVIPER
24-07-19, 12:25
Για ποιο λόγο να δηλώσεις στην Ελλάδα τα εισοδήματα από εξωτερικό;
Κανείς δεν το κάνει αυτό.
Είσαι δεν είσαι δηλωμένος κάτοικος εξωτερικού.

lewton
24-07-19, 12:28
Και εμένα μου έβγαινε να πληρώσω εισφορά αλληλεγγύης μέχρι που έκανα την εγγραφή ως φορολογικός κάτοικος εξωτερικού και η εισφορά αλληλεγγύης εξαφανίστηκε.
Επειδή το έκανα με 2 χρόνια καθυστέρηση, πλήρωσα ένα πρόστιμο για εκπρόθεσμη δήλωση για τα προηγούμενα 2 χρόνια.
Συνολικά την χρονιά που το έκανα πλήρωσα μαζί με το πρόστιμο και τον κανονικό φόρο που μου βγήκε (για αγροτικό εισόδημα από τα 3 χρόνια) λιγότερα από 500€.
Με άλλα λόγια το πρόστιμο είναι πολύ χαμηλό.

8anos
24-07-19, 12:30
Εισφορά αλληλεγγύης υποθέτω στα ελληνικά εισοδήματα.

Επειδή δεν υπάρχει διπλή φορολόγηση

οχι, παλιότερα την επιβάλανε με το έτσι θέλω και για τα εισοδήματα απο το εξωτερικό γιατι η ελληνική διοίκηση δεν την θεωρούσε φόρο!
Το έτρεξε δικαστικά, ο σύζυγος μιας δικαστίνας και τελικά αποκαταστάθηκε αυτη η ανωμαλία.

Ashtaroth
24-07-19, 12:32
Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mezger Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι κωδικοί 389 και 391 είναι για εισοδήματα στα οποία έχει η Ελλάδα δικαίωμα φορολόγησης.
Οπότε είτε είναι κανείς φορολογικός κάτοικος ελλάδας είτε όχι δεν δηλώνει εκεί εισοδήματα που φορολογούνται αποκλειστικά στο εξωτερικό.
Οι φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού όπως σωστά ειπώθηκε δηλώνουν μόνο εισοδήματα που φορολογούνται στην ελλάδα, και για την κάλυψη δαπανών μπορούν να χρησιμοποιήσουν αποδεικτικά εμβασμάτων (δεν υπάρχει δηλαδή υποχρέωση αλλλά ούτε και δυνατότητα να δηλώσουν το παγκόσμιο εισόδημα και εδώ).
Αν είναι κανείς φορολογικός κάτοικος ελλάδας και έχει εισοδήματα εξωτερικού που φορολογούνται αποκλειστικά στο εξωτερικό, δηλώνονται στον κωδικό 657 με σχετική αιτιολογία:
"Εισόδημα που με βάση τις ΣΑΔΦ απαλλάσσεται και από τον φόρο εισοδήματος και από την ειδική εισφορά αλληλεγγύης."
οπότε και απαλάσσονται και από φόρο και από εισφορά (αλλά προσμετρώνται στο συνολικό εισόδημα).

Ενδιαφέρον αυτό.
Θα το μεταφέρω στον λογιστή



Για ποιο λόγο να δηλώσεις στην Ελλάδα τα εισοδήματα από εξωτερικό;
Κανείς δεν το κάνει αυτό.
Είσαι δεν είσαι δηλωμένος κάτοικος εξωτερικού.

Δεν γνωρίζω απο φορολογικά, γιαυτό εξάλλου έχω λογιστή.
Η λύση που σκέφτηκα αμέσως είναι οτι δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τόσα λεφτα, μην τα δηλώνεις καν. Αλλά δεν ξέρω αν θα το βρώ μπροστά μου.

RASTAVIPER
24-07-19, 12:36
Δεν γνωρίζω απο φορολογικά, γιαυτό εξάλλου έχω λογιστή.
Η λύση που σκέφτηκα αμέσως είναι οτι δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τόσα λεφτα, μην τα δηλώνεις καν. Αλλά δεν ξέρω αν θα το βρώ μπροστά μου.

Είμαι 5 χρόνια έξω, έχω λογιστή Ελλάδα, ποτέ δεν μου είπε να δηλώσω εισοδήματα απέξω στην Ελλάδα.
Κάνω μόνο μηδενική δήλωση στην Ελλάδα, αφού δεν έχω άλλα εισοδήματα.

