PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 [131] 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

chat1978
24-07-19, 15:31
Να πω και εγώ τα δικά μου όπως τα έζησα το 2012.

Τότε βάλαμε την τοπική εφορεία να υπογράψει τα έγγραφα του ΣΔΑΦ. Το ελληνικό κράτος και η εφορία κάνει ότι γουστάρει. Απόδειξη είναι ότι η κάθε εφορία έχει διαφορετική άποψη για το θέμα. Εμείς πέσαμε σε να μην πω τώρα. Γνώμη μου είναι να ξεχάσεις τον λογιστή και να πάρεις τηλέφωνο την εφορία. Ελπίζω να έχεις μεταφερθεί στην ΔΟΥ εξωτερικού. Βοηθάει πολύ. Γενικά απαντάνε καλύτερα στα τηλέφωνα. Σε κάθε περίπτωση να έχεις υπόψη ότι για οποία περίοδο δεν ήσουν στην ΔΟΥ εξωτερικού, πληρώνεις φόρο αλληλεγγύης πάνω στο τεμαρτο εισόδημα. Την πρώτη χρονιά ήθελαν να πληρώσω περίπου 400 ευρώ γιατί δεν είχα αποδείξεις και σαν και καλά άνεργος με αυτοκίνητο ανέβαζα το τεκμαρτό που τρέφει τον φόρο αλληλεγγύης. Τελικά έβαλα μουφα αποδείξεις και πλήρωσα μόνο το τεκμαρτό φόρο. Άλλος μου είχε πει ότι το άνεργο παιδί του και εκτός επιδόματος του ήρθε να πληρώσει τα ίδια σαν και μένα.

Τα έκανα online αυτά και έτσι βλέπεις τί θα γίνει. Βέβαια δεν έχω εισοδήματα και άλλα ακίνητα στην Ελλάδα συνεπώς η δήλωση είναι σχετικά απλή και δεν μπήκε λογιστής στην μέση. Καλή τύχη πραγματικά. Αν θες με ρωτάς για ποιο λεπτομέρειες σε πμ.

Ashtaroth
24-07-19, 15:34
Τελικά ίσως να τον έβρισα τζάμπα.
Σχετικά με την μεταφορά σε κατοίκων εξωτερικού, δεν το κάναμε πέρσι γιατί φύγαμε Μάιο και δεν το κάναμε φέτος γιατί η σύζυγος δεν είχε συμπληρώσει τις απαιτούμενες μέρες εργασίας, οπότε αν το έκανα μόνο Εγώ θα έπρεπε να κάνουμε ξεχωριστές δηλώσεις και γενικά γινόταν πολύπλοκο

Αν δεν τα δηλώσουμε καθόλου ίσως έχουμε πρόβλημα όταν θα κάνουμε την μεταφορά σε κατοίκων εξωτερικού όπου μπορεί να τα πληρώσουμε αναδρομικά

Ο λογιστής μου είπε ότι θα δει τι μπορεί να γίνει ώστε να μειωθεί. Δεν μπορώ όμως να το χωνέψω και η μεγαλύτερη βλακεία είναι ότι δεν αναγνωρίζονται ελαφρύνσεις από το εξωτερικό. Γιατί ρε φίλε το ενοίκιο που πλήρωνα στην Ελλάδα το παίρνεις ως ελάφρυνση και το ενοίκιο που πληρώνω εδώ Όχι (Που είναι και διπλασιο+). Δηλαδή για το κράτος στη Σκωτία έχω μόνο έσοδα και καθολου εξοδα εκτος από τον φόρο


Πάντως Ευχαριστώ για τις πολύ άμεσες απαντήσεις

anon
24-07-19, 15:44
Oπως ειπα.
Ουσιαστικα όπως το έχουν κάνει, τον πρώτο χρόνο πληρώνεις ότι και να κάνεις κερατιάτικα. Μόνο εαν πάψει να ισχύει ο περιορισμός για τον Μάρτιο, να μπορείς οποτεδήποτε να αρχίζει η αλλαγή σου σε ΔΟΥ εξωτερικού, και απο την ημερομηνία της αίτησης ή ακόμα καλύτερα της έναρξης απασχόλησης στο εξωτερικό, θα είναι σωστό και δίκαιο.

XTCgr
24-07-19, 15:53
εγώ λέω να το κυνηγήσεις και να υποβάλεις έστω και εκπρόθεσμα αίτηση για μεταφορά σε "κατοίκων εξωτερικού" - ας κάνετε στην τελική ξεχωριστή δήλωση με την σύζυγο

anon
24-07-19, 16:06
εγώ λέω να το κυνηγήσεις και να υποβάλεις έστω και εκπρόθεσμα αίτηση για μεταφορά σε "κατοίκων εξωτερικού" - ας κάνετε στην τελική ξεχωριστή δήλωση με την σύζυγο

Αυτό ακριβώς.

Και πες μου πως και τι με την διαφορετική δήλωση με την σύζυγο, αν το κάνετε. Με ενδιαφέρει και για μένα. Πρέπει να βάλω την γυναίκα μου στην ΔΟΥ εξωτερικού, αλλά εγώ δεν μπορώ να είμαι εκεί και πρέπει να παραμείνω φορολογικός κάτοικος ελλάδας.

chat1978
24-07-19, 16:12
εγώ λέω να το κυνηγήσεις και να υποβάλεις έστω και εκπρόθεσμα αίτηση για μεταφορά σε "κατοίκων εξωτερικού" - ας κάνετε στην τελική ξεχωριστή δήλωση με την σύζυγο

Σε ένας είχαν πει πάντως ότι αν πάει ο σύζυγος πάει και η γυναίκα ανεξαρτήτως. Η γυναίκα μου δεν δούλευε και η εφορία αφού γκρινιαξε λίγο την μετέφερε. Νομίζω είχε και μαιλ από την ΔΟΥ εξωτερικού για αυτό το ζήτημα.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα για την μεταφορά είναι αν έχεις εισοδήματα στην Ελλάδα. Αν ένας από τους δύο έχει τότε νομίζω καλή τύχη. Αν θυμάμαι καλά υπήρξε κάποιος εδω που είχε μπλέξει άγρια γιατί υπήρχε αυτός ο παράγοντας.