Ashtaroth
24-07-19, 12:39
Όπως είπα έχω υποψίες οτι ο δικός μου είναι λίγο μαλάκας

anon
24-07-19, 13:09
Εισφορά αλληλεγγύης υποθέτω στα ελληνικά εισοδήματα.

Επειδή δεν υπάρχει διπλή φορολόγηση

Nομίζω εισφορά αλληλεγγύης πληρωνεις και για εισοδήματα στην αλλοδαπή, εκτός εαν γίνεις φορολογικός κάτοικος εξωτερικού. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Τώρα είδα το μήνημα του mezger. Eνδιαφέρον, πρέπει να έγινε πρόσφατα.
Κάτι έλεγαν για παγκόσμιο εισόσημα και άλλες τέτοιες ιστορίες. Τουλάχιστον στο θέμα το φορολογικό, θεωρείσαι φορολογικός κάτοικος μιας χώρας εαν συντρέχουν κάποια κριτήρια (πχ πόσο χρόνο μένεις εκεί, ή αν έχεις ακίνητα και την οικογένεια εκεί κλπ κλπ). Αυτό που ήξερα, για το παγκόσμιο εισόδημα, παλαιότερα (πριν 5 χρονια νομίζω), ήταν ότι εφόσον ήσουν φορολογικός κάτοικος ελλάδας, τότε το εισόδημα που αποκτάς στην αλλοδαπη και φορολογείται εκεί, μετριέται σαν εισόδημα στην Ελλάδα, υπολογίζεται ο φόρος, και εαν επρόκειτο να πληρώσεις περισσότερο φόρο στην Ελλάδα, πλήρωνες την διαφορά. Εαν ήταν να πληρώσεις λιγότερο φόρο στην Ελλάδα, δεν πλήρωνες (στην ελλάδα).
Το μήνυμα που λέτε του mezger ανατρέπει όλη αυτή την λογική.

Λοιπόν ψάχνοντάσ το βρήκα αυτό!
https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/43731#

Δείχνει ότι τ 2017, είχε όντως την περίπτωση αυτή, για εισοδήματα της αλλοδαπής που φορολογούνται αποκλειστικά σε αυτή και υπάρχει ΣΑΔΦ (σύμφωνο αποφυγής διπλης φορολόγησης).
ΔΙΟΡΘΩΣΗ.
Το 2017 ήταν στον κωδικό 659. Τώρα είναι στον κωδικό 657.

Διαβάστε και αυτό
https://www.kathimerini.gr/973848/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/oroi-kai-kanones-gia-th-forologia-twn-eisodhmatwn-allodaphs-proeleyshs
Σε αυτό λέει ότι εισοδήματα αλλοδαπής υπόκεινται σε φορολόγηση στην ελλάδα εαν είσαι φορολογικός κάτοικος ελλάδας, με βάση το παγκόσμιο εισόδημα, όπως έγραψα πιο πάνω.
Μπέρδεμα.
Αυτο μάλλον βοηθάει λιγάκι


Στην περίπτωση που το εισόδημα προέρχεται από χώρα με την οποία η Ελλάδα έχει συνάψει Σύμβαση Αποφυγής Διπλής Φορολογίας - ΣΑΔΦ (όλες οι χώρες της Ε.Ε., του ΕΟΧ, ΗΠΑ, Καναδάς, Κίνα κ.ά.), αυτό θα φορολογηθεί σύμφωνα με τις διατάξεις της οικείας σύμβασης. Αν και όλες οι διμερείς συμβάσεις δεν είναι όμοιες, στην πλειονότητά τους προβλέπουν συνήθως ότι, για παράδειγμα, τα έσοδα από ακίνητα φορολογούνται στη χώρα όπου βρίσκεται το ακίνητο, τα μερίσματα, οι τόκοι και τα δικαιώματα υπόκεινται σε παρακράτηση φόρου (με συγκεκριμένους συντελεστές) στη χώρα που προκύπτουν, τα έσοδα από την άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας φορολογούνται μόνο στη χώρα φορολογικής κατοικίας του επαγγελματία, εκτός αν αυτός έχει μόνιμη επαγγελματική βάση στη χώρα πηγής κ.λπ. Προκειμένου να αποφευχθεί η διπλή φορολογία, στις περιπτώσεις όπου και τα δύο συμβαλλόμενα κράτη έχουν δικαίωμα φορολόγησης ενός εισοδήματος, οι ΣΑΔΦΕ περιέχουν επίσης διατάξεις για την πίστωση του φόρου που καταβλήθηκε στη χώρα πηγής κ.λπ.