Επίσης νομίζω ότι αναδρομικά δεν πας. Και εγώ είχα αργήσει και δεν έγινε. Έχει σχέση με την ημερομηνία της αίτησης και έχεις κάνει την φορολογική δήλωση.

Γι'αυτό εγώ λέω σε όλους, μόλις βρεις δουλειά έξω, τοπ στις υποχρεώσεις να πας στην ΔΟΥ εξωτερικού. Αλλιώς πληρώνεις κερατιατικα.

Καλή τύχη επίσης όταν προσπαθείς να εξηγήσεις στις υπηρεσίες του εξωτερικού τί γίνεται.

Να προσθέσω επίσης ότι πέρα από την εφορία υπάρχει και τεράστιο θέμα με τις τράπεζες και το πώς σε ταυτοποιούν. Εγώ εκεί έχω κολλήσει τώρα. Κοινώς, μην αφήσετε λεφτά σε ελληνικό λογαριασμό εκτός και αν κάθε μήνα είστε Ελλάδα.

anon
24-07-19, 16:37
Σε μένα είναι ειδική περίπτωση.
Εγώ ΠΡΕΠΕΙ να είμαι φορολογικά Ελλάδα. Τουλάχιστον έτσι μου έχουν πεί, λόγω ότι ανήκω σε μορφή διπλωματικής αποστολής.
Ομως εαν γυναίκα μου πιάσει δουλειά, θα πρέπει να πλερώ φόρο Ελλάδα. Αρα αυτή πρέπει να μεταφερθεί σε ΔΟΥ εξωτερικού. Προς το παρόν δεν εργάζεται ακόμη.

- - - Updated - - -



Να προσθέσω επίσης ότι πέρα από την εφορία υπάρχει και τεράστιο θέμα με τις τράπεζες και το πώς σε ταυτοποιούν. Εγώ εκεί έχω κολλήσει τώρα. Κοινώς, μην αφήσετε λεφτά σε ελληνικό λογαριασμό εκτός και αν κάθε μήνα είστε Ελλάδα.

Εγώ κανένα πρόβλημα με τις τράπεζες. Μα κανένα!
Βέβαια δεν έχω αφήσει λεφτά, μόνον χρέη.... :p :p :p

8anos
24-07-19, 17:35
Τελικά ίσως να τον έβρισα τζάμπα.
Σχετικά με την μεταφορά σε κατοίκων εξωτερικού, δεν το κάναμε πέρσι γιατί φύγαμε Μάιο και δεν το κάναμε φέτος γιατί η σύζυγος δεν είχε συμπληρώσει τις απαιτούμενες μέρες εργασίας, οπότε αν το έκανα μόνο Εγώ θα έπρεπε να κάνουμε ξεχωριστές δηλώσεις και γενικά γινόταν πολύπλοκο

Αν δεν τα δηλώσουμε καθόλου ίσως έχουμε πρόβλημα όταν θα κάνουμε την μεταφορά σε κατοίκων εξωτερικού όπου μπορεί να τα πληρώσουμε αναδρομικά

Ο λογιστής μου είπε ότι θα δει τι μπορεί να γίνει ώστε να μειωθεί. Δεν μπορώ όμως να το χωνέψω και η μεγαλύτερη βλακεία είναι ότι δεν αναγνωρίζονται ελαφρύνσεις από το εξωτερικό. Γιατί ρε φίλε το ενοίκιο που πλήρωνα στην Ελλάδα το παίρνεις ως ελάφρυνση και το ενοίκιο που πληρώνω εδώ Όχι (Που είναι και διπλασιο+). Δηλαδή για το κράτος στη Σκωτία έχω μόνο έσοδα και καθολου εξοδα εκτος από τον φόρο


Πάντως Ευχαριστώ για τις πολύ άμεσες απαντήσεις

στην κάτοικων εξωτερικούδεν πρόκειται να σας βάλουν για το 2018 λογω συζύγου.
Απο εκεί και πέρα του είπες για τον άλλο κωδικό; Τι σου είπε; Εξακολουθεί να βγαίνει 4000φορος αλληλεγγύης βάζοντας τα εισοδήματα εκεί;

tsioy
24-07-19, 17:40
Στα υπόψιν :
όσοι αιτούνται την ένταξη ως φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού μέχρι 10 Μαρτίου, έχουν διορία υποβολής δικαιολογητικών μέχρι 10 Σεπτέμβρη και διορία υποβολής φορολογικής δήλωσης (για το προηγούμενο έτος προφανώς) μέχρι τέλος Δεκέμβρη.

XTCgr
24-07-19, 18:05
κύριοι, εδώ και ένα χρόνο+ έχει υπάρξει "αποσύνδεση", δηλαδή αν ο σύζυγος εργάζεται στο εξωτερικό και η σύζυγος στην ελλάδαб μπορούν να κάνουν ξεχωριστές φορολογικές δηλώσεις και να φορολογηθούν ανεξάρτητα. Αιτία της νομοθετικής ρύθμισης ήταν ο αριθμός των "ψευτικών" διαζυγίων επειδή παλιότερα έπρεπε οι σύζυγοι να κάνουν κοινή δηλωση.

lewton
24-07-19, 18:31
Σε ένας είχαν πει πάντως ότι αν πάει ο σύζυγος πάει και η γυναίκα ανεξαρτήτως. Η γυναίκα μου δεν δούλευε και η εφορία αφού γκρινιαξε λίγο την μετέφερε. Νομίζω είχε και μαιλ από την ΔΟΥ εξωτερικού για αυτό το ζήτημα.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα για την μεταφορά είναι αν έχεις εισοδήματα στην Ελλάδα. Αν ένας από τους δύο έχει τότε νομίζω καλή τύχη. Αν θυμάμαι καλά υπήρξε κάποιος εδω που είχε μπλέξει άγρια γιατί υπήρχε αυτός ο παράγοντας.

Επίσης νομίζω ότι αναδρομικά δεν πας. Και εγώ είχα αργήσει και δεν έγινε. Έχει σχέση με την ημερομηνία της αίτησης και έχεις κάνει την φορολογική δήλωση.

Γι'αυτό εγώ λέω σε όλους, μόλις βρεις δουλειά έξω, τοπ στις υποχρεώσεις να πας στην ΔΟΥ εξωτερικού. Αλλιώς πληρώνεις κερατιατικα.

Καλή τύχη επίσης όταν προσπαθείς να εξηγήσεις στις υπηρεσίες του εξωτερικού τί γίνεται.