τι καταάβαίνουμε απο το παραπάνω;
Οτι η ΣΑΔΦ δεν αποκλείει την φορολόγηση στην Ελλάδα, παρεκτός κάποιων περιπτώσεων. Οπως πχ έσοδα απο ακίνητα αλλοδαπής. Ασκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας, στην αλλοδαπή, φορολογείται στην Ελλάδ, με βάση το παγκόσμιο εισόδημα. Εικάζω. μένει να το βρώ, ότι το ίδιο ισχύει και για μισθωτές υπηρεσίες. Αρα ισχύει η πρώτη μου εικασία, ότι στον κωδικό 657 δηλώνεις τα εισοδήματα, όπου με βάση την ΣΑΔΦ δεν υπόκειται σε φόρο στην φορολογική σου έδρα (δες τις περιπτώσεις παραπάνω, αναλυτικά θα πρέπει να βρεθεί η συμφωνία που έχει η Ελλάδα με την εν λόγω χώρα)
Αρα το πιθανότερο είναι να πληρώνεις φόρο, εαν στο εξωτερικό που είσαι έχει λιγότερο φόρο στις μισθωτές υπηρεσίες και παραμένεις φορολογικός κάτοικος ελλάδας.
Δεν πληρώνεις όμως εισφορά αλληλεγγύης (Ισχύει απο το 2015 και μετά).
https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1434409/pote-ta-eisodimata-eksoterikou-apofeugoun-tin-eisfora-allilegguis


Περισσότερα για τις ΣΑΔΦ εδώ
https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/39887#
Εχει και λίστα με όλες τις χώρες που έχουν ΣΑΔΦ με Ελλάδα, οπότε μπορείτε να δείτε τι ακριβώς μπορεί να φορολογείται απο την Ελλάδα, εφόσον παραμένετε φορολογικός κάτοικος Ελλάδας.

PopManiac
24-07-19, 13:13
Nομίζω εισφορά αλληλεγγύης πληρωνεις και για εισοδήματα στην αλλοδαπή, εκτός εαν γίνεις φορολογικός κάτοικος εξωτερικού. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Δεν γίνεται, δεν παίζει εισοδήματα εξωτερικού και δη ΕΕ να φορολογηθούν Ελλάδα.

Τώρα, το ότι το ελληνικό δημόσιο με μπαγαποντιές ή ανικανότητα έχει περάσει κατά καιρούς διάφορα είναι άλλη ιστορία. Εδώ, για να έρθω στα δικά σου, ο Αλογοσκούφης προ αμνημονεύτων και είχε περάσει πανούργα μια διάταξη για να φορολογούνται οι Έλληνες που εργάζονται σε θεσμούς ΕΕ.

Κατέπεσε προφανώς αλλά χρειάστηκαν δικαστικά μέτρα

Ashtaroth
24-07-19, 13:27
βρήκα το παρακάτω το οποίο επιβεβαιώνει τον mezger. Είναι στο νούμερο 22


https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1443891/ta-25-simeia-sos-sto-neo-entupo-e1-tis-forologikis-dilosis

XTCgr
24-07-19, 13:40
Όπως είπα έχω υποψίες οτι ο δικός μου είναι λίγο μαλάκας

βασικά από την στιγμή που δεν είσαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού φορολογείσαι με βάση το "παγκόσμιο εισόδημα" στην ελλάδα για έσοδα στο εξωτερικό και στην ελλάδα. Βλέπω οτι ξεκίνησες Μάιο στη Σκωτία οπότε θα έχεις 6+ μηνες στο εξωτερικό. Πιστεύω, θα έπρεπε ήδη μέχρι το πρώτο 10ήμερο Μαρτίου 2019 να έχεις κάνει αίτηση για να μπεις στο καθεστως φορολογικού κατοίκου και πρώτο 10ήμερο Σεπ 2019 να έχεις υποβάλλει όλα τα χαρτιά. Κατά την γνώμη μου, μην υποβάλλεις δήλωση, ψάξε το στην εφορία αν μπορείς να κάνεις δήλωση για να μεταφερθείς στο καθεστώς κατοίκου εξωτερικού, έστω αίτηση τώρα και υποβολή όλων των απαραιτήτων τον Σεπ. Αν πάρεις την έγκριση θα πρέπει μεχρι 31.12 να κάνεις δηλωση μόνο για τα εν ελλάδι εισοδήματα.

anon
24-07-19, 13:45
Δεν γίνεται, δεν παίζει εισοδήματα εξωτερικού και δη ΕΕ να φορολογηθούν Ελλάδα.