Να προσθέσω επίσης ότι πέρα από την εφορία υπάρχει και τεράστιο θέμα με τις τράπεζες και το πώς σε ταυτοποιούν. Εγώ εκεί έχω κολλήσει τώρα. Κοινώς, μην αφήσετε λεφτά σε ελληνικό λογαριασμό εκτός και αν κάθε μήνα είστε Ελλάδα.

Σταμάτα να παραπληροφορείς.
Τα ίδια ακριβώς έχεις γράψει αρκετές φορές ακόμα.
Έγραψα πριν 2 σελίδες ότι πήγα με 2 χρόνια καθυστέρηση και απλά μου έβαλαν ένα μικρό πρόστιμο.
Επίσης, μεταφορά στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού δεν γίνεται για όλους. Εγώ έμεινα στη ΔΟΥ Καλαμάτας, με τη βούλα του φορολογικοί κατοίκου εξωτερικού. Αυτό που μετράει δεν είναι σε ποια ΔΟΥ είσαι αλλά το που είσαι φορολογικός κάτοικος.

Επίσης βλέπω ότι ο Ashtaroth αγνόησε το post μου αλλά είναι δικαίωμά του να εμπιστεύεται τους πιο φωνακλάδες. :)

chat1978
24-07-19, 18:50
Σταμάτα να παραπληροφορείς.
Τα ίδια ακριβώς έχεις γράψει αρκετές φορές ακόμα.
Έγραψα πριν 2 σελίδες ότι πήγα με 2 χρόνια καθυστέρηση και απλά μου έβαλαν ένα μικρό πρόστιμο.
Επίσης, μεταφορά στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού δεν γίνεται για όλους. Εγώ έμεινα στη ΔΟΥ Καλαμάτας, με τη βούλα του φορολογικοί κατοίκου εξωτερικού. Αυτό που μετράει δεν είναι σε ποια ΔΟΥ είσαι αλλά το που είσαι φορολογικός κάτοικος.

Επίσης βλέπω ότι ο Ashtaroth αγνόησε το post μου αλλά είναι δικαίωμά του να εμπιστεύεται τους πιο φωνακλάδες. :)

Νομίζω ότι ξεκάθαρα έγραψα την δική μου εμπειρία από τις ΔΟΥ που έμπλεξα. Αν το θεωρείς παραπληροφόρηση δική σου επιλογή. Ξέρεις είχα και εγώ γνωστούς την ίδια περίοδο που καθάρισαν σαφώς πιο εύκολα από μένα. Εγώ δεν είχα την ίδια τύχη. Αν μου έγραφες έτσι όταν το 2012 είχα τις περιπέτειες μου θα σου έλεγα να τους πάρεις εσύ τηλέφωνο και να πας τα κάνεις εσύ αφού είσαι τόσο απολυτως.

Παρεμπιπτόντως, οι ΔΟΥ στην επαρχία είναι σαφώς πιο συνεργασιμες από τις κεντρικές στην Αθήνα. Μεταξύ Πατρών και αυτή των Αθηνών, ακόμα και πριν τις ενώσουν, το χάος. Στην Πάτρα είχα νιώσει "πολίτης".

Αφού σου δούλεψε εσένα τυχερός να λες ότι είσαι. Μην κάνεις όμως με τόσο απόλυτο τρόπο project. Με το ελληνικό κράτος σχετίζεται το θέμα.

RASTAVIPER
24-07-19, 19:21
Σταμάτα να παραπληροφορείς.
Τα ίδια ακριβώς έχεις γράψει αρκετές φορές ακόμα.
Έγραψα πριν 2 σελίδες ότι πήγα με 2 χρόνια καθυστέρηση και απλά μου έβαλαν ένα μικρό πρόστιμο.
Επίσης, μεταφορά στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού δεν γίνεται για όλους. Εγώ έμεινα στη ΔΟΥ Καλαμάτας, με τη βούλα του φορολογικοί κατοίκου εξωτερικού. Αυτό που μετράει δεν είναι σε ποια ΔΟΥ είσαι αλλά το που είσαι φορολογικός κάτοικος.

Επίσης βλέπω ότι ο Ashtaroth αγνόησε το post μου αλλά είναι δικαίωμά του να εμπιστεύεται τους πιο φωνακλάδες. :)

Καλά το έχουμε δει και αλλού ότι σε πειράζει να σε αγνοούν.
Αλλά δικαίωμα δεν είναι του καθένα πού θα δώσει βάση;

Όσο για το αν μετράει η ΔΟΥ ΚΑΤΟΊΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΎ, σαφώς και μετράει και είναι σημαντικό.

lewton
24-07-19, 19:37
Νομίζω ότι ξεκάθαρα έγραψα την δική μου εμπειρία από τις ΔΟΥ που έμπλεξα. Αν το θεωρείς παραπληροφόρηση δική σου επιλογή. Ξέρεις είχα και εγώ γνωστούς την ίδια περίοδο που καθάρισαν σαφώς πιο εύκολα από μένα. Εγώ δεν είχα την ίδια τύχη. Αν μου έγραφες έτσι όταν το 2012 είχα τις περιπέτειες μου θα σου έλεγα να τους πάρεις εσύ τηλέφωνο και να πας τα κάνεις εσύ αφού είσαι τόσο απολυτως.


Θεωρώ παραπληροφόρηση το να λες ότι αναδρομικά δε γίνεται και να τον τρομάζεις άδικα.
Αν σε πάρει τοις μετρητοίς, τότε το εύλογο συμπέρασμα είναι ότι η επιλογή που έχει είναι ή να τα δηλώσει τώρα και να πληρώσει κερατιάτικα ή να παρανομήσει. Το οποίο αφαιρεί την δυνατότητα να το αφήσει και να κάνει τη δήλωση αναδρομικά με ένα μικρό πρόστιμο.

Η εμπειρία σου είναι πολύτιμη, το να προσπαθείς να την ανάγεις σε απόλυτο κανόνα είναι το λάθος.
Λες ότι δεν έκανες αναδρομική δήλωση και άρα αναδρομικά δε μπορεί να γίνει.
Εγώ λέω ότι έκανα αναδρομική δήλωση και άρα αναδρομικά μπορεί να γίνει.
Εσύ βγάζεις έναν απόλυτο κανόνα (δε γίνεται). Εγώ λέω ότι υπάρχει η δυνατότητα. Δεν υπάρχει τίποτα το απόλυτο σε αυτό που λέω.

chat1978
24-07-19, 20:22
Θεωρώ παραπληροφόρηση το να λες ότι αναδρομικά δε γίνεται και να τον τρομάζεις άδικα.
Αν σε πάρει τοις μετρητοίς, τότε το εύλογο συμπέρασμα είναι ότι η επιλογή που έχει είναι ή να τα δηλώσει τώρα και να πληρώσει κερατιάτικα ή να παρανομήσει. Το οποίο αφαιρεί την δυνατότητα να το αφήσει και να κάνει τη δήλωση αναδρομικά με ένα μικρό πρόστιμο.

Η εμπειρία σου είναι πολύτιμη, το να προσπαθείς να την ανάγεις σε απόλυτο κανόνα είναι το λάθος.
Λες ότι δεν έκανες αναδρομική δήλωση και άρα αναδρομικά δε μπορεί να γίνει.
Εγώ λέω ότι έκανα αναδρομική δήλωση και άρα αναδρομικά μπορεί να γίνει.
Εσύ βγάζεις έναν απόλυτο κανόνα (δε γίνεται). Εγώ λέω ότι υπάρχει η δυνατότητα. Δεν υπάρχει τίποτα το απόλυτο σε αυτό που λέω.

Τί δεν καταλαβαίνεις όταν γράφω "όπως τα έζησα" και μου αναγεις το απόλυτο. Σορυ κιόλας αλλά ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να το κάνω παραπάνω από μια φορά, όπως ούτε και εσύ.

Anyhow στην πρώτη παράγραφο σου σωστά λες ότι επιλογών και φόβου αν και δεν είπα να τα πληρώσει. Είπα μάλιστα να παίξει με την δήλωση αν πρόσεξες και να αφήσει τον λογιστή. Άλλο 4000 άλλο 400 ευρώ που τα έφαγα εγώ τότε. Άλλωστε πολλοί έγραψαν ότι κάποια κερατιατικα (όχι 4000) θα πρέπει να τα πληρώσει.

anon
24-07-19, 20:28
ηρεμήστε.
Γεγονός είναι ότι ναι μεν υπήρχε φόρος αλληλεγγύης παλαιότερα, απο το 2015 δεν υπάρχει για εισοδήματα εξωτερικού. Τελεία και παύλα με αυτό, και εχω αναφέρει σχετικό ΝΔ.
Οι προσωπικές εμπειρίες του καθενός μπορεί ναναι χρήσιμες, αλλά δεν είναι απαραίτητα ο κανόνας, μιας και υπάρχουν και ξύστες ΔΥ και ΔΥ που βοηθάνε. Εγώ τουλάχιστον όπου χρειάστηκα οτιδήποτε απο δημόσιο, με εξυπηρέτησαν και μάλιστα γρήγορα. και απο το ΕΦΠΑ, δικαστήρια, οτιδήποτε. Εδώ και δυο χρόνια δεν έχω πέσει σε ανάγκη απο δημόσια υπηρεσία και να έχω τα γνωστά του παρελθόντος που να νοιώθεις ότι θέλουν να σε βασανίσουν.
Αρα έχει να κάνει με το που θα πέσεις, και θέλω να ελπίζω ότι όσο πάει και μειώνονται αυτές οι περιπτώσεις, ειδικά τώρα πλέον που το δημόσιο έχει πολύ πολύ μικρότερη επαφή με τον κόσμο, μιας και η πλειονότητα των υπηρεσιών έχει αυτοματοποιηθεί.

Οσο για τον φόρο του φίλου μας, δυστυχώς λόγω νομοθεσίας, δεν μπορεί να αποφύγει την φορολόγηση στην Ελλάδα. Το πόσο θα πληρώσει, το είπαμε. Πρέπει να υπολογιστεί ο φόρος που του αναλογεί στην Ελλάδα, για όλο το εισόδημα του στην Σκωτία, φέρνει κάποιο έγγραφο απο Σκωτία (δεν ξέρω απο που το βγάζει απο εκεί) που να λέει πόσο φόρο πλήρωσε ΕΚΕΙ, και εαν είναι περισσότερος ο φόρος στην Ελλάδα, πληρώνει την διαφορά. Εαν είναι περισσότερο εκεί, τότε για το εισόδημα στην Σκωτία δεν πληρώνει τίποτα. Τέλος.

Ashtaroth
24-07-19, 21:46
Οσο για τον φόρο του φίλου μας, δυστυχώς λόγω νομοθεσίας, δεν μπορεί να αποφύγει την φορολόγηση στην Ελλάδα. Το πόσο θα πληρώσει, το είπαμε. Πρέπει να υπολογιστεί ο φόρος που του αναλογεί στην Ελλάδα, για όλο το εισόδημα του στην Σκωτία, φέρνει κάποιο έγγραφο απο Σκωτία (δεν ξέρω απο που το βγάζει απο εκεί) που να λέει πόσο φόρο πλήρωσε ΕΚΕΙ, και εαν είναι περισσότερος ο φόρος στην Ελλάδα, πληρώνει την διαφορά. Εαν είναι περισσότερο εκεί, τότε για το εισόδημα στην Σκωτία δεν πληρώνει τίποτα. Τέλος.

Αυτό ακριβώς είπε και ο λογιστής και απο εκει βγαίνουν τα 4 χιλιαρικα.
Απο εκει και πέρα νομίζω οτι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις. Κατι που δουλεψε σε κάποιον δεν σημαίνει οτι μπορεί να δουλεψει σε κάποιον άλλο.
Γιαυτόν το λόγο δεν μπορώ να πάρω σαν κανόνα κάτι που λέει κάποιος σε ένα forum. ουτε λογιστής είμαι ουτε ξέρω και πολλα απο φορολογικά. Αυτό που μπορώ να κάνω όμως είναι να μεταφέρω τις προτάσεις/ιδέες σας στο λογιστή και που ξέρεις, μπορεί να βγει κάτι χρήσιμο (εξάλλου πολλά μυαλά είναι καλύτερα απο ένα).

chat1978
24-07-19, 22:27
Αυτό ακριβώς είπε και ο λογιστής και απο εκει βγαίνουν τα 4 χιλιαρικα.
Απο εκει και πέρα νομίζω οτι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις. Κατι που δουλεψε σε κάποιον δεν σημαίνει οτι μπορεί να δουλεψει σε κάποιον άλλο.
Γιαυτόν το λόγο δεν μπορώ να πάρω σαν κανόνα κάτι που λέει κάποιος σε ένα forum. ουτε λογιστής είμαι ουτε ξέρω και πολλα απο φορολογικά. Αυτό που μπορώ να κάνω όμως είναι να μεταφέρω τις προτάσεις/ιδέες σας στο λογιστή και που ξέρεις, μπορεί να βγει κάτι χρήσιμο (εξάλλου πολλά μυαλά είναι καλύτερα απο ένα).