Τώρα, το ότι το ελληνικό δημόσιο με μπαγαποντιές ή ανικανότητα έχει περάσει κατά καιρούς διάφορα είναι άλλη ιστορία. Εδώ, για να έρθω στα δικά σου, ο Αλογοσκούφης προ αμνημονεύτων και είχε περάσει πανούργα μια διάταξη για να φορολογούνται οι Έλληνες που εργάζονται σε θεσμούς ΕΕ.

Κατέπεσε προφανώς αλλά χρειάστηκαν δικαστικά μέτρα

Χμμμ..... νομίζω ότι έχω δίκιο, διάβασε λίγο. Το αν φορολογείσαι και το σημαντικότερο σε ποιά εισοδήματα έχει να κάνει με την συγκεκριμένη ΣΑΔΦ. Ο κανόνας είναι ότι έσοδα απο ακίνητα, μετοχές και παρόμοια της αλλοδαπής, δεν φορολογούνται στην φορολογική έδρα του ατόμου (που είναι διαφορετική χώρα).
Ομως για μισθωτές υπηρεσίες; Εαν παραμένεις φορολογικός κάτοικος Ελλάδας, φορολογείσαι με βάση το παγκόσμιο εισόδημα, αυτό ήξερα ότι γινόταν σίγουρα μέχρι να φύγω (εισοδήματα 2016), δεν νομίζω ότι άλλαξε αυτό.
Πάνυα παίζει ρόλο η συγκεκριμένη ΣΑΔΦ.
Μπορεί για χώρες της ΕΕ να μην φορολογείσαι (προσοχή λοιπόν σε όσους είναι με το Brexit μπροστά τους και δεν έχουν αλλάξει φορολογική έδρα!)

lewton
24-07-19, 13:46
βασικά από την στιγμή που δεν είσαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού φορολογείσαι με βάση το "παγκόσμιο εισόδημα" στην ελλάδα για έσοδα στο εξωτερικό και στην ελλάδα.
To αυτό.
Ο λογιστής είναι μ...ας όχι επειδή τα δηλώνει αλλά επειδή δεν σε έβαλε πρώτα από όλα να εγγραφείς ως φορολογικός κάτοικος εξωτερικού.
Αυτή τη στιγμή αν δεν τα δηλώσεις ουσιαστικά παρανομείς.
Επομένως πρώτα εγγράφεσαι επίσημα ως φορολογικός κάτοικος εξωτερικού και μετά κάνεις δήλωση.

anon
24-07-19, 13:48
Η ΣΑΔΦ μεταξύ ελλάδας και ΗΒ
https://www.e-forologia.gr/lawbank/document.aspx?digest=8750BEB058B75A80.1D031AEA53&version=1953/11/12

το βάζω γιατί η λίστα του TaxHeaven απαιτεί συνδρομή για να δείς το περιεχόμενο.
Ομως με μια αναζήτηση στο Γουγλη με τον κωδικό του συγκεκριμένου ΝΔ (νομοθετικού διατάγματος) το βρίσκετε και αλλού, με δωρεάν πρόσβαση. Too long to read....

Συγκεκριμένα για τον φίλο μας Ισχύει αυτό που έλεγα
Αρθρο XIV

Δηλαδή παγκόσμιο εισόδημα και μπλα μπλα, που έχουμε γράψει εγώ και ο XTCgr, και υπάρχει η σχετική ΣΑΔΦ. Η μόνη διαφορά που δεν ήξερα είναι ότι παύει η εισφορά αλληλεγγύης (απο το 2015).

@Ποπ Η ιστορία του Αλογοσκούφη που λές είναι παράβαση των ΣΑΔΦ οπότε λογικό ειναι να γίνουν αντιδράσεις και τα λοιπά λοιπά. Δεν ήξερε; Το έκανε επίτηδες; Δεν ξέρω, αλλά οι ΣΑΔΦ είναι πολύ παλαιότερες, πχ αυτή με το ΗΒ είναι απο το 1953!!!!