Από περιέργεια, γιατί δεν κάνεις μόνο σου την δήλωση;

Ashtaroth
24-07-19, 22:54
Από περιέργεια, γιατί δεν κάνεις μόνο σου την δήλωση;

Γιατί δεν έχω ιδέα. Γιαυτό έχω τον λογιστή

chat1978
25-07-19, 19:14
Γιατί δεν έχω ιδέα. Γιαυτό έχω τον λογιστή

Αν δεν έχεις ακίνητα κτλ απλά συμπληρώνεις από την προηγμένη χρόνια. Απλά στο λέω για να δοκιμάσεις για να έχεις πρώτη άποψη στο θέμα. Ουσιαστικά βγάζει μια εκτίμηση πριν την υποβολή.

- - - Updated - - -

Παρεμπιπτόντως, βράζει κυριολεκτικά ο τόπος στο Μπενελούξ με 40+και εντελώς ανέτοιμες χώρες για τέτοιες συνθήκες. Ήρωες οι οδηγοί στα ΜΜΜ. Ήρωες επίσης όσοι δουλεύουν σε μη κλιματιζομενους χώρος που χωρίς πλάκα είναι και πολλοί.

xhaos
25-07-19, 19:24
Αφου δεν υπάρχει κλιματική αλλαγή

chat1978
25-07-19, 19:29
Αφου δεν υπάρχει κλιματική αλλαγή

Τα τελευταία τρία χρόνια έχει σκιστεί σε ήπιους και με λιακάδα χειμώνες και κάθε χρόνο και πιο ζεστά καλοκαίρια. Το μόνο που λείπει είναι οι πυρκαγιές με τόση ξηρασία.

anon
25-07-19, 20:28
Τα τελευταία τρία χρόνια έχει σκιστεί σε ήπιους και με λιακάδα χειμώνες και κάθε χρόνο και πιο ζεστά καλοκαίρια. Το μόνο που λείπει είναι οι πυρκαγιές με τόση ξηρασία.

Ειχαμε μια μικρή, σήμερα, στο Λουξεμβούργο.
Αρωμα Ελλάδας.

jannisb
26-07-19, 17:22
1. το φορο τον κραταει ο εργοδοτης και κανεις δηλωση εκει και παιρνεις και επιστροφη αρκετα χρηματα σε σχεση με την Ελλαδα.πρωτον επειδη εχεις δωσει περισσοτερα και δευτερον επειδη ειναι πιο δικαιο η φορολογηση.
μπορεις να κανεις τη διαδικασια να γινεις κατοικος εξωτερικου αρκει να εισαι σιγουρος οτι θα μεινεις εξω , γιατι φευγοντας απο εδω χανεις αρκετα απο τα επιδοματα που ισως δικαιουσαι και τα αποκτας μετα απο 5 χρονια συνεχομενης κατοικιας στην Ελλαδα ξανα.
εγω σε συμβουλευω να μην το κανεις.
2. η ασφαλεια ειναι για οσους εργαζονται νομιμα και πληρωνουν εισφορες .μεχρι να βρεις δουλεια παιρνεις μια πρασινη καρτα απο το ΙΚΑ η οποια βγαινει μετα απο ενα μηνα και εχεις καλυψη για τα επειγοντα μονο. ειναι το πιο ευκολο και αμεσο. ισως αν πας και δηλωθεις κατοικος εκει και ανεργος να σου παρεχουν κανονικα περιθαλψη.
3.η συνταξη δινεται απο τον φορεα που πληρωνες τελευταια.εκεινος κανει το μαζεμα.
καμια φορα δε σε συμφερει να δειξεις τα ενσημα απο μια χαμηλα πληρωμενη δουλεια.
το λεω επειδη λες οτι εισαι κατω των 25 και αν τελικα φυγεις θα εχεις ισως 30 χρονια ενσημα
εξω και 5 χρονια ενσημα ελλαδα τα οποια αντι να ωφελησουν ισως σε ριξουν.
μεχρι την συνταξιοδοτηση σου βεβαια...ζησε Μαιη να φας τριφυλλι.

αυτα στα γραφει καποιος που ειναι μεταξυ Ελλαδας και Γερμανίας ...καλη τυχη...

RASTAVIPER
26-07-19, 18:30
Ποια επιδόματα δικαιούσαι από Ελλάδα;
Ανέκδοτο μου ακούγεται

anon
27-07-19, 01:47
Ποια επιδόματα δικαιούσαι από Ελλάδα;
Ανέκδοτο μου ακούγεται

παλιά
που είχε κάποια επιδόματα...

jannisb
28-07-19, 20:28
επιδοματα οπως κοινωνικο μερισμα κλπ. εστω στη θεωρια υπαρχουν καποια επιδοματα.
ο ενδιαφερομενος ξερει.
προσωπικα δε παιρνω κανενα επιδομα και πιστευω οτι η νεα κυβερνηση θα μειωσει η καταργησει τα υπαρχοντα.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
08-08-19, 12:25
Ρε συ anon, πόσο μπροστά είσαι τελικά; :smoke:

Luxembourg to be first European country to legalise cannabis (https://www.theguardian.com/world/2019/aug/07/luxembourg-to-be-first-european-country-to-legalise-cannabis)

RASTAVIPER
08-08-19, 14:27
Να βοηθάμε και κανέναν πατριώτη, αν έχετε κανέναν γνωστό σας με άριστη γνώστη της Αγγλικής (ομιλία και γραπτό) ψάχνουμε για άτομα Customer Support στα γραφεία της εταιρείας που δουλεύω στην Λάρνακα/Κύπρο.
Πολυεθνικό το περιβάλλον, μοντέρνα γραφεία, η δουλειά έχει βάρδιες μέχρι 1 το βράδυ, αλλά είναι πολύ άνετη. Ούτε τηλέφωνα, ούτε στόχους, ούτε έλεγχο πόσο συχνά πας για κατούρημα ή τσιγάρο. Μόνο τσατ και email.
Μισθό και περιβάλλον σαφώς πολύ καλύτερο από αντίστοιχες δουλειές στην Ελλάδα και με προοπτικές καθώς ήδη αρκετά άτομα απορροφήθηκαν εσωτερικά σε άλλα τμήματα της εταιρείας, όπως Payments, Compliance, CRM κλπ

Le0pard
22-08-19, 01:33
Τελικώς εγκαταλείπω την χώρα σε 1 μήνα. Με πήραν απο την εταιρεία που σας έλεγα στην Κρακοβία.

4.700PLN καθαρά ο πρώτος μισθός. Φυσικά και πλήρης ιατρική κάλυψη και ασφάλεια ζωής. Συν κάποια έξτρα όπως δωρεάν γυμναστήριο, κολυμβητήριο κτλπ.

Wish me luck :)

anon
22-08-19, 08:07
Τελικώς εγκαταλείπω την χώρα σε 1 μήνα. Με πήραν απο την εταιρεία που σας έλεγα στην Κρακοβία.

4.700PLN καθαρά ο πρώτος μισθός. Φυσικά και πλήρης ιατρική κάλυψη και ασφάλεια ζωής. Συν κάποια έξτρα όπως δωρεάν γυμναστήριο, κολυμβητήριο κτλπ.

Wish me luck :)

Gopd luck
Αν τα πράγματα δεν ειναι όπως τα περίμενες, μην πτιηθείς, αλλά ξεκίνα αμέσως να βρείς κατι καλύτερα. Βασικά ξεκίνα αμέσως ούτως η αλλως!!!

chat1978
22-08-19, 08:23
Τελικώς εγκαταλείπω την χώρα σε 1 μήνα. Με πήραν απο την εταιρεία που σας έλεγα στην Κρακοβία.

4.700PLN καθαρά ο πρώτος μισθός. Φυσικά και πλήρης ιατρική κάλυψη και ασφάλεια ζωής. Συν κάποια έξτρα όπως δωρεάν γυμναστήριο, κολυμβητήριο κτλπ.

Wish me luck :)

Συγχαρητήρια και καλή αρχή.

MitsosDaBest13
22-08-19, 08:43
Τελικώς εγκαταλείπω την χώρα σε 1 μήνα. Με πήραν απο την εταιρεία που σας έλεγα στην Κρακοβία.

4.700PLN καθαρά ο πρώτος μισθός. Φυσικά και πλήρης ιατρική κάλυψη και ασφάλεια ζωής. Συν κάποια έξτρα όπως δωρεάν γυμναστήριο, κολυμβητήριο κτλπ.

Wish me luck :)


Ελληναρας Mode= ON
Είσαι προδότης, δεν είσαι Έλληνας, πήγαινε εκεί που βρέχει, να μην ξαναγυρίσεις στο δικό μας τον "παράδεισο", σαν την Ελλαδαρα πουθενά κλπ κλπ... :lol: :lol:
Ελληναρας Mode= OFF


Καλή τύχη. Μακάρι να βρεις κάτι που να σου αρέσει και να έχεις μια "εύκολη" ζωή. :oneup:

RASTAVIPER
22-08-19, 09:20
Τελικώς εγκαταλείπω την χώρα σε 1 μήνα. Με πήραν απο την εταιρεία που σας έλεγα στην Κρακοβία.

4.700PLN καθαρά ο πρώτος μισθός. Φυσικά και πλήρης ιατρική κάλυψη και ασφάλεια ζωής. Συν κάποια έξτρα όπως δωρεάν γυμναστήριο, κολυμβητήριο κτλπ.

Wish me luck :)

Συγχαρητήρια καταρχήν.
Κρακοβία δεν είναι φτηνή με τα νοίκια, αλλά δεν είναι και Βαρσοβία, οπότε με 1200ευρώ περίπου δεν θα είσαι και άσχημα.
Η εταιρεία έχει Πολωνικό μάνατζμεντ ή ξένους;
Ετοιμάσου να παντρευτείς σε λίγους μήνες με αυτά που κυκλοφορούν τριγύρω! :p :rofl:

konenas
22-08-19, 09:37
Τελικώς εγκαταλείπω την χώρα σε 1 μήνα. Με πήραν απο την εταιρεία που σας έλεγα στην Κρακοβία.

4.700PLN καθαρά ο πρώτος μισθός. Φυσικά και πλήρης ιατρική κάλυψη και ασφάλεια ζωής. Συν κάποια έξτρα όπως δωρεάν γυμναστήριο, κολυμβητήριο κτλπ.

Wish me luck :)

Δύναμη!

XTCgr
22-08-19, 10:35
Τελικώς εγκαταλείπω την χώρα σε 1 μήνα. Με πήραν απο την εταιρεία που σας έλεγα στην Κρακοβία.

4.700PLN καθαρά ο πρώτος μισθός. Φυσικά και πλήρης ιατρική κάλυψη και ασφάλεια ζωής. Συν κάποια έξτρα όπως δωρεάν γυμναστήριο, κολυμβητήριο κτλπ.

Wish me luck :)

Good luck!

Veldrin
22-08-19, 12:26
Καλή επιτυχία και μερικές συμβουλές (αν τις θες)

1. Μη βιάζεσαι στις επιλογές που θα κάνεις, όποιες κι αν είναι αυτές, πριν να νιώσεις άνετα με το περιβάλλον σου.

2. Κάνε μπλεντ ιν με όλες τις εθνικότητες και τους Πολωνούς. Μάθε τη γλώσσα, κι ας είναι δύσκολη. Μην αφοσιωθείς σε Ελληνικούς κύκλους, είναι συνήθως ένα βασίλειο μιζέριας και κουτσομπολιού.