Ashtaroth
24-07-19, 13:52
Την παρανομία προσπαθώ να αποφύγω, από την άλλη όμως δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τόσα κερατιάτικα

anon
24-07-19, 13:59
To αυτό.
Ο λογιστής είναι μ...ας όχι επειδή τα δηλώνει αλλά επειδή δεν σε έβαλε πρώτα από όλα να εγγραφείς ως φορολογικός κάτοικος εξωτερικού.
Αυτή τη στιγμή αν δεν τα δηλώσεις ουσιαστικά παρανομείς.
Επομένως πρώτα εγγράφεσαι επίσημα ως φορολογικός κάτοικος εξωτερικού και μετά κάνεις δήλωση.

Ακριβώς!

Δεν είναι παρανομία. Απλά δεν σε συμφέρει. Για πολύ λίγες περιπτώσεις χωρών με υψηλή φορολογία, μπορεί να μην παίζει ρόλο να παραμείνεις φορλογικός κάτοικος ελλάδας. Αλλά εαν έχει ο τόπος που δουλεύεις μικρότερη φορολογία, αυτομάτως παραμένοντας φορολογικός κάτοικος ελλάδας, γίνεται αυτό που έπαθε ο φίλος μας, σου έρχεται ένα χαράτσι να πληρώνεις

Ομως για να παίξω και τον δικηγόρο του διαβόλου, μπορούσε;
Απο όσο ξέρω, για να δηλωθείς φορολογικός κάτοικος εξωτερικού, αυτό γίνεται ΑΥΣΤΗΡΑ τον Μάρτιο. Οντας έχοντας πάει εσύ τον Μάιο, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ.
Διορθώστε αν κάνω λάθος.
Εαν είμαι σωστός, τότε ο λογιστής σου μια χαρά τα έκανε ο άνθρωπος με βάση τους περιορισμούς του νόμου και με το τι έπρεπε να κάνει.
Ειχα δίκιο.
Βρήκα την σχετική ΠΟΛ
https://www.diekpereoseis.gr/images/entypa/Nomoi-egkyklioi/POL.1201-2017%20(diadikasia-metavolis-forologikis-katoikias-sto-eksoteriko).pdf
Μέχρι τελευταία εργάσιμη ημέρα του πρώτου δεκαημέρου του Μαρτίου.
Αρα δεν μπορούσε να σε βάλει στην ΔΟΥ εξωτερικού.
Οπότε, αναγκαστικά, ο φίλος μας πάει για τα εισοδήματα του 2018 με φορολόγηση ελλάδας.
Ο λογιστής δεν έκανε μαλακία τελικά. Ισως δεν τα εξήγησε καλά
Ισως πάλι να μην ήξερε καν αυτά, και να ολιγόρησε, και απλά έτυχε να τον δικαιολογούν τα γεγονότα.

Ashtaroth
24-07-19, 14:02
Και με το p60 τι γίνεται?
Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να πάρω έγγραφο που να δείχνει εισόδημα και φόρους για το 2018 και όχι από Απρίλιο 18 μέχρι Απρίλιο 19 Που δείχνει το P60?

anon
24-07-19, 14:58
Και με το p60 τι γίνεται?
Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να πάρω έγγραφο που να δείχνει εισόδημα και φόρους για το 2018 και όχι από Απρίλιο 18 μέχρι Απρίλιο 19 Που δείχνει το P60?

Λογικά απο Σκωτία πρέπει να παραλάβεις το έγγραφο που να αναφέρει, εισόδημα και φόρο που έχεις ήδη πληρώσει εκεί. Μπορεί να χρειαστεί επίσημη μετάφραση, αλλά μην βιαστείς για αυτό. Με το χαρτί αυτό ο λογιστής σου θα εκπέσει απο τον φόρο ποθ σου αναλογεί τον φόρο που ήδη πλήρωσες λογικά. Την όλη διαδικασία δεν την ξέρω να σου πώ.

Είναι σίγουρο ότι επειδή έχουν ως περιορισμό ότι μπορείς να καταθέσεις αίτηση/δικαιολογητικά μέχρι το πρώτο 10ημερο Μαρτίου, ότι οι περισσότεροι που πάνε στο εξωτερικό, τον πρώτο χρόνο εργασίας εκεί τον τρώνε ως φορολογικοί κάτοικοι ελλάδας. Εκτός εαν ξεκινήσεις απο την αρχή του ημερολογιακού έτους. Είναι μια αδικία αυτή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.