3. Μην τάξεις γάμους στο πρώτο αγγελούδι που θα γνωρίσεις. Υπάρχουν πολλά αγγελούδια. :lol:

Le0pard
22-08-19, 14:34
Συγχαρητήρια καταρχήν.
Κρακοβία δεν είναι φτηνή με τα νοίκια, αλλά δεν είναι και Βαρσοβία, οπότε με 1200ευρώ περίπου δεν θα είσαι και άσχημα.
Η εταιρεία έχει Πολωνικό μάνατζμεντ ή ξένους;
Ετοιμάσου να παντρευτείς σε λίγους μήνες με αυτά που κυκλοφορούν τριγύρω! :p :rofl:

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Πολυεθνική είναι και νομίζω της θέσεις μανατζμεντ της έχουν Πολωνοί κυρίως. Αλλα έχει και κάποιους ξένους από'τι γνωρίζω.

RASTAVIPER
22-08-19, 15:26
Καλή επιτυχία και μερικές συμβουλές (αν τις θες)

1. Μη βιάζεσαι στις επιλογές που θα κάνεις, όποιες κι αν είναι αυτές, πριν να νιώσεις άνετα με το περιβάλλον σου.

2. Κάνε μπλεντ ιν με όλες τις εθνικότητες και τους Πολωνούς. Μάθε τη γλώσσα, κι ας είναι δύσκολη. Μην αφοσιωθείς σε Ελληνικούς κύκλους, είναι συνήθως ένα βασίλειο μιζέριας και κουτσομπολιού.

3. Μην τάξεις γάμους στο πρώτο αγγελούδι που θα γνωρίσεις. Υπάρχουν πολλά αγγελούδια. :lol:

2) Μια χαρά είναι οι Έλληνες της ξενιτιάς, αρκεί πρώτα να έχουν περάσει από 1,2 ξένες χώρες πρώτα, ώστε να έχουν ξεφύγει από τα ελληνικά κατάλοιπα που αναφέρεις.

Veldrin
22-08-19, 17:02
2) Μια χαρά είναι οι Έλληνες της ξενιτιάς, αρκεί πρώτα να έχουν περάσει από 1,2 ξένες χώρες πρώτα, ώστε να έχουν ξεφύγει από τα ελληνικά κατάλοιπα που αναφέρεις.

Γενικά αν η κατάσταση δε λειτουργεί ως γκέτο είναι μια χαρά.

Και γκέτο όταν λέω, εννοώ που βλέπω Έλληνες να κάνουν παρέα μόνο με Έλληνες και τα ΣΚ τους τα περνάνε αποκλειστικά μαζί με έναν ευρύ Ελληνικό κύκλο φίλων και γνωστών, μιλώντας για την Ελλάδα σε κατάσταση Νταλάρα και Καζαντζίδη τρώγοντας τη φέτα που λέγαμε πιο πίσω. Επειδή σε τόσο μεγάλους κύκλους υπάρχουν και τριβές, οι μισοί θάβουν τους άλλους μισούς. Ο κύκλος όμως σταθερός, μη σπάσει ο μπολιτισμός, η καθαρότητα του έθνους ή ότι άλλο...

Πολύς κόσμος που φεύγει από την Ελλάδα τα τελευταία χρόνια, έχει από περίεργη έως εντελώς λάθος αντιμετώπιση απέναντι στη χώρα υποδοχής του. Bλέπεις Έλληνες να έχουν κλείσει πάνω από 5ετία στο ΗΒ και να μην ξέρουν να μιλήσουν fluent Αγγλικά ή να έχουν προφορά γκρικ καμάκι, γιατί απλά δε μιλάνε ποτέ σε κοινωνικό setting επειδή κάνουν exclude από τους κύκλους τους οποιονδήποτε δεν είναι Έλληνας...

PopManiac
22-08-19, 17:10
Γενικά αν η κατάσταση δε λειτουργεί ως γκέτο είναι μια χαρά.

Και γκέτο όταν λέω, εννοώ που βλέπω Έλληνες να κάνουν παρέα μόνο με Έλληνες και τα ΣΚ τους τα περνάνε αποκλειστικά μαζί με έναν ευρύ Ελληνικό κύκλο φίλων και γνωστών, μιλώντας για την Ελλάδα σε κατάσταση Νταλάρα και Καζαντζίδη τρώγοντας τη φέτα που λέγαμε πιο πίσω. Επειδή σε τόσο μεγάλους κύκλους υπάρχουν και τριβές, οι μισοί θάβουν τους άλλους μισούς. Ο κύκλος όμως σταθερός, μη σπάσει ο μπολιτισμός, η καθαρότητα του έθνους ή ότι άλλο...

Πολύς κόσμος που φεύγει από την Ελλάδα τα τελευταία χρόνια, έχει από περίεργη έως εντελώς λάθος αντιμετώπιση απέναντι στη χώρα υποδοχής του. Bλέπεις Έλληνες να έχουν κλείσει πάνω από 5ετία στο ΗΒ και να μην ξέρουν να μιλήσουν fluent Αγγλικά ή να έχουν προφορά γκρικ καμάκι, γιατί απλά δε μιλάνε ποτέ σε κοινωνικό setting επειδή κάνουν exclude από τους κύκλους τους οποιονδήποτε δεν είναι Έλληνας...

Πάντοτε έπαιζε αυτό, ψάξε να βρεις δικά μου post στο μακρινό 2005 που μόλις ξεκινούσα Βρυξέλλες και έλεγα τα ίδια.

Έτσι είναι όλες οι expat κοινότητες λίγο πολύ και στην τελική είναι στον άνθρωπο και μόνο πώς προσαρμόζεται και συμπεριφέρεται.

@leopard, καλή αρχή :oneup:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
22-08-19, 17:11
Επίσης πολύ συχνό είναι μια παρέα Ελλήνων να σέρνει μαζί της ένα παρτάλι Βρετανό, Βαλκάνιο ή Λατίνο :lol:

lewton
22-08-19, 17:22
Επίσης πολύ συχνό είναι μια παρέα Ελλήνων να σέρνει μαζί της ένα παρτάλι Βρετανό, Βαλκάνιο ή Λατίνο :lol:

Ή μια παρέα Ισπανών να σέρνει μαζί της ένα παρτάλι Έλληνα στα κ...μπαρα της Νίκαιας πριν 15+/- χρόνια.

:innocent:

jim_nut18
02-09-19, 11:32
κανει κανεις διπλη φορολογια σε ελλαδα και εξωτερικο? μου βγαινει να πληρωνω καθε χρονο 300+ ευρω στην ελλαδα λογω φορου αλληλεγγυης.
Εχει κανει κανεις αλλαγη φορολογικης κατοικιας? Διαβαζω και θελουν ενα σορο βεβαιωσεις τις οποιες πρεπει να κανω και apostille λογικα.

RASTAVIPER
02-09-19, 11:49
κανει κανεις διπλη φορολογια σε ελλαδα και εξωτερικο? μου βγαινει να πληρωνω καθε χρονο 300+ ευρω στην ελλαδα λογω φορου αλληλεγγυης.
Εχει κανει κανεις αλλαγη φορολογικης κατοικιας? Διαβαζω και θελουν ενα σορο βεβαιωσεις τις οποιες πρεπει να κανω και apostille λογικα.

Προφανώς όσοι είμαστε εξωτερικό έχουμε κάνει αλλαγή φορ. κατοικίας, τουλάχιστον οι περισσότεροι.
Εγώ έχω την λογίστρια και κάνει μηδενική δήλωση και από όσο ξέρω έχω 0 φόρο.

8anos
02-09-19, 12:11
κανει κανεις διπλη φορολογια σε ελλαδα και εξωτερικο? μου βγαινει να πληρωνω καθε χρονο 300+ ευρω στην ελλαδα λογω φορου αλληλεγγυης.
Εχει κανει κανεις αλλαγη φορολογικης κατοικιας? Διαβαζω και θελουν ενα σορο βεβαιωσεις τις οποιες πρεπει να κανω και apostille λογικα.

τα 300 ευρώ είναι για εισοδήματα στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;

lewton
02-09-19, 12:30
κανει κανεις διπλη φορολογια σε ελλαδα και εξωτερικο? μου βγαινει να πληρωνω καθε χρονο 300+ ευρω στην ελλαδα λογω φορου αλληλεγγυης.
Εχει κανει κανεις αλλαγη φορολογικης κατοικιας? Διαβαζω και θελουν ενα σορο βεβαιωσεις τις οποιες πρεπει να κανω και apostille λογικα.

Apostille δε χρειάζεται.
Τα βάζεις κάτω και τα μετράς. Προτιμάς να πληρώνεις τον φόρο ή να μαζέψεις τις βεβαιώσεις;

Αν ψάξεις το thread θα δεις ότι η εμπειρία ήταν διαφορετική στον καθένα. Εγώ μάζεψα ένα σωρό χαρτιά που μου ζήτησε η ΔΟΥ Καλαμάτας για να με γράψει ως φορολογικό κάτοικο εξωτερικού και στο τέλος μόνο το έγγραφο από την γερμανική εφορία μέτρησε (χωρίς apostille).
Από τότε πληρώνω στην Ελλάδα μόνο ΕΝΦΙΑ και φόρο για το εισόδημα που έχω στην Ελλάδα, αλλά δεν δηλώνω καν το παγκόσμιο εισόδημά μου.

jim_nut18
02-09-19, 12:40
Προφανώς όσοι είμαστε εξωτερικό έχουμε κάνει αλλαγή φορ. κατοικίας, τουλάχιστον οι περισσότεροι.
Εγώ έχω την λογίστρια και κάνει μηδενική δήλωση και από όσο ξέρω έχω 0 φόρο.

δε γινεται αυτο

- - - Updated - - -


τα 300 ευρώ είναι για εισοδήματα στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;

δεν εχω εισοδημα στην ελλαδα.
απο 30χιλ. πες εισοδημα στο εξωτερικο με 5χιλ. φορο βγαινει φορος αλληλεγγυης στην ελλαδα πανω απο 300 ευρω να πληρωσω στην ελλαδα

- - - Updated - - -


Apostille δε χρειάζεται.
Τα βάζεις κάτω και τα μετράς. Προτιμάς να πληρώνεις τον φόρο ή να μαζέψεις τις βεβαιώσεις;

Αν ψάξεις το thread θα δεις ότι η εμπειρία ήταν διαφορετική στον καθένα. Εγώ μάζεψα ένα σωρό χαρτιά που μου ζήτησε η ΔΟΥ Καλαμάτας για να με γράψει ως φορολογικό κάτοικο εξωτερικού και στο τέλος μόνο το έγγραφο από την γερμανική εφορία μέτρησε (χωρίς apostille).
Από τότε πληρώνω στην Ελλάδα μόνο ΕΝΦΙΑ και φόρο για το εισόδημα που έχω στην Ελλάδα, αλλά δεν δηλώνω καν το παγκόσμιο εισόδημά μου.

στην εφορια πηγα ηλεκτρονικο φορο μισθοδοσιας που ειχα παρει απο γερμανια και μου ειπαν οτι το θελουν με apostille.

Seaman
02-09-19, 13:04
Εχω κανει αλλαγη σε κατοικων εξωτερικου. Μενω Αγγλια και ειναι πολυ απλη διαδικασια. Ζητας απο HMRC μια βεβαιωση residency certificate for tax purposes. Το παραγγελνεις Online ειναι 1 λεπτο δουλεια. Οταν σου ερθει σε λιγες μερες, το στελνεις για apostile στο https://www.gov.uk/get-document-legalised. Σε λιγες μερες σου ερχεται πισω. Το μεταφραζεις στην Αθηνα. Με αυτο το χαρτι, τη ταυτοτητα σου, και ενα συγγενη πατε στη ΔΟΥ σου και η δουλεια γινεται αμεσα. Τον συγγενη τον θες για να σου γινε φορολογικος αντιπροσωπος. Εκανα τη δουλεια αυγουστο στη ΔΟΥ μου και ηταν μια γρηγορη διαδικασια. Τωρα δεν κανω καν δηλωση ουτε μηδενικη μιας και δεν χρειαζεται μου ειπαν στη ΔΟΥ.

jim_nut18
02-09-19, 14:07
ηρεμήστε.
Γεγονός είναι ότι ναι μεν υπήρχε φόρος αλληλεγγύης παλαιότερα, απο το 2015 δεν υπάρχει για εισοδήματα εξωτερικού. Τελεία και παύλα με αυτό, και εχω αναφέρει σχετικό ΝΔ.

τι εννοεις δεν υπαρχει? εγω πληρωνω εδω και 3 χρονο φορο αλληλεγγυης ενω εχω εισοδηματα εξωτερικου

@ ADSLgr.com All rights reserved